Pěkná práce 🙂 je vidět že vás práce baví a že máte léta zkušeností. Rád z vaší práce čerpám inspirace když se jednou za čas dostanu na zapojení rozvaděče. Ale měl bych na vás takovej dotaz zda byste si neudělal čas a nenatočil video o umístění a zapojení přepěťovek a ohledně ochranného po spojení v koupelnách a celkově v domě nebo bytu. Osobně se k domovním instalacím často nevěnují takže každá rada a zkušenost je pro mě požehnání 😀😀
Předně je zde vidět profesní zdatnost. Mám jeden dotaz a jeden výpočet. Norma říká svody od panelů spolu s ochranným uzemňovacím vodičem. Selský rozum by však spíš velel vodič zemnění spíš co nejdál od svodů a co nejkratší cestou k zemniči. Rozdělení za stěnou v místnosti tomu však odporuje. Když spolu, tak až do konce. Tudíž by měly jít spolu až k MPPT regulátoru. Je to sice rizikové počínání, leč dle normy. Má to společné vedení nějaký hlubší smysl? Baterky nejsou vyhrazené zařízení, malé napětí. Jak se s tímto vyrovnává revize? Počty. Střídač má spotřebu bez zátěže dle měření kolem 100W stále spotřeby. 24*100= 2,4kWh Pro zamezení přetoků má nastavenou výrobcem, měnitelnou ale odzkoušenou stálou spotřebu z distribuční sítě 20W. 20*24*(3)=1,44kWh. Účinnost při malých spotřebách jež jsou po většinu dne je kolem 70% což způsobí ztráty kolem zase asi 1kWk Ostatní ztráty odhadneme na 0,5kWh. CELKEM 2,4+1,44+1+0,5=4,59 kWh a to prosím denně. Počty asi nebudou úplně přesné leč i pokud budou jen poloviční, tak po dobu asi těch 100 zimních dní bude takto koncipovaná fotovoltaika dosti problematická.
na ty spoje u těch KOPOS parapeťáků se fakt vyplatí kupovat ty originální přechodky...Vypadá to často o 100% lépe.Ale všichni víme, že za ten jeden kus plastu chtějí mnohdy dost velké peníze .... Ale tady u Vás je to pěkné i bez nich..... Viděl jsem daleko horší :D pěkný :-) ...
Dobrý den, chvilkami mi to přijde, jako kdybych se koukal na vlastní ruce. :-) Nebudu lhát, něco jsem od Vás také odkoukal, ale to rovnání kabelů, lemovka, preciznost..... hergot! Pokud vím, tak lemovku z mého okolí snad ani nikdo nezná. Prej, co to je :-D
Zdravím Jiří, už dlouho sleduji Vaše videa a děláte úžasnou práci. Ve spoustě věcech se od Vás inspiruji. Moc jsem se na videa o FVE těšil. Chci Vám jen předat informaci, neberte to prosím jako nějaké "rýpání", ale správně byste měl "N" z backupu oddělit od "N" ze sítě, ten přepínač sítí by měl být tedy 4 pólový a měla by přes něj jít i ta nula :). Ale jinak chválím za ty DC přepěťovky. Ty mají být opravdu zapojeny před pojistkovýma odpínačema. Mějte se a těším se na další videa. :)))
@@amperak Jako že MPPT propouští proud i z měniče ven? To bych pak na panelech naměřil napětí i v noci. A to nenaměřím. Nevím, kde by se tam ten proud z měniče vzal. A to ještě nějakých 20A.
Ahoj, super video :) co používáš za tiskárnu na štítky pro kabely? Protože teď to píšu rukou a zjišťuju, ža po nějaké době mám problém přečíst co je co :D :D
Máš to pěkný! natloukačky davam jako ty. kdyby ten lamací nuž byl ostrej, pořežeš se, protože to nečekáš :D Máš tam chybu! ti to nebude fungovat :D :D :D koukám konec někdo dotočil nedávno :)
Pěkná práce! Dotaz na dvě věci: Ty měřící cívky daleko tím FTPkem jsou ok? Chdodí to spolehlivě? A k DC, nemá jít string prvně na pojistku a pak přepěťovku?
Jo, to jsem si také říkal. Takto tam jsou ty pojistky vlastně k ničemu. Pojistky tam nejsou kvůli zkratu u střídače. Takový proud ty panely stejně nedají. Jsou tam proto, aby přehořely pokud do panelů práskne blesk a zasáhnou přepěťovky.
CTčka jsou OK, vyzkoušeno, funguje to. pojistky jsou dobře, při závadě přepětovky se přepálí a nevemou s sebou střídač. Většina je chce naopak, protože se jistí zdroj.
@@amperak Díky Milane, mně to přišlo taky logické a sám to mám doma tak. Ale viděl jsem několik projektů, kde to bylo obráceně. A díky za hodnotný postřeh k CT a FTP!
Ano, mělo by se dodržet pravidlo jištění zdroje, aby v případě poruchy nešlo napětí stále na zem, tudíž uzavřený okruh a kdekoliv před svodiči může hořet oblouk...
@@petrjiricek8547 JJ zas na druhou stranu prepetovka je taky jistici prvek a pri vyboji se prerusi pojistka a zustane to jen na panelech zda to preziji. Chtelo by to nejakeho revizaka - aby to rozsekl 😁
@@petrjiricek8547 Dobrý den, můžu se prosím jenom zeptat jak pojistka v pojistkovém odpínači bude jistit při poruše na panelech když jejich zkratový proud je pouze nepatrně vyšší než jejich proud provozní? Ty pojistky co se tam většinou dávají jsou kolem 15-16A a zkratový proud panelů v sérii bude tak kolem 9A, ty pojistky nikdy nevybaví přeci. Děkuji moc za doplnění.
@ondrejpeters9210 to ano, ale energie výboje má proud jaký? Pokud nevěříte podívejte se do norem jak je řazení jištění a svodiče, je úplně jedno jestli to je DC nebo AC...
Měl bys sehnat k sobě nějakou podržtašku. Tohle věšení rozvaděčů, příprava kabelů,... je v jednom hrozně zdlouhavá . Vem si kolikrát jen odběhneš pro něco do auta a kolik ti to vezme za ten den času. Jinak jestli chceš mít jistotu, že hmoždinky nevylezou dávej tam chemickou kotvu.
Vynikajuce blankovacky ma Knipex (12 52 195). Su az do priemeru 16mm a fakt stoja za tie prachy. Daju sa do nich kupit aj nove celuste. Ja vyrabam hlavne rozvadzace a krasne blankuju od 0,5mm az do 16ky. Da sa na nich nastavit aj sila, ktora je potrebna na odblankovanie. To je vhodne ked ma clovek tvrdsie kable, alebo nejake protipoziarne kable. Bezne to nastavovat nijak netreba. Mam ich uz vyse roka a som nadmieru spokojny.
Ahoj, jen otázka: Proč nevyužiješ svorkovnici GEN, která jde SW nastavit na SMART ? Jinak super, Deye je asi nej co jsem zjistil a mám jej téže. Nechceš se stavit ve Zdicích u Berouna na kafe? Pokecáme.
To si takhle loupu pomelo, žena dělá cukroví a děti si hrajou. Co v TV na druhý advent ? Nic no, mrknu na kolegu z Moravy 😉 díky za super program na advent
Dobrý den, moc díky za super videa! Mám dotaz ohledně barevného značení. Byl jsem ve velké firmě, kde v celém podniku od hlavního rozvaděče nesouhlasili barvy, jediná, která souhlasila byl zelenožlutý vodič, jinak tam byly barvy červená, zelená a modrá, na nich byly fáze. Je to v ČR vůbec možné takhle přeznačit celý objekt (firmu/byt) barevně, pokud je to už od hlavního rozvaděče ? (V rozvaděči bylo upozornění na změnu barevného označení)
Dřív ty barvy byli jinak. Fáze byly černá, červená, modrá a PEN zelený. Jinak jestli to byla asijská firma, tak oni mají také jiné značení vodičů a je možné, že si to udělali podle sebe aby to vyhovovalo jejich interní normě. To by pak měli mít, tak aby to vyhovovalo normám ČR, ale klidně se vsadím, že třeba ve Škodovce bude zapojení víc odpovídat německým DIN než českým.
@@amperak a ten vazební spínač je zapojeny na stykač A1...Chápu to tak že pokud ČEZ vyšle signál odpojí stykačem ten hlavní stykač a tím se vyřadí i vazební spínač..Chtělo by to schéma..
Zdravím,důvod proč nedáváte na zálohovaný výstup 4 polovy přepínač,záloha má být pod chráničem,protože má svoji N a neměla by být propojena s gridovou + rozhodovací kleště stanley za 500 fungují suprove na 16mm
@@amperak Ano, přepínání N je nebezpečné. Proto jsem dal za přepínač ještě jistič a před přepnutím shodím nejprve ten. Jinak třeba Solax povoluje propojené N jen pro Austrálii a Nový Zeland. Zbytek světa má mít N oddělené. Takto jsem to měl i v projektu. Tak jsem to tak zapojil.
@@janvanicek8074 pan stuchlý ve videu jasně říkal, že má naše schema zapojení. takže odpovídám za dodavatele. Omlouvám se, lepší info asi poskytne člověk, který to jen dle schematu zapojil.
ua-cam.com/video/jbcNQPVjago/v-deo.html Když vám jde N z přívodu, znamená to že bod rozdělení máte už někde před AC rozvaděčem, řekněme v elektroměrovém rozvaděči? Děkuji
Hlídejte si teplotu v místnosti, protože většina lifepo4 baterií má omezení dobíjecího proudu již při 15°C. U 10°C to může být klidně i 0,1C! Já jsem je teď dávál půl metru nad zem a je to velká změna v teplotách!!!
No tak Miso! Je sice hezke ze mas 8 paragraf(jisto jiste cerstve certifikovany - ze?) ale pan nebydli v papundeklove budce jako ty .Baterie nemaji zadne omezeni .To ma BMS pripadne nabijec. Zamezeni nabijeni je u teplot pod 0 takze proc by mel omezovat uz u 10 C ? Ale rozumim proste ty jsi prukopnik slepych ulic - vzdy v opozici. Ostatne se staci podivat na tvoje vynalezani kolobezky a outfit. Vis jak!
Miso on nebydli v papirove budce takze se uklidni. A neni to kolobrnda takze nemusi s predstihem vypinat nabijeni. A ty baterky co jsi koupil od Mivvy - tak to neni tovarna ale prekupnik. Vis jak!
Ok tak jedeme podle normy, bavime se o N a pak musi byt pri vypnute siti N oddelen pri provozu backup zdroje od N site. Duvodem je zavleceni napeti pri praci na siti, kdyz se rozpoji uzemneni v siti.
Tak me tohle prave zaujalo a upozornoval me na nutne oddeleni N elektrikar z firmy co mi zapojovala fve,. Bavil jsem se o tom s kolegou z prace a tez me nezavisle na oddeleni N upozornil. Oba jme elektrikari, on navic s papirem na montaz fve. Kdyz se zamyslim nad moji pripojkou, kde je sice kabel, ale bez uzemneni, ja nemam hromosvod a prizemneni, kabel vede na sloup a pokud nekdo z distribuce odpoji u trafa stred, muze od meho backupu odplavat PEN od zeme. Jiny problem nevidim. Kolega mi rikal, ze nekomu kvuli neoddeleni N pak odesel stridac, coz nevim jak by se mohlo prihodit.
Ty vzdalenosti mi prijdou šílený. Napriklad stejne vzdalenosti ma střídač pasivne chlazeny, chlazeny vetrakem a dokonce i chlazeny vetrakem s vyfukem do boku. Argumentuje se chlazením, ale realita je takova, ze v navodu střídače najdeme kolikrat nesmyslne info ze starych modelů😂 chapu ze to je ted na rozvadec, alw tam to vidim podobně
Nerozumím té propojovací liště z hlavního vypínače na přepěťovou ochranu v AC rozvaděči. To je nějaká spešl lišta která má v sobě tři oddělené propoje? Kdyby byla klasická, tak vám to zkratuje fáze mezi sebou. Děkuji za vysvětlení 🙂
Pokud potřebujete schéma 0% z HDO podívejte se do PP kteréhokoliv distributora. Mají tam přehledná a dobře udělaná schémata... Tam najdete vše co potřebujete.
Škoda, že zrovna zapojení DC rozvaděče na videu není. Dost jsem byl zvědavý, jak se pracuje s vodiči pod napětím, které v podstatě není možné vypnout. Nebo se to dělalo v noci?
Zase něco pro elektrikáře 😍
Krasne vyvazane kable nikdy neomrzi :) Diky za video
Pěkná práce 🙂 je vidět že vás práce baví a že máte léta zkušeností. Rád z vaší práce čerpám inspirace když se jednou za čas dostanu na zapojení rozvaděče. Ale měl bych na vás takovej dotaz zda byste si neudělal čas a nenatočil video o umístění a zapojení přepěťovek a ohledně ochranného po spojení v koupelnách a celkově v domě nebo bytu. Osobně se k domovním instalacím často nevěnují takže každá rada a zkušenost je pro mě požehnání 😀😀
Super teším sa na nové videá
Předně je zde vidět profesní zdatnost.
Mám jeden dotaz a jeden výpočet.
Norma říká svody od panelů spolu s ochranným uzemňovacím vodičem. Selský rozum by však spíš velel vodič zemnění spíš co nejdál od svodů a co nejkratší cestou k zemniči. Rozdělení za stěnou v místnosti tomu však odporuje. Když spolu, tak až do konce. Tudíž by měly jít spolu až k MPPT regulátoru. Je to sice rizikové počínání, leč dle normy. Má to společné vedení nějaký hlubší smysl?
Baterky nejsou vyhrazené zařízení, malé napětí. Jak se s tímto vyrovnává revize?
Počty.
Střídač má spotřebu bez zátěže dle měření kolem 100W stále spotřeby. 24*100= 2,4kWh
Pro zamezení přetoků má nastavenou výrobcem, měnitelnou ale odzkoušenou stálou spotřebu z distribuční sítě 20W. 20*24*(3)=1,44kWh.
Účinnost při malých spotřebách jež jsou po většinu dne je kolem 70% což způsobí ztráty kolem zase asi 1kWk
Ostatní ztráty odhadneme na 0,5kWh.
CELKEM 2,4+1,44+1+0,5=4,59 kWh a to prosím denně. Počty asi nebudou úplně přesné leč i pokud budou jen poloviční, tak po dobu asi těch 100 zimních dní bude takto koncipovaná fotovoltaika dosti problematická.
JJ mám Deye12K a na temné zimní dny hledám jak ho automaticky na noc odpojovat, ta vlastní spotřeba není zanedbatelná v měsících 11-2.
opět a pořád super .)
Krásná práce :)
Moc krásné 🙂
super práce
Jakou tiskárnu používáte na tisk popisků na vodiče?
Aj ja by som rad vedel
aj mňa to zaujima
na ty spoje u těch KOPOS parapeťáků se fakt vyplatí kupovat ty originální přechodky...Vypadá to často o 100% lépe.Ale všichni víme, že za ten jeden kus plastu chtějí mnohdy dost velké peníze .... Ale tady u Vás je to pěkné i bez nich..... Viděl jsem daleko horší :D pěkný :-) ...
Dobrý den, chvilkami mi to přijde, jako kdybych se koukal na vlastní ruce. :-) Nebudu lhát, něco jsem od Vás také odkoukal, ale to rovnání kabelů, lemovka, preciznost..... hergot! Pokud vím, tak lemovku z mého okolí snad ani nikdo nezná. Prej, co to je :-D
Fantastická práce, díky za video. Prosím jaké tam je použité HRN? Děkuji.
Zdravím Jiří, už dlouho sleduji Vaše videa a děláte úžasnou práci. Ve spoustě věcech se od Vás inspiruji. Moc jsem se na videa o FVE těšil. Chci Vám jen předat informaci, neberte to prosím jako nějaké "rýpání", ale správně byste měl "N" z backupu oddělit od "N" ze sítě, ten přepínač sítí by měl být tedy 4 pólový a měla by přes něj jít i ta nula :). Ale jinak chválím za ty DC přepěťovky. Ty mají být opravdu zapojeny před pojistkovýma odpínačema. Mějte se a těším se na další videa. :)))
ne, N být oddělený nemusí. má to naprosto správně. Tento měnič nevyžaduje dělené N
A k čemu tam pak jsou ty pojistky? Jen ve funkci odpínače?
@@saladayt7 když aktivuje přepětová ochrana, tak se přeruší tok proudu z měniče.
@@amperak DEYE nemusí? Tak v tom případě se omlouvám, to jsem netušil, díky za info.
@@amperak Jako že MPPT propouští proud i z měniče ven? To bych pak na panelech naměřil napětí i v noci. A to nenaměřím. Nevím, kde by se tam ten proud z měniče vzal. A to ještě nějakých 20A.
Ahoj, super video :) co používáš za tiskárnu na štítky pro kabely? Protože teď to píšu rukou a zjišťuju, ža po nějaké době mám problém přečíst co je co :D :D
Jak tisknes popisky na vodice ?
Máš to pěkný!
natloukačky davam jako ty.
kdyby ten lamací nuž byl ostrej, pořežeš se, protože to nečekáš :D
Máš tam chybu! ti to nebude fungovat :D :D :D
koukám konec někdo dotočil nedávno :)
Děkuji 🙂 chybu 🤔 kde 🤔 já o žádné nevím 😀. Joo a děkuju, že tady odpovídáš na ty odbornější dotazy 👍👍👍
@jiristuchly1984 no sem zvedav, jestli se priznas 🤣
Zdravím, na ty natloukačky 6 doporučím vrták 5,5. S 6 do měkkého zdiva se ta díra udělá často moc velká, ale s tou 5,5 je to akorát.
Pěkná práce! Dotaz na dvě věci: Ty měřící cívky daleko tím FTPkem jsou ok? Chdodí to spolehlivě? A k DC, nemá jít string prvně na pojistku a pak přepěťovku?
Jo, to jsem si také říkal. Takto tam jsou ty pojistky vlastně k ničemu.
Pojistky tam nejsou kvůli zkratu u střídače. Takový proud ty panely stejně nedají. Jsou tam proto, aby přehořely pokud do panelů práskne blesk a zasáhnou přepěťovky.
CTčka jsou OK, vyzkoušeno, funguje to. pojistky jsou dobře, při závadě přepětovky se přepálí a nevemou s sebou střídač. Většina je chce naopak, protože se jistí zdroj.
@@amperak Díky Milane, mně to přišlo taky logické a sám to mám doma tak. Ale viděl jsem několik projektů, kde to bylo obráceně. A díky za hodnotný postřeh k CT a FTP!
@@amperak No ale mě by zajímalo, co ty pojistky přepálí. Proud z panelů to není.
@@saladayt7 proud z měniče je prepali.
to je parádička....
Diky za inspiraci. Nemaji byt DC prepetovky za pojistkama ? A menic je 10 nebo 12?
Ano, mělo by se dodržet pravidlo jištění zdroje, aby v případě poruchy nešlo napětí stále na zem, tudíž uzavřený okruh a kdekoliv před svodiči může hořet oblouk...
@@petrjiricek8547 JJ zas na druhou stranu prepetovka je taky jistici prvek a pri vyboji se prerusi pojistka a zustane to jen na panelech zda to preziji. Chtelo by to nejakeho revizaka - aby to rozsekl 😁
@@ikov4005 jako, že Ti odpověď vývojáře nestačí...
Revizák má nižší odbornost.
@@petrjiricek8547 Dobrý den, můžu se prosím jenom zeptat jak pojistka v pojistkovém odpínači bude jistit při poruše na panelech když jejich zkratový proud je pouze nepatrně vyšší než jejich proud provozní? Ty pojistky co se tam většinou dávají jsou kolem 15-16A a zkratový proud panelů v sérii bude tak kolem 9A, ty pojistky nikdy nevybaví přeci. Děkuji moc za doplnění.
@ondrejpeters9210 to ano, ale energie výboje má proud jaký?
Pokud nevěříte podívejte se do norem jak je řazení jištění a svodiče, je úplně jedno jestli to je DC nebo AC...
Měl bys sehnat k sobě nějakou podržtašku. Tohle věšení rozvaděčů, příprava kabelů,... je v jednom hrozně zdlouhavá . Vem si kolikrát jen odběhneš pro něco do auta a kolik ti to vezme za ten den času.
Jinak jestli chceš mít jistotu, že hmoždinky nevylezou dávej tam chemickou kotvu.
Podlaha zůstala původní? Vypadá to jako keramika?
Vynikajuce blankovacky ma Knipex (12 52 195). Su az do priemeru 16mm a fakt stoja za tie prachy. Daju sa do nich kupit aj nove celuste. Ja vyrabam hlavne rozvadzace a krasne blankuju od 0,5mm az do 16ky. Da sa na nich nastavit aj sila, ktora je potrebna na odblankovanie. To je vhodne ked ma clovek tvrdsie kable, alebo nejake protipoziarne kable. Bezne to nastavovat nijak netreba. Mam ich uz vyse roka a som nadmieru spokojny.
Ahoj, jen otázka: Proč nevyužiješ svorkovnici GEN, která jde SW nastavit na SMART ? Jinak super, Deye je asi nej co jsem zjistil a mám jej téže. Nechceš se stavit ve Zdicích u Berouna na kafe? Pokecáme.
Dobry den p. Stuchly, nevidel som v ziadnom videu zatial instalaciu optimizerov. Nedaval ste ich?
To si takhle loupu pomelo, žena dělá cukroví a děti si hrajou. Co v TV na druhý advent ? Nic no, mrknu na kolegu z Moravy 😉 díky za super program na advent
tak zručný elektrikář musí umět oholit kabel i nožem.. dřív žádný kleště taky nebyly a elektrika se dělá už nějaký to století :D
Jasne! I zubama!
@@ikov4005 Pod napětím!
@@petzed2 Zejmena
@@ikov4005 zubama a 16tku :D
Dobrý den. Střídač tam dobře zatopí a Deye 48v je nejlepší.
na odizolovani kabelu uz pouzivam hlavne Jokari 30155 SECURA NO. 15
je to pecka
jojo to dával Amperák Vidlákovi😁
Dobrý den, moc díky za super videa! Mám dotaz ohledně barevného značení. Byl jsem ve velké firmě, kde v celém podniku od hlavního rozvaděče nesouhlasili barvy, jediná, která souhlasila byl zelenožlutý vodič, jinak tam byly barvy červená, zelená a modrá, na nich byly fáze. Je to v ČR vůbec možné takhle přeznačit celý objekt (firmu/byt) barevně, pokud je to už od hlavního rozvaděče ? (V rozvaděči bylo upozornění na změnu barevného označení)
Dobrý den...děkuji moc. Záleží na době vzniku elektrické instalace. Takové barevné značení bylo v dřívějších dobách standart.
Dřív ty barvy byli jinak. Fáze byly černá, červená, modrá a PEN zelený. Jinak jestli to byla asijská firma, tak oni mají také jiné značení vodičů a je možné, že si to udělali podle sebe aby to vyhovovalo jejich interní normě. To by pak měli mít, tak aby to vyhovovalo normám ČR, ale klidně se vsadím, že třeba ve Škodovce bude zapojení víc odpovídat německým DIN než českým.
Jaký průřez vodičů máte k baterii? Já mám 50mm² v systému 24V o výkonu střídače 2400W.
Ten AC rozvaděč kdo to vyrábí a kde je možné sehnat schéma zapojení a komponenty?díky za info
AC rozvaděč má schema naše, doplněné o okruhy té budovy. Výrobce pan Stuchlý. Komponenty mají v obchodě
@amperak dík za info. Stykač n0% odpojuje stykač km1- A1?
@@Alfonzo-ph8qc stykač N0% rozupojuje okruh vazebmího spínače u deyxe, u solaxu aktivuje DRM
@@amperak a ten vazební spínač je zapojeny na stykač A1...Chápu to tak že pokud ČEZ vyšle signál odpojí stykačem ten hlavní stykač a tím se vyřadí i vazební spínač..Chtělo by to schéma..
@@Alfonzo-ph8qc nakresli si to na papir a dojde ti to.
Zajímáme kde rozdělit vodič n a kde pe pro fotovoltaicke panely a zde nemusí být drát fezn na hromosvod panelů
Zdravím,důvod proč nedáváte na zálohovaný výstup 4 polovy přepínač,záloha má být pod chráničem,protože má svoji N a neměla by být propojena s gridovou
+ rozhodovací kleště stanley za 500 fungují suprove na 16mm
proč by tam měl být čtyřpolový přepínač? Má to naprosto správně, chránič je až za přepínačem.
Přepínat jak fáze tak nuly
Mas nulu od stridace back-up
A gridovou a ty by měli být oddělené a přepínat i s fázemi
Ano chránič za přepínačem
@@caidak13 ne. N i PE je společné, zapojené je to správně a nepřepíná se to. je to v souladu se vším, včetně bezpoečnosti. přepínání N je nebezpečné.
@@amperak Ano, přepínání N je nebezpečné. Proto jsem dal za přepínač ještě jistič a před přepnutím shodím nejprve ten.
Jinak třeba Solax povoluje propojené N jen pro Austrálii a Nový Zeland. Zbytek světa má mít N oddělené. Takto jsem to měl i v projektu. Tak jsem to tak zapojil.
26:00 KNIPEX 16 95 01 SB ErgoStrip je super .... malý a spratný , netreba veľké kliešte na 10 a 16mm2. Do 6mm2 používam STRIPAX.
ahoj, ako presne sa vola ten rozvadzac? Hladam nieco nadomietkove do novostavby
Zdravím je to EATON, typ: BF-O-4/96-C
Krásná práce, děkuji za video. Jen krátký dotaz,. vy neoddělujete "N" - Grid vodič od "N" Backup? ještě jednou děkuji
ne, je to nebezpečné a ničemu toi neprospěje
@@amperak ptám se pana Stuchlého...
@@janvanicek8074 pan stuchlý ve videu jasně říkal, že má naše schema zapojení. takže odpovídám za dodavatele.
Omlouvám se, lepší info asi poskytne člověk, který to jen dle schematu zapojil.
@@amperak A kdo je přesně "naše" co jste za firmu? Pan Stuchlý je kapacita, Vás neznám, jelikož samozvané instruktory na zapojení moc nemusím...
@@janvanicek8074kdyz si pan stuchly, ktery je kapacita chodi pro rady za nama, tak asi moc samozvani nejsme.
ua-cam.com/video/jbcNQPVjago/v-deo.html Když vám jde N z přívodu, znamená to že bod rozdělení máte už někde před AC rozvaděčem, řekněme v elektroměrovém rozvaděči? Děkuji
ano, přesně tak.
Hlídejte si teplotu v místnosti, protože většina lifepo4 baterií má omezení dobíjecího proudu již při 15°C. U 10°C to může být klidně i 0,1C!
Já jsem je teď dávál půl metru nad zem a je to velká změna v teplotách!!!
No tak Miso! Je sice hezke ze mas 8 paragraf(jisto jiste cerstve certifikovany - ze?) ale pan nebydli v papundeklove budce jako ty .Baterie nemaji zadne omezeni .To ma BMS pripadne nabijec. Zamezeni nabijeni je u teplot pod 0 takze proc by mel omezovat uz u 10 C ? Ale rozumim proste ty jsi prukopnik slepych ulic - vzdy v opozici. Ostatne se staci podivat na tvoje vynalezani kolobezky a outfit. Vis jak!
Miso on nebydli v papirove budce takze se uklidni. A neni to kolobrnda takze nemusi s predstihem vypinat nabijeni. A ty baterky co jsi koupil od Mivvy - tak to neni tovarna ale prekupnik. Vis jak!
vpohodě, tyto baterie lze provozovat i v mrazu. u těchto lze aktivovat i ohřev
@@ikov4005 🤣 takže jsi to celé špatně pochopil a směješ se sobě 👍
@@amperak zajímavé! A typ?
21:17 bych ty kabely dál po to dřevo a pak bych dal tu lištu.
tei trafa na meraie mozu bi tak daleko ??
Pokud se splni urcite veci, tak ano
u těh pojiskovej odpínačů , udělal bych mezi nima mezeru pro chlazení nebo vložil destičky. Ty proudy na nich jsou zrádný....
AC a DC v jednom žlabu? Edit: tak omluva, je to zvlášť ;)
používat průchodky je sprosté slovo ? :)
No jak se to vezme .Dnes jsem daval do rohu na 35 slanenou ze 7 dratu. Tech sprostych slov bylo!
Nevim jak u tohoto stridace, ale nulak z backupu u Solax ma byt oddeleny a prepunac pak 4 polovy s prepinanxm nulakem
nemá. a nulák neexistuje. schema sedí se Solaxem
Ok tak jedeme podle normy, bavime se o N a pak musi byt pri vypnute siti N oddelen pri provozu backup zdroje od N site. Duvodem je zavleceni napeti pri praci na siti, kdyz se rozpoji uzemneni v siti.
@@jiribudin9902 no a? však ze sítě nevede N. žádný oddělení není třeba. To, co sis tam pravděpodobně našel je IT soustava.
)
Tak me tohle prave zaujalo a upozornoval me na nutne oddeleni N elektrikar z firmy co mi zapojovala fve,. Bavil jsem se o tom s kolegou z prace a tez me nezavisle na oddeleni N upozornil. Oba jme elektrikari, on navic s papirem na montaz fve. Kdyz se zamyslim nad moji pripojkou, kde je sice kabel, ale bez uzemneni, ja nemam hromosvod a prizemneni, kabel vede na sloup a pokud nekdo z distribuce odpoji u trafa stred, muze od meho backupu odplavat PEN od zeme. Jiny problem nevidim. Kolega mi rikal, ze nekomu kvuli neoddeleni N pak odesel stridac, coz nevim jak by se mohlo prihodit.
Mam otazku, odpojuje stridac i N pri backupu, nebo jen faze?
a co uzemnění venku do země
Ciz minula videa
No a protože nemáte okolo střídače prostor, jaký vyžaduje výrobce, tak byste si správně neměl dát revizi :D
Ty vzdalenosti mi prijdou šílený. Napriklad stejne vzdalenosti ma střídač pasivne chlazeny, chlazeny vetrakem a dokonce i chlazeny vetrakem s vyfukem do boku. Argumentuje se chlazením, ale realita je takova, ze v navodu střídače najdeme kolikrat nesmyslne info ze starych modelů😂 chapu ze to je ted na rozvadec, alw tam to vidim podobně
Nerozumím té propojovací liště z hlavního vypínače na přepěťovou ochranu v AC rozvaděči. To je nějaká spešl lišta která má v sobě tři oddělené propoje? Kdyby byla klasická, tak vám to zkratuje fáze mezi sebou. Děkuji za vysvětlení 🙂
Myslim, ze nie klasicka 1f ale klasicka 3f.
Je to klasická 3f propojovací lišta, má to taky nahoře na jističích za 3f chráničem
Môžete nakresliť schemu zapojenia N 0 percent aj z HDO
Pokud potřebujete schéma 0% z HDO podívejte se do PP kteréhokoliv distributora. Mají tam přehledná a dobře udělaná schémata... Tam najdete vše co potřebujete.
@MichaelSDobry ok ďakujem
Škoda, že zrovna zapojení DC rozvaděče na videu není. Dost jsem byl zvědavý, jak se pracuje s vodiči pod napětím, které v podstatě není možné vypnout. Nebo se to dělalo v noci?
dokud nezapojíš vodiče do měniče, neublíží ti to. ale nedělej pokud neumíš... nebo si to dojdeš zapojit na střechu po dokončení prací
@@amperak Co to je za blbost? Na vodičích je vysoké napětí i bez zapojení do měniče.
Funíš jako velbloud..
Kdybys zvládl taky něco udělat a nerejpat jen do druhých, pochopil bys, že si takováto skvěle odvedená práce vyžaduje také trochu fyzického úsilí.
@@Martin-nj9vb Každému starému ventilatoru hučí ložiska. I tobě budou 🫵🫡