To się opłaca - Premie dla młodych rolników

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 сер 2024
  • Emisja odbyła się 13.06.24 r. w TVP 1.
    Od 19 czerwca do 16 sierpnia 2024 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie prowadziła nabór wniosków o przyznanie premii dla młodych rolników w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej polityki Rolnej na lata 2023- 2027 (PS WPR).
    W Planie Strategicznym jest szereg udogodnień które wspierają działania na rzecz wymiany pokoleniowej i motywują młodych rolników do podejmowania działalności rolniczej.
    W ramach PS WPR realizowane jest wsparcie dla młodych rolników zarówno w I filarze WPR (w ramach płatności bezpośrednich), jak i w II filarze WPR (wsparcie w postaci premii, dodatkowe preferencje czy wyższa intensywność pomocy w wybranych interwencjach).
    W ramach I filaru WPR realizowana jest Płatność dla młodych rolników - płatność ta jest przyznawana rolnikowi aktywnemu zawodowo, jeżeli spełnia minimalne wymagania, w tym co do wieku.
    O wsparcie w postaci premii mogą ubiegać się rolnicy, którzy są pełnoletni ale nie ukończyli jeszcze czterdziestu jeden lat, mają nadany numer ewidencyjny i prowadzą samodzielnie gospodarstwa nie dłużnej niż dwa lata. Posiadają wykształcenie rolnicze lub uzupełnią je w ciągu trzech lat od otrzymania pierwszej raty pomocy.
    W ramach II filaru WPR w Polsce od wielu lat, realizowane jest wsparcie premiowe dla osób rozpoczynających samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego. Wsparcie w ramach interwencji Premie dla młodych rolników PS WPR (II filar WPR) dotyczy rozpoczynania i rozwoju działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym przez młodych rolników. Działalność rolnicza młodego rolnika opiera się na wytwarzaniu nieprzetworzonych produktów rolnych, a także przygotowaniu do sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.
    Zachętą na start dla młodych rolników będzie bezzwrotna premia w wysokości 200 tysięcy złotych.
    Wypłacana jest ona w dwóch ratach -140 tysięcy złotych po podpisaniu umowy o przyznaniu pomocy i rozpoczęciu realizacji biznesplanu i 60 tysięcy złotych po zakończeniu inwestycji.
    Młody rolnik ma również obowiązek prowadzenia rachunkowości rolniczej w ramach FADN czyli unijnego systemu zbierania danych rachunkowych. Zobowiązanie to może być również realizowane poprzez prowadzenie narzędzia do oceny ekonomicznej gospodarstwa, księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
    Ważne jest również zobowiązanie do osiągnięcia odpowiedniego wzrostu wielkości ekonomicznej, do 19,5 tys. euro albo o 10, 15, 20, a nawet o 30% w stosunku do wyjściowej wielkości ekonomicznej.
    Na zakup środków trwałych rolnik musi przeznaczyć co najmniej 70% środków, resztę może przeznaczyć na zakup środków do produkcji takich jak nawozy, pasza dla zwierząt czy paliwo.

КОМЕНТАРІ •