Żywe zapałki

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 вер 2024
  • Materiały: pięć zapałek, odrobina wody
    Przebieg doświadczenia: Zapałki zginamy w połowie, ale nie łamiemy. Układamy zapałki tak, aby stykały się punktami zgięć. Między punkty zgięć łyżeczką wlewamy nieco wody. Zapałki częściowo się prostują i tworzą gwiazdę.
    Wyjaśnienie: Zapałki zrobione są z drewna, które jest zbudowane z komórek roślinnych. Podczas suszenia drewna, większość wody obecna pomiędzy komórkami wydostaje się na zewnątrz, pozostawiając puste kanały. Zginając zapałki zgniatamy te komórki. Gdy w zgięcie zapałki dostaje się woda to woda wciągana jest do tych wąskich kanałów dzięki zjawisku włoskowatości. Wypełnia ona zgniecione komórki i wywiera na nie ciśnienie, które nazywamy ciśnieniem turgorowym. Powoduje to częściowe przywrócenie kształtu zapałce. Ciśnienie to rośliny wykorzystują do transportu wody.
    Żywe rośliny, zwłaszcza małe, wykorzystują ciśnienie turgorowe do utrzymywania stale tego samego kształtu komórek i kanałów międzykomórkowych. Gdy jest susza i brakuje wody to roślina więdnie (mięknie), ponieważ ciśnienie wewnętrzne jest zbyt niskie do zachowania jej normalnego kształtu.
    Film wykonany w 2013 roku w ramach projektu "Czy doświadczenia fizyczne można wykonywać w domu?" W projekcie brali udział uczniowie LO Turek pod opieką Adama Bartczaka.
    Wykonanie: Katarzyna Kasprzak, lektor i montaż: Damian Antczak, filmowanie: Adam Bartczak.

КОМЕНТАРІ • 3