Zamek w Łańcucie z lotu ptaka

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 жов 2024
  • Zamek w Łańcucie z lotu ptaka
    www.polskazdron...
    Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.
    Zamek wzniesiono na polecenie wojewody krakowskiego Stanisława Lubomirskiego. Do budowy tej nowoczesnej jak na owe czasy rezydencji typu palazzo in fortezza zaangażowano między innymi architektów Macieja Trapolę i Tylmana z Gameren, inżyniera Krzysztofa Mieroszewskiego oraz włoskiego sztukatora Giovanniego Battistę Falconiego.
    W połowie XVIII wieku właścicielem zamku został marszałek wielki koronny Stanisław Lubomirski. Po jego śmierci przeszedł on w ręce jego żony, Izabeli Lubomirskiej z Czartoryskich, która przekształciła fortecę w imponujący zespół pałacowo-parkowy.
    Wnętrza zamku, urządzone zgodnie z obowiązująca modą, wypełniły się znakomitymi dziełami sztuki, zaś na terenach go otaczających utworzono park. Pod koniec stulecia posiadłość w Łańcucie, w której kwitło życie kulturalne i gdzie podejmowano wielu znamienitych gości, była uznawana za jedną z najwspanialszych rezydencji w Polsce.
    W 1816 roku po śmierci Izabeli Lubomirskiej zamek znalazł się w posiadaniu Potockich. Przez pewien czas zaniedbany, za sprawą Romana Potockiego i Elżbiety Radziwiłłówny odzyskał swoją dawną świetność. W ramach prowadzonych na przełomie XIX i XX wieku prac powstała większość istniejących do dziś wnętrz, natomiast elewację przekształcono, nadając jej cechy neobaroku francuskiego.
    W czasie drugiej wojny światowej rezydencja właściwie nie ucierpiała - Potoccy nie byli prześladowani przez Niemców, co więcej, w posiadłości miał mieścić się sztab Wehrmachtu. W 1944 roku Alfred Antoni Potocki uciekł z Łańcuta i wywiózł do Wiednia znaczną część odziedziczonej kolekcji dzieł sztuki. Po wojnie zamek został przejęty przez władze Polski Ludowej.
    Obecnie w łańcuckiej rezydencji znajduje się muzeum. Oprócz zachwycających zamkowych wnętrz, wymienianych w gronie najpiękniejszych w Polsce, warto zobaczyć tu przede wszystkim neobarokowe stajnie, modernistyczną wozownię, zbiór sztuki cerkiewnej, ekspozycję prezentującą historię miasta i regionu oraz bibliotekę zamkową, będącą przykładem zachowanej niemal w całości, rodowej biblioteki magnackiej.
    Więcej naszych filmów znajdziecie na:
    www.polskazdron...
    Bądź na bieżąco i polub nas: / polskazdronapl
    Jesteśmy również na Instagramie @polskazdrona.pl / polskazdrona.pl

КОМЕНТАРІ • 6