Tabu: Psihoterapija
Вставка
- Опубліковано 14 гру 2024
- Svaki šesti stanovnik Srbije ima neki psihološki poremećaj. Upotreba sedativa neprestano raste. Pregled kod psihologa ili psihijatra je i dalje sramota. Kako savladati predrasude dok ne bude kasno?
Idete li na psihoterapiju? Zašto ne? U zemlji u kojoj prema istraživanjima, svaki šesti stanovnik ispunjava kriterijume za neki od psiholoških poremećaja i u kojoj upotreba sedativa neprestano raste, zakazati pregled kod psihologa ili psihijatra je i dalje sramota. Kada se na taj korak ipak odluče, na seanse odlaze u tajnosti, jer potražiti pomoć ne znači i savladati stid.
Pritisak tabua je očigledno veoma jak, do te mere da su mnogi sasvim sigurni da mogu da reše problem sami sa sobom ili pak uz pomoć kvazi stručnjaka, asova različitih alternativnih disciplina, opsenara raznolikih profila. Toga se pak ne stide, a ishod gotovo nikada nije dobar.
„Tabu” zato pokreće pitanje kako savladati predrasudama nametnute barijere, pre nego što zaista postane kasno i odgovore traži sa dr Tamarom Džamonjom Ignjatović, redovnom profesorkom Filozofskog fakulteta, Suzanom Đorđević, iz mreže „Nesalomivi” i dr Verom Despotović, docentom, ekspertom u oblasti socijalnog rada i porodičnim psihoterapeutom.
#Tabu - petkom u 21.00 na #InsajderTV
Samo nas gledajte na broju 17 na SBB-u i Total TV-u, broju (1)18 na MTS-u, broju 24 na Supernovoj i na broju 11 na Yettel-u.
Pratite nas na insajder.net i na društvenim mrežama:
Facebook / insajder.net
Twitter / insajder_net
Instagram / insajder_net
Odlična emisija. Voditelj bira sjajne teme i uglavnom su kvalitetni sagovornici pozvani.
Milane, pravi si izbor za emisiju ovog tipa. Samo nastavi, srećno i dugovečnu emisiju želim.
Ovo je i pitanje obaveznog zdravstvenog osiguranja, odnosno pitanje troskova lecenja, u ovom slucaju psihiterapije. Kada bi obave.zdrv.osiguranje, ciji su korisnici vecinski deo Srb., pokrivalo troskove lecenja i kod privatnih pruzaoca usluga, verujem da bi i broj korisnika bio veci, naravno, uz istovremeno rad na osvescivanju i destigmatizaciji problema, osnazivanju i podrsci svim ljudima kojima treba neka vrsta psihoterapije ili bilo koji drugi oblik zdravstvene pomoci i zastite.
Колико је прошло од када сам написао на твитеру да је улагање у психијатре и психологе у будућности као улагање у биткоине ?
Sjajna emisija.Kako se moze stupiti u kontakt sa ovim,kako rece voditelj,strucnjakinjama?
Дубоко подељено друштво. Тачно.
Кажу доктори да имају права да задрже само оне пацијенте који повређују себе, или друге. Шта раде људи који повређују мене и моју мајку на разне ове начине ? И они повређују некога, поред нас, вероватно и друге. Да ли их треба задржати на лечењу ?
Ја сам док је мама гледала латино америчке серије увек говорио која од глумица има добре сисе. Јел то разговор о сексуалности са родитељима. Тата ме је научио пре првог разреда да никада не ударим женску другарицу, само мушке. Јел то разговор о сексуалности ?
psihoterapija je skupa
Јесте менталитет. Завист опстаје у днк генетици генерацијски више векова.
Не треба пацијент са врата да осети енергију "ја сам неко ко није као ти, ко се неће убити, жао ми је због тога ако те то не испуњава, али сам ту да ти помогнем".
Младе данас маме и тате уче како да "ратују" са маминим и татиним неистомишљеницима.
Сада је још већа подршка друштва него 80-их, али за погреше ствари, за које сви тврде да су исправне.
60% људи има неку врсту депресије.
Ово је један неискрен народ, па и сви ви у студију. Да би се решио проблем, пацијент мора бити скроз искрен, то је тачно, али морате и ви које то занима и који причате о њима.
Јел сме пацијент да вам постави питање нпр шта сте ручали данас, ако ће му због тога бити лакше ? Можда су склонији самоубиству људи који не могу, или не смеју никоме да постављају питања, већ сами долазе до закључака и одговора.
Шалио сам се у коментарима, јер шала помаже депресивним људима који ово буду читали.
Поред "разних" осталих и психијатри, психолози и новинари се крију буквално иза мене уз помоћ мене. Драга Савета, шта да радим ?
Ја ћу звати тај телефон за помоћ ако ми се на њега јаве Сандра Африка и Наташа Беквалац.
Шалим се.
Музика је нпр такође лек, па не-адекватна употреба музике је такође штетна, неадекватна употреба свега што лечи душу, такође може направити штету, а о лековима да не говоримо, преједеш се, па ти буде лоше, а камоли погрешна употреба лекова, разговор као да смо малоумни.
Ко има милионе на рачуну, може се десити да заборави ствари, више због тога што нема бриге које ми имамо. И мени се дешавало кад сам имао кеш. Дешавало се да се не сетим како сам изашао у петак, а вратио се у недељу, без сећања шта смо радио у суботу нпр. Много ми је жао глумац и осталих. 😢
Не треба им увести цензуру, него таквима отворити медицински картон.
koja je to bumerska generacija? 😆
Није им тешко, не знају како се осећају, па не знају ни да објасне. Оно што знаш, знаш и да објасниш и детету од 6 година као што каже Ајнштајн.
Ma nije sramota, nego, činjenica je da će ti pre pomoći vlaška baba i astrolog, nego psiholog ili ne d'o bog psihološkinja...
Будалама је лакше кад виде да исто воде битку са мном. Стварно им буде лакше.
Људи често имају подсвесни страх да ће неко да их бије ако сами реше проблем, јер све мора да прође кроз неку контролу. Па онда то каналишу у решавање глупости за које не постоји контрола.
Мислим да депресија није само безвољност, већ и претерана вољност за шоу програм, по цену свесног наношења штете друштву и култури.
Спреман сам да се отворим Сандри Африци и Наташи Беквалац и спреман сам да то чувам као тајну.
Млади данас немају само птичије млеко.
Спреман сам да се отворим Сандри Африци и Наташи Беквалац и спреман сам да то чувам као тајну.