ETF - 4 błędy inwestorów

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 вер 2024
  • Newsletter: stockbroker.pl...
    AtlasETF: atlasetf.pl/
    Inwestując w ETF-y bardzo często zastanawiamy się, czy na dany indeks wybrać ETF A czy B, czy kupić go na giełdzie w Londynie czy Frankfurcie, czy kupić go przez brokera polskiego czy zagranicznego. To wszystko oczywiście jest ważne, ale bardzo często zaniedbujemy poważniejsze rzeczy. W tym materiale przedstawiam 4 częste błędy osób inwestujących w ETF. Inspiracją był dla mnie wykład Michała Wojciechowskiego z BM mBank "Jak inwestują pasywni inwestorzy w mBanku?", który Michał wygłosił na konferencji Pasywna Rewolucja 2023.

КОМЕНТАРІ • 34

  • @tomaszkwiatkowski4068
    @tomaszkwiatkowski4068 11 місяців тому +6

    Dzięki Artur za interesujący odcinek i za przedstawienie ciekawych danych👍👏🙏🙂😯🙄🤔💚

  • @HacK500
    @HacK500 2 місяці тому +1

    Dzieki za film! :)

  • @dominikn7639
    @dominikn7639 6 місяців тому +2

    Super

  • @pawekowalski8538
    @pawekowalski8538 8 місяців тому +1

    Wytrwałość ponad wszystko ✌️. Już sie nie mogę doczekać nowych limitów na IKE I IKZE na 2024 aby załadować je na FTSE I ACWI😉

  • @multitaxi82
    @multitaxi82 4 місяці тому

    dziękuję

  • @MyYouTubeNick
    @MyYouTubeNick 10 місяців тому

    Dzięki za krótki i treściwy materiał :) Punkt 3 trochę mi się kłóci ze strategią momentum, mógłbyś to kiedyś trochę rozwinąć :)

  • @Remiky7
    @Remiky7 8 місяців тому +1

    Panie Arturze, przede wszystkim duże brawa za przygotowywane materiały. Robi Pan nieskazitelną i estetyczną pracę na polskim YT, jeśli chodzi o szerokopojęte inwestycje.
    Mam pytania odnośnie Pana inwestowania w FTSE.
    W jakiej walucie Pan kupuje ETF? EUR czy USD?
    Czy kupuje Pan ETF z automatu i przewalutowanie z PLN na walutę robi broker? Czy ma Pan rachunek walutowy na którym ma walutę i kupuje ETF w danej walucie?

    • @stockbrokertv7412
      @stockbrokertv7412  8 місяців тому +1

      Hej, kupuję ETF w EUR.
      Sposób wymiany waluty zależy od broekra:
      IBKR - przelewam PLN do brokera i zamieniam u niego "ręcznie"
      IKE/IKZE - przelewam PLN, ktore są automatycznie zamienone na EUR w trakcie składania zlecenia.

    • @Remiky7
      @Remiky7 8 місяців тому +1

      Bardzo dziękuję za odpowiedź!
      Odnośnie IKE/IKZE, to przy wycofaniu środków lub osiągnięcia wieku emerytalnego i wypłaceniu kapitału, środki zostaną z powrotem zostaną przewalutowanie na PLN?
      Chciałbym od jutra zacząć kupować systematycznie przez XTB i zastanawiam się nad sposobem inwestowania, czy w EUR, czy niech XTB robi przewalutowanie.
      Myślę też nad swoim IKE. Obecnie mam GS Globalnych Spółek Dywidendowych. Znam ryzyko FIO, mnogość produktów w FIO oraz ryzyko zarządzającego. Może to czas na przejście do BOS i FTSE.

  • @michawitaszek9361
    @michawitaszek9361 11 місяців тому +4

    Nie no, kompletnie się nie zgadzam, 2-4 ETFy jako portfel to wcale nie jest duża liczba, szczególnie że ten z czterema ma oprócz akcji również obligacje i REITy, więc prawdopodobnie w długim terminie obniży zmienność całego portfela.

    • @stockbrokertv7412
      @stockbrokertv7412  11 місяців тому +4

      Nie twierdzę, że ETF portfel nie może się składać z większej liczby ETF-ów. Są przecież przykłady portfeli, które świetnie sobie radziły jak All-Weather Raya Dalio, składający się z aż 8 ETF-ów. Jak ktoś wie, co robi, wie po co i robi to z głową, to wszystko ok. Ale bardzo często jest tak, że osoby początkujące zaczynają od rozproszonego portfela. Dane pokazują, że taki rozproszony portfel wielu osobom niekoniecznie służy, ludzie się o niego "potykają". Ciężko jest zarządzać portfelem składającym się z kilku ETF-ów, uwzględniając rebalancing. A przy małym kapitale może to być też zbyt kosztowne. Nie chcę przekonywać, że każdy musi mieć jeden ETF. Zmierzam jedynie do tego, że każdy powinien zadać sobie pytanie, po co ma w portfelu wiele ETF-ów i czy na pewno tego potrzebuje.

    • @pawekowalski8538
      @pawekowalski8538 8 місяців тому +2

      ​@@stockbrokertv7412
      Dokładnie się z tym zgadzam. Też miewam ochotę aby dodać coś do mojego FTSE i zrobić z niego 2 ETF na rozwinięte i wschodzące...ale zaraz zadaję sobie pytanie po co? Czy będę śledził ich indeksy aby robić optymalny rebalancing? No nie ...to po co?, żeby mieć 2 i myśleć że to samo w sobie będzie lepsze niż 1 ETF na ACWI. NO Tak to nie działa 😂

  • @Kris-oc2vk
    @Kris-oc2vk 11 місяців тому +2

    Ciekawy materiał. 👍👏🔥 Sam na razie mam 1 etf Vangarda All Wolrd acc. Chciałbym dokupić 2 etf na obligacje na cały świat. Muszę się jednak jeszcze dokształcić o obligacjach i dopiero zdecydować.

    • @stockbrokertv7412
      @stockbrokertv7412  11 місяців тому +3

      Hej, dzięki. Moze słabo to wybrzmiało, ale nie twierdzę, ze nie mozna mieć kilku/wielu ETF-ów w portfelu. Jak ktos wie, co robi, wie dlaczego, to czemu nie. Ale wydaje mi się, że to droga dla mniejszości. Tymczasem jest to raczej powszechne. Moją intecją jest to, ze warto zadać sobie pytanie, czy naprawdę potrzebuję wiele ETF-ów w portfeli i dlaczego.

  • @mariaw7155
    @mariaw7155 10 місяців тому

    Cześć Artur. Dziękuję za super materiał! Powiedz proszę jak z 2 etf (DM i EM) przejść na 1 (caly świat)?

  • @tujestem77
    @tujestem77 4 місяці тому

    ale końcówka trochę dziwnie brzmi - "nasz portfel nie rośnie bo nie dokładamy"??? fundusze to nie lokata to ma rosnąć chyba że się ktoś wbij na górce

  • @pawekowalski8538
    @pawekowalski8538 8 місяців тому

    👍👍👍

  • @piorek9016
    @piorek9016 16 днів тому

    Hej, chcialbym kupic etf, inwestuje na etoro i mam wypelniony formularz w8ben. To znaczy, ze jedyne etf za jakimi sie powinenem rozgladac w przypadku distributing, powinny byc etf z funduszy majacych kraj rejestracji (domicile) USA dla spolek notowanych na gieldzie w USA bo wtedy najmniejszy jest podatek i najlatwiejszy do rozliczenia, mam racje? W przypadku etf ACC kraj rejestracji chyba nie ma znaczenia bo podatek zaplace zawsze ten sam 19% w dniu sprzedazy. Zrobilem gafe kupujac etf dywidendowych arystokratow w domicile w irlandii przez co za dywidendy bede musial zaplacic podatku 15% 1 rzedu i potem jeszcze ponownie 19% w PL. Czy mozesz polecic mi analogiczny etf ale z USA aby podatek byl tylko 15+4%? Podobnie z sp500? Jest tego tyle i roznia sie doslownie jedna literka i nie potrafie juz znalezc by na 100% byc pewnym ze wzialem dobry. Np tych SP500 jest wiele rodzajow i tu mozna sie wkopac w wyzszy podatek od dywidend. Inna sprawa, jaki etf polecilbys kupic teraz, ktory bylby bezpieczny, dawal w miare zadowalajaca stope zwrotu i byl latwy w rozliczeniu z uniknieciem podwojnego opodatkowania? Mam wrazenie, ze skoro sp500 jest na gorce to nie jest super moment a jednak finalnie interesuje mnie ten etf w dluzszej perspektywie powiedzmy 5 max 10 lat.
    Ike i ikze mnie nie interesuje, bo moj hiryzont jest dlugi ale perspektywa blokady do 65rz badz wiecej jak zmienia a ja moze nawet nie doczekam, mi nie po drodze

    • @stockbrokertv7412
      @stockbrokertv7412  16 днів тому +1

      @@piorek9016 Ja tam na USA kupiłbym syntetyka, np. P500.

  • @MrKrzysztofd
    @MrKrzysztofd 10 місяців тому

    Brak wytrwałości - to badanie przeprowadzone wśród klientów MBank nie ma sensu po wprowadzeniu dodatkowej opłaty depozytowej. Mimo że wcześniej inwestowałem poprzez ich konto maklerskie to właśnie poprzez tę decyzję nowe inwestycje przeprowadzam już gdzie indziej. Dodam że ta opłata wynosi 0,15% rocznie.

    • @stockbrokertv7412
      @stockbrokertv7412  10 місяців тому

      Wg mojej wiedzy, po wprowadzeniu opłaty depozytowej, z mBanku wyniosło się niskie kilka tysięcy osób. Czyli totalny margines. Zdecydowana większość ludzi wybrała wygodę i zostali (nie chciało im się przenosić). Taka jest prawda.
      Poza tym, badanie mBank to niejedyne badanie, które pokazuje brak wytrwałości. Wystarczy spojrzeć na dane KNF o rachunkach IKE i IKZE, a dokładnie o przeciętnych wartościach rachunków. One są druzgocące. One pokazują, że przeciętna wartość rachunku jest śmiesznie niska, pomimo że IKE mają już kilkanaście lat. Jest wyższa w przypadku emerytalnych rachunków maklerskich, ale to nadal są kwoty niskie. Po tych liczbach widać nieregularność jak na dłoni.

  • @zwirekpl
    @zwirekpl 5 місяців тому

    Arturze,
    Dzieki za ten odcinek. Chciałbym sie odnieśc do kwestii kupowania w Q1. Otóż w moim wypadku oszczędzam na wpłat na IKE/IKZE przez 12 miesięcy roku poprzedzającego rok inwestycji zatem wypełniam do maksa oba rachunki w styczniu i wtedy tez ustawiam zlecenia.
    WYdaje się zatem że rezlizuę strategie bardzo pasywnego inwestowania bez próby market timingu.
    Jak wiesz opłaty za kupno sa u polskich brokerów dośc wysokie więc dzielenie zakupów jest mało sensowne.
    Czy uważasz że lepiej byłoby kupować w innej części roku?
    Odrzucam kupowanie kwartalne własnie ze względu na opłaty.
    Pozdrawim
    Michal

    • @stockbrokertv7412
      @stockbrokertv7412  5 місяців тому +1

      Hej, zakładając jedną wpłate w roku, wydaje mi się, ze nie ma znaczenia czy bedzie dokonana na początku roku czy na końcu. Ja robię przeważnie na końcu, ale to tylko kwestia przyzwyczajenia.

  • @adsl209
    @adsl209 Місяць тому

    Gdzie przechowywane są Kupione ETF?
    czy moge kupić je na platformie A i sprzedać na platformie b?

    • @stockbrokertv7412
      @stockbrokertv7412  Місяць тому

      @@adsl209 Zagraniczne ETF-y są przechowywane u depozytariusza (odpowiednik polskiego KDPW).
      Co masz na myśli pisząc o "platformie"?
      ETF-y możesz kupić na jednym rynku (np. w Londynie) a sprzedać na drugim (np. we Frankfurcie), o ile są notowane tu i tu.
      Możesz też przenieść papiery od jednego brokera do drugiego brokera.

  • @PiotrZiolkiewczPiotrus70
    @PiotrZiolkiewczPiotrus70 10 місяців тому

    śmiech mnie ogarnia gdy słyszę jak wypowiada się pracownik mbanku o pasywnym inwestowaniu i dlaczego inwestor na ike/ikze nie kupuje ponownie ETF. Może dokupuje polskie akcje na GPW? Przypadek? Nie sądzę. A może chwila refleksji dlaczego ponownie nie kupują. Niech się cieszą że mają jeszcze (słowo klucz) konta IKE/IKZE klientów. Może są tacy wytrwali co odwlekają w dalszym ciągu decyzję o przenosinach. A teraz do meritum, o bieżących statystykach inwestowaniu w ETF moim zdaniem bardziej wiarygodni są inni brokerzy. Czy są dostępne a jeżeli tak informacje o udziale w rynku ETF poszczególnych brokerów?

  • @tomborow
    @tomborow 11 місяців тому +1

    Czy w długim terminie 10-15 lat można na etf stracić ?

    • @stockbrokertv7412
      @stockbrokertv7412  11 місяців тому +2

      Teoretycznie tak, gwarancji nigdy nie ma. Ale 10-15 lat to na tyle długi termin, ze ja bym się nie obawiał o wynik. Zwłaszcza inwestując regularnie, okresowo.

    • @neet5439
      @neet5439 10 місяців тому

      jak patrzysz na wykresy to widzimy, że rzekomo zawsze cena rośnie, tak jak gospodarka światowa cały czas się rozwija.
      NATOMIAST
      są dołki i górki
      WIĘC
      teoretycznie możesz być stratny za 10 oraz za 20 oraz za 35 i jeszcze za 50 lat
      możesz być startny wielokrotnie
      może też być tak, że będziesz stratny 2 razy, ale te 2 razy będą trwały po 15 lat.
      bessa może trwać nawet kilkadziesiąt lat i nie wiemy na kiedy przypada.
      poprawcie mnie jeśli się mylę

  • @user-gp5df1pb1m
    @user-gp5df1pb1m 6 місяців тому

    Artur, mam pytanko, co byś zrobił z wielką kasą rzędu 40 mln gdybyś ją dostał jutro ? (btw. znam Janusza, który sprzedaje działkę za taką kwotę i zadał mi pytanie, co bym zrobił z taką kasą)

    • @stockbrokertv7412
      @stockbrokertv7412  6 місяців тому

      JA - zrobilbym z nią dokladnie to samo co robię z resztą kasy.
      A Twojemu koledze doradziłbym: "Inwestuj w to, co rozumiesz". ;)

  • @lukasz.brzeski
    @lukasz.brzeski 11 місяців тому +1

    Brak wyrwałości? ;)