Piach, kamienie i gryka. Ekologiczne rolnictwo regenratywne.

Поділитися
Вставка

КОМЕНТАРІ • 41

  • @ogrodpermakultura3851
    @ogrodpermakultura3851 27 днів тому +7

    Dzień dobry taki wielki areał bez miedz z krzakami i drzewami powoduje erozję gleby wiatr hula cudnie . Byłam na spotkaniu gdzie doradcy namawiali rolników żeby likwidować miedze teraz odwrotnie wszystkie drzewa krzaki cenne . Co chwilę nowe pomysły a my rolnicy mamy się dostosować pozdrawiam

    • @mateuszek2662
      @mateuszek2662 23 дні тому

      Śmiechy śmiechami ale znam sytuację że rolnik dostał z agencji upomnienie że podał za dużo pola do dopłat, jak pojechał się tłumaczyć to dowiedział się że odjęli mu z działek to co zasłaniały drzewa bo nie widać co pod nimi rośnie, czy jest uprawa czy trawa, więc te 2-3 metry po obwodzie pola mu odjęli.

  • @zwjan25
    @zwjan25 11 годин тому +1

    A czy czasem ten zmieniający się klimat nie jest spowodowany tym że z naszej planety wyciąga się wszelkie paliwa kopalniane , tak jak gaz, ropa, wegiel itp., i wpływa to na obracającą się naszą planetę wokół słońca . To jak byśmy wprowadzili w ruch kulę - jakie by miała obroty , a jakbyśmy z tej kuli wyciągneli z niej część zawartości , czy nie zmienią sie jej obroty? Może nikt z uczonych tego nie zauważa że orbita naszej planety zmienia powoli swój tor.

  • @mateuszek2662
    @mateuszek2662 23 дні тому +2

    Z tego co wiem (a się nie znam, to tylko gdzieś wyczytałem) mniej deszczu nie pada, roczna suma opadu jest niezmienna, zmienia się tylko sposób opadów, w zimę zamiast śniegu który powoli topniał i wsiąkał w ziemię są deszcze które od razu spływają do rzek a potem morza, w lato są ulewy, raz na miesiąc spadnie miesięczna suma deszczu i wszystko spływa znów, nie ma lekkich deszczy które ładnie wsiąkają.
    Więc jak tutaj już ktoś wspomniał (nie jedna osoba) potrzebujemy rowów z zastawkami, zadrzewionych miedź i oczek śródpolnych.
    Co do cen płodów rolnych to się z Tobą nie zgodzę, drożej nie będzie, na pewno nie w skupie, jak u nas będzie nieurodzaj i będziemy liczyć na dobre ceny to ściągną towaru zza granicy, skupu będą pełne, my plony sprzedany za bezcen a w sklepie drożej będzie bo susza.
    Brakuje u nas po prostu handlu bezpośrednio od rolnika (a to też zwiększa nasze bezpieczeństwo żywnościowe).
    Życzę Ci ładnego deszczu co jakiś czas.

    • @trzyziarna996
      @trzyziarna996  23 дні тому +1

      Dziękuję za życzenia i wartościowy komentarz 🙏👍. To wszystko co piszesz jest super, więc musimy tylko powiedzieć rolnikom że mają zostawiać, miedzę, kopać oczka na polach i sadzić drzewa a swoje płody sprzedawać na ryneczku. To nie jest sarkazm i na pewno znajdziesz kilku "wariatów" łącznie ze mną, którzy to zrobią lub już robią. Cała reszta chce sprzedawać do skupu i kupować w supermarkecie i mają do tego prawo.

    • @mateuszek2662
      @mateuszek2662 23 дні тому +2

      @@trzyziarna996 Znam kilku takich "wariatów" i samemu mnie do nich ciągnie w pewnym stopniu. Na razie was oglądam, patrzę co kombinujcie (ile razy ja już słyszałem że nie można mieć ekologii w bezorce).
      To co napisałem jest super, ale rzeczywistość jest trochę bardziej brutalna i wychodzi różnie. Ale każdy ma swoją wolną wolę.

  • @OrkiszowaPasieka
    @OrkiszowaPasieka 24 дні тому +2

    Jeszcze raz obejrzałem film i mam pomysł. Skoro siew koniczyny może okazać się klapą to może w przyszłym roku zasiej groch. Dopłaty wyższe to na nasiona wystarczy i nawet jeśli się nie uda to finansowo nie stracisz

  • @dawidg.9270
    @dawidg.9270 27 днів тому +4

    Ogrodzić i wpuścić mućki. Po co kosić, zwozić itd. mućki same skosza i nawioza przy okazji ;)

  • @dawidg.9270
    @dawidg.9270 27 днів тому +3

    Co do pogody to nie wiemy jak było setki lat temu. Może też tak było? Może to normalne tylko odkąd są pomiary wydaje nam się że jest źle?

  • @jarekbzdak6824
    @jarekbzdak6824 26 днів тому +4

    my nie jesteśmy winni braku opadów winny jest system harp już od dawna wiadomo że da się sterowac pogodą

  • @MrAdhock
    @MrAdhock 27 днів тому +1

    Tak czy siak dalej trzeba się modlić o deszcz... Kołaczcie a otworzą wam... 🙂

  • @hobysta123
    @hobysta123 26 днів тому +1

    Czy ma to sens? Żyto obecnie wyciągnęło całą wodę z górnej warstwy gleby, czy my teraz to uprawiając nie zdegradujemy gleby? Wiatr sporo wywieje z glenby?

    • @trzyziarna996
      @trzyziarna996  26 днів тому +1

      Na pewno swoją porcję wody wypiło. Natomiast w moim przekonaniu w dłuższej perspektywie ta materia organiczna w przyszłości zapewni nam większą absorpcję wody. Przy silnym wietrze i suszy którą mamy na pewno trochę wierzchniej warstwy zostanie wywiany natomiast to jest nic w porównaniu do innych systemów uprawy. Nie ma na pewno idealnego sposobu, warto na pewno próbować i ja tak właśnie robię. Pozdrawiam i dziękuję za wartościowy komentarz.

    • @hobysta123
      @hobysta123 26 днів тому +1

      @@trzyziarna996 Zapomniałem wspomnieć, że chodzi mi oczywiście o obecny rok, gdzie od wiosny prawie nie padało. Przy mokrzejszym roku uważam, że to całkiem spoko opcja, ale cały czas bardzo ryzykowna (a przynajmniej dla mnie na tych piachach na jakich gospodaruje).

    • @gosc147
      @gosc147 26 днів тому

      ​@@trzyziarna996przyjacielu mozesz ta gryke zebrac na ziarno .a co przedplonu ten rok byl laskawy i opadow bylo duzo o wiele lepszy jest warint z wyka ozima

    • @trzyziarna996
      @trzyziarna996  26 днів тому +1

      Będę został część na ziarno (10ha) i część na zielony nawóz. Mam żyto z wyką ozimą 😀

  • @bartek2777
    @bartek2777 27 днів тому +1

    Wszystko masz w ekologii czy masz też konwencję? Podziwiam za rozmiar i czystość gospodarstwa.

    • @trzyziarna996
      @trzyziarna996  27 днів тому

      Ja mam wszystko w ekologii a rodzice mają konwencję.

  • @w_marcu_przyleci_nasz_bocian
    @w_marcu_przyleci_nasz_bocian 26 днів тому +1

    Jak radzisz sobie z perzem w ekologii? Czy widzisz różnicę między uprawą talerzową (cięcie perzu) a kultywatorem/gruberem (gdzie teoretycznie rozłogi wyciąga się na wierzch)?
    Ja niestety mam siewnik redlicowy i na takim polu jak pokazujesz są bardzo słabe wschody (ciężka, gliniasta ziemia), bez orki nie da rady :(. Zastanawiam się czy nie spróbować siewu rozsiewaczem (mam taki precyzyjny pneumatyczny) i następnie drugie płytkie talerzowanie, aby tylko przykryć nasiona.

    • @trzyziarna996
      @trzyziarna996  26 днів тому

      Nie mam generalnie żadnego patentu na perz. Jeżeli posiadasz siewnik z redlicami stopkowymi to za bardzo nie masz wyboru jeżeli chodzi o uprawę. Brona chwastownik całkiem dobrze czyści pole z perzu. Nie widzę również żeby talerzówka robiła jakiś większy problem jeżeli chodzi o perz wydaje mi się że to jest mit. Nie próbowałbym też na twoim miejscu żadnych głębokich orek raczej wypłycałbym tą uprawę. Pozdrawiam

  • @mateuszek2662
    @mateuszek2662 16 днів тому

    Mam do Ciebie pytanie.
    Masz jakis sposób na wyczyńca? Jeśli jest u Ciebie problemem.
    Ja juz nie radze sobie z nim kawet chemią, i pojawia sie nawet na polach na ktorych nigdy nie byl (brudny siew?).
    Znowu mnie zaskoczyl, i mam poletko pszenicy do kasacji, alw na przyszłość mysle jak to rozwiązać zeby tyle chemii nie stosować.

    • @trzyziarna996
      @trzyziarna996  16 днів тому +1

      Miałem sporo wyczyńca w gryce w zeszłym roku natomiast później był orkisz i nie ma problemu z wyczyńcem. Ja stosuję późny siew ozimin i to pomaga warto też siać więcej jarych upraw. Żyto krzyca jako międzyplon też dobrze sobie radzi. Herbicydy to tylko doraźnie przykrywają problem wyczyniec się uodparnia i jest dzisiaj jednym z najbardziej uciążliwych chwastów.

    • @mateuszek2662
      @mateuszek2662 16 днів тому

      @@trzyziarna996 No u mnie jest ten problem ze na 2ha sieję na zmianę pszenicę ozimą z jęczmieniem jarym, nic innego.
      Może jak mówisz, przejść na późniejszy siew i mniej intensywną uprawę co by jego nasion nie wyciągać na wierzch.

    • @trzyziarna996
      @trzyziarna996  16 днів тому

      Myślę że w twoim przypadku opóźnienie siewu to za mało. Pomyśl o złamaniu tego płodozmianu. Żadna z roślin które uprawiasz nie jest konkurencyjna względem wyczyńca. Myślę że warto nawet poświęcić jeden rok na jakąś roślinę która niekoniecznie przyniesie wymierny zysk finansowy natomiast poprawi ten płodozmian.

  • @emilkowalski6440
    @emilkowalski6440 26 днів тому +2

    walnij nostrzyk biały 2-letni eko - będziesz mieć i siano i inne plusy. Mam nasiona jeśli będziesz zainteresowany. Cena o wiele niższa niż koniczyny a efekt taki sam - bardziej na suszę odporna roslina. Poczytaj w necie o jej zaletach.

    • @trzyziarna996
      @trzyziarna996  26 днів тому

      Próbowałem już dwa razy i niestety nie wyszło.

    • @emilkowalski6440
      @emilkowalski6440 26 днів тому +1

      @@trzyziarna996 za niskie pH ?

    • @trzyziarna996
      @trzyziarna996  26 днів тому

      To może być prawda 😅

    • @emilkowalski6440
      @emilkowalski6440 26 днів тому +1

      @@trzyziarna996 😋😋😋 jak tak to koniczyna tez moze sie nie udac...

    • @trzyziarna996
      @trzyziarna996  26 днів тому

      Ph to jedno problemem w moim przypadku może być niedobór wapnia. Dziękuję i pozdrawiam.

  • @OrkiszowaPasieka
    @OrkiszowaPasieka 27 днів тому

    Tylko rolnik ekologiczny może pozwolić sobie na to żeby nie zbierać plonów może i ja dołączę do tego zaszczytnego grona

    • @trzyziarna996
      @trzyziarna996  27 днів тому

      Jacku na jakiej podstawie wyciągasz swoje wnioski?

    • @OrkiszowaPasieka
      @OrkiszowaPasieka 27 днів тому

      @@trzyziarna996 gdyby konwencjonalny tak robił to ekonomiczne mu się nie pospina a do ekologii jest doplata która rekompensuje brak plonu

    • @trzyziarna996
      @trzyziarna996  27 днів тому

      @OrkiszowaPasieka nadal nie wyjaśniłeś skąd takie wnioski

    • @OrkiszowaPasieka
      @OrkiszowaPasieka 27 днів тому

      @@trzyziarna996 teraz to nie wiem czego nie rozumiesz.
      Dzięki dopłatom ekologicznym rolnik ekologiczny może pozwolić sobie nie zbierać plonu. Nie mówię że to złe, bo dla ziemi życia glebowego to bardzo dobra praktyka, ale konwencjonalnego nie stać na to żeby nie zbierać plonów. Ekonomia jest nieubłagana.

    • @trzyziarna996
      @trzyziarna996  26 днів тому +1

      Myślę że większość rolników ekologiczny nie chce poświęcać swoich plonów. Ja likwiduję międzyplon a nie plon główny. Ekonomika jest taka sama niezależnie od systemu.

  • @panoramix2477
    @panoramix2477 26 днів тому +1

    Pogody nie wymodlisz xd