Cirok, porcsin, kender: nálatok van a konyában? Kedvenc ételeink tűnhetnek el a klímaváltozás miatt.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 82

  • @nevilsen8014
    @nevilsen8014 2 місяці тому +3

    Köszönjük a videót!😀

  • @szardarabkakazegbol
    @szardarabkakazegbol 2 місяці тому +4

    3:31 "nem lehet embert találni"= nem hajlandóak annyit fizetni, amiért ő maga pl elmenne csinálni ugyanazt a munkát.🤷🏼

  • @TamásSzabó-p3k
    @TamásSzabó-p3k 2 місяці тому +4

    A málnához annyit hozzátennék, hogy a megszűnésében nagyban hozzájárult, hogy a 90-es évek közepén a hűtőházak gombokért vették át a magas minőségű terméket. Mi is kivágtuk, pedig a család gond nélkül tudott 15 mázsát termelni minden évben Vácon.

  • @danielnagy61
    @danielnagy61 2 місяці тому +6

    Nem újságírót kellett volna megkérdezni, hanem agrárágazatban dolgozó szakembert. Ő elmondta volna, hogy a Magyarország eddig a kajszi termesztés északi határán helyezkedett el, és kifejezetten kedvezőtlenek voltak a körülmények a termesztéshez a jelentős tavaszi fagyok miatt amelyet a kontinentális klímahatásainknak köszönhettünk. A jövőben ez éppen változni fog, ahogy látható is egyre enyhébb telek vannak. Átlagos vízigényére 500-600 mm-t mondanak és a fa önmagában ha a gyümölcsnagyságtól eltekintünk kifejezetten jól ellenáll az aszálynak (köszönhető ez az őshazájának). Az egyetlen probléma ami hektikussá teszi jelenleg is a kajszitermesztést az a korai virágzása (idén 3-4 héttel korábban történt), ami bőven a fagyos szentek előtti időszakban van. Az ilyenkor gyakran kialakuló szállított fagyok ellen nagyon nehéz még a korszerű berendezésekkel is a védekezés, ez okozza az évenkénti ingadozást. Ha a jövőben csökkenne a kontinentális hatásból származó fagyos napok száma és dominánsabbak lennének a mediterrán áramlatok hatásai akkor még könnyebbé válna a kajszitermesztés hazánkban. Ez persze nem feltétlenül fog így alakulni több okból sem. A fitoplazma, vírusfertőzések sokkal komolyabb gondot jelentenek, mert ezek ellen nincs jelenleg védekezési lehetőség sem, de ez igaz szinte az összes növényre. A klímaváltozás sokkal inkább fenyegeti a kisebb hőoptimumú gyümölcstermőket, mint pl. almatermésűek, szilva, vagy éppen az említett bogyósok. Ráadásul az itt leírtak sem vonatkoznak a teljes ország területére. Elsősorban az alföldi tiszántúli és Duna-Tisza közi területekre igazak ezek a megállapítások.

  • @gaborszabo2350
    @gaborszabo2350 2 місяці тому +17

    Nagyon jó videó és magam is ledöbbenek, hogy gyerekkoromban mennyire olcsó tömegtermék volt a málna és a sárgabarack, ami tényleg kuriózum. Ugyanakkor a fenntartható étkezés nem gondolnám, hogy különösebben drága vagy speciális utánajárást igényel: a hús igen egyszerűen helyettesíthető hüvelyesek használatával és ma már a tofu is teljesen hétköznapivá vált és számos reformgabona is ott van a boltok polcain, melyekért ma már nem kell bioboltba sem elmenni. Lokális, de legalábbis a környező országokból hozott helyi zöldésgek, gyümölcsök vásárlása szintén egy racionális döntés és elérhető opció. Hétköznapi példával szólva, pl. hány ember fogyasztja a mindennapi étkezésének részeként a filléres céklát, káposztát? Szóval ez a téma elsősorban azt gondolom inkább a vásárló részéről kíván egyfajta másféle szemléletet, ami azonban nem lehetetlen.

    • @penzcentrumvideo
      @penzcentrumvideo  2 місяці тому +3

      Igen, ebben van valami. Köszi👍

    • @matelauer542
      @matelauer542 2 місяці тому +2

      Filléres káposzta és cékla? 5 éve harmad ennyibe került mindkettő, azaz szolid 200% áremelkedés.

    • @gaborszabo2350
      @gaborszabo2350 2 місяці тому +1

      @@matelauer542 mi nem drágult meg hasonlóan? ár érték arányban így sem drága, fizikailag nem tudsz ezekből óriási mennyiséget megenni.

    • @gamingsider
      @gamingsider 2 місяці тому +1

      Én inkább azon gondolkoztam, hogy 20 évvel ezelött még az utca sarkon tudtam enni a ribizlit, málnát, diót. Most meg a legtöbb ilyen ki van pusztítva a pestről kiköltözött újgazdagok miatt.. Műfű, mű élet..

  • @krameri5
    @krameri5 2 місяці тому +2

    Cím alapján de megijedtem, hogy kedvenc ételem a kender tűnik el

  • @Angyaldoktor
    @Angyaldoktor 2 місяці тому +7

    A málna sorok közé évek óta kiwit telepítenek árnyékolónak. Így megterem itt mindkettő. Kicsit haladóbb interjú alanyt is jó lenne meghallgatni. Ne vega legyen légyszi és ne bogár propagandista 🙏🙏🙏

  • @infocska
    @infocska 2 місяці тому +1

    Málna már rég visszaesett, még a klíma okok miatt

  • @erzsebetremenyiknederi877
    @erzsebetremenyiknederi877 2 місяці тому +3

    A növényeket termesztjük, az állatokat tenyésztjük. A termelés az ipari termelés!

  • @Angyaldoktor
    @Angyaldoktor 2 місяці тому +4

    A saláta megterem itt szépen, mégis Braziliából importálják... A krumplit Franciaországból (a madárkás áruházban), a Lidl lengyel zöldséget, gyümölcsöt árul, mert ott olcsóbban veszi meg. Van az a pénz amiért mindent a klímára fognak!

    •  2 місяці тому +3

      A saláta akkor terem meg, amikor hideg van, tavasszal és ősszel. Amint felmegy a hőmérséklet 28 fok fölé, magszárba szökken, vagyis nem lesz feje. Jellemző, hogy 25 fok felett a mag ki se kel (én is várok a lehűlésre a spenót és a saláta vetésével). Például a zöldbab is csodásan terem, ha elég hűvös van és esik az eső. Ebben a mostani hőségben és szárazságban ezer virágot hoz, de hiába vannak beporzó rovarok, és hiába locsolom, egy se köt meg.
      Amiért importálnak ilyen termékeket, az az, hogy a vásárlók most már minden időszakban akarnak mindent, nem akkor, amikor érik. Januárban epret, márciusban friss karalábét (amikor a magocskából éppen kibujt a kertemben), áprilisban görögdinnyét. Mondhatnánk, hogy vissza kellene szoktatni az embereket az idény termékek fogyasztására. De azt hiszem, ez a hajó rég elment.

  • @boborjanpandacsoki5239
    @boborjanpandacsoki5239 2 місяці тому +1

    Kender a szomszédban van,szoktam érezni......

    • @shark473
      @shark473 2 місяці тому

      Szerintem az nem a Magyarországon évszázadok óta termesztett ipari kender.

  • @uborka1956
    @uborka1956 2 місяці тому +5

    "Cirok, porcsin, kender: nálatok van a konyában? Kedvenc ételeink tűnhetnek el a klímaváltozás miatt."
    Nem gond, van helyette más : fakéreg, földigiliszta, stb.

  • @erzsebetbertalan4843
    @erzsebetbertalan4843 2 місяці тому +1

    Ha már ilyen műsort készítenek, miért nem közlik, hogy VAN MEGOLDÁS. Évtizedek óta tálcán teszik a civilek a politika elé a táji vízvisszatartás tervét. Mindhiába. Éppen az az 5 fok és éppen az a harmadnapi eső múlik rajta, amin pl. a málna megmaradása múlna. --- Ez a műsor is nettó demagógia. Látszik belőle, hogy kik finanszírozzák a Pénzcentrumot. :(

  • @mrmohod
    @mrmohod 2 місяці тому

    13:09-de cuki vagy

  • @tamasberki7758
    @tamasberki7758 2 місяці тому +8

    Mikor tejedt el ennyire az "egyébkén" szó? Minden egyes mondatban ott van!
    Ennél már csak az "alapvetően" túlhasználata zavar jobban.
    "Én alapvetően egyébként azt gondolom..." -> Emberek úgy elmondanak egész mondatokat hogy mozog a szájuk, de nem mondanak semmit. Nem tartalmaz információt/állítást amit mondtak.

    • @erikahaaz6938
      @erikahaaz6938 2 місяці тому

      Jól működött az oktatási rendszer.. is...

    • @evalendvai3906
      @evalendvai3906 2 місяці тому +1

      A regi “ ize” töltelék szó helyett használják. Nincs értelmi fedezete. Kihagyasaval a mondanivaló ugyanúgy érthető.

    • @edinaszonyi722
      @edinaszonyi722 2 місяці тому +1

      Mindig terjednek divatos töltelékszavak. Nemrég az "így" is lábra kapott, minden mondatba beletéve - nem kevésbé zavaró módon. Való igaz, hogy gyakran a mondat fele elhagyható lenne, mert semmi funkció és többlettartalom nincsen a benne található üres szavakban.

    • @reveszandi
      @reveszandi 2 місяці тому

      Engem a "gyakorlatilag" használata zavar, minden mondatban megjelenik, miközben az " elméletileg" pedig sehol sincs. Tehát indokolatlan a szópár egyikének állandó ismételgetése.

    • @SajtosNokedli
      @SajtosNokedli 2 місяці тому

      Szerintem már 3000 éve is használtak töltelékszavakat, csak akkor még nem volt annyi nyelvmívelő, aki meg akarta menteni a nyelvet.

  • @mariafarkas4231
    @mariafarkas4231 13 днів тому

    Sajnos az időjárás manipuláció már lètező emberi tevékenység és fegyverként is működik ebből fakadóan akár még káros hatással is rendelkezik a növények számára

  • @sztanyek
    @sztanyek 2 місяці тому +1

    Dunakeszin nagynéném kertjében van csinált finom füge bort!👍😉

  • @mariafarkas4231
    @mariafarkas4231 13 днів тому

    Sajnos miután az időjárás manipuláció már lètező emberi tevékenység; fegyverként is működik/ebből fakadóan kiszámíthatatlan ès esetenként akár káros is lehet

  • @jozsefmehesz-balazs3020
    @jozsefmehesz-balazs3020 2 місяці тому

    A tízezer miért mérföld kő, meg miért kell rángatozni rajta hogy ekkor... emberek a múltban levannak nézve, miközben máig nem tudunk úgy építkezni mint ők ( azt is hogy mikor azt mellettük talált nyomokat tálalva mondják meg. ) Föld biológiai lény, ami változik, és fog, mi emberek meg egy helyen élünk benne, és elvarnánk hogy 20 c az mindig 20 maradjon, merő tudománytalan, és etikátlan a szajkozása hogy világvége...az élet kitart, 600 millió év múlva az űrutazo hangyák csak mosolyogni fognak azokon a csontokon amik vagyunk és majd azt mondják az ősi hangyák így néztek ki, lám most mennyivel szebbek vagyunk..

  • @istvankroneraff9207
    @istvankroneraff9207 2 місяці тому +7

    Kedves Zsuzsa, a füge, a csicseriborsó nem személy, tehát nem használjuk rá az ő személyes névmást. Ugyanígy tárgyakra sem, mert egyrészt helytelen, másrészt bántja az ember fülét. A videó amúgy tetszett.

    • @zoltansimorka91
      @zoltansimorka91 2 місяці тому

      Sajnos, a nyelvészek nem értenek egyet veled. Szerintük ugyanis lehet.

    • @Ertek_Elek
      @Ertek_Elek 2 місяці тому +1

      Lehet tárgyakra személyes névmást használni, a fogalom neve megszemélyesítés. A költők gyakran használják. Általános szövegbe egyébként alapvetően tényleg nem illik bele.

    • @istvankroneraff9207
      @istvankroneraff9207 2 місяці тому

      @@zoltansimorka91 Én még nem hallottam, hol van ez leírva?

    • @becsuletesnepper1
      @becsuletesnepper1 2 місяці тому +4

      @@Ertek_Elek Azt költői szabadságnak hívják, de amikor bemegyek a boltba, és az eladó a munkavédelmi kesztyűre azt mondja, hogy "ő egy mártott kesztyű", "ő egy acélbetétes bakancs", ott égnek áll a hajam.

    • @Ertek_Elek
      @Ertek_Elek 2 місяці тому +1

      @@becsuletesnepper1 Égnek áll a haja!? Az hogy sikerül?😯

  • @influeszter
    @influeszter 2 місяці тому

    *konyhában

  • @zzzzzz6195
    @zzzzzz6195 2 місяці тому +17

    Néhány év alapján erőltetni ezt a "globális klímaváltozást" mint okot egy vicc. Nézzünk már 6 számjegyű éves szinten, de legalább 5 számjegyű éveket vizsgálva. Teljesen más a kép. Tudom mert elvégeztem ezen a területen a házifeladatot. Mindig is voltak ilyen évtizedek, akár az elmúlt 100 évben. Javaslom másnak is, hogy ne a mainstream médiára támaszkodjon, hanem saját maga kutasson.

    • @penzcentrumvideo
      @penzcentrumvideo  2 місяці тому +14

      Szia! Mit jelent a 6 számjegyű év? Hogy pl 100.000 év? A "globális klímaváltozást" mintha két kifejezésből, a globális felmelegedésből, és a klímaváltozásból hoztad volna létre, de mit jelent az idézőjel? Küld el kérlek a saját kutatásaidat, szívesen megnézzük.👍

    • @zzzzzz6195
      @zzzzzz6195 2 місяці тому

      ​@@penzcentrumvideoNem végzem el helyettetek a házifeladatot, de kiindulásnak javaslom Michael Schallenberger: Apocalypse never, illetve talán Alex Epstein legutóbbi két könyvét. Ezek mind könnyen olvashatók és utána lehet folytatni, csak keresgélni kell. Persze ha megvan a szándék...

    • @thombaz
      @thombaz 2 місяці тому +5

      Magyar "újságok" hitellessége egy facebook posztéval vetekszik.

    • @penzcentrumvideo
      @penzcentrumvideo  2 місяці тому +9

      @@zzzzzz6195 Nem válaszoltál a kérdésre, az évszámos dolog és a "globális klímaváltozás" is kicsit zavaros. Nem adunk házifeladatot, de köszi a tippeket, bár két könyv címe még nem túl részletes, és az egyik szerző tagadja a klímaváltozást ami nehéz kiindulási alap, de majd idővel megnézzük.👍

    • @penzcentrumvideo
      @penzcentrumvideo  2 місяці тому +2

      @@thombaz Neked mi a hiteles lap, akár külföldön?

  • @margitsera3663
    @margitsera3663 2 місяці тому +3

    Nincs itt semmilyen klíla változás, itt klíma változtatás zajlik. Az a cèl ,hogy tönkre tegyèk a mezőgazdaságot. Ezt látjuk most. Zèró; HAARP ès Chemptrail ,ès akkor normális lesz az időjárás!

    • @molnarlaszlo9063
      @molnarlaszlo9063 2 місяці тому +1

      @@margitsera3663 legalább helyesen le tudnád írni a chemtrailt...

    • @margitsera3663
      @margitsera3663 2 місяці тому

      @@molnarlaszlo9063Te is jól megfogtad a lènyeget! Vèletlenűl elírtam, veled nemtörtènt mèg ilyen?

    • @molnarlaszlo9063
      @molnarlaszlo9063 2 місяці тому +1

      @@margitsera3663 az egész világ szenved a klímaváltozástól, ki a fenét érdekel a magyar mezőgazdaság? Ott van pl a lengyel, öket miért nem?

  • @Janika9Z8R
    @Janika9Z8R 2 місяці тому +1

    Zsuzsának van pasija?

    • @SajtosNokedli
      @SajtosNokedli 2 місяці тому

      Szia! Igen, a feleségem.

    • @0AmiTecH0
      @0AmiTecH0 2 місяці тому

      @@SajtosNokedli Nem hinném, a sajtos nokedli se nem környezetbarát, se nem fenntartható és önmagában fogyasztva egészségtelen is.

    • @Harnosimre
      @Harnosimre 2 місяці тому

      @@SajtosNokedlihogy mi???? Az enyem is

    • @SajtosNokedli
      @SajtosNokedli 2 місяці тому

      @@Harnosimre nincs mese, kozák birkózással kell eldöntenünk