Wiedza o meteorytach na przestrzeni wieków - dr Roksana Maćkowska

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 жов 2024
  • Wykład dr. Roksany Maćkowskiej w ramach Nocy Muzeów [15 maja 2021 r.]
    wszechnica.org...
    Meteoryty to fragmenty skał odłupywane od ciał niebieskich (planetoid, komet, Marsa i Księżyca), a następnie spadające na powierzchnię naszej planety. Dziś o gościach z kosmosu wiemy bardzo dużo. A co wiedzieli o nich ludzie minionych epok? Jak ewoluowała nauka o meteorytach od czasów prehistorycznych? Na nurtujące nas pytania dotyczące meteorytyki odpowie dr Roksana Maćkowska podczas wykładu zatytułowanego ”Wiedza o meteorytach na przestrzeni wieków”.
    dr Roksana Maćkowska - absolwentka Wydziału Geologii UW, doktor nauk o Ziemi, była pracowniczką PAN Muzeum Ziemi w Warszawie. Przez 6 lat kierowała Działem Zbiorów Mineralogicznych i Petrograficznych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Meteorytowego oraz Towarzystwa Rapperswilskiego.
    Znajdź nas:
    / wszechnicafww
    / wszechnicafww1
    anchor.fm/wsze...
    anchor.fm/wsze...
    wszechnica.org...
    #meteoryty #geologia #muzeumziemi #nocmuzeów #skały

КОМЕНТАРІ • 21

  • @grzegorzzmorelowej3162
    @grzegorzzmorelowej3162 3 роки тому +1

    A ja proszę, żeby pani usiadła teraz do komputera i przygotowała ze 3-4 takie godzinne wykłady o różnych"przybyszach". Proszę, proszę, proszę.... 😁

  • @tabasco07
    @tabasco07 3 роки тому

    Czy sklepy internetowe z meteorytami są legitne ? czy to ściema?

  • @canalminus-
    @canalminus- 3 роки тому

    Dzięki Pani Doktor za czas i super merytoryczny wykład.
    z mojej strony ale i pewnie nas wszystkich prosimy o wiecej .
    Ściskam i pozdrawiam

  • @marcplfr
    @marcplfr 3 роки тому +1

    Pani doktor, dziekuje za wyklad. Niestety obejrzalem go z opoznieniem i nie mialem mozliwosci zadania kilku pytan na "biezaco". Byc moze zechce Pani mi (nam) odpowiedziec? Zarydzykuje ;-)
    Czy czarny kamien Kaaba, bedacy przedmiotem kultu muzolmanow w Mekce jest, lub moze byc meteorytem? Zna pani przekazy muzulmanskie co do jego pochodzenia...?
    Po drugie slyszalem historie, ze do konca XIX wieku Eskimosi eksploatowali meteoryt zelazny jako rude zelaza. Sprzedali kilkudziesieciotonowy odlam amerykanskiemu exploratorowi, ktory przetransportowal go do USA do muzeum. Czy to prawda? Jak uderzenie tak masywnego obiektu pozostawilo go na powierzchni Ziemi? Nie wbil sie w glob skorupy? A moze uderzyl w kilometrowa powiezrchnie ladolodu?
    I zwiazane z tym; istnieje teoria iz koniec epoki lodowcowej w Ameryce Polnocnej zapoczatkowal upadek odlamkow meteorytu? asteroidy? komety? na ladolod polnocnoamerykanski. Co Pani o tym sadzi?
    I juz na koniec; jak Panstwo rozrozniaja, jaki jest sposob rozumowania, ze na Ziemie spadl mereoryt, a moze ateroid, a moze resztki komety, zwlaszcza gdy nie ma odlamkow - casus eksplozja z 1908 roku nad Podkamienna Tunkuska.
    Dziekuje Pani i zycze powodzenia :-)

    • @roksanamackowska7782
      @roksanamackowska7782 3 роки тому

      Dzień dobry, dziękuję za wysłuchanie wykładu. Z wiadomych względów nie jest możliwe zbadanie czarnego kamienia Kaaba, ale można przypuszczać, że jest to meteoryt. Podobne przypuszczenia mam także, co do innych, czarnych kamieni eksponowanych w świątyniach w Azji (między innymi Indie). Często w legendach pojawia się stwierdzenie, że są to kamienie zesłane na Ziemię przez jakieś bóstwo.

    • @marcplfr
      @marcplfr 3 роки тому

      @@roksanamackowska7782 Dziekuje Pani za odpowiedz. Choc prawde mowiac nie zadowala mnie ona, nie z Pani winy bynajmniej... Szkoda, ze nie rozszezyla Pani tego tematu (mitologicznych "swietych" kamieni); przytoczylem przyklad Kaaby jako najbardziej znany a Pani ma w zanadrzu inne, o ktorych nie mam pojecia! Nastepnym razem?... Prosze :-)
      O odlamkach komety spadajacych na ladolod polnocnoamerykanski i wyginieciu tamtejszej megafauny wraz z dr; Tyborowskim mogliby Panstwo przygotowac wspanialy wyklad! To tylko sugestia.

    • @roksanamackowska7782
      @roksanamackowska7782 3 роки тому +2

      @@marcplfr Następnym razem może przygotuję wykład tylko o kamieniach czczonych w różnych kulturach. Co do Kaaby największy problem jest z jego dostępnością. "Niewierni" nie mogą nawet wejść do pomieszczenia, w którym jest przechowywany. Myślę, że wielu znawców meteorytów próbowało się do niego zbliżyć. Trochę inaczej ma się sprawa z meteorytem Nogata, który w 861 roku przebił się przez dach świątyni sintoistycznej. Jest on przechowywany w niej do dziś.

    • @marcplfr
      @marcplfr 3 роки тому

      @@roksanamackowska7782 Dzien dobry Pani :-)
      Niewatpliwie bedzie to ciekawy wyklad! O Kaabie wspomnialem, gdyz jest to niejako modelowy przyklad; sporo na jego temat mozna przeczytac w mitologii muzulmanskiej a znawcy, jak Pani moga wiele wywnioskowac z tego i chocby z jego gabarytow (prosze zauwazyc w jakim szescianie jest przechowywany, a na widok "publiczny" wystawiony jest tylko jego maly fragment). Jaki krater mogl wybic? gdzie on jest? itp. Wyklad na temat innych nieznanych ogolowi "swietych kamieni" z pewnoscia bedzie pasjonujacy; takze porownanie dotyczacych ich mitow ze stosunkowo nowopowstalymi, "na naszych oczach" mitami ludow Syberii odnosnie zdarzenia z 1908 roku.
      Dziekuje Pani za uwage i poswiecony czas. Zycze powodzenia i do rychlego "spotkania" na nastepnym wykladzie :-)

  • @podkowalesna
    @podkowalesna 3 роки тому +1

    Oj, doktor tak wysoko ustawił poprzeczkę, że tej miłej Pani słucha się z niejakim trudem

    • @arekkania6349
      @arekkania6349 3 роки тому

      Nie przesadzaj.

    • @marcplfr
      @marcplfr 3 роки тому

      Fakt, dr Tyborowski jest doskonalym eryduta.

    • @podkowalesna
      @podkowalesna 3 роки тому

      @@arekkania6349 toż złego słowa o Niej nie napisałem.....

  • @krzysztof8095
    @krzysztof8095 3 роки тому

    Czy są pierwiastki ( oprócz irydu) które powszechnie można znaleźć w meteorytach a na Ziemi są rzadkie? ( i drogie ? )
    Chodzi mi o kwestie rozwój górnictwa kosmicznego.
    Jakbyśmy dysponowali technologią pozyskania przemysłowych ilości materiału z jakichś skał w kosmosie, albo przyholowania jakiejś mniejszej asteroidy żelaznej na orbitę okołoziemską.
    Co by w tym było?
    Bo rozumiem że mamy wiedzę na temat składu meteorów które spadły na naszą planetę.
    (dużo złota, platyny, metale ziem rzadkich ???) :)
    Procentowo więcej niż w ziemskich złożach?

    • @roksanamackowska7782
      @roksanamackowska7782 3 роки тому

      Asteroidy zawierają dużo palladu, platyny i pierwiastków ziem rzadkich oraz pierwiastki pospolitsze, których złoża na Ziemi mogą w niedługim czasie ulec wyczerpaniu. Chodzi tu przede wszystkim o żelazo, miedź i nikiel, których koncentracja w meteorytach jest bardzo wysoka. Cały czas trwają badania nad kosmicznym górnictwem i jest szansa, że zostanie ono wprowadzone w życie. Trwa dyskusja także nad aspektem moralnym takiego górnictwa. Powstało pytanie czy przyciąganie asteroid na orbitę ziemską nie będzie zbyt dużą ingerencją w kosmos.

    • @krzysztof8095
      @krzysztof8095 3 роки тому

      @@roksanamackowska7782
      Tego ostatniego nie rozumiem.
      Chodzi o to że jakiś kraj mógłby użyć takiej skały jako broni kinetycznej? ... Katastrofa Tunguska nad Nowym Jorkiem, Pekinem, czy Moskwą ?

    • @roksanamackowska7782
      @roksanamackowska7782 3 роки тому

      @@krzysztof8095 Bardziej chodzi o to czy mamy prawo aż tak ingerować w przyrodę. Czy nie wywołamy negatywnych skutków, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

    • @krzysztof8095
      @krzysztof8095 3 роки тому +1

      ​@@roksanamackowska7782
      Z całym szacunkiem ...
      Jako gatunek przyczyniliśmy się do wytępienia megafauny. Niedźwiedź jaskiniowy, mamut, tygrys szablozębny, tur.
      Obecnie dożynamy słonie, wieloryby, białe nosorożce i z tuzin innych gatunków.
      Przełowiliśmy oceany i wyrżnęliśmy lasy, wszystko i wszędzie zanieczyszczone jest mikroplastikiem.
      Większość rzek krajów uprzemysłowionych przypomina ściek.
      Globalizacją przekształciliśmy Ziemię w jedną wielką szalkę Petriego dla ptasiej i świńskiej grypy, SARS, oraz innych patogenów.
      A i jeszcze zdetonowaliśmy jakieś 2 121 bomb atomowych o łącznej mocy 540 849 kiloton trotylu
      Po takiej wyliczance pytanie czy mamy moralne prawo aż tak ingerować w przyrodę, ... ten tego, ... traci sens.

    • @mariadelaola3838
      @mariadelaola3838 3 роки тому

      @@krzysztof8095 takie pytanie to strzał w kolano.Proszę to wymazać czym prędzej bo nawet mi się glupio zrobiło..Może pani zmęczona po wykadzie i stąd takie zapytanie..brrraz mnie ciary przeszły