Spotkanie 015. PAROIZOLACJA. Po co jest? Jak się montuje? Czy można to zrobić lepiej?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 82

  • @marcinlegiec7272
    @marcinlegiec7272 11 днів тому

    Razem z żoną oglądamy filmiki namiętnie. Świetne podejście edukacyjne i wiele tłumaczy. Jedna rzecz tylko jaką zauważyłem to przy wkręcaniu regipsu nie można wkrętem uszkodzić części papieru. Uszkodzenie papieru powoduje to, że traci on swoją "i tak już słabą" wytrzymałość. Szczególnie trzeba uważać przy GK wkręcanym właśnie w podsufitki itd.

  • @JanKowalski-ce9kq
    @JanKowalski-ce9kq 11 місяців тому +2

    Właśnie zawsze mi nie pasowało to dziurawienie paroizolacji wkrętami do GK i u siebie miałem kombinować żeby jakoś tego uniknąć. Dzięki za ten film, teraz nie będę się już czul jak jakiś dziwak.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  11 місяців тому +1

      Dziękuję za oglądanie, za komentarz i kwestionowanie "standatdowych rozwiązań". Ale to przecież dziwacy dokonują pierwszych zmian...
      Pozdrawiam.

  • @przemekl3299
    @przemekl3299 Рік тому +5

    Chętnie zobaczę cz. 2 o tym jaką folie wybrać. Kiedy "drogą" aktywną, kiedy zwykłą tanią żółtą, itd. Jest to ciekawy temat. Chętnie usłyszę Pana zdanie w tym szerokim temacie. Pozdrawiam

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Рік тому +1

      Dzięki za komentarz. No tak. Zdaję sobie sprawę, że wybory, decyzje nie są łatwe. A podpowiedzi ważne...Będę próbował i to za jakiś czas poruszyć. Dzięki jeszcze raz.

    • @WB_337
      @WB_337 Місяць тому

      ​@@anatomiadachu1966jaką folię Pan zaproponuje? Wybór jest tak duży, że głowa boli. Ja zdurniałem, proszę o poradę.

  • @ptadzik
    @ptadzik 4 місяці тому +1

    Dziękuję za bardzo pomocny film, właśnie jestem na tym etapie budowy. Nasuwa mi się w tym miejscu uwaga, że można by mocować paroizolację na taśmę ale pod warunkiem podklejenia całości na profilu dobrą taśmą dwustronną. W tym sposobie nieszczelność jaka się pojawia to klejąc na fragmenty taśmy wkrętami trafimy w miejsce gdzie nie ma taśmy, bo tam gdzie jest to otwór wkrętu zostanie niejako uszczelniony dookoła przez taśmę. Pozdrawiam super kanał.

  • @rafab.8238
    @rafab.8238 Рік тому +7

    Bardzo cenny materiał.
    Uświadamia jak ważna jest dbałość o szczegóły.
    Zresztą w bardzo wielu miejscach podczas budowy będzie ważne, by prace były wykonywane zgodnie z zaleceniami producenta systemów, a nie koniecznie praktyką i przyzwyczajeniem wykonawcy.
    "Panie, ja tak całe życie robię i jest dobrze".
    Tylko, że są nowe materiały, nowe technologie, które poprawnie wykonane dają zupełnie inne rezultaty, w tym przypadku poprawią izolacyjność cieplna dachu.
    Pozdrawiam Panie Przemku
    i czekam na następne filmy.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Рік тому

      Dziękuję za oglądanie. Tak. Kultura techniczna jest w budownictwie potrzebna. Na każdym etapie. No i wydaje mi się, że nie nalezy mylić/mieszać niedbałości z pomyłką. Inżynieria nie polega na doskonałych rozwiązaniach, sprowadza się.... Pozdrawiam

  • @edwardjan5931
    @edwardjan5931 4 місяці тому

    Super wiedza. Dziękuję i pozdrawiam.

  • @user_grzegorz8627
    @user_grzegorz8627 3 місяці тому +2

    Ciekawy wykład.
    No a jeśli do kartonu chcemy zamontować halogen?

    • @marcin1694
      @marcin1694 Місяць тому +3

      Zajrzyj na kanał trach rych. Zazwyczaj to wygląda tak, że robią boxy z gk które uszczelniają a w takim boxie jest halogen.

  • @The_Unobtainium
    @The_Unobtainium 9 місяців тому +5

    12:07 - piaskownica piaskownicą. Ale pytanie jest istotne - ile tak na prawdę te "wilgoci" jest w stanie przejść przez te dziureczki, które w dodatku są pod płytami G-K, dwiema warstwami farby. Czy są to w ogóle wartości mierzalne? Czy przypadkiem nie przesadzamy? :D Świetne filmy, dziękuję i pozdrawiam.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  9 місяців тому

      Dziękuję za trafne pytanie. Też poszukuję na nie odpowiedzi co nie jest proste bo większość to materiały marketingowe niż techniczne (jakieś badania właśnie). Warto jednak zadbać o detale.

    • @mateuszsamborski393
      @mateuszsamborski393 7 місяців тому +1

      Dołączam się do tematu i po kilku odbytych szkoleniach w firmach produkujących farby twierdzą oni, że każda farba jest paropszepuszczalna i w każdej karcie technicznej danej farby jest podany wspołczynik SD. No wiadomo to jest teoria producenta farb

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  7 місяців тому

      @@mateuszsamborski393 . Hmmm Niestety nie ma gdzie zweryfikować "całości" zagadnienia od farby wewnątrz do pokrycia na zewnątrz przegrody. Jak zagłebiam się i grzebię i dopytuję to trafiam na "zamiatanie pod dywan" albo odpowiedzi bez odpowiedzi. Podzielę sie w przyszłości moimi "zgłębieniami" tematu tego.

    • @jjaaccoobb000
      @jjaaccoobb000 4 місяці тому

      Myślę, że to może być całkiem spora ilośc. Dziury od takera na plandece już powodują, ze woda tamtędy moczyła mi deski bardzo mocno. Tak samo problem z membraną gdzie było kilka dziur pod kontrami bo kontry musiałem wymienić dwie. Do momentu pokrycia już blachodachówką to w tym miejscach po opadach w postaci ściany wody było widać, że nie ma tak 100% szczelności. Woda jednak znajdzie wszędzie dojście

  • @adrianburmer2510
    @adrianburmer2510 9 місяців тому +1

    Dziękuję za cenny materiał!
    Czy prawda jest że aluminiowa paroizolacja moze powodowac problemy z zasiegiem sieci komórkowej? Slyszalem coś takiego od paru osób...
    Z góry dziękuję za opinię

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  9 місяців тому

      Dziękuję za komentarz. Myślę, że nie. Ja mam i różnicy nie widzę. No chyba, że zrobimy szczelny "worek" z takiej folii - to wtedy... nie wiem.

  • @ireneuszfurman9728
    @ireneuszfurman9728 10 місяців тому +2

    Witam
    Bardzo merytoryczny film ja mam jednak jedno małe pytanie
    gdzie ma zejść ewentualna para. Po ścianie kolankowej?
    Pozdrawiam

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  10 місяців тому +1

      Dzień dobry i dziękuję za komentarz. Pozbywanie się nadmiaru (choć to złe słowo) pary po wewnętrznej stronie przegrody (czyli pod paroizolacją) to zadanie wentylacji pomieszczeń (rekuperacja/mechaniczna/grawitacyjna). Ponieważ jesteśmy od wewnątrz po stronie ciepłej to do pojawienia się skroplin na paroizolacji jest daleko chociażby z tego powodu, że przy temperaturach "pokojowych" powietrze ma "bardzo dużą" pojemność pary wodnej. Przy spadku temperatury ta pojemność spada i może się pojawić niebezpieczeństwo. Są jednak pomieszczenia, w których roszenie się (ale na farbie) występuje. To łazienka po gorącym prysznicu. Ale i tutaj (a może "zwłaszcza tutaj") ma działać wentylacja (taka czy inna) i tej pary się pozbyć. A to pozbycie się pary znów jest "złym/nietrafnym" określeniem bo wentylacja wymienić ma powietrze powiedzmy bardzo wilgotne na mniej wilgotne. Planuję przygotować na teat wilgotności i tak zwanego punktu rosy oddzielny materiał. Mam nadzieję, że pomogłem.

    • @ksbolo
      @ksbolo 10 місяців тому +2

      @@anatomiadachu1966 a co w przypadku tak szczelnej paroizolacji na poddaszu nieuzytkowym (nieogrzewanym)? Gdzie wtedy wszelaka wilgoć ma się podziać?

    • @teresabukowska8326
      @teresabukowska8326 8 місяців тому

      ​@@ksbolona nieużytkowym będzie zdecydowanie mniej pary, para i wilgotność głównie bierze się od ludzi, stety albo niestety

  • @michalk6082
    @michalk6082 26 днів тому

    Dzień dobry. A co myśli Pan o paroizolacji tzw. aktywnej? Warto czy nie? Pozdrawiam

  • @AdamAdam-pp9cw
    @AdamAdam-pp9cw 2 місяці тому

    Mam pytanie - chce ocieplić poddasze użytkowe między jętkami. Między jętki wchodzi 15cm wełny. Do tego planuje dołożyć dodatkowe 20cm w warstwie niżej. Problem polega na tym że do jętek zamontowane mam rozdzielacze rekuperacji na płytach OSB i mnóstwo rur (szczególnie w jednym pokoju). Druga warstwa izolacji będzie mocno nieszczelna z tego powodu to raz a dwa nie wiem gdzie przyczepić folie paroizolacyjną. Czy mogę zrobić izolację 35cm wełny, następnie niżej odstęp np. 10-15cm i dopiero stelaż sufitu podwieszanego do którego przymocuję folię czy może folia musi się stykać z wełną a tylko sam stelaż mogę zamontować niżej? W skrócie - czy folia paroizolacyjna zamontowana 10-15cm pod warstwą izolacji z wełny spełni swoje zadanie i wełna nie zawilgotnieje??

  • @DarekNowicki-f7s
    @DarekNowicki-f7s Рік тому +2

    Dążymy do domu "worka" ;) wszystko jest oki, ALE ... jeśli mamy w budynku rekuperację albo inny system wymuszonej wentylacji/osuszania to trochę mniejszy kłopot. Problemy biorą się z niewiedzy o wietrzeniu - wymianie zużytego powietrza, oraz budowania w jeden sezon - w lutym wbijam łopatą a wigilia już w nowym domu ..... a gdzie uciec ma woda technologiczna? no trochę inaczej w budynkach "składakach" z hal produkcyjnych.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Рік тому +1

      No tak. Pośpiech wymusza pewne ruchy, a potem życie to weryfikuje.

    • @Mikikikii
      @Mikikikii 5 місяців тому

      No cóż dawniej zanim się robiło dach to pierw suszyło sie drewno. Teraz pierw robi sie dach a potem suszy drewno 😅😅.

  • @darekwillik9895
    @darekwillik9895 2 місяці тому

    Witam pytalem na innym filmiku nie dostalem odp Pod paraizolacja mam podmuchy minimalne wiatru to normalne ? Czy te podmuchy nie wychladzaja pomieszczen ? To wszystko dzieje sie pod wplywem duzych wiatrow

  • @piotrbaranowski2376
    @piotrbaranowski2376 23 дні тому

    Witam czy ta folia srebrna z firmy delta nadaje sie typowo do paroizilacji nad plyty gk gdybym chcial użyć jej własnie do zrobienia sufitu podwieszanego na wiazarach pomiedzy strych nieuzytkowy a dom czy ona sie czyms bardzo rozni od typowej żółtej Pozdrawiam

  • @L-81
    @L-81 17 днів тому

    moze glupie pytaniie, ale jesli paroizolacja ma byc szczelna i nie przepuszczac pary od wew. do dachu to czym sie to rozni od zwyklej foli? Co jesli (hipotetycznie) zaloze sobie zwykla folie?

  • @kamfit
    @kamfit 4 місяці тому

    Czy dziury w paroizolacji powstałe w wyniku wkręcania płyt gk mają duże znaczenie jeśli izolacją dachu będzie celuloza? Podobno celuloza lepiej radzi sobie z wilgocią niż wełna, a nawet podobno nie ma konieczności stosowania paroizolacji w ogóle w przypadku celulozy. Jakie ma Pan zdanie na ten temat?

  • @malgowwa
    @malgowwa 9 місяців тому +1

    A czy nie można użyć jakieś taśmy samoprzylepnej samowulkanizujacej na paroizolacje na profile przed przykręceniem GK?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  9 місяців тому

      Dzień dobry.
      Osiągnąłem swój cel. Dałem komuś iskrę do refleksji. Bardzo dobry pomysl. Każdy sposób poprawy standardu jednak niedoskonałego jest dobry.

    • @teresabukowska8326
      @teresabukowska8326 8 місяців тому

      Hmmm albo konstrukcja samonośna (prawie) dla gk ... namioty potrafią stać na wietrze to tym bardziej wewnątrz taka konstrukcja, ale to tylko rozważania

  • @takietamtv2844
    @takietamtv2844 7 днів тому

    Teraz juz wiem , co to oznacza nerwica natręctw. :)

  • @mirex960
    @mirex960 4 місяці тому

    Witam, a co z paroizolacją aktywną (np. isover lub eurovent mają takie w ofercie) Niby paroizolacja ma nie przepuszczać pary a te aktywne chyba przepuszczają. Co Pan o nich sądzi?

  • @krzysztofjakubowski7978
    @krzysztofjakubowski7978 4 місяці тому

    Mam kalenice wstartą dwuteownikiem czym i jak go ocieplic zeby metal nie powodowal nadmiaru wilgoci podczas roznicy temperatur?

  • @zbigniewfrygier8828
    @zbigniewfrygier8828 11 місяців тому +2

    A gdyby zamiast tych dodatkowych przykleic na profile cd tasme wygluszajaca te jtora montujemy pod profile ścienne?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  11 місяців тому +2

      Dzień dobry i dziękuję za oglądanie, no i to za to pytanie. Cóż ja mogę powiedzieć. BRAWO. Bardzo sensowny pomysł. Oczywiście proszę się nie przejmować komentarzami typu: "Ale ile to bedzie drożej kosztować" czy "po co przepłacać". Tak, trochę więcej będzie inwestycja kosztować, ale rozwiązanie wydaje się sensowne i chyba warto ponieść pewne dodatkowe koszty.
      BARDZO pozdrawiam.

  • @piovier5375
    @piovier5375 Рік тому +1

    Bardzo trafne wskazówki, warto uzywać wiedzy a nie tylko ślepo podążać, za wskazaniami producentów...

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Рік тому

      Dziękuję za oglądanie. Zawsze warto zastanowić się nad detalami.

  • @robertperka7031
    @robertperka7031 11 місяців тому +1

    Mam pytanie co Pan sądzi o płytach pir lub PUR?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  11 місяців тому +1

      Dzień dobry i dziękuję za pytanie. No cóż. W kilku miejscach (komentarzach pod filmami) ten temat pojawił się. Będę w przyszłości chyba robił szerszy materiał o tej technologii. Ale ogólnie: Bardzo dobre parametry izolacyjne. Technologia dążąca do doskonałości (to trochę żartobliwie, ale trochę serio), ale od tej doskonałości jednak nieco oddalona. Jeśli nie zagłębimy się w detale - materiał niemal idealny. Technologia wymaga wysokiej kultury technicznej i staranności. Przede wszystkim przedyskutowania tematu nie tylko z architektem ale także z wykonawcą.

    • @robertperka7031
      @robertperka7031 11 місяців тому

      Mam zamiar zamiast wełny ocieplić poddasze a dokładniej między krokfiami

  • @lachu1073
    @lachu1073 5 місяців тому

    A jeśli nad krokami niema deskowanie tylko membrana to tak samo zachować 3cm szczeliny?

  • @mattmar3773
    @mattmar3773 3 місяці тому

    Co z przewodami np. na halogeny tez dziura. Przerost formy nad treścią🫣

    • @davedave7635
      @davedave7635 2 місяці тому

      Dokładnie. A co jeśli mam niski sufit i nie mogę sobie pozwolić na drugą konstrukcje ? Niestety muszę dziurawić folie wkrętami.

  • @marlaer
    @marlaer Місяць тому

    A jak jeszcze dojdzie do tego termoizolacja to najpierw dajemy paroizolacje termo i znow paro ?

  • @tomaszjanuszkiewicz8630
    @tomaszjanuszkiewicz8630 7 місяців тому +1

    Wspornik można zakleić poprzecznie taśmą paraizolacyjną dzięki czemu śruby będą idealnie odizolowane wodnie i termicznie od pomieszczenia.

  • @PawelJimmi
    @PawelJimmi 6 місяців тому +1

    Zabawne, ale poprawne.

  • @tomaszjanuszkiewicz8630
    @tomaszjanuszkiewicz8630 7 місяців тому +1

    Na deskach dystansowych wszystkie śruby lepiej jest zalepić kawałkami taśmy paraizolacyjnej. Ta taśma dwustronna na "patencie" to trochę"Janusz" budowlanki. Skoro mam idealny materiał izolacyjny po co robić "patent" na taśmę dwustronną?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  7 місяців тому

      Dziękuję za komentarz. Każdy pomysł lepszy od "machnięcia reką".

  • @Szopler
    @Szopler Рік тому +3

    Tyle "zabawy" z paroizolacją, jej dziurawieniem, zaklejaniem, znowu dziurawieniem... a zamkniętokomórkowa piana PUR/PIR załatwia sprawę raz, a dobrze. 😉 Warunek jest jeden - więźba musi być sucha jak wiór, a nie świeżo z tartaku.

    • @marcingruha4443
      @marcingruha4443 Рік тому +6

      Czyli praktycznie nie wykonalne.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Рік тому +2

      :-) No inżynieria nie polega na doskonałych rozwiązaniach...
      A co do Pana głównej tezy to ja nie mam doświadczeń z pianami.

    • @PatrykSobon-g5h
      @PatrykSobon-g5h 10 місяців тому +2

      Nie powinno się stosować pian zamknięto komórkowych na poddaszach tym możesz sobie np fundament natrysnac albo blaszaka

    • @edyta4888
      @edyta4888 9 місяців тому

      A jak się pali piana?

    • @darek_es
      @darek_es 9 місяців тому +1

      ​@@edyta4888dach jest drewniany, więc będzie się palił elegancko, nawet wełna mu w tym zbytnio nie będzie przeszkadzać 😅

  • @dawidk815
    @dawidk815 Рік тому +1

    A co z pirem? Ja mam na krokwiowo i nie zrobilem paro izolacji. Miedzy krokwiami piana.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Рік тому

      Dzień dobry. No tutaj muszę powiedzieć, że pod PIR-em (samym PIRem nakrokwiowo) powinna być paroizolacja. Ewentualna aluminiowa warstwa na płytach PIR nie spełnia roli paroizolacji. Jeśli pod PIRem jest jeszcze piana lub wełna to: a/ pod nimi musi być paroizolacja i wtedy jest przegroda nie zawilgacana. lub b/ jeśli nie damy paroizolacji to projektant ma okreslić budowę przegrody aby nie zbliżyć się pod PIRem do punktu rosy. Czyli paroizolacja pod "ociepleniem" ważna jest.

    • @dawidk815
      @dawidk815 Рік тому

      @@anatomiadachu1966 no tak ale pir sam w sobie juz nie przepuszcza wody ani pary. Mam to aluminium na płytach. W pierwszą zimę miałem tylko to ocieplenie i pojawiła się Rosa w punktach nieszczelnosci. Sprawdziłem kamerą FLIR. I znalazłem wszystkie nie szczelności i dopianowałem. Mam rekuperacje i w opracowaniach na różnych stronach pisało że w takim wypadku można odpuścić.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Рік тому

      @@dawidk815 Pomysł z kamerą i dopianowaniem jest super. A sednem sprawy przy płytach PIR jest właśnie roszenie w miejscach nieszczelności. To co w wełnie "się rozejdzie" to tu nie ma gdzie i to roszenie występuje punktowo ale "szybciej" i "mocniej". Ta warstwa aluminium na płytach zabezpiecza oczywiście - i to doskonale - powierzchnię płyty, ale na liniach styków brak jest szczelnej paroizolacji. Jeśli nawet pozaklejamy te zakłady jakąś "supertasmą" (przepraszam za to uproszczenie) to przecież nie da się tego zrobić "nad krokwiami". I znów wracamy do sedna, czyli do punktowych nieszczelności i roszenia w tych miejscach. Mam nadzieję, że uda się Panu dopracować ocieplenie w szczegółach. Na marginesie bardzo mi sie podoba Pana podejście z kamerą i doszczelnianiem - dba Pan o swój dom. Super. Rekuperacja rzeczywiście wprowadz wentylację domu (czytaj tez poziom wilgotności) na wyższy poziom. Mam nadzieję, że będzie cały system u Pana działać jak należy. Pozdrawiam.

    • @dawidk815
      @dawidk815 Рік тому +1

      @@anatomiadachu1966 szkoda że nie trafiłem na Pana kanał wcześniej. Ogólnie nie mogłem znaleźć wykonawcy i sam ten dach zrobiłem. Nie było łatwo. Polecam innym zwracać uwagę na szczeliny wzdlużne szczególnie od strony łączenia płyt. Przemarzanie potrafi wchodzić wzdłuż nawet na 1m w stronę domu. Uważam, że należało by te płyty kleić na piane do styropianu na krawędziach długich i krótkich też.
      Tak jak pan wspomniał spoty pojawiły się przy wkręcaniu niektórych wkrętów oraz w koszach ale najwięcej po tych długich krawędziach między płytami od strony muru. Oczywiście płyty wypuściłem poza ściany i połączyłem pianą ze styropianem na elewacji.

    • @dawidk815
      @dawidk815 Рік тому +1

      @@anatomiadachu1966 Ciekawy był montaż okien dachowych. Dorobiłem kołnierze ze styroduru i skleiłem klejem do szyb samochodowych z oknem i pirem. Kamera pokazała że było to bardzo dobre. A najsłabszym punktem okien dachowych 3 szybowych jest metalowa ramka szyby. To jest strzał w kolano tych okien. Mam veluxa tego niby plastikowego czyli z piany na drewnianej ramie. Modelu nie pamiętam.

  • @ChagosIslandCrimeOfUSAUK
    @ChagosIslandCrimeOfUSAUK 5 місяців тому

    Jest w tym niewątpliwie logika - tak na pewno standard tak wykonanej pracy jest lepszy

  • @pawedabaa3269
    @pawedabaa3269 2 місяці тому

    jezeli w przypadku drewna stosujemy tasme dwustronna jako uszczelke to dokladnie to samo mozna zrobic na profilu CD60 i po temacie - jezeli rzeczywiscie to dziala - niestety to rozwiazanie drogie bo tasmy dwustronne sa relatywnie drogie

  • @matt635d8
    @matt635d8 Рік тому +1

    Ja mam pianę icynene . Położyłem regips prosto na krokwie :) wielki błąd ?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Рік тому +1

      Dzień dobry.
      Nie mam wielkiego doświadczenia z pianami natryskowymi. Znam opinie pozytywne i "niekoniecznie pozytywne". W sumie to wiele zależy od producenta piany (warunki zabudowy tejże w przegrodzie) i wykonawcy (jakość natrysku). Osobiste moje zdanie jest takie, że pod przegrodą dachową powinna być paroizolacja (lub jakiś regulator wilgotnosci w zależności jakie jest to ocieplenie) i do tego sprawna wentulacja domu - grawitacyjna, mechaniczna, rekuperacja.

  • @r.b.9725
    @r.b.9725 11 місяців тому +2

    A gdzie dystans między paroizolacją aluminiową a regipsem ??.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  10 місяців тому

      Dzień dobry i dziękuję za komentarz.
      O ile zrozumiałem pytanie i nie mijamy się "myślą" to: już pod paroizolacją standardowo przykręcane są płytu GK do rusztu. Tutaj dystans (warstwa powietrza) nie jest potrzebna. Pod paroizolacją i pod płytami GK wentylacja to już wentylacja pomieszczenia/poddasza. Może być ona zrealizowana np. grawitacyjnie lub rekuperatorem (w różnice nie zagłębiam się), ale musi być. Natomiast czy ten dystans (nie wentylacja jako ruch powietrza z wlotem i wylotem) jest czy go nie ma to zauważyć trzeba, że jesteśmy po "ciepłej" stronie przegrody i różnica temperatur między spodem płyty i spodem paroizolacji jest albo minimalna, albo nie ma iej wcale więc ewentualne roszenie się nie wystąpi.
      Mam w planie w przyszłości jakiejś omówić dokładniej zjawisko punktu rosy i wilgotności wzglednej.
      Pozdrawiam.

    • @r.b.9725
      @r.b.9725 10 місяців тому

      @@anatomiadachu1966 nie w tym problem. Słyszałem że między membraną aluminiową a płytą z regipsu powinna być przerwa np: 1 cm .Chodzi izolacje cieplaną którą zapewnią membrana aluminiowa .
      Uzyskuje się ten dystans paskami regipsu .

    • @adamgronski
      @adamgronski 3 місяці тому

      Oglądał Pan całość? Na nagraniu dokładnie widać, że płyty są odsunięte od paroizolacji o około 5-8 cm.

    • @RobertKawalec-t2l
      @RobertKawalec-t2l 2 місяці тому +1

      Pracowałem na płytach knaufa z alu folią natomiast śruby są szpachlowane więc w czym problem .Taka taśmę można dać pod płyty .ale majster lubi dodawać sobie pracy

  • @dejwbud
    @dejwbud 7 місяців тому +2

    Jak.sie montuje stelarz na grzybkach to juz nie zamontujesz tak foli jak pokazales.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  7 місяців тому +1

      Dzięki za komentarz. No cóż. Pokazałem "pewien pomysł". Grzybki "ominąłem".

  • @RobertKawalec-t2l
    @RobertKawalec-t2l 2 місяці тому +1

    Wystarczy tasma lepiona do profila