Ochrona truskawki w kontekście wycofywania środków ochrony roślin

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 вер 2024
  • W bieżącym roku wycofywane jest z użycia wiele środków, które pozwalały ograniczać szkodniki glebowe, w tym preparaty zawierające tiachlopryd i chloropiryfos. W związku z tym, można spodziewać się problemów z nasilającą się liczebnością m.in. opuchlaków. Rozwojowi populacji tych szkodników sprzyjają również wysokie temperatury (np. te, które wystąpiły w październiku 2019 roku). Z tych względów należy zmienić strategię walki z tymi szkodnikami o czym na filmie informuje Tomasz Domański z firmy Koppert.

КОМЕНТАРІ • 5

  • @ukaszwalisiewicz1914
    @ukaszwalisiewicz1914 4 роки тому

    A jeśli posiadam przy dozowniku filtr hydrocyklon to co w takiej sytuacji? I
    Który z tych produktów byłby najlepszy na larwy chrząszcza majowego?

  • @tomaszw.2538
    @tomaszw.2538 4 роки тому +1

    Proszę przedstawić dokładne wyniki badań, która będą podstawa do głoszenia tez iż produkty typu larvan(nicienie) są bezpieczne dla życia ludzi i innych gatunków zwierząt! Skoro taki nicień potrzebuje do życia środowiska czyli innego organizmu to tak samo może przeżyć w organizmie człowieka lub zwierzęcia! Czy nie jest tak??

    • @koppert_polska
      @koppert_polska 4 роки тому +2

      Dzień dobry Panu, jeżeli chodzi o ewentualną szkodliwość nicieni - w internecie dostępne są publikacje naukowe mówiące o nieszkodliwości nicieni. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę: "effect of EPNs on human" albo "effect of EPNs on vertebrates". Te publikacje naukowe dowodzą, że nicienie zastosowane komercyjnie w ochronie roślin są nieszkodliwe. Dlatego też nie stosuje się np. gatunku H. indica, którego bakteria symbiotyczna może wykazywać toksyczność dla kręgowców.
      Wnętrze larwy szkodnika posiada specyficzne właściwości takie jak temperatura, pH i inne parametry. Czynnikiem zabójczym są bakterie, 'transportowane' przez nicienie. W temperaturach powyżej 35*C giną. Co więcej, są one specyficzne dla poszczególnych gatunków nicieni. Dlatego jak już wyżej wspomnieliśmy, w produkcji rolniczej stosuje się wybrane, przebadane i bezpieczne gatunki. Tak też jest z naszymi produktami - są bezpieczne.

  • @rolnik5ha905
    @rolnik5ha905 4 роки тому +2

    no trudno zbiory beda mniejsze nie widzi mi sie ekologiczne sredki w cenie duzo drozszych od chemicznych peace :) ale dotyczy to gospordarst co sadza truskawka po truskawce nie robia plodozmianow i tak nie wiadomo co ten sezon przyniesie a podejrzewam na 90 % ze nie bedzie w tym roku sezonu :) taka dobra zmiana albo wyjscie z ue tego kolchozu i wrocic do chemii opakowanie 50 mln starcza na 100m cena 110 zl haha a co z mozliwoscia zarazeniem sie nicieniami dlatego trzeba uzywac pluga kilka razy w roku zeby sie pozbyc a nie uprawy bezpluzne haha
    TRIANUM P cena 335 zl VIDI PARVA nawóz zawierający substancje stymulujące rozwój korzeni 5 litrów
    415,00 PLN to wole chemie duzo tansza :) mogli by odrazu mowic ile takie opakowanie starcza ile wody na opakowanie itd

    • @koppert_polska
      @koppert_polska 4 роки тому +2

      Dzień dobry Panu, odnośnie ceny - sprawdził Pan cenę najmniejszego opakowania. Duże opakowania przeznaczone dla producentów profesjonalnych pozwalają wykonać zabieg znacznie taniej. W prezentacji jest zaznaczone, że w uprawie truskawek aplikuje się 3 duże opakowania nicieni. I koszt jest nieporównywalnie mniejszy, niż Pan przekalkulował. A co do stosowania chemii - nie ma obecnie zarejestrowanych zbyt wiele środków chemicznych do zwalczania larw szkodników w glebie, a ten o którym Pan myśli - został wycofany. Co więcej aplikując go wiosną, będzie Pan sprzedawał truskawki z pozostałościami tego środka. Chyba nie chce Pan oferować odbiorcy takich owoców? To nielegalne i nieetyczne.