Cudowny, cudowny film! Widać że się stresowałeś - niepotrzebnie, bardzo przyjemnie się Ciebie słucha :] Od wczoraj mam węża i tak jak znam podstawy, tak potrzebowałem materiału, który wyjaśniłby wszystko obszerniej, za co bardzo dziękuję. Kilka pytań ode mnie: Czy kabelek od termostatu mam jakoś zabezpieczyć? Czym go przykleić zwykłą taśmą? Jeśli taśmą, to czy klej pod wpływem ciepła nie uwolni żadnych toksyn? Chętnie usłyszałbym jeszcze coś o wilgotności, oswajaniu i karmieniu :]
Tak jak pokazywałem, dobrą opcją jest przyklejenie go bezpośrednio na matę i wtedy nie ma ryzyka, że się odklei. Mam naklejone taśmą, ale u mnie czujnik jest zawsze po za pudłem bo to też przeszkadza np. w wysuwaniu z rack systemu i nie ma ryzyka, że wąż odklei. Wilgotność pokojowa wystarczy, plus wilgotna kryjówka w terrarium. Może zrobię krótki film o tym. O karmieniu będzie film za niedługo. A co do oswajania to zwykle wąż się z wiekiem przyzwyczaja do nas po prostu ;)
Co do kryjówek dla malców, polecam z papierowego kubeczka wyciąć 2/3 jego wysokości, wygląć wejście i jest coś w stylu połówki kokosa lecz o wiele mniejsze :)
Spoko opcja, tak naprawdę pomysłów jest pełno. Najlepiej albo żeby to było coś taniego i można łatwo wymienić, albo z takiego materiału, że będzie można zdezynfekować i umyć ;)
Można coś pomyśleć, tylko wiadomo, że nie mam wszystkich odmian żeby je pokazać ;) Teraz na SnakeBarn było ciekawym termostacie, polecam zobaczyć jeśli nie widziałeś.
Polecam kupować pojemniki z takimi wybrzuszeniami u dołu, można tam na spokojnie włożyć sondę, która będzie dobrze bezpiecznie zamontowana i wąż nie będzie miał do niej dostępu (aby nie przesunąć i zmienić temperatury).
Jeżeli mówisz o rowkach w środku to minusem będzie np. czyszczenie w tych miejscach. Film jest też dla osób, które wybiorą terrarium i tam nie ma wybrzuszeń.
Bardzo potrzebne i ciekawe informacje bardzo dziękuję i pozdrawiam. Jeśli miał bym pytania co do chodowli to jest to jedyny sposób by się z tobą skontaktować czy istnieje inna droga? Jeszcze raz dziękuję za ten film✊🤟
Węża można dać od razu do docelowego Terra i nie trzeba zmieniać pojemników. Jeśli wąż będzie mieć kryjówki przynajmniej 2 lub 3 jakiś korzeń żeby mógł się wspinać to nie będzie się stresować. Ja moją zbożówkę od razu dałem do Terra 60x25x30cm a jak osiągnęła ok 65cm to dałem ją do docelowego 100x50x50cm i wszystko było ok. To ,że wąż potrzebuje coraz większego Terra bo inaczej będzie się stresował to jest mit. Wąż to nie ssak żeby mógł się stresować za dużym zbiornikiem jeśli ma ciepło i kryjówki w których może się chować to nie ma znaczenia czy Terra będzie miało 50cm,100cm czy 150cm.
Niestety, ale to nie jest mit. Są węże, które będą jadły od razu w docelowym, wtedy spoko można trzymać i nie ma problemu, a są takie które nie zjedzą, choćbyś miał 10 kryjówek. Sam też nie dałeś do docelowego tylko przejściowe. Mam w tym roku samicę heterodona i po przełożeniu do pojemnika 40x20 cm przestała mi jeść, mimo kryjówek, podłoża w którym się może zakopać itd. Nie jadła prawie miesiąc, po przełożeniu do pojemnika 10x20 cm bez kryjówek, zjadła oseska od razu. Nie można wyciągać wniosków mając jednego czy nawet kilka węży bo to za mała skala.
Wysokość ma szczególne znaczenie iwyłącznie gdy mamy słabe zapięcia lub klipsy na pojemniku, gdyż (co sam zauważyłem) węże wspinające się do góry mają mniej siły, aby podnieść wieczko.
Nie znam sie na wezach i kapletnie nic o nich nie wiem. Ogladam filmiki bo chcialbym zakupic Zbożowke i tak sie zastanawiam. Czy male węże na wolnosci tez muszą żyć w malych pudełkach czy może to wymysł hodowców?😂 Przepraszam za taką uszczypliwość.
Wystarczy sprawdzić jaki % węży dożywa dorosłości na wolności i będziesz wiedzieć, że takie porównania są kompletnie bez sensu. Do tego te węże od lat są hodowane i selekcjonowane w niewoli i to nie jest to samo co wąż który żyje dziko. Dorosłe też nie dożywają tylu lat co w hodowlach. Wymysł hodowców? A co oni by mieli w ten sposób zyskiwać?
@@rbreptiles Miejsce na wiecej węży. A małe węże niedozywają starosci bo mają za dużo miejsca czy są pożerane przez inne drapieżniki? Przepraszam, jesli moje pytania są bez sensu lub nie na miejscu.
No ale każdy waż jak podrośnie dostaje większy zbiornik, więc to jest bardziej problematyczne, niż trzymanie od razu w docelowym. No nie jest tak, to nie jest jedyny powód. Dobrze, że pytasz. Moim zdaniem są 2 główne problemy w trzymaniu w za dużym zbiorniku. Najtrudniejsza rzeczą po rozmnożeniu węży i wyinkubowaniu jaj, jest rozkarmienie maluchów. Coś co wydaje się bez sensu bo jedzenie jest czymś naturalnym i skoro zwierzę jest głodne to będzie jadło. Niestety tak się nie dzieje. I tutaj mówimy o maluchach, które dopiero co się wykluły, przeszły pierwsza wylinkę i powinny zacząć jeść. W mniejszych zbiornikach te węże jedzą, natomiast w dużym bardzo często jest z tym problem. Czasem nawet mimo małego zbiornika, odpowiednich warunków, kryjówek, różnego rodzaju kombinacji z podawaniem pokarmu, maluchy nie chcą jeść i potrafią się zagłodzić na śmierć. O ile Ty kupując węża już rozkarmionego i dając go do docelowego terrarium masz szansę, że taki maluch będzie jadł i nie będzie problemu to przy rozkarmianiu taki procent jest bardzo wysoki, a jako hodowca jesteś za te zwierzęta odpowiedzialny i nie chcesz, żeby te węże umierały z głodu. Drugi ten mniej ważny, przed którym jesteśmy w stanie jakoś sobie poradzić to ucieczki z większych zbiorników. Takie maluchy są mistrzami ucieczek, bez problemu przecisną się miedzy szybami w terrarium, wykorzystają, najmniejsza okazje/szczelinę żeby uciec. Dużo ciężej jest też kontrolować warunki, szczególnie osobom poczatkującym, węże wybierają sobie czasem kryjówkę, gdzie jest chłodniej, maja trudniej znaleźć pokarm i po prostu nie chcą jeść. Czasem mimo perfekcyjnych warunków, zrobienia wielu kryjówek itd. waż w dużym zbiorniku nie zje, po czym przełożysz go do mniejszego i zjada praktycznie od razu. Możesz założyć, że na całym świecie, wszyscy hodowcy zalecają trzymanie węży w czymś mniejszym dopóki nie podrosną, żeby mieć więcej miejsca na węże albo uwierzyć, że gady różnią się od innych zwierząt i one w mniejszym zbiorniku czują się lepiej, bezpieczniej, jedzą bez problemu. Nie dotyczy to tylko węży bo np. hodowcy jaszczurek też tak robią i doradzają poczatkującym.
@@rbreptilesBardzo dziekuje za poswiecenie mi czasu i odpowiedz. Uwielbiam, nature i zwierzeta. Kupując swojego pierwszego węża chciałbym zapewnić mu jak najlepsze warunki a jak narazie nie wiem o tym prawiec nic.
Według mnie nie ma takiej potrzeby. Są osoby, które podają pyłek pszczeli, ale z tego co czytałem, ma bardzo mały wpływ i trzeba w odpowiedni sposób to robić. Moim zdaniem dużo ważniejsze jest to, żeby karmówka była z dobrego źródła i właśnie ona był dobrze karmiona i miała zbilansowana dietę. Dzięki temu nasze węże nie potrzebują suplementacji. Myślę, że fajnie jest też urozmaicać dietę i podać czasem np. kurczaka jednodniowego, albo szczurka, jeśli na co dzień karmimy myszami. Suplementacji mogą potrzebować jakieś gatunki trudniejsze w hodowli.
Pojemnik zawsze trzeba dopasować pod osobnika. Docelowe dla większości 80x40-50 cm będzie ok, ale można mieć większe. Początkowo 20x30 cm, a przejściowo coś pomiędzy.
A mam takie pytanko. Bo no niestety mój pokój to taka nora 4metry na 2metry, coś w tym stylu, to czy tam mogłabym mieć zbożówkę? Mam na myśli czy gdyby już wąż był dorosły to nie byłoby problemem gdyby terrarium było na szafie na przykład? Bądź trzymać go w dużym pudełku? (Jakby był juź większy oczywiście) Albo gdyby terrarium dla już takiego dorosłego troche mniejsze niż wymiary te wymagane to by było to jakoś dla węża złe, czy niekomfortowe? Bardzo bym prosiła o odpowiedź bo bardzo mi zależy na posiadaniu węża.
Nie wiem co znaczy trochę mniejsze. 80x40 cm jest standardem. Ewentualnie możesz poszukać jakichś mniejszych lampro lub hybrydy zbożówki z mniejszymi lampro i wtedy myślę, że takie 60x40 by wystarczyło ;)
Załóżmy że chce zrobić rack system dla zbożówek,kupie pojemniki 80x40,jaką powinna być minimalna wysokość takiego pojemnika? bo te które można kupić mają przeważnie 16cm-19cm
Nie ma czegoś takiego, to raczej zależy od Ciebie. Zbożówki to naziemne węże i te ok 20 cm moim zdaniem jest ok, ale jak uważasz że niskie to możesz i 40 zrobić ;)
cześć, zakupiłam Rogowęża Boulengera ma 6 miesięcy. Hodowca dał mi go właśnie z takim pudełkiem. Mam matę, termostat, wszystkie rzeczy o których mówisz, tylko inne podłoże dał, jakby z kokosa i mech. I teraz pojawia się problem mam wilgotność w środku 99% nie mogę jej obniżyć, zrobiliśmy dodatkowe dziurki, dałam ręczniki kuchenne pomiędzy pokrywa a ścianami i dalej nie spada :( Boję się że Wąż się rozchoruje :( jak to obniżyć, co mogę zrobić? czytałam, że można ryż dać w woreczku, sama już nie wiem.
Cześć. Nie wiem jakiego higrometru używasz, ale sporo tych tanich źle mierzy. Jak często zraszasz? Ja bym wywalił to podłoże i dał lignocel, plus dodatkowo wilgotna kryjówka z mchem.
@@rbreptiles mam firmę ekoterra, ma taki mały wyświetlacz gdzie widać temperaturę powietrza i wilgotność. Niczym nie zraszam, bo wszędzie na liściach i ściankach pudełka są krople wody :( matę grzewczą hodowca kazal ustawić na 29 stopni, a czujnik dać na dole pudełka. temperatura powietrza osiąga 22 stopnie. nie wiem czy to wystarczy maluszkowi, wiem że te węże nie lubią aż takiego ciepła. :( czyli podłoże zmienić, nawet jest u hodowcy był w takim?
Wiesz co bardziej bym na wagę patrzył bo każdy waż rośnie inaczej. W filmie o karmieniu opowiadam jak przejść na większy rozmiar. Na większy pojemnik i lignocel myśle, że spokojnie jak zjada takie myszy 10-15g.
To wszystko zależy od temperatury w pomieszczeniu itd. Ja biorę mocne maty bo i tak steruje nimi termostat, więc nie da się nagrzać za bardzo, a na pewno nie będą wtedy zbyt słabe żeby osiągnąć odpowiednia temperaturę.
Braplasty są spoko, ale w tych większych ta pokrywka nie trzyma za mocno. Ogólnie nie polecam nikomu pojemników bez klipsów, żeby dokładnie i mocno zamknąć pudełko. Z Braplastów jeśli zrobisz rack system bez pokrywek to będzie ok, ale jako pojemniki zamykane to bym im nie ufał, że maluch tego nie otworzy ;)
Nie można. Po pierwsze chodzi o to, że podając cała mysz masz tam wszystko, mięso, kości, podroby, sierść. Jest to zbilansowany posiłek, a kawałek mięsa nie posiada tego wszystkiego. Po drugie większość węży myślę, że nie będzie w ogóle zainteresowana kawałkiem mięsa. Dorosła zbożówka da radę zjeść kurczaka jednodniowego, czy tam np. jakieś szczury, jeśli chciałbyś jej urozmaicić dietę, ale dla malucha nie ma innej opcji.
Hej ja mam do ciebie pytanie. Mam problem bo nie jestem pewna jak przekonać na węża moją mamę która jeszcze się ich boji. Byłabym wdzięczna za pomoc. :)
Taka, żebyś uzyskał odpowiednia temperaturę. Jest to zależne od tego ile stopni jest w pomieszczeniu. Ja zawsze polecam brać mocniejsze i sterować termostatem, wtedy nie będzie problemów.
Słyszałem o tym, ale nigdy tego nie stosowałem. Nie wydaje mi się to potrzebne. Może gdyby jakiś wąż miał jakieś problemy itd. to wtedy bym się nad tym zastanowił. Kiedyś czytałem badanie, że ta przyswajalność nie była jakaś duża i znaczenie miało w jaki sposób taki roztwór był zrobiony, ale teraz tego już nie znajdę. Z drugiej strony nie sądzę, żeby też to w jakiś sposób mogło negatywnie na węża wpływać, ale tak jak mówię, nie stosowałem i raczej nie planuję.
Dzięki. U takich małych, co się ledwo wykluły mam np. braplasty 19x12,5x7,5 cm. Jako kupujący możesz już spokojnie taki pojemnik 25x20 kupić czy tam 30x20 cm.
Właśnie przymierzam się do kupna pierwszego węża i powiedziałeś chyba wszystko co chciałem wiedzieć, dzięki! :)
Super film dla początkujących i zapewne nie tylko! Idealnie wszystko pokazane. Super! Sztama!
kup mikrofon i wepnij go w koszule, dzwiek to jest pierwsze co bym poprawiłw materiałach. cała reszta bardzo spoko i dobra robota leci łapka w gore
Swietnie,ze powiedziales o tym czujniku temperatury.Pierwszy film i wiem wszystko co chcialem. 😊
Obejrzałem kilka filmów o hodowli węża zbożowego no i dopiero tu dowiedziałem się wszystko to co chciałem 👍
Cieszę się, że film pomógł ;)
super, tego właśnie szukałam, Dziękuję za taki filmik
Cieszę się, że mogłem pomóc ;)
Dowiedziałam się wszystkiego, czego chciałam. Dzięki wielkie!
Super film bardzo mi pomogłeś !:) Więcej odwagi robisz super materiały :)
Dzięki, cieszę się, że pomogłem ;)
o dzięki za porady w listopadzie kupuje węża więc na kilka moich pytań w filmie odpowiedziałeś
Będę na 3 giełdach w listopadzie, więc jeśli masz ochotę to wpadnij i odpowiem na resztę pytań na żywo ;)
Cudowny, cudowny film! Widać że się stresowałeś - niepotrzebnie, bardzo przyjemnie się Ciebie słucha :]
Od wczoraj mam węża i tak jak znam podstawy, tak potrzebowałem materiału, który wyjaśniłby wszystko obszerniej, za co bardzo dziękuję. Kilka pytań ode mnie:
Czy kabelek od termostatu mam jakoś zabezpieczyć? Czym go przykleić zwykłą taśmą? Jeśli taśmą, to czy klej pod wpływem ciepła nie uwolni żadnych toksyn?
Chętnie usłyszałbym jeszcze coś o wilgotności, oswajaniu i karmieniu :]
Tak jak pokazywałem, dobrą opcją jest przyklejenie go bezpośrednio na matę i wtedy nie ma ryzyka, że się odklei.
Mam naklejone taśmą, ale u mnie czujnik jest zawsze po za pudłem bo to też przeszkadza np. w wysuwaniu z rack systemu i nie ma ryzyka, że wąż odklei.
Wilgotność pokojowa wystarczy, plus wilgotna kryjówka w terrarium. Może zrobię krótki film o tym.
O karmieniu będzie film za niedługo. A co do oswajania to zwykle wąż się z wiekiem przyzwyczaja do nas po prostu ;)
Bardzo fajny film łatwiej wytłumaczyć się nie da 👍🐍
Dziekuje za ten film naprawdę, teraz wiem jak sie za to zabrac
Super film wszystko się dowiedziałem!
Dzięki, cieszę się, że mogłem pomóc ;)
Co do kryjówek dla malców, polecam z papierowego kubeczka wyciąć 2/3 jego wysokości, wygląć wejście i jest coś w stylu połówki kokosa lecz o wiele mniejsze :)
Spoko opcja, tak naprawdę pomysłów jest pełno. Najlepiej albo żeby to było coś taniego i można łatwo wymienić, albo z takiego materiału, że będzie można zdezynfekować i umyć ;)
Super filmdzieki za informację jutro jadę po węża
Jeśli na giełdzie w Krakowie to polecam Kraka’s Colubrids ;)
Może film o odmianach barwnych węży zbożowych ? lub o termoregulatorach ? Pozdrawiam, świetna robota
Można coś pomyśleć, tylko wiadomo, że nie mam wszystkich odmian żeby je pokazać ;)
Teraz na SnakeBarn było ciekawym termostacie, polecam zobaczyć jeśli nie widziałeś.
@@rbreptiles widziałem, widziałem :)
Dziękuje za te rady bo pomoże mi namówić rodziców na takiego węża , choć może być trudnp😅
Trzymam kciuki ;)
Polecam kupować pojemniki z takimi wybrzuszeniami u dołu, można tam na spokojnie włożyć sondę, która będzie dobrze bezpiecznie zamontowana i wąż nie będzie miał do niej dostępu (aby nie przesunąć i zmienić temperatury).
Jeżeli mówisz o rowkach w środku to minusem będzie np. czyszczenie w tych miejscach. Film jest też dla osób, które wybiorą terrarium i tam nie ma wybrzuszeń.
Bardzo potrzebne i ciekawe informacje bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Jeśli miał bym pytania co do chodowli to jest to jedyny sposób by się z tobą skontaktować czy istnieje inna droga?
Jeszcze raz dziękuję za ten film✊🤟
Cześć,
najlepiej chyba przez fb lub instagrama hodowli ;)
Węża można dać od razu do docelowego Terra i nie trzeba zmieniać pojemników. Jeśli wąż będzie mieć kryjówki przynajmniej 2 lub 3 jakiś korzeń żeby mógł się wspinać to nie będzie się stresować. Ja moją zbożówkę od razu dałem do Terra 60x25x30cm a jak osiągnęła ok 65cm to dałem ją do docelowego 100x50x50cm i wszystko było ok. To ,że wąż potrzebuje coraz większego Terra bo inaczej będzie się stresował to jest mit. Wąż to nie ssak żeby mógł się stresować za dużym zbiornikiem jeśli ma ciepło i kryjówki w których może się chować to nie ma znaczenia czy Terra będzie miało 50cm,100cm czy 150cm.
Niestety, ale to nie jest mit. Są węże, które będą jadły od razu w docelowym, wtedy spoko można trzymać i nie ma problemu, a są takie które nie zjedzą, choćbyś miał 10 kryjówek. Sam też nie dałeś do docelowego tylko przejściowe. Mam w tym roku samicę heterodona i po przełożeniu do pojemnika 40x20 cm przestała mi jeść, mimo kryjówek, podłoża w którym się może zakopać itd. Nie jadła prawie miesiąc, po przełożeniu do pojemnika 10x20 cm bez kryjówek, zjadła oseska od razu. Nie można wyciągać wniosków mając jednego czy nawet kilka węży bo to za mała skala.
A ile masz węży?
super
Jaki termostat polecasz do terrarium w rozsądnej cenie?
Mam wszędzie Microclimate, więc ciężko mi się wypowiadać o innych bo nie używam.
A jak wygląda sprawa z zimowaniem zbożówki?
Jest o tym osobny film na moim kanale ;)
Wysokość ma szczególne znaczenie iwyłącznie gdy mamy słabe zapięcia lub klipsy na pojemniku, gdyż (co sam zauważyłem) węże wspinające się do góry mają mniej siły, aby podnieść wieczko.
Lepiej kupić takie, które się dobrze zamykają, niż ryzykować, że jednak może je otworzyć ;) Po co ryzykować?
@@rbreptiles Racja, najlepiej zawsze na klipsy.
Bardzo fajny film. Ile kosztuje zbożówka albino?
Myślę, że ok 200 ;)
Hej. Masz w planach film o tym jak dobierać masę karmówki do wielkości węża?
Cześć. Tak, planuję taki. Myślałem nawet o tym przy kręceniu tego odcinka, ale uznałem, że byłby za długi.
Koniecznie daj taki odcinek!
10 - 15 % wagi węża, maluchy do 50 g co 5 dni, potem do 100 g co 6 dni, a od 100 do 200 - 300 co 7 potem co 2 tygodnie.
@@deodiie jest dużo więcej czynników niż tylko waga. Np. Karmiąc dorosłą samicę po jajach raz na 2 tygodnie to zdecydowanie za mało.
@@rbreptiles No tak, ale mi tu chodzi o takie standardowe, wiadomo, że są zawsze wyjątki. 😁
Nie znam sie na wezach i kapletnie nic o nich nie wiem. Ogladam filmiki bo chcialbym zakupic Zbożowke i tak sie zastanawiam. Czy male węże na wolnosci tez muszą żyć w malych pudełkach czy może to wymysł hodowców?😂 Przepraszam za taką uszczypliwość.
Wystarczy sprawdzić jaki % węży dożywa dorosłości na wolności i będziesz wiedzieć, że takie porównania są kompletnie bez sensu.
Do tego te węże od lat są hodowane i selekcjonowane w niewoli i to nie jest to samo co wąż który żyje dziko. Dorosłe też nie dożywają tylu lat co w hodowlach.
Wymysł hodowców? A co oni by mieli w ten sposób zyskiwać?
@@rbreptiles Miejsce na wiecej węży. A małe węże niedozywają starosci bo mają za dużo miejsca czy są pożerane przez inne drapieżniki? Przepraszam, jesli moje pytania są bez sensu lub nie na miejscu.
No ale każdy waż jak podrośnie dostaje większy zbiornik, więc to jest bardziej problematyczne, niż trzymanie od razu w docelowym. No nie jest tak, to nie jest jedyny powód.
Dobrze, że pytasz. Moim zdaniem są 2 główne problemy w trzymaniu w za dużym zbiorniku.
Najtrudniejsza rzeczą po rozmnożeniu węży i wyinkubowaniu jaj, jest rozkarmienie maluchów. Coś co wydaje się bez sensu bo jedzenie jest czymś naturalnym i skoro zwierzę jest głodne to będzie jadło. Niestety tak się nie dzieje. I tutaj mówimy o maluchach, które dopiero co się wykluły, przeszły pierwsza wylinkę i powinny zacząć jeść. W mniejszych zbiornikach te węże jedzą, natomiast w dużym bardzo często jest z tym problem. Czasem nawet mimo małego zbiornika, odpowiednich warunków, kryjówek, różnego rodzaju kombinacji z podawaniem pokarmu, maluchy nie chcą jeść i potrafią się zagłodzić na śmierć. O ile Ty kupując węża już rozkarmionego i dając go do docelowego terrarium masz szansę, że taki maluch będzie jadł i nie będzie problemu to przy rozkarmianiu taki procent jest bardzo wysoki, a jako hodowca jesteś za te zwierzęta odpowiedzialny i nie chcesz, żeby te węże umierały z głodu.
Drugi ten mniej ważny, przed którym jesteśmy w stanie jakoś sobie poradzić to ucieczki z większych zbiorników. Takie maluchy są mistrzami ucieczek, bez problemu przecisną się miedzy szybami w terrarium, wykorzystają, najmniejsza okazje/szczelinę żeby uciec. Dużo ciężej jest też kontrolować warunki, szczególnie osobom poczatkującym, węże wybierają sobie czasem kryjówkę, gdzie jest chłodniej, maja trudniej znaleźć pokarm i po prostu nie chcą jeść. Czasem mimo perfekcyjnych warunków, zrobienia wielu kryjówek itd. waż w dużym zbiorniku nie zje, po czym przełożysz go do mniejszego i zjada praktycznie od razu.
Możesz założyć, że na całym świecie, wszyscy hodowcy zalecają trzymanie węży w czymś mniejszym dopóki nie podrosną, żeby mieć więcej miejsca na węże albo uwierzyć, że gady różnią się od innych zwierząt i one w mniejszym zbiorniku czują się lepiej, bezpieczniej, jedzą bez problemu. Nie dotyczy to tylko węży bo np. hodowcy jaszczurek też tak robią i doradzają poczatkującym.
@@rbreptilesBardzo dziekuje za poswiecenie mi czasu i odpowiedz. Uwielbiam, nature i zwierzeta. Kupując swojego pierwszego węża chciałbym zapewnić mu jak najlepsze warunki a jak narazie nie wiem o tym prawiec nic.
wszystko idealnie ale co z witaminami czy należy je podawać?
Według mnie nie ma takiej potrzeby. Są osoby, które podają pyłek pszczeli, ale z tego co czytałem, ma bardzo mały wpływ i trzeba w odpowiedni sposób to robić. Moim zdaniem dużo ważniejsze jest to, żeby karmówka była z dobrego źródła i właśnie ona był dobrze karmiona i miała zbilansowana dietę. Dzięki temu nasze węże nie potrzebują suplementacji. Myślę, że fajnie jest też urozmaicać dietę i podać czasem np. kurczaka jednodniowego, albo szczurka, jeśli na co dzień karmimy myszami. Suplementacji mogą potrzebować jakieś gatunki trudniejsze w hodowli.
Nagra pan odcinek o wszystkich pojemnikach od najmniejszego węża do dorosłego?
Pojemnik zawsze trzeba dopasować pod osobnika. Docelowe dla większości 80x40-50 cm będzie ok, ale można mieć większe. Początkowo 20x30 cm, a przejściowo coś pomiędzy.
Ja mam takiego farta, że mojemu daje poza terrarium i on wcina, nie ma wtedy szans na zaczopowanie się.
Hej mam pytanie jakie polecasz strony dla początkujących gdzie można się na przykład zapytać czemu wąż nie je i inne takie sprawy
Kiedyś było terrarium.pl ale ogólnie fora umarły praktycznie. Myślę, że teraz tylko grupy na fb typowo o wężach lub ogólno-terrarystyczne.
Z jakich hodowli najlepiej kupić węża zbożowego?
Najlepiej z mojej ;) Ogólnie jest kilka bardzo dobrych hodowli w PL i jest w czym wybierać :D
A mam takie pytanko. Bo no niestety mój pokój to taka nora 4metry na 2metry, coś w tym stylu, to czy tam mogłabym mieć zbożówkę? Mam na myśli czy gdyby już wąż był dorosły to nie byłoby problemem gdyby terrarium było na szafie na przykład? Bądź trzymać go w dużym pudełku? (Jakby był juź większy oczywiście) Albo gdyby terrarium dla już takiego dorosłego troche mniejsze niż wymiary te wymagane to by było to jakoś dla węża złe, czy niekomfortowe? Bardzo bym prosiła o odpowiedź bo bardzo mi zależy na posiadaniu węża.
Nie wiem co znaczy trochę mniejsze. 80x40 cm jest standardem. Ewentualnie możesz poszukać jakichś mniejszych lampro lub hybrydy zbożówki z mniejszymi lampro i wtedy myślę, że takie 60x40 by wystarczyło ;)
@@rbreptiles Okej, dzięki wielkie.
a co do wody to jakaś specjalna? czy kranówa
Wychodzę z założenia, że skoro sam taką wodę piję to węże też mogą ;)
Do tego mamy bardzo dobrą wodę w mieście, a instalację w domu też mam nową.
@@rbreptiles Dzięki za odpowiedź, czekam na kolejne materiały
@@rbreptiles z jakiego miasta jesteś?
@@qba4506 Jastrzębie-Zdrój
Trudno ci będzie nalać wodę o pokojowej temperaturze z kranu, polecam nalać do dzbanka i odczekać pół godziny.
Załóżmy że chce zrobić rack system dla zbożówek,kupie pojemniki 80x40,jaką powinna być minimalna wysokość takiego pojemnika? bo te które można kupić mają przeważnie 16cm-19cm
Nie ma czegoś takiego, to raczej zależy od Ciebie. Zbożówki to naziemne węże i te ok 20 cm moim zdaniem jest ok, ale jak uważasz że niskie to możesz i 40 zrobić ;)
@@rbreptiles ok.dziekuje 😀
cześć, zakupiłam Rogowęża Boulengera ma 6 miesięcy. Hodowca dał mi go właśnie z takim pudełkiem. Mam matę, termostat, wszystkie rzeczy o których mówisz, tylko inne podłoże dał, jakby z kokosa i mech. I teraz pojawia się problem mam wilgotność w środku 99% nie mogę jej obniżyć, zrobiliśmy dodatkowe dziurki, dałam ręczniki kuchenne pomiędzy pokrywa a ścianami i dalej nie spada :( Boję się że Wąż się rozchoruje :( jak to obniżyć, co mogę zrobić? czytałam, że można ryż dać w woreczku, sama już nie wiem.
Cześć. Nie wiem jakiego higrometru używasz, ale sporo tych tanich źle mierzy. Jak często zraszasz? Ja bym wywalił to podłoże i dał lignocel, plus dodatkowo wilgotna kryjówka z mchem.
@@rbreptiles mam firmę ekoterra, ma taki mały wyświetlacz gdzie widać temperaturę powietrza i wilgotność. Niczym nie zraszam, bo wszędzie na liściach i ściankach pudełka są krople wody :( matę grzewczą hodowca kazal ustawić na 29 stopni, a czujnik dać na dole pudełka. temperatura powietrza osiąga 22 stopnie. nie wiem czy to wystarczy maluszkowi, wiem że te węże nie lubią aż takiego ciepła. :( czyli podłoże zmienić, nawet jest u hodowcy był w takim?
@@aniaz1985 najlepiej zapytaj hodowcy ;)
"podrostek" ma ile miesięcy lub tygodni? tak mniej więcej abym mógł oszacować kiedy przejść na większy pojemnik oraz na lignocel :)
Wiesz co bardziej bym na wagę patrzył bo każdy waż rośnie inaczej. W filmie o karmieniu opowiadam jak przejść na większy rozmiar. Na większy pojemnik i lignocel myśle, że spokojnie jak zjada takie myszy 10-15g.
@@rbreptiles Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź i już idę oglądać film o karmieniu :)
Będę kupować węża zbożowego , pojemnik będę ogrzewać matą grzewczą podpiętą do termostatu i tu moje pytanie jaką moc powinna mieć mata
To wszystko zależy od temperatury w pomieszczeniu itd. Ja biorę mocne maty bo i tak steruje nimi termostat, więc nie da się nagrzać za bardzo, a na pewno nie będą wtedy zbyt słabe żeby osiągnąć odpowiednia temperaturę.
Co myślisz o pojemnikach typu Braplast z klapką, są dobre dla początkujących hodowców?
Braplasty są spoko, ale w tych większych ta pokrywka nie trzyma za mocno. Ogólnie nie polecam nikomu pojemników bez klipsów, żeby dokładnie i mocno zamknąć pudełko. Z Braplastów jeśli zrobisz rack system bez pokrywek to będzie ok, ale jako pojemniki zamykane to bym im nie ufał, że maluch tego nie otworzy ;)
@@rbreptiles dzięki wielkie 😊 jeszcze jedno pytanie, przeźroczyste czy może nie przepuszczające światła ?
Ja mam wszystkie pudła przeźroczyste.
Mam młodą zbożóweczkę i ciekawi mnie to czy mogę mu dać mały kawałek surowego mięsa np. pierś z kurczaka? czy tylko i wyłącznie noworodki myszy?
Nie można.
Po pierwsze chodzi o to, że podając cała mysz masz tam wszystko, mięso, kości, podroby, sierść. Jest to zbilansowany posiłek, a kawałek mięsa nie posiada tego wszystkiego.
Po drugie większość węży myślę, że nie będzie w ogóle zainteresowana kawałkiem mięsa.
Dorosła zbożówka da radę zjeść kurczaka jednodniowego, czy tam np. jakieś szczury, jeśli chciałbyś jej urozmaicić dietę, ale dla malucha nie ma innej opcji.
@@rbreptiles czyli musze zrobic kolo 100 km po noworodki myszy bo sklepy w mojej okolicy nie mają takich rarytasków.Coż to w droge...
@@jarekgorak6627 przecież wszyscy wysyłają mrożone myszy, więc nie wiem w czym problem.
@@rbreptiles problem w tym,ze mam zle doświadczenia z mrożonkami w przesyłce.
To może kupujesz w złym miejscu. Większość osób nie odbiera osobiście tylko zamawiają wysyłkowo i wszystko jest bez problemów.
Mam pytanko o można węża zbożowego trzymać w akwarium? Bo mam po rybkach
Nie ma tam odpowiedniej wentylacji.
A jakby dorobić na górze dziurki to by było można wtedy?
mam pytanie a jak sonda będzie na dnie pojemnika i będzei przykryta podłożem
to może tak być
Może, tylko uważaj, żeby się nie odkleiła i pamiętaj, że gruba warstwa podłoża też mocno izoluje i temperatura nad podłożem, może być niższa.
A jaka może być różnica w takim wypadku, bo u mnie sonda pokazuje 31-32 a termometr na podłożu (w sensie na górze nad matą) 26 🫤
Hej ja mam do ciebie pytanie. Mam problem bo nie jestem pewna jak przekonać na węża moją mamę która jeszcze się ich boji. Byłabym wdzięczna za pomoc. :)
Myślę, że fajną opcją byłoby ich zabrać na giełdę terrarystyczną, żeby mogli zobaczyć je na żywo, porozmawiać z hodowcami itd.
@@rbreptiles właśnie będę chciała tak zrobić. U mnie w okolicy najbliższa będzie dopiero w wakacje ale myślę że mogę poczekać. 🐍
Jak pidelko bedzie 100 cm x 50 cm to jaka moc maty?
Taka, żebyś uzyskał odpowiednia temperaturę. Jest to zależne od tego ile stopni jest w pomieszczeniu. Ja zawsze polecam brać mocniejsze i sterować termostatem, wtedy nie będzie problemów.
A miske po ktorej stronie?
Nie ma to moim zdaniem większego znaczenia ;)
Mam przygarnąć od kogoś węża 10 letniego. Mówi że to samica i nigdy jaj nie składała. Zakładam że to samiec, racja?
Trzeba wysondować i sprawdzić jaka płeć. Jak nie była łączona z samcem nigdy to nie miała co składać.
Czy to prawda?: "Można wstrzykiwać w karmówkę roztwór z pyłku pszczelego. Jest to świetna suplementacja dla węża. Tak co 3cie, lub 4te karmienie."
Słyszałem o tym, ale nigdy tego nie stosowałem. Nie wydaje mi się to potrzebne.
Może gdyby jakiś wąż miał jakieś problemy itd. to wtedy bym się nad tym zastanowił.
Kiedyś czytałem badanie, że ta przyswajalność nie była jakaś duża i znaczenie miało w jaki sposób taki roztwór był zrobiony, ale teraz tego już nie znajdę.
Z drugiej strony nie sądzę, żeby też to w jakiś sposób mogło negatywnie na węża wpływać, ale tak jak mówię, nie stosowałem i raczej nie planuję.
@@rbreptiles dzięki za odp pozdrawiam serdecznie
pozdrawiam
gdzie moge dostac takiego weza?
w sensie jakiego? Węża zawsze najlepiej kupić od hodowcy ;)
ej podałby ktoś wymiary tych początkowych pojemnikow dla węży tak whl zarabisty filmik
Dzięki. U takich małych, co się ledwo wykluły mam np. braplasty 19x12,5x7,5 cm. Jako kupujący możesz już spokojnie taki pojemnik 25x20 kupić czy tam 30x20 cm.
film ciekawy zostawiam co trzeba .zapraszam do mnie pozdrawiam artmaiami😊