Robota dobra. Solidna. Jednak sporo rzeczy można było zrobić lepiej. Środek zrobiony rewelacyjnie. Jednak rysy obudowy są. Zdaję się, że można nawet wyczyscic plastik tak, że nie będzie widać tych rys. No bo raczej nowych już się nie kupi :)
@@idenamecz7976 pytanie tylko co chcemy osiągnąć - moim skromnym zdaniem jeśli dana rzecz ma te 30, czy 40 lat to fajnie gdy jest technicznie doprowadzona do 100% sprawności, jest czysta i zadbana wizualnie, ale mimo wszystko posiada jakieś ryski i inne ubytki świadczące o wieku - takie znaki czasu :) Fabryczna nówka to to już nigdy nie będzie.
Drugi z użytych utworów był często wykorzystywany w "Za chwilę dalszy ciąg programu" :) Poza tym jak zwykle wszystko mi się podoba, nie ma się do czego przyczepić w zasadzie. Klaudia bardzo ładna, film dobrze zrealizowany, piątka z plusem :)
Witam!!Pelna reaktywacja odbiornika Klaudia,Dobre podejscie di naprawy,duzo pracy i cierpliwosci trzeba wykazac aby zabytek znowu zagral!!Dobry pokaz z filmem..Prima!!
Super robota! Lubie oglądać twoje filmy jak są właśnie nieco dłuższe tak jak ten ;) Czekam na kolejne naprawy i prezentacje Polskiego sprzętu , Pozdrawiam.
Bez dwóch zdań wymienilbym ten polski szajs zwany potocznie głowicą uniwersalną..sam instalowalem kiedyś przy zmianie naturalnie prądów podkładu dostępne w miarę przyzwoite węgierskie "BRG" 1Y później 2 Y i sprzęcik grał o niebo lepiej😉polskie głowice byly zupełnie nie utwardzone i przy częstym odsłuchu dźwięku z kaset często tylko polskiej produkcji dodam jeszcze tylko, że były naprawdę marnej jakości zuzywaly się prawie natychmiast...
Cześć Arq. Bardzo fajne radio, zaniedbane, ale ożywiłeś jak zwykle. Ja teraz naprawiam radio DKE38. Niemieckie i starsze, ale też zasługuje na odnowienie, na jego elementach widnieje data 1937 rok, a produkcję rozpoczęto w 1938 roku. Pozdrawiam serdecznie i cieszę się, że Klaudia znowu żyje.
Świetna audycja jak i odbiornik! Miałem to kiedyś na chwilę w warsztacie, ale tylko spojrzałem, bo niby trzeba było przestroić, a było przestrojone :D Więc tylko je gruntownie wyczyściłem, bo wyglądało jakby z kontenera wypadło... Pan nie chciał magnetofonu, więc tylko radio było sprawdzone(pewnie tylko radia od zawsze słuchał). Ale twój to arcydzieło! Dopieszczony na każdym kroku... Cudo! Dobrze, że producent kazał przed przystąpieniem do eksploatacji wyregulować magnetofon- jeśli byś tego nie zrobił byłyby opłakane skutki :) Łapka w górę i czekam na więcej!
Muszę wrócić do swojej Klaudii, tyle, że wersja 1. Z tego, co widzę jest tu inny mechanizm. U mnie są nieszczęsne zębatki i oczywiście szlag je trafił. Na szczęście destrukt Emilia z giełdy MPK ma w doskonałym stanie, więc będzie skąd pobrać. Co mam w planach? Dałem lepszy silnik, muszę jednak zastosować inne koło pasowe bo brakuje zakresu regulacji. Przy dostrajaniu (ktoś już tam grzebał) radia myślałem, że mnie trafi ale w końcu się udało. Tak czy inaczej, podoba mi się ten radiomagnetofon i pozytywnie zaskakuje brzmieniem ;)
witam dzisiaj przyniusl pewny pan taka klaudie z innyn elektrozlomem do mojego zakladu pracy zuk tylko ta klaudia niema mechanizmu magnetofonu a takto wszystko ma i zastanawiam sie czy ja zabrac czy zostawic
ARQbyTontechUNITRA Problem w tym ze Condor bawi się ze mną. Co naprawie jakaś usterkę to zaraz psuje się coś co wcześniej działało prawidłowo. Teraz wzmacniacz ma fochy bo tylko jeden kanał gra...
Do zmiany częstotliwości generatora prądu podkładu. Dotyczy to operacji nagrywania z zakresów AM, gdzie praca generatora - oscylatora, może powodować zakłócenia - nakładanie się na odbierany program, obcych dźwięków w postaci gwizdów, "ćwierkania" itp. Jeśli więc pojawią się takie zakłócenia, należy zmienić położenie przełącznika OSC, co powoduje "oddalenie" częstotliwości oscylatora od częstotliwości stacji odbieranej i wyeliminowanie zakłóceń. W przypadku gdy dostroimy się do innej stacji i znów pojawią się w/w zjawiska, należy ponownie przełączyć OSC. Może zaistnieć również sytuacja, że częstotliwość oscylatora będzie zupełnie oddalona od częstotliwości niektórych zakresów, a już z pewnością od UKF i przełączanie OSC będzie zupełnie zbyteczne, nie mające wpływu na odbiór. Dlaczego taki przełącznik w radiomagnetofonie? Bo dawniej zdarzało się ludziom nagrywać audycje z fal długich czy średnich i taka funkcja była niezbędna.
Sądzę, że ma to związek z niewłaściwym przesuwem taśmy - a więc zbyt silnym momentem obrotowym sprzęgła dowijania, niewłaściwym przyleganiem rolki dociskowej do wałka przesuwu. W takiej sytuacji, może dochodzić do wywijania taśmy spomiędzy rolki dociskowej i wałka przesuwu, co skutkuje tłumieniem dźwięku i niszczeniem taśmy. Należy odkręcić front, założyć jakąś niepotrzebną kasetę, włączyć odtwarzanie i obserwować co się dzieje z taśmą.
@@ARQ-TONTECH predkosc jest ok a ja zanioslem to do gościa który mial mi naprawić przewijanie zostawiłem 40zl i dal mi: spierdolony mechanizm przewija jakoś tam i rozkrecona głowica
@@MonaGentryTurbo Po odkręceniu pokrywy tylnej radiomagnetofonu, zwrócić uwagę na otwartą przestrzeń, u dołu, pomiędzy pojemnikiem baterii, a płytą. W głębi znajduje się okrągła płytka stabilizatora obrotów, wraz z potencjometrem nastawnym, do regulacji tychże. Należy włożyć dobrze nagraną kasetę, najlepiej oryginalną, włączyć odtwarzanie i ustawić obroty tak, aby prędkość odtwarzania była zbliżona do oryginału nagrania.
Właśnie zostałem właścicielem klaudi 1, Niestety nie działa wykręciłem tylną pokrywę oba bezpieczniki zaśniedziałe, wyczyściłem dalej nic. Ile jest śrubek do odkęcenia przedniej pokrywy na filmie widać 3 ale to za mało musi być więcej bo nie chce zejść. Fajny film ale trochę mało szczegółów. Ciekawe czy przestrajanie UKF jest takie same ?. Pozdrawiam
W "Klaudii 2" są dwie śruby pokrywy przedniej. Choć do wszystkiego dochodzę sam, w przypadku "jedynki" trudno mi cokolwiek doradzić, bowiem nie zajmowałem się nią. Na giełdzie miałem wprawdzie wybór, ale wybrałem "dwójkę" bo graficznie i kolorystycznie bardziej mi się podobała. Choć jedynka ma starszą, a więc lepszą wersję mechaniki.
@@ARQ-TONTECH Dziękuję za odpowiedz też sam znalazłem, trzymało na górze trochę poruszałem i wyszło pozostałe bezpieczniki też zaśniedziałe i niesprawne po wymianie ożyło. gra ładnie niestety nie przestrojone. Czy głowica UKF jest identyczna jak w 2. Magnetofon działa, ale częściowo przewijanie w jedną stronę działa tylko 3 sekundy i zatrzymuje się. Pozdrawiam
@@januszdociekliwy7776 proszę porównać głowicę UKF - wzrokowo z tą na filmie. Nie mam schematu, ale sądzę, że są takie same. Zmiany dotyczyły głównie mechaniki magnetofonu. Jeśli tak, przedstawiony sposób przestrajania będzie odpowiedni.
@@ARQ-TONTECH Spisałem pokazane na filmie czynności przestrojenia usunąć 12pF zamiast 75pF zmostkować zamiast 56pF wstawić27pF usunąć 27pF zamiast 82pF wstawić 43pF zamiast 120pF wstawić 56pF zamiast 47pF wstawić 24pF od strony druku zamiast 2,2pF wstawić mniejszy niż 1pF czyli Lista do zakupu kondensatorów 43pF 24p
Czy ja wiem. Środek do kokpitu samochodowego, nadaje się wyłącznie do kokpitu. Zbytnio natłuszcza i zbyt intensywnie pachnie. Poza tym, może rozmyć napisy, a zalegający w szczelinach będzie "łapał" kurz. Widziałem radio samochodowe, nadmiernie "zakonserwowane" nabłyszczaczem. Pokrętła ślizgały się w palcach, kasety tłuste, na dłoniach pozostawał intensywny zapach. Raczej nie polecam do domowego audio.
Nie. Oleje czasem reagują z lakierami i sitodrukiem, mogąc zmyć je zupełnie. Naprawdę nie można ryzykować. Sprzęt zaleca się czyścić miękką szmatką flanelową, lub bawełnianą, lekko zwilżoną wodą i to wszystko. Tłusta od oleju obudowa, może się np. wyśliznąć z rąk. Gdyby obudowa była z czarnego, matowanego ABS to jeszcze. Bo rzeczywiście, po dokładnym czyszczeniu, niekiedy pozostają jasne plamy, które delikatnie zaciera się np. oliwką, ale delikatnie, i wyciera do sucha. Obudowy lakierowane - jak w "Klaudii", takich zabiegów nie wymagają. Wystarczy mycie. Jeśli już koniecznie, to najlepiej spróbować oliwką kosmetyczną.
@@ARQ-TONTECH Ja do obudów polecam silikon w sprayu i wytarcie chusteczka do sucha. Tą metodą uratowałem już nie jedna zmasakrowana obudowę. Pozdrawiam
Prezentuję głównie sprzęt domowy. Nie potrzebuję aż tylu magnetofonów szpulowych, bo i tak mam ich wiele. Także nie sądzę aby w najbliższym czasie pojawił się M2403 Dama Pik. Jednocześnie nie wykluczam, że pojawi się przypadkowo. Dzięki za oglądanie i aktywność.
Niestety nie mam już tego radiomagnetofonu, ani schematu. Nie pamiętam jaki tam jest kondensator. Wprawdzie zrobiłem notatki podczas przestrajania, ale dotyczą one tylko elementów podlegających wymianie.
Z pewnością doszło do pomyłki. Proszę jeszcze raz obejrzeć film, zatrzymując się na każdym kondensatorze najpierw dla pasma OIRT. Chodzi o to, by zorientować się, które należy wylutować. Następnie dla uzyskania CCIR zostawić wskazane miejsca wolne, wlutować jeden mostek przy cewce i wlutować zalecane pojemności. Musi działać.
@@bodziobodzio2207 oczywiście. To zbyt duża różnica. Kosmos! Odbiornik zaczyna pracować na częstotliwościach, na których nikt, no może poza ufoludkami, niczego nie nadaje.
Gdyby rok temu, ktoś zapytał mnie czy pojawi się radiomagnetofon "Klaudia", to odpowiedziałbym, że chyba nie. Bo to zawsze kwestia losu. Dziś właśnie tak odpowiem: chyba nie, ale to zawsze kwestia losu :)
Mogłem niejednokrotnie. Ale mam już sokowirówkę. Natomiast ze wspomnianą sokowirówką, wiąże się pewna niedawna historia. Jakieś pół roku temu, będąc na giełdzie, zobaczyłem że facet sprzedaje właśnie taką VA-370, ale bez popychacza. Zapytałem czy go ma, odparł ze smutkiem w głosie, że niestety tego elementu brakuje. Szybko więc wróciłem do domu, odnalazłem popychacz i przywiozłem gościowy. Był zupełnie zdumiony i zaskoczony, że ktoś bezinteresownie podarował tak potrzebną część. Wracając z giełdy, zobaczyłem że sokowirówki już nie ma. Pomyślałem, że pewnie sprzedający zatrzymał ją dla siebie, skoro już jest kompletna. Idąc, usłyszałem wołanie biegnącego mężczyzny. Nie wiedział jak mi dziękować! Woził tę sokowirówkę od dawna, po różnych giełdach i nigdzie nie mógł jej sprzedać. Udało mu się z miejsca, po tym jak uzupełniłem brak. Cieszyłem się z tego uczynku. Nie chciałem żadnych pieniędzy, bo dla mnie ważniejsze było ratowanie sprzętu. Ale wcisnął mi dychę i serdecznie podziękował. Taka to miła historia z VA-370 :)
Witam serdecznie kolegę. Mam pytanie. Czy kolega przy przestrajanie takich radioodbiorników ustawia generatory np p.cz? I jak to wygląda w praktyce jeśli kolega tak robi, chodzi mi o pośrednia czyli 10,7 MHz. Mam skany gdzie napisane jest, że po przestrojeniu należy ustawić pośrednią 10,7 MHz przy systemie pasma CCIR Pozdrawiam serdecznie kolegę arq 🙂
Wzmacniacz częstotliwości pośredniej nie wymaga strojenia. Jest dostrojony do jednej częstotliwości. Jeśli przestrajam obwód wejściowy, heterodynę, to nie dotykam cz. pośredniej. Chyba, że odbiornik został poważnie uszkodzony. Takich przypadków jednak nie miałem.
@@ARQ-TONTECH ja dość często spotykam się z uszkodzonym filtrem pasmowym takie małe cewki w metalowej obudowie 🙂 że uzwojenia są przerwane. I niestety miernik plj8 LED co prawda wystarczy do takich pomiarów, nawet sprawuje się dobrze przy strojeniu heterodyny🙂 mam taką sondę zrobioną z kawałka drucika dne 0,5 mm2 może być to nawet 1,3 mam, ale optymalne .jest 1 mam i 2 ,3 zwoje. Można sobie zbudować częstościomierz w oparciu o schemat avt2666 distepne w ntenecie. Pozdrawiam serdecznie kolegę arq
Witam Pana , bardzo lubie oglondac pana filmy rewelacja , posiadam wzmacniacz diora WS 4421 ,zakupiłem go niedawno do wiezy ,lecz bez potecjometru głosnosci ,ztego co poczytałem na internecie to chyba 2x47k z odczepem na filtr ,ale nie wiem jaki to ma być synbol tego potecjometra czy B czy A i chyba z grzechodkom ,jakby Pan mi napisał synbol byłbym bardzo wdzięczny , pozdrawiam
I Klaudia zagrała z tym że zamiast kondensatora 43pF dałem 47pF bo 43pF to są dostępne tylko rurkowe i by się nie zmieściły nikt ich obecnie nie produkuje , namęczyłem się kręceniem cewki stację o najniższej częstotliwości łapię w połowie skali. Tak ma być ? W Moim egzemplarzu kondensatory 12pF był od strony druku i 2,2 pF za filtrem.
Pokazałem wypróbowany sposób. Wartości zastosowanych kondensatorów są konieczne dla uzyskania przedstawionego efektu. W przypadku użycia innych elementów, działanie może być niewłaściwe. Postaraj się wstawić jednak 43pF. Rurkowy może być. Jeśli jest nowy, to powinien mieć długie nóżki, co pozwoli zamontować go pionowo, lub nieco wyżej. Na nóżki warto nałożyć rurki izolacyjne. Proszę nie zapominać, że w układach drgających wysokiej częstotliwości, istotny jest każdy pikofarad, a nawet dziesiątki. Nie można zatem stosować elementów znacznie odbiegających od tych, przy których układ pracuje prawidłowo.
@@ARQ-TONTECH Tak ma kolega rację. Z ciekawości sprawdziłem jaki jest zakres wartości kondensatorów 43 oraz 47pF przy tolerancji 5% i wyszło że maksymalna wartość pojemności kondensatora 43pF to 45,15pF a minimalna 47pF odpowiednio 44,75pF. Kondensator 43pF mam z demontażu z przestrojenia Duetu ale właśnie nóżki okazały się za krótkie aby wlutować go pionowo a dolutowanie kawałka srebrzanki mogłoby poskutkować przegrzaniem.
Jest na to pewien sposób. Trochę archaiczny, ale czasami takie bywają jedynym ratunkiem. Otóż aby wymienić rezystor, lub kondensator w kłopotliwym miejscu, np. w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do płytki od strony druku, obcina się element podlegający wymianie pozostawiając odpowiednio długie nóżki. Pozostaje dobrze oczyścić wszystkie końcówki, które można też wstępnie pocynować i szybkim ale pewnym "muśnięciem" grotu lutownicy, przylutować element. Oczywiście w naszym przypadku, należy wlutować dwa srebrzane druty w płytkę. Można też zrobić to bardziej elegancko. Wlutować w płytkę dwa kołki lutownicze i do nich przylutować kondensator, lub wlutować kondensator jedną nóżką do płytki pionowo, a drugą połączyć kawałeczkiem wlutowanego uprzednio drutu. Naprawdę da się to zrobić. Mało tego, gdy w przyszłości uda się zdobyć lepszy kondensator, można go podmienić. Oczywiście nie namawiam, ale warto spróbować. Ostatecznie można przestroić na czas pewnien prowizorycznie, szukać odpowiedniej części i dokończyć naprawę zgodnie z oczekiwaniem. Możliwości jest zatem sporo. Niestety, aby swobodnie naprawiać stary sprzęt, trzeba gromadzić części. Wybrać się na złom, do punktu zbiórki elektrozłomu, kupić coś za grosze. Kupić jakiegoś destrukta z ogłoszenia, nie omijać kontenerów na elektroodpady. Trzeba się trochę poświęcić. Oczywiście powyższe nie jest ważne, jeśli naprawa jest jednorazowa i dotyczy tylko jednego odbiornika.
Przy strojeniu te oporniki się usuwa całkowicie?,czy na ich miejsce lutuje się inne? Bo ten jeden z drugiej strony to napewno.Jak ktoś może niech podpowie ,dziękuję.
Całkowicie usuwa się dwa + jeden zastępuje mostkiem. Pozostałe zamienia się na pojemności mniejsze. Kolejno 12pF - ma być 0pF. Czyli puste miejsce. 75pF - tutaj mostek. 56pF na 27pF, 27pF - puste miejsce, 82pF na 43pF, 47pF na 27pF, 120pF na 68pF, 2,2 na 1pF. Powodzenia!
@@franciszekswierzowski9987 po założeniu ekranu, stroimy heterodynę cewką L-106. Trzeci środkowy otwór w pokrywce głowicy. Stroimy tak, aby stacja nadająca na około 100MHz, znalazła się mniej więcej po środku skali, czyli w okolicy 69MHz starego zakresu.
Muzeum jest w Dzierżoniowie. Właściwie cały Dzierżoniów "ozdobiony" jest "diorowskimi" pamiątkami i ocalałymi budynkami zakładów. W niektórych trwa jeszcze działalność, wywodząca się z ZR DIORA. Trudno jednoznacznie określić do kiedy trwała produkcja elektroniki w Polsce, bo ta całkiem się nie skończyła. Są zakłady które nadal istnieją w branży. Jeśli chodzi o tzw. polskie audio, to też jeszcze się coś produkuje, np. głośniki. Odbiorników radiowych nie produkuje się, ale robi się np. transformatory, kiedyś używane w ich produkcji. Trochę to trudne do ogarnięcia i zrozumienia, ale tak to jest w kraju, gdzie brakuje dobrych gospodarzy, a już z pewnością zabrakło ich po roku 1990.
coderiese W Swidnicy jeszcze nie ma muzeum. Moje wystawy są jedynie czasowe ale kto wie... może kiedyś się uda stworzyć stała ekspozycje. Ja obecnie prowadzę rozmowy w innym mieście położonym w centralnej części kraju. Są duże szanse na powodzenie bo jest duże zainteresowanie ;)
coderiese Ja ta wystawę w Dzierzoniowie zrobiłem. 2 lata pracowałem w tym muzeum. Nie wiem w jakim stanie to teraz jest. Wiem tylko ze z moich czasów z kadry pracowniczej został tylko szef.
Ja chciałem napisać do Ciebie, ale chyba poczta wyłączona. Nie wiem co się dzieje. Niektórzy mają opcję napisz wiadomość, niektórzy nie. Proszę kliknąć w INFORMACJE. Pod informacjami znajdują się dwie ikonki: flaga i chmurka tekstowa. Kliknąć w chmurkę i można napisać wiadomość "priv".
Witam, przestroiłem moją Klaudię według Pana instrukcji i niestety coś nie działa, wskaźnik strojenia i dioda stereo działają a w głośnikach tylko szum. Zauważyłem, że cewka L106 u mnie nie ma rdzenia, czy to może być przyczyną? Proszę o radę
Czy radiomagnetofon był wcześniej przestrajany w jakiś inny sposób, lub ktoś próbował robić to na opak? Wygląda na to, że chyba tak, skoro brakuje rdzenia w cewce L 106. Jeśli dokonałeś zmian w pojemnościach zgodnie z tym co pokazałem, to heterodyna odpłynie gdzieś poza zakres, choć odbiornik praktycznie będzie już przestrojony. By uzyskać pełne pasmo, rdzeń wprawdzie będzie znacznie wykręcony, ale nie usunięty! Nie przestroisz bez niego. Jeśli nie uda Ci się zdobyć tej części, spróbuj dobrać coś z rdzeni od innego odbiornika.
@@ARQ-TONTECH Wszystkie wartości elementów były takie jak na schemacie, brakowało tylko rdzenia w tej jednej cewce. Dziękuję za pomoc i wyruszam na poszukiwania, może uda mi się coś dobrać.
Nie lepiej jest uzyc rozlutownicy,niz sie meczyc z odsysaczem recznym . . ? allegro.pl/oferta/rozlutownica-odsysacz-zd-987-lutownica-grotowa-7430616707
Może i warto. Ale dla mnie to zbyt droga inwestycja. Ponadto lubię posługiwać się tradycyjnymi technikami. Na tym polega również pewnego rodzaju atrakcja mojego kanału. Jak to było dawniej :) Dziękuję za aktywność, ale niestety komentarze nasze będą musiały za chwilę zniknąć. Nie wklejamy linków do ofert kupna/sprzedaży, nie reklamujemy firm handlowych i produktów.
Dobry wieczór Czemu niektóre kondensatory mają ciut mniejszą pojemność np C 301 ma 24pF zamiast 27pF ? Przy okazji dodam że opis przestrojenia Mai krążący w internecie jest do kitu, jedynymi działającymi rozwiązaniami jest montaż konwertera z przełącznikiem albo głowicy UKF T10, wiem bo rozmawiałem z kilkoma osobami i sam miałem przykre niespodzianki.
Wartości kondensatorów, wynikają z moich obliczeń, doświadczenia, eksperymentów. Nie wypuszczam rzeczy niedopracowanych, toteż nie korzystam z publikacji. Jak zauważyłeś, bywają nieskuteczne, błędne. Czasem tylko sprawdzam, czy ktoś myślał podobnie, albo może zrobił to jeszcze inaczej, może zauważył coś co mogłem pominąć, lub gdy mam wątpliwości. Każdy sposób może okazać się dobry, lub jedynie słuszny, pod warunkiem, że skuteczny. Jednak za każdym razem, wszystko robię sam.
@@ARQ-TONTECH Przestroiłem Duet według twojego opisu i tuner gra. Gorzej było z wzmacniaczami paliły się dopiero po skręceniu potencjometrów R217, R317 na minimum zaczęło grać jak trzeba, patrząc na schematy innych wzmacniaczy z UL1481 zamiast potencjometrów powinny być rezystory 100k. Następne w kolejności oczywiście przestroję radiomagnetofony Klaudia i Jola 2. Na Maję tak jak pisałem jest sposób radykalny.
Niestety nie przyjmuję sprzętu do naprawy. Za to pokazuję jak wykonywać naprawy we własnym zakresie, możliwie najprostszymi narzędziami. Do czego bardzo zachęcam.
Właśnie zostałem właścicielem klaudi 1 niestety nie działa wykręciłem tylną pokrywę oba bezpieczniki zaśniedziałe, wyczyściłem dalej nic. Ile jest śrubek do odkęcenia przedniej pokrywy na filmie widać 3 ale to za mało musi być więcej bo nie chce zejść. Fajny film ale trochę mało szczegółów. Ciekawe czy przestrajanie UKF jest takie same ?
Witam ARQbyTontechUNITRA Mam ten sam model Klaudii 2, UNITRY Eltry z BYD, chciałbym Klaudie wskrzesić do działania pod względem mechanicznym i przestroić tak jak na robiłeś na filmie, czy mógłbyś podać jakie elementy elektroniczne usnąłeś i co dodałeś. Możesz szczegółowo wykonać taki opis zgodnie z numerami na PCB i listą opisową elementów i wrzucić (jako screen jpg ) na portal, unitraklub.pl/ w formie artykułu z załączonym filmem. ? Pozdrawiam
Witaj. Wydaje mi się, że dość dokładnie pokazałem które kondensatory należy usunąć, które zastąpić mostkiem, a które wymienić na innej pojemności. Niestety, nie mam schematu, ani instrukcji serwisowej, by móc zobrazować w formie graficznej, sposób przestrajania UKF. Metodę musiałem opracować i dopracować sam. Jeśli zdobędę niezbędną dokumentację, postaram się coś przygotować. Na razie, ku (mam nadzieję) udanym naprawom, dedykuję ninejszy film. Powodzenia! :)
Witam. Rozumiem. Pobrałem plik .pdf z działu przestrajanie ze strony UNITRAKlub, ale to jest dla Kalaudii RMS- 801(typ -1)(pokazuje jakie C usunąć i jakimi zastąpić) i raczej są inne komponenty wymieniane. Jakby co Zamieściłem temat odnośnie Kaludii 2 unitraklub.pl/node/16975#comment-50232
Ahh Klaudia, mój ulubiony radiomagnetofon od Eltry ;)Z tego co widzę na filmie jest nieco inny mechanizm, a ja byłem pewien ze jest to ten wadliwy co w magnetofonach opartych na MK 235. Jest Pan prawdziwym wirtuozem, sprzecik ma teraz stan jak od nowości. Ostatnio kupiłem radiomagnetofon Daria RM-803S i po niewielkich naprawach też jakoś działa. Pozdrawiam i czekam na kolejne filmiki. P.S Ma Pan też "Darię"? Jeśli tak to chętnie obejrzalbym jakiś filmik o jej konserwacji lub eksplotacji :)
Mechanizm typu "Grundig" znany z MK 235 i słynący z zębatek-szczerbatek występował w pierwszej Klaudii, jej druga wersja otrzymała mechanizm z MK 250 :)
PSM - też niestety miałem okazję się o tym przekonać, u mnie unieruchomiły MK 250, 450 i.. TAZ'a 480 ;) Jednak w ARQowej Klaudii mają jeszcze poprawny - nieutleniony kolor, co dobrze świadczy o ich stanie zachowania.
To prawda, ale tam była wadliwa tylko jedna zebatka z tego co pamiętam, z upływem czasu też taka pomarańczowa. Może niech koledzy spróbują starej jak świat metody odlewowej z użyciem polastisolu m35 i żywicy Distal? Szkoda ze tak mało magnetofonow od Unitry jest oparte na bezzębnych rolkach jak np.w MK 125...
Witaj, nie zakupiłeś tego radia przypadkiem w Ostrowcu Świętokrzyskim? Bo kilka miesięcy temu (z 2 może 3) sprzedałem taką Klaudię 2 i miała podobne braki co ta na filmie, choć kilku usterek które usunąłeś na filmie sobie nie przypominam (najważniejszy to ukf - moja odbierała nowy ukf)
Raczej pasjonata bo mówił że kupuje je z sentymentu bo miał za dzieciaka dokładnie takie samo, a do tego wspominał że jest w posiadaniu Condora (lub kilku nie pamiętam już) i chyba Amatora
Tez miałem ttą Kasete Testową, gdzieś głęboko lezy zakopana i moze jeszcze działa. Jak kolega posiada taki materiał to moze warto wrzucić link na Forum Miłosników UNITRY unitraklub.pl/
ARQ ktoś teraz małoseryjnie produkuje te zębatki (zarówno kółko dowijania, jak i zębnik koła zamachowego) z oryginało-podobnego materiału, pojawiają się parę razy w miesiącu na portalach na "A" i na "O" ;)
Aha i jeszcze jedno kupilem kiedys klaudie 1 na czesci i mam czrny ten plastik od przycisku z lampką a ta w ogóle to co on robi?? Bo myślałem ze dziala jak w Izabeli czyli wlacza podświetlenie
Przycisk z włącznikiem pełni dwie funkcje. W czasie gdy odbiornik zasilany jest z sieci, oświetlenie świeci w sposób ciągły - wciśnięcie przycisku oświetlenia, włącza wskaźnik stanu baterii. W trybie zasilania bateryjnego, oświetlenie nie świeci w sposób ciągły, a tylko chwilowo po wciśnięciu przycisku oświetlenia. Jednocześnie wskaźnik pokazuje stan baterii. Zwolnienie przycisku oświetlenia, przełącza wskaźnik na pomiar sygnału odbieranego - ma to miejsce w obu przypadkach zasilania.
Witam w Nowym Roku i podaję link do takiej ciekawostki z ZSRR (z zakładów Horyzont w Mińsku) w postaci radia w długopisie: ua-cam.com/video/ojd2ep_FMJI/v-deo.html a tak generalnie, to ten gość Żora (rocznik 1965) z Mińska, Białoruś - prezentuje na swoim kanale zarówno własną ogromną kolekcję radioodbiorników ale także długie szczegółowe filmy o naprawach, kompleksowej renowacji i przestrajaniu sprzętu made in CCCP, jak np. na tym 60 min. filmie o radiu Okean model 214 ua-cam.com/video/dMujeDIJJTc/v-deo.html
Juz zapomniano ile w latach 80 tych KLAUDI bylo w naprawie a chodzilo o magnetofon lub buczacy transformator W RMS 404 magnetofon byl z decka a w klaudi nie Mialem KLAUDIE 2 Bardzo sie nia cieszylem a jej estetyka byla swietna
wyroby unitry były również zawodne , awaryjne (niektóre modele wręcz mocno) i nie można tylko słodko pierdziec jakie to były cuda. po to pamiętać , żeby 5o było obiektywne
Zgadzam się, ale też nie jestem początkującym radioamatorem. Naprawa takiego radia, to dla mnie drobiazg i przyjemność. Zawodowiec, zrobi wszystko nawet prymitywnymi narzędziami. MacGyver też potrafi :)
ARQbyTontechUNITRA toteż dziwi mnie, że doświadczony zawodowiec popełnia tak banalny błąd. Przestroiłem wiele głowic również i szybko dostrzegłem pozytywy plastikowych narzędzi.
Świetny film! Bardzo podoba mi się formułka takich dłuższych filmów, pełna kompleksowych napraw z dbałością o każdy najmniejszy detal! :)
Robota dobra. Solidna. Jednak sporo rzeczy można było zrobić lepiej. Środek zrobiony rewelacyjnie. Jednak rysy obudowy są. Zdaję się, że można nawet wyczyscic plastik tak, że nie będzie widać tych rys. No bo raczej nowych już się nie kupi :)
@@idenamecz7976 pytanie tylko co chcemy osiągnąć - moim skromnym zdaniem jeśli dana rzecz ma te 30, czy 40 lat to fajnie gdy jest technicznie doprowadzona do 100% sprawności, jest czysta i zadbana wizualnie, ale mimo wszystko posiada jakieś ryski i inne ubytki świadczące o wieku - takie znaki czasu :)
Fabryczna nówka to to już nigdy nie będzie.
Drugi z użytych utworów był często wykorzystywany w "Za chwilę dalszy ciąg programu" :) Poza tym jak zwykle wszystko mi się podoba, nie ma się do czego przyczepić w zasadzie. Klaudia bardzo ładna, film dobrze zrealizowany, piątka z plusem :)
Moje filmy, mają wywoływać nostalgię. Nawiązują do programów nadawanych w latach 80-ych. Dziękuję za wysoką ocenę i jak zawsze miły komentarz :)
Witam!!Pelna reaktywacja odbiornika Klaudia,Dobre podejscie di naprawy,duzo pracy i cierpliwosci trzeba wykazac aby zabytek znowu zagral!!Dobry pokaz z filmem..Prima!!
Dzięki ogromne!
@@ARQ-TONTECH !!Tak trzymac !!
@@ARQ-TONTECH !!Tak trzymac!!
Super robota! Lubie oglądać twoje filmy jak są właśnie nieco dłuższe tak jak ten ;) Czekam na kolejne naprawy i prezentacje Polskiego sprzętu , Pozdrawiam.
Widzę, że nowy rok filmików zaczął pan z ,,grubej rury''. Tak trzymać i czekam na więcej takich filmików :)
Starałem się ciekawie rozpocząć nowy rok. Cieszę się, że się podoba. Dziękuję! :)
Miałem takie cudo :D ile było radości ehh
Na to właśnie czekałem. Identyczną znalazłem pod śmietnikiem dwa lata temu. Teraz mogę wziąć się do przestrojenia. Dziękuję.
Bez dwóch zdań wymienilbym ten polski szajs zwany potocznie głowicą uniwersalną..sam instalowalem kiedyś przy zmianie naturalnie prądów podkładu dostępne w miarę przyzwoite węgierskie "BRG" 1Y później 2 Y i sprzęcik grał o niebo lepiej😉polskie głowice byly zupełnie nie utwardzone i przy częstym odsłuchu dźwięku z kaset często tylko polskiej produkcji dodam jeszcze tylko, że były naprawdę marnej jakości zuzywaly się prawie natychmiast...
Kolejny mit.
Kurczę, fajny ten radiomagnetofon. Czytałem gdzieś, że najładniej grał ze wszystkich produkowanych w Polsce ale osobiście nie słyszałem. Pozdrawiam!
To prawda. Bardzo przyjemne, basowe brzmienie. Lecz mechanika w "Klaudii 2", po 30 kilku latach staje się bardzo zawodna.
Witam posiam Klaudię rms 801 z 1980r
Ale Pięknie gra : )
ThePAFAL&ELGO&Farel 375 i
Cześć Arq. Bardzo fajne radio, zaniedbane, ale ożywiłeś jak zwykle. Ja teraz naprawiam radio DKE38. Niemieckie i starsze, ale też zasługuje na odnowienie, na jego elementach widnieje data 1937 rok, a produkcję rozpoczęto w 1938 roku. Pozdrawiam serdecznie i cieszę się, że Klaudia znowu żyje.
Świetna audycja jak i odbiornik! Miałem to kiedyś na chwilę w warsztacie, ale tylko spojrzałem, bo niby trzeba było przestroić, a było przestrojone :D Więc tylko je gruntownie wyczyściłem, bo wyglądało jakby z kontenera wypadło... Pan nie chciał magnetofonu, więc tylko radio było sprawdzone(pewnie tylko radia od zawsze słuchał). Ale twój to arcydzieło! Dopieszczony na każdym kroku... Cudo! Dobrze, że producent kazał przed przystąpieniem do eksploatacji wyregulować magnetofon- jeśli byś tego nie zrobił byłyby opłakane skutki :) Łapka w górę i czekam na więcej!
7:26 wie ktoś może gdzie kupić taki marker albo jak się nazywa?
O siema czortel
mój dziadek miał takie radio jak byłem mały i dobrze je zapamiętałem :D
Muszę wrócić do swojej Klaudii, tyle, że wersja 1. Z tego, co widzę jest tu inny mechanizm. U mnie są nieszczęsne zębatki i oczywiście szlag je trafił. Na szczęście destrukt Emilia z giełdy MPK ma w doskonałym stanie, więc będzie skąd pobrać. Co mam w planach? Dałem lepszy silnik, muszę jednak zastosować inne koło pasowe bo brakuje zakresu regulacji. Przy dostrajaniu (ktoś już tam grzebał) radia myślałem, że mnie trafi ale w końcu się udało. Tak czy inaczej, podoba mi się ten radiomagnetofon i pozytywnie zaskakuje brzmieniem ;)
Zatem powodzenia! :)
Mam taką tylko część magnetofonowa nie działa
Bardzo dobra robota ja mam teraz obecnie do zrobienia jowite.
Super super super ❤❤❤❤❤❤❤❤
Cześć przestroiłem klaudie 2 według filmu brak sygnału na wskaźniku i brak stereo
witam dzisiaj przyniusl pewny pan taka klaudie z innyn elektrozlomem do mojego zakladu pracy zuk tylko ta klaudia niema mechanizmu magnetofonu a takto wszystko ma i zastanawiam sie czy ja zabrac czy zostawic
2:32 to na pewno 82pF?
Pamiętam. One miały super jakość odtwarzania muzyki
Witam miłośników Unitry i tego kanału. Może ktoś ma albo jakiś namiar na paski do Klaudji 2
66 x 1,2 mm Klaudia 2 napęd
57 x 1,2 mm Klaudia 2
56 x 0,8 mm Klaudia 2 licznik
Pasków trzeba szukać w internecie, lub sklepach elektronicznych.
Aruś jak zwykle ekstra!
Ja obecnie walczę z Condorem ;)
Nie walcz z Condorem, tylko z usterką w Condorze :) Dzięki i powodzenia!
ARQbyTontechUNITRA Problem w tym ze Condor bawi się ze mną. Co naprawie jakaś usterkę to zaraz psuje się coś co wcześniej działało prawidłowo. Teraz wzmacniacz ma fochy bo tylko jeden kanał gra...
Wczoraj uratowałem taką z giełdy za 15 zł. Była cała w farbie . Po moich naprawach gra pięknie . To też pana zasługa
U mnie w podstawowce byl taki sprzet a co pozniej sie z nim stalo tego juz nie wiem
Ktoś sobie wziął :)
Mam pytanie co to za utwór i jaki wykonawca od 0:58 do 3:51?
Wykonawcy są podani w opisie. Tytułów nie pamiętam. Dzięki za obejrzenie.
Do czego służy przełącznik oscylator z tyłu obudowy?
Do zmiany częstotliwości generatora prądu podkładu. Dotyczy to operacji nagrywania z zakresów AM, gdzie praca generatora - oscylatora, może powodować zakłócenia - nakładanie się na odbierany program, obcych dźwięków w postaci gwizdów, "ćwierkania" itp. Jeśli więc pojawią się takie zakłócenia, należy zmienić położenie przełącznika OSC, co powoduje "oddalenie" częstotliwości oscylatora od częstotliwości stacji odbieranej i wyeliminowanie zakłóceń. W przypadku gdy dostroimy się do innej stacji i znów pojawią się w/w zjawiska, należy ponownie przełączyć OSC. Może zaistnieć również sytuacja, że częstotliwość oscylatora będzie zupełnie oddalona od częstotliwości niektórych zakresów, a już z pewnością od UKF i przełączanie OSC będzie zupełnie zbyteczne, nie mające wpływu na odbiór. Dlaczego taki przełącznik w radiomagnetofonie? Bo dawniej zdarzało się ludziom nagrywać audycje z fal długich czy średnich i taka funkcja była niezbędna.
Aha
Moja klaudia 2 tlumi dźwięk z kaset i gra strasznie a głowica czysta. Jak mam zrobić żeby grało to normalnie?
Sądzę, że ma to związek z niewłaściwym przesuwem taśmy - a więc zbyt silnym momentem obrotowym sprzęgła dowijania, niewłaściwym przyleganiem rolki dociskowej do wałka przesuwu. W takiej sytuacji, może dochodzić do wywijania taśmy spomiędzy rolki dociskowej i wałka przesuwu, co skutkuje tłumieniem dźwięku i niszczeniem taśmy. Należy odkręcić front, założyć jakąś niepotrzebną kasetę, włączyć odtwarzanie i obserwować co się dzieje z taśmą.
@@ARQ-TONTECH predkosc jest ok a ja zanioslem to do gościa który mial mi naprawić przewijanie zostawiłem 40zl i dal mi: spierdolony mechanizm przewija jakoś tam i rozkrecona głowica
Chej pany kasete mi za szybko odtwarza, ktos cos ?
Znalazlem klaudie 1 w piwnicy i troche dziala troche nie :)
@@MonaGentryTurbo Po odkręceniu pokrywy tylnej radiomagnetofonu, zwrócić uwagę na otwartą przestrzeń, u dołu, pomiędzy pojemnikiem baterii, a płytą. W głębi znajduje się okrągła płytka stabilizatora obrotów, wraz z potencjometrem nastawnym, do regulacji tychże. Należy włożyć dobrze nagraną kasetę, najlepiej oryginalną, włączyć odtwarzanie i ustawić obroty tak, aby prędkość odtwarzania była zbliżona do oryginału nagrania.
@@ARQ-TONTECH w Klaudii 1 regulacja obrotów jest jeszcze od dołu silniczka jak w mk232
Właśnie zostałem właścicielem klaudi 1, Niestety nie działa wykręciłem tylną pokrywę oba bezpieczniki zaśniedziałe, wyczyściłem dalej nic. Ile jest śrubek do odkęcenia przedniej pokrywy na filmie widać 3 ale to za mało musi być więcej bo nie chce zejść. Fajny film ale trochę mało szczegółów. Ciekawe czy przestrajanie UKF jest takie same ?. Pozdrawiam
W "Klaudii 2" są dwie śruby pokrywy przedniej. Choć do wszystkiego dochodzę sam, w przypadku "jedynki" trudno mi cokolwiek doradzić, bowiem nie zajmowałem się nią. Na giełdzie miałem wprawdzie wybór, ale wybrałem "dwójkę" bo graficznie i kolorystycznie bardziej mi się podobała. Choć jedynka ma starszą, a więc lepszą wersję mechaniki.
@@ARQ-TONTECH Dziękuję za odpowiedz też sam znalazłem, trzymało na górze trochę poruszałem i wyszło pozostałe bezpieczniki też zaśniedziałe i niesprawne po wymianie ożyło. gra ładnie niestety nie przestrojone. Czy głowica UKF jest identyczna jak w 2. Magnetofon działa, ale częściowo przewijanie w jedną stronę działa tylko 3 sekundy i zatrzymuje się. Pozdrawiam
@@januszdociekliwy7776 proszę porównać głowicę UKF - wzrokowo z tą na filmie. Nie mam schematu, ale sądzę, że są takie same. Zmiany dotyczyły głównie mechaniki magnetofonu. Jeśli tak, przedstawiony sposób przestrajania będzie odpowiedni.
@@ARQ-TONTECH Spisałem pokazane na filmie czynności przestrojenia
usunąć 12pF
zamiast 75pF zmostkować
zamiast 56pF wstawić27pF
usunąć 27pF
zamiast 82pF wstawić 43pF
zamiast 120pF wstawić 56pF
zamiast 47pF wstawić 24pF
od strony druku zamiast 2,2pF wstawić mniejszy niż 1pF
czyli Lista do zakupu kondensatorów
43pF
24p
@@januszdociekliwy7776 o proszę! Powodzenia! :)
Pieknie odnowione :) Ja dla efektu prysnąl bym plakiem Pozdrowionka
Czy ja wiem. Środek do kokpitu samochodowego, nadaje się wyłącznie do kokpitu. Zbytnio natłuszcza i zbyt intensywnie pachnie. Poza tym, może rozmyć napisy, a zalegający w szczelinach będzie "łapał" kurz. Widziałem radio samochodowe, nadmiernie "zakonserwowane" nabłyszczaczem. Pokrętła ślizgały się w palcach, kasety tłuste, na dłoniach pozostawał intensywny zapach. Raczej nie polecam do domowego audio.
Więc może olej sylikonowy ?
Nie. Oleje czasem reagują z lakierami i sitodrukiem, mogąc zmyć je zupełnie. Naprawdę nie można ryzykować. Sprzęt zaleca się czyścić miękką szmatką flanelową, lub bawełnianą, lekko zwilżoną wodą i to wszystko. Tłusta od oleju obudowa, może się np. wyśliznąć z rąk. Gdyby obudowa była z czarnego, matowanego ABS to jeszcze. Bo rzeczywiście, po dokładnym czyszczeniu, niekiedy pozostają jasne plamy, które delikatnie zaciera się np. oliwką, ale delikatnie, i wyciera do sucha. Obudowy lakierowane - jak w "Klaudii", takich zabiegów nie wymagają. Wystarczy mycie. Jeśli już koniecznie, to najlepiej spróbować oliwką kosmetyczną.
@@ARQ-TONTECH Ja do obudów polecam silikon w sprayu i wytarcie chusteczka do sucha. Tą metodą uratowałem już nie jedna zmasakrowana obudowę. Pozdrawiam
Czy na tym kanale pojawi sie M 2403 SD "Dama Pik"?
Prezentuję głównie sprzęt domowy. Nie potrzebuję aż tylu magnetofonów szpulowych, bo i tak mam ich wiele. Także nie sądzę aby w najbliższym czasie pojawił się M2403 Dama Pik. Jednocześnie nie wykluczam, że pojawi się przypadkowo. Dzięki za oglądanie i aktywność.
Jest możliwość kontaktu z panem ? Chętnie bym wstawił i oddał coś w zamian, sama unitra oczywiście
Tylko przez "UNITRA Klub".
Witam,czy jest mozliwosc zakupu tak odnowionych urzadzen? Pozdrawiam serdecznie i gratuluje swietnego kanalu.Duzo zdrowia zycze.
Niestety. Kolekcjonuję i użytkuję :)
Dzięki!
Witam czy paski do niej gdzieś można kupić i jaki podać wymiar albo czym je zastąpić
Powinny być OK. Pomocny w tych kwestiach bywa UNITRA KLUB.
66 x 1,2 mm Klaudia 2 napęd
57 x 1,2 mm Klaudia 2
56 x 0,8 mm Klaudia 2 licznik
ARQbyTontechUNITRA Dziękuję pięknie a czy można jeszcze gdzieś kupić
Trzeba szukać w internecie, lub sklepie elektronicznym, jeśli jest blisko miejsca zamieszkania.
ARQbyTontechUNITRA Dziękuję serdecznie
2:24
Witam możesz mi powiedzieć jakiej pojemności jest kondensator za tym 56pf ten wyżej pozdrawiam
Niestety nie mam już tego radiomagnetofonu, ani schematu. Nie pamiętam jaki tam jest kondensator. Wprawdzie zrobiłem notatki podczas przestrajania, ale dotyczą one tylko elementów podlegających wymianie.
Zrobiłem według Pana opisu i teraz rozciąnęło skale tak że na całej skali są dwie stacje
Z pewnością doszło do pomyłki. Proszę jeszcze raz obejrzeć film, zatrzymując się na każdym kondensatorze najpierw dla pasma OIRT. Chodzi o to, by zorientować się, które należy wylutować. Następnie dla uzyskania CCIR zostawić wskazane miejsca wolne, wlutować jeden mostek przy cewce i wlutować zalecane pojemności. Musi działać.
Zamiast 43p dałem 47p bo tylko taki miałem czy to może być powodem
@@bodziobodzio2207 oczywiście. To zbyt duża różnica. Kosmos! Odbiornik zaczyna pracować na częstotliwościach, na których nikt, no może poza ufoludkami, niczego nie nadaje.
Czy pojawi się na kanale radiomagnetofon Daria, a najlepiej też taki filmik o renowacji? :)
Gdyby rok temu, ktoś zapytał mnie czy pojawi się radiomagnetofon "Klaudia", to odpowiedziałbym, że chyba nie. Bo to zawsze kwestia losu. Dziś właśnie tak odpowiem: chyba nie, ale to zawsze kwestia losu :)
Możesz zakupić sokowirówke predom mesko va-370
Mogłem niejednokrotnie. Ale mam już sokowirówkę.
Natomiast ze wspomnianą sokowirówką, wiąże się pewna niedawna historia. Jakieś pół roku temu, będąc na giełdzie, zobaczyłem że facet sprzedaje właśnie taką VA-370, ale bez popychacza. Zapytałem czy go ma, odparł ze smutkiem w głosie, że niestety tego elementu brakuje. Szybko więc wróciłem do domu, odnalazłem popychacz i przywiozłem gościowy. Był zupełnie zdumiony i zaskoczony, że ktoś bezinteresownie podarował tak potrzebną część. Wracając z giełdy, zobaczyłem że sokowirówki już nie ma. Pomyślałem, że pewnie sprzedający zatrzymał ją dla siebie, skoro już jest kompletna. Idąc, usłyszałem wołanie biegnącego mężczyzny. Nie wiedział jak mi dziękować! Woził tę sokowirówkę od dawna, po różnych giełdach i nigdzie nie mógł jej sprzedać. Udało mu się z miejsca, po tym jak uzupełniłem brak. Cieszyłem się z tego uczynku. Nie chciałem żadnych pieniędzy, bo dla mnie ważniejsze było ratowanie sprzętu. Ale wcisnął mi dychę i serdecznie podziękował. Taka to miła historia z VA-370 :)
ARQbyTontechUNITRA Zakup proszę proszę...
Witam serdecznie kolegę.
Mam pytanie. Czy kolega przy przestrajanie takich radioodbiorników ustawia generatory np p.cz? I jak to wygląda w praktyce jeśli kolega tak robi, chodzi mi o pośrednia czyli 10,7 MHz. Mam skany gdzie napisane jest, że po przestrojeniu należy ustawić pośrednią 10,7 MHz przy systemie pasma CCIR
Pozdrawiam serdecznie kolegę arq 🙂
Wzmacniacz częstotliwości pośredniej nie wymaga strojenia. Jest dostrojony do jednej częstotliwości. Jeśli przestrajam obwód wejściowy, heterodynę, to nie dotykam cz. pośredniej. Chyba, że odbiornik został poważnie uszkodzony. Takich przypadków jednak nie miałem.
@@ARQ-TONTECH ja dość często spotykam się z uszkodzonym filtrem pasmowym takie małe cewki w metalowej obudowie 🙂 że uzwojenia są przerwane. I niestety miernik plj8 LED co prawda wystarczy do takich pomiarów, nawet sprawuje się dobrze przy strojeniu heterodyny🙂 mam taką sondę zrobioną z kawałka drucika dne 0,5 mm2 może być to nawet 1,3 mam, ale optymalne .jest 1 mam i 2 ,3 zwoje.
Można sobie zbudować częstościomierz w oparciu o schemat avt2666 distepne w ntenecie.
Pozdrawiam serdecznie kolegę arq
Witam Pana , bardzo lubie oglondac pana filmy rewelacja , posiadam wzmacniacz diora WS 4421 ,zakupiłem go niedawno do wiezy ,lecz bez potecjometru głosnosci ,ztego co poczytałem na internecie to chyba 2x47k z odczepem na filtr ,ale nie wiem jaki to ma być synbol tego potecjometra czy B czy A i chyba z grzechodkom ,jakby Pan mi napisał synbol byłbym bardzo wdzięczny , pozdrawiam
B - logarytmiczny. Nie ma symbolu. Wystarczy 2x47kB. W sprzedaży spotyka się też 2x50kB który jest zamiennikiem.
I Klaudia zagrała z tym że zamiast kondensatora 43pF dałem 47pF bo 43pF to są dostępne tylko rurkowe i by się nie zmieściły nikt ich obecnie nie produkuje , namęczyłem się kręceniem cewki stację o najniższej częstotliwości łapię w połowie skali. Tak ma być ? W Moim egzemplarzu kondensatory 12pF był od strony druku i 2,2 pF za filtrem.
Pokazałem wypróbowany sposób. Wartości zastosowanych kondensatorów są konieczne dla uzyskania przedstawionego efektu. W przypadku użycia innych elementów, działanie może być niewłaściwe. Postaraj się wstawić jednak 43pF. Rurkowy może być. Jeśli jest nowy, to powinien mieć długie nóżki, co pozwoli zamontować go pionowo, lub nieco wyżej. Na nóżki warto nałożyć rurki izolacyjne. Proszę nie zapominać, że w układach drgających wysokiej częstotliwości, istotny jest każdy pikofarad, a nawet dziesiątki.
Nie można zatem stosować elementów znacznie odbiegających od tych, przy których układ pracuje prawidłowo.
@@ARQ-TONTECH Tak ma kolega rację. Z ciekawości sprawdziłem jaki jest zakres wartości kondensatorów 43 oraz 47pF przy tolerancji 5% i wyszło że maksymalna wartość pojemności kondensatora 43pF to 45,15pF a minimalna 47pF odpowiednio 44,75pF. Kondensator 43pF mam z demontażu z przestrojenia Duetu ale właśnie nóżki okazały się za krótkie aby wlutować go pionowo a dolutowanie kawałka srebrzanki mogłoby poskutkować przegrzaniem.
Jest na to pewien sposób. Trochę archaiczny, ale czasami takie bywają jedynym ratunkiem. Otóż aby wymienić rezystor, lub kondensator w kłopotliwym miejscu, np. w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do płytki od strony druku, obcina się element podlegający wymianie pozostawiając odpowiednio długie nóżki. Pozostaje dobrze oczyścić wszystkie końcówki, które można też wstępnie pocynować i szybkim ale pewnym "muśnięciem" grotu lutownicy, przylutować element. Oczywiście w naszym przypadku, należy wlutować dwa srebrzane druty w płytkę. Można też zrobić to bardziej elegancko. Wlutować w płytkę dwa kołki lutownicze i do nich przylutować kondensator, lub wlutować kondensator jedną nóżką do płytki pionowo, a drugą połączyć kawałeczkiem wlutowanego uprzednio drutu. Naprawdę da się to zrobić. Mało tego, gdy w przyszłości uda się zdobyć lepszy kondensator, można go podmienić. Oczywiście nie namawiam, ale warto spróbować.
Ostatecznie można przestroić na czas pewnien prowizorycznie, szukać odpowiedniej części i dokończyć naprawę zgodnie z oczekiwaniem. Możliwości jest zatem sporo. Niestety, aby swobodnie naprawiać stary sprzęt, trzeba gromadzić części. Wybrać się na złom, do punktu zbiórki elektrozłomu, kupić coś za grosze. Kupić jakiegoś destrukta z ogłoszenia, nie omijać kontenerów na elektroodpady. Trzeba się trochę poświęcić. Oczywiście powyższe nie jest ważne, jeśli naprawa jest jednorazowa i dotyczy tylko jednego odbiornika.
@@ARQ-TONTECH Mam jeszcze pytanko w głowicy UKF jest jeszcze druga cewka z rdzeniem, co się nią reguluje ?
A czemu rozkręcasz czasami twój mikser?
Mikser? Raz rozkręcałem. Celem naprawy.
Przy strojeniu te oporniki się usuwa całkowicie?,czy na ich miejsce lutuje się inne? Bo ten jeden z drugiej strony to napewno.Jak ktoś może niech podpowie ,dziękuję.
Całkowicie usuwa się dwa + jeden zastępuje mostkiem. Pozostałe zamienia się na pojemności mniejsze. Kolejno 12pF - ma być 0pF. Czyli puste miejsce. 75pF - tutaj mostek. 56pF na 27pF, 27pF - puste miejsce, 82pF na 43pF, 47pF na 27pF, 120pF na 68pF, 2,2 na 1pF. Powodzenia!
@@ARQ-TONTECH Dziękuję za podpowiedź ,a reguluje się tylko jednym rdzeniem lub cewka?
@@franciszekswierzowski9987 po założeniu ekranu, stroimy heterodynę cewką L-106. Trzeci środkowy otwór w pokrywce głowicy. Stroimy tak, aby stacja nadająca na około 100MHz, znalazła się mniej więcej po środku skali, czyli w okolicy 69MHz starego zakresu.
@@ARQ-TONTECH dziękuję teraz będzie łatwiej,jeszcze nie stroniłem radia nigdy
@@franciszekswierzowski9987 w zasadzie wystarczy tym jednym rdzeniem.
Ciekawie wyglądający sprzęt -do jakich lat trwała w Polsce rodzimej elektroniki RTV?
od poczatku lat 90 zaczal sie gwaltowny upadek. Ostatnie zaklady chyba się wyłozyły przed 2000rokiem. Będąc w Świdnicy warto odwiedzić muzeum Diory.
Muzeum jest w Dzierżoniowie. Właściwie cały Dzierżoniów "ozdobiony" jest "diorowskimi" pamiątkami i ocalałymi budynkami zakładów. W niektórych trwa jeszcze działalność, wywodząca się z ZR DIORA. Trudno jednoznacznie określić do kiedy trwała produkcja elektroniki w Polsce, bo ta całkiem się nie skończyła. Są zakłady które nadal istnieją w branży. Jeśli chodzi o tzw. polskie audio, to też jeszcze się coś produkuje, np. głośniki. Odbiorników radiowych nie produkuje się, ale robi się np. transformatory, kiedyś używane w ich produkcji. Trochę to trudne do ogarnięcia i zrozumienia, ale tak to jest w kraju, gdzie brakuje dobrych gospodarzy, a już z pewnością zabrakło ich po roku 1990.
coderiese W Swidnicy jeszcze nie ma muzeum. Moje wystawy są jedynie czasowe ale kto wie... może kiedyś się uda stworzyć stała ekspozycje. Ja obecnie prowadzę rozmowy w innym mieście położonym w centralnej części kraju. Są duże szanse na powodzenie bo jest duże zainteresowanie ;)
fakt, Macie rację. Wystawa jest w muzeum w Dzierżoniowie. Mój błąd. Bylem tam kilka razy ale z rana jakoś mnie przyćmiło.
coderiese Ja ta wystawę w Dzierzoniowie zrobiłem. 2 lata pracowałem w tym muzeum. Nie wiem w jakim stanie to teraz jest. Wiem tylko ze z moich czasów z kadry pracowniczej został tylko szef.
Nie ma Pan na zbyciu 2 nakładek na przełaczniki do Klaudii?
Sam z trudem je zdobyłem. Ale może się jeszcze znajdą.
Proszę się przypomnieć za kilka dni, pisząc do wiadomości prywatnych.
ARQbyTontechUNITRA Oczywiście przypomnę się, tyle że nie wiem jak napisać PW.
Ja chciałem napisać do Ciebie, ale chyba poczta wyłączona. Nie wiem co się dzieje. Niektórzy mają opcję napisz wiadomość, niektórzy nie.
Proszę kliknąć w INFORMACJE. Pod informacjami znajdują się dwie ikonki: flaga i chmurka tekstowa. Kliknąć w chmurkę i można napisać wiadomość "priv".
@@MrKwinto29 ja mam
Witam, przestroiłem moją Klaudię według Pana instrukcji i niestety coś nie działa, wskaźnik strojenia i dioda stereo działają a w głośnikach tylko szum. Zauważyłem, że cewka L106 u mnie nie ma rdzenia, czy to może być przyczyną? Proszę o radę
Czy radiomagnetofon był wcześniej przestrajany w jakiś inny sposób, lub ktoś próbował robić to na opak? Wygląda na to, że chyba tak, skoro brakuje rdzenia w cewce L 106. Jeśli dokonałeś zmian w pojemnościach zgodnie z tym co pokazałem, to heterodyna odpłynie gdzieś poza zakres, choć odbiornik praktycznie będzie już przestrojony. By uzyskać pełne pasmo, rdzeń wprawdzie będzie znacznie wykręcony, ale nie usunięty! Nie przestroisz bez niego. Jeśli nie uda Ci się zdobyć tej części, spróbuj dobrać coś z rdzeni od innego odbiornika.
@@ARQ-TONTECH Wszystkie wartości elementów były takie jak na schemacie, brakowało tylko rdzenia w tej jednej cewce. Dziękuję za pomoc i wyruszam na poszukiwania, może uda mi się coś dobrać.
@@szymonkwiatkowski1671 powodzenia!
Nie lepiej jest uzyc rozlutownicy,niz sie meczyc z odsysaczem recznym . . ? allegro.pl/oferta/rozlutownica-odsysacz-zd-987-lutownica-grotowa-7430616707
Może i warto. Ale dla mnie to zbyt droga inwestycja. Ponadto lubię posługiwać się tradycyjnymi technikami. Na tym polega również pewnego rodzaju atrakcja mojego kanału. Jak to było dawniej :)
Dziękuję za aktywność, ale niestety komentarze nasze będą musiały za chwilę zniknąć. Nie wklejamy linków do ofert kupna/sprzedaży, nie reklamujemy firm handlowych i produktów.
1:49 wypukłe trochę tranzystory. Do wymiany.
Chyba kondensatory :)
Dobry wieczór Czemu niektóre kondensatory mają ciut mniejszą pojemność np C 301 ma 24pF zamiast 27pF ? Przy okazji dodam że opis przestrojenia Mai krążący w internecie jest do kitu, jedynymi działającymi rozwiązaniami jest montaż konwertera z przełącznikiem albo głowicy UKF T10, wiem bo rozmawiałem z kilkoma osobami i sam miałem przykre niespodzianki.
Wartości kondensatorów, wynikają z moich obliczeń, doświadczenia, eksperymentów. Nie wypuszczam rzeczy niedopracowanych, toteż nie korzystam z publikacji. Jak zauważyłeś, bywają nieskuteczne, błędne. Czasem tylko sprawdzam, czy ktoś myślał podobnie, albo może zrobił to jeszcze inaczej, może zauważył coś co mogłem pominąć, lub gdy mam wątpliwości. Każdy sposób może okazać się dobry, lub jedynie słuszny, pod warunkiem, że skuteczny. Jednak za każdym razem, wszystko robię sam.
@@ARQ-TONTECH Przestroiłem Duet według twojego opisu i tuner gra. Gorzej było z wzmacniaczami paliły się dopiero po skręceniu potencjometrów R217, R317 na minimum zaczęło grać jak trzeba, patrząc na schematy innych wzmacniaczy z UL1481 zamiast potencjometrów powinny być rezystory 100k. Następne w kolejności oczywiście przestroję radiomagnetofony Klaudia i Jola 2. Na Maję tak jak pisałem jest sposób radykalny.
Zapraszam na film pt Tonsil kolumna głośnikowa remont i wygląd
Jestes oficjalnym serwisantami Unitry?
Mam takie radio po rodzicach w ładnym stanie . Czy jest Pan w stanie zrobić mu przegląd i UKF na naowych falach . Pozdrawiam
Niestety nie przyjmuję sprzętu do naprawy. Za to pokazuję jak wykonywać naprawy we własnym zakresie, możliwie najprostszymi narzędziami. Do czego bardzo zachęcam.
Klaudię (bez dwójki) oraz RMS 801 Daria (kto to pamięta?) miałem. Klaudia jakością dźwięku, wyglądem biła Darię na głowę.
Właśnie zostałem właścicielem klaudi 1 niestety nie działa wykręciłem tylną pokrywę oba bezpieczniki zaśniedziałe, wyczyściłem dalej nic. Ile jest śrubek do odkęcenia przedniej pokrywy na filmie widać 3 ale to za mało musi być więcej bo nie chce zejść. Fajny film ale trochę mało szczegółów. Ciekawe czy przestrajanie UKF jest takie same ?
Witam ARQbyTontechUNITRA
Mam ten sam model Klaudii 2, UNITRY Eltry z BYD, chciałbym Klaudie wskrzesić do działania pod względem mechanicznym i przestroić tak jak na robiłeś na filmie, czy mógłbyś podać jakie elementy elektroniczne usnąłeś i co dodałeś. Możesz szczegółowo wykonać taki opis zgodnie z numerami na PCB i listą opisową elementów i wrzucić (jako screen jpg ) na portal, unitraklub.pl/ w formie artykułu z załączonym filmem. ? Pozdrawiam
Witaj.
Wydaje mi się, że dość dokładnie pokazałem które kondensatory należy usunąć, które zastąpić mostkiem, a które wymienić na innej pojemności. Niestety, nie mam schematu, ani instrukcji serwisowej, by móc zobrazować w formie graficznej, sposób przestrajania UKF. Metodę musiałem opracować i dopracować sam. Jeśli zdobędę niezbędną dokumentację, postaram się coś przygotować. Na razie, ku (mam nadzieję) udanym naprawom, dedykuję ninejszy film.
Powodzenia! :)
Witam.
Rozumiem. Pobrałem plik .pdf z działu przestrajanie ze strony UNITRAKlub, ale to jest dla Kalaudii RMS- 801(typ -1)(pokazuje jakie C usunąć i jakimi zastąpić) i raczej są inne komponenty wymieniane. Jakby co Zamieściłem temat odnośnie Kaludii 2 unitraklub.pl/node/16975#comment-50232
Ahh Klaudia, mój ulubiony radiomagnetofon od Eltry ;)Z tego co widzę na filmie jest nieco inny mechanizm, a ja byłem pewien ze jest to ten wadliwy co w magnetofonach opartych na MK 235. Jest Pan prawdziwym wirtuozem, sprzecik ma teraz stan jak od nowości. Ostatnio kupiłem radiomagnetofon Daria RM-803S i po niewielkich naprawach też jakoś działa. Pozdrawiam i czekam na kolejne filmiki. P.S Ma Pan też "Darię"? Jeśli tak to chętnie obejrzalbym jakiś filmik o jej konserwacji lub eksplotacji :)
Mechanizm typu "Grundig" znany z MK 235 i słynący z zębatek-szczerbatek występował w pierwszej Klaudii, jej druga wersja otrzymała mechanizm z MK 250 :)
Te zębatki również się sypia. Mam 4 sztuki mk250 i wszystkie stoją przez rozwalone zębatki
PSM - też niestety miałem okazję się o tym przekonać, u mnie unieruchomiły MK 250, 450 i.. TAZ'a 480 ;)
Jednak w ARQowej Klaudii mają jeszcze poprawny - nieutleniony kolor, co dobrze świadczy o ich stanie zachowania.
To prawda, ale tam była wadliwa tylko jedna zebatka z tego co pamiętam, z upływem czasu też taka pomarańczowa. Może niech koledzy spróbują starej jak świat metody odlewowej z użyciem polastisolu m35 i żywicy Distal?
Szkoda ze tak mało magnetofonow od Unitry jest oparte na bezzębnych rolkach jak np.w MK 125...
Teraz już wszystkie zębatki nawet do MK250 można kupić nowe, odlewane u pewnego alegrowicza. ua-cam.com/video/xjdxYsuSrws/v-deo.html
moja ukochana Klaudusia 😍 😆
Witaj, nie zakupiłeś tego radia przypadkiem w Ostrowcu Świętokrzyskim? Bo kilka miesięcy temu (z 2 może 3) sprzedałem taką Klaudię 2 i miała podobne braki co ta na filmie, choć kilku usterek które usunąłeś na filmie sobie nie przypominam (najważniejszy to ukf - moja odbierała nowy ukf)
Nie. Kupiłem na giełdzie w Świdnicy. Nie odbierała UKF i miała kilka braków.
A dobra bo ja już się podekscytowałem że to moja była :D
Spoko. Czy kupujący, wyglądał na pasjonata, czy raczej murarza, który jak to bywa, potrzebował radyjka na budowę?
Raczej pasjonata bo mówił że kupuje je z sentymentu bo miał za dzieciaka dokładnie takie samo, a do tego wspominał że jest w posiadaniu Condora (lub kilku nie pamiętam już) i chyba Amatora
To dobrze. Być może obejrzy ten film i być może przeczyta nasze komentarze! Pozdrawiamy właściciela radiomagnetofonu Klaudia 2 z Ostrowca! :)
Super film. Czy można prosić to nagranie testowe w postaci np. Flac czy mpc?
Marcin G To jest na internecie. Tez mam ta kasetę i wrzucałem nagranie. Gdzieś krąży...
PSM Dzieki za inf.
Tez miałem ttą Kasete Testową, gdzieś głęboko lezy zakopana i moze jeszcze działa. Jak kolega posiada taki materiał to moze warto wrzucić link na Forum Miłosników UNITRY unitraklub.pl/
Max Max Na UK nie ma możliwości wrzucenia mp3. Jestem tam moderatorem.
Super jak zawsze,czy ma pan morze kompletna serwisowke ?
Nie. Nie mam też schematu. Nawet w internecie trudno o schemat. Wszystko sam opracowałem.
Jak zawsze świetna robota. Tamte wkrętaki to masz z Tesco?
Wkrętaki... nie pamiętam. Kupuję okazjonalnie. Na targu, w sklepie. Jak widzę jakieś fajne, to kupuję.
O Klaudia! Kupiłem za 15 zł z unitra Ewa wszystko w super stanie jedynie brakuje mi przycisku ARC do klaudi 2
Masz może klaudie 1 w pokoju chorych sprzetów ??
Nie i w sumie się cieszę, bo KLAUDIA ma mechanizm typu MK-232 z nieszczęsną, rozlatującą się po latach zębatką, którą trudno dostać.
ARQ ktoś teraz małoseryjnie produkuje te zębatki (zarówno kółko dowijania, jak i zębnik koła zamachowego) z oryginało-podobnego materiału, pojawiają się parę razy w miesiącu na portalach na "A" i na "O" ;)
Kupię i sprawdzę jak działają :)
Aha i jeszcze jedno kupilem kiedys klaudie 1 na czesci i mam czrny ten plastik od przycisku z lampką a ta w ogóle to co on robi?? Bo myślałem ze dziala jak w Izabeli czyli wlacza podświetlenie
Przycisk z włącznikiem pełni dwie funkcje. W czasie gdy odbiornik zasilany jest z sieci, oświetlenie świeci w sposób ciągły - wciśnięcie przycisku oświetlenia, włącza wskaźnik stanu baterii. W trybie zasilania bateryjnego, oświetlenie nie świeci w sposób ciągły, a tylko chwilowo po wciśnięciu przycisku oświetlenia. Jednocześnie wskaźnik pokazuje stan baterii. Zwolnienie przycisku oświetlenia, przełącza wskaźnik na pomiar sygnału odbieranego - ma to miejsce w obu przypadkach zasilania.
Witam w Nowym Roku i podaję link do takiej ciekawostki z ZSRR (z zakładów Horyzont w Mińsku) w postaci radia w długopisie: ua-cam.com/video/ojd2ep_FMJI/v-deo.html a tak generalnie, to ten gość Żora (rocznik 1965) z Mińska, Białoruś - prezentuje na swoim kanale zarówno własną ogromną kolekcję radioodbiorników ale także długie szczegółowe filmy o naprawach, kompleksowej renowacji i przestrajaniu sprzętu made in CCCP, jak np. na tym 60 min. filmie o radiu Okean model 214 ua-cam.com/video/dMujeDIJJTc/v-deo.html
O! Rzeczywiście, ciekawe! Dzięki za link :)
Juz zapomniano ile w latach 80 tych KLAUDI bylo w naprawie a chodzilo o magnetofon lub buczacy transformator W RMS 404 magnetofon byl z decka a w klaudi nie Mialem KLAUDIE 2 Bardzo sie nia cieszylem a jej estetyka byla swietna
Ale po co to pamiętać? :) Aż zacytuję: "nie pamiętajcie złego, pamiętajcie dobre!"
wyroby unitry były również zawodne , awaryjne (niektóre modele wręcz mocno) i nie można tylko słodko pierdziec jakie to były cuda. po to pamiętać , żeby 5o było obiektywne
Byc moze tak bylo
Witam, będę miał klaudie do przestrojenia i naprawy mechanizmu gdyż nie zwija taśmy :D pozdrawiam
to nie będzie działać bo trybka są rozleciane
2:00 ale zardzewiała
Ja w swoim rms 404 wymieniłem tylko silnik na nowy Mitsubishi
48.000 tys- ojcie mi kupił 1990-1991
Strojenie głowic znacznie szybciej przebiega, kiedy używa się niemetalowych i niemagnetycznych narzędzi😉
Zgadzam się, ale też nie jestem początkującym radioamatorem. Naprawa takiego radia, to dla mnie drobiazg i przyjemność. Zawodowiec, zrobi wszystko nawet prymitywnymi narzędziami. MacGyver też potrafi :)
ARQbyTontechUNITRA toteż dziwi mnie, że doświadczony zawodowiec popełnia tak banalny błąd. Przestroiłem wiele głowic również i szybko dostrzegłem pozytywy plastikowych narzędzi.
@@zyga5441 jeszcze nie jedno Pana zadziwi na tym kanale. Jeśli oczywiście zechce Pan odwiedzać :)
Dziękuję.
ARQbyTontechUNITRA 😉👍