W Piotrkowie funkcjonuje legenda miejska, że podczas przenoszenia stolicy z Gniezna do Krakowa król zatrzymał się na nocleg w Piotrkowie. Spił się tak bardzo, że oznajmił, że robi tu stolicę. 3 dni później jak wytrzeźwiał pojechał dalej
@@Wonsztojad kiedyś stolica była tam gdzie funkcjonował władca więc mogło być tego trochę. Z drugiej strony Bolimów leży raczej nie po drodze z Gniezna do Krakowa
@@ariess6433 inna wersja tej samej legendy miejskiej. Było też, że skrzypiec na dachu był w Bolimowie, a z tego co słyszałem to z 10 różnych miast ma taką samą legendę więc pewnie analogicznie
Dziękujemy za opinię, zgadzamy się z nią i mówiliśmy o tym w filmie, gdzie wybraliśmy te najważniejsze z największą ilością poświadczonych podań. Pozdrawiamy :)
@@HistorycznyTop Tak, powinniście wspomnieć o Wschowie - większość sejmów za czasów saskich odbywała się właśnie w tym mieście, bo Wettynom było tam z Saxonii bliżej niż do Warszawy. Ot, tacy leniwi królowie.
@@carskipisarz Kielce to co najwyżej "rowerowa stolica Polski" i stolica województwa świętokrzyskiego, miasto to nigdy nie było stolicą Polski. Pozdrawiamy :)
Nowsze badania podnoszą, że to nie Giecz a Kalisz był matecznikiem Piastów. Giecz był ośrodkiem władzy, gdy Piastowie z Kalisza udali się na podbój całej Wielkopolski a nie przejęli jeszcze Gniezna. Bardzo ciekawa teza.
Film ten powstanie i będzie też o kulturze łużyckiej, ale w przyszłości. Mamy kalendarz do października włącznie... Jest napięty grafik, ale na liście rzeczy do zrobienia widnieje ten temat. Pozdrawiamy!
Mówi się, że gdy Kazimierz Jagiellończyk przebywał przez kilka lat w Wilnie, to przekazał namiestnictwo w Polsce swojemu najstarszemu synowi, późniejszemu św. Kazimierzowi, który rezydował wraz z dworem i urzędami centralnymi w Radomiu.
1:25 ta trasa mieszka zanim dochodzi do Kalisza wiedzie od Sieradza na rejony mniej więcej Grabowa Nad Prosną (ok 30 km na południe od Kalisza) czy to przypadkowe czy faktycznie był tam gdzieś Mieszko?
Witam, z tego co pamiętam z historii jakiej się uczyłem, to Mieszko I bywał często na Ostrowie Tumskim, co zresztą potwierdzają wykopaliska jak i zapiski,
@@KK-or2bi Albo we Wrocławiu - Ostrów Tumski po staropolsku znaczy po prostu "Wyspa Katedralna". Innym przykładem jest miasteczko Tum pod Łęczycą, którego nazwa pochodzi od stojącej tam romańskiej kolegiaty.
@@KK-or2bi Albo we Wrocławiu - Ostrów Tumski po staropolsku znaczy po prostu "Wyspa Katedralna". Innym przykładem jest miasteczko Tum pod Łęczycą, którego nazwa pochodzi od stojącej tam romańskiej kolegiaty.
Z całym szacunkiem, mam nadzieję, że podacie link do opracowań tudzież prac historycznych gdzie owe "stolice" będą miały wpływ na uczoną nas historię. P.S. To nie jest hejt, chce po prostu znać źródła historyczne. Miłego :)
Płock był stolicą przez ok 6 miesięcy o tym wiedziałem wcześniej. Ale o tym że Włocławek był na równi z Poznaniem to nie widziałem. Natomiast wiem że do czasu zmian granic województwa Pomorskiego pod koniec lat 30 XX w. Za siedzibę Woj. Warszawskiego uznawano Właśnie Włocławek (Kosztem Płocka) ze względu no to że miasto było największe w województwie a warszawa miała status miasta wydzielonego więc sama pełniła rolę miasta wojewódzkiego.
Dawniej wielkość i znaczenie miast były zupełnie inne niż aktualnie lub w niedalekiej przeszłości. Chociażby Warszawa nie istniała w początkach państwa Polskiego.
W filmie nie wspomnieliśmy o Pradze - jest teza, że Bolesław Chrobry rządził tam przez parę miesięcy przenosząc symbolicznie ówczesną "stolice" tam, jednak z racji braku pewnych informacji na ten temat, nie rozmawialiśmy o tym w filmie. Co do zarzutów o Kruszwicy i Radomiu - Kruszwica jest tzw. legendarną stolicą Polski, zbyt mało poświadczeń na ten temat spowodowało, że nie dodaliśmy jej do listy. W przypadku Radomia - przyznajemy rację, pominęliśmy to miasto z nieuwagi i jest to nasz błąd. Co do Waszych komentarzy o innych miastach - tak jak mówiliśmy, za czasów Piastów stolice niejako funkcjonowały w danym miejscu, w którym pojawiał się władca, więc miast tych było mnóstwo, nie sposób każdego wymienić, a samo pojęcie stolicy na przestrzeni wieków znacząco zmieniło swoje znaczenie. O tym wszystkim jest w filmie :) Pozdrawiamy!
@@Bartosz1944PL Przecież przyznał się do błędu i napisał o Radomiu. Ja pierdziu, umiesz czytać ze zrozumieniem? Już drugi taki sam komentarz dodałeś. Dodatkowo to, że nie wspomniał o Radomiu to nie sprawia, że materiał nie jest rzetelny, bo i tak dużo jest w nim omówione jak na tak krótki materiał. Dużo się z niego dowiedziałam i sama poczytam o stolicach. Jednak wymienianie każdego jednego miasta, które było przez chociaż jeden dzień stolicą czy dwa, nie ma sensu. Zajęłoby to dużo czasu i po prostu nie ma sensu mówić o każdym jednym mieście, bo sobie tam król przez trzy dni spał i jadł 🤦 Jeśli by tam podpisał konstytucję czy zrobił jakiś ważny zjazd to jak najbardziej. Jednak jeśli był tam po prostu tak o, to bez sensu o tym wspominać. Trzeba umieć rozdzielić informacje ważne i trochę mniej istotne.
Pragę można było nadmienić też z drugiego powodu - przez kilka lat królowie czescy z dynastii Przemyślidów władali Polską (Wacław II i Wacław III) - wtedy stolicą całego terytorium pod ich władzą była Praga.
Dobry pomysł. Przydałoby się też trochę historii każdego z księstw. Jakby nie było to były odrębne panstewka, które nawet między sobą toczyły spory bitwy. Niestety ale 1 ych rozbiorow dokonali Polacy poprzez ambicje. Gdyby stworzyli mocno współpracująca federacji, zapewne zniszczeń przez najezdzanie na siebie wzajemnie i przez sąsiednie kraje korzystające że słabości byłyby owe zniszczenia i straty znacznie mniejsze. Można było powołać coś na wzór rady. Merytorycznie ciekawy film, chociaż sposób prowadzenia wypowiedzi nieco dziwne. Pozdrawiam, powodzenia.
@@tomaszduda6756 Łatwo nam to mówić z przestrzeni wieków. W tamtych czasach nikt nie starał się stworzyć idealnego systemu, ale tylko jakoś załatwić ówczesne problemy. Teoretycznie początkowo księstwa polskie tworzyły coś na kształt federacji z księciem zwierzchnim na czele i nie dochodziło do większych walk (pomijając walki o tytuł seniora - Bolesław Kędzierzawy z Władysławem Wygnańcem, Mieszko Stary z Kazimierzem Sprawiedliwym, które należy potraktować bardziej jako wojnę domową niż walki osobnych księstw). System ten rozpadł się chyba wraz z morderstwem Leszka Białego w Gąsawie - wybuchł kolejny spór o Kraków, ale tym razem ostatecznie doprowadził do praktycznego uniezależnienia się od niego wszystkich książąt i ostatecznie zburzył wątłą już jedność ówczesnej Polski.
Skąd bierzecie informacje na podstawie których jest zrobiony film? Czy jest gdzieś podane źródło historyczne, na podstawie którego można skonfrontować informacje podane w filmie?
Poprosimy o źródło, bo jedyne jakie znaleźliśmy, to ... bezużyteczna.pl szukaliśmy na portalach historycznych Piotrkowa i nigdzie nie ma wzmianki, przynajmniej w omawianym przez nas kontekście. Pozdrawiamy
Witam, Duzy plus za wskazanie Giecza jako rodowego gniazda Piastów. Jednakże film zawiera błędną koncepcję wędrującej stolicy, podczas gdy był to wędrujący włądca (stolica była nieruchoma). Władca wedrując jak w innych krajach nadal pełnił swoje obowiązki sądowe i zarzadcze w miejscu w którym przebywał. Ale nie ozaczało to że to miejsce stawało się stolicą. Stolica to kwestia również militarna zarówno wewnetrznie - (więzienie królewskie, elitarny zaufany garnizon) jak i zewnetrznie (główny umocniony gród z silną załogą) oraz skarbiec królewski. Żadna z tych rzeczy nie mogła być ruchoma. Gniezno nigdy nie byo stolicą Polski, było głownym mijesce kultu religijnego zastępującego wiecowe miejsce góry Lecha. Tak samo na Połabiu było z Radogoszczą - wiecowy teren neutralny pod władzą kapłanów. Miesca koronacyjne w Europie nie były miejscami stolic: Reims, Coventry i inne. Żaden z władców nie trzymał przy sobie głownego biskupa aby ten mu nie mieszał pod bokiem. Atak Czechów w czasach Mieszka II poszedł nie na Gniezno ale własnie na Giecz. Gniezno zajęto niebronione przez małe siły. Gniezno nie miało też zamku, ani instalacji wojskowo-obronnych własciwych dla siedzib władców. I z tego powodu już dawno archeolodzy i historycy zmuszeni byli zdetronizować Gniezno z pierwszej stolicy, ale to oznacza że nie było nią nigdy.
Gówno wiesz o chistorii, caradom założył car, gdańńk założył Kodzan, Sandomir załorzył sanbomierz .Juliusz cezar był pod cara domem, teraz Kraków, ale Leszek go wykiwaał więc Leszek dostał julie i bawarie w posagu, a tyderdiusz Aygust ufundował płytę na grobną, do dziś leży wr Rzymie
W czasie I RP jak było bezkrólewie to rządził prymas z Łowicza. Tam prymasi mieli zamek do czasów potopu szwedzkiego do dziś są ruiny tego zamku. Po potopie Prymasi przenieśli się do Warszawy. Nie wiem czy dzisiejszy Prymas Polski czy poprzedni (nie śledzę tego) jest z Gniezna i możliwe że prześmiewczo mówiono w TV o przeniesieniu stolicy do Gniezna (dla mnie bez sensu)
Należało by dodać że w Poznaniu jest pierwsza i najstarsza katedra w Polsce, w której urzędował pierwszy polski biskup, jest to też miejsce chrztu Polski i pochówku pierwszych polskich władc ów, jak Mieszka I i Bolesława Chrobrego, tak więc z tym Gnieznem to bym nie przesadzał...
Normalne że król i możnowładcy przemieszczali się,nawet bicie monety bywało w różnych miejscach nie konieczne siedziba, główne uroczystości koronacje wybierali konkretne miejsca,na czas wojenny mogli być i kilka lat w jakiejś okolicy
Może to i jest bardzo niepoprawne, ale w latach 1938-1945 działała w polsce namiastka władzy w typie kolonialnym, zwanym Generalgouvernement für die besetzten polnischen Gebiete (na wniosek H. Franka w 1940 r. usunięto te nieszczęsne "für die besetzten polnischen Gebiete" (dla okupowanych ziem polskich). A jego stolicą był Kraków. No i jeszcze czasy Potopu, kiedy to Lwów (jako jedyne wolne miasto Rzeczypospolitej Obojga Narodów) był stolicą po powrocie Jana Kazimierza z Głogówka wiosną 1656. Tam ówczesny Marszałek wielki koronny Jerzy Lubomirski przywiózł z zamku w Lubowli regalia i archiwum państwowe. Nota bene: Skoro tam Lubomirski wywiózł archiwalia i korony to w sumie zamek w Lubowli był faktycznie stolicą Polski na przełomie 1655/1656r. Jesienią 1655 r. był nią także i Głogówek, gdzie schronił się Jan Kazimierz z dworem.
Kolego w dawnych czasach a zwłaszcza staro Słowiankisch stolica Polski, Polan, lecgistanu była tam gdzie w danym momencie był król czy też książę Polski
I dlatego mamy np. "Eleganta z Mosiny" - szkoda, że nie mamy w PYRLANDI takich ludzi jak np Pan Mirek Sołtysek na Ślasku, którzy z pietyzmem spisują i utrwalają przemijającą ślaska tradycję. Taką perełką spisującą gware poznańską był Pan Becela z okolic Drzazgowa. Jestem już prawie pół wieku poza Wielkopolska a jednak liczę, że ktoś kontynuje jego dzieło aby korbol był korbolem a nie dynią czy gzik był gzikiem. pyra pyrą a nie jakimś tam ziemniaczkiem. Pozdrawiam
@@szczepanstachowiak8113 Ja to jeszcze przed 40 jestem. Całą gwarę którą znam to od dziadków no i z "Blubry starego Marycha" które zawsze gdzieś pod ręką na półce leżą. Rzeczywiście brakuje trochę nam takiej charyzmatycznej osobowości pielęgnującej naszą gwarę. Niestety ma się dużo gorzej niż gwara śląska
@@browarkuba5143 dzięki za przypomnienie słowa "Blubry". 47 lat temu to np "baną" się jeździło do Swaja / Swarzędz/. Mieszkam w Warszawie i mam bardzo ograniczony kontakt z Ukochaną Pyrlandia - tyle co na groby rodziców, dziadków ale każdy wyjazd to dla Mnie uczta głosowa gdy słyszę rozmowy ziomali. Pozdrawiam i Dużo Zdrowia Zycze.
Kazimierz Odnowiciel przebywał w Kruszwicy po zniszczeniu Gniezna, ale przed przeniesieniem się do Krakowa, więc można powiedzieć że i to miasto przez krótki czas pełniło funkcję stołeczną
@Kuba Libera Podczas wojny temat stolic był tak niepewny, że primo: ciężko zakładać, że pojęcie stolica było równoznaczne z dzisiejszym czy tym z czasów pokoju, secundo: zmiany "stolic" podczas II WŚ to temat tak zawiły i zmienny, że zasługuje na osobny odcinek. Pozdrawiamy :)
Okres zaborów został pominięty ("były lokalne autonomie"). Powinno się jednak wymienić Mosinę, gdzie podczas powstania 1848 roku powołano niepodległą Rzeczpospolitą 3 maja. Przetrwała do 9 maja. Jak mówimy o stolicach de facto, to za czasów monarchii Henryków (XIII wiek), większość czasu przebywali oni w swojej dzielnicy lennej z ośrodkiem centralnym we Wrocławiu. Okresami do Krakowa nawet nie mieli dostępu.
@@HistorycznyTop Pisząc sagę rodu Gaponików, wspomniałem o ich mieście rodzinnym - Grodnie. Warto temu miastu poświęcić więcej uwagi, bo w historii Polski odegrało bardzo ważną rolę. A był czas, że Grodno nazywano „trzecią stolicą Polski” - po Krakowie i Wilnie. Warszawa stała się stolicą dopiero za czasów króla Zygmunta III Wazy w 1596 roku, ale poprzednik tego władcy, Stefan Batory, za swoje stołeczne miasto uważał Grodno.
No tak, ale cała ta prezentacja omawia czasy po MIeszku, a w tytule jest "sprzed Mieszka". Ale przed Mieszkiem nie mamy do czynienia z Polską, więc to nie były stolice Polski, tylko ważne ośrodki polityczne Kultury Przeworskiej, czyli mieszanki napływowej ludności słowiańskiej z pozostałością demograficzną dawnej starożytnej Scytii. Na ludnościowej bazie tegoż, powstała Polska, po narzuceniu gwałtem (ogniem i mieczem) obcej dynastii znaną nam dzisiaj pod nazwą Piastów.
@@krzysztofkosznajder2037 dla mnie, jak i dla wielu innych, koronacja nie uczyniła cara polskim królem. Króla utraciliśmy wraz z utratą państwa. Ale słyszałam, że są osoby mające inne zdanie. Trudno. Pozdrawiam.
@@hhpwawa7057 ale trzymajmy się faktów historycznych A nie odczuć, dla wielu Polaków w tamtym czasie to Poniatowski był narzucony królem z góry, to samo z Sasami .
@@krzysztofkosznajder2037 to nie odczucie tylko fakt. Historycy podzielają to zdanie, choć nie przeczę, że wyjątki się zdarzają. Co do Sasów i Poniatowskiego - w czasach przedrozbiorowych zdobycie polskiej korony bez poparcia z zewnątrz w ogóle było niemożliwe. Ostatni królowie nie zostali narzuceni, tylko dysponowali środkami finansowymi niezbędnymi do przekupienia szlachty na elekcji. Ale w końcu jednak wygrali elekcję. Natomiast w przypadku Aleksandra o żadnej elekcji nie było mowy, mówiąc dzisiejszym językiem 'został przewieziony w teczce'. Więcej do tego komentarza odnosić się nie będę.
Jest teza mówiąca, że Radom był jednym z najważniejszych grodów w X wieku, znamy ją. Ale tak jak zaznaczyliśmy - takich miast było dużo i mówią o tym głównie władze i mieszkańcy takich miast w celach PR-owych. Tam gdzie Piast się pojawiał, przypisuje się stolicę, nie sposób wszystkich wymienić. Ale teorie o Radomiu znamy. Pozdrawiamy :)
@@HistorycznyTop Owszem Radom był ważnym ośrodkiem za sprawą Grodu Piotrówka już w X wieku. Stolicą był jednak w latach 1481-1483 za czasów namiestnictwa królewicza Kazimierza, syna Kazimierza Jegiellończyka. Jest to potwierdzone między innymi listem królewicza Kazimierza do Wrocławian z 11 lutego 1482 roku.
A co z radomiem. Przecież radom był stolicą przez 6 lat przed rozbiorami i 5 dni po zamachu majowym. Więc twój materiał jest nie rzetelny omówiłeś zaledwie 75 % a powinieneś 98%
Ale czy Polska lub ta nazwa obowiazuje od 966 lub chrztu? Jak sie okazuje nie do konca bo to data umowna, moc prawa nadanego przez cesarza rzymskigo i papieża bo taki tytu nosi kazdy papież poddnia imperium rzymskiemu co przypieczetowano pismem Dogme Judex. Dekret ten obowiazuje do dnia dzisieszego.
Najstarsze odnotowane użycie słowa "Polska" (rzecz jasna po łacinie, w wersjach typu "Polonia/Polania") pochodzi z "Żywotu św. Wojciecha" spisanego w latach 997-1003, a więc już po chrzcie. Co ciekawe, najstarszym przykładem zapisu słowa Polska w naszym języku ( jest napis na monetach Mieszka Starego (1173-1202).
@@artinaam Witam ok masz racje tylko ze chrzest to nie tylko zmiana wiary na tym terenie bo naniesienie państwowości ale i zmiana alfabetu i pisowni którą posługiwali sie oczywiście nieliczni ale była . Zwróć uwagę na banknocie 10 zł nie jest napisane w języku polskim tylko runami .Bo przed tym okresem sie takimi znakami posługiwano . Niestety dowody wszelkie zostały zniszczone przez liczne najazdy krucjat i inkwizycje i mamy teraz taką sytuacje .
@@artinaam w tamtych latach trudno było brać na sztywno granice państw ale nawet jeśli to chwilowo Głogówek był w granicach państwa polskiego, tak na marginesie stosowano często zasadę gdzie król tam stolica....
@@przemowylag9265 No akurat w czasach kiedy się to działo Głogówek (i cała reszta Śląska) był poza granicami Polski od kilkuset lat. Jan Kazimierz uciekł właśnie tam celowo, bo wiedział, że król szwedzki nie będzie go ścigał po terytorium należącym do innego państwa, z którym nie prowadził wojny.
Fajna inicjatywa, rozwijaj się!
Dzięki, pozdrawiamy starszego kolegę po fachu ;)
Lublin był stolicą Polski 168 dni :P
@Qweczek ja też
W Piotrkowie funkcjonuje legenda miejska, że podczas przenoszenia stolicy z Gniezna do Krakowa król zatrzymał się na nocleg w Piotrkowie. Spił się tak bardzo, że oznajmił, że robi tu stolicę. 3 dni później jak wytrzeźwiał pojechał dalej
Ta sama legenda jest w Bolimowie więc to pewnie ściema powtarzana w całym kraju
@@Wonsztojad kiedyś stolica była tam gdzie funkcjonował władca więc mogło być tego trochę. Z drugiej strony Bolimów leży raczej nie po drodze z Gniezna do Krakowa
@@ariess6433 inna wersja tej samej legendy miejskiej. Było też, że skrzypiec na dachu był w Bolimowie, a z tego co słyszałem to z 10 różnych miast ma taką samą legendę więc pewnie analogicznie
Krótko ale rzeczowo, brawo.
Za Sasów można powiedzieć że stolicą była Wschowa, mnóstwo było takich miast /miasteczek które możemy uznać za stolice Polski
Dziękujemy za opinię, zgadzamy się z nią i mówiliśmy o tym w filmie, gdzie wybraliśmy te najważniejsze z największą ilością poświadczonych podań. Pozdrawiamy :)
@@HistorycznyTop Tak, powinniście wspomnieć o Wschowie - większość sejmów za czasów saskich odbywała się właśnie w tym mieście, bo Wettynom było tam z Saxonii bliżej niż do Warszawy. Ot, tacy leniwi królowie.
Rewelacja jak zawsze
A Radom to gdzie ? Też był stolicą przez krótki czas
Wielu stolic brakuje na filmie
Np . Kielce
Czestochowy też brakuje
Wyhalew tez był stolica
@@carskipisarz Kielce to co najwyżej "rowerowa stolica Polski" i stolica województwa świętokrzyskiego, miasto to nigdy nie było stolicą Polski. Pozdrawiamy :)
Właśnie, Lublin najlepszą stolicą Polski!
Witam, ciekawy materiał został przedstawiony 💟🤩😇
Bardzo ciekawy film jak i kanał
Jasne....A Kalisz!
super .kocham .kop wiecej to jest bardzo interesujace
Nowsze badania podnoszą, że to nie Giecz a Kalisz był matecznikiem Piastów. Giecz był ośrodkiem władzy, gdy Piastowie z Kalisza udali się na podbój całej Wielkopolski a nie przejęli jeszcze Gniezna. Bardzo ciekawa teza.
ciekawy film :)
👍Pozdrawiam :)
Łowicz
Byczku miałeś nagrać film o powstaniu sławian. Propozycja 2 : kultura łużycka. Masz spoko kontent nagrywasz filmy inaczej niż inni youtuberzy.
Film ten powstanie i będzie też o kulturze łużyckiej, ale w przyszłości. Mamy kalendarz do października włącznie... Jest napięty grafik, ale na liście rzeczy do zrobienia widnieje ten temat. Pozdrawiamy!
Dobrze i pouczajonce młode pokolenie
Haha
Mówi się, że gdy Kazimierz Jagiellończyk przebywał przez kilka lat w Wilnie, to przekazał namiestnictwo w Polsce swojemu najstarszemu synowi, późniejszemu św. Kazimierzowi, który rezydował wraz z dworem i urzędami centralnymi w Radomiu.
1:25 ta trasa mieszka zanim dochodzi do Kalisza wiedzie od Sieradza na rejony mniej więcej Grabowa Nad Prosną (ok
30 km na południe od Kalisza) czy to przypadkowe czy faktycznie był tam gdzieś Mieszko?
pl.m.wikipedia.org/wiki/Rzeczpospolita_Mosi%C5%84ska
W naszej historii była również Rzeczpospolita Mosińska ;) parę dni, ale była
Witam, z tego co pamiętam z historii jakiej się uczyłem, to Mieszko I bywał często na Ostrowie Tumskim, co zresztą potwierdzają wykopaliska jak i zapiski,
Ostrow Tumski jest w Poznaniu.
@@KK-or2bi Albo we Wrocławiu - Ostrów Tumski po staropolsku znaczy po prostu "Wyspa Katedralna". Innym przykładem jest miasteczko Tum pod Łęczycą, którego nazwa pochodzi od stojącej tam romańskiej kolegiaty.
@@KK-or2bi Albo we Wrocławiu - Ostrów Tumski po staropolsku znaczy po prostu "Wyspa Katedralna". Innym przykładem jest miasteczko Tum pod Łęczycą, którego nazwa pochodzi od stojącej tam romańskiej kolegiaty.
@@artinaam i co z tego... Chodzi o ten Ostrow Tumski w Poznaniu bo tu sie zaczyna historia Polski. Nie na temat.
Kurczę, nie wiedziałem :)
a Piotrków Trybunalski?
+1
Bardzo fajny materiał polecam , liczę na więcej takich materiałów ps główna YT jesteś
Zostań z nami, nie zawiedziesz się ;)
Zapomnieliście jeszcze o Bieczu
Natrafiłem na ten kanał przypadkiem i naprawdopodobniej nie pożałuję tego
👍👍👍👍👍👍👊👍👍👍👍👍👍👍
Z całym szacunkiem, mam nadzieję, że podacie link do opracowań tudzież prac historycznych gdzie owe "stolice" będą miały wpływ na uczoną nas historię.
P.S.
To nie jest hejt, chce po prostu znać źródła historyczne. Miłego :)
Płock był stolicą przez ok 6 miesięcy o tym wiedziałem wcześniej. Ale o tym że Włocławek był na równi z Poznaniem to nie widziałem.
Natomiast wiem że do czasu zmian granic województwa Pomorskiego pod koniec lat 30 XX w. Za siedzibę Woj. Warszawskiego uznawano Właśnie Włocławek (Kosztem Płocka) ze względu no to że miasto było największe w województwie a warszawa miała status miasta wydzielonego więc sama pełniła rolę miasta wojewódzkiego.
Dawniej wielkość i znaczenie miast były zupełnie inne niż aktualnie lub w niedalekiej przeszłości. Chociażby Warszawa nie istniała w początkach państwa Polskiego.
Czyli co w całej historii to Kraków był oficjalnie najdłużej stolyca?
Bardzo fajny film aczkolwiek nie zostały wymienione również inne miasta, które pełniły funkcje stolicy państwa ale oby szło Ci tylko lepiej, 5!
W filmie nie wspomnieliśmy o Pradze - jest teza, że Bolesław Chrobry rządził tam przez parę miesięcy przenosząc symbolicznie ówczesną "stolice" tam, jednak z racji braku pewnych informacji na ten temat, nie rozmawialiśmy o tym w filmie. Co do zarzutów o Kruszwicy i Radomiu - Kruszwica jest tzw. legendarną stolicą Polski, zbyt mało poświadczeń na ten temat spowodowało, że nie dodaliśmy jej do listy. W przypadku Radomia - przyznajemy rację, pominęliśmy to miasto z nieuwagi i jest to nasz błąd. Co do Waszych komentarzy o innych miastach - tak jak mówiliśmy, za czasów Piastów stolice niejako funkcjonowały w danym miejscu, w którym pojawiał się władca, więc miast tych było mnóstwo, nie sposób każdego wymienić, a samo pojęcie stolicy na przestrzeni wieków znacząco zmieniło swoje znaczenie. O tym wszystkim jest w filmie :) Pozdrawiamy!
...Kruszwicy zaś nie było...?
@@Bartosz1944PL Przecież przyznał się do błędu i napisał o Radomiu. Ja pierdziu, umiesz czytać ze zrozumieniem? Już drugi taki sam komentarz dodałeś. Dodatkowo to, że nie wspomniał o Radomiu to nie sprawia, że materiał nie jest rzetelny, bo i tak dużo jest w nim omówione jak na tak krótki materiał. Dużo się z niego dowiedziałam i sama poczytam o stolicach. Jednak wymienianie każdego jednego miasta, które było przez chociaż jeden dzień stolicą czy dwa, nie ma sensu. Zajęłoby to dużo czasu i po prostu nie ma sensu mówić o każdym jednym mieście, bo sobie tam król przez trzy dni spał i jadł 🤦 Jeśli by tam podpisał konstytucję czy zrobił jakiś ważny zjazd to jak najbardziej. Jednak jeśli był tam po prostu tak o, to bez sensu o tym wspominać. Trzeba umieć rozdzielić informacje ważne i trochę mniej istotne.
@@Kar0lina-d5u a to prawda sorry
Przepraszam historyczny top
Pragę można było nadmienić też z drugiego powodu - przez kilka lat królowie czescy z dynastii Przemyślidów władali Polską (Wacław II i Wacław III) - wtedy stolicą całego terytorium pod ich władzą była Praga.
Podobno nawet i BIECZ ... byl na krotko stolica Polski !!!!
Może stolice księstw podczas podziału dzielnicowego
Dobry pomysł. Przydałoby się też trochę historii każdego z księstw. Jakby nie było to były odrębne panstewka, które nawet między sobą toczyły spory bitwy. Niestety ale 1 ych rozbiorow dokonali Polacy poprzez ambicje. Gdyby stworzyli mocno współpracująca federacji, zapewne zniszczeń przez najezdzanie na siebie wzajemnie i przez sąsiednie kraje korzystające że słabości byłyby owe zniszczenia i straty znacznie mniejsze. Można było powołać coś na wzór rady. Merytorycznie ciekawy film, chociaż sposób prowadzenia wypowiedzi nieco dziwne. Pozdrawiam, powodzenia.
Zapiszemy w zeszycie pomysłów, dzięki ;)
@@tomaszduda6756 Łatwo nam to mówić z przestrzeni wieków. W tamtych czasach nikt nie starał się stworzyć idealnego systemu, ale tylko jakoś załatwić ówczesne problemy. Teoretycznie początkowo księstwa polskie tworzyły coś na kształt federacji z księciem zwierzchnim na czele i nie dochodziło do większych walk (pomijając walki o tytuł seniora - Bolesław Kędzierzawy z Władysławem Wygnańcem, Mieszko Stary z Kazimierzem Sprawiedliwym, które należy potraktować bardziej jako wojnę domową niż walki osobnych księstw). System ten rozpadł się chyba wraz z morderstwem Leszka Białego w Gąsawie - wybuchł kolejny spór o Kraków, ale tym razem ostatecznie doprowadził do praktycznego uniezależnienia się od niego wszystkich książąt i ostatecznie zburzył wątłą już jedność ówczesnej Polski.
W Knyszynie król Zygmunt August kilka lat panował z Barbarą Radziwiłówną
Wszystko się zgadza ale zapomniałeś o Płocku , chyba że ja przegapilem to.
Przegapiłeś, herb w miniaturze filmu nawet ;) Pozdrawiamy
@@HistorycznyTop ajajajajaj ok. 👍👍
Idąc zasadą że stolica kraju znajduje się tam gdzie mieści się jego władca to stolicami Polski można uznać Paryż i Londyn (rządy na uchodźctwie) :P
Łowicz też był w czasach bezkrólewia
Do języka polskiego również przydatne
Bardzo ciekawy film
2:25 są to fundamenty kościoła który się znajdował w Gieczu pozdrawiam z miasta obok
Skąd bierzecie informacje na podstawie których jest zrobiony film? Czy jest gdzieś podane źródło historyczne, na podstawie którego można skonfrontować informacje podane w filmie?
Piotrków Trybunalski też był stolicą, co prawda przez chwilę ale był
Trochę niekompletny ten materiał
Poprosimy o źródło, bo jedyne jakie znaleźliśmy, to ... bezużyteczna.pl szukaliśmy na portalach historycznych Piotrkowa i nigdzie nie ma wzmianki, przynajmniej w omawianym przez nas kontekście. Pozdrawiamy
Witam, Duzy plus za wskazanie Giecza jako rodowego gniazda Piastów. Jednakże film zawiera błędną koncepcję wędrującej stolicy, podczas gdy był to wędrujący włądca (stolica była nieruchoma). Władca wedrując jak w innych krajach nadal pełnił swoje obowiązki sądowe i zarzadcze w miejscu w którym przebywał. Ale nie ozaczało to że to miejsce stawało się stolicą. Stolica to kwestia również militarna zarówno wewnetrznie - (więzienie królewskie, elitarny zaufany garnizon) jak i zewnetrznie (główny umocniony gród z silną załogą) oraz skarbiec królewski. Żadna z tych rzeczy nie mogła być ruchoma. Gniezno nigdy nie byo stolicą Polski, było głownym mijesce kultu religijnego zastępującego wiecowe miejsce góry Lecha. Tak samo na Połabiu było z Radogoszczą - wiecowy teren neutralny pod władzą kapłanów. Miesca koronacyjne w Europie nie były miejscami stolic: Reims, Coventry i inne. Żaden z władców nie trzymał przy sobie głownego biskupa aby ten mu nie mieszał pod bokiem. Atak Czechów w czasach Mieszka II poszedł nie na Gniezno ale własnie na Giecz. Gniezno zajęto niebronione przez małe siły. Gniezno nie miało też zamku, ani instalacji wojskowo-obronnych własciwych dla siedzib władców. I z tego powodu już dawno archeolodzy i historycy zmuszeni byli zdetronizować Gniezno z pierwszej stolicy, ale to oznacza że nie było nią nigdy.
Zapomniałeś trochę o Łowiczu i częstochowie
Gówno wiesz o chistorii, caradom założył car, gdańńk założył Kodzan, Sandomir załorzył sanbomierz .Juliusz cezar był pod cara domem, teraz Kraków, ale Leszek go wykiwaał więc Leszek dostał julie i bawarie w posagu, a tyderdiusz Aygust ufundował płytę na grobną, do dziś leży wr Rzymie
WRACAJ DO LOPATY
W czasie potopu szwedzkiego stolicą przez chwilę był Głogówek w dzisiejszym woj. opolskim gdzie schronił się Jan Kazimierz
Mnie tam uczyli ze było więcej stolic ale nie mówili jakie
Niedorobiony material
Zamiast wojna można używać frazy zastępcze: nieporozumienie zbrojne, ruchawka i pożoga, dynamiczny konflikt :-)
"INCYDENT DYPLOMATYCZNY":)
W czasie I RP jak było bezkrólewie to rządził prymas z Łowicza. Tam prymasi mieli zamek do czasów potopu szwedzkiego do dziś są ruiny tego zamku. Po potopie Prymasi przenieśli się do Warszawy. Nie wiem czy dzisiejszy Prymas Polski czy poprzedni (nie śledzę tego) jest z Gniezna i możliwe że prześmiewczo mówiono w TV o przeniesieniu stolicy do Gniezna (dla mnie bez sensu)
W gwoli ścisłości prymasi raczej rezydowali po Potopie w Skierniewicach
@@tharkun3349 że w Skierniewicach to pierwsze słyszę
@@bezirek Mogę się mylić ale kiedyś o tym czytałem. Krasicki tam na przykład mieszkał. Na stronie na wikipedi o Skierniewicach jest teź o tym.
Słyszałem że Śrem tez byl kilka dni stolicą
A Biecz?
Chyba Giecz jak już :) Pozdrawiamy
Historyczny Top Biecz obok Gorlic.
Historyczny Top od września 1311 do kwietnia 1312. Pozdrawiam :D
দারুন
Należało by dodać że w Poznaniu jest pierwsza i najstarsza katedra w Polsce, w której urzędował pierwszy polski biskup, jest to też miejsce chrztu Polski i pochówku pierwszych polskich władc ów, jak Mieszka I i Bolesława Chrobrego, tak więc z tym Gnieznem to bym nie przesadzał...
Brakuje Łowicza, rezydencji Interreksa podczas Bezkrólewia
...a co z Kruszwicą a wcześniej z Gdańskiem...?
Normalne że król i możnowładcy przemieszczali się,nawet bicie monety bywało w różnych miejscach nie konieczne siedziba, główne uroczystości koronacje wybierali konkretne miejsca,na czas wojenny mogli być i kilka lat w jakiejś okolicy
Faktycznie, bardzo to uprościli w szkole.
Może to i jest bardzo niepoprawne, ale w latach 1938-1945 działała w polsce namiastka władzy w typie kolonialnym, zwanym Generalgouvernement für die besetzten polnischen Gebiete (na wniosek H. Franka w 1940 r. usunięto te nieszczęsne "für die besetzten polnischen Gebiete" (dla okupowanych ziem polskich). A jego stolicą był Kraków. No i jeszcze czasy Potopu, kiedy to Lwów (jako jedyne wolne miasto Rzeczypospolitej Obojga Narodów) był stolicą po powrocie Jana Kazimierza z Głogówka wiosną 1656. Tam ówczesny Marszałek wielki koronny Jerzy Lubomirski przywiózł z zamku w Lubowli regalia i archiwum państwowe. Nota bene: Skoro tam Lubomirski wywiózł archiwalia i korony to w sumie zamek w Lubowli był faktycznie stolicą Polski na przełomie 1655/1656r. Jesienią 1655 r. był nią także i Głogówek, gdzie schronił się Jan Kazimierz z dworem.
Stolica była zawsze tam gdzie król
Dobry 'historyk ' z Ciebie,4 lata to parę miesięcy ?
Toruń był krótko stolicą księstwa Warszawskiego .
Kolego w dawnych czasach a zwłaszcza staro Słowiankisch stolica Polski, Polan, lecgistanu była tam gdzie w danym momencie był król czy też książę Polski
Przedewszystkim w średniowieczu nie było pojęcia ,,stolica".... książęcym miastem był gród w którym przebywał książę czy król.
Mosina pominięta?
Kiedyś, w danym miejscu gdzie przebywał król była stolica
Mosina k/Poznania była stolicą 2 albo 3 dni podczas wojen napoleońskich
I dlatego mamy np. "Eleganta z Mosiny" - szkoda, że nie mamy w PYRLANDI takich ludzi jak np Pan Mirek Sołtysek na Ślasku, którzy z pietyzmem spisują i utrwalają przemijającą ślaska tradycję. Taką perełką spisującą gware poznańską był Pan Becela z okolic Drzazgowa. Jestem już prawie pół wieku poza Wielkopolska a jednak liczę, że ktoś kontynuje jego dzieło aby korbol był korbolem a nie dynią czy gzik był gzikiem. pyra pyrą a nie jakimś tam ziemniaczkiem. Pozdrawiam
@@szczepanstachowiak8113 Ja to jeszcze przed 40 jestem. Całą gwarę którą znam to od dziadków no i z "Blubry starego Marycha" które zawsze gdzieś pod ręką na półce leżą. Rzeczywiście brakuje trochę nam takiej charyzmatycznej osobowości pielęgnującej naszą gwarę. Niestety ma się dużo gorzej niż gwara śląska
@@browarkuba5143 dzięki za przypomnienie słowa "Blubry". 47 lat temu to np "baną" się jeździło do Swaja / Swarzędz/. Mieszkam w Warszawie i mam bardzo ograniczony kontakt z Ukochaną Pyrlandia - tyle co na groby rodziców, dziadków ale każdy wyjazd to dla Mnie uczta głosowa gdy słyszę rozmowy ziomali. Pozdrawiam i Dużo Zdrowia Zycze.
@@szczepanstachowiak8113 Ale co to ma do rzeczy? Przecież komentarz główny jak i film jest o stolicach Polski a nie o gwarze...
@@Kar0lina-d5uPrzepraszam, masz rację. Uległem romantycznemu sentymentowi do bezpowrotnie straconej młodości spędzonej w rodzinnej PYRLANDI.
Króla Kraka Gród
Stefan Batory za swoje stołeczne miasto uważał Grodno.
:)
Więcej historii w internecie przekazać mlody
*Kruszwica też choć nieoficjalnie*
Tylko w Gnieźnie dokonano koronacji pierwszych pięciu królów Polski.
Płock też był stolicą
O tym mówimy i widać w miniaturze ;) Pozdrawiamy
Kazimierz Odnowiciel przebywał w Kruszwicy po zniszczeniu Gniezna, ale przed przeniesieniem się do Krakowa, więc można powiedzieć że i to miasto przez krótki czas pełniło funkcję stołeczną
W wojnę Zakroczym był stolicą Polski, o tym już nikt nie pamięta?!!!
@Kuba Libera Podczas wojny temat stolic był tak niepewny, że primo: ciężko zakładać, że pojęcie stolica było równoznaczne z dzisiejszym czy tym z czasów pokoju, secundo: zmiany "stolic" podczas II WŚ to temat tak zawiły i zmienny, że zasługuje na osobny odcinek. Pozdrawiamy :)
Okres zaborów został pominięty ("były lokalne autonomie"). Powinno się jednak wymienić Mosinę, gdzie podczas powstania 1848 roku powołano niepodległą Rzeczpospolitą 3 maja. Przetrwała do 9 maja.
Jak mówimy o stolicach de facto, to za czasów monarchii Henryków (XIII wiek), większość czasu przebywali oni w swojej dzielnicy lennej z ośrodkiem centralnym we Wrocławiu. Okresami do Krakowa nawet nie mieli dostępu.
*Vasz materiał vinien być zaktualizovany*
radiopoznan.fm/informacje/pozostale/nie-gniezno-a-poznan-byl-stolica-polski-po-chrzcie-w-966-roku
A gdzie Toruń w tej całej historii
A Grodno
Za Batorego, uważana za jedną ze stolic w tamtym okresie, ale bez oficjalnego przeniesienia.
@@HistorycznyTop Pisząc sagę rodu Gaponików, wspomniałem o ich mieście rodzinnym - Grodnie. Warto temu miastu poświęcić więcej uwagi, bo w historii Polski odegrało bardzo ważną rolę. A był czas, że Grodno nazywano „trzecią stolicą Polski” - po Krakowie i Wilnie. Warszawa stała się stolicą dopiero za czasów króla Zygmunta III Wazy w 1596 roku, ale poprzednik tego władcy, Stefan Batory, za swoje stołeczne miasto uważał Grodno.
dobry dżob.
Po upadku powstania warszawskiego AK uznawała Częstochowę za stolicę
;)
No tak, ale cała ta prezentacja omawia czasy po MIeszku, a w tytule jest "sprzed Mieszka". Ale przed Mieszkiem nie mamy do czynienia z Polską, więc to nie były stolice Polski, tylko ważne ośrodki polityczne Kultury Przeworskiej, czyli mieszanki napływowej ludności słowiańskiej z pozostałością demograficzną dawnej starożytnej Scytii. Na ludnościowej bazie tegoż, powstała Polska, po narzuceniu gwałtem (ogniem i mieczem) obcej dynastii znaną nam dzisiaj pod nazwą Piastów.
Polska upadła kiedy stolica poszła na wieś warsawa, wtedy same tragedie
No przepraszam, ale to my wychodzimy na dwór, a wy na pole. :P
Poznań był stolicą LECHI
Drobne sprostowanie - ostatni król Stanisław August Poniatowski został koronowany w Warszawie w katedrze św. Jana.
Ostatnim królem Polski nie był Poniatowski A car Mikołaj
@@krzysztofkosznajder2037 dla mnie, jak i dla wielu innych, koronacja nie uczyniła cara polskim królem. Króla utraciliśmy wraz z utratą państwa. Ale słyszałam, że są osoby mające inne zdanie. Trudno. Pozdrawiam.
@@hhpwawa7057 ale trzymajmy się faktów historycznych A nie odczuć, dla wielu Polaków w tamtym czasie to Poniatowski był narzucony królem z góry, to samo z Sasami .
@@krzysztofkosznajder2037 to nie odczucie tylko fakt. Historycy podzielają to zdanie, choć nie przeczę, że wyjątki się zdarzają.
Co do Sasów i Poniatowskiego - w czasach przedrozbiorowych zdobycie polskiej korony bez poparcia z zewnątrz w ogóle było niemożliwe. Ostatni królowie nie zostali narzuceni, tylko dysponowali środkami finansowymi niezbędnymi do przekupienia szlachty na elekcji. Ale w końcu jednak wygrali elekcję. Natomiast w przypadku Aleksandra o żadnej elekcji nie było mowy, mówiąc dzisiejszym językiem 'został przewieziony w teczce'.
Więcej do tego komentarza odnosić się nie będę.
@@hhpwawa7057 akurat Poniatowski został królem z namaszczenia Rosji .
Zapomniano o starym grodzie Rad czyli Radomiu
Jest teza mówiąca, że Radom był jednym z najważniejszych grodów w X wieku, znamy ją. Ale tak jak zaznaczyliśmy - takich miast było dużo i mówią o tym głównie władze i mieszkańcy takich miast w celach PR-owych. Tam gdzie Piast się pojawiał, przypisuje się stolicę, nie sposób wszystkich wymienić. Ale teorie o Radomiu znamy. Pozdrawiamy :)
@@HistorycznyTop Owszem Radom był ważnym ośrodkiem za sprawą Grodu Piotrówka już w X wieku. Stolicą był jednak w latach 1481-1483 za czasów namiestnictwa królewicza Kazimierza, syna Kazimierza Jegiellończyka. Jest to potwierdzone między innymi listem królewicza Kazimierza do Wrocławian z 11 lutego 1482 roku.
brak Sieradza
A co z radomiem.
Przecież radom był stolicą przez 6 lat przed rozbiorami i 5 dni po zamachu majowym.
Więc twój materiał jest nie rzetelny omówiłeś zaledwie 75 % a powinieneś 98%
Krosno podczas potopu Szwedzkiego przez parę dni było stolicą.
Ale czy Polska lub ta nazwa obowiazuje od 966 lub chrztu? Jak sie okazuje nie do konca bo to data umowna, moc prawa nadanego przez cesarza rzymskigo i papieża bo taki tytu nosi kazdy papież poddnia imperium rzymskiemu co przypieczetowano pismem Dogme Judex. Dekret ten obowiazuje do dnia dzisieszego.
Najstarsze odnotowane użycie słowa "Polska" (rzecz jasna po łacinie, w wersjach typu "Polonia/Polania") pochodzi z "Żywotu św. Wojciecha" spisanego w latach 997-1003, a więc już po chrzcie. Co ciekawe, najstarszym przykładem zapisu słowa Polska w naszym języku ( jest napis na monetach Mieszka Starego (1173-1202).
@@artinaam Witam ok masz racje tylko ze chrzest to nie tylko zmiana wiary na tym terenie bo naniesienie państwowości ale i zmiana alfabetu i pisowni którą posługiwali sie oczywiście nieliczni ale była . Zwróć uwagę na banknocie 10 zł nie jest napisane w języku polskim tylko runami .Bo przed tym okresem sie takimi znakami posługiwano . Niestety dowody wszelkie zostały zniszczone przez liczne najazdy krucjat i inkwizycje i mamy teraz taką sytuacje .
Komentarz
Głogówek przez 2 miesiące był stolicą Polski gdzie przebywał Król Jan Kazimierz w 1655roku
To ciekawy przykład - stolica znajdująca się poza granicami kraju :)
@@artinaam w tamtych latach trudno było brać na sztywno granice państw ale nawet jeśli to chwilowo Głogówek był w granicach państwa polskiego, tak na marginesie stosowano często zasadę gdzie król tam stolica....
@@przemowylag9265 No akurat w czasach kiedy się to działo Głogówek (i cała reszta Śląska) był poza granicami Polski od kilkuset lat. Jan Kazimierz uciekł właśnie tam celowo, bo wiedział, że król szwedzki nie będzie go ścigał po terytorium należącym do innego państwa, z którym nie prowadził wojny.
Da d a dada da auc to juz parodia
Oficjalnie Kraków dalej jest stolicą
Kom
Polacy wstają z kolan! #KażdyPolakŻądaWIR
facebook.com/groups/polskiwir/permalink/2666513453584289/