Najlepsza lokomotywa. Jak zawsze ją widzę to uśmiech pojawia mi się na twarzy. Ogółem to lubię wiele lokomotyw/ składów ale to jest cudo. Załamię się jak PKP usunie ten model z polskich torowisk. Bez niej to bym nie interesował się koleją
Inwestowanie w stare lokomotywy to normalna praktyka, zwłaszcza dla krajów na dorobku. Rachunek ekonomiczny jest prosty - taniej jest modernizować niż kupować nowy sprzęt. Poza tym EU07 cechowały się (i nadal cechują) dość dobrą wytrzymałością, niezawodnością i z reguły są lubiane przez kolejarzy. Oczywiście każdy model musi kiedyś zniknąć ze szlaków, ale w przypadku EU07 nie stanie się tak w ciągu najbliższych kilku, a nawet kilkunastu lat.
KUpować nowe to można jak się ma pieniądze. Jak się nie ma, to najrozsądniejsze jest stopniowe dokupowanie taboru i równoczesne modernizacje starego (oczywiście w granicach rozsądku). Jak to mówią nie od razu Rzym zbudowano.
@@dikwredniak aż tak to nie przesadzajmy. Jak kible są zużyte to na złom. Napisałem zresztą, że modernizacje w granicach rozsądku. Jak cena modernizacji zbliżona do zakupu nowego taboru to wiadomo, że gra nie warta świeczki. A do tego jeszcze trzeba doliczyć koszty utrzymania itp. więc to nie jest tak, że utrzymywać za wszelką cenę.
@@jakubadamczyk1523 Bo są nowocześniejsze niż graty które modernizujemy w kółko? Przykład wagony które nadal będą miały stare wózki i komfort jazdy dalej będzie gówniany. CD kupiły nowocześniejsze wagony od OeBB..... Było to tańsze jak modernizacja.....
Pamiętam doskonale ten czas w latach 60. kiedy ówczesna prasa obwieszczała z "wielkim hukiem" zaimportowanie z Anglii (nowoczesnych w owym czasie) elektrowozów o wdzięcznej nazwie typu: Bo-Bo. Na pierwszych stronach gazet zamieszczano zdjęcia z Gdyni, z rozładunku tych maszyn przewożonych na pokładach statków. W ówczesnej siermiężnej Polsce już sama dźwięczna nazwa (bobo - odnosiła się do układu osi)) pachniała nowoczesnością i budziła zainteresowanie. Oglądanie z bliska, z peronu, tej lokomotywy dostarczało emocji jak dzisiaj oglądanie superauta...
Piękny lok ,ja się cieszę ,że nadal kursuje ,nie bardzo lubię kosmicznych pociągów może są super szybkie w Japonii ,ale nie przypominają pociągów ,będzie mi kiedyś smutno jak znikną z szlaków kolejowych .
Pewna ilość ludzi sra się że te lokomotywy to gówno i złom A chciałbym przypomnieć że gdyby nie te lokomotywy to polska kolej byłaby trochę bardziej zacofana. A tym wybitnym mędrcom co uwarzają że IC powinno kupić nowy tabor na 200 chcę powiedzieć że są idotami Jeśli jesteście tacy hop do przodu to pierw zmodernizujcie linnie w Polsce do tych 200 i przystosujcie wagony do 200. A do tego dajcie pieniążki na takie inwestycje bo to są grube miliony jak nie miliardy.
Kwestia 200km/h w Polsce jest trudna, bo zapętleni jesteśmy już w błędnym kole. "Nie kupujmy taboru na 200 bo nie będzie gdzie jeździć" i "Nie modernizujmy linii na 200 bo nie będzie czym jeździć". Trzeba od którejś strony zacząć.
Tak, macie rację. To królowa naszych tras kolejowych. Jednak na mnie najbardziej (z wyglądu) robi wrażenie Świnka. Piękna jak panna na wydaniu. Poza tym mogłeś wspomnieć o modernizacji 20 EP/EU07 i przystosowaniu ich do prędkości 160 km/h. Ale dzìęki za filmik. Gratulacje!!!
Powiem tyle, jest kilka niedopowiedzeń np. to, że Pafawag produkował na bazie licencji EU07 (było wspomniane o EU06 i English Electric, ale nie było jaśnie powiedziane, że produkcja była na licencji), wersja Cegielskiego była również ogołocona z ozdobnych chromowanych listewek, które miała wersja Pafawagu. Plus jeszcze błąd, zamiast powiedzieć sprzęg samoczynny powiedziałeś sprzęt samoczynny. No i na końcu ta wzmianka o przedziałach, która jest niezwiązana z tematem i powinna zostać wywalona do kosza. Ale żeby nie było, że się czepiam, materiał fajnie zmontowany i dobrze opowiada okiem laika historię EU07, ale można było bardziej wyczerpać temat. Mam jeszcze pomysł na odcinek: Może odcinek o semaforach i sygnałach, które one wyświetlają. Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Należy powiedzieć przede wszystkim, że "cegielska" siódemka miała przekonstruowaną ostoję, czyli ramę podwozia, która była dużo mocniejsza od pierwowzoru i dlatego nadawała się do zabudowania sprzęgu samoczynnego, który przenosił dużo większe siły podłużne, niż sprzęg śrubowy. Stąd masa jest większa. Natomiast 303E i 4E nie są kompatybilne elektrycznie, przez co nie da się ich prowadzić w systemie ukrotnionym. Choć tego sposobu nigdy na pekapie nie próbowano zastosować w praktyce, bo w czynnej lokomotywie na doprzęgu zawsze musiał być maszynista lub przynajmniej pomocnik.
Wspaniała lokomotywa , uniwersalna , ma doskonałe właściwości jezdne. To , że wciąż jest używana wynika z naszego systemu zasilania 3kV prądu stałego , który nie jest wymagający dla lokomotyw , ponieważ przy takim zasilaniu do napędzenia pojazdu szynowego stosowany jest silnik elektryczny szeregowy z uzwojeniem wzbudzenia połączonym szeregowo z twornikiem. Ta lokomotywa jest prosta i łatwa w naprawie, nie ma sensu inwestowania w jakieś drogie maszyny , które i tak nie są wstanie rozpędzić się do 180 km/h przy obciążeniu składem, bo to wynika jasno z ograniczeń zasilania i zabezpieczeń przeciążeniowych sieci trakcyjnej. Gdy chodziłem do Technikum Kolejowego miałem okazję prowadzić tę lokomotywę podczas praktyk zawodowych, wspaniałe, niezapomniane uczucie. Pozdrawiam autora kanału 👍
Ja bym ich nie modernizował. Zostawiłbym je takie jakie są by fani mogli się cieszyć tym że one jeszcze jeżdżą. Wiele siódemek zostało już zezłomowanych lub zniszczonych w wypadkach i dlatego trzeba o nie dbać a nie złomować.
7:05 jest sens inwestowania w stary tabor ponieważ nie od dziś wiadomo że stare nie znaczy złe a wręcz przeciwnie. Ten starszy tabor jest mniej awaryjny od nowego. Tylko o tym już wielu zapomina kiedy to media robią z takich rzeczy sensacje że" średnia wieku taboru to 30 lat" Nowe pojazdy wymagają zupełnie innego wkładu. Częstsze awarie, elektronika która wymaga czasu i cierpliwości a to nie idzie w parze z rozkładem jazdy. Do tego części elektroniczne są znacznie droższe i przewoźnicy nie mają ich na miejscu w razie wymiany lecz trzeba najpierw zamówić. Natomiast do starych nawet nie trzeba zamawiać gdyż można je zdemontować z odstawionych pojazdów które np są do likwidacji. To pokazuje też że nie można nagle wszystkich pojazdów danej Seri wycofać lecz stopniowo. Czy do który ma kilkadziesiąt lat należy wyburzyć i postawić nowy tylko dlatego bo miał tyle lat? - nie. Można wyremontować. I tak samo powinno być z taborem.
Powiem tak: To sa sprawdzone lokomotywy, nie sa awaryjne, wiec dlaczego ich nie naprawiac? Z lokomotywami jest podobnie jak z samochodami. Niby lepiej kupic nowy, ale dzisiejszy nowy samochod to studnia bez dna. Moglbym jeszcze przyrownac ta lokomotywe do Autosana H9. Jakis czas temu mialem praktyki na PKS-ie. Wiecie dlaczego do dnia dzisiejszego te autobusy nadal jezdza? Bo rekordzisci potrafia zejsc ze zuzyciem paliwa do posiomu 15l/100km, a remont calego autobusu, ktory srednio wystarczal na 4-5 lat bezawaryjnej jazdy byl czesto tanszy niz jeden problem z Common-railem w jednym z nowych autobusow wtedy nabytych, gdzie w ciagu roku autobus wracal na holu po 20-30 razy na warsztat. Pewnie zaraz sie ktos przyczepi do komfortu kierowcy, ale widzialem ostatnie modyfikacje H9, gdzie poza okragla szyba z przodu za nic nie mozna powiedziec, ze to stara H9-ka. Mysle, ze z tymi lokomotywami jest podobnie. Miejsce pracy maszynisty caly czas sie poprawia, a skoro oglaszaja przetarg na naprawe i przeglad tych lokomotyw, to raczej na pewno oplaca sie to bardziej niz kupno nowego. :)
Okres przeglądów, prędkość i energochłonny rozruch oporowy będzie je powoli eliminować w ciągu następnych 10 lat. 20 siódemek będzie przerabianych na asynchrony więc zgoda na użycie siódemek dalej jest ale na pewno nie w tej samej formie.
EU07 była na licencji Angielskiej. DOKP Kraków zakupiło w Anglii 20 lokomotywEU06, Był problem z częściami zamiennymi,dlatego wykupiono licencję. Taką wersję słyszałem.
Nie pokazałeś żadnych różnic między wersjami tej lokomotywy. Przyszedłem tu z kanału samoloty, słyszę 9 minut opowieści bez żadnej treści. Mówisz w zapowiedzi, że wyjaśnisz czemu tak długo jeżdżą te lokomotywy, a w odcinku o tym ani słowa. I rzeczywiście będzie Ci tak szkoda lokomotywy o v max 125km/h?
Moim zdaniem już nie opłaca się inwestować w siódemki, jak jakas będzie miała awarię, to lepiej juz nie naprawiać (bo siodemek jeszcze i tak jest dużo) i tak powoli, powoli się skończą (ewentualnie ostatnie egzemplarze można by naprawić, jeśli by się zepsuły, ale lepiej np. Kupić griffiny, które są lepsze. Nie rozumiem też czemu PKP Intercity chce kasowac EPoki do 2027 roku, skoro to jest lokomotywa, która może jeździć najwięcej po polskich torach (nie mówię o pendolino, tylko o lokomotywie, bo Husarze nie wiedzieć czemu też mogą jeździć w Polsce maks 160), więc np. Za te siodemki lepiej dać EPoki, a nie je kasowac...
Porównanie kosztów eksploatacji starego do nowego nie jest właściwe. Nowe auta mają różne zalety ale koszt ich naprawy jest nieporównanie wyższy. Sama wymiana sprzęgła dwumasowego kosztuje więcej niż wydałem na naprawę mojego Fiata Seicento przez ostatnie dwadzieścia lat. Nowe auta mają mnóstwo bajerów, które mi do niczego nie są potrzebne, takich jak klimatyzacja, centralny zamek, wspomaganie kierownicy, ABS, ASR, DPF, EGR, AdBlue, czujnik cofania, kontrola ciśnienia w oponach czy poduszki powietrzne. W dodatku po wyłączeniu kluczykiem świecą się jeszcze długo jak choinka. W pracy szczególnie denerwuje mnie czujnik cofania, który piszczy nieraz bez sensu oraz brak korbki do opuszczania szyby. Ile razy po cofnięciu w ciasne miejsce i zgaszeniu silnika musiałem znów wyciągać kluczyki z kieszeni aby podnieść szybę. Wszystko to podłączone jest do komputera i często wyświetla kody błędów. Oczywiście nowe auta są bardziej ekologiczne i szybsze ale jeżeli ja nie jeżdżę do Niemiec, to gdzie mam w zgodzie z prawem z tej szybkości korzystać?
Chciałbym również nadmienić ( Co nie było powiedziane w filmie ) Że w roku 2011, oraz dwa razy w roku 2014 zostały kompletnie zmodernizowane 3 lokomotywy EU07 na zupełnie nowsze 303ea, znane dzisiaj jako EU07a :)
Jest sens inwestowania w 07..... Prosze zglebic temat amerykanskich czolgow abrams.... Tak sie robi w swiecie z dobrymi konstrukciami... Remontuje sie je dodajac nowe technologie...a eu 07 to udana maszyna...a mxymalna predkosc czesciej jest ograniczana przez stan torow niz dae techniczne maszyny..... wiec duzo jeszcze pracy przed PKP jub ja to dzisiaj sie zwie.... Zajmijmy sie torami i szlakami kolejowymi a potem zmieniajmy tabor....
O ile sie nie myle to one sa mniej awaryjne i prostrze w naprawach dlatego tez i tak dlugo sa uzywane. A co do szybkosci 125km/h to spoko bo duzo odcinkow ma ograniczenia czy tez szybkosc szlakowa nawet i mniejsza. Zobaczcie inne kraje, Szwajcaria. Niby bogaty kraj a tez uzywaja sprzet w podobnym wieku. Proste niezawodne i sobie dalej radzi. Nie mowie o zaprzestaniu kupna nowych lokow, ale to kupno nie po to zeby te na zlom, tylko zeby rozbudowywac siec itp.
PKP powinno zainwestować w cale zestawy nowych pociągów od lokomotyw po wagony przynajmniej na najważniejszych trasach żeby być konkurencyjne i rentowne. Pozdrawiam.
Część lokomotyw EU-07 powinna być zostać zmodernizowana i przystosowana do prędkości 160 km/h. Tak po części jest, bo pierwsze 3 zostały właśnie tak zmodernizowane jako wersja 07A, zaś kolejne 20 są w trakcie modernizacji. Spółka Intercity powinna również inwestować w nowe lokomotywy, ma 30 nowych Gryffinów z Newagu i powinna zakupić kolejne, żeby zastąpić stare elektrowozy, których możliwość eksploatacji się wyczerpuje.
Nie wiem, ja mam kapkę ponad 3 dyszki na karku i dla mnie urok podróży pociągami to właśnie te lokomotywy i te składy przedziałowe, gdzie nie raz poznało się fajnych ludzi, przegadało całą drogę i niejedno piwko pękło ;) Ostatnimi czasy jeździłem praktycznie tylko autem, jak pojechałem do Warszawy tym nowiutkim, ładniutnim, juropejskim trejnem to... po prostu nie ten klimat :/ Pozdro dla autora, szacun za pracę nad kanałem :)
Jak zawsze fajny odcinek, mam tylko jedna uwagę sprzęg samoczynny nie sprzęt samoczynny ;). Naprawy poziomu P5 to praktycznie wymiana na nowy całego osprzetu lokomotywy zostaje tylko pudło (kształt) dlatego moim zdaniem należy znaleźć złoty środek pomiędzy modernizacjami i zakupami nowych lokomotyw, które i tak będą musiały zgodnie z przepisami przejść naprawy poziomu P5. Pozdrawiam
Według mnie i tak i tak. Inwestować nowe lokomotywy, ale też również próbować ''reanimować'' już awaryjne starsze lokomotywy, ponieważ nowe lokomotywy, które są kupowane zza granicy to mogą sprawić problemy maszynistom podczas szkoleń z obsługi nowych nieznanych systemów, których się nie używa w Polsce, a w starszych lokomotywach maszynista umie się obsłużyć, bo wie, że to jest polski produkt z znanymi już mu systemami... A tym bardziej, że lokomotywy zza granicy są bardzo drogie z prostego powodu- ich design, dostawa itd. i tańszą alternatywą jest władanie nowych systemów, ale do starczych rodzimych lokomotyw... Z drugiej strony nasze starsze rodzime lokomotywy często ulegają awariom i innym rozwaleniom matki natury i trzeba jest sukcesywnie wycofywać, ale nie na złom, ale do jakiś muzeów, bo to kawał historii polskiej kolei, a nowe lokomotywy godnie je zastąpią po pół wieku dość awaryjnej eksploatacji...
..CO MA SPANIE DO DO PROWADZENIA LOKOMOTYWY.. ekonomia ma wiele cech z trakcją i torami.. zatem nowe.. to Twoim zdaniem odpowiedź na wszystko co na kolei?
A dlaczego nie przebudować więcej siódemek tak, aby miały v max 140 km/h (czyli nowe ósemki) lub zasynchronizować? 140-160 km/h zamiast 125 to niemała różnica, średnia prędkość na szlaku spokojnie dałaby radę wzrosnąć o minimum 10 km/h. Jeśli coś działa, to jasne, że nie wyrzucać, ale ulepszyć - dlaczego nie?
Witam. Gdzieś słyszałem stołkokrata z Warszawy ,który się wypowiadał o zmianie napięcia w sieci z 3KV stałego na 25 KV przemiennego. Pewnie dlatego chcą trzymać jeszcze 7 do końca.
Tych EU07 z 4E to zostało już bardzo mało. Spora część przerobiona jest na 303E, także ostatki. Pierwsze 10 EU07 fabrycznie też miało ogrzewanie na 110V, ale później przebudowano. Modernizacja dla Cargo ma jeden minus, głośne ogrzewanie nawiewne, ale cała reszta bardzo na plus
Nagraj coś o ET22,TY45,EU44,Tr6,Tp4, bo to naj loki i o st: Ostrów Wlkp, Nowe Skalmierzyce, Namysłaki lub o E20 2:57 niby o 7 a tu świnka w barwach niebieskich 6:136:427:178:14 i znów niby o 7 a tu niespodzianka i ep09 Szykujesz odc. O rarytasach kol. ?
Ja nie mógłbym wyobrazić sobie Polskich torów bez "siódemek"
Ja też!!!😍
Też bym nie mógł bo na prawie każdej stacji kolejowej i na przejazdach kolejowych można spotkać EU lub EP07
👏👏👏 ja też 👌
Ja też EU EP07 są wizytówką dla PKP Intercity i przewoźników towarowych
A widziałem EU07 zieloną bo jechała obok mnie z towarem
Najlepsza lokomotywa. Jak zawsze ją widzę to uśmiech pojawia mi się na twarzy. Ogółem to lubię wiele lokomotyw/ składów ale to jest cudo. Załamię się jak PKP usunie ten model z polskich torowisk. Bez niej to bym nie interesował się koleją
Inwestowanie w stare lokomotywy to normalna praktyka, zwłaszcza dla krajów na dorobku. Rachunek ekonomiczny jest prosty - taniej jest modernizować niż kupować nowy sprzęt. Poza tym EU07 cechowały się (i nadal cechują) dość dobrą wytrzymałością, niezawodnością i z reguły są lubiane przez kolejarzy. Oczywiście każdy model musi kiedyś zniknąć ze szlaków, ale w przypadku EU07 nie stanie się tak w ciągu najbliższych kilku, a nawet kilkunastu lat.
Dziękuję za wspaniały opis lokomotyw. Pozdrowienia z Czech :)
KUpować nowe to można jak się ma pieniądze. Jak się nie ma, to najrozsądniejsze jest stopniowe dokupowanie taboru i równoczesne modernizacje starego (oczywiście w granicach rozsądku). Jak to mówią nie od razu Rzym zbudowano.
Tak i EN57 jeździć do końca świata i jeden dzień dłużej......
@@dikwredniak aż tak to nie przesadzajmy. Jak kible są zużyte to na złom. Napisałem zresztą, że modernizacje w granicach rozsądku. Jak cena modernizacji zbliżona do zakupu nowego taboru to wiadomo, że gra nie warta świeczki. A do tego jeszcze trzeba doliczyć koszty utrzymania itp. więc to nie jest tak, że utrzymywać za wszelką cenę.
@@natorach a może lepiej kupić używki? Jakoś inne zarządy kolejowe tak robią i pozyskują o wiele lepszej jakości tabor.....?
@@dikwredniak czemu nie. Wszystko co nie będzie się wiązało ze stratą ma sens. No ale to specjaliści musza oszacować, ja się nie znam.
@@jakubadamczyk1523 Bo są nowocześniejsze niż graty które modernizujemy w kółko? Przykład wagony które nadal będą miały stare wózki i komfort jazdy dalej będzie gówniany. CD kupiły nowocześniejsze wagony od OeBB..... Było to tańsze jak modernizacja.....
Pamiętam doskonale ten czas w latach 60. kiedy ówczesna prasa obwieszczała z "wielkim hukiem" zaimportowanie z Anglii (nowoczesnych w owym czasie) elektrowozów o wdzięcznej nazwie typu: Bo-Bo. Na pierwszych stronach gazet zamieszczano zdjęcia z Gdyni, z rozładunku tych maszyn przewożonych na pokładach statków. W ówczesnej siermiężnej Polsce już sama dźwięczna nazwa (bobo - odnosiła się do układu osi)) pachniała nowoczesnością i budziła zainteresowanie. Oglądanie z bliska, z peronu, tej lokomotywy dostarczało emocji jak dzisiaj oglądanie superauta...
No ale podobno ep07 są mało awaryjne i na takich liniach jak np 202 gdzie prędkość maksymalna to 100-120 to są bardzo dobre lokomotywy.
Nie są. Wieku nie oszukasz. To kawał szpachli z elementami stali.
Lokomotyw się raczej nie szpachluje ;) Są to nawet bardzo dobre lokomotywy, nie chodzi o wiek, bo co z tego, że są stare, skaro się nie psują?
Dają radę na Szczecinach. Najlepsze pojazdy na trasie
na 202 idealne
@Paweł Kurowski Ale na takich trasach są 2 tory.
Jak dla mnie EU-EP07 ma swój urok i jest jakby zabytkiem
a nie jakieś pendolino
Tylko EUEP07. :)
Dokładnie, ja tam wolę składy z lokomotywami a nie te całe bez
Kolejny
@@pelativeeeee190 problem?
@@henrystickmin4824 tak i to wielki
Wczoraj na stacji w Katowicach widziałem śliczną EP07, która była pomalowana na zielono z żółtym czołem
Piękny lok ,ja się cieszę ,że nadal kursuje ,nie bardzo lubię kosmicznych pociągów może są super szybkie w Japonii ,ale nie przypominają pociągów ,będzie mi kiedyś smutno jak znikną z szlaków kolejowych .
Pewna ilość ludzi sra się że te lokomotywy to gówno i złom
A chciałbym przypomnieć że gdyby nie te lokomotywy to polska kolej byłaby trochę bardziej zacofana.
A tym wybitnym mędrcom co uwarzają że IC powinno kupić nowy tabor na 200
chcę powiedzieć że są idotami
Jeśli jesteście tacy hop do przodu to pierw zmodernizujcie linnie w Polsce do tych 200 i przystosujcie wagony do 200.
A do tego dajcie pieniążki na takie inwestycje bo to są grube miliony jak nie miliardy.
To są inwestycje na grube miliardy jeśli chodzi o modernizacje albo budowe całkiem nowych linii kolejowych.
Spoko. Unia daje kasę. PiS bierze ją jak uzależnieni
Kwestia 200km/h w Polsce jest trudna, bo zapętleni jesteśmy już w błędnym kole. "Nie kupujmy taboru na 200 bo nie będzie gdzie jeździć" i "Nie modernizujmy linii na 200 bo nie będzie czym jeździć". Trzeba od którejś strony zacząć.
@@toprus7412 wydaje mi się że pierw modernizacja linii potem tabor
@@cWvp80GEDg ED250 ma V-MAX 250 km/h
Tak, macie rację. To królowa naszych tras kolejowych. Jednak na mnie najbardziej (z wyglądu) robi wrażenie Świnka. Piękna jak panna na wydaniu. Poza tym mogłeś wspomnieć o modernizacji 20 EP/EU07 i przystosowaniu ich do prędkości 160 km/h. Ale dzìęki za filmik. Gratulacje!!!
Powiem tyle, jest kilka niedopowiedzeń np. to, że Pafawag produkował na bazie licencji EU07 (było wspomniane o EU06 i English Electric, ale nie było jaśnie powiedziane, że produkcja była na licencji), wersja Cegielskiego była również ogołocona z ozdobnych chromowanych listewek, które miała wersja Pafawagu. Plus jeszcze błąd, zamiast powiedzieć sprzęg samoczynny powiedziałeś sprzęt samoczynny. No i na końcu ta wzmianka o przedziałach, która jest niezwiązana z tematem i powinna zostać wywalona do kosza. Ale żeby nie było, że się czepiam, materiał fajnie zmontowany i dobrze opowiada okiem laika historię EU07, ale można było bardziej wyczerpać temat. Mam jeszcze pomysł na odcinek: Może odcinek o semaforach i sygnałach, które one wyświetlają. Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Należy powiedzieć przede wszystkim, że "cegielska" siódemka miała przekonstruowaną ostoję, czyli ramę podwozia, która była dużo mocniejsza od pierwowzoru i dlatego nadawała się do zabudowania sprzęgu samoczynnego, który przenosił dużo większe siły podłużne, niż sprzęg śrubowy. Stąd masa jest większa. Natomiast 303E i 4E nie są kompatybilne elektrycznie, przez co nie da się ich prowadzić w systemie ukrotnionym. Choć tego sposobu nigdy na pekapie nie próbowano zastosować w praktyce, bo w czynnej lokomotywie na doprzęgu zawsze musiał być maszynista lub przynajmniej pomocnik.
Siódemka to Królowa Polskich Kolei, nic tego nie zmieni.
Krolem zas byczek czyli et22.
A na bezdruciu ST44 😂😂😂
A kibel?
Na osobowych jest carem
Wspaniała lokomotywa , uniwersalna , ma doskonałe właściwości jezdne. To , że wciąż jest używana wynika z naszego systemu zasilania 3kV prądu stałego , który nie jest wymagający dla lokomotyw , ponieważ przy takim zasilaniu do napędzenia pojazdu szynowego stosowany jest silnik elektryczny szeregowy z uzwojeniem wzbudzenia połączonym szeregowo z twornikiem. Ta lokomotywa jest prosta i łatwa w naprawie, nie ma sensu inwestowania w jakieś drogie maszyny , które i tak nie są wstanie rozpędzić się do 180 km/h przy obciążeniu składem, bo to wynika jasno z ograniczeń zasilania i zabezpieczeń przeciążeniowych sieci trakcyjnej. Gdy chodziłem do Technikum Kolejowego miałem okazję prowadzić tę lokomotywę podczas praktyk zawodowych, wspaniałe, niezapomniane uczucie. Pozdrawiam autora kanału 👍
A może odcinek o symulatorze maszyna ?
Może nagrał byś serię o polskich producentach taboru kolejowego jak Pesa czy Newag
Będzie taki odcinek 😉
@@pociagi_youtube kiedy? 😁
pesozłomy i srewagi....
@@DriverPlmk ok
@@DriverPlmk co?
Nice video 😊
Ja bym ich nie modernizował. Zostawiłbym je takie jakie są by fani mogli się cieszyć tym że one jeszcze jeżdżą. Wiele siódemek zostało już zezłomowanych lub zniszczonych w wypadkach i dlatego trzeba o nie dbać a nie złomować.
Cóż, do pasjonatów zrobiono już ukłon w formie malowań retro
Według mnie te stare lokomotywy są najlepsze
dlaczego tak sądzisz?
@@bartekpl4709 to jest pikne
Wedłóg mnie też
Polskie koleje razem z "siódemkami" mają swój klimat i urok. Nie wyobrażam sobie wycofania wszystkich
Dla mnie niech jeżdżą jaknajdluzej ;)
Najzwyczajniej w świecie. Sentyment. No i jeżeli tyle lat jeżdżą i działają, to po co zmieniać ? ;)
7:05 jest sens inwestowania w stary tabor ponieważ nie od dziś wiadomo że stare nie znaczy złe a wręcz przeciwnie. Ten starszy tabor jest mniej awaryjny od nowego. Tylko o tym już wielu zapomina kiedy to media robią z takich rzeczy sensacje że" średnia wieku taboru to 30 lat"
Nowe pojazdy wymagają zupełnie innego wkładu. Częstsze awarie, elektronika która wymaga czasu i cierpliwości a to nie idzie w parze z rozkładem jazdy. Do tego części elektroniczne są znacznie droższe i przewoźnicy nie mają ich na miejscu w razie wymiany lecz trzeba najpierw zamówić. Natomiast do starych nawet nie trzeba zamawiać gdyż można je zdemontować z odstawionych pojazdów które np są do likwidacji. To pokazuje też że nie można nagle wszystkich pojazdów danej Seri wycofać lecz stopniowo.
Czy do który ma kilkadziesiąt lat należy wyburzyć i postawić nowy tylko dlatego bo miał tyle lat? - nie. Można wyremontować. I tak samo powinno być z taborem.
Bardzo ciekawy i super przygotowany materiał. Brawo
kiedy będzie odcinek o su45?
Powiem tak: To sa sprawdzone lokomotywy, nie sa awaryjne, wiec dlaczego ich nie naprawiac?
Z lokomotywami jest podobnie jak z samochodami. Niby lepiej kupic nowy, ale dzisiejszy nowy samochod to studnia bez dna.
Moglbym jeszcze przyrownac ta lokomotywe do Autosana H9. Jakis czas temu mialem praktyki na PKS-ie. Wiecie dlaczego do dnia dzisiejszego te autobusy nadal jezdza? Bo rekordzisci potrafia zejsc ze zuzyciem paliwa do posiomu 15l/100km, a remont calego autobusu, ktory srednio wystarczal na 4-5 lat bezawaryjnej jazdy byl czesto tanszy niz jeden problem z Common-railem w jednym z nowych autobusow wtedy nabytych, gdzie w ciagu roku autobus wracal na holu po 20-30 razy na warsztat. Pewnie zaraz sie ktos przyczepi do komfortu kierowcy, ale widzialem ostatnie modyfikacje H9, gdzie poza okragla szyba z przodu za nic nie mozna powiedziec, ze to stara H9-ka. Mysle, ze z tymi lokomotywami jest podobnie. Miejsce pracy maszynisty caly czas sie poprawia, a skoro oglaszaja przetarg na naprawe i przeglad tych lokomotyw, to raczej na pewno oplaca sie to bardziej niz kupno nowego. :)
Okres przeglądów, prędkość i energochłonny rozruch oporowy będzie je powoli eliminować w ciągu następnych 10 lat. 20 siódemek będzie przerabianych na asynchrony więc zgoda na użycie siódemek dalej jest ale na pewno nie w tej samej formie.
4:13 powiedziales english electric to do glowy przyszlo mi tylko jedno. english electric lighting (samolot)
EU07 była na licencji Angielskiej. DOKP Kraków zakupiło w Anglii 20 lokomotywEU06, Był problem z częściami zamiennymi,dlatego wykupiono licencję. Taką wersję słyszałem.
Dokładnie EU O6, PROTOPLASTA CZY PIERWOWZOR, JAK ZWAŁ TAK ZWAŁ
Woziła mnie na kolonie, teraz wozi mnie do pracy, nie wspomnę o starszym pokoleniu 😉
Ma ta zaletę że w przypadku awarii na szlaku dobry mech w większości sobie poradzi a przy elektronice i komputerze to już problem
Jak EN57, wieczny
Super , pozdrawiam
Siódemeczka, moja ulubiona.. Maszyna 100 - lecia. Szkoda, że zanika. Pozdrawiam.
Nagrasz odcinek o najdłuższej trasie kolejowej w Polsce
powiedzial ze nagra
@@arbaux Nagra albo nie.
Przemysł - Kołobrzeg
@AutobusowyŚwir co w weekendy ??
@AutobusowyŚwir tak nie na temat troszkę mówisz ale ok , bo kogo to obchodzi że w weekendy , ale spk ✌️✌️
Super film! Ciekawe jak by wyglądała dzisiejsza kolej gdyby nie siódemki :D
Dlaczego pociąg nowy czy wagon kiedy wyjeżdża z modernizacji ma dach biały a kiedy trochę pojeżdżą to dach mają brązowy
Nie wiem.
Dzięki za tą informację
Great video❤❤👌👌👍👍
Nie pokazałeś żadnych różnic między wersjami tej lokomotywy. Przyszedłem tu z kanału samoloty, słyszę 9 minut opowieści bez żadnej treści. Mówisz w zapowiedzi, że wyjaśnisz czemu tak długo jeżdżą te lokomotywy, a w odcinku o tym ani słowa. I rzeczywiście będzie Ci tak szkoda lokomotywy o v max 125km/h?
Moim zdaniem już nie opłaca się inwestować w siódemki, jak jakas będzie miała awarię, to lepiej juz nie naprawiać (bo siodemek jeszcze i tak jest dużo) i tak powoli, powoli się skończą (ewentualnie ostatnie egzemplarze można by naprawić, jeśli by się zepsuły, ale lepiej np. Kupić griffiny, które są lepsze. Nie rozumiem też czemu PKP Intercity chce kasowac EPoki do 2027 roku, skoro to jest lokomotywa, która może jeździć najwięcej po polskich torach (nie mówię o pendolino, tylko o lokomotywie, bo Husarze nie wiedzieć czemu też mogą jeździć w Polsce maks 160), więc np. Za te siodemki lepiej dać EPoki, a nie je kasowac...
Człowieku co ty gadasz nie naprawiać eu07? Bez eu07 i et22 niema kolei ( nie ma sensu) jak czytam takie komentarze to mi ręce opadają.
Pozdrawiam
@@kolejowykuba5868 potwierdzam. Przeczytaj mój kom. EU/EP07 to de facto oznaczenie Polskich kolei i nie jestem w stanie wyobrazić sobie PKP bez nich.
Porównanie kosztów eksploatacji starego do nowego nie jest właściwe. Nowe auta mają różne zalety ale koszt ich naprawy jest nieporównanie wyższy. Sama wymiana sprzęgła dwumasowego kosztuje więcej niż wydałem na naprawę mojego Fiata Seicento przez ostatnie dwadzieścia lat. Nowe auta mają mnóstwo bajerów, które mi do niczego nie są potrzebne, takich jak klimatyzacja, centralny zamek, wspomaganie kierownicy, ABS, ASR, DPF, EGR, AdBlue, czujnik cofania, kontrola ciśnienia w oponach czy poduszki powietrzne. W dodatku po wyłączeniu kluczykiem świecą się jeszcze długo jak choinka. W pracy szczególnie denerwuje mnie czujnik cofania, który piszczy nieraz bez sensu oraz brak korbki do opuszczania szyby. Ile razy po cofnięciu w ciasne miejsce i zgaszeniu silnika musiałem znów wyciągać kluczyki z kieszeni aby podnieść szybę. Wszystko to podłączone jest do komputera i często wyświetla kody błędów. Oczywiście nowe auta są bardziej ekologiczne i szybsze ale jeżeli ja nie jeżdżę do Niemiec, to gdzie mam w zgodzie z prawem z tej szybkości korzystać?
Chciałbym również nadmienić ( Co nie było powiedziane w filmie ) Że w roku 2011, oraz dwa razy w roku 2014 zostały kompletnie zmodernizowane 3 lokomotywy EU07 na zupełnie nowsze 303ea, znane dzisiaj jako EU07a :)
No właśnie. To bardzo duży minus ze strony autora filmu
tak myślałem że powie coś o asynchronach które według mnie są ładniejsze od zwykłych siódemek a tu klapa nic nie powiedział
Bardzo mi się podobało! Remontować, remontować i jeszcze raz remontować! Na nowe patrzeć zdążymy. Piękny film. Pana uśmiech jest motywujący 😊
Jest sens inwestowania w 07.....
Prosze zglebic temat amerykanskich czolgow abrams....
Tak sie robi w swiecie z dobrymi konstrukciami...
Remontuje sie je dodajac nowe technologie...a eu 07 to udana maszyna...a mxymalna predkosc czesciej jest ograniczana przez stan torow niz dae techniczne maszyny.....
wiec duzo jeszcze pracy przed PKP jub ja to dzisiaj sie zwie....
Zajmijmy sie torami i szlakami kolejowymi a potem zmieniajmy tabor....
Kocham ten pociąg
Będzie odcinek o Husarzu (EU44) lub/i Traxxie (EU43 - E146/E186)
A po co robić takie złomy xDD
@@brakinformacji381 eee
Niech sobie jeżdżą.
Dopóki nie stwarzają zagrożenia miło je będzie nadal oglądać.
Poza tym jeżeli firm nie było by stać to by nie inwestowali
Ja kojaże eu/ep-07 bo to moja ulubiona lokomotywa jestem fanem pociągów. :) Pozdrawiam.
Jeśli dobrze pamiętam to EU oznaczało "elektrowóz uniwersalny" a EP "elektrowóz pasażerski" .
Zapraszam do UK poczulbys się tu jak ryba w wodzie 🙂
Elektryczna Uniwersalna* Elektryczna Pasażerska*
Przejazd IC z stacji Przemyśl Główny do stacji Szczecin Główny?
Bardzo ważną informacją jest to że na bazie EU07 typ 4E powstała EP08 typ 102E w PAFAWAGU .
KTÓRY SPRZEDANO ZA GROSZE PRZEZ SLD I PO MILERA I CIMOSZEWICZA Z PZPR
UBIKACJI BRAK 😂SIKAJĄ DO SŁOIKÓW 😂
O ile sie nie myle to one sa mniej awaryjne i prostrze w naprawach dlatego tez i tak dlugo sa uzywane. A co do szybkosci 125km/h to spoko bo duzo odcinkow ma ograniczenia czy tez szybkosc szlakowa nawet i mniejsza. Zobaczcie inne kraje, Szwajcaria. Niby bogaty kraj a tez uzywaja sprzet w podobnym wieku. Proste niezawodne i sobie dalej radzi. Nie mowie o zaprzestaniu kupna nowych lokow, ale to kupno nie po to zeby te na zlom, tylko zeby rozbudowywac siec itp.
PKP powinno zainwestować w cale zestawy nowych pociągów od lokomotyw po wagony przynajmniej na najważniejszych trasach żeby być konkurencyjne i rentowne. Pozdrawiam.
czy będzie film o SU45?
Część lokomotyw EU-07 powinna być zostać zmodernizowana i przystosowana do prędkości 160 km/h. Tak po części jest, bo pierwsze 3 zostały właśnie tak zmodernizowane jako wersja 07A, zaś kolejne 20 są w trakcie modernizacji. Spółka Intercity powinna również inwestować w nowe lokomotywy, ma 30 nowych Gryffinów z Newagu i powinna zakupić kolejne, żeby zastąpić stare elektrowozy, których możliwość eksploatacji się wyczerpuje.
Ale mnie jedno mnie dziwi w tych griffinach. IC wzięło wersję uniwersalną A nie pasażerską.
Fajny film
Ale nic nie wspomniałeś o EP08...
Spodziewam się źe będzie Wideo o Trasy Świnoujście - Przemyśl 😉
Można też Kudowa-Zdrój - Suwałki 😀
Nie wiem, ja mam kapkę ponad 3 dyszki na karku i dla mnie urok podróży pociągami to właśnie te lokomotywy i te składy przedziałowe, gdzie nie raz poznało się fajnych ludzi, przegadało całą drogę i niejedno piwko pękło ;) Ostatnimi czasy jeździłem praktycznie tylko autem, jak pojechałem do Warszawy tym nowiutkim, ładniutnim, juropejskim trejnem to... po prostu nie ten klimat :/
Pozdro dla autora, szacun za pracę nad kanałem :)
poprawka 8:10 eu07-001 znajduje się w skansenie w chabówce
Jazda w nocy przedziale już nie jest taka fajna, bo dodali tych świecących lampek po ciemku przez co światło odbija się od szyb i niewiele widać
5:05 i kiedy bedzie odcinek o wycofanym taborze????
Omg ty nagrywales odc widzialem cie omg
Moim zadaniem inwestować w naprawy EU07
Wiele sympatii do staroci ale kiedy młodsza nowszal śmiga 160 km/h nie mam nic przeciwko.
Polska powinna zrobić więcej EU07
UNIA EUROPEJSKA TO DRUGA KOMUNA PSEUDO DEMOKRACJA Z NOWYMI UTRUDNIENIAMI BIUROKRATOW Z BRUKSELI 😢😂
Mam pytanie jak wygląda uczenie się na kolejarza? Na jaką szkołę czeba iść ( Technikum,...???) I dalej.
Co znaczy kolejarza? Kryteria różnią się znacznie między zawodami na kolei
Sorry chodziło mi o maszyniste
Super film.
Odcinek o lokach HCP?
eu07 i ET22 są to najlepsze polskie lokomotywy zwłaszcza w barwach PKP CARGO jeszcze ładniejsze
A czy będzie może o byku?
Oj tak byczqu hehe
Tylko 125 km/h? Jechałem z taką lokomotywą 160 km/h po CMK.
Może jechałeś tą po modernizacji?
Jeśli tak to była to 07A po modernizacji w ZNTK Oleśnica czyli tzw. asynchron.
EP 07 jest wielka! To klasyk jak wino:):):):):):)
Jak zawsze fajny odcinek, mam tylko jedna uwagę sprzęg samoczynny nie sprzęt samoczynny ;). Naprawy poziomu P5 to praktycznie wymiana na nowy całego osprzetu lokomotywy zostaje tylko pudło (kształt) dlatego moim zdaniem należy znaleźć złoty środek pomiędzy modernizacjami i zakupami nowych lokomotyw, które i tak będą musiały zgodnie z przepisami przejść naprawy poziomu P5. Pozdrawiam
pudło, zostają wózki a pudło jest nowe
Może coś o planach na nową stację Poznań Franowo ? Podobno ma powstać tam największą stacja przeładunkowa w Polsce
4:21 czy to jest odcinek między Redą a Rumią?
Tak
GDZIE BYL FRASYNIUK JAK ROZKRADANO FABRYKI WAGONÓW PAFAWAG WE WROCŁAWIU 😂
Super video!
Nie dopuszczę do wycofania wszystkich siódemek!
Ja też. Życzę ci wesołych świąt.
ja tez i en
A co ma zastąpić ep07 ?
@@maciekgotaio8585 Eu160 Griyfin
@@Skoras95 łeee to słabo.
Według mnie i tak i tak.
Inwestować nowe lokomotywy, ale też również próbować ''reanimować'' już awaryjne starsze lokomotywy, ponieważ nowe lokomotywy, które są kupowane zza granicy to mogą sprawić problemy maszynistom podczas szkoleń z obsługi nowych nieznanych systemów, których się nie używa w Polsce, a w starszych lokomotywach maszynista umie się obsłużyć, bo wie, że to jest polski produkt z znanymi już mu systemami...
A tym bardziej, że lokomotywy zza granicy są bardzo drogie z prostego powodu- ich design, dostawa itd. i tańszą alternatywą jest władanie nowych systemów, ale do starczych rodzimych lokomotyw...
Z drugiej strony nasze starsze rodzime lokomotywy często ulegają awariom i innym rozwaleniom matki natury i trzeba jest sukcesywnie wycofywać, ale nie na złom, ale do jakiś muzeów, bo to kawał historii polskiej kolei, a nowe lokomotywy godnie je zastąpią po pół wieku dość awaryjnej eksploatacji...
EU07 wiecznie żywa :)))
A może odcinek o najstarszej na świecie, użytkowanej lokomotywie?
Moja ukochana lokomotywa
..CO MA SPANIE DO DO PROWADZENIA LOKOMOTYWY.. ekonomia ma wiele cech z trakcją i torami.. zatem nowe.. to Twoim zdaniem odpowiedź na wszystko co na kolei?
będzie odcinek o EP09 ?
Trasa Świnoujście Przemyśl zgadłem?
Ps fajny odcinek
A dlaczego nie przebudować więcej siódemek tak, aby miały v max 140 km/h (czyli nowe ósemki) lub zasynchronizować? 140-160 km/h zamiast 125 to niemała różnica, średnia prędkość na szlaku spokojnie dałaby radę wzrosnąć o minimum 10 km/h. Jeśli coś działa, to jasne, że nie wyrzucać, ale ulepszyć - dlaczego nie?
A może coś o EP05 albo EP09?
Ja też kocham jeździć w przedziale
Witam. Gdzieś słyszałem stołkokrata z Warszawy ,który się wypowiadał o zmianie napięcia w sieci z 3KV stałego na 25 KV przemiennego. Pewnie dlatego chcą trzymać jeszcze 7 do końca.
Super lokomotywa i wytrzymała nie to co te nafaszerowane elektroniką, większy mróz i ... dupa.
nie trzeba mrozu,wystarczą liście na szynach i nowoczesne mają problem,maszyniści potwierdzają że te stare konstrukcje są mniej niezawodne
Tych EU07 z 4E to zostało już bardzo mało. Spora część przerobiona jest na 303E, także ostatki. Pierwsze 10 EU07 fabrycznie też miało ogrzewanie na 110V, ale później przebudowano. Modernizacja dla Cargo ma jeden minus, głośne ogrzewanie nawiewne, ale cała reszta bardzo na plus
1:44 moja ulubiona miejscówka w Świnoujściu ;)
Siódemka wiecznie żywa!!!
Ale, że moje miasto na miniaturce? :) :0
1:09 17 h, pachnie mi to odcinkiem o IC 38172 Przemyślanin relacji Przemyśl Główny- Świnoujście.
Tez mi sie tak wydaje ale pewnie bedzie więcej czasu potrzebne ;-)
Byłem dzisiaj na dworcu i ją widziałem z niestandardowym składem TLK Halny z Bielska Białej do Bydgoszczy
Zgadzam się całkowicie, że korzystanie z dworca Poznań Główny, to koszmar. Sam miałem okazję się o tym przekonać.
Dla mnie kolej to jakby inny świat,wchodzisz do przedziału i przenosisz się w czasie.Ma swój klimat,aczkolwiek fajnie by było coś pozmieniać
Racja
Nagraj coś o ET22,TY45,EU44,Tr6,Tp4, bo to naj loki i o st: Ostrów Wlkp, Nowe Skalmierzyce, Namysłaki lub o E20
2:57 niby o 7 a tu świnka w barwach niebieskich
6:13 6:42 7:17 8:14 i znów niby o 7 a tu niespodzianka i ep09
Szykujesz odc. O rarytasach kol. ?
Film niby o elektrowozie a oglądam wagony.
Na bliźniaczym kanale 'Autubusy (Sławka)' ciągle mamy 'cabwiev' z bydgoskiej KM, a jako wstawki pojawiają się materiały, których dotyczy temat filmu.