Zaprojektowana plytka juz do mnie dotarla. Jest tak jak zrobilem w programie. Dzieki za ten poradnik. Teraz pracuje nad kolejnym projektem. Ze swojej strony dodam, ze aby dodac napisy/oznaczenia, ktore beda nadrukowane na plytke trzeba wszystko robic na warstwie F.SilkS
Samemu w domu to tylko jakieś proste płytki najlepiej jednostronne opłaca się robić. Dwustronne już się nie opłaca całkiem i łatwiej zlecić to :) finalny projekt i tak warto na takiej zleconej wykonać.
Świetny tutorial, dzięki. Było trudno z początku. Ale program wydaje się łatwy. Jednak przygotowanie ścieżek o czasem nie takie proste zadanie. Nieźle się natrudziłem by połączyć gniazdko arduino, moduł radia i wprowadzenia do dwóch joysticków i kilka guzików na jednej warstwie. :-) Ale wkręcam się, dziś pierwsze wytrawianie płytki w życiu.
Przydatny odcinek. Mam kilka projektow prostych urzadzen elektronicznych. Czy moglby Pan zaprojektowac pod nie plytki? Oczywyiscie dam projekt lub moge zapalcic?
Witam. Niestety mi czas nie pozwala by wykonywać projekty pod zamówienie natomiast to nic trudnego. Już niebawem pojawi się odcinek o przygotowywaniu płytek PCB metoda termotrasferu.
Ależ w następnym odcinku będzie się lało nadsiarczanu sodowego :) Próbowałem używać KiCad'a oraz easyEda, ale jakoś zwykły Eagle (zanim został wykupiony przez Autodesk) najbardziej przypadł mi do gustu.
Wszystko zależy co się robi - eagle też ma swoje zalety natomiast wydaje mi sie że ten kicad zły nie jest Odnośnie roztworu to mam taki który używam 10-15 razy ;) więc dużo nie pójdzie ;) jedno jest pewne , że sporo ciekawych materiałów powstanie niebawem :)
Witam jakie dodać porty zasilania w przypadku gdy na płycie ma być trafo 230/12 a za nim reszta układu i co z pwr flag chodzi mi o to żeby działała diagnostyka układu
Witam . Bardzo potrzebny i pomocny film dotyczący projektowania PCB w Kicad . Mam jednak pytanie jeżeli już mam zaprojektowaną płytkę , to jak mogę zmienić aby odwrotnie wyświetlić całość . Nie chodzi mi o funkcję mirror . Tak na rozum to chodzi mi o: to co jest czarne np: gotowe ścieżki aby zostały białe , o to co białe np: pozostała płytka została czarna . Chciałbym wydrukować płytkę na drukarce 3D i dopiero wtedy wytrawić . Usunąć filament i jest PCB .
Super materiał! Czekam na kolejny odcinek nt. wytrawiania płytek. Może podasz jakieś linki do "chińczyka", który takie płytki wytrawia? Jaki to jest mniej więcej koszt u nas w PL a jaki w Chinach?
Wezmę pod uwagę komentarz i nagram to w filmie o wytrawianiu koszty są różne , pewnie podam dla 2-3 znanych firm chińskich ;) najtaniej jak widziałem to 7$ za 10 pcs i 30-60 dni czekania na paczkę :)
Dzisiaj o 19 będzie odcinek o wytrawianiu i pokazuje w nim jakość takich płytek zamówionych także . W opisie są linki do przykładowycb dwóch firm ;) zapraszam do oglądania ;)
No to tak kilka słów - a projektuję wiele lat PCB. Podstawowa zaleta - program jest bezpłatny. zalety, które widzisz - dla mnie są wadami, np konieczność przypisywania obudów PO narysowaniu schematu nie jest problemem dla tak prostej PCB jak na materiale, ale już dla płytki z 2000 elementami - przeklikanie paruset rezystorów i kondensatorów, aby wskazać taką samą obudowę to że tak powiem.... kiepsko. Znacznie przyjemniej jest wybrać najpierw element który ma właściwą obudowę i po prostu go położyć kilkaset razy. z Eagla nie korzystam, ale w Altiumie możesz przypisać do komponentu kilka obudów i ew zmienić wedle potrzeby. Druga ważna rzecz - OK, polska wersja językowa może być plusem, ale wg mnie jest kolejnym minusem - obsługując wersję angielskojęzyczną od razu "łapiemy" powszechnie stosowane nazewnictwo, np bardzo "boli mnie w uszy" SIEĆ... natomaist NETS jest mi pojęciem doskonale znanym. Patrząc przyszłościowo - jeśli ktoś chce związać się zawodowo z elektroniką - no to nie będzie raczej pracował w KiCadzie a tym bardziej w pl wersji - cięzko będzie się przestawić. Trzecie i także bardzo ważne - podobnie jak z wersjami językowymi - tak samo z jednostkami miar..... - nie używa się jednostek metrycznych, tylko calowych. więc grubości ścieżek, oraz siatki podajemy w milsach a nie w mm. Tak, są czasem wyjątki ale nie powinno być to regułą.
Część :) Tak jak wspomniałeś - w przypadku dużych projektów ten program się nie nadaje . Dlatego w firmach się płaci duże pieniądze za lepsze programy. Po drugie z językiem masz rację ale w praktyce wiele osób które tu zaczyna nie umie angielskiego i łatwiej im zacząć. Nie mniej powinny znać angielski co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Po trzecie , ja nie projektuje PCB w firmach a tylko na swoje potrzeby a te jednostki Milsy nigdy mi nie leżały. Łatwiej mi sobie wyobrazić jaki prąd mogę puścić na ścieżce 1mm niż ileś tam milsów. Ale wiem że profesjonalnie używa się tej drugiej skali. Reasumując, dziękuję za komentarz. Metoda i program idealny nie jest , ale to jest tylko dla początkujących :) co wykonali sobie projekt i chcą go wydobyć z płytki stykowej :)
Oczywiście, że do większych projektów się nadaje. Możesz hurtowo dodawać footprinty do symboli, a oddzielenie symboli od footprintów to według mnie świetna rzecz. Do tego KiCAD jest darmowy, ma integrację z FreeCADem przez kicadStepUpMod, do tego za pomocą pcbmodelgen i openEMS można robić symulacje EM.... sporo jak na darmowy soft :) A, co do mm vs mils - rozbieżność, iż ścieżki w milsach, a obudowy w mm zawsze były dla mnie niezrozumiałe, dlatego staram się przesiąść tylko na mm :)
@@d3stinYwOw Niestety obie jednostki są przy projektowaniu stosowane, i dlatego obie trzeba ogarniać. W THT powszechniejsze były jednostki milsy - pochodna cala, w SMD powszechniejsze stają się mm, czy um - obie pochodna metra. Najśmieszniejsze są footprinty gdzie stosuje się jednocześnie obie jednostki, a tak też się zdarza, i to często. W pamięci łatwo przeliczać obie jednostki jako 1mm = 40milsów. Amatorsko robię PCB, obecnie w KiCAD, kiedyś w Protelu, i jakoś nie sprawia mi to żadnego problemu.
Hej. Jestem po naprawdę długim stażu z eagle. Zacząłem szukać alternatywy, by robić płytki wielowarstwowe pod BGA. Ludzie zachwalali program, więc postanowiłam sprawdzić, jak się go obsługuje. Jak zobaczyłem, że trzeba każdemu elementowi naklikać obudowę, to myślałem, że mnie coś trafi. To jest fajny program, jak rysujesz miganie LEDą na NE555, ale tak, jak wspomniałeś - pojawia się choćby ponad 200 elementów i nie ma opcji.
Próbuję się nauczyć tego programu. Wybrałem trochę inną metodę, najpierw zrobiłem prototyp na płytce uniwersalnej a następnie patrząc na nią dodałem elementy i połączyłem ścieżkami( bez użycia zakładki schemat w programie). Daję link do 4 zdjęć jak to wygląda w podglądzie: www.galerieallegro.pl/zdjecia2/galeria/10560917/2 Jeśli podgląd wygląda ok, to czy może tak to iść do zakładu w Chinach i będzie ok?
Witam , każda firma w Chinach ma ich system rozpoznawania gerberów - warto sprawdzić na ich systemie . Wygląda ok , natomiast nie widzę pola masy a ponadto wszystkie ścieżki są tej samej grubości , takie jest założenie czy nie obliczałeś prądów ? Pozdrawiam
@@mayalewariat4525 Na JLCPCB pokazuje dobrze obie strony. Spróbuję zamówić, zobaczę czy przyjdzie ok.Ścieżkami będzie płynął mały prąd, rzędu kilku miliamperów, zawsze staram się robić szerokie jeśli jest miejsce, nie wiem czy to dobrze czy źle?
@@mayalewariat4525 Nie wiem czy już był o tym materiał, ale warto chociaż zasygnalizować. Do prostych projektów na pewno to wystarczy. Nikt nie będzie robił w KiCAD w domu profesjonalnej przetwornicy czy radia FM.
Kolego, wybrałeś wybitnie złe rozwiązanie. W ten sposób program utraci znaczną ilość informacji do weryfikacji projektu. Choć oczywiście da się zrobić w nim takie potworki jak twój.
A co gdybym chciał wstawić mostek H pololu TB6612FNG, który co prawda jest w bazie, ale ma całkowicie inny układ niż mój. Jak przygotować pod niego otwory?
Cześć stworzyłem swoją płytkę w tym programie tylko że w najnowszej wersji i nie mogę wydrukować. Nie wiesz może co może być przyczyną? Drukarka na tusz ale chciałem tylko sprawdzić jak wyjdzie zanim pojadę do kogoś z laserową
no Altium Designer to spadkobierca Protel'a do tego nie za tani to wiadome, ale znajdą się jeszcze większe kombajny, np Xpedition i ADS ( chyba teraz PathWave ) swoją drogą wiesz że KiCad ma wsparcie do skryptów? Możesz sie pobawić :) en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_EDA_software - ciekawe że nie ma PADS a też fajny program
Zaprojektowana plytka juz do mnie dotarla. Jest tak jak zrobilem w programie. Dzieki za ten poradnik. Teraz pracuje nad kolejnym projektem. Ze swojej strony dodam, ze aby dodac napisy/oznaczenia, ktore beda nadrukowane na plytke trzeba wszystko robic na warstwie F.SilkS
Gdzie była wytrawiana? W Polsce może?
Witam, nie rozumiem pytania ;)
@@DupczacyBawol Plytki najtaniej zlecic Chinskim firmom, np. JLCPCB. Aby to zrobic trzeba miec wczesniej gotowy plik gerber z projektem plytki.
Samemu w domu to tylko jakieś proste płytki najlepiej jednostronne opłaca się robić. Dwustronne już się nie opłaca całkiem i łatwiej zlecić to :) finalny projekt i tak warto na takiej zleconej wykonać.
Jeszcze jedna zaleta... jest za darmo :) Jak na darmowy program to rewelacja, film również, pozdrawiam.
Jakim mikrofonem krawatowym nagrywasz dźwięk w tym odcinku i jakim urządzeniem go rejestrujesz?
Świetny tutorial, dzięki. Było trudno z początku. Ale program wydaje się łatwy. Jednak przygotowanie ścieżek o czasem nie takie proste zadanie. Nieźle się natrudziłem by połączyć gniazdko arduino, moduł radia i wprowadzenia do dwóch joysticków i kilka guzików na jednej warstwie. :-) Ale wkręcam się, dziś pierwsze wytrawianie płytki w życiu.
Świetny materiał!
Można się wiele nauczyć.
Dziękuję za opinię , warto zasubskrybować kanał bo dużo więcej materiałów się tu pojawi ;)
Fajny poradnik, właśnie zaczynam w tym programie i bardzo mi się przyda. THX.
Najlepszy poradnik!
Przydatny odcinek. Mam kilka projektow prostych urzadzen elektronicznych. Czy moglby Pan zaprojektowac pod nie plytki? Oczywyiscie dam projekt lub moge zapalcic?
Witam. Niestety mi czas nie pozwala by wykonywać projekty pod zamówienie natomiast to nic trudnego. Już niebawem pojawi się odcinek o przygotowywaniu płytek PCB metoda termotrasferu.
Rozumiem 😃 Z checia zobacze kolejny odcinek
Dzisiaj o 19 pojawi się na kanale :) kompleksowy tutorial :)
Wypisałem się z subskrypcji, bo zalewa mnie słowotok, którego nie ogarniam i nie rozumiem. Jego Mać!
Ależ w następnym odcinku będzie się lało nadsiarczanu sodowego :) Próbowałem używać KiCad'a oraz easyEda, ale jakoś zwykły Eagle (zanim został wykupiony przez Autodesk) najbardziej przypadł mi do gustu.
Wszystko zależy co się robi - eagle też ma swoje zalety natomiast wydaje mi sie że ten kicad zły nie jest
Odnośnie roztworu to mam taki który używam 10-15 razy ;) więc dużo nie pójdzie ;) jedno jest pewne , że sporo ciekawych materiałów powstanie niebawem :)
Witam jakie dodać porty zasilania w przypadku gdy na płycie ma być trafo 230/12 a za nim reszta układu i co z pwr flag chodzi mi o to żeby działała diagnostyka układu
za darmo, to bardzo uczciwa cena :)
Witam . Bardzo potrzebny i pomocny film dotyczący projektowania PCB w Kicad . Mam jednak pytanie jeżeli już
mam zaprojektowaną płytkę , to jak mogę zmienić aby odwrotnie wyświetlić całość . Nie chodzi mi o funkcję mirror .
Tak na rozum to chodzi mi o: to co jest czarne np: gotowe ścieżki aby zostały białe , o to co białe np: pozostała płytka została czarna .
Chciałbym wydrukować płytkę na drukarce 3D i dopiero wtedy wytrawić . Usunąć filament i jest PCB .
Ja takie rzeczy robiłem w programach graficznych . Niestety kicad nie na takiej opcji jak eagle.
Cześć, fajne filmiki miło się ogląda👍, mam pytanie możemy prv ??
Super materiał! Czekam na kolejny odcinek nt. wytrawiania płytek. Może podasz jakieś linki do "chińczyka", który takie płytki wytrawia? Jaki to jest mniej więcej koszt u nas w PL a jaki w Chinach?
Wezmę pod uwagę komentarz i nagram to w filmie o wytrawianiu koszty są różne , pewnie podam dla 2-3 znanych firm chińskich ;) najtaniej jak widziałem to 7$ za 10 pcs i 30-60 dni czekania na paczkę :)
Dzisiaj o 19 będzie odcinek o wytrawianiu i pokazuje w nim jakość takich płytek zamówionych także . W opisie są linki do przykładowycb dwóch firm ;) zapraszam do oglądania ;)
No to tak kilka słów - a projektuję wiele lat PCB. Podstawowa zaleta - program jest bezpłatny. zalety, które widzisz - dla mnie są wadami, np konieczność przypisywania obudów PO narysowaniu schematu nie jest problemem dla tak prostej PCB jak na materiale, ale już dla płytki z 2000 elementami - przeklikanie paruset rezystorów i kondensatorów, aby wskazać taką samą obudowę to że tak powiem.... kiepsko. Znacznie przyjemniej jest wybrać najpierw element który ma właściwą obudowę i po prostu go położyć kilkaset razy. z Eagla nie korzystam, ale w Altiumie możesz przypisać do komponentu kilka obudów i ew zmienić wedle potrzeby.
Druga ważna rzecz - OK, polska wersja językowa może być plusem, ale wg mnie jest kolejnym minusem - obsługując wersję angielskojęzyczną od razu "łapiemy" powszechnie stosowane nazewnictwo, np bardzo "boli mnie w uszy" SIEĆ... natomaist NETS jest mi pojęciem doskonale znanym. Patrząc przyszłościowo - jeśli ktoś chce związać się zawodowo z elektroniką - no to nie będzie raczej pracował w KiCadzie a tym bardziej w pl wersji - cięzko będzie się przestawić.
Trzecie i także bardzo ważne - podobnie jak z wersjami językowymi - tak samo z jednostkami miar..... - nie używa się jednostek metrycznych, tylko calowych. więc grubości ścieżek, oraz siatki podajemy w milsach a nie w mm. Tak, są czasem wyjątki ale nie powinno być to regułą.
Część :)
Tak jak wspomniałeś - w przypadku dużych projektów ten program się nie nadaje . Dlatego w firmach się płaci duże pieniądze za lepsze programy.
Po drugie z językiem masz rację ale w praktyce wiele osób które tu zaczyna nie umie angielskiego i łatwiej im zacząć. Nie mniej powinny znać angielski co do tego nie ma żadnych wątpliwości.
Po trzecie , ja nie projektuje PCB w firmach a tylko na swoje potrzeby a te jednostki Milsy nigdy mi nie leżały. Łatwiej mi sobie wyobrazić jaki prąd mogę puścić na ścieżce 1mm niż ileś tam milsów. Ale wiem że profesjonalnie używa się tej drugiej skali.
Reasumując, dziękuję za komentarz. Metoda i program idealny nie jest , ale to jest tylko dla początkujących :) co wykonali sobie projekt i chcą go wydobyć z płytki stykowej :)
Oczywiście, że do większych projektów się nadaje. Możesz hurtowo dodawać footprinty do symboli, a oddzielenie symboli od footprintów to według mnie świetna rzecz. Do tego KiCAD jest darmowy, ma integrację z FreeCADem przez kicadStepUpMod, do tego za pomocą pcbmodelgen i openEMS można robić symulacje EM.... sporo jak na darmowy soft :)
A, co do mm vs mils - rozbieżność, iż ścieżki w milsach, a obudowy w mm zawsze były dla mnie niezrozumiałe, dlatego staram się przesiąść tylko na mm :)
@@d3stinYwOw Niestety obie jednostki są przy projektowaniu stosowane, i dlatego obie trzeba ogarniać. W THT powszechniejsze były jednostki milsy - pochodna cala, w SMD powszechniejsze stają się mm, czy um - obie pochodna metra.
Najśmieszniejsze są footprinty gdzie stosuje się jednocześnie obie jednostki, a tak też się zdarza, i to często.
W pamięci łatwo przeliczać obie jednostki jako 1mm = 40milsów. Amatorsko robię PCB, obecnie w KiCAD, kiedyś w Protelu, i jakoś nie sprawia mi to żadnego problemu.
Hej. Jestem po naprawdę długim stażu z eagle. Zacząłem szukać alternatywy, by robić płytki wielowarstwowe pod BGA. Ludzie zachwalali program, więc postanowiłam sprawdzić, jak się go obsługuje. Jak zobaczyłem, że trzeba każdemu elementowi naklikać obudowę, to myślałem, że mnie coś trafi. To jest fajny program, jak rysujesz miganie LEDą na NE555, ale tak, jak wspomniałeś - pojawia się choćby ponad 200 elementów i nie ma opcji.
Witam, mam problem. Po zapisaniu już ułożonych elementów i ścieżek nie moge już zmienić rozmiaru ścieżki (wcześniej mogłem) Bardzo prosze o pomoc :)
Kolego mam problem potrzebuje przekaźnika samochodowego w tym program i go nie ma. Jak może go dodać do tego programu
Próbuję się nauczyć tego programu. Wybrałem trochę inną metodę, najpierw zrobiłem prototyp na płytce uniwersalnej a następnie patrząc na nią dodałem elementy i połączyłem ścieżkami( bez użycia zakładki schemat w programie). Daję link do 4 zdjęć jak to wygląda w podglądzie: www.galerieallegro.pl/zdjecia2/galeria/10560917/2 Jeśli podgląd wygląda ok, to czy może tak to iść do zakładu w Chinach i będzie ok?
Witam , każda firma w Chinach ma ich system rozpoznawania gerberów - warto sprawdzić na ich systemie . Wygląda ok , natomiast nie widzę pola masy a ponadto wszystkie ścieżki są tej samej grubości , takie jest założenie czy nie obliczałeś prądów ?
Pozdrawiam
@@mayalewariat4525 Na JLCPCB pokazuje dobrze obie strony. Spróbuję zamówić, zobaczę czy przyjdzie ok.Ścieżkami będzie płynął mały prąd, rzędu kilku miliamperów, zawsze staram się robić szerokie jeśli jest miejsce, nie wiem czy to dobrze czy źle?
Temat poprawnego układania ścieżek to na wiele godzin gadania a i tak nie czuje się na siłach by wszystko w tym mówić. Nie wspominając o EMC
@@mayalewariat4525 Nie wiem czy już był o tym materiał, ale warto chociaż zasygnalizować. Do prostych projektów na pewno to wystarczy. Nikt nie będzie robił w KiCAD w domu profesjonalnej przetwornicy czy radia FM.
Kolego, wybrałeś wybitnie złe rozwiązanie. W ten sposób program utraci znaczną ilość informacji do weryfikacji projektu. Choć oczywiście da się zrobić w nim takie potworki jak twój.
Spoko 👍👍
Dzięki ;) kolejne materiały pojawia się wkrótce ;)
Ogolnie fajny ale za szybko jak dla mnie i nie zawsze moglem się zorientować co i jak
A co gdybym chciał wstawić mostek H pololu TB6612FNG, który co prawda jest w bazie, ale ma całkowicie inny układ niż mój. Jak przygotować pod niego otwory?
Proponuję zaprojektować własny footprint. Nic trudnego.
Cześć stworzyłem swoją płytkę w tym programie tylko że w najnowszej wersji i nie mogę wydrukować. Nie wiesz może co może być przyczyną? Drukarka na tusz ale chciałem tylko sprawdzić jak wyjdzie zanim pojadę do kogoś z laserową
Ja pierdziu, a może by zacząć od czegoś prostego, np. mostek prostowniczy, i do niego stabilizator, itd, itd
Kurs ma na celu zapoznanie z narzędziem a nie nauke tworzenia płytek PCB - zasad .
Dla początkujących fajny film, ale kombajnem bym KiCad'a nie nazwał :D
Ale wszystko umie zrobić - nie ma co go porównywać do Altiuma :)
no Altium Designer to spadkobierca Protel'a do tego nie za tani to wiadome, ale znajdą się jeszcze większe kombajny, np Xpedition i ADS ( chyba teraz PathWave )
swoją drogą wiesz że KiCad ma wsparcie do skryptów? Możesz sie pobawić :)
en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_EDA_software - ciekawe że nie ma PADS a też fajny program
@@mariuszhxD Ciekawe na czym Apple rysuje swoje iPhone'y iMac'ki.. ;-)
Co za laska jak muszę narysować cała płytkę.Co innego jak wystarczyło by narysować schemat i program sam by rozrysował płytkę.
Dydaktyka nie polega na tym, że mówi się to, co się wie!