Це відео не доступне.
Перепрошуємо.

Wywiad Powroty.gov.pl | Dzień zżycia mamy pracującej | Powrót po 14tu latach do Polski

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 22 лют 2024
  • Moi drodzy WYWIAD JUŻ SIĘ UKAZAŁ i jest dostepny na powroty.gov.pl
    Serdecznie zapraszam na skrót z naszego popołudnia po pracy i przedszkolu jak i wzmiance o wywiadzie.
    Sypnia Planuje:
    Kilka miesiecy temu wrocilam z Anglii. Sprzedalismy dom i samochody, spakowalismy sie i oto jestesmy w mowej rzeczywisosci. Z mezem mamy dwojke wspanialych dzieci, ktore sa glownym tematem tego kanalu. Adasiek jest przeuroczym pelnym energi dzieckiem a Asienka w niczym mu nie odbiega. Zresztą sami się przekonacie - zapraszam do oglądania :)
    ROZMOWA O SZUKANIU PRACY W POLSCE PO POWROCIE Z ZAGRANICY [WYWIAD]
    Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-02-06
    „CV to chyba najważniejsza rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę na początku procesu poszukiwania pracy. To dokument, który powinniśmy bardzo starannie przygotować. Najlepiej jak potrafimy” - mówi prowadząca kanał Sypnia Planuje, na którym oprócz tematyki rodzicielskiej, znajdują się też treści dotyczące powrotu do Polski i szukania pracy. W naszej rozmowie skupiliśmy się na poszukiwaniu zatrudnienia przez osoby, które po latach za granicą zdecydowały się wrócić do ojczyzny. Poruszyliśmy m.in. tematy związane z szukaniem pracy w Polsce, stworzeniem CV, przygotowaniem się do rozmowy kwalifikacyjnej i stronami, na których najlepiej przeglądać oferty.
    Na początku naszej rozmowy, chciałbym zapytać o Pani historię. Dlaczego zdecydowała się Pani na powrót do Polski po 14 latach życia w Anglii?
    Wpływ na decyzję o powrocie do Polski miał mój mąż, który chociaż wyjechał do Anglii i żył tam wiele lat, wiedział, że nie zostanie tam na stałe. Że będzie chciał wrócić. Z mężem poznaliśmy się w Anglii w pracy. Później wzięliśmy ślub, pojawiło się pierwsze dziecko, kupiliśmy dom. Wszystko zaczęło się stabilizować, jednak on chciał wrócić do Polski i zamieszkać na stałe w ojczyźnie. Podjęliśmy więc decyzję, że wracamy. Zanim do tego doszło, ustaliliśmy, że poszuka pracy w Polsce. Przygotował CV i zaczął wysyłać je do wielu firm. Próbował aplikować przez 3 miesiące. Korzystał z LinkedIn, pracuj.pl, praca.pl oraz stron internetowych różnych pracodawców. Bez skutku. Nie było żadnego odzewu. Po tym, mąż zrezygnował z dalszego szukania pracy. Profil na LinkedIn pozostał jednak aktywny, z wgranym CV i otwarty na propozycje pracy. Po 3 miesiącach od rezygnacji, odezwał się do niego jeden z pracodawców, który znalazł go właśnie na LinkedIn. Zaproponował rozmowę kwalifikacyjną, która zakończyła się pomyślnie. Stąd szybka, nie ukrywam, że trudna decyzja o powrocie. Błyskawicznie zaczęliśmy rozmawiać z rodziną i znajomymi w Polsce o tutejszych realiach zarobkowych, mieszkaniowych itp. Najpierw wrócił mąż. Ja zostałam z dziećmi w Anglii (byłam na macierzyńskim), by dokończyć formalności, przede wszystkim sprzedać dom. Udało się dopiąć wszystkie sprawy w kilka tygodni i po powrocie w niecałe 2 miesiące rozpoczęłam pracę również ja (przerywając urlop macierzyński). Nie miałam więc dużo czasu, aby oswoić się z nową sytuacją. Jednak nie czułam presji. Podjęłam pracę na dużo niższym stanowisku, niż ta, którą dotychczas wykonywałam. Wierzyłam, że to dobra decyzja dla mamy dwójki maleńkich dzieci. Poza tym, zarobki męża miały pozwolić na to, żebym nie musiała szukać poważniejszego zatrudnienia.
    Trochę już Pani o tym powiedziała, ale z doświadczenia i perspektywy Pani i Pani męża, uważa Pani, że najlepiej jest zacząć szukać pracy w Polsce przed czy po powrocie?
    Moim zdaniem, koniecznie trzeba zacząć szukać przed powrotem, a nawet przed decyzją o powrocie. Kluczowe jest zbadanie polskiego rynku pracy, tutejszych realiów dotyczących pracy, zarobków i kosztów życia. Warto też sprawdzić, w miarę możliwości, jak wygląda sytuacja osób pracujących w branży, w której mamy doświadczenie, wykształcenie. Zdarza się, że piszą do mnie osoby, które są jeszcze za granicą, ale myślą o powrocie, i pytają, czy mając taki zawód łatwo znajdą pracę w Polsce, bo w Anglii świetnie zarabiają. Pytają, jak szukać pracy i czego mogą się spodziewać po Polsce? Zawsze odpowiadam, że najlepiej wejść na strony internetowe z ofertami pracy, takie jak pracuj.pl, praca.pl, GoWork.pl, Jobs.pl, i wyłączyć filtr lokalizacji, tak by zbadać obszar całej Polski. To bardzo ważne. Umożliwia zdobycie informacji o zarobkach w dużych miastach, np. Warszawa, Kraków, Gdańsk i na tak zwanej prowincji. Chodzi o to, by mieć szerszą perspektywę. Np. my z mężem nie wróciliśmy w rodzinne strony, pomimo tego, że nasze rodzinne miejscowości są blisko siebie. Wróciliśmy do Polski, do miejsca, w którym mąż znalazł pracę.
    na dalsza czesc wywiadu zapraszam na Powroty.gov.pl

КОМЕНТАРІ • 15