Üdv! Kedvelem a Green videókat, érthetők, jók! Ha most szabad, akkor ennél a videónál lenne egy kérésem/javaslatom: amikor a csőbe bekerül a golyóscsap, már előtte megmutatnám külön! azt a csőcsavart és a szűkítő gyűrűt, és a csőbe csatlakozó egységet, és amikor betolom a csőbe utána NEM takarom el az ujjaimmal, és nem nagy totálban, hanem a műveletre közelítve filmezem tovább. Ezzel meglátásom szerint - olyan amatőröknek mint én is - sokkal érthetőbb lenne ez a technika. Amúgy nagyon köszönöm, mert legalább megismertem ezt is.
Nagyon jók a videók. Viszont engedjetek meg egy építőjellegű, jóindulatú kritikát: Ne vágjatok egymás szavába. Majdnem mindegyik videóban többször is megesik. Kicsit idegesítő. Lehet jobb lenne, ha egy-egy videóban csak egyedül magyaráznátok el az adott témát. Üdv
Megtervezni elore, hogy ki mit mond, aztan forgatokonyv szerint mondani. De valoszinubb, hogy ilyen nincs is, csak ahogy esik ugy puffan mondak. Ettol fuggetlenul meg nem kene egymas szavaba vagni.
Drága gyerekeim, jó a videó, csak 1 dologra hívom fel a figyelmet: villáskulcs! Azzal a piros, állítható fogóval szétcseszitek a felületét mindenennek, amire már csak ránéz a szerszám.
Nagyszerű, nagyszerű, csak pont most szívtam meg ezzel... "vízügyes szakember" csinálta felkalibrálrálva minden, rendesen meghúzva... 1 idom már a vízráadáskor lerugta magát a csőről. Egy másnap adta meg magát míg nem voltunk itthon, szétáztatva a fürdőszobát, szerencsére a mosógép és elektromos dolog még éppen nem volt bent. Egy meg most adta meg magát 2 héttel szerelés után, a lecsempézett helyreállított falban, úgy, hogy a szomszéd szólt, hogy átáztattuk.... most megint szétverve minden, jön újabb vizes brigád új press idomokkal... soha többet ilyen sz.rt... Ez víznél, sok hirtlen nyomáscsökkenés, mindig mozdul egy minimálisat, és lelazul...
Érdekes hogy utólag így ráment az idom hollandija. Először nevettem hogy az kimaradt. Nálam az a szerszám mindig 1mm-rel nagyobbra tágítja a csövet mint az idom hollandiján a lyuk. Érdekes. Na mindegy én inkabb előre rateszem majd utána sorjázok.
Sziasztok!Gratulálok a csatornához,nagyon hasznos tartalommal szolgáltok!Nekem is lenne egy kérdésem,mégpedig,hogy mi a különbség az 5 rétegű cső és a PP-R cső között,ha valaki vizet akar vezetni,vagy fűtést.Köszönöm a válaszotokat!Üdv.
Az ötrétegű kivül műanyag és van benne egy alu bélés. A ppr műanyag és üvegszál kombó. Vizet fűtést mindkettőn vezethetsz. A ppr cső hajlamos a hullámosodásra inkább vidd olyan helyen ahol nem látszik de előnye hogy olcsó.
Sziasztok. Láttam olyat aki sokkal jobban meghúzza mint ahogy ti mutatjátok. Valaki azt mondja hogy nem szabad, elvághatja a csövet a gyűrű. Járt már úgy bárki hogy elvágta?
Nálam nemrég kötötték be a hideg/meleg vizet. Észre vettem , hogy a melegvíz csöve kicsit megrogyott. Kevés hely van a fém csatlakozás előtt, kis ívben csatlakozik a csap előtt. Ez hosszútávon okozhat problémát? Köszönöm a választ.
A video hasznos, csak erősen hiányos... Nagyon hiányos! A kissé nagyzoló néven csőkalibrátornak hívott valami nem csak a cső szállításakor, vágásakor eldeformálódott kör keresztmetszetét állítja helyre, hanem peremezi is a csövet. Azaz a vágó pengék segítségével a cső végét letöri. Ez ahhoz kell, hogy a cső ne sértse meg a tömítő gyűrűket. Ha ezt nem végzik el, akkor a cső a szerelvény betolásakor megsérti a gumi tömítő gyűrűket. Elvágja, bevágja. esetleg elnyomja a pontos helyéről. Jobb esetben azonnal, rosszabb esetben kis idő múlva lép fel szivárgás. Teljesen szakszerűtlen és minden jótállást, gyári vállalást elveszít az ember, ha kalibrátor nélkül szerelik a csövet. A "zárógyűrűnek" a gyár megadja a meghúzási nyomatékát. Tehát a szakszerű szerelés nyomaték kulccsal lehetséges. Lazán meghúzott esetben lecsúszhat a cső a szerelvényről, túlhúzott esetben sérül a cső, ez szinte biztos szivárgást, törtést eredményez. És hogy fokozzuk: ez jellemzően több évvel a szerelés után következik be. A csőnek van egy minimális hajlítási rádiusza. Ennél kisebbre hajtva a csövet a rétegszerkezet sérül, szivárgás, repedés lesz belőle. Ezt a cső gyártója adja meg. Irányszámként a külső csőátmérő 5x a legkisebb hajlítási rádiusz. De minden esetben a gyári adat az irányadó! Természetesen a magyar "mester" majd minden esetben okosabb a gyártónál. Ő tudja, hogy kibír ez többet is, mert ugye sok-sok tesztet, nyomásbróbát, öregbítést hajtott már végre. Minden esetre biztos többet, mint a gyártó. A kezében beépített nyomaték mérő van, és amúgy is ő ügyesen kör alakúra tudja vágni a csövet, neki nem kell mindenféle gyári drága vacak bigyó sok pénzért. A gyártó felel a termék specifikációban meghatározott paraméterek között bekövetkezett károkért. De nem felel a specifikáción túli dolgokért. Azaz a "mester" által okosban áthágott szerelési technikák miatt bekövetkező károkért. Ezért a kivitelező (szerelő) felel. (Megjegyzés: a szakszerűtléen szerelés nem a jótállás körébe tartozik. Azaz 2, 5 éven túl is érvényesíthető. Persze szerződés, számla, okirat... ami nélkül ugye kár is belekezdeni.) Valaki kérdezte a nyomást. Tessék megnézni a gyártó adatlapját, ott meg van adva a maximális nyomás értéke. Jellemzően 6, 10 bár nyomást mindegyik vállal. Azaz a közüzemi víz hálózatra ráköthetők ezek a csövek, nem csak a fűtés rendszer 1-2 bar nyomására vannak méretezve. Amúgy magyarországon a szerelt vízhálózatot 16bar nyomáspróba alá kell vetni átadás előtt. Jelentkezzen aki kapott már erről magánházas/lakás szerelést követően bizonylatot, jegyzőkönyvet :-) De csak olyan jelentkezzen aki látta is, hogy elvégezték...
Nekem ilyen csövekkel (is) van megoldva a fűtésem, de két helyen biztosan csöpög. Próbáltam jobban meghúzni, de semmire nem menem vele. Mi lehet a probléma?
elcsúszhatott a csaprészen lévő "o" gyűrű,mert az o gyűrű át mérője és a cső belső átmérője nem illeszkedik megfelelően.Újra szét kell húzni és ha az o gyűrű nem marad a helyén akkor csak ez lehet a probléma.Mindenestre egy kis kenőzsír az illeszkedő felületekre mindig hasznos Ez a típusú kötés egyébként tökéletes zárást biztosít.
Üdv! Az lenne a kérdésem ha esetleg valami oknál fogva vissza kellene szerelni a szerelvényeket a csövet ki lehet húzni vissza a henco csatlakozoból valahogy ?
@@GreenCottageDIY Azt ne felejtsétek el hogy a roppantó gyűrű megsértheti a csövet! És miután a nyomást is megkapta picit nyúlik a cső vagy is elvékonyodik ott a hol a gyűrű szorít. Én inkább azt mondanám úgy rakd össze hogy ne keljen szétszedni.
Radiátort cserélnék törölköző szárítóra és a csőből le kell vágnom, így nem lesz menetem. Ezzel a csővel bele lehet toldni és egy termosztátps csapot rátennék. Hogyan toldom rá a vas csőre ezt a csövet? Lehet esetleg? Válaszát köszönöm előre.
Ha esetleg egy kazánban felforr a víz, ami 100+°C, akkor már necces a dolog. Hallottam olyant, hogy a cső rétegei elválltak egymástól és ezzel egyfajta hólyagosodással csökken a belső keresztmetszet. És ez szerintem egy a falban elburkolt csőnél még a jobbik eset. Tehát a túl magas hőmérséklettől óvni kell.
Radiátoros fűtést szeretnék egy felújítandó házba. Az egész aljzatot nem verném fel csak egy kb 10 centi széles csíkot vésnék fel a radiátortól az osztóig a betonba. Ide az 5 rétegű csőre azt a szivacs szerű szigetelést kell tenni vagy a sima védő gégecsövet? Ezzel a módszerrel kb.hány centi betonnak kell fölötte lennie?
Sajnos egy nagyon fontos dolog kimaradt a videóból,kulcsos idomot nem szabad falba tenni , szakember nélkűl ne szerelj fűtést és vízet! üdv egy mester :)
Szia!Volt már ilyen tapasztalatod?Mi már raktunk többször falba kulcsos idomot..évek óta bent vannak és eddig még senki nem jelezte vissza,hogy bárhol is átázott a fal..:) De akkor ezek után inkább roppnatok..:)
Tamás Molnár több példa is volt már a visszalazulàsra. Csak onnan veszed észre, hogy sótétetik a fal vagy csempénél a fuga. Soha nem teszünk kulcsos idomot falba. Ahogy azt írták is. Üdv, egy kereskedő.
Annyit tennék hozzá, hogy a kulcsos rendszereknél két megfelelő szerszámmal dolgozunk/ villáskulcsal húzzunk. Jól ráhúzva az anyát nem fordul elő szivárgás és évekig megfelően fog működni.
Sziasztok! Nekem az lenne a kérdésem, hogy nálunk most szereltek ilyen ötrétegű fűtéscsővel és nem tettek rá olyan szigetelő réteget a csőre, mint a többi cső esetében (az a piros anyag), nem is kell? Köszi!
Hőszigetelés miatt szokták burkolni. Esetleg a hideg vizes cső ne párásodjon. Ha ilyen gond nincs akkor nem kell, de pótolható szükség esetén más szigeteléssel.
Nekem 3 hónap után leköpte a 26-os cső ugyanilyen kötését. Kazán volt rajta, kb 2-3 bar nyomás volt a csövekben. Most azon gondolkozom, hogy a csavarkötést lecserélem préselhetőre.
@@GreenCottageDIY Az tartja vissza az embert a préskötéstől, hogy a boltban mindig 200E Ft-tal riogatnak ha meg akarja venni az ember a roppantót. Most találtam kézit a német E-Bay-en 50-100 Eur áron. Azt fogom megvenni, úgy döntöttem.
Ez a videó szép és jó. én a családi házamnál ezzel a megoldással szereltem a vizet és a fűtést is. falban vezettem ez a kulcsos idomokat. 2 éve csináltam. tavasszal ki kellett vésnem a felból a csövet mert a kulcsos idom el kezdett szivárogni. Ugyhogy szerelhetem újra a fűtést és a vizet teljesen az egész házban. vegyes tűzelésű kazán üzemi hőfoka 75 fok . ha nem éri el a fokot a kazán akkor lekátrányosodik. Ez a henco cső nem szereti a 75 fokot. nekem ez a megoldás nem vált be. most csinálhatom a fűtést meg a vízet rézcsőböl.
Ezert nem erdemes kontarkodni a csőhálozat szereles is egy szakma nem youtubon tanulható 1 kulcsos idommal nem szerelunk fűtést(én még vizet sem ajánlanék) pressgeppel már tökéletesen működött volna.
Én csináltam kazán esetében is és otthoni vízet is így csináltam meg több mint 6 éve, és semmi gond pedig nagy a nyomás a vízrendszerben. Jól és megfelően kell csinálni. Roppantásnál is előfordul a szivárgás ha azt nem megfelelően végzik el.
Sziasztok! Nagyon tetszett a videótok, lelkesen hozzá is kezdtem egy radiátor sarokszelep cseréjéhez, amely rendszeresen csöpögött a fűtési időszakban. Sajnos a leszerelés vége elakadt, ugyanis ez a remek roppantott cső fogva tartja a szelepet, nem tudom kihúzni az 5 rétegű csőből. Forog benne, de előre kifelé nem mozdul a csőből. Adjatok légyszi tanácsot, hogy lehet a régi szelepet kihúzni, vagy esetleg videó van-e róla? Köszi
Pontosan nem értem a kérdést de előford a henco csővel hogy préselés után rá szorul a bekötő elemre, Ekkor vagy levágol belőle pár centit ha megoldható vagy meg markolod és kifeszíted a csőből.
Köszi,de sajnos a levágás nem megoldható,mert pont ez a méret éri el a radiátort,kézi erővel sehogy sem jön ki,ICMA sarokszelep csere lett volna.Akkor ezt hogyan lehet cserélni?
That seems to be available only in Hungary, but do your local search for plumbing pipe reamer cutter for 16, 18, 20 and 26 mm plastic pipes. I believe these are the 4 sizes this tool can handle.
Üdv! Olyan kérdésem lenne, hogy kisméretű családi ház vízvezeték-rendszerét szeretném újracsövezni. Ötrétegűvel terveztem, a probléma csak az, hogy press idomoshoz nem nagyon találok kölcsönözhető készüléket a megfelelő pofával (U-s gép van, TH-s idomokat sikerült csak találni a közelemben). Félrepréselni nem látom értelmét, a kulcsos idom tartósságára lennék kíváncsi, és hogy azt falban el lehet-e vezetni. Azt tudom, hogy a sorozatos hőtágulások hatására kilazulhat a csavarkötés, de nem lehetne ezt valamilyen menetrögzítővel (pl. Loctite 270) kiküszöbölni? Vagy a másik, hogy esetleg tudtok-e valamilyen U profilú idomot, amit webshopból is meg lehet rendelni (TDM, PPSU, TE-SA, IPA kilőve, mind TH-s idommal préselhető...). Köszönöm előre is. Üdv, Roland.
A prés igen drága és jobb megoldást én sem tudok mint kölcsönözni. A csavarozható kötésekről valóban azt hallani hogy nem tartanak sokáig, falban nem biznék benne. Erről több infóm nekem sincs. Nézd meg a ppr cső hegesztős videónkat, abból van falon belüli verzió is a zold színű cső. A szerszám olcsó és a kötés bomba biztos és sokkal olcsóbb mindentől. Filléres idomok és 100 ft alatti cső ár.
Néztem azt is, igazából a merevebbsége miatt döntöttem volna az ötrétegű mellett. Ha nem sikerül pár napon belül keríteni egy TH-s prést, akkor elindulok a PPR irányába. Köszönöm a választ! A videókhoz annyit, hogy jók, érthetőek, DE ha megakad a szalag, akkor sokat segít, ha inkább lassabban beszél az ember, ilyenkor megfontoltabbnak tűnik. Prezentációknál sokkal pozitívabban fogadták a beszédemet, amikor lassabban beszéltem, mint amikor ö-kkel puffereltem a mondanivalómat :) Ha van rá idő, érdemes kipróbálni, szerintem működik.
Sziasztok! Egy kb. 8 éve összerakott fűtés rendszert (egy 4 körös osztót) kell megbontanom. Az összeszerelésnél érdemes valamire figyelni, valamit cserélni? Gondolok itt magára a roppantógyűrűre vagy az idomon lévő tömítésre. Vagyis ha megbontom az osztót, érdemes vennem új csatlakozó készleteket az osztóhoz? Köszönöm & Üdv,
Ha kibontva meglátod régi gumitömítést és ha nagyon el van öregedva talán azt cserélheted. Itt a kérdés ,hogy lehet e kapni olyat. De általában egy ujra kötést nekem kibirt.
Köszönöm, ezzel már el tudok indulni. Utána érdeklődtem és külön tömítést nem lehet kapni, ha cserélni kell, akkor a komplett csatlakozót lehet (érdemes) cserélni.
@@karolyandras Ahogy írtam, lehet bérelni présszerszámot. A víz szerelésnél alap, hogy lehetőség szerint toldás nélkül kell vinni a vezetéket a falban. Ha ez nem lehetséges, akkor olyan technológiát kell alkalmazni, ami időt álló. A menetes kötések erre alkalmatlanok és nagyon erősen lutri és, amit 'meg spórolsz' a bérlésen, meg a beszerzésen, annak a sokszorosát kockáztatod. Annak a csőnek és kötésnek, ha van, 30-40-50 vagy akár még több évtizedet kell kibírnia. Ilyen dolgokat sosem úgy kezd el az ember kivitelezni, mint ahogyan polcot raksz fel, hogy most nincs 6os dűbel felrakom 8assal. Szóval a felvetésed elnézést, de nem állja meg a helyét. A menetes kötésnek a falban semmi keresni valója!
Sziasztok! Köszönet a hasznos videóért. Kérdésem, hogy egy 3/4 colos régi fém csövet - hidegvíz fővezeték - szeretnénk a fürdőszobában kiváltani egy ilyen 5 rétegű csőre. Milyen átmérőjű csövet javasolnátok és szükséges e védőcsőbe tenni, ha egy belső falba építjük be (víkendház, télen fűtés nélkül, tehát mínuszok is lehetnek bent, bár a vizet leengedjük.) üdv, Éva
Van 3/4 5rétegűcső is olyan és kulcsos🔧idom amivel összelehet épiteni a kettőt. Van rá piros szinü szigetelő cső plusz a kulcsos idomra hőszigetelő tekercs mint egy cellux tekercs csak hőszigetelő hab amivel belehet szigetelni a csatlakozásokat. A falba szöggel megtámasztani és profi ajtó ablak púrhabbal kifújni be gipszelni jo erös gipszel.
Szerintem ezt bizd szakemberre nem minden olyan egyszeru mint itt egy idomon bemutatni a fem cső is egy tág fogalom... Vas ólom stb... Ha az a bejövő es 20 as a gerinc erdemes azzal menni a leagaknal meg vissza szűkiteni 16os ra.... De szerintem hivjatok valakit a szigeteles meg fokent a hidegvizcsőre van ne parazon es aztassa a falat teli hideg ellen ha nincsen temperalva a haz 11 fok jobb ha a vizet leengedik
Nálam a szerelő olyan görbén szerelte fel a csövet, hogy mindenki ezen vihorászik. Állítása szerint ezt a csövet nem lehet kiegyenesíteni, ezt csak úgy lehet, hogy hullámzik. Egyetlen métert sem sikerült kiegyenesítenie. Kérem, aki járatos ebben, válaszoljon. Tényleg úgy kell kinéznie a fűtéscsöveinknek, mintha egy gyerek csinálta volna? Van megoldás?
Viega press rendszernél még ez is elhagyható annál annyira mélyen van a gumigyűrű,hogy nem gyűrődik. Még soha nem volt hibás préselésem!(tapasztalatból mondom)
Igen kalibator nélkül is működik egy ideig, aztán úgy jár mint egy ezermester haverom és elönti a víz a házat. A szorítógyűrűs idomok kissé idejétmúlt dolog, helyette inkább a présgyűrűst kell használni, ez mar 50 évig is eltart ha szakszerűen és jó préssel van rászorítva a csőre.
Lehet hogy tanítaniuk kellene., de akkor ne csak a tananyag 60%- át mondják el. 2 percet még rászántak volna erre a videóra és akkor már majdnem benne lenne minden. Jó videókat csinálnak csak sokszor kimarad a rutin meg az évek. Ez pedig sok embernek utólagos munkával jár, viszont sok embernek elsőre sikerül, de amíg magadnak b. szod el legalább másnak nem csin álsz anyagi csődöt. Ettől függetlenül sok szakembernek nevezett egyén is tud vállalhatatlan munkát kiadni a kezéből.
Üdv! Kedvelem a Green videókat, érthetők, jók! Ha most szabad, akkor ennél a videónál lenne egy kérésem/javaslatom: amikor a csőbe bekerül a golyóscsap, már előtte megmutatnám külön! azt a csőcsavart és a szűkítő gyűrűt, és a csőbe csatlakozó egységet, és amikor betolom a csőbe utána NEM takarom el az ujjaimmal, és nem nagy totálban, hanem a műveletre közelítve filmezem tovább. Ezzel meglátásom szerint - olyan amatőröknek mint én is - sokkal érthetőbb lenne ez a technika. Amúgy nagyon köszönöm, mert legalább megismertem ezt is.
És szétszedni hogyan lehet egy ilyen csatlakozást?
Nagyon jók a videók. Viszont engedjetek meg egy építőjellegű, jóindulatú kritikát: Ne vágjatok egymás szavába. Majdnem mindegyik videóban többször is megesik. Kicsit idegesítő.
Lehet jobb lenne, ha egy-egy videóban csak egyedül magyaráznátok el az adott témát. Üdv
Engem is ez az egy zavar kicsit, hogy a fiatal Titán megszólal az idősebb mester rögtön a szavába vág :D
Megtervezni elore, hogy ki mit mond, aztan forgatokonyv szerint mondani. De valoszinubb, hogy ilyen nincs is, csak ahogy esik ugy puffan mondak. Ettol fuggetlenul meg nem kene egymas szavaba vagni.
Drága gyerekeim, jó a videó, csak 1 dologra hívom fel a figyelmet: villáskulcs! Azzal a piros, állítható fogóval szétcseszitek a felületét mindenennek, amire már csak ránéz a szerszám.
Ha nem falon kivüli szerelés akkor nem számít. Vagyis látszó.
@@inline9848 Megsérti a felületkezelést, innentől kezdve szerintem gané munka, akárhol van.
@@gyulalukacs5062 Én csak arra szóltam, hogy az már esztétikai hiba. Semmiben nem határoz a munka minőségében. Másik, hogy nem látszik.
Most látszik a kulcs nyoma a hollanderen? hagyjál már
Hanyas kulcs való az idomokhoz és Hanyas a vízórákhoz?
Köszönöm a választ előre is.
Nagyszerű, nagyszerű, csak pont most szívtam meg ezzel... "vízügyes szakember" csinálta felkalibrálrálva minden, rendesen meghúzva... 1 idom már a vízráadáskor lerugta magát a csőről. Egy másnap adta meg magát míg nem voltunk itthon, szétáztatva a fürdőszobát, szerencsére a mosógép és elektromos dolog még éppen nem volt bent. Egy meg most adta meg magát 2 héttel szerelés után, a lecsempézett helyreállított falban, úgy, hogy a szomszéd szólt, hogy átáztattuk.... most megint szétverve minden, jön újabb vizes brigád új press idomokkal... soha többet ilyen sz.rt... Ez víznél, sok hirtlen nyomáscsökkenés, mindig mozdul egy minimálisat, és lelazul...
Érdekes hogy utólag így ráment az idom hollandija. Először nevettem hogy az kimaradt. Nálam az a szerszám mindig 1mm-rel nagyobbra tágítja a csövet mint az idom hollandiján a lyuk. Érdekes. Na mindegy én inkabb előre rateszem majd utána sorjázok.
Sziasztok. Tudja valaki esetleg, hogy hány fokos vizet bír el?
A préselt kötés mehet a falba? Kell rá valamilyen szigetelés vagy korrozió védelem?
Préselt mehet faéba, csőhélyat tegyél rá.
Sziasztok!Gratulálok a csatornához,nagyon hasznos tartalommal szolgáltok!Nekem is lenne egy kérdésem,mégpedig,hogy mi a különbség az 5 rétegű cső és a PP-R cső között,ha valaki vizet akar vezetni,vagy fűtést.Köszönöm a válaszotokat!Üdv.
Az ötrétegű kivül műanyag és van benne egy alu bélés. A ppr műanyag és üvegszál kombó. Vizet fűtést mindkettőn vezethetsz. A ppr cső hajlamos a hullámosodásra inkább vidd olyan helyen ahol nem látszik de előnye hogy olcsó.
Köszönöm a választ! :)
Sziasztok. Láttam olyat aki sokkal jobban meghúzza mint ahogy ti mutatjátok. Valaki azt mondja hogy nem szabad, elvághatja a csövet a gyűrű. Járt már úgy bárki hogy elvágta?
Sziasztok, nekem az lenne a kérdésem,hogy mosogató csaptelepet és mosogató gépet össze lehet kötni valamilyen formában ezzel az 5 rétegű csővel?
Bármit bármivel alkalmas összekötni.
Nálam nemrég kötötték be a hideg/meleg vizet. Észre vettem , hogy a melegvíz csöve kicsit megrogyott. Kevés hely van a fém csatlakozás előtt, kis ívben csatlakozik a csap előtt. Ez hosszútávon okozhat problémát? Köszönöm a választ.
Nem közvetlen a tövénél, hanem az ív közepén körülbelül
Ez remélhetőleg nem probléma.
@@GreenCottageDIY Köszönöm.
A video hasznos, csak erősen hiányos... Nagyon hiányos! A kissé nagyzoló néven csőkalibrátornak hívott valami nem csak a cső szállításakor, vágásakor eldeformálódott kör keresztmetszetét állítja helyre, hanem peremezi is a csövet. Azaz a vágó pengék segítségével a cső végét letöri. Ez ahhoz kell, hogy a cső ne sértse meg a tömítő gyűrűket. Ha ezt nem végzik el, akkor a cső a szerelvény betolásakor megsérti a gumi tömítő gyűrűket. Elvágja, bevágja. esetleg elnyomja a pontos helyéről. Jobb esetben azonnal, rosszabb esetben kis idő múlva lép fel szivárgás. Teljesen szakszerűtlen és minden jótállást, gyári vállalást elveszít az ember, ha kalibrátor nélkül szerelik a csövet.
A "zárógyűrűnek" a gyár megadja a meghúzási nyomatékát. Tehát a szakszerű szerelés nyomaték kulccsal lehetséges. Lazán meghúzott esetben lecsúszhat a cső a szerelvényről, túlhúzott esetben sérül a cső, ez szinte biztos szivárgást, törtést eredményez. És hogy fokozzuk: ez jellemzően több évvel a szerelés után következik be.
A csőnek van egy minimális hajlítási rádiusza. Ennél kisebbre hajtva a csövet a rétegszerkezet sérül, szivárgás, repedés lesz belőle. Ezt a cső gyártója adja meg. Irányszámként a külső csőátmérő 5x a legkisebb hajlítási rádiusz. De minden esetben a gyári adat az irányadó!
Természetesen a magyar "mester" majd minden esetben okosabb a gyártónál. Ő tudja, hogy kibír ez többet is, mert ugye sok-sok tesztet, nyomásbróbát, öregbítést hajtott már végre. Minden esetre biztos többet, mint a gyártó. A kezében beépített nyomaték mérő van, és amúgy is ő ügyesen kör alakúra tudja vágni a csövet, neki nem kell mindenféle gyári drága vacak bigyó sok pénzért. A gyártó felel a termék specifikációban meghatározott paraméterek között bekövetkezett károkért. De nem felel a specifikáción túli dolgokért. Azaz a "mester" által okosban áthágott szerelési technikák miatt bekövetkező károkért. Ezért a kivitelező (szerelő) felel. (Megjegyzés: a szakszerűtléen szerelés nem a jótállás körébe tartozik. Azaz 2, 5 éven túl is érvényesíthető. Persze szerződés, számla, okirat... ami nélkül ugye kár is belekezdeni.)
Valaki kérdezte a nyomást. Tessék megnézni a gyártó adatlapját, ott meg van adva a maximális nyomás értéke. Jellemzően 6, 10 bár nyomást mindegyik vállal. Azaz a közüzemi víz hálózatra ráköthetők ezek a csövek, nem csak a fűtés rendszer 1-2 bar nyomására vannak méretezve. Amúgy magyarországon a szerelt vízhálózatot 16bar nyomáspróba alá kell vetni átadás előtt. Jelentkezzen aki kapott már erről magánházas/lakás szerelést követően bizonylatot, jegyzőkönyvet :-) De csak olyan jelentkezzen aki látta is, hogy elvégezték...
pontosan ezt mondják a videóban is
többet ér ez a hozzászólás, mint a videó
True
Nekem ilyen csövekkel (is) van megoldva a fűtésem, de két helyen biztosan csöpög. Próbáltam jobban meghúzni, de semmire nem menem vele. Mi lehet a probléma?
Az idomban lévő két apró gumi tömítést kell megnézni.
elcsúszhatott a csaprészen lévő "o" gyűrű,mert az o gyűrű át mérője és a cső belső átmérője nem illeszkedik megfelelően.Újra szét kell húzni és ha az o gyűrű nem marad a helyén akkor csak ez lehet a probléma.Mindenestre egy kis kenőzsír az illeszkedő felületekre mindig hasznos Ez a típusú kötés egyébként tökéletes zárást biztosít.
Üdv! Az lenne a kérdésem ha esetleg valami oknál fogva vissza kellene szerelni a szerelvényeket a csövet ki lehet húzni vissza a henco csatlakozoból valahogy ?
Persze a menetes verzió szét is szedhető. Óvatosan de erővel..
@@GreenCottageDIY Azt ne felejtsétek el hogy a roppantó gyűrű megsértheti a csövet! És miután a nyomást is megkapta picit nyúlik a cső vagy is elvékonyodik ott a hol a gyűrű szorít. Én inkább azt mondanám úgy rakd össze hogy ne keljen szétszedni.
Radiátort cserélnék törölköző szárítóra és a csőből le kell vágnom, így nem lesz menetem. Ezzel a csővel bele lehet toldni és egy termosztátps csapot rátennék.
Hogyan toldom rá a vas csőre ezt a csövet? Lehet esetleg?
Válaszát köszönöm előre.
Amit akarsz csak a " gabo " nevű bekötővel lehet azt keresd a boltban.
A fűtést biztos lehet vele szerelni a nyomástbirja?
A csövön feltüntetve minden gyári adat. A piros belésű 95c.
A hőtágulására kell számítani és legjobb elrejteni.
10 bár nyomást bír a cső. Használati víz max 6 bár. A fütés kb 1,5 bár. Szóval a kérdésre a válasz. igen bírni fogja :)
Ha esetleg egy kazánban felforr a víz, ami 100+°C, akkor már necces a dolog.
Hallottam olyant, hogy a cső rétegei elválltak egymástól és ezzel egyfajta hólyagosodással csökken a belső keresztmetszet. És ez szerintem egy a falban elburkolt csőnél még a jobbik eset.
Tehát a túl magas hőmérséklettől óvni kell.
Radiátoros fűtést szeretnék egy felújítandó házba. Az egész aljzatot nem verném fel csak egy kb 10 centi széles csíkot vésnék fel a radiátortól az osztóig a betonba. Ide az 5 rétegű csőre azt a szivacs szerű szigetelést kell tenni vagy a sima védő gégecsövet?
Ezzel a módszerrel kb.hány centi betonnak kell fölötte lennie?
A kevesebb hő veszteség miatt a szigetelt lenne a jobb. Főlé tegyél vagy 5-6 cm betont szerintem ennyi szakaszon ez tart amit kell.
És hogyan kell ezt szét szedni?
Engem is ez érdekelne, de erre az egész neten nincs válasz.
Nekem tetszik a videótok ! Gravitációs fűtési rendszert szabad ötrétegű csővel építeni ?...és ha igen, mekkora legyen a cső átmérője ?
Arra még mindig a vas cső a megoldás. A vastagság miatt.
Köszönöm !
Sajnos egy nagyon fontos dolog kimaradt a videóból,kulcsos idomot nem szabad falba tenni , szakember nélkűl ne szerelj fűtést és vízet! üdv egy mester :)
miért nem szabad kulcsos idomot a falba? Előre is köszönöm a választ
Szia!Volt már ilyen tapasztalatod?Mi már raktunk többször falba kulcsos idomot..évek óta bent vannak és eddig még senki nem jelezte vissza,hogy bárhol is átázott a fal..:)
De akkor ezek után inkább roppnatok..:)
Tamás Molnár több példa is volt már a visszalazulàsra. Csak onnan veszed észre, hogy sótétetik a fal vagy csempénél a fuga. Soha nem teszünk kulcsos idomot falba. Ahogy azt írták is. Üdv, egy kereskedő.
@@tamasmolnar4673 Egy másik videónál panaszkodtak több év után a szivárgásra. :(
Én nem vagyok szaki de ez nálam is alap
Annyit tennék hozzá, hogy a kulcsos rendszereknél két megfelelő szerszámmal dolgozunk/ villáskulcsal húzzunk. Jól ráhúzva az anyát nem fordul elő szivárgás és évekig megfelően fog működni.
Ez a peremező kifejezés nem tetszik . Igazából külsű , belső kúpot csinál , meg sorjátlanit . Nem jól értem ? Amúgy tetszik !!!
Sziasztok. Ez a cucc alkalmas vízteres kandalló bekötésére? Ha igen mire kell odafigyelni?
A cső miatt nem, ha 80 foknűál melegebb a víz.
Nem
Sziasztok! Nekem az lenne a kérdésem, hogy nálunk most szereltek ilyen ötrétegű fűtéscsővel és nem tettek rá olyan szigetelő réteget a csőre, mint a többi cső esetében (az a piros anyag), nem is kell? Köszi!
Hőszigetelés miatt szokták burkolni. Esetleg a hideg vizes cső ne párásodjon. Ha ilyen gond nincs akkor nem kell, de pótolható szükség esetén más szigeteléssel.
Nekem 3 hónap után leköpte a 26-os cső ugyanilyen kötését. Kazán volt rajta, kb 2-3 bar nyomás volt a csövekben. Most azon gondolkozom, hogy a csavarkötést lecserélem préselhetőre.
Sajnos elkezdték mindenhol gyártani a csöveket és az idomokat ez időnként a minőség rovására megy. A préselés talán megoldás.
@@GreenCottageDIY Az tartja vissza az embert a préskötéstől, hogy a boltban mindig 200E Ft-tal riogatnak ha meg akarja venni az ember a roppantót. Most találtam kézit a német E-Bay-en 50-100 Eur áron. Azt fogom megvenni, úgy döntöttem.
Egy perces anyag kb. 7 percig? Miért is vágnak egymás szavába?
Ez a videó szép és jó. én a családi házamnál ezzel a megoldással szereltem a vizet és a fűtést is. falban vezettem ez a kulcsos idomokat. 2 éve csináltam. tavasszal ki kellett vésnem a felból a csövet mert a kulcsos idom el kezdett szivárogni. Ugyhogy szerelhetem újra a fűtést és a vizet teljesen az egész házban. vegyes tűzelésű kazán üzemi hőfoka 75 fok . ha nem éri el a fokot a kazán akkor lekátrányosodik. Ez a henco cső nem szereti a 75 fokot. nekem ez a megoldás nem vált be. most csinálhatom a fűtést meg a vízet rézcsőböl.
Az én ötrétegű csövemre rá van nyomtatva a 95 fok, több fajta van, figyelni kell mikor melyikre van szükség, és olyat venni.
Ezert nem erdemes kontarkodni a csőhálozat szereles is egy szakma nem youtubon tanulható
1 kulcsos idommal nem szerelunk fűtést(én még vizet sem ajánlanék) pressgeppel már tökéletesen működött volna.
Én csináltam kazán esetében is és otthoni vízet is így csináltam meg több mint 6 éve, és semmi gond pedig nagy a nyomás a vízrendszerben. Jól és megfelően kell csinálni. Roppantásnál is előfordul a szivárgás ha azt nem megfelelően végzik el.
Sziasztok! Nagyon tetszett a videótok, lelkesen hozzá is kezdtem egy radiátor sarokszelep cseréjéhez, amely rendszeresen csöpögött a fűtési időszakban. Sajnos a leszerelés vége elakadt, ugyanis ez a remek roppantott cső fogva tartja a szelepet, nem tudom kihúzni az 5 rétegű csőből. Forog benne, de előre kifelé nem mozdul a csőből. Adjatok légyszi tanácsot, hogy lehet a régi szelepet kihúzni, vagy esetleg videó van-e róla? Köszi
Pontosan nem értem a kérdést de előford a henco csővel hogy préselés után rá szorul a bekötő elemre, Ekkor vagy levágol belőle pár centit ha megoldható vagy meg markolod és kifeszíted a csőből.
Köszi,de sajnos a levágás nem megoldható,mert pont ez a méret éri el a radiátort,kézi erővel sehogy sem jön ki,ICMA sarokszelep csere lett volna.Akkor ezt hogyan lehet cserélni?
Hello. Can you tell me please the name of the blue thing that is used after the pipe is cut?
Shorty2488 Tube calibrationer ;) :)
That seems to be available only in Hungary, but do your local search for plumbing pipe reamer cutter for 16, 18, 20 and 26 mm plastic pipes. I believe these are the 4 sizes this tool can handle.
Üdv!
Olyan kérdésem lenne, hogy kisméretű családi ház vízvezeték-rendszerét szeretném újracsövezni. Ötrétegűvel terveztem, a probléma csak az, hogy press idomoshoz nem nagyon találok kölcsönözhető készüléket a megfelelő pofával (U-s gép van, TH-s idomokat sikerült csak találni a közelemben). Félrepréselni nem látom értelmét, a kulcsos idom tartósságára lennék kíváncsi, és hogy azt falban el lehet-e vezetni. Azt tudom, hogy a sorozatos hőtágulások hatására kilazulhat a csavarkötés, de nem lehetne ezt valamilyen menetrögzítővel (pl. Loctite 270) kiküszöbölni?
Vagy a másik, hogy esetleg tudtok-e valamilyen U profilú idomot, amit webshopból is meg lehet rendelni (TDM, PPSU, TE-SA, IPA kilőve, mind TH-s idommal préselhető...).
Köszönöm előre is.
Üdv, Roland.
A prés igen drága és jobb megoldást én sem tudok mint kölcsönözni. A csavarozható kötésekről valóban azt hallani hogy nem tartanak sokáig, falban nem biznék benne. Erről több infóm nekem sincs. Nézd meg a ppr cső hegesztős videónkat, abból van falon belüli verzió is a zold színű cső. A szerszám olcsó és a kötés bomba biztos és sokkal olcsóbb mindentől. Filléres idomok és 100 ft alatti cső ár.
Néztem azt is, igazából a merevebbsége miatt döntöttem volna az ötrétegű mellett. Ha nem sikerül pár napon belül keríteni egy TH-s prést, akkor elindulok a PPR irányába.
Köszönöm a választ!
A videókhoz annyit, hogy jók, érthetőek, DE ha megakad a szalag, akkor sokat segít, ha inkább lassabban beszél az ember, ilyenkor megfontoltabbnak tűnik. Prezentációknál sokkal pozitívabban fogadták a beszédemet, amikor lassabban beszéltem, mint amikor ö-kkel puffereltem a mondanivalómat :) Ha van rá idő, érdemes kipróbálni, szerintem működik.
Th-s idom presselhető U-s pofával, fordítva viszont nem.
Tudom, hogy 1 éves a poszt.
Kekelit kelox idomot kell használni 🙂
Kalibrálás után csak össze kell nyomni se préselni se kulcsozni nem kell🤷♂️🙂
Összerakni pillanatok alatt összerakom, de szét szedni nem bírtam
Sziasztok!
Egy kb. 8 éve összerakott fűtés rendszert (egy 4 körös osztót) kell megbontanom. Az összeszerelésnél érdemes valamire figyelni, valamit cserélni? Gondolok itt magára a roppantógyűrűre vagy az idomon lévő tömítésre. Vagyis ha megbontom az osztót, érdemes vennem új csatlakozó készleteket az osztóhoz?
Köszönöm & Üdv,
Ha kibontva meglátod régi gumitömítést és ha nagyon el van öregedva talán azt cserélheted. Itt a kérdés ,hogy lehet e kapni olyat. De általában egy ujra kötést nekem kibirt.
Köszönöm, ezzel már el tudok indulni. Utána érdeklődtem és külön tömítést nem lehet kapni, ha cserélni kell, akkor a komplett csatlakozót lehet (érdemes) cserélni.
Bent a falba hogy rakok össze egy elágazást ezzel a modszerel ???
Sehogy! Falba csak préselt, press idomokkal szabad dolgozni ötrétegűnél. Ahhoz kell egy press gép. Bérelni kell, mert rohadt drága még a kézi is.
@@candyflipful Azért a csavaros is jó, ha valaki nem tud beszerezni présszerszámot!
@@karolyandras Ahogy írtam, lehet bérelni présszerszámot. A víz szerelésnél alap, hogy lehetőség szerint toldás nélkül kell vinni a vezetéket a falban. Ha ez nem lehetséges, akkor olyan technológiát kell alkalmazni, ami időt álló. A menetes kötések erre alkalmatlanok és nagyon erősen lutri és, amit 'meg spórolsz' a bérlésen, meg a beszerzésen, annak a sokszorosát kockáztatod. Annak a csőnek és kötésnek, ha van, 30-40-50 vagy akár még több évtizedet kell kibírnia. Ilyen dolgokat sosem úgy kezd el az ember kivitelezni, mint ahogyan polcot raksz fel, hogy most nincs 6os dűbel felrakom 8assal. Szóval a felvetésed elnézést, de nem állja meg a helyét. A menetes kötésnek a falban semmi keresni valója!
Nem a falba teszed össze kint a földön és teszed be a kivéset nyilásba(de nem ajanlom a falba vezetett csővekhez a kulcsos idomokat.
Sziasztok! Köszönet a hasznos videóért. Kérdésem, hogy egy 3/4 colos régi fém csövet - hidegvíz fővezeték - szeretnénk a fürdőszobában kiváltani egy ilyen 5 rétegű csőre. Milyen átmérőjű csövet javasolnátok és szükséges e védőcsőbe tenni, ha egy belső falba építjük be (víkendház, télen fűtés nélkül, tehát mínuszok is lehetnek bent, bár a vizet leengedjük.) üdv, Éva
Van 3/4 5rétegűcső is olyan és kulcsos🔧idom amivel összelehet épiteni a kettőt. Van rá piros szinü szigetelő cső plusz a kulcsos idomra hőszigetelő tekercs mint egy cellux tekercs csak hőszigetelő hab amivel belehet szigetelni a csatlakozásokat. A falba szöggel megtámasztani és profi ajtó ablak púrhabbal kifújni be gipszelni jo erös gipszel.
Szerintem ezt bizd szakemberre nem minden olyan egyszeru mint itt egy idomon bemutatni a fem cső is egy tág fogalom... Vas ólom stb... Ha az a bejövő es 20 as a gerinc erdemes azzal menni a leagaknal meg vissza szűkiteni 16os ra.... De szerintem hivjatok valakit a szigeteles meg fokent a hidegvizcsőre van ne parazon es aztassa a falat teli hideg ellen ha nincsen temperalva a haz 11 fok jobb ha a vizet leengedik
Nálam a szerelő olyan görbén szerelte fel a csövet, hogy mindenki ezen vihorászik. Állítása szerint ezt a csövet nem lehet kiegyenesíteni, ezt csak úgy lehet, hogy hullámzik. Egyetlen métert sem sikerült kiegyenesítenie. Kérem, aki járatos ebben, válaszoljon. Tényleg úgy kell kinéznie a fűtéscsöveinknek, mintha egy gyerek csinálta volna? Van megoldás?
Az ívre merőlegesen kell rögzíteni, ha szükséges sűrűbben.
Eszed tokja peremező! :))
flame04fu
Kalibráló lesz az. :D
Legyen sorjázó.
Mi csak kalibrának mondjuk:)
Viega press rendszernél még ez is elhagyható annál annyira mélyen van a gumigyűrű,hogy nem gyűrődik. Még soha nem volt hibás préselésem!(tapasztalatból mondom)
Hidrofor bekotese erdekelne
Ha valaki elmagyarázná, logikusan érvelne az mellett, hogy miért nem teszünk kulcsos fittinget falba, annak nagyon örülnék... :D
Egyéb behatasoknak nem elenalo mint a fűtés réz cső ki találta ki ezt a kettő csövet ennek a felhasználására....
Igen kalibator nélkül is működik egy ideig, aztán úgy jár mint egy ezermester haverom és elönti a víz a házat. A szorítógyűrűs idomok kissé idejétmúlt dolog, helyette inkább a présgyűrűst kell használni, ez mar 50 évig is eltart ha szakszerűen és jó préssel van rászorítva a csőre.
Szervusztok! A Push-on idomot is be tudnátok mutatni., A gyártó videója beszéd nélküli és nem olyan precíz, amit ti csináltok.
Hol lehet ilyen egységcsomagot kapni?
Nektek tanítani kellene... még azokkal is megszerettetnétek a szakmát akik nem feltétlenül a vízvezetékszerelést tűzték ki életcélként
Lehet hogy tanítaniuk kellene., de akkor ne csak a tananyag 60%- át mondják el. 2 percet még rászántak volna erre a videóra és akkor már majdnem benne lenne minden. Jó videókat csinálnak csak sokszor kimarad a rutin meg az évek. Ez pedig sok embernek utólagos munkával jár, viszont sok embernek elsőre sikerül, de amíg magadnak b. szod el legalább másnak nem csin álsz anyagi csődöt. Ettől függetlenül sok szakembernek nevezett egyén is tud vállalhatatlan munkát kiadni a kezéből.
👍
És ha megroppan, rogyik a műanyagcső , mi van akkor?
Nem szokott ilyet csinálni.
Green Cottage DIY de amikor hajlítod.?
Vagy könyök vagy egyenes, ívez pedig bírja.
@ van hajlitoja azt kell hasznalni az 5 rétegű cső műanyag ragaszto fémszál ragasztó műanyagból áll ha a hajlításnál megtört a fémszál kuka a cső