Planowanie trasy - mapy.cz

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 жов 2024
  • Zaplanuj trasę krok po kroku ⬇️
    🔸 Otwórz aplikacje lub stronę internetowa mapy.cz
    🔸 Zmień typ mapy na turystyczna
    🔸 Wybierz planowanie oraz pieszą wędrówkę
    🔸 Wybierz punk startu oraz punkt końcowy
    🔸 Trasa zostanie automatycznie wyznaczona oraz będziesz miał możliwości podgląda pogody (temperatury, opadów oraz wiatru ) na trasie
    🔸 Możesz zobaczyć również jakie przewyższenia czekają na ciebie w terenie
    ❗️Dajcie znać czy chcielibyście kolejny mini tutorial, ale tym razem z użyciem innej aplikacji albo zwykłych map Google ❗️
    .
    .
    .
    #tutorial #poradnik #maps

КОМЕНТАРІ • 7

  • @tomaszwykret5699
    @tomaszwykret5699 10 місяців тому +2

    Dobra a jak zaplanować trasę np kółko start i koniec w tym samym miejscu

    • @waldemarpisz2685
      @waldemarpisz2685 8 місяців тому

      I jak zaplanować trasę jeśli się chce zima poruszać np. ścieżkami leśnymi tam gdzie nie ma szlaków turystycznych?

    • @grzegorz75jan
      @grzegorz75jan 8 місяців тому

      Start i koniec dajesz dokładnie lub prawie dokładnie w tym samym miejscu. Możesz dodać punkty pośrednie (przynajmniej jeden) by trasa prowadziła tam gdzie chcesz bo skąd aplikacja ma wiedzieć czy kółko, linia ma mieć 100 czy 1000 m. Możesz też zaznaczyć punkt startu i wybrać wycieczka po okolicy i tam wybierasz dystans ale na dzień dzisiejszy nie możesz wtedy dodać punktu pośredniego a automatyczna trasa nie koniecznie musi ci odpowiadać.

    • @grzegorz75jan
      @grzegorz75jan 8 місяців тому

      @@waldemarpisz2685 @waldemarpisz2685 Obecnie nie ma takiej możliwości ale można skorzystać z innych stron i zaimportować trasę, ślad GPX do mapycz (więcej na forum mapycz) Niestety to trochę upierdliwe i nie zawsze działa bez strat. Druga opcja to trochę się poduczyć i edytować mapy openstreetmap i dodawać ścieżki, różne drogi. Mapycz na Polskę korzystają z map OSM i nakładają swoje warstwy i renderowania. W sumie OSM to baza danych częściowo przedstawiana w postaci graficznej jako mapa. Robią ją fachowcy jak i amatorzy. Można to robić z edytora w przeglądarce lub programu do edycji JOSM. Po takiej edycji trzeba poczekać aż dany odbiorca danych tu mapy.cz oraz OsmAnd, mapbox i inni pobierze i przetworzy zaktualizowane dane.
      W mapycz punkty POI aktualizują około raz w tygodniu a ważniejsze drogi, budynki i inne obiekty około co miesiąc. Niestety mapy do pobrania i użytku w trybie offline czy ogólnie do użytku mobilnego aktualizowane są dużo rzadziej. Z tąd też czasem widać różne błędy (zduplikowane, niepełne obiekty, Można się też pobawić aplikacją StreetComplete i dodawać uwagi (najlepiej z zdjęciami z geolokalizacją) dla mapujących. Szlaków nią nie narysujesz ale możesz dodać wiele informacji np. gdy brakuje nazwy, stanu i rodzaju nawierzchni lub dane są nieaktualne. OSM potrzebuje też dobrych śladów GPS bo ciężko rysować szlaki nawet z użyciem ortofotomapy gdy widać praktycznie tylko korony drzew. Wspomagamy się też podkładem Lidar (cieniowanie terenu) czyli laserowy skan terenu ale nie zawsze da się wyłapać zarys ścieżki tak by nanieść go na mapę ale ścieżka leśna czy droga polna nie musi być super dokładna. Często jakieś obiekty są w błędnej lokalizacji bo ktoś je źle wstawił.

    • @amesegin
      @amesegin 8 місяців тому

      no własnie, jak dodac punkty pośrednie? @@grzegorz75jan

    • @slawekkrosno
      @slawekkrosno 6 місяців тому +1

      Ja chce inna trasa iść niż podaję mapa, jak dodać punkty pośrednie?