The Magic Mushrooms of the Rhodopes [NEW episode of Rock Sanctuaries 11]

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 вер 2024

КОМЕНТАРІ • 19

  • @GalaxyS-hy6pp
    @GalaxyS-hy6pp Рік тому +1

    Много хубаво видео, браво! Здраве и успехи през новата година!

  • @КрасимираКотева

    Благодаря ви за интересното видео🙏🙏🙏🙏🙏Желая ви светли празници🕊🕊🕊🕊🕊🕊🕊🕊🌞

    • @FullFrameNomad
      @FullFrameNomad  Рік тому +1

      Благодаря Ви! Светли празници и на Вас!

  • @ladydje906
    @ladydje906 Рік тому +2

    чудесна работа👍

    • @ladydje906
      @ladydje906 Рік тому

      Thank you for the english subtitles😉👍

  • @ladydje906
    @ladydje906 Рік тому +3

    Amazing! Thank you for sharing💚 Could you please add English subtitles so I can share it worldwide?

  • @Svetoslav-f1t
    @Svetoslav-f1t 8 місяців тому

    В днешно време има едно място, където може да се види, как по естествен път се образува подобен тип пещера утроба. И това е естествения мост над реката до село Мостово в Родопите. От страната, от която водата се излива, скалите са оформени абсолютно по същия начин, наподобяващи утроба. Когато за първи път видях този мост, бях буквално поразен от това което виждам и всъщност тези скални образувания не са някакъв феномен, който копира женския полов орган, а точно обратното. Природата си знае работата. Макар и много често да не признавам естествения произход на повечето скални образувания, тук не се съмнявам, че е така. Кокото до лятно, зимно слънцестоене и всякакви други ориентации, в случая е пълно съвпадение. Но разбира се има и някои допълнителни външни оформления конкретно на тази пещера.

  • @stenly6969
    @stenly6969 Рік тому

    Браво Коце! Изключително интригуващо видео! Звънкай когато ще ходиш пак натам, интересувам се от темата! Весели празници!

  • @MimiPet
    @MimiPet Рік тому +1

    Отново много интересно видео!
    За пръв път виждам Утробата от гледна точка на дрона, много е красиво!
    А за останалите гъби и идея си нямах, че съществуват.
    Относно предположението, че се е палил огън в нишите, въобще не мога да се съглася! Ако се палеше, защо те нямат никакви следи от опушване, има и доста добре запазени ниши, но не са черни!
    Археолозите имат методи, с които да правят тестове и да си кажат тежката дума, а не да си предполагаме само, кому е нужно това?!
    И после в онези далечни времена кой и как ще се е качвал до там да пали огън в една малка дупка?!
    Ами вятърът, като го грабне огъня нали всичко ще изгори!
    Така че нека да се мисли малко по-нашироко преди да се правят подобни предположения.
    Аз го казах вече в едно от предишните видеа, които изгледах тук. За мен по-приемливо е, тези ниши да са дело на търсачите на скъпоценни и полускъпоценни камъни в близкото минало (затова и никой не казва как са се появили!)! За мен е приемливо те да са стигали до там или като са ги пуснали с въжета отгоре или със стълби, които са си носели за по-ниските ниши!
    Преди време си купих един ахат от един такъв търсач в Родопите и от любопитство го попитах къде ги намира? Естествено не ми каза, но със сигурност не ги копаят в гората, а там където има скали.
    Понякога лично на мен ми идва в повече българите, в стремежа си да покажем някакво превъзходство над света, да наричаме всяка една скала Светилище! Да имало ги е, но не се ли преиграва малко с това?! Все пак трябва да има някакви следи за да наречем едно място такова, а не всяка следваща изронена от времето скала!
    Ще се радвам да мога някъде да прочета мнението на археолози след направени тестове и ще повярвам!
    Само лично мое мнение!

    • @FullFrameNomad
      @FullFrameNomad  Рік тому +1

      За паленето на огън - и моето мнение е, че няма как, няма и опушвания...освен ако не са ползвани стъклени лампи 😉 Относно Вашата теория за нишите, че са от по-нови времена с цел добив на минерали, по-скоро не съм съгласен. Няма нужда от толкова прецизно направени, с гладки ръбове, подредени в групи и издълбани на толкова трудно достъпни места в скалите отвори, за да добие човек няколко минерала...Няма логика да се влагат толкова усилия, а и трапецовидната форма не е най-удачната за добив на минерали 🙂

    • @Svetoslav-f1t
      @Svetoslav-f1t 8 місяців тому

      Адмирации, че срещам и другомислещи хора, а не приемащи всеобщото мнение подхвърлено от псевдоархеолози.
      Моята теория за този тип ниши е следната - използвани са за вклиняване на дървени греди, които са служели като тип скеле или основи на някаква постройка. Това, че са разположени на труднодостъпни места допълва вероятността, самото здание над тях да се явява крепост (разбира се не в онези мащабни крепости с големи каменни стени. По-скоро дървено укрепление, което дори да е служело за предпазване от диви животни и недоброжелатели). Определено огън в тях не се е палил, липсват следи от опушване или обгаряне на скалата, а добивът на минерали също не ми звучи правдоподобно, понеже нямаше да бъдат оформени по идентичен начин. И още повече, трапецовидната им форма не е случайна и точно наподобява клин, в противен случай защо не са чисто правоъгълни, ако бяха ползвани като урни. Но и гробни камери не са, понеже липсва улей за капак. За момента нищо друго не ми се връзва. Макар и да има някакво хаотично разположение на самите ниши, все пак оставам на това мнение, че са били клинове за основи.

  • @slaviborisov2526
    @slaviborisov2526 5 місяців тому

    Напреднало иманярче.

    • @FullFrameNomad
      @FullFrameNomad  5 місяців тому +1

      Ами, не, нямам никакъв интерес в иманярството, освен да се опитвам да убедя тези, които ги влече, колко вредят на историческите паметници.

  • @shenolmutev57
    @shenolmutev57 Рік тому

    Ви аз сам картографирал нар 300 дипки😂

  • @ivayloivanov3681
    @ivayloivanov3681 Рік тому +1

    В строителството за да направиш стабилна дълга носеща греда добре осигурена за да не подлежи на вибрационно изместване точно такъв трапец вдлъбнатини би свършил прекрасна работа, фактът че скалата е с изменена повърхност това говори за място което не е било добре обогатено на кислород тоест добра изолация - "помещение"Явно картината не е пълна и поради, наложеното образование за разбиране на света че датира от преди 4000 години и преди това са живели диваци хора... Пълната картина е осакатена... Цялото ни познание е... Успех с теориите ;) само да допълня, това с богинята майка е най перфектната теория за поддържане на затъмнението, ако не излезеш от нея ще живееш в затъмнение... И сега да попитам къде са фактите за виното колко се разрежда? - исторически документ моля. И теории за траките отново исторически документ моля?