APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY do plecaka ucieczkowego

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 бер 2022
  • MOJA KSIĄŻKA ▶ bezdroza.pl/ksiazki/survival-...
    SZKOLENIA i BLOG ▶ adventurer-survival.pl/
    FACEBOOK ▶ / survivoradventurer
    INSTAGRAM ▶ / survival_adventurer
    TIKTOK ▶ / adventurer_survival

КОМЕНТАРІ • 49

  • @Adventurer
    @Adventurer  17 днів тому

    MOJA KSIĄŻKA ▶ bezdroza.pl/ksiazki/survival-sztuka-wyboru-bushcraft-i-eksploracja-kajetan-wilczynski,besusz.htm#format/d
    SZKOLENIA i BLOG ▶ adventurer-survival.pl/
    FACEBOOK ▶ facebook.com/survivoradventurer
    INSTAGRAM ▶ instagram.com/survival_adventurer/
    TIKTOK ▶ www.tiktok.com/@adventurer_survival

  • @michalgardzielewski4507
    @michalgardzielewski4507 2 роки тому +9

    Staza taktyczna przeznaczona jest do tamowania masywnych krwawień. Jeśli jest założona do 2h to jest bezpieczna dla kończyny.

  • @somebody.like.nobody6500
    @somebody.like.nobody6500 2 роки тому +4

    Jestem zachwycona, że znalazłam twój kanał na tik toku 😁 Dzięki niemu zaczęłam szukać więcej twoich kanałów (jak YT i Instagram). Dobrze mieć taką wiedzę, dzięki!

  • @Kaugumin
    @Kaugumin 2 роки тому +11

    Bardzo przydatną rzeczą w apteczce są plasterki zszywające, takie, dzięki którym można przybliżyć do siebie brzegi rany. Ta szybciej się goi i sprawia, że blizna jest znacznie mniejsza (a w połączeniu z propolisem może nawet zaniknąć). A jednocześnie nie zajmują praktycznie miejsca. Niby nic takiego, ale przy ranach ciętych na twarzy może znacznie pomóc. (znam z autopsji) Ps. ze źródeł którym nie mogę ufać: ranę szyje się do 4 godzin od jej powstania więc to bardzo ważne w terenie. (proszę dać znać, jeśli ktoś ma dokładniejszą wiedzę na ten temat)

    • @Adventurer
      @Adventurer  2 роки тому +1

      Generalnie im szybciej rana zostanie zszyta tym lepiej. Plasterki, o których piszesz mogą okazać się przydatne. W warunkach survivalowych można zastąpić je cienkimi paskami duct tape (na wyposażeniu BOB).

    • @waldemus40
      @waldemus40 4 місяці тому +1

      Igła i nici do szycia ran, antybiotyk, srodek dezynfekujący, silny środek przeciwbólowy jak dla mnie to koniczność.

  • @szeryf7983
    @szeryf7983 2 роки тому +1

    Witaj Kajetan 🤗 apteczka to jedna z najważniejszych żeczy ale przede wszystkim każdy powinien przejść kurs pierwszej pomocy z tego co się orientuję to każda gmina przynajmniej raz w roku powinna umożliwić mieszkańcom taki kurs oczywiście za darmo zapewne wiekrzość ma za sobą kurs pierwszej pomocy ale czasem warto odświeży wiedzę lub nauczyć się czegoś nowego to wiedza bezcenna i komfort psychiczny że w razie potrzeby człowiek coś tam umie dziękuję za wartościowy film pozdrawiam serdecznie 🤗👍💪👏🐺 🐾

  • @margossiek
    @margossiek 2 роки тому +4

    Polecam jeszcze zamiast zwykłego bandaża elastycznego to bandaż elastyczny samoprzylepny. Nie lepi się do skóry a sam do siebie, nie wymaga dodatkowych spinek by się trzymał a przy tym lepiej i stabilniej trzyma się podczas ruchu i jest w różnych kolorach :)

    • @Kaugumin
      @Kaugumin 2 роки тому +3

      To coś takiego, co stosują weterynarze? taki kojarzę

    • @Adventurer
      @Adventurer  2 роки тому +2

      Potwierdzam, z pomocą takiego bandaża opatrunek zakłada się szybciej, choć właściwości ma takie same.

  • @cprn.
    @cprn. Рік тому +1

    IMHO zabrakło:
    - rękawiczek
    - antybiotyku w maści (bo zakażenie w terenie może się skończyć nawet amputacją)
    - silnej maści znieczulającej (benzokaina/lidokaina, bo np. usuwanie obcego ciała)
    - superglue (mit, który działa, "czerwone z czerwonym, żółte z żółtym, białe z białym")
    - mydła w kostce albo żelu dezynfekującego (bo ręce przed jedzeniem)
    Mydła można odciąć kawałek, maści wcisnąć w słomki do picia i zgrzać, klej jest mały w tubkach 2g.

  • @Protoleviatan
    @Protoleviatan 2 роки тому +1

    17:52 Szerszeń i osa mają tę samą toksynę w jadzie, różnica jest tylko w ilości (szerszeń ma oczywiście jadu więcej). Dlatego po użądleniu szerszenia łatwiej o wstrząs anafilaktyczny, który może doprowadzić do zgonu.
    Wstrząs ten może wystąpić jednak wyłącznie u osoby uczulonej na jad owadów. Osoba bez uczulenia będzie "jedynie" odczuwać ból i pieczenie.

  • @jankowalski4572
    @jankowalski4572 2 роки тому +4

    Polecam bandaż elastyczny na skręconą kostkę !

  • @szymonjasinski9483
    @szymonjasinski9483 Рік тому

    S
    Ja mam jeszcze zestaw do płukania oczu czyli taki "kieliszek" i fiolka z solą fizjologiczna. Podczas samotnej wędrówki może być na wagę złota. Fajne są też wojskowe opatrunki polowe bo nie trzeba się martwić o ich zamokniecie lub zabrudzenie, można zwyczajnie nosić jeden zawsze w kieszeni. I ważne apteczka musi być na wierzchu a najlepiej na zewnątrz plecaka. Grzebanie w plecaku krwawiącą rękom w celu znalezienia opatrunku to słaby pomysł.

  • @rafagrab2733
    @rafagrab2733 Рік тому

    Tak w ramach środków przeciwbólowych, które można podawać bezpiecznie psom. Bo myśle, że niemało jest takich towarzyszy.
    Dodałbym metamizol czyli popularna pyralginę :))

  • @piotrzelajtys
    @piotrzelajtys 2 роки тому

    Zmieniając troche temat to jaką apteczkę pod względem wielkości kupić do noszenia w plecaku na czas wycieczki ? Czy warto brać z demobilu te na ramię ?

    • @create_
      @create_ 2 роки тому +2

      Mam apteczkę rowerową z AedMax, jest wielkości dłoni. Noszę ją codziennie, w większości przydawała się na otarcia od butów, warto dołożyć do niej plastry żelowe.

  • @ciekawyswiata7944
    @ciekawyswiata7944 2 роки тому +1

    A przed chwilą myślałem o tym kiedy wrzucisz nowy odcinek

  • @andrzejsy
    @andrzejsy 2 роки тому +1

    dodałbym jeszcze rękawiczki lateksowe czy cos podobnego i ustnik czy jak się zwie takie do sztucznego oddychania jeśli komuś obcemu mielibyśmy udzielać pomocy

    • @Adventurer
      @Adventurer  2 роки тому +1

      Rękawiczki są, musiałem przez przypadek wyciąć w montażu. Maseczka do sztucznego oddychania to już element dodatkowy, w znikomym stopniu chroniący przed wirusami. Pozdrawiam

    • @margossiek
      @margossiek 2 роки тому +4

      Obecnie wykonywanie wdechów jest nawet niewskazane, no chyba, że masz worek "AMBU" to wtedy ok :) Generalnie maseczka o której mówisz ma chronić osobę udzielająca pomocy przed płynami ustrojowymi albo wymiotami gdyby takie nagle wystąpiły u poszkodowanego. Przez fakt, że ludzie bali się wykonywać wdechy nie udzielali pomocy wcale więc wytyczne zmieniono bo uznano, że ważniejszym od wykonania wdechów jest utrzymanie ciągłości krążenia w organizmie po przez pośredni masaż serca :) ( Zmiany nastąpiły dawno przed pandemią, zaś w czasie pandemii jedynie je przypomniano i nagłośniono bardziej :) )

    • @Adventurer
      @Adventurer  2 роки тому

      @@margossiek Tak jak piszesz, w przypadku obaw co do przeprowadzenia sztucznego oddychania, należy nieprzerwanie wykonywać masaż serca.

  • @michakasprzak6869
    @michakasprzak6869 2 роки тому +1

    Nakładanie kolejnych warstw jako sposób na krwawienie? Spotkałem się z opiniami, że jeśli rana dalej krwawi pomimo założonego opatrunku to powinniśmy go ściągnąć i zawinąć jeszcze raz z czystym elementem jałowym i po prostu mocniej zacisnąć. Ale osobiście nie wiem, muszę się wybrać na jakieś dobre szkolenie z pierwszej pomocy

    • @Adventurer
      @Adventurer  2 роки тому +2

      Jeśli bandaż jest prawidłowo zawinięty to dokładamy. Tak mnie uczono. Z czasem opatrunek musimy oczywiście zmienić.

    • @tatrzanskaszkoaprzetrwania8626
      @tatrzanskaszkoaprzetrwania8626 2 роки тому

      trzeba dokładać a nie zmieniać

  • @zbyszek511
    @zbyszek511 Рік тому

    Polecam nosić w plecaku defibrylator

  • @moxujm2986
    @moxujm2986 5 місяців тому

    Strona koca termicznego nie ma znaczenia

  • @danielszalwa96
    @danielszalwa96 2 роки тому +2

    Może jeszcze coś o prowiancie jaki warto mieć pozdrawiam

  • @arturen4430
    @arturen4430 2 місяці тому

    Kolego polecam uaktualnić wiedzę medyczną na temat tamowania krwotoków zanim będziesz ją rozprzestrzeniał. Wiele błędów napotkałem podczas oglądania tego filmu.

    • @Adventurer
      @Adventurer  2 місяці тому

      Wypisz te błędy. Chętnie się do nich przyznam, jeśli rzeczywiście nimi są :)

    • @arturen4430
      @arturen4430 2 місяці тому

      ​@@Adventurer Głównie miałem na myśli to, że wytyczne nt. pierwszej pomocy przedmedycznej czy pierwszej pomocy na polu walki wg. TCCC zmieniają się z roku na rok, więc niektóre rzeczy, czynności czy umiejętności nauczone kiedyś wyszły już z użycia, tutaj mam na myśli wszystkich użytkowników. Niektóre czynności ratownicze dalej działają a niektóre nie - obecnie przy masywnych krwotokach nie dokładamy więcej gaz czy nie wymieniamy na nowe tylko pakujemy ranę gazą skompresowaną bądź czymkolwiek sterylnym a jeśli przesiąka to pakujemy lepiej i ciągle uciskamy.
      Pomijam przy tym to że leki nie powinny być w apteczce (po prostu wtedy nie nazywajmy jej apteczką pierwszej pomocy tylko torbą z częściowym/fragmentalnym zaopatrzeniem medycznym itp. saszetka, nerka edc na wypady itd.).
      Opaska uciskowa tudzież staza taktyczna z punktu widzenia woskowego może być założona na kończynie do 120 min bez problemu (lekarz może ją bezpiecznie zdjąć), kończyny nie stracimy przy noszeniu owej stazy do 6-8 godzin (wytyczne ciągle się zmieniają, w praktyce zależy to od predyspozycji fizycznych i warunków urazu) - w tym okresie 2-6/8h zdjęcie stazy musi być wykonane chirurgicznie z wieloma procedurami zabiegowymi jednakże kończyna zazwyczaj przeżywa, są przypadki powyżej 12-14h odratowania kończyny.
      W warunkach cywilnych użycie staży jest prawnie ryzykowne - trzeba po prostu wiedzieć kiedy można jej użyć - skrótowo używamy jej wtedy, gdy tamowanie krwotoków innymi metodami nie działa i po upakowaniu silnie krwawiącej rany krwotok nie ustaje - wtedy i tylko wtedy zakładamy przepisowo stazę taktyczną. [Mnie osobiście te przepisy nie interesują ponieważ wolę uratować czyjeś życie a nie ryzykować utratą zbyt dużej ilości krwi, jednakże na takie omijanie przepisów trzeba wiedzieć kiedy to faktycznie ma sens - tutaj nikogo nie namawiam do wykonywania takiej czynności - każdy z nas wie co potrafi i sam będzie oceniał w danej sytuacji co jest najlepszą opcją]
      W praktyce czasowej zakładania Stazy w warunkach cywilnych niestety lekarze nie są zainteresowani ratowaniem kończyn ponieważ za mało im płacą (polecam prywatnych chirurgów) - mianowicie do 120 min nie powinna wystąpić martwica tkanki jednakże itak zdarzało się często, że kończyna nawet w tym czasie była amputowana, dlatego trzeba jak najszybciej dotrzeć do zaawansowanej pomocy medycznej. Tutaj historia 2-6/8h dalej funkcjonuje, jednakże z autopsji historycznej osobiście powątpiewam w chęć odratowania kończyny przez szpitale i placówki państwowe, nawet przez prywatne. W warunkach cywilnych jest to po prostu ZBYT RYZYKOWNE.
      Improwizowanie opaski uciskowej/zaciskowej/stazy taktycznej jakkolwiek to nazywamy - jest czymś co trzeba umieć zrobić, owszem powinno się dołożyć wszelkich starań aby uratować czyjeś życie, jednakże złe zaimprowizowanie opaski uciskowej zwiększy krwotok i przyczyni się do szybszego wykrwawienia - to znaczy że jeśli nie zrobicie tego dobrze to zrobi to tylko zło. To prowadzi nas do konkluzji - jeśli nie umiecie dobrze improwizować stazy taktycznej to opatrujcie rany i uciskajcie, pakujcie i róbcie co możecie a najlepiej to co umiecie, NIE RYZYKUJCIE JAK NIE UMIECIE chyba że nie pozostaje wam nic innego.

    • @arturen4430
      @arturen4430 2 місяці тому

      Przypominam że każdy ma wybór - albo martwica kończyny albo krwotok śmiertelny. Wybór należy do osoby która opatruje poszkodowanego, jeżeli krwotok można opatrzyć bez używania stazy - robimy to zawsze, jeśli nie jest to możliwe to analogicznie staza taktyczna bądź improwizowana jest wymagana.
      Środki do odkażania ran również nie powinny być w apteczce, jednakże w naszej "nerce" można trzymać octenisept (w większych ilościach wszystko jest niezdrowe; owszem był rakotwórczy kiedyś, teraz w miarę możliwości naprawili błędy produkcyjne i składowe, itak ZALECAM uważać na duże ilości). Alkohol (spirytus itp.) wypala tkanki dlatego odkaża ale niszczy tkanki bardzo mocno. Woda utleniona wypłukuje tkanki obce ale i nasze dlatego szczypie jednakże "niby" odkaża, dlatego opóźnia regenerację. Woda z mydłem odkaża, wymywa z rany bakterie i zarazki. NaCl 0.9 sól fizjologiczna tylko wymywa NIE ODKAŻA polecam mieć to na uwadze.
      Wszystkie maści oczywiście też wg. Preferencji do takiej "torby".

    • @arturen4430
      @arturen4430 2 місяці тому

      Pokrowiec jest jak najbardziej istotny - najlepiej wodoodporny (wg. Preferencji), z cordury, dobry zamek jeśli często używamy.
      Opatrunki hydrożelowe nie w opatrunku tylko w sztyfcie - żelu; nie działają tak wyśmienicie jak się k nich mówi ale jeśli ktoś chce uśmierzyć ból i odrobinę zmniejszyć efekty oparzenia to jak najbardziej.
      Wszystko trzeba dopasować do samego siebie, ty opisałeś apteczkę spersonalizowaną pod wyjścia z grupami dzieci. Oczywiście leki dla osób biorących stale te same leki wiadomo - zapas spakować trzeba. Jako film rekreacyjny jak najbardziej mi się podoba, szanuje to co robisz, intencja podzielenia się wiedzą jest po prostu niesamowita, jednakże jeżeli masz zamiar komuś dawać porady na temat ratowania ludzkiego życia, to muszą być precyzyjne a przynajmniej poprawne. Materiał jest dobry sam w sobie, po prostu wiedzą jest niepełna i nieaktualna. Pomimo tego, iż zaznaczasz, że nie jesteś lekarzem i prawnie nie jesteś zobligowany do brania odpowiedzialności za rozpowszechnianie błędnej i nieaktualnej wiedzy, to miej na uwadze to, że ludzie będą tego używać tak jak im powiedziałeś, a pakowanie rany czy zakładanie stazy to ciężkie tematy, które w głównej mierze omówiłeś za krótko i źle.
      Reszta tak jak podstawowe błędy nazewnictwa czy mniejsze szczegóły nie są tak naprawdę istotne, instynktowne zachowania ludzi zostały zastąpione wiedzą, którą trzeba posiąść i uaktualniać.
      Moje uwagi wysunąłem na podstawie *Czerwona taktyka Tom IV wyd. 2 Kraków 2016* , *KPP 2022/23* , wykładów anatomii i medycyny policyjno-wojskowej jednostek amerykańskich służb (2022/24) włącznie z "wound packing-iem" - pakowaniem ran , szkoleń ratowniczych (2023) , szkoleń na zajęciach wojskowych (2022/23) , dodatkowych dyplomów pierwszej pomocy przedmedycznej , oraz części wytycznych TCCC.
      Jeżeli mylę się w jakimś miejscu to również przyznam się do błędu, jednakże wszystkie te informacje zostały potwierdzone z wielu źródeł na przestrzeni wielu lat.
      Jeżeli opublikuje częściowy materiał nt. apteczki bcb, apteczki edc, torby edc, czy plecaka bcb to z przyjemnością zaproszę do obejrzenia oraz oceny i poprawy błędów.

    • @Adventurer
      @Adventurer  2 місяці тому

      Ok, przeczytałem i nadal nie dostrzegam błędu w tym co powiedziałem. Wytyczne opracowywane są zawsze wg schematu: „Utrzymać przy życiu, spodziewając się późniejszej pomocy medycznej w szpitalu”. W sytuacji kryzysowej szpital może być niedostępny, ba, niedostępne mogą być nawet środki opatrunkowe. W survivalu - tym prawdziwym - działamy nieszablonowo. Co do samego opatrywania ran: Mam z tym do czynienia kilka razy do roku. Ostatnio rana na szerokość dłoni po uderzeniu maczetą i krew tryskająca na wszystkie strony. Krwotok zatrzymany, na SOR usłyszałem słowa uznania nie po raz pierwszy. Myślę więc, że przede wszystkim praktyka, a nie coroczne wertowanie wytycznych ma tutaj większą wartość :) PS Apteczka survivalowa to nie to samo co klasyczna apteczka pierwszej pomocy. Pozdrawiam.

  • @AliBaba-yp8py
    @AliBaba-yp8py 2 роки тому +1

    Jak to "nie stosuje się opasek uciskowych"? Zachęcam do odświeżenia wiedzy i przeczytania najnowszych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji (tak, tych "cywilnych", a nie żadnych TCCC). Tak, podstawowym działaniem jest ucisk bezpośredni i opatrunek uciskowy, natomiast jeśli krwotok z kończyny nadal nie został opanowany, to nie certolimy się z dokładaniem kolejnych warstw, które i tak wiele już nie pomogą, tylko zakładamy opaskę uciskową (fabryczną, żadne dzikie improwizacje).

    • @Adventurer
      @Adventurer  2 роки тому +4

      Przecież wyraźnie powiedziałem, że przy krwotoku, którego nie da się opanować (np. urwana kończyna) stosujemy stazę. Zachęcam do oglądania ze zrozumieniem.

  • @tymonjuncewicz8041
    @tymonjuncewicz8041 Рік тому

    Staza taktyczna czy opaska uciskowa NIE POWODUJE MARTWICY! 😂

    • @moxujm2986
      @moxujm2986 5 місяців тому

      Może spowodować jeśli jest na kończynie powyżej 2 godzin

  • @apopoedc
    @apopoedc 2 роки тому

    Co do wody utlenionej nie zgodzę się z Twoja opinią. Niedawno przetestowałam na sobie i woda utleniona zagoiła mi ranę szybciej niż octenisept.

    • @Adventurer
      @Adventurer  2 роки тому +2

      To nie jest moja opinia tylko przedstawicieli świata medycyny. Z nimi się nie zgadzaj 😜

  • @ukaszbobrek9452
    @ukaszbobrek9452 Рік тому

    Łąk na....sra😂😂😂😂😂

  • @kp4551
    @kp4551 Рік тому

    Skąd wziąłeś takie informacje o stazach taktycznych? Niestety ale rozpowszechniasz nieprawdziwe informacje i do tego bardzo szkodliwe, mam nadzieję, że nikt się do nich nie będzie stosował. Stazy taktyczne wykorzystuje się w ratownictwie pola walki ale jak i w cywilnym od wielu lat. Znane są przypadki gdy stazy były założone zdecydowanie dłużej niż 2 godziny (bezpieczny czas dla założonej stazy) i poszkodowanym nic nie było.
    Jeżeli przedstawisz mi badania które sugerują że stosowanie staz taktycznych jest zagrożeniem dla pacjenta to zmienię moje zdanie. Natomiast jeżeli Ty chciałbyś zmienić swoje zdanie to bez problemu mogę podlinkować tu wiele badań które pokazują jak ważne jest używanie staz przy masywnych krwotokach.

    • @Adventurer
      @Adventurer  Рік тому

      Przecież wyraźnie powiedziałem, że przy masywnym krwotoku stosujemy stazę. Przy umiarkowanym tylko opatrunek uciskowy. Źródło? Studia medyczne :)

    • @kp4551
      @kp4551 Рік тому

      @@Adventurer mówiłeś tylko o amputacjach. Są rany które pomimo braku amputacji należy zaopatrzyć stazą. Widzę, że musieliśmy kończyć różne studia...

    • @Adventurer
      @Adventurer  Рік тому

      Ehh, to nie jest materiał o tamowaniu krwawienia tylko o zawartości apteczki. Gdybym poruszał tu każdy aspekt pierwszej pomocy to film musiałby trwać kilka godzin.