Książka Jacka Jakubiuka o złocie 👉 finansowypreppers.pl/ksiazka/ 👑 Kup złoto w Mennicy Inwestorów 👉 mennicainwestorow.pl/ Na kod FP5 dodatkowe 0,5% zniżki (działa na wszystkie produkty)
Wchodzisz na rynek (krypto, akcji itd) z pieniędzmi, które już w dniu wypłaty są zerżnięte podatkami, po to aby zrobić to jeszcze raz po zaksięgowaniu zysku. Czy w przypadku straty również otrzymamy rekompensate 19%? :) Zazdroszczę ludziom, którzy są głęboko przekonani o tym, że nie płacą podatków.. jaki oni mają sielski żywot.
Karol, super, że poruszasz temat zakupów opodatkowanymi pieniędzmi. Pewnie innym razem ten wątek rozwiniemy :-) Opisałem to zjawisko na blogu mistrzpodatkow.pl w artykułach "Dlaczego płacimy podatki i czy muszą być tak wysokie?" oraz "Etatowiec i przedsiębiorca w obliczu podatków". Niestety, w przypadku straty nie otrzymamy "rekompensaty 19%" w danym roku podatkowym.
Kurczę, nie rozumiem. Kupowałem krypto w 2017,2018,2019,2020 a w 2021 roku sprzedałem. Czy nie powinienem złożyć pita dopiero w 2022 uwzględniając te wszystkie transakcje? 🤔🤔🤔
Jerzy, w przypadku kosztów, w stosunku do których przychody nie zostały osiągnięte przed dniem 1 stycznia 2019 r., inwestorzy mają prawo do uwzględnienia tych wydatków w zeznaniu PIT-38 za 2019 r. Jeśli tego nie zrobili we właściwym terminie, mogą to uczynić poprzez złożenie pierwotnego zeznania lub korekty PIT-38. Więcej na ten temat przeczytasz na blogu mistrzpodatkow.pl w artykule "Opodatkowanie kryptowalut".
super. mam pytanie do tematu. jeśli kupuję mieszkanie za stabecoiny to czy i jaki podatek (podatki) płacę i jak właściwie rozpoznać wartość mieszkania we FIAT np. PLN? analogicznie, jak rozpoznać wielkość zysku z tytułu handlu kryptowalutami skoro nie wychodzę do FIAT tylko bezpośrednio kupuję mieszkanie?
Dzięki. W akcie notarialnym zapewne będzie wskazana cena mieszkania wyrażona w walucie fiducjarnej. Przychodem jest odpłatne zbycie waluty wirtualnej. Za taką czynność uważa się wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną. Więcej na ten temat przeczytasz na blogu mistrzpodatkow.pl w artykule "Opodatkowanie kryptowalut".
Dzięki za interesującą rozmowę, pojawiło mi się po niej jedno pytania. Marku powiedziałeś że przy akcjach w pierwszym roku może odliczyć 100 % straty. Tak więc jeśli np. w 2018 jest strata 5000 zł, w 2019 strata 5000 zł to za 2020 można odliczyć 50% straty z 2018 i 100 % straty z 2019 ? Pozdrawiam Artur
Artur, tak, ponieważ 100% straty można odliczyć dopiero od 2019 r. pod warunkiem, że po raz pierwszy odliczamy stratę za ten rok. W opisanym przykładzie siłą rzeczy jest to pierwsze odliczenie. Natomiast jeszcze za 2018 r. można odliczyć najwyżej 50% straty.
Czy jest możliwość, że Urząd Skarbowy będzie chciał od nas listę transakcji krypto-krypto? Mamy, na przykład, taką sytuację: kupuję USDT za FIAT, następnie za USDT kupuję BTC. Po jakimś czasie sprzedaję BTC za USDT, powiedzmy 3x drożej. Wychodząc z USDT do FIAT, US widzi w liście transakcji fiat-krypt-fiat, że 'skąds' mam 3 razy więcej USDT niż włożyłem (bo nie ma tamwyszczególnionych transakcji USDT-BTC-USDT). Czy US może się przyczepić skąd zdobyłem dodatkowe USDT i rządać listy transakcji krypto-krypto lub jakichś innych dokumentów/potwierdzeń? Pozdrawiam
Jeśli dobrze zrozumiałem pytanie, to w Twoim interesie jest, abyś potrafił wykazać dlaczego masz 3 razy więcej USDT, jeżeli organ podatkowy Cię o to zapyta.
@@marekgolec6628 Innymi słowy, chodziło mi o to, czy taka różnica pomiędzy kupowaną a sprzedawaną ilością krypto może wzbudzić podejrzenia w US. Twój komentarz odpowiada na pytanie, więc dziękuję za odpowiedź.
Kamil, niestety nie ma takiej możliwości. Akcje rozliczamy w części C PIT-38 a kryptowaluty w części E. Jak spojrzysz na konstrukcję tego zeznania to zobaczysz, że nie można obniżyć podatku z np. z krypo przez stratę na akcjach. Ponadto, koszt zakupu akcji rozpoznajemy dopiero w momencie ich sprzedaży. Nota bene, poruszyliśmy to zagadnienie w nagraniu.
@@marekgolec6628 dziękuję. Słyszałem właśnie w nagraniu, że akcje są kosztem w momencie sprzedaży, ale łudziłem się możliwością optymalizacji podatkowej poprzez zakup akcji. Niestety chyba pozostaje... standardowa zapłata 19% 😉
Czy stratę/zysk z wymiany waluty obcej (np. W kantorze sprzedaż pln/USD i kupno USD/pln) wpisuje się w PIT 38, cześć D, punkt 2. inne przychody i na koniec sumuje się z strata/zyskiem z PITu- 8c?
Czy jeśli kupowałem kryptowaluty za EURO i sprzedaje je również do EURO, to jak rozliczyć koszty i przychody w PIT-38? Chodzi mi tutaj o to, jaki kurs PLN/EURO wybrać do przeliczenia? Średni kurs NBP na dzień zakupu/zbycia?
Kuba, cytuję art. 11a ust. 1 i 2 ustawy o PIT. Tam jest precyzyjna odpowiedź. “1. Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. 2. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu”.
Jeżeli przy kontroli powołasz się na źródło pochodzenia dochodów i będziesz w stanie to udowodnić US nie będzie mógł Cię opodatkować 75% tylko stawką właściwą dla danego źródła. Oczywiście z odsetkami ;)
Jeśli przykładowo przelałbym 1000zł na bitbay i za to kupił USDC. Następnie przelałbym te USDC na kartę płatniczą np. Monolith czy binance. Robiłbym jakieś zakupy tą kartą aż do wyczerpania środków. Wpłaciłem 1000zł i wydałem tyle samo więc zysku nie ma. W takim razie nie trzeba płacić podatku od krypto. Dobrze rozumiem? Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam
Co do podatku VAT przy sprzedaży monet srebrnych bulionowych i kolekcjonerskich, urząd każe płacić Vat. Dużo jest INTERPRETACJI INDYWIDUALNYCH że sprzedający monety srebrne będące w posiadaniu ponad pół roku są obciążone podatkiem VAT. sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacji-indywidualnej.xhtml?dokumentId=601057&poziomDostepu=PUB&indexAccordionPanel=-1#tresc
W tym akurat przypadku ta interpretacja wydaje się mieć sens "Z okoliczności sprawy jednoznacznie wynika, że aktywność Wnioskodawcy wykracza poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. W niniejszej sprawie wystąpił ciąg zdarzeń, które wskazują na aktywność Wnioskodawcy podobne do działań handlowca, zajmującego się profesjonalnym obrotem gospodarczym. (...) Wnioskodawca wskazał, że w lipcu 2020 r. dokonał zbycia łącznie ponad tysiąc kilogramów srebra w postaci sztabek, sprzedaż odbyła się za pomocą pośrednictwem platformy internetowej …. Ponadto Wnioskodawca zamierza w przyszłości nabywać i sprzedawać srebro bądź inne rzeczy w celu ich dalszej odsprzedaży. (...) Tym samym Wnioskodawca dokonując sprzedaży srebrnych monet będzie działał w sposób ciągły dla celów zarobkowych."
@@paupaupauau83 Na różnych giełdach, discordzie i różnych portalach internetowych tysiące osób sprzedaje monety srebrne bulionowe i kolekcjonerskie. Zbiory niektórych kolekcjonerów to setki, tysiące a nawet i dziesiątki tysiące uncji monet srebrnych. To jak osoby ochraniające swój kapitał i kupujące srebrne monety mają sprzedać duże ilości srebra ? Przecież już przy zakupie monet srebrnych przepłacają 23 % do ceny SPOT. Czy taki sprzedający też musi płacić podatek VAT jeśli roczna sprzedaż to kilkadziesiąt transakcji np. 100 - 1000 uncji srebrnych monet.
@@J44-l6j rozumiem, jest to oczywiście trzepanie kasy na podatniku, ale sam wnioskodawca tak sformulowal wniosek, że mnie po prostu zdanie KIS nie dziwi... Takie mamy durnowate przepisy.
@@paupaupauau83 Czyli osoba fizyczna sprzedająca monety srebrne kilkanaście, kilkadziesiąt transakcji rocznie musi zapłacić od transakcji podatek VAT !!!
@@J44-l6j to już nie wiadomo, bo kilkanaście transakcji to nie kilkadziesiąt ani nie tysiąc kilogramów srebra jak w rzeczonym przypadku. Skoro gość sam napisał że zamierza handlować, to co miała KIS orzec? Sądzę że gdyby to było faktycznie kilkanaście transakcji, interpretacja mogłaby być inna. Z drugiej strony, można się od niej odwołać, nie jest to proste ale da się.
24:15 No patrzcie jakie złodziejstwo. Kupiliście flaszkę= poszedł VAT do sklepu/kasy. Sąsiadowi brakło na imprezie i ją od was odkupił. On też ma zapłacić VAT , ale wy zwrotu VATu już nie dostaniecie=podwójne opodatkowanie- może nawet potrójne. Sqrwysyństwo czystej wody - nomen omen.... Ps .Idąc dalej -zgodnie z literą podatku - sąsiad postawił flaszkę na stole i powiedział na zdrowie. Dlaczego ludzie , którzy spożyli tą darmową wódę , nie złożyli deklaracji podatkowej o... wypiciu darowizny... ?
Michał, prowizje związane z zakupem zarówno kryptowalut, jak i akcji są kosztem uzyskania przychodów. Natomiast prowizja wynikająca z zamiany jednej kryptowaluty na drugą już kosztem podatkowym nie jest.
@@marekgolec6628 dla uproszczenia jak kupuję akcje na ike i ikze ( wiem o pomniejszonym podatku z tytułu wpłat na ikze) to mogę sobie te prowizje jakoś odliczyć?
@@Mich73534 Ze względu na różne warianty wypłaty środków z IKE i IKZE i różny sposób opodatkowania tych dochodów, odpowiedź brzmi "to zależy". Niemniej, co do zasady, prowizje związane z zakupem akcji są kosztem uzyskania przychodów.
pomoze ktos? zarobek z reklam dostalem np 4000zł ale paypal bierze prowizje i otrzymalem realnie np ok 3700zł to ktora kwote sie wpisuje w PIT w zrodla inne?
witam wiesz jak zrobic tak ze jak dostajesz platnosc z paypala bo ktos cos kupil za np10$ od ciebie to paypal ci to odrazu przelicza na zlotowki? wiesz jak zroibc taka automatyzacje?? da sie wogole??
Książka Jacka Jakubiuka o złocie 👉 finansowypreppers.pl/ksiazka/
👑 Kup złoto w Mennicy Inwestorów 👉 mennicainwestorow.pl/
Na kod FP5 dodatkowe 0,5% zniżki (działa na wszystkie produkty)
Łapka w górę i Dla Zasięgów ➡️
Wchodzisz na rynek (krypto, akcji itd) z pieniędzmi, które już w dniu wypłaty są zerżnięte podatkami, po to aby zrobić to jeszcze raz po zaksięgowaniu zysku. Czy w przypadku straty również otrzymamy rekompensate 19%? :) Zazdroszczę ludziom, którzy są głęboko przekonani o tym, że nie płacą podatków.. jaki oni mają sielski żywot.
Karol, super, że poruszasz temat zakupów opodatkowanymi pieniędzmi. Pewnie innym razem ten wątek rozwiniemy :-) Opisałem to zjawisko na blogu mistrzpodatkow.pl w artykułach "Dlaczego płacimy podatki i czy muszą być tak wysokie?" oraz "Etatowiec i przedsiębiorca w obliczu podatków". Niestety, w przypadku straty nie otrzymamy "rekompensaty 19%" w danym roku podatkowym.
Takich kumatych ludzie jak najczęściej zapraszać proszę. Super film
Dzięki, Adam :-)
Mądrego dobrze posłuchać. P.S. Ładne skarpetki ;)
Dzięki :-)
Dziekuje 👍🏼
Agnieszka, również dziękuję :-)
Dobry temat!
Dziękuję
Tadeusz, również dziękuję :-)
super
Dzięki, Rafał :-)
Mądry chłop, wiecej takich !!
Dzięki, miły komplement :-)
Super przydatny film;)
Dzięki, Hubert :-)
Kurczę, nie rozumiem. Kupowałem krypto w 2017,2018,2019,2020 a w 2021 roku sprzedałem. Czy nie powinienem złożyć pita dopiero w 2022 uwzględniając te wszystkie transakcje? 🤔🤔🤔
Jerzy, w przypadku kosztów, w stosunku do których przychody nie zostały osiągnięte przed dniem 1 stycznia 2019 r., inwestorzy mają prawo do uwzględnienia tych wydatków w zeznaniu PIT-38 za 2019 r. Jeśli tego nie zrobili we właściwym terminie, mogą to uczynić poprzez złożenie pierwotnego zeznania lub korekty PIT-38. Więcej na ten temat przeczytasz na blogu mistrzpodatkow.pl w artykule "Opodatkowanie kryptowalut".
super. mam pytanie do tematu. jeśli kupuję mieszkanie za stabecoiny to czy i jaki podatek (podatki) płacę i jak właściwie rozpoznać wartość mieszkania we FIAT np. PLN? analogicznie, jak rozpoznać wielkość zysku z tytułu handlu kryptowalutami skoro nie wychodzę do FIAT tylko bezpośrednio kupuję mieszkanie?
Dzięki. W akcie notarialnym zapewne będzie wskazana cena mieszkania wyrażona w walucie fiducjarnej. Przychodem jest odpłatne zbycie waluty wirtualnej. Za taką czynność uważa się wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną. Więcej na ten temat przeczytasz na blogu mistrzpodatkow.pl w artykule "Opodatkowanie kryptowalut".
@@marekgolec6628 Dziękuję
Dzięki za interesującą rozmowę, pojawiło mi się po niej jedno pytania. Marku powiedziałeś że przy akcjach w pierwszym roku może odliczyć 100 % straty. Tak więc jeśli np. w 2018 jest strata 5000 zł, w 2019 strata 5000 zł to za 2020 można odliczyć 50% straty z 2018 i 100 % straty z 2019 ?
Pozdrawiam Artur
Artur, tak, ponieważ 100% straty można odliczyć dopiero od 2019 r. pod warunkiem, że po raz pierwszy odliczamy stratę za ten rok. W opisanym przykładzie siłą rzeczy jest to pierwsze odliczenie. Natomiast jeszcze za 2018 r. można odliczyć najwyżej 50% straty.
@@marekgolec6628 dzięki serdeczne za odpowiedź, pozdrawiam.
Czy jest możliwość, że Urząd Skarbowy będzie chciał od nas listę transakcji krypto-krypto?
Mamy, na przykład, taką sytuację: kupuję USDT za FIAT, następnie za USDT kupuję BTC. Po jakimś czasie sprzedaję BTC za USDT, powiedzmy 3x drożej. Wychodząc z USDT do FIAT, US widzi w liście transakcji fiat-krypt-fiat, że 'skąds' mam 3 razy więcej USDT niż włożyłem (bo nie ma tamwyszczególnionych transakcji USDT-BTC-USDT). Czy US może się przyczepić skąd zdobyłem dodatkowe USDT i rządać listy transakcji krypto-krypto lub jakichś innych dokumentów/potwierdzeń?
Pozdrawiam
Jeśli dobrze zrozumiałem pytanie, to w Twoim interesie jest, abyś potrafił wykazać dlaczego masz 3 razy więcej USDT, jeżeli organ podatkowy Cię o to zapyta.
@@marekgolec6628 Innymi słowy, chodziło mi o to, czy taka różnica pomiędzy kupowaną a sprzedawaną ilością krypto może wzbudzić podejrzenia w US. Twój komentarz odpowiada na pytanie, więc dziękuję za odpowiedź.
Czy można poprzez nabycie akcji obniżyć podatek od krypto?
Kamil, niestety nie ma takiej możliwości. Akcje rozliczamy w części C PIT-38 a kryptowaluty w części E. Jak spojrzysz na konstrukcję tego zeznania to zobaczysz, że nie można obniżyć podatku z np. z krypo przez stratę na akcjach. Ponadto, koszt zakupu akcji rozpoznajemy dopiero w momencie ich sprzedaży. Nota bene, poruszyliśmy to zagadnienie w nagraniu.
@@marekgolec6628 dziękuję. Słyszałem właśnie w nagraniu, że akcje są kosztem w momencie sprzedaży, ale łudziłem się możliwością optymalizacji podatkowej poprzez zakup akcji. Niestety chyba pozostaje... standardowa zapłata 19% 😉
@@kamilk6368 Jeśli nie musisz płacić daniny solidarnościowej, to podatek ze sprzedaży kryptowalut w opisanych okolicznościach wyniesie 19%.
Czy stratę/zysk z wymiany waluty obcej (np. W kantorze sprzedaż pln/USD i kupno USD/pln) wpisuje się w PIT 38, cześć D, punkt 2. inne przychody i na koniec sumuje się z strata/zyskiem z PITu- 8c?
Jeżeli jest to transakcja prywatna, to wymiana w kantorze np. USD na PLN rodzi przychód z innych źródeł, który rozlicza się w PIT-36.
Czy jeśli kupowałem kryptowaluty za EURO i sprzedaje je również do EURO, to jak rozliczyć koszty i przychody w PIT-38? Chodzi mi tutaj o to, jaki kurs PLN/EURO wybrać do przeliczenia? Średni kurs NBP na dzień zakupu/zbycia?
Kuba, cytuję art. 11a ust. 1 i 2 ustawy o PIT. Tam jest precyzyjna odpowiedź.
“1. Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
2. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu”.
@@marekgolec6628 O! Dzięki za precyzyjną odpowiedź, tego szukałem! Pozdrawiam ;)
@@kuba1359 Dzięki, cieszę się :-)
w uproszczeniu jeśli chodzi o kryptowaluty 19%(bogaci płacą 23%) lub 75% kary jak się podatku nie zapłaci?
Jeśli Cię złapią
Jeżeli przy kontroli powołasz się na źródło pochodzenia dochodów i będziesz w stanie to udowodnić US nie będzie mógł Cię opodatkować 75% tylko stawką właściwą dla danego źródła. Oczywiście z odsetkami ;)
@@sowa519 Potwierdzam :-) Dodam jeszcze, że może dojść kara na gruncie kodeksu karnego skarbowego.
Jeśli przykładowo przelałbym 1000zł na bitbay i za to kupił USDC. Następnie przelałbym te USDC na kartę płatniczą np. Monolith czy binance. Robiłbym jakieś zakupy tą kartą aż do wyczerpania środków. Wpłaciłem 1000zł i wydałem tyle samo więc zysku nie ma. W takim razie nie trzeba płacić podatku od krypto. Dobrze rozumiem? Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam
Krzysztof, nawet jeśli nie osiągniesz dochodu i nie masz podatku do zapłaty a osiągniesz przychód, to PIT-38 i tak musisz złożyć.
@@marekgolec6628 Bardzo dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że pit 38 trzeba złożyć ale podatku nie będzie?
@@artbiurowe Jeśli nie będzie dochodu, a w opisanym przez Ciebie scenariuszu nie ma, to nie będzie też podatku do zapłaty.
Co do podatku VAT przy sprzedaży monet srebrnych bulionowych i kolekcjonerskich, urząd każe płacić Vat. Dużo jest INTERPRETACJI INDYWIDUALNYCH że sprzedający monety srebrne będące w posiadaniu ponad pół roku są obciążone podatkiem VAT.
sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacji-indywidualnej.xhtml?dokumentId=601057&poziomDostepu=PUB&indexAccordionPanel=-1#tresc
W tym akurat przypadku ta interpretacja wydaje się mieć sens "Z okoliczności sprawy jednoznacznie wynika, że aktywność Wnioskodawcy wykracza poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. W niniejszej sprawie wystąpił ciąg zdarzeń, które wskazują na aktywność Wnioskodawcy podobne do działań handlowca, zajmującego się profesjonalnym obrotem gospodarczym. (...) Wnioskodawca wskazał, że w lipcu 2020 r. dokonał zbycia łącznie ponad tysiąc kilogramów srebra w postaci sztabek, sprzedaż odbyła się za pomocą pośrednictwem platformy internetowej …. Ponadto Wnioskodawca zamierza w przyszłości nabywać i sprzedawać srebro bądź inne rzeczy w celu ich dalszej odsprzedaży. (...) Tym samym Wnioskodawca dokonując sprzedaży srebrnych monet będzie działał w sposób ciągły dla celów zarobkowych."
@@paupaupauau83 Na różnych giełdach, discordzie i różnych portalach internetowych tysiące osób sprzedaje monety srebrne bulionowe i kolekcjonerskie.
Zbiory niektórych kolekcjonerów to setki, tysiące a nawet i dziesiątki tysiące uncji monet srebrnych.
To jak osoby ochraniające swój kapitał i kupujące srebrne monety mają sprzedać duże ilości srebra ? Przecież już przy zakupie monet srebrnych przepłacają 23 % do ceny SPOT.
Czy taki sprzedający też musi płacić podatek VAT jeśli roczna sprzedaż to kilkadziesiąt transakcji np. 100 - 1000 uncji srebrnych monet.
@@J44-l6j rozumiem, jest to oczywiście trzepanie kasy na podatniku, ale sam wnioskodawca tak sformulowal wniosek, że mnie po prostu zdanie KIS nie dziwi... Takie mamy durnowate przepisy.
@@paupaupauau83 Czyli osoba fizyczna sprzedająca monety srebrne kilkanaście, kilkadziesiąt transakcji rocznie musi zapłacić od transakcji podatek VAT !!!
@@J44-l6j to już nie wiadomo, bo kilkanaście transakcji to nie kilkadziesiąt ani nie tysiąc kilogramów srebra jak w rzeczonym przypadku. Skoro gość sam napisał że zamierza handlować, to co miała KIS orzec? Sądzę że gdyby to było faktycznie kilkanaście transakcji, interpretacja mogłaby być inna. Z drugiej strony, można się od niej odwołać, nie jest to proste ale da się.
24:15 No patrzcie jakie złodziejstwo. Kupiliście flaszkę= poszedł VAT do sklepu/kasy. Sąsiadowi brakło na imprezie i ją od was odkupił. On też ma zapłacić VAT , ale wy zwrotu VATu już nie dostaniecie=podwójne opodatkowanie- może nawet potrójne.
Sqrwysyństwo czystej wody - nomen omen....
Ps .Idąc dalej -zgodnie z literą podatku - sąsiad postawił flaszkę na stole i powiedział na zdrowie. Dlaczego ludzie , którzy spożyli tą darmową wódę , nie złożyli deklaracji podatkowej o... wypiciu darowizny... ?
Pomysł na nową rozmowę.
Gosciem może byc specjalista ds zatrudniania pracowników.
Ja to się będę ładnie bawił przy rozliczaniu akcji w walucie obcej :/, ponoć każdą trans. trzeba oddzielnie na zł przeliczać
Marcin, jeśli korzystasz z zagranicznego konta brokerskiego, może tak się zdarzyć :-(
Z platyną jest tak samo?
po 6 miesiącach bez dochodowego?
Kacper, analogicznie do zlota i srebra, po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.
@@marekgolec6628 Dziękuję.
A czy prowizje brokerskie można sobie wliczyć jakoś w koszta?
Michał, prowizje związane z zakupem zarówno kryptowalut, jak i akcji są kosztem uzyskania przychodów. Natomiast prowizja wynikająca z zamiany jednej kryptowaluty na drugą już kosztem podatkowym nie jest.
@@marekgolec6628 dla uproszczenia jak kupuję akcje na ike i ikze ( wiem o pomniejszonym podatku z tytułu wpłat na ikze) to mogę sobie te prowizje jakoś odliczyć?
@@Mich73534 Ze względu na różne warianty wypłaty środków z IKE i IKZE i różny sposób opodatkowania tych dochodów, odpowiedź brzmi "to zależy". Niemniej, co do zasady, prowizje związane z zakupem akcji są kosztem uzyskania przychodów.
pomoze ktos? zarobek z reklam dostalem np 4000zł ale paypal bierze prowizje i otrzymalem realnie np ok 3700zł to ktora kwote sie wpisuje w PIT w zrodla inne?
Dzień dobry . Moge zapytać jaką kamerą nagrywacie? I czy jest to jedna sztuka czy ile ? Pozdrawiam
SONY. 3 kamery.
witam wiesz jak zrobic tak ze jak dostajesz platnosc z paypala bo ktos cos kupil za np10$ od ciebie to paypal ci to odrazu przelicza na zlotowki? wiesz jak zroibc taka automatyzacje?? da sie wogole??
Cześć, to już jest pytanie techniczne a nie podatkowe. Może ktoś inny będzie w stanie Ci odpowiedzieć.
po co placici podatki od krypto ??? tylko leszcze podatki placa. Najpierw musza mnie znalesc :DDD
Marek Belka, jak ja go nienawidzę.
Super materiał. Dziękuję.
Dzięki, Adam :-)