@@tamtamarta20 Nem, hanem azt jelenti, hogy megpróbáljuk a kikelő palántákat megvédeni a gombabetegségektől. Ehhez tulajdonképpen fertőtlenítjük a magokat. Kisebb magokat fél óráig áztatjuk kamillateában, a nagyobbakat 2-3 órán keresztül. Utána papírtörlőre tesszük, megszárítjuk és úgy vetjük el.
@@biokertesz-tanfolyam Őszintém szólva én faluban nőttem fel, hogy úgy mondjam, azonban ezeket a praktikákat, technikát sehol nem láttam. Csak a hagyományos ültetés jut az eszembe. De ez a tudás most pont jól jön. Mi a pontos elnevezése a lámpának? Márkája , és hol lehet azt megvásárolni? Előre is köszönöm. Jó egészséget és minden jót kívánok mindenkinek.
@@janosszentpeteri1922 Amikor gyerek volt nem is volt szükség a praktikák jó részére, hiszen azóta sok betegség és kártevő jött be az országba. Mások a technikai feltételek is, akkoriban az üvegház is ritkábban fordult elő. Érdekes az is, hogy még régebben jóval több zöldségnövényt termesztettek a kertekben, mint a 20. század 50 -80- as éveiben, most újra felfedezünk sok mindent. A növénynevelő lámpát a kertlap.hu webáruházában vettem. webaruhaz.kertlap.hu/termekkategoria/novenytermeszto-led-lampa-novenynevelo-led-izzo/
Egy kis trükk a paprika, paradicsom magok vetéséhez: a nedves magot egy gyufaszál segítségével fellehet venni a tálcáról, mivel hozzátapad, igy egyesével könnyedén belehelyezhető a talajba a helyére További jó kertészkedést mindenkinek :)
De cuki néni, és vérprofi kertész. Köszönöm a trükköket, idén először én is bevetem magam a magaságyásos kertészkedésbe. Már csíráztatom az első paprikákat, paradicsomokat, hagymákat, borsót, kukoricát. :) Játszom velük, hátha meghálálja valamelyik.
Köszönjük. Örülök, hogy újra itt van. A komposztálásról tessék csinálni videót. Mi most kezdjük, és szeretném jól megtanulni. Egyelőre csak egymásra dobáljuk a biohulladékunkat. Köszönjük :)
Én egy fajta növénnyel foglalkozom a chilivel. Nekem már kikeltek az idei palánták, amit Január 15-én ültettem. Jól mondta, hogy ezeket korán kell ültetni, főleg az erőseket, amiket én termelek! Carolina Reaper, Trinidad Skorpió Muroga, Habanero, és Bhut Jolokia szellem chiljeim vannak most. Abban nem értek egyet önnel, hogy emberi fogyasztásra nem alkalmas, mert én a családommal ezeket fogyasztom por formában 😀 Természetesen maga a termést én sem tudnám megenni, mert az már úgy tényleg ehetetlen 😀 Szoktam ( fel vagyok iratkozva ) nézni a videóit, de nem szoktam megjegyzést írni, csak tanulni a videókból! Meghajlok a nagy tudása előtt gratulálok, és jó egészséget kívánok 👍 Nagyon jó a kis üvegháza!👍 Üdvözlöm 👋👋
Köszönöm szépen a kedves írást. Be kell hogy valljam, én nyersen is eszem pl. a Habanerót, de csak kicsi darabokat, viszont gyakrabban használom ételízesítőnek, mert így enyhébb az íze. Sok sikert a palánták neveléséhez, remélem nekem is hamarosan kikelnek.
Köszönjük a hasznos videót! mi a paprikamagokat minden évben Piroska napján ültetjük és déli ablakba tesszük. idén is így tettünk és már előbújtak a kis paprikák.
Tény, hogy a palántadőlés ellen érdemes kisütni a talajt, de ennek a sterilizáló hatása nagyjából 2-3 felülről öntözés után eltűnik. Ha csak kapilláris hatással, azaz alulról pótoljuk a vizet, akkor nem lesz gond, de felső öntözés esetén pusztán a levegő gombaspóra tartalma azonnal növekedésnek indul a talajon. (Vadélesztőt is hasonlóan fogunk be kovászhoz.) Azaz érdemes kisütni a közeget, de a gombafertőzés ellen védekezni kell. Hígított tejoldattal, csalánlével stb., ha bio kell, gombaölővel, ha azt használ az ember. Bio csávázáshoz én kakukkfű-kamilla keveréket használok, a torkomat is kakkukkfűvel fertőtlenítem, ahogy elkezdene "kaparni". Egy kabaré nálunk a palánta jelölés, hiába írjuk meg a jelölő pálcákat, hogy-hogy nem májusra mindig keletkezik a sok átültetés, pikírozás után pár rejtélyes paprika vagy paradicsom. 😄 Én is permetezem a magokat, ahogy megeredtek gilisztakomposzt levet leverek a lágy locsolóvízbe, mert a foszfor tartalma révén ez nem a zöld részek növekedését serkenti igazán, hanem a gyökérképződést. Természetesen mindez nem kritika, hanem afféle kiegészítés, a videó nagyszerű, informatív. Feliratkozom.
Nagyon köszönöm az információkat, egyáltalán nem veszem kritikának, a videó végén mindig rájövök, hogy sok minden kimaradt, amit még el szerettem volna mondani. A kakukkfüvet még nem próbáltam erre a célra, de a kamillát igen, most ezt is megpróbálom, hiszen Egyiptomban a múmiák fertőtlenítésére is használták. A jelölésekkel úgy vagy, hogy lassan minden palántára cetlit kötök, mert nálam is működik ez a jelenség. Valahogy mindig belekeveredik valami más fajta.
Kedves Jutka néni! Nagyon szépen köszönöm a gyors és részletes választ és információkat! Igazán nagy hasznomra lesz. Az ablakpárkányok ahová a ládákat szeretném elhelyezni az egyik északi a másik pedig észak-nyugati. Az egyik tehát nagyon korán kap csak egy kicsi napot és egész nap hűvös a másik pedig délután kb. 3 órától kap napot naplementéig. Nem napos egyik sem! Mindent köszönök és További Jó egészséget kívánok! Anikó
Kedves Anikó! Köszönöm szépen én is a kedves szavakat. A fény viszont nagyon fontos a növények számára, mindenképpen jó lenne, ha valamilyen plusz megvilágítást kapnának. A legjobb persze a palántanevelő lámpa. A másik fontos dolog, hogy nem szabad túlöntözni a kikelt palántákat, inkább legyen egy kicsit száraz a föld teteje. Ha nem akarod, hogy megnyúljanak a palánták akkor kevés vizet, alacsony hőmérsékletet (15-18 C) és sok fényt kell biztosítani.
Bocsánat, de néha nem látom a hozzászólásokat, vagy csak béna vagyok a technikai dolgokhoz. Az üvegház ill. polikarbonát házam Palram márkájú, de nem túl jó konstrukció. Azért meg tudom termelni benne a palántákat, de jobban örülnék, ha vártam volna még vele 1-2 évet és valami komolyabb házat vettem volna.
én ezt vettem meg, 30 wattot fogyaszt ténylegesen és 414 darab LED van benne. Öt napja használom, de látványosan erősek lettek a palántáim. Múlt héten még feküdtek és haloványak voltak, mostmár szép sötét, színezett leveleik vannak. www.ebay.de/itm/150W-LED-Pflanzenlampe-Grow-Light-Hydroponic-Veg-Flower-Vollspektrum-Wuchs-Licht/402626721679?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649
Nagyon tetszenek a videók!Köszönöm a sok jó tanácsot.Lenne még egy kérdésem.A polikarbonát üvegházat szeretném megérdeklődni,hogy elég tartós e? elég erős az aluminium szerkezet .Szél nem rongálja meg?Szeretnék én is egy hasonlót vásárolni. Nagyon szépen megköszönném,ha irna e felől egy két mondatot.Tisztelettel:Melinda
Sajnos az enyém nagyon gyenge, ha előbb látom a valóságban és nemcsak a képen, akkor nem veszem meg, inkább még gyűjtöttem volna rá. Ha venni szeretne, akkor arra figyeljen, hogy a polikarbonát lemez legalább 10 mm vastagságú legyen (az enyémnek a teteje 4 mm, az oldala 1 mm!). Persze ehhez egy erősebb vázszerkezet is kell, mint ami az enyémnek van. Azt írják, hogy nem kell hozzá alap, de szerencsére mi készítettünk egy betonalapot, amihez hozzáerősítettük a házat, így a szél egyelőre nem vitte el. A másik problémája a fűtés, ami nem lett végiggondolva, amikor tervezték. Végül elektromos fűtőpanelt tettünk bele, de ehhez a kábelt nem volt hol bevezetni, így az egyik szellőzőablakon keresztül vittük be, utána pedig leragasztottuk az ablakot jó erősen. A legjobb, ha valaki van olyan ügyes, hogy elkészíti magának, de azért vannak stabilabb házak, de persze jóval drágábban. Sok sikert a kereséshez!
@@biokertesz-tanfolyam Nagyon szépen köszönöm.Azért bátorkodtam megkérdezni önt ,mert olvastam visszajelzéseket és akadt köztük egy tulajdonos,aki azt irta,gyengének tűnik számára.Bizony meggondolandó mibe fekteti az ember a pénzét.Még 1x köszönöm és a videóit úgyszintén. Legjobbakat ! Melinda
Kedves Jutka néni! Köszönöm a videókat, nagyon sokat lehet tanulni belőle! Szeretnék az erkélyemre és az ablakpárkányokra virágládába virágokat ültetni és már meg is vásároltam a tartókat és a hagymákat. Az van rájuk írva, hogy február és márciusban lehet elültetni. Esetleg az ültetés előtt a hagymákat tegyen vizes papírtörlőbe egy pár napig, hogy elinduljon a csírázás? Mit tetszik tanácsolni. Egyébként crocus hagymák. Azt tudom, hogy csak pár hétig fog virágozni, de a hagymákat bent hagyhatom a ládában vagy szedjem ki és ültessem el a szabadba? És még mit ajánl a ládába Ön, én nem igazán szeretem a muskátlit, hanem a pici, üde és színes apró virágokat! :-))A választ köszönöm! Minden jót Önnek és családjának! Anikó
Köszönöm szépen, örülök, ha hasznosnak bizonyult a videó. A balkonládákkal kapcsolatban tudnom kellene, hogy milyen napos lesz a helye. A Crocus mellett még sok más hagymás növényt is lehet ültetni, de ennek az ideje inkább az ősz lett volna. A hagymákat csak egy két órára áztasd be kamillás vízbe és ültesd el minél hamarabb. Most lehet még mellé ültetni százszorszépet, árvácskát. Májusban az elvirágzott hagymákat ki lehet tenni szabadföldbe, helyére az egész nyáron át virágzó egyévesek kerülnek. Árnyékosabb helyre a bacopa, lobelia, begónia kisvirágú fajtája, naposabbra a bidens (balkon aranya), verbéna, legyezővirág, cseppecske, záporvirág, petúnia, esetleg törpe dália. Lazítónak mehet a kakassarkantyú, az indián menta, az azték borostyán, csak vigyázni kell, mert ezek sok helyet foglalnak el. Ha több kérdésed is van (vagy lesz), akkor javaslom a Biokiskert Facebook csoportot, mert ott minden nap megnézem a kérdéseket.
Köszönöm szépen! A felirat műanyag lapocskákra alkoholos filccel készül. Lehet az építkezéseken található műanyag szalagot felvágni, vagy tejfölös poharakat felaprítani. Nekem vannak régi növényjelölő tábláim, azokat darabolom fel.
Kedves Jutka, én is köszönöm a videókat, nagyon szeretem. Engem minden téma érdekel. Akkor is, ha nemcsak tudnivalók vannak benne, hanem csodálni lehet a szép növényeket. Szeretnék érdeklődni az üvegház felől, mennyire vált be. Nekünk nincs se fóliasátor, se üvegház,de gondolkodunk rajta. Nyáron ad védelmet a poloska ellen, vagy bemásznak a réseken? Gondoltam, akkor le lehetne fedni az ablakokat szúnyoghálóval, mert mindent tönkretesznek, el vagyok keseredve miatta. Más: nagyon örülök, hogy van mikrofon, így jól hallom a videókat főzés közben is. Köszönöm.
Kedves Edit. Sajnos a policarbonát ház nem váltotta be igazán a hozzá fűzött reményeket, gyenge, nagyon vékony az oldalfala, ha tehetném már biztosan valami erősebbet vennék. Jó lenne, a 10 mm-es falvastagság, de nem bírná a szerkezet. Ilyenkor csak a hidegtűrő növények vannak benne, a többi bent a lakásban, majd csak márciusban teszem ki. Poloska ellen jó, nem nagyon találtam benne a nyáron. Ha figyeled a Biokiskert Facebook oldalt, ott jelzem, hogy mikor jelennek meg az első példányok, és hol érdemes keresni őket. Olyankor még könnyebb felvenni a harcot ellenük.
Valóban nem olcsó, nekem ez a hobbim, nem nagyon költök másra. Nem egyszerre vettem, minden évben beruházok valamire. A tálcák kb. 20 éve megvannak, a lámpát 3 éve vettem, a talpmelegítőt ebben az évben.
Sajnos nem igazán vagyok elégedett vele, nagyon gyenge alkotmány, bár igyekeztünk erősíteni rajta. Ha ma kellene megvenni inkább várnék, hogy vastagabb anyagból tudjam beszerezni. Ez PALRAM tipusú polikarbonát ház, a teteje 4 mm vastag, az oldala viszont csak 1 mm, ami szinte semmi védelmet nem nyújt a hideg ellen. Nincs benne lehetőség a villany bevezetésére sem, semmilyen fűtési lehetőség nem oldható meg. Most nézegetem a győri Agroker termékeit, de ez sajnos nagyon drága. Hátha lesz ötösöm :). www.agroker-gyor.hu/termek/138
Összegyűjtöm a hagyma maradékokat főzéskor, amikor 3/4-ig megtelik feltöltöm vízzel 30 percig főzöm. Ha kihűlt leszűröm és hígítatlanul használom. A magokat csak megfürdetem benne, mert ha sokáig van benne, akkor csírázásgátló hatása is van.
@@biokertesz-tanfolyam Én kamillateába áztatom a magokat, nedves törlőkendőben, és sokszor már a papírban kicsíráznak, ha ott maradnak hosszabb ideig. Így már a kicsírázott növénykéket ültetem a kis cserepekbe.
A réz a legtöbb gombás megbetegedés ellen használ, csak az a gyanúm, hogy hamarosan ezt is be fogják tiltani, mert a réz is felhalmozódik a talajban, nem bomlik le. Most még engedélyezett biokertben is.
☺️Jó reggelt kívánok Bocsánat, hogy már megint kérdezek. Miből készül a szaporító láda? Mivel tetszik le döngölni a földet? Milyen homokot tetszik használni a szóráshoz? Nagyon szépen köszönöm a videót. Tényleg nagyon hasznos, és nagyon érthető. Nagyon várom a többi videót is, mert nagyon nagyon nagyon ügyesen tetszik elmondani, mit hogyan kell készíteni elvégezni. Nagyon szépen köszönöm még egyszer
szaporító láda 30 cm x 60 cm-es, alul kilyuggatott műanyag edény. Alá teszek egy kicsit nagyobb szívató tálcát, amibe az öntöző vizet adagolom. A döngölő a kőművesek által használt kartecsni, azaz falsimító. A homok is a kőművesek által vakolásra alkalmazott, finom szemcsés fajta. Minden jót a palántázáshoz!
Nagyon jó videó lett :) Egyszer hallottam a helyben ültetésről hogy az is hatásos lehet.Erről mi a véleménye? Mikor lehet a magokat szabadfölben elvetni ?
Az sajnos még nagyon ráér. Február vége, ha kegyes lesz az időjárás, de inkább március. A lényeg, hogy a talaj ne legyen már sáros, a hőmérséklet pedig éjjel is 5 C körül legyen.
Sajnos nem túl jó a kialakítása a policarbonát háznak, sok mindenre nem gondoltak a tervezők. Többek között a fűtési lehetőség is ide tartozik. Nincs olyan hely, ahol legalább egy konnektort be lehetne vezetni. Mi úgy oldottuk meg, hogy az egyik tetőablakon behoztuk a vezetéket, az ablakot fixre leragasztottuk erős ragasztószalaggal, a másik ablakon lehet csak szellőztetni. Vettem egy norvég fűtőpanelt, azt tettem az asztalok alá, így biztosítom a talpmeleget. Mivel így sem tudok megfelelő hőmérsékletet biztosítani, ezért eleinte a szobában nevelem a melegígényes növényeket, csak márciusban viszem ki. Bent vannak viszont a saláták, káposztafélék, még akarok egy kis retket is vetni, talán a hagymát is elkezdem vetni palántának.
Azt szeretném kérdezni, hogy a zellerről mondta, hogy kényesebb, és hosszú palántázási idő kell neki. Ha beviszem a lakásba, és nincsen ilyen szuper lámpám, akkor is ki fog kelni, lesz belőle szép palánta? Évek óta kísérletezem vele, de eddig még sosem sikerült nevelnem belőle növényt. Esetleg tegyem a kályha közelébe? Vagy a speciális fény kell neki, déli ablakpárkány? Köszönöm a választ!
@@nagybio Természetesen ki fog kelni, de megnyúlnak a palánták és nehezebb lesz kezelni őket. Ha nincs lámpa, akkor kikelés után olyan helyre kell tenni, ahol a legtöbb fényt kapja, nem kell nagy meleg (16-20 C) és nem szabad sokat locsolni. Legyen mindig száraz a föld teteje, csak alulról kapjon kevés kamillateát, hogy elkerüljék a fertőzéseket.
@@biokertesz-tanfolyam Nagyon köszönöm! Biztos veszek ilyen lámpát valamikor, csak lehet most még nem fogom élvezni az áldásos hatását, akkor ezek szerint tényleg jó. Régen nekem volt ilyen hasonló virágizzóm és télen bizony nekünk is jól jött a teljes fény, nem csak a növényeknek :)
Feltennék egy kérdést is, hátha valaki tudja a megoldást a problémámra. Zalában kertészkedem, családnak, nem nagyüzemben. Kb. 2-3 éve a spanyolcsiga invázió olyan méreteket öltött, hogy a málnabokrokra (!) is felmásznak, ami földön van, az meg esélytelen. 1. Lakásban élek, a kertembe nem tudok bármikor kilépni, pláne nem hajnalban/sötétedéskor, hogy manuálisan összeszedjem őket. Ezt a puszta mennyiségük is kizárja. 2. A saját kertemet rendben tartom, nem biztosítok nekik búvóhelyet, de a mellettem lévő parcellákat évtizedekkel ezelőtt elhagyták, abból a dzsuvából áradnak át hozzám. 3. Nem tarthatok néma kacsákat, a kert kerített, de nem kacsaszökés ellen, és nem tudok minden nap ott lenni, hogy etessem őket. A rókákról már nem is szólva. 4. A sörcsapda csak a csigamennyiség felszínét kapirgálja. 5. A szilikát alapú bio csigariasztó nagyon drága, kevés van a csomagban, és a csigák szemberöhögték. 6. Rézlappal nem védekezhetek, mert a réz az én kertemből fénysebességgel vándorolna a fémtelepre. 7. Marad a kék granulátum, ami megöli őket, de nem bio, drága, és az első eső tönkreteszi a hatását, hiszen éppen úgy működik, hogy kiszívja a csigák testnedveit. Tavaly kb. 10 csomag fogyott belőle, de nem örülök, hogy lebomlás után a talajba kerül. Van valakinek megoldása? Ha lehet ne az, hogy hagyjam a fenébe a kertészkedést, vagy vegyek kertet máshol. Előre is köszönettel, és némileg csüggedten.
Nem akarlak elkeseríteni, de akkor nem sok lehetőség marad, ha egyik megoldás sem volt jó. Nem tudom mi volt a kék granulátum, de ha metaldehid hatóanyagú szer, akkor idén júliustól az is kilőve, mert már nem szabadforgalmú szer. Nálam az vált be, hogy lefektettem deszkalapokat és napközben felfordítottam és egy késsel lesöpörtem a csigákat egy ecetes vízzel telt edénybe. Persze nálam csak a sima hazai csigák vaannak, pár évvel ezelőtt jött néhány spanyol csiga is, de szerencsére idejében elkaptam őket. A másik jó megoldás volt a fahamuval körbeszórt ágyás, vagy magaságy, ezt nem szeretik. Persze ennek is van hátránya, mert eső után mindig pótolni kell.
@@biokertesz-tanfolyam Köszönöm a választ, sajnos valóban nincs nagy mozgásterem spanyolcsiga kérdésben. Azt nem is tudtam, hogy a metaldehid is megszűnik opciónak lenni, atyaég. Utálom használni, de az egyetlen, ami működik. Tényleg nem tudom, mi lesz, ha országszerte elterjed ez a dög, bár a melegebb/homokos/aszályos területeket nem kedveli.
@@Iron00001 Köszönöm a választ, igen, a sörcsapdát ismerem, használom is, de sajnos idén már robbanásszerűen rengeteg volt a csiga. Kacsákat nem tarthatok, ahogy írtam is, nem élek ott, ahol a kertem van, állattal pedig minden nap foglalkozni kell. A nemaslug az nematódákkal támadja meg a csigákat? Mindjárt utánanézek, köszi.
Én ezt ajánlom www.neudorff.de/produkte/ferramol-schneckenkorn.html Sajnos nálunk nem találtam a neten sem, nem értem miért nem forgalmazzák. Ausztriában és Németországban lehet kapni ( vagy e-bay, amazon ). Nekem egy német ismerős hozott kb. 8 éve. Hatásos, a hatóanyaga vas-foszfát. Emlős állatokra nem mérgező.
Tiszteletem Jutka néni! Szeretnék egy olyat kérdezni, hogy én csak most láttam a vidoját (február19), s most a hétvégén szeretném elultetni a palántáimat. Nekem nincs folia sátram, a káposzta félék, amit kint hagyott, hány fokban vannak? Eszti
Kedves Jutka: Ên az idén szeretnek 1 kis melegházat csinaltatni, tudna segiteni,h milyen szempontokra ūgyeljūnk? Nagyon köszönjūk a sok hasznos videót.
Az első kérdés, hogy miből legen: polikarbonát, üveg, fólia, mindegyiknek van előnye és hátránya. Kell egy erős váz, egy jó alap, jó rögzítés, mert különben az első vihar elviszi. Legyen fűthető és szellőztethető. A szélessége elég legyen két oldalon keskeny asztalok elhelyezésére, és egy kezelő út kialakítására. A hossza attól függ, hogy mekkora területre nevelnek benne palánátkat, használják-e más növények elhelyezésére. Ha van még kérdés, akkor érdemes a Biokiskert csoportban feltenni, ott általában naponta válaszolok a kérdésekre.
Nyugodtan el lehet ültetni, én is kb. egy hete pótoltam a hiányzó töveket, nagyon szépen megmaradtak a palánták. Remélhetőleg melegszik az idő, akkor beindulnak.
Csak annyit szeretnék még megkérdezni így utólag, hogy Ön mit gondol illetve mit javasol vagy mi a helyes eljárás : az ha valaki megnedvesített vatta pamacsba bele rejti a magokat, s addig vár vele amíg megnő a szára, gyökere, s utána ülteti el a földbe? Bio magokat (nem GMO magokat) hol lehet találni, vásárolni. Erre eddig sehol senki nem válaszolt nekem. Köszönöm a válaszokat, és jó egèszséget s szèp kellemes napokat kívánok mindenkinek.
Inkább csak a magokat szoktam beáztatni pl. kamillateába 30 percre, utána megszárítom egy papírtörlőn, hogy könnyebb legyen vetni. Ez a magok fertőtlenítésére való. Ha hagyom a magokat nedves vattán kicsírázni, akkor nehéz utána elvetni úgy, hogy ne törjenek le a friss gyökérkezdemények, vagy a hajtás. A vattába ráadásul bele is kapaszkodhatnak a növénykék. Nálunk tilos GMO magokat forgalmazni, viszont ellenőrzött biogazdálkodásból származó magokat lehet beszerezni ezen az oldalon. biokiskert.hu/termekkategoria/bio-vetomag/ Csávázatlan magok kaphatók még itt is: webaruhaz.kertlap.hu/shop/kulonleges-paprika-paradicsom-magok/madame-jeanette-paprika-mag/
Kedves Jutka mama! A növénynevelő lámpával kapcsolatban szeretnék kérdezni. A teraszablakban szoktam a palántáimat nevelni, de érdekelne, hogy vajon kiegészítő világításként mekkora területet fed le egy ilyen, önnél is látható lámpa? Illetve, hogy az én esetemben (keleti ablak mellett) napi hány órás plusz megvilágítást javasolna? Köszönöm a videó feltöltéseit, rengeteget tanultam belőlük. Jó egészséget! Remélem még sokáig osztja meg velünk tapasztalatait Üdvözlettel egy bérházban felnőtt , de már falusi "követője"
Kedves Mónika! Ha valakinek van egy jó világos terasza, akkor a plusz fényt csak borús napokon alkalmaznám, egyelőre napi 8-10 órás megvilágítással. A lámpa 45-50 cm magasan van elhelyezve, nem túl nagy területet világít be, egy szaporítóláda (30 cm x 60 cm) és két kisebb edény fér el alatta. Sok sikert a továbbiakban!
Nagyon köszönöm, de egyszerűen csak szeretem, amit csinálok, és van néhány éves tapasztalatom. A lámpa fullspektrumu, nekem bevált. webaruhaz.kertlap.hu/termekkategoria/novenytermeszto-led-lampa-novenynevelo-led-izzo/
Kedves Jutka "mama". Szeretném a segítségét kérni abban, hogy vásároltam 3 csomag Budapesti Kertimag neveztű virágmagokat. Az egyik az kakastaréj a másik kettő pedig petúnia. A balkonládáimba vásároltam és azt gondoltam, hogy csak elültetem és kész. De rájöttem, hogy ez nem is olyan egyszerű A vetési idejéhez február és március van írva. De az sajnos nincs ráírva, hogy hogyan is kell elvetni.. Ebben szeretném kérni a segítségét. Mi is a teendőm?! Nagyon szépen köszönöm és Jó egészséget Kívánok!!! Anikó
Kedves Anikó! A petúniát bizony már el kellett volna vetni, azt fűtött üvegházba (esetleg szobába) februárban, de szerintem még nyugodtan meg lehet próbálni, legfeljebb egy kicsit később virágzik. Kelésig 18-20 C-on 10-14 nap alatt csírázik, utána 16 C-t igényel. Két lomblevelesen lehet tűzdelni. A kakastaréjt, most is lehet vetni, de szintén meleg helyre, magja fényen csírázó, azaz csak vékony homokréteggel takarjuk le vetés után, inkább csak belenyomkodjuk egy simítóval a földbe. Hasonló igényei vannak, mint a petúniának.
Kedves Jutka mama majd lesz olyan videó amiben bemutatja azt a virágcserepet amibe Októberben ültette a hagymásokat?és majd lesz megint az a sorozat ami régen volt hogy minden hónapban bemutatja a kertjét?köszönöm ha válaszol! Erőt egészséget!
Kedves Dávid! Mindkét kérdésre igen a válaszom, hacsak valami vis major nem jön közbe. Az idei évben több videót tervezünk, remélem jobb évünk lesz, mint a tavalyi!
Kedves Biokiskertem:))) kezdő kertész vagyok, iden neveltem palantat először, es segítséget szeretnék kérni:) cukkini es a dinnye palantaim nagyon megnyultak, mit tudok mit lehet vele kezdeni, hisz fekszenek el:( előre is köszönöm:)))
A kabakosok palántanevelése csak áprilisban kezdődik, egy kicsit korán lettek elvetve. Ráadásul kiültetni csak májusban lehet, amikor már nem fordul elő fagy. Érdemes lenne újra elvetni egy hét múlva. Ami már kihajott, meg lehet próbálni plusz megvilágítást adni növénynevelő lámpával, nagyobb edénybe ültetni tápanyagdús földbe. Szerintem érdemesebb új palántákat készíteni, még sokáig nem lehet kiültetni. .
Üdvözletem! A fűtőfóliához és a lámpához kaphatok esetleg egy típust? Kísérletezek mindig, de még nincs meg az igazi. A cayenne-nel kapcsolatban: a csilisek, ha szabad földbe megy, a többi annuum fajtával inkább csak márciusban vetik.
Én a kertlap.hu-n vettem a lámpát és a fűtőfóliát. A lámpában szerintem jobb a hosszabb típus, nagyobb területet bevilágít. A paprikákkal kapcsolatban van olyan, aki már januárban elveti, de nyilván aki sokat ültet, jobban tudja. Én ilyenkor szoktam a fűszerpaprikákat, a tölteni és egyéb fajtákat csak március elején.
Gazdaboltban vettem, de mindenhol, ahol a kőműveseknek árulnak eszközöket lehet kapni. Ez egy egyszerű falsimító (kartecsni), van fából, styrofoamból, műanyagból és fából készült is
Zellert már én is vetettem, egész csinos kis palántáim lettek. De elbizonytalanodtam, mert nem tudom meddig maradhat a palántaföldben. Mikor kell tápdús földbe átültetni? Köszönöm a segítséget!
Kedves Éva! Amikor 2-3 lomblevél van már a palántákon, akkor szoktam áttűzdelni egy nagyobb ládába, amiben tápdús föld van. Ebből a ládából már egyenesen a szabadföldbe ültetem.
Imádom ezeket a videókat......sok hasznos tudnivalót tartalmaz. Élvezetes az előadás. Köszönöm.
Köszönöm szépen!
@@biokertesz-tanfolyam köszönöm szépen a hasznos tanácsokat, de mit jelent az, hogy csávázni? Csírátlanítani? (gondolom én :D)
@@tamtamarta20 Nem, hanem azt jelenti, hogy megpróbáljuk a kikelő palántákat megvédeni a gombabetegségektől. Ehhez tulajdonképpen fertőtlenítjük a magokat. Kisebb magokat fél óráig áztatjuk kamillateában, a nagyobbakat 2-3 órán keresztül. Utána papírtörlőre tesszük, megszárítjuk és úgy vetjük el.
@@biokertesz-tanfolyam Őszintém szólva én faluban nőttem fel, hogy úgy mondjam, azonban ezeket a praktikákat, technikát sehol nem láttam. Csak a hagyományos ültetés jut az eszembe. De ez a tudás most pont jól jön. Mi a pontos elnevezése a lámpának? Márkája , és hol lehet azt megvásárolni? Előre is köszönöm. Jó egészséget és minden jót kívánok mindenkinek.
@@janosszentpeteri1922 Amikor gyerek volt nem is volt szükség a praktikák jó részére, hiszen azóta sok betegség és kártevő jött be az országba. Mások a technikai feltételek is, akkoriban az üvegház is ritkábban fordult elő. Érdekes az is, hogy még régebben jóval több zöldségnövényt termesztettek a kertekben, mint a 20. század 50 -80- as éveiben, most újra felfedezünk sok mindent. A növénynevelő lámpát a kertlap.hu webáruházában vettem. webaruhaz.kertlap.hu/termekkategoria/novenytermeszto-led-lampa-novenynevelo-led-izzo/
Az Ön tudása bizony aranyat ér.
Jó egészséget és boldogságot békességet kívánok mindenkinek. Köszönöm a videó feltöltését.
Köszönöm szépen!
Egy kis trükk a paprika, paradicsom magok vetéséhez: a nedves magot egy gyufaszál segítségével fellehet venni a tálcáról, mivel hozzátapad, igy egyesével könnyedén belehelyezhető a talajba a helyére
További jó kertészkedést mindenkinek :)
en egy ceruza vegen levo radirgumival csinalom es awal sulyestem bele a tozegbe egyenkent !
Szuper ötlet, köszönöm!
Én fogpiszkálót szoktam használni.
Szívvel, lélekkel teszi a dolgát!
Minden tiszteletem, szeretetem küldöm köszönettel!💞🌿☘🌾
Nagyon szépen köszönöm a kedvességét!
Drága Jutka mama!
Nagyon örülünk,hogy újra láthatjuk önt.
Köszönjük a sok hasznos videót!
Jó egèszsèget ès mielőbbi kertèszkedèst kívánok!
Köszönöm szépen!
Köszönöm ezt a hasznos sokat mondó videót amibö rengeteget lehet tanulni
Köszönöm szépen, szép estét!
Mi köszönjük a sok jó tanácsot szép napot
De cuki néni, és vérprofi kertész. Köszönöm a trükköket, idén először én is bevetem magam a magaságyásos kertészkedésbe. Már csíráztatom az első paprikákat, paradicsomokat, hagymákat, borsót, kukoricát. :) Játszom velük, hátha meghálálja valamelyik.
Köszönöm szépen, sok sikert hozzá! (A kukorica még kicsit korai, a paprika, paradicsom csak fűtött helyen jó, a többi már mehet ki.)
Köszönjük. Örülök, hogy újra itt van. A komposztálásról tessék csinálni videót. Mi most kezdjük, és szeretném jól megtanulni. Egyelőre csak egymásra dobáljuk a biohulladékunkat. Köszönjük :)
Kedves Ágnes! Köszönöm szépen az ötletet, biztosan fogok róla videót készíteni, csak ez nagyobb előkészületet igényel, ezért egy kis türelmét kérem.
Én egy fajta növénnyel foglalkozom a chilivel. Nekem már kikeltek az idei palánták, amit Január 15-én ültettem. Jól mondta, hogy ezeket korán kell ültetni, főleg az erőseket, amiket én termelek! Carolina Reaper, Trinidad Skorpió Muroga, Habanero, és Bhut Jolokia szellem chiljeim vannak most. Abban nem értek egyet önnel, hogy emberi fogyasztásra nem alkalmas, mert én a családommal ezeket fogyasztom por formában 😀 Természetesen maga a termést én sem tudnám megenni, mert az már úgy tényleg ehetetlen 😀 Szoktam ( fel vagyok iratkozva ) nézni a videóit, de nem szoktam megjegyzést írni, csak tanulni a videókból! Meghajlok a nagy tudása előtt gratulálok, és jó egészséget kívánok 👍 Nagyon jó a kis üvegháza!👍 Üdvözlöm 👋👋
Köszönöm szépen a kedves írást. Be kell hogy valljam, én nyersen is eszem pl. a Habanerót, de csak kicsi darabokat, viszont gyakrabban használom ételízesítőnek, mert így enyhébb az íze. Sok sikert a palánták neveléséhez, remélem nekem is hamarosan kikelnek.
Köszönjük a hasznos videót! mi a paprikamagokat minden évben Piroska napján ültetjük és déli ablakba tesszük. idén is így tettünk és már előbújtak a kis paprikák.
Nagyon érdekesek ezek az időpontokhoz kötött kertészeti praktikák, sok sikert a palántákhoz!
Tény, hogy a palántadőlés ellen érdemes kisütni a talajt, de ennek a sterilizáló hatása nagyjából 2-3 felülről öntözés után eltűnik. Ha csak kapilláris hatással, azaz alulról pótoljuk a vizet, akkor nem lesz gond, de felső öntözés esetén pusztán a levegő gombaspóra tartalma azonnal növekedésnek indul a talajon. (Vadélesztőt is hasonlóan fogunk be kovászhoz.)
Azaz érdemes kisütni a közeget, de a gombafertőzés ellen védekezni kell. Hígított tejoldattal, csalánlével stb., ha bio kell, gombaölővel, ha azt használ az ember.
Bio csávázáshoz én kakukkfű-kamilla keveréket használok, a torkomat is kakkukkfűvel fertőtlenítem, ahogy elkezdene "kaparni".
Egy kabaré nálunk a palánta jelölés, hiába írjuk meg a jelölő pálcákat, hogy-hogy nem májusra mindig keletkezik a sok átültetés, pikírozás után pár rejtélyes paprika vagy paradicsom. 😄
Én is permetezem a magokat, ahogy megeredtek gilisztakomposzt levet leverek a lágy locsolóvízbe, mert a foszfor tartalma révén ez nem a zöld részek növekedését serkenti igazán, hanem a gyökérképződést.
Természetesen mindez nem kritika, hanem afféle kiegészítés, a videó nagyszerű, informatív. Feliratkozom.
Nagyon köszönöm az információkat, egyáltalán nem veszem kritikának, a videó végén mindig rájövök, hogy sok minden kimaradt, amit még el szerettem volna mondani. A kakukkfüvet még nem próbáltam erre a célra, de a kamillát igen, most ezt is megpróbálom, hiszen Egyiptomban a múmiák fertőtlenítésére is használták. A jelölésekkel úgy vagy, hogy lassan minden palántára cetlit kötök, mert nálam is működik ez a jelenség. Valahogy mindig belekeveredik valami más fajta.
Jó hogy megtaláltam ezt a videót. Kaptam egy kis inspirációt. Ma én is ültetek valamit.
Köszönöm szépen és jó egészséget kívánok
Sok sikert! A fűtetlen helyen még egy kicsit várni kell, de fűtött lakásban,fóliában, vagy üvegházban már lehet.
Nagyon hasznos videók, gratulálok és várom a folytatást!
Köszönöm szépen!
Kedves Jutka néni! Nagyon szépen köszönöm a gyors és részletes választ és információkat! Igazán nagy hasznomra lesz. Az ablakpárkányok ahová a ládákat szeretném elhelyezni az egyik északi a másik pedig észak-nyugati. Az egyik tehát nagyon korán kap csak egy kicsi napot és egész nap hűvös a másik pedig délután kb. 3 órától kap napot naplementéig. Nem napos egyik sem! Mindent köszönök és További Jó egészséget kívánok! Anikó
Kedves Anikó! Köszönöm szépen én is a kedves szavakat. A fény viszont nagyon fontos a növények számára, mindenképpen jó lenne, ha valamilyen plusz megvilágítást kapnának. A legjobb persze a palántanevelő lámpa. A másik fontos dolog, hogy nem szabad túlöntözni a kikelt palántákat, inkább legyen egy kicsit száraz a föld teteje. Ha nem akarod, hogy megnyúljanak a palánták akkor kevés vizet, alacsony hőmérsékletet (15-18 C) és sok fényt kell biztosítani.
Ez nagyon jó volt. Köszönöm.
Én is köszönöm szépen!
Nagyon jó videó köszönöm!
Köszönöm szépen!
Köszönöm szépen!🌺😍
Nagyon köszönöm szépen!🌹🌷🌺😄
Nagyon örülök, ha hasznosnak találta!
Hello Kristina.... How are you doing today.... 💕💕💕💕💕💕
And I hope you do stay safe due to the pandemic over there.?
@@maxwellmark2846 Thank you, fortunately healthy!
@@biokertesz-tanfolyam wow that's nice...
But if I may ask well exactly are you from please.?
@@biokertesz-tanfolyam And I hope family and friends are all fine like you do.?
Szerettel koszonom es feliratkoztam.💥
Most koltoztem videkre ujra es pont jokor jott ez a sok jo tanacs 🤗
Köszönöm szépen, sok sikert az új kerthez!
Sok boldogságot és egészségét koszonjuk a sok hasznos otletet
Köszönöm szépen, nagyon kedves!
Köszönjük a videót!
Köszönöm Ildikó!
Kezdö vagyok a telefonom is uj. Nem tudtam megirni a magaságyásos üzenetre a választ. Kérek segitséget és visszatérek rá. Koszonom.
Nagyon jók a videók!Köszönöm!! Üvegház az milyen típus? Előre is köszönöm!
Bocsánat, de néha nem látom a hozzászólásokat, vagy csak béna vagyok a technikai dolgokhoz. Az üvegház ill. polikarbonát házam Palram márkájú, de nem túl jó konstrukció. Azért meg tudom termelni benne a palántákat, de jobban örülnék, ha vártam volna még vele 1-2 évet és valami komolyabb házat vettem volna.
Szuper!
Köszönöm szépen!
Üdvözlöm, én a lámpa felöl érdeklödnék hol vásárolta és megéri e venni mert gondolom már régóta használja.
Itt veheted meg: webaruhaz.kertlap.hu/shop/novenytermeszto-led-lampa-novenynevelo-led-izzo/profi-teljes-spektrumu-novenynevelo-led-lampa/
Igen már több éve megvan, nem túl olcsó, de remélhetőleg még évekig fogom használni. A Kertlap.hu web áruházában vettem.
én ezt vettem meg, 30 wattot fogyaszt ténylegesen és 414 darab LED van benne. Öt napja használom, de látványosan erősek lettek a palántáim. Múlt héten még feküdtek és haloványak voltak, mostmár szép sötét, színezett leveleik vannak. www.ebay.de/itm/150W-LED-Pflanzenlampe-Grow-Light-Hydroponic-Veg-Flower-Vollspektrum-Wuchs-Licht/402626721679?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649
@@eszter798 Én is elégedett vagyok a lámpával, sokkal erősebbek lettek a használatával. Sok sikert a további neveléshez!
Kiváló videó. Most is lesz 2022. februárjában?
Nagyon tetszenek a videók!Köszönöm a sok jó tanácsot.Lenne még egy kérdésem.A polikarbonát üvegházat szeretném megérdeklődni,hogy elég tartós e? elég erős az aluminium szerkezet .Szél nem rongálja meg?Szeretnék én is egy hasonlót vásárolni. Nagyon szépen megköszönném,ha irna e felől egy két mondatot.Tisztelettel:Melinda
Sajnos az enyém nagyon gyenge, ha előbb látom a valóságban és nemcsak a képen, akkor nem veszem meg, inkább még gyűjtöttem volna rá. Ha venni szeretne, akkor arra figyeljen, hogy a polikarbonát lemez legalább 10 mm vastagságú legyen (az enyémnek a teteje 4 mm, az oldala 1 mm!). Persze ehhez egy erősebb vázszerkezet is kell, mint ami az enyémnek van. Azt írják, hogy nem kell hozzá alap, de szerencsére mi készítettünk egy betonalapot, amihez hozzáerősítettük a házat, így a szél egyelőre nem vitte el. A másik problémája a fűtés, ami nem lett végiggondolva, amikor tervezték. Végül elektromos fűtőpanelt tettünk bele, de ehhez a kábelt nem volt hol bevezetni, így az egyik szellőzőablakon keresztül vittük be, utána pedig leragasztottuk az ablakot jó erősen. A legjobb, ha valaki van olyan ügyes, hogy elkészíti magának, de azért vannak stabilabb házak, de persze jóval drágábban. Sok sikert a kereséshez!
@@biokertesz-tanfolyam Nagyon szépen köszönöm.Azért bátorkodtam megkérdezni önt ,mert olvastam visszajelzéseket és akadt köztük egy tulajdonos,aki azt irta,gyengének tűnik számára.Bizony meggondolandó mibe fekteti az ember a pénzét.Még 1x köszönöm és a videóit úgyszintén. Legjobbakat ! Melinda
Kedves Jutka néni! Köszönöm a videókat, nagyon sokat lehet tanulni belőle! Szeretnék az erkélyemre és az ablakpárkányokra virágládába virágokat ültetni és már meg is vásároltam a tartókat és a hagymákat. Az van rájuk írva, hogy február és márciusban lehet elültetni. Esetleg az ültetés előtt a hagymákat tegyen vizes papírtörlőbe egy pár napig, hogy elinduljon a csírázás? Mit tetszik tanácsolni. Egyébként crocus hagymák. Azt tudom, hogy csak pár hétig fog virágozni, de a hagymákat bent hagyhatom a ládában vagy szedjem ki és ültessem el a szabadba? És még mit ajánl a ládába Ön, én nem igazán szeretem a muskátlit, hanem a pici, üde és színes apró virágokat! :-))A választ köszönöm! Minden jót Önnek és családjának! Anikó
Köszönöm szépen, örülök, ha hasznosnak bizonyult a videó. A balkonládákkal kapcsolatban tudnom kellene, hogy milyen napos lesz a helye. A Crocus mellett még sok más hagymás növényt is lehet ültetni, de ennek az ideje inkább az ősz lett volna. A hagymákat csak egy két órára áztasd be kamillás vízbe és ültesd el minél hamarabb. Most lehet még mellé ültetni százszorszépet, árvácskát. Májusban az elvirágzott hagymákat ki lehet tenni szabadföldbe, helyére az egész nyáron át virágzó egyévesek kerülnek. Árnyékosabb helyre a bacopa, lobelia, begónia kisvirágú fajtája, naposabbra a bidens (balkon aranya), verbéna, legyezővirág, cseppecske, záporvirág, petúnia, esetleg törpe dália. Lazítónak mehet a kakassarkantyú, az indián menta, az azték borostyán, csak vigyázni kell, mert ezek sok helyet foglalnak el. Ha több kérdésed is van (vagy lesz), akkor javaslom a Biokiskert Facebook csoportot, mert ott minden nap megnézem a kérdéseket.
Ez nekem is sokat segített, köszönöm.
Most találtam a csatornára, nagyon hasznos információk vannak rajta! A palánták felcímkézését mire írja? Köszönöm!
Köszönöm szépen! A felirat műanyag lapocskákra alkoholos filccel készül. Lehet az építkezéseken található műanyag szalagot felvágni, vagy tejfölös poharakat felaprítani. Nekem vannak régi növényjelölő tábláim, azokat darabolom fel.
Kedves Jutka, én is köszönöm a videókat, nagyon szeretem. Engem minden téma érdekel. Akkor is, ha nemcsak tudnivalók vannak benne, hanem csodálni lehet a szép növényeket. Szeretnék érdeklődni az üvegház felől, mennyire vált be. Nekünk nincs se fóliasátor, se üvegház,de gondolkodunk rajta. Nyáron ad védelmet a poloska ellen, vagy bemásznak a réseken? Gondoltam, akkor le lehetne fedni az ablakokat szúnyoghálóval, mert mindent tönkretesznek, el vagyok keseredve miatta. Más: nagyon örülök, hogy van mikrofon, így jól hallom a videókat főzés közben is. Köszönöm.
Kedves Edit. Sajnos a policarbonát ház nem váltotta be igazán a hozzá fűzött reményeket, gyenge, nagyon vékony az oldalfala, ha tehetném már biztosan valami erősebbet vennék. Jó lenne, a 10 mm-es falvastagság, de nem bírná a szerkezet. Ilyenkor csak a hidegtűrő növények vannak benne, a többi bent a lakásban, majd csak márciusban teszem ki. Poloska ellen jó, nem nagyon találtam benne a nyáron. Ha figyeled a Biokiskert Facebook oldalt, ott jelzem, hogy mikor jelennek meg az első példányok, és hol érdemes keresni őket. Olyankor még könnyebb felvenni a harcot ellenük.
@@biokertesz-tanfolyam Köszönöm
Itt kint az üvegházban hány fok van a káposzta,saláta palántáknak?Köszönöm,de közben megtaláltam a választ az egyik kérdezőnél.
Palántázó tálca, talpmelegítő, ledlámpa - ez így 30ezer :)
Valóban nem olcsó, nekem ez a hobbim, nem nagyon költök másra. Nem egyszerre vettem, minden évben beruházok valamire. A tálcák kb. 20 éve megvannak, a lámpát 3 éve vettem, a talpmelegítőt ebben az évben.
Milyen minőségű ez az üvegház? Megéri az árát? Nem fújja el a szél? Töri be a jég? Hol lehet kapni?
Sajnos nem igazán vagyok elégedett vele, nagyon gyenge alkotmány, bár igyekeztünk erősíteni rajta. Ha ma kellene megvenni inkább várnék, hogy vastagabb anyagból tudjam beszerezni. Ez PALRAM tipusú polikarbonát ház, a teteje 4 mm vastag, az oldala viszont csak 1 mm, ami szinte semmi védelmet nem nyújt a hideg ellen. Nincs benne lehetőség a villany bevezetésére sem, semmilyen fűtési lehetőség nem oldható meg. Most nézegetem a győri Agroker termékeit, de ez sajnos nagyon drága. Hátha lesz ötösöm :). www.agroker-gyor.hu/termek/138
vöröshagyma lé csá vázáshoz, hogyan készül az a lé pontosan ?
Összegyűjtöm a hagyma maradékokat főzéskor, amikor 3/4-ig megtelik feltöltöm vízzel 30 percig főzöm. Ha kihűlt leszűröm és hígítatlanul használom. A magokat csak megfürdetem benne, mert ha sokáig van benne, akkor csírázásgátló hatása is van.
@@biokertesz-tanfolyam Én kamillateába áztatom a magokat, nedves törlőkendőben, és sokszor már a papírban kicsíráznak, ha ott maradnak hosszabb ideig. Így már a kicsírázott növénykéket ültetem a kis cserepekbe.
@@ebramcsilla Talán a kamillatea a legjobb erre a célra. Még nem hagytam soha, hogy kicsírázzon, de ki fogom próbálni!
Palánta dőlés ellen a földet réztartalmú permetszert oldok fel az öntöző vízhez keverem ezzel öntöm be a földet.Nekem bevált.
A réz a legtöbb gombás megbetegedés ellen használ, csak az a gyanúm, hogy hamarosan ezt is be fogják tiltani, mert a réz is felhalmozódik a talajban, nem bomlik le. Most még engedélyezett biokertben is.
☺️Jó reggelt kívánok
Bocsánat, hogy már megint kérdezek. Miből készül a szaporító láda? Mivel tetszik le döngölni a földet?
Milyen homokot tetszik használni a szóráshoz?
Nagyon szépen köszönöm a videót. Tényleg nagyon hasznos, és nagyon érthető. Nagyon várom a többi videót is, mert nagyon nagyon nagyon ügyesen tetszik elmondani, mit hogyan kell készíteni elvégezni. Nagyon szépen köszönöm még egyszer
szaporító láda 30 cm x 60 cm-es, alul kilyuggatott műanyag edény. Alá teszek egy kicsit nagyobb szívató tálcát, amibe az öntöző vizet adagolom. A döngölő a kőművesek által használt kartecsni, azaz falsimító. A homok is a kőművesek által vakolásra alkalmazott, finom szemcsés fajta. Minden jót a palántázáshoz!
Köszönöm szépen.☺️
Nagyon jó videó lett :) Egyszer hallottam a helyben ültetésről hogy az is hatásos lehet.Erről mi a véleménye? Mikor lehet a magokat szabadfölben elvetni ?
Az sajnos még nagyon ráér. Február vége, ha kegyes lesz az időjárás, de inkább március. A lényeg, hogy a talaj ne legyen már sáros, a hőmérséklet pedig éjjel is 5 C körül legyen.
@@biokertesz-tanfolyam Az en szuleim mindig megvartak a husvetot a helyben vetessel. :) Vagyis mindig husvet utan vetemenyeztunk.
Kedves Jutka Néni!
Afelől érdeklődnék, hogy miképpen oldják meg az üvegház fűtését? Milyen módszert alkalmaznak e célra?
Előre is köszönöm!
Sajnos nem túl jó a kialakítása a policarbonát háznak, sok mindenre nem gondoltak a tervezők. Többek között a fűtési lehetőség is ide tartozik. Nincs olyan hely, ahol legalább egy konnektort be lehetne vezetni. Mi úgy oldottuk meg, hogy az egyik tetőablakon behoztuk a vezetéket, az ablakot fixre leragasztottuk erős ragasztószalaggal, a másik ablakon lehet csak szellőztetni. Vettem egy norvég fűtőpanelt, azt tettem az asztalok alá, így biztosítom a talpmeleget. Mivel így sem tudok megfelelő hőmérsékletet biztosítani, ezért eleinte a szobában nevelem a melegígényes növényeket, csak márciusban viszem ki. Bent vannak viszont a saláták, káposztafélék, még akarok egy kis retket is vetni, talán a hagymát is elkezdem vetni palántának.
Azt szeretném kérdezni, hogy a zellerről mondta, hogy kényesebb, és hosszú palántázási idő kell neki. Ha beviszem a lakásba, és nincsen ilyen szuper lámpám, akkor is ki fog kelni, lesz belőle szép palánta? Évek óta kísérletezem vele, de eddig még sosem sikerült nevelnem belőle növényt. Esetleg tegyem a kályha közelébe? Vagy a speciális fény kell neki, déli ablakpárkány? Köszönöm a választ!
@@nagybio Természetesen ki fog kelni, de megnyúlnak a palánták és nehezebb lesz kezelni őket. Ha nincs lámpa, akkor kikelés után olyan helyre kell tenni, ahol a legtöbb fényt kapja, nem kell nagy meleg (16-20 C) és nem szabad sokat locsolni. Legyen mindig száraz a föld teteje, csak alulról kapjon kevés kamillateát, hogy elkerüljék a fertőzéseket.
@@biokertesz-tanfolyam Nagyon köszönöm! Biztos veszek ilyen lámpát valamikor, csak lehet most még nem fogom élvezni az áldásos hatását, akkor ezek szerint tényleg jó. Régen nekem volt ilyen hasonló virágizzóm és télen bizony nekünk is jól jött a teljes fény, nem csak a növényeknek :)
@@nagybio Amíg nem lesz lámpa lehet, hogy érdemes egyszerű LED lámpával is adni valamennyi pótvilágítást. Nem teljes értékű, de a semminél jobb.
Azt szeretném kérdezni,hogy a palánták alá kerülő melegítőt hol lehet kapni. Köszönöm.
Én a Kertlap.hu webshopjában vettem
Szép napot!2 hete én is elvetettem a zellert,már latni az apró csírákat mennyi ideig kell letakarva tartani?Panelban nevelem...köszönöm
Ahogy előjönnek a csírák le kell venni a takarást, és kevesebbet öntözni. Sok fény és kevesebb melegre van szüksége
köszönöm szépen!
Feltennék egy kérdést is, hátha valaki tudja a megoldást a problémámra.
Zalában kertészkedem, családnak, nem nagyüzemben. Kb. 2-3 éve a spanyolcsiga invázió olyan méreteket öltött, hogy a málnabokrokra (!) is felmásznak, ami földön van, az meg esélytelen.
1. Lakásban élek, a kertembe nem tudok bármikor kilépni, pláne nem hajnalban/sötétedéskor, hogy manuálisan összeszedjem őket. Ezt a puszta mennyiségük is kizárja.
2. A saját kertemet rendben tartom, nem biztosítok nekik búvóhelyet, de a mellettem lévő parcellákat évtizedekkel ezelőtt elhagyták, abból a dzsuvából áradnak át hozzám.
3. Nem tarthatok néma kacsákat, a kert kerített, de nem kacsaszökés ellen, és nem tudok minden nap ott lenni, hogy etessem őket. A rókákról már nem is szólva.
4. A sörcsapda csak a csigamennyiség felszínét kapirgálja.
5. A szilikát alapú bio csigariasztó nagyon drága, kevés van a csomagban, és a csigák szemberöhögték.
6. Rézlappal nem védekezhetek, mert a réz az én kertemből fénysebességgel vándorolna a fémtelepre.
7. Marad a kék granulátum, ami megöli őket, de nem bio, drága, és az első eső tönkreteszi a hatását, hiszen éppen úgy működik, hogy kiszívja a csigák testnedveit.
Tavaly kb. 10 csomag fogyott belőle, de nem örülök, hogy lebomlás után a talajba kerül.
Van valakinek megoldása? Ha lehet ne az, hogy hagyjam a fenébe a kertészkedést, vagy vegyek kertet máshol. Előre is köszönettel, és némileg csüggedten.
Nem akarlak elkeseríteni, de akkor nem sok lehetőség marad, ha egyik megoldás sem volt jó. Nem tudom mi volt a kék granulátum, de ha metaldehid hatóanyagú szer, akkor idén júliustól az is kilőve, mert már nem szabadforgalmú szer. Nálam az vált be, hogy lefektettem deszkalapokat és napközben felfordítottam és egy késsel lesöpörtem a csigákat egy ecetes vízzel telt edénybe. Persze nálam csak a sima hazai csigák vaannak, pár évvel ezelőtt jött néhány spanyol csiga is, de szerencsére idejében elkaptam őket. A másik jó megoldás volt a fahamuval körbeszórt ágyás, vagy magaságy, ezt nem szeretik. Persze ennek is van hátránya, mert eső után mindig pótolni kell.
@@biokertesz-tanfolyam
Köszönöm a választ, sajnos valóban nincs nagy mozgásterem spanyolcsiga kérdésben.
Azt nem is tudtam, hogy a metaldehid is megszűnik opciónak lenni, atyaég. Utálom használni, de az egyetlen, ami működik.
Tényleg nem tudom, mi lesz, ha országszerte elterjed ez a dög, bár a melegebb/homokos/aszályos területeket nem kedveli.
@@lynh.1214 én sörcsapdáztam, az ritkítja (keress rá youtubeon). Amit még javasolnak: futókacsa vagy nemaslug.
@@Iron00001 Köszönöm a választ, igen, a sörcsapdát ismerem, használom is, de sajnos idén már robbanásszerűen rengeteg volt a csiga.
Kacsákat nem tarthatok, ahogy írtam is, nem élek ott, ahol a kertem van, állattal pedig minden nap foglalkozni kell.
A nemaslug az nematódákkal támadja meg a csigákat? Mindjárt utánanézek, köszi.
Én ezt ajánlom www.neudorff.de/produkte/ferramol-schneckenkorn.html Sajnos nálunk nem találtam a neten sem, nem értem miért nem forgalmazzák. Ausztriában és Németországban lehet kapni ( vagy e-bay, amazon ). Nekem egy német ismerős hozott kb. 8 éve. Hatásos, a hatóanyaga vas-foszfát. Emlős állatokra nem mérgező.
Tiszteletem Jutka néni!
Szeretnék egy olyat kérdezni, hogy én csak most láttam a vidoját (február19), s most a hétvégén szeretném elultetni a palántáimat. Nekem nincs folia sátram, a káposzta félék, amit kint hagyott, hány fokban vannak?
Eszti
Éjszaka bizony lehűl 0-+5 C-ra, ha -5 -10 C mondanak, akkor éjszakára beviszem
Kedves Jutka: Ên az idén szeretnek 1 kis melegházat csinaltatni, tudna segiteni,h milyen szempontokra ūgyeljūnk? Nagyon köszönjūk a sok hasznos videót.
Az első kérdés, hogy miből legen: polikarbonát, üveg, fólia, mindegyiknek van előnye és hátránya. Kell egy erős váz, egy jó alap, jó rögzítés, mert különben az első vihar elviszi. Legyen fűthető és szellőztethető. A szélessége elég legyen két oldalon keskeny asztalok elhelyezésére, és egy kezelő út kialakítására. A hossza attól függ, hogy mekkora területre nevelnek benne palánátkat, használják-e más növények elhelyezésére. Ha van még kérdés, akkor érdemes a Biokiskert csoportban feltenni, ott általában naponta válaszolok a kérdésekre.
Kedves Jutka, köszönöm szépen.💚
Terinèni had kérdezzem meg nem ebben a témában.Vettem eperpalántát azt ebben az időben el tudom ütetni?Még fagyok vannak éjszaka minusz 5 is lesz.
Nyugodtan el lehet ültetni, én is kb. egy hete pótoltam a hiányzó töveket, nagyon szépen megmaradtak a palánták. Remélhetőleg melegszik az idő, akkor beindulnak.
Csak annyit szeretnék még megkérdezni így utólag, hogy Ön mit gondol illetve mit javasol vagy mi a helyes eljárás :
az ha valaki megnedvesített vatta pamacsba bele rejti a magokat, s addig vár vele amíg megnő a szára, gyökere, s utána ülteti el a földbe?
Bio magokat (nem GMO magokat) hol lehet találni, vásárolni. Erre eddig sehol senki nem válaszolt nekem.
Köszönöm a válaszokat, és jó egèszséget s szèp kellemes napokat kívánok mindenkinek.
Inkább csak a magokat szoktam beáztatni pl. kamillateába 30 percre, utána megszárítom egy papírtörlőn, hogy könnyebb legyen vetni. Ez a magok fertőtlenítésére való. Ha hagyom a magokat nedves vattán kicsírázni, akkor nehéz utána elvetni úgy, hogy ne törjenek le a friss gyökérkezdemények, vagy a hajtás. A vattába ráadásul bele is kapaszkodhatnak a növénykék. Nálunk tilos GMO magokat forgalmazni, viszont ellenőrzött biogazdálkodásból származó magokat lehet beszerezni ezen az oldalon. biokiskert.hu/termekkategoria/bio-vetomag/ Csávázatlan magok kaphatók még itt is: webaruhaz.kertlap.hu/shop/kulonleges-paprika-paradicsom-magok/madame-jeanette-paprika-mag/
Kedves Jutka, a szárzellert is ebben az időben és iyen módon kell vetni?Köszönöm szépen.
Igen, ilyenkor szoktam azt is elvetni.
@@biokertesz-tanfolyam Nagyon szépen köszönöm,szép napot kívánok szeretettel.
Hello friends... How are you doing today.?
Well thank you very much!
Kedves Jutka mama!
A növénynevelő lámpával kapcsolatban szeretnék kérdezni. A teraszablakban szoktam a palántáimat nevelni, de érdekelne, hogy vajon kiegészítő világításként mekkora területet fed le egy ilyen, önnél is látható lámpa? Illetve, hogy az én esetemben (keleti ablak mellett) napi hány órás plusz megvilágítást javasolna?
Köszönöm a videó feltöltéseit, rengeteget tanultam belőlük.
Jó egészséget! Remélem még sokáig osztja meg velünk tapasztalatait
Üdvözlettel egy bérházban felnőtt , de már falusi "követője"
Kedves Mónika! Ha valakinek van egy jó világos terasza, akkor a plusz fényt csak borús napokon alkalmaznám, egyelőre napi 8-10 órás megvilágítással. A lámpa 45-50 cm magasan van elhelyezve, nem túl nagy területet világít be, egy szaporítóláda (30 cm x 60 cm) és két kisebb edény fér el alatta. Sok sikert a továbbiakban!
Szia nagyon bölcs vagy. Érted a dolgod nem csak csinálod.🙂 fullspektrumu a lámpa?
Nagyon köszönöm, de egyszerűen csak szeretem, amit csinálok, és van néhány éves tapasztalatom. A lámpa fullspektrumu, nekem bevált. webaruhaz.kertlap.hu/termekkategoria/novenytermeszto-led-lampa-novenynevelo-led-izzo/
Kedves Jutka "mama". Szeretném a segítségét kérni abban, hogy vásároltam 3 csomag Budapesti Kertimag neveztű virágmagokat. Az egyik az kakastaréj a másik kettő pedig petúnia. A balkonládáimba vásároltam és azt gondoltam, hogy csak elültetem és kész. De rájöttem, hogy ez nem is olyan egyszerű A vetési idejéhez február és március van írva. De az sajnos nincs ráírva, hogy hogyan is kell elvetni.. Ebben szeretném kérni a segítségét. Mi is a teendőm?! Nagyon szépen köszönöm és Jó egészséget Kívánok!!! Anikó
Kedves Anikó! A petúniát bizony már el kellett volna vetni, azt fűtött üvegházba (esetleg szobába) februárban, de szerintem még nyugodtan meg lehet próbálni, legfeljebb egy kicsit később virágzik. Kelésig 18-20 C-on 10-14 nap alatt csírázik, utána 16 C-t igényel. Két lomblevelesen lehet tűzdelni. A kakastaréjt, most is lehet vetni, de szintén meleg helyre, magja fényen csírázó, azaz csak vékony homokréteggel takarjuk le vetés után, inkább csak belenyomkodjuk egy simítóval a földbe. Hasonló igényei vannak, mint a petúniának.
@@biokertesz-tanfolyam Mindent köszönök, megpróbálom és írni fogok feltétlen az eredményről. Jó egészséget és Minden Jót! Anikó
Kedves Jutka mama majd lesz olyan videó amiben bemutatja azt a virágcserepet amibe Októberben ültette a hagymásokat?és majd lesz megint az a sorozat ami régen volt hogy minden hónapban bemutatja a kertjét?köszönöm ha válaszol! Erőt egészséget!
Kedves Dávid! Mindkét kérdésre igen a válaszom, hacsak valami vis major nem jön közbe. Az idei évben több videót tervezünk, remélem jobb évünk lesz, mint a tavalyi!
Kedves Biokiskertem:))) kezdő kertész vagyok, iden neveltem palantat először, es segítséget szeretnék kérni:) cukkini es a dinnye palantaim nagyon megnyultak, mit tudok mit lehet vele kezdeni, hisz fekszenek el:( előre is köszönöm:)))
A kabakosok palántanevelése csak áprilisban kezdődik, egy kicsit korán lettek elvetve. Ráadásul kiültetni csak májusban lehet, amikor már nem fordul elő fagy. Érdemes lenne újra elvetni egy hét múlva. Ami már kihajott, meg lehet próbálni plusz megvilágítást adni növénynevelő lámpával, nagyobb edénybe ültetni tápanyagdús földbe. Szerintem érdemesebb új palántákat készíteni, még sokáig nem lehet kiültetni.
.
@@biokertesz-tanfolyam koszonom a gyors valaszt:)))
8
Üdvözletem! A fűtőfóliához és a lámpához kaphatok esetleg egy típust? Kísérletezek mindig, de még nincs meg az igazi. A cayenne-nel kapcsolatban: a csilisek, ha szabad földbe megy, a többi annuum fajtával inkább csak márciusban vetik.
Én a kertlap.hu-n vettem a lámpát és a fűtőfóliát. A lámpában szerintem jobb a hosszabb típus, nagyobb területet bevilágít. A paprikákkal kapcsolatban van olyan, aki már januárban elveti, de nyilván aki sokat ültet, jobban tudja. Én ilyenkor szoktam a fűszerpaprikákat, a tölteni és egyéb fajtákat csak március elején.
@@biokertesz-tanfolyam köszönöm szépen!
Ez a kis ledöngölő hol kapható?
Gazdaboltban vettem, de mindenhol, ahol a kőműveseknek árulnak eszközöket lehet kapni. Ez egy egyszerű falsimító (kartecsni), van fából, styrofoamból, műanyagból és fából készült is
@@biokertesz-tanfolyam Nagyon szépen köszönöm,majd utána nézek.Szép estét.
Zellert már én is vetettem, egész csinos kis palántáim lettek. De elbizonytalanodtam, mert nem tudom meddig maradhat a palántaföldben. Mikor kell tápdús földbe átültetni?
Köszönöm a segítséget!
Kedves Éva! Amikor 2-3 lomblevél van már a palántákon, akkor szoktam áttűzdelni egy nagyobb ládába, amiben tápdús föld van. Ebből a ládából már egyenesen a szabadföldbe ültetem.
@@biokertesz-tanfolyam Köszönöm! Akkor hamarosan nekiállok.