Letenská vodárenská věž, ze které uvidíte celou Prahu i vesmír

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 кві 2024
  • Krásné a romantické místo, které mnozí z vás znají zvenku, ale zřejmě ne zevnitř. Přišli jsme se podívat na rekonstrukci bývalé Vodárenské věže v pražské Bubenči, která nyní slouží jako zázemí Domova dětí a mládeže a mateřské školy.

КОМЕНТАРІ • 30

  • @chleba47927
    @chleba47927 Місяць тому +26

    Ten periskop a využití komína je geniální.👍

  • @sedlcanky
    @sedlcanky Місяць тому +2

    V letech 1972 - 1980 jsem chodil naproti do ZŠ Korunovační. V té době to byla víceméně mrtvá hromada cihel.
    Jsem moc rád, že Leteňáci mají dnes tak fantastickou stavbu k dispozici. Pan architekt je borec!!

  • @DavidS-bj1ri
    @DavidS-bj1ri Місяць тому +1

    Nádhera a periskop je úplně TOP

  • @zdenkasvobodova1906
    @zdenkasvobodova1906 Місяць тому +7

    Nádherná stavba. To by bylo bydlení! Tedy, kdyby stála na jiném místě a ne uprostřed městské výstavby.

  • @DaviG
    @DaviG Місяць тому +7

    Pan Gebrian dik za vyborne videa. Z mojho pohladu jedna technicka vytka. Hlasitost hudobneho podmazu je velmi vysoka v porovnani s vasim komentarom. Je to dost neprijemne. Malo by to byt naopak, komentar by mal byt hlasnejsi.
    Ale to je akoby neduh doby. Je to vsade v TV, v kine...

  • @ladislavtintera7787
    @ladislavtintera7787 Місяць тому +4

    Klubovnu ve věži jsme měli od poloviny sedmdesátých let - a původní prostor slouží oddílu i nadále. Měl jsem možnost být u některých jednání nad projektovou dokumentací, při slavnostním otevření i nyní při běžném provozu. A dojem? Pečlivá konzervace historických částí z doby před sto, sedmdesáti i padesáti lety. Pan architekt při jednáních ale jen stěží chápal, co obnáší provoz zařízení pro zájmovou činnost dětí. A tak se z vnitřních prostorů stalo téměř mauzoleum - nelze zatlouci hřebík do zdi, nelze zlepšit současné nevyhovující osvětlení v klubovně, nelze se zařídit po svém. Ponechání původních bakelitových klik ve spodní části stavby jako "konzervace doby vzniku" je na úkor funkčnosti. Řada z vnitřních prvků - jako třeba vestavěná sociální zařízení ve "vestavěných skříních" trpí pod běžným provozem. Víceúčelový sál -ale bez vzduchotechniky a s nezbytnou audiovizuální technikou zapracovanou až na poslední chvíli. Na druhé straně kvalitní řemeslnická práce při obnově schodiště a spousty dalších prvků. Ano - stavba získává ceny za svůj vzhled. Mohla by získat cenu i za svou funkčnost? Z mého pohledu těžko. Obávám se, že soukromý investor by podobný exibicionismus architekta nepřipustil.
    Takže snad poprvé s panem Gebrianem nesouhlasím.

  • @zdenkamartin
    @zdenkamartin Місяць тому +1

    Krásná stavba, rekonstrukce se zachováním historických prvků je určitě citlivá a řemeslně výborně provedená. Nicméně pro účel, který má stavba mít - tedy DDM a různé kroužky, mi prostory přijdou tak nějak strohé a neútulné. Bílé židle, bílé stěny, bílý stůl. Na knihovnu až do stropu se kouká hezky, ale asi těžko si bude například sedmileté dítě posouvat žebřík a lézt nahoru. Stejně tak si moc neumím představit chodit třeba na kroužek hraní na kytaru, a pokaždé si ji muset nést po schodech do třetího patra. Nevidím žádné dětské obrázky a výtvory na stěnách a poličkách, žádné herní prvky...je sice hezké, že je každá místnost multifunkční a lze ji přeměnit na něco jiného, ale přece kouzlo kluboven spočívalo vždycky v tom, že tam visely různé fotky z akcí, nástěnky, vlajky z letních táborů atd.

  • @Jacon95
    @Jacon95 Місяць тому +7

    počkat, tohle je tak 2 roky starý video, tohle si pamatuju

    • @danielvonrendburg5958
      @danielvonrendburg5958 Місяць тому

      Nejspíš je to nahrané z Mall.tv jako spousta ostatních videí na tomto kanále

  • @matikkuvonvolxdub7376
    @matikkuvonvolxdub7376 Місяць тому +5

    Jsem byl asi před 15ti leti tam. Nahoře byla čajovna a s čajem i se mohlo sednout ven na "terasu". To bylo před rekonstrukci. Už tenkrát zážitek.
    Ja zbyrám věže. Pokaždé když jsem v Praze pokouším se jít na jednu novou věž.

  • @miroslavpavlas5450
    @miroslavpavlas5450 Місяць тому +2

    Interiér jsem měl možnost zčásti navštívit před několika lety, kdy zde byla pořádána výstava modelů rozhleden. O úžasném periskopu mě tehdy bohužel nikdo neinformoval.

  • @vaclavklimt9803
    @vaclavklimt9803 Місяць тому +15

    Ve Vezi jsem stravil v podstate cele detstvi. Vsichni jsme uvitali zpravu o rekonstrukci. Nastesti se podarilo vcas objevit, ze Vez mela byt po rekonstrukci detem ukradena a diky petici ji dostaly deti zpet. Na rekonstrukci je to bohuzel videt, takhle nema vypadat prostor pro deti. vse je prilis subtilni a ze zbytecne drahych materialu, za vse snad hovori, ze si nesmeji nic povesit na zed. Jak chcete vest detsky oddil bez poradne nastenky? A ty zachody dole, to je spatny vtip.

    • @spacedriver496
      @spacedriver496 Місяць тому +3

      Upřímně je takové místo pro děti nesmyls, rozhodně se dají najít místa vhodnější a i pro takovou stavbu lepší využití.

    • @KitKat-kg4ku
      @KitKat-kg4ku Місяць тому +4

      Je, prosim, vez napojena na podzemi, mozna pod tim parkem okolo? Na kryty pro prominentni obyvatele Molochova? Vzpominam si minimalne na kinosal. Ve vezi jsem shledl mnoho sovetskych filmu a podrobil se odvodnimu rizeni ZVS. Dekuji.

    • @marekhlavka87
      @marekhlavka87 Місяць тому +2

      @@KitKat-kg4ku Kde byl prosím ten kinosál?

    • @KitKat-kg4ku
      @KitKat-kg4ku Місяць тому

      ​@@marekhlavka87 Kinosal byl jednoznacne pod zemi. Chodili jsme tam obcas se ZDS (Letohradska a Frantiska Krizka). Vzpominam si na promitani sovetskych filmu, byly na dvou kotoucich, t.j. s prestavkou uprostred. Poprve jsem tam shledl ceskoslovensky film Prace z r. 1960. A na prednasku o domacich zviratech, kdy pan tvrdil ze krecek se ma krmit take hmyzem, napr. cvrcky. Naopak, odvodni rizeni ZVS probihalo v nadzemnich pristavbach. V Molochovu bydleli vselijaci prominenti.

    • @vaclavklimt9803
      @vaclavklimt9803 Місяць тому +1

      @@spacedriver496 Prave naopak, nedovedu si predstavit lepsi misto pro klubovnu. A ze jsme byli na to, ze mame klubovnu ve vezi nalezite pysni. Rozhodne lepsi, nez aby tam vysedavala parta nerdu a zirala cele dny do monitoru, na coz byla rekonstrukce evidentne smerovana.

  • @invivoik
    @invivoik Місяць тому +4

    Utilitárna stavba, ale ľudia v minulosti aj tie stavali s umelecko-remeselnou zručnosťou, akoby to boli honosné významné domy. Dnes sa takáto starostlivosť sotva dostáva aj tým najvýznamnejším budovám. A veľmi sa mi nepáči, keď sa moderné vrstvy ani trochu o určitú kvalitu a estetiku nesnažia. Takáto budova mala dostať omnoho väčšiu starostlivosť. Tak snáď v budúcnosti.

  • @brejtrjanek
    @brejtrjanek Місяць тому +1

    Škoda že už tam není čajovna. (Čajovna ve věži)

  • @tod4y
    @tod4y Місяць тому +2

    Věž na těžkou vodu, no...

  • @bob.2521
    @bob.2521 Місяць тому +4

    Na co přesně byla vodárenská věž?

    • @Meister_Warpy
      @Meister_Warpy Місяць тому +36

      Na vodu. :D
      Povětšinou slouží jako úložiště vody pro hasiče, k vyrovnávání množství vody v rozvodech během špičky a ke snazší distribuci vody. Voda se čerpadly načerpá nahoru a pak gravitací proudí dolů a díky tlaku se pak dostane i do vyšších pater domů protože voda se vždycky snaží vyrovnat svou hladinu do jedné roviny. Takže když je vodárenské věž vysoká deset pater, tak v momentě, kdy se voda odpustí a začne proudit do vedlejších domů, tak voda poteče pod tlakem až do desátého patra, kde se zastaví ve stejné výšce, v jaké je voda ve věži. Jako když máte trubku ve tvaru U a nalijete do ní vodu. Na obou ramenech bude ve stejné výšce. Když přilijete do pravého ramena, tak se voda zvedne i v levém rameni a hladiny se vyrovnají.
      Díky tomu nemusí být v každém domě čerpadlo a nádrž na vodu ale stačí jedno ve věži, které tu vodu dostane do výšky, ze které pak ta voda stéká dolů. Někdy jsou například vodní přehrady s pitnou vodou v horách nad městy, kdy ta voda může jen stékat v potrubí pomocí gravitace dolů z kopce. Všechny domy pod ní pak budou mít vodu pod tlakem protože se ta voda bude snažit dostat do stejné výšky, jako v té přehradě. Čím vyšší je výškový rozdíl, tím vyšší tlak. (Přehrady jsou ale většinou v horách protože tam jde přehradu postavit nejjednodušeji. Na rovné ploše přehradu postavit nejde. To by byl spíš rybník.)
      Vodárenské věže se používají dodnes. Ale mnohem větší a s jinými technologiemi. Například u nás v Ostravě jsou dvě velké právě na kopci ve Slezské Ostravě. Protože ten kopec je nad Ostravou a tak klidně dokáží zásobovat město pod tím kopcem.
      Neznám tuhle konkrétní věž ale vzhledem k umístění tipuji, že sloužila k zásobování pitnou vodou okolní obydlí v Praze. Vodu načerpali do věže a o zbytek se postarala gravitace, která tu vodu pak roznesla do všech okolních domů. Které však nesměly být vyšší než ta věž protože to by se pak voda zastavila v patře, které by bylo ve stejné výšce jako zásobník ve věži.
      PS: Určitě mi utekly nějaké důležité nuance ale nejsem vodnář. :D

    • @elsternstraka8420
      @elsternstraka8420 Місяць тому +8

      @@Meister_Warpy 👍 hezky popsáno, díky

    • @avocado5499
      @avocado5499 Місяць тому +5

      Doplnil bych snad jen, že podle aktuální terminologie je rozdíl mezi věžovým vodojemem (o který se jedná v tomto případě) a vodárenskou věží. Vodárenská věž pouze udržuje tlak v systému, neplní roli zásobovací narozdíl od věžového vodojemu, který má velkou nádrž pro zásobování v době zvýšeného odběru.

    • @Meister_Warpy
      @Meister_Warpy Місяць тому +2

      @@avocado5499 Tak to je zajímavé. To jsem netušil.
      A jaký je ten primární způsob, kterým se do vodovodní soustavy čerpá voda? Jsou to pořád věžové vodojemy a nebo to jsou primárně třeba nějaká výkonná čerpadla ve vodárnách?
      Každopádně děkuji za zajímavou faktickou poznámku.

    • @jakub83967
      @jakub83967 Місяць тому +4

      Ono to teď není vidět když je kolem skoro stejně vysoká zástavba. Hádám, že výstavba vysokých domů byl důvod k jejímu zániku.
      Jinak jsem našel web vezovevodojemy cz Lze tam najít, které jsou funkční/nefunkční a mají i mapku