Pomysł z przesuwaniem korpusu ciekawy ale gdy pszczoły wszystko skleją (zrobią mostki na ramkach pomiędzy korpusami) to może być problem z przesuwaniem się ramek przy przeglądzie.
pszczół jest dość tylko pożytków mało a jak będą dopłaty do rodzin pszczelich to w ciągu dwóch sezonów liczba rodzin się podwoi (rodzinka na czterech ramkach)
Dla pszczół,dla zdrowia, jest akcja w całej Polsce, wzmacniamy więzi-korzenie rodzinne, posadź drzewo mamie tacie siostrze cioci przodkom przyjacielowi dziewczynie dzieciom itd, NADAJ TEMU DRZEWU ICH prawdziwe Imię, posadź,podaj dalej
Ten ul to pod telewizor do salonu żartuję .Też kiedyś takie robiłem .Ile godzin trzeba poświęcić żeby to cacko zrobić ? Ule jedno ścienne to jest to w mojej ocenie.W Canadzie Rosji gdzie jest o wiele surowszy klimat na takich pracują.Klepka 10 mm na zewnątrz jak długo wytrzyma?
Za maszyny to pewnie około 1 tony. Sprzęt jest w amatorski, dla zaawansowanych hobbystów. Mnie ciekawe czemu akurat na miód przeliczasz? Pszczoły trzymam bo lubię, nie dla zysku. Tak samo jak większość narzędzi :).
Ehhh ten internet pełny ekspertów:/ Zrobisz solidnie i łądnie to źle bo ciężkie i pracochłonne. Zrobisz byle jak i z niczego to źle bo nie dbasz o pszczoły i niszczysz dobre imię pszczelarzy. Mnie się korpus podoba. Pewnie ciężki. Może zakitują prowadnicę, ale za to jak będą ekskluzywnie mieszkać:) łapka w górę dla Pana pracy:)
Startującym pszczelarzom dobra rada ... kupcie styropiany. No chyba że bawi Was majsterkowanie i planujecie mieć 2 czy 3 rodzinki. Drewniaki mają o niebo więcej wad niż zalet. Autora pozdrawiam widać sporo uczucia w pracy z drewnem.
Sam nie chciałbym siedzieć w domu z plastiku więc i pszczołom tego nie zrobię. Ale dla mnie to hobby. Jeśli pszczelarstwo ma być biznesem, wtedy styropiany mają trochę zalet poza licznymi wadami. Pozdrawiam.
Brawo za spostrzegawczość! Te dwa wkłady lipowe różnią się o 5 mm i w pierwszej chwili założyłem niewłaściwą dolną ramę, a na niej właśnie jest korekta. Dlatego ramka oparła się o stół. Pozrdawiam
Czesc. Zauwazylem na filmie odciag cormak. Posiadam taki sam i moje pytanie jest nastepujace: lewy worek napelnia sie szybciej niz prawy, nie wiesz przypadkiem z czego to wynika ?
To wynika z zawirowania powierza właśnie w lewą stronę. Kanał jest pokrzywiony i bardzo krótki. W takim układzie turbina powinna być ustawiona prostopadle do rozdziału żeby było równo.
@@nawarsztacie Witam, 35 mm Mam na myśli w opisanym kontekście budowe ula wielkopolskiego jednościennego o grubości deski 35mm z litego drzewa bez ulepszaczy typu styropianu, OSB czy innych... Połączenia na wczepy na jaskółczy ogon. Sklad ula : konfiguracji ula ; dennica higieniczna niska, 2x korpus, półkorpus, daszek. Krawędzie ula i uchwyty frezowane, wręgi obustronne przemienne. Pozdrawiam Adam
@@adamsz5759 Niedawno zacząłem robić projekt takiego ula, z deski 30mm, żeby standardowe 32 się nadało. Zrobię jakiś prototyp możliwie prosty. Pewnie film będzie, choć teraz to bardzo cienko z czasem. Na jaskółczy ogon nie zrobię bo nie mam maszyny do wczepów a robienie na pilarce nawet prostych wczepów jest zbyt czasochłonne. Raczej wolę zrobić wręgi i pokleić na poliuretan.
Witam , jeszcze mogę prosić o odp. na trzy pytanka ? jedno to w jaki sposób i czy da się otwierać projekty draftsight w np. PDF , drugie w jaki sposób zrobić linię przerywaną ? , trzecie to w jaki sposób Pan rysował kołki łączników domino , za pomocą jakiej funkcji ?
Projekt można "wydrukować" do pdf. Rodzaj linii najczęściej ustawiam na warstwie. Wtedy wszystkie obiekty na tej warstwie są kreślone ustaloną linią, na przykład przerywaną. Rzuty łączników to zwykły prostokąt, a od czoła to dwa półkola i dwie linie łączące te półkola. Jeśli dobrze pamiętam to między środkami jest chyba 10 mm niezależnie od wielkości kołka.
Nasówany korpusu? Nie wziął Pan pod uwagę faktu, że pszczoły kituja wszelkie obrzeża więc jak zakituje będzie trudno odsunąć. Niemniej praca ładnie wykonana.
U mnie nie zakitowały, nie ma problemu z odsuwaniem. Może taki gatunek. Jakby inne pszczoły jednak zakitowały to w szczelinę między korpusami można włożyć dłutko i po lekkim podważeniu bez problemu wysunąć. Pozdrawiam,
@@wojciechhamerla6539 Taki leżak 24 można zrobić konstrukcyjnie praktycznie tak samo. Po prostu będzie szerszy i daszek niżej. Może później zrobię też takiego leżaka.
To: FanBook. Svoje domy uteplujeme, co to jde a pro včely korpusy tenkostěnné s dírami ve stěnách jak vrata. Nazýváme je očka a věříme, že včelám zima prospívá. Chováme je jak v koncentráku. Na jaře se potom divíme, že máme kolem 20% ztrát. Nikdo si neuvědomuje, že takový tenkostěnný úl není vhodný pro zimování venku. Dokonce i velký pan Langsroth měl svůj stébník (rusky omšanik), o tom se však zřejmě úmyslně nemluví. Naši předkové před 100 lety používali úly se stěnou o síle 70-90 mm. Protože včely v zimě topí živočišným teplem - tzn. medem - kvalitu zimování měřili spotřebou medu. Jak napsal Dr. Teofil Csiesielski, univerzitní profesor ve Lvově (údajně nejslavnější včelař národa polského, - četl vůbec někdo jeho "Bartnictwo"?) podle jeho výzkumů měly jeho včely průměrnou spotřebu za dobu od 15.10. do 1.4. celkem: 5,3 kg - venku v úlech jednoduchých; 4,05 kg - venku v úlech zateplených; 2,1 kg - ve stebníku podzemním; 2,07 kg - ve vytopené jizbě při 18°C; 2,05 kg - zakopané v suché zemi. Kolik spotřebujeme na zimování medu dnes? I pan Dzierzon používal uteplené úly s vnější stěnou dokonce 150 mm. Před 50 lety u nás v Československu včelaři uzákonili "Jednotný úl", ČSN 47 8810 (z 28.9.1961) s 66 mm siilnou stěnou. Po revoluci (6.5.1992) byla tato (údajně "komunistická") norma zrušena a všichni se vrátili k Langsrothovu úlu. Že ten měl nějaký stébník, to už nikdo neví. Všichni přebírají americké články a nikdo si neuvědomuje, že Kalifornie, nebo Wyoming má jinou zeměpisnou šířku i jiné podnebí, než střední Evropa. V Turecku taky není třeba uteplení. Když my tam přijedem v září (september), my se jdeme koupat a Turci už chodí v hubertusu. Dnes máme lehký polystyrén. Stačí 50 mm uteplivka a boky z 8 mm silných palubek. Horní rámeček korpusu z 20 mm desek a spodní z 10 mm desek. Strop úlu 100 mm polystyrén, obitý také 8 mm palubkami, či překližkou, spodní rámeček 10 mm. V korpuse ani ve stropě žádné díry - teplo stoupá nahoru, tak budou v teple jak v hermetickém zvonu, větrání jen spodem přes dno. Úl je lehký a ztráty žádné. Finové používají zimování ve zvonu také. Ztráty žádné. A jsou daleko severněji, jako my.
szanuje Twoja prace ale jak dla mnie za duzy naklad pracy. za duzo ciecia frezowania ale jak ma byc to kilka uli to ok.. przed duzej produkcji jak u mnie 200szt to ciut problem..
@@nawarsztacie kazdy robi jak mu odpowiada ja osobiscie wybralem sposob na ramie tzn jest rama góra i dół i do tego przybijam szalowke z boku w srodek syropian od srodka sklejka 4mm. tylko u mnie jest dadant wiec duzo szybicej idzie. bo tylko jeden korpus i nadstawka
@@inkubatorlegowy7941 Witam. Ja tez robie Dadanty (bezfelcowe oczywiscie) . Plyte styropianu tne na pasy. Od gory i dolu przyklejam kontowke. Jak wyschnie klej, takie laty ida na grubościówke. Nastepnie od jednej strony (wewnetrzna ula) obklejam sklejka 3mm. Te laty (2.5m ) tne na wymiary korpusa (dlugosc i szerokosc) Te cztery boki skrecam i skrzynka gotowa!. Skrzynke obijam blazeria i przykrecam raczki. Korpusy b.sztywne i lekkie. Ule ladne niestety pracochlonne do litej deski (19mm) i jakos nie widze zalet wartych tyle zachodu. Powodzenia
@@nawarsztacie Porządne ule są fajne. Ale... Ja mam dwie uwagi do konstukcji. Za ciężki i za pracochłonny. Zdania pszczelarzy których znam są podzielone. Niektórzy cenią sobie taką robotę, patrzą nawet czy ul jest zbijany gwoździami a nie zszywkami bo "te ule mają po 20 parę lat i tak powinno być". Ale też słuchałem wykładu, w którym facet uważa, że 5 lat i ul należy zmieniać z powodów sanitarnych. Na pewno Pana robota jest fachowa i na wysokim poziomie.
@@nawarsztacie jeszce jedno pytanko co do tego programu GraftSight , czy to normalne że po przestawieniu miar z cali na mm i po ponownym włączniu progrmu mm przestawiają się z powrotem na cale ?
@@artur2885 Pewnie szablon podstawowy masz w calach. Większość ustawień zapisywana jest w danym projekcie. Ja zwykle powielam jakiś już wcześniej ustawiony projekt. Generalnie program jest bardzo podobny do starszego autocad'a 2d więc przy nim najlepiej szukać wiedzy.
@@nawarsztacie bardzo spodobał mi się Pana projekt chciałbym się nauczyć obsługi jakiegoś programu do projektowania swoich uli ale nie jest to takie proste niestety, nie wiem od czego zacząć
No tak, autor filmu miał dobry pomysł, ale.. Podczas takiego suwania, gdy coś się zaklinuje, zaklei, można taki ul przerwócić. Pomysł jednak ciekawy, ale i bez wad. Nie krytykuję negatywnie, jedynie zauważam niebezpieczeństwo przewrócenia ula.
Witam. Niestety technologia pracochlonna i wymagajaca dokladnosci, czego Panu nie brakuje. (+++++) Moze sie myle ale w 10min. pod ramkami nie ma przeswitu. Czyli podczas nasowania korpusa duzo pszczol bedzie rolowanych (zgnieconych) . Zakladam ze miedzy dolnymi a gornymi ramkami bedzie ok 9mm. Czesto pszczoly mostkuja ta odleglosc i to wszystko (razem z pszczolami) bedzie zniszczone. Mam takie termosy i nie nie widze zalet w porównaniu z ulami z deski 19mm. Powodzenia
@@sawomirchojak2597 W zimie pszczoly prawie nie jedza. Zuzycie zaczyna sie na wiosne. Mam zbyt malo uli abym zawracal sobie glowe czy zjedza 1-2kg wiecej. Za 1kg miodu mam 15kg cukru. Przy 50kg miodu z ula daze aby same sie zakarmily. Szkoda czasu.( brak czasu) Powodzenia
tom co pokazujesz jest fajne ale nie dla nas bo to trzeba mieć potężna stolarnie oraz sprzęt profesjonalny pokaż coś dla każdego, jak dla mnie to nędza
Ja mam warsztat w piwnicy jak każdy kto ma piwnicę może mieć. Do niedawna była to piwnica w bloku w mieście. Narzędzia to zbiór całego życia, w większości z linii amatorskich ale nie z supermarketu, więc nie pisz proszę dyrdymałów o potężnej stolarni i profesjonalnym sprzęcie. Pokazuję to co robię narzędziami jakie mam. "Nędza" jest wtedy gdy ktoś stale mówi "też bym tak chciał" ale nic nie robi by się tak stało. Co Ty zrobiłeś by mieć narzędzia i własny warsztat ?
@@nawarsztacie Nie tłumacz się papudrakowi. Pewnie typ, co leży z piwskiem przed telewizorem i narzeka, jakie to ma ciężkie życie. Robisz super robotę, ja też lubię robić wszystko dokładnie, nawet jak trzeba poświęcić więcej czasu, energii i pieniędzy. Warsztatu oczywiście nie zazdroszczę, cieszę się, że masz i każdemu życzę, żeby miał. No ale to trzeba ruszyć dupsko, a nie narzekać. Brawo i pozdro.
Pomysł z przesuwaniem korpusu ciekawy ale gdy pszczoły wszystko skleją (zrobią mostki na ramkach pomiędzy korpusami) to może być problem z przesuwaniem się ramek przy przeglądzie.
Łapka w górę za chęci i ogrom pracy, ale za duże, za ciężkie... Pozdrawiam
Dziekiuje za pokazuje jak się robi ul
W warsztacie unosi się zapach lipy...bez przesady dobra robota👍😉.
Świetna robota. Świetny sprzęt. Rząd powinien dopłacać do każdej pszczelej rodziny.
Dzięki! Żeby chociaż UE dopłacała aby było więcej pszczół.
pszczół jest dość tylko pożytków mało a jak będą dopłaty do rodzin pszczelich to w ciągu dwóch sezonów liczba rodzin się podwoi (rodzinka na czterech ramkach)
Jak rząd zacznie dopłacać do przczół to przczół będzie mało najgłupszy pomysł jaki kiedy kolwiek powstał to dopłaty
Dla pszczół,dla zdrowia, jest akcja w całej Polsce, wzmacniamy więzi-korzenie rodzinne, posadź drzewo mamie tacie siostrze cioci przodkom przyjacielowi dziewczynie dzieciom itd, NADAJ TEMU DRZEWU ICH prawdziwe Imię, posadź,podaj dalej
Świetna robota 😉
Super robota i jeszcze środek z lipy,lepiej być nie może
Chyba nie ma nic gorszego jak pszczelarz przyczynia się do wycinki lip. Pszczelarz powinien lipy i robinie sadzić i chronić a nie wycinać...
@@rafasz.5939 Też racja
Fajny film. Dzięki niemu będzie mi łatwiej zrobić UL
Ale nie dla pszczół...
@@hanstusk1731 nie to nie
witam, czy można zbudować ul z deski brzozowej?
Ten ul to pod telewizor do salonu żartuję .Też kiedyś takie robiłem .Ile godzin trzeba poświęcić żeby to cacko zrobić ? Ule jedno ścienne to jest to w mojej ocenie.W Canadzie Rosji gdzie jest o wiele surowszy klimat na takich pracują.Klepka 10 mm na zewnątrz jak długo wytrzyma?
dobra robota. ale czy to nie jest przerost tresci nad materia.
Podziwiam za wkład pracy nad ulami ale ciekawi mnie ile ton miodu trzeba sprzedać żeby kupić taki profesjonalny sprzęt stolarski?,
Za maszyny to pewnie około 1 tony. Sprzęt jest w amatorski, dla zaawansowanych hobbystów. Mnie ciekawe czemu akurat na miód przeliczasz? Pszczoły trzymam bo lubię, nie dla zysku. Tak samo jak większość narzędzi :).
Jak i gdzie można zamówić ule?
Ehhh ten internet pełny ekspertów:/
Zrobisz solidnie i łądnie to źle bo ciężkie i pracochłonne.
Zrobisz byle jak i z niczego to źle bo nie dbasz o pszczoły i niszczysz dobre imię pszczelarzy.
Mnie się korpus podoba. Pewnie ciężki. Może zakitują prowadnicę, ale za to jak będą ekskluzywnie mieszkać:)
łapka w górę dla Pana pracy:)
Witam
Mogę zapytać o program w którym robił Pan projekt, który udostępnił w oposie?
Pozdrawiam
wszystko OK ale jak pszczoły zakleją to będzie kłopot z rozsuwaniem chyba że da sie podważyc i będzie super
Możliwe że tak będzie. Zobaczymy w praktyce w następnym sezonie :)
Co to za maszyna? Przydałaby się a nie wiem nawet jak to wyszukać 😁
Dobra robota!
Dzień dobry, ponawiam swoje zapytanie w sprawie uli pszczelich czy jest pan zainteresowany podjęciem współpracy ?
Ule na domino od festoola, no tego jeszcze nie grali. Ule hi-end.
Jak ta piła się nazywa co masz super jest stół jezdny
Hammer B3 Winner
Startującym pszczelarzom dobra rada ... kupcie styropiany. No chyba że bawi Was majsterkowanie i planujecie mieć 2 czy 3 rodzinki. Drewniaki mają o niebo więcej wad niż zalet. Autora pozdrawiam widać sporo uczucia w pracy z drewnem.
Sam nie chciałbym siedzieć w domu z plastiku więc i pszczołom tego nie zrobię. Ale dla mnie to hobby. Jeśli pszczelarstwo ma być biznesem, wtedy styropiany mają trochę zalet poza licznymi wadami. Pozdrawiam.
9:55 widać ze nie pasuje. korpus jest za niski i ramka zamiast zawisnąc na wregach spiera sie na stole. pozdrawiam
Brawo za spostrzegawczość! Te dwa wkłady lipowe różnią się o 5 mm i w pierwszej chwili założyłem niewłaściwą dolną ramę, a na niej właśnie jest korekta. Dlatego ramka oparła się o stół. Pozrdawiam
Czesc. Zauwazylem na filmie odciag cormak. Posiadam taki sam i moje pytanie jest nastepujace: lewy worek napelnia sie szybciej niz prawy, nie wiesz przypadkiem z czego to wynika ?
To wynika z zawirowania powierza właśnie w lewą stronę. Kanał jest pokrzywiony i bardzo krótki. W takim układzie turbina powinna być ustawiona prostopadle do rozdziału żeby było równo.
Brawo !!!, solidna robota, świetna konstrukcja, wykonujesz na zamówienie ? lecz z 35mm. Pozdrawiam Adam
W jakim sensie 35mm ?
@@nawarsztacie Witam, 35 mm
Mam na myśli w opisanym kontekście budowe ula wielkopolskiego jednościennego o grubości deski 35mm z litego drzewa bez ulepszaczy typu styropianu, OSB czy innych...
Połączenia na wczepy na jaskółczy ogon.
Sklad ula : konfiguracji ula ; dennica higieniczna niska, 2x korpus, półkorpus, daszek. Krawędzie ula i uchwyty frezowane, wręgi obustronne przemienne.
Pozdrawiam Adam
@@adamsz5759 Niedawno zacząłem robić projekt takiego ula, z deski 30mm, żeby standardowe 32 się nadało. Zrobię jakiś prototyp możliwie prosty. Pewnie film będzie, choć teraz to bardzo cienko z czasem. Na jaskółczy ogon nie zrobię bo nie mam maszyny do wczepów a robienie na pilarce nawet prostych wczepów jest zbyt czasochłonne. Raczej wolę zrobić wręgi i pokleić na poliuretan.
@@nawarsztacie Maszynę Festool VS 600 moge pożyczyć od znajomego.
@@adamsz5759 To się nie nadaje do produkcji przy desce 30mm.
Witam , jeszcze mogę prosić o odp. na trzy pytanka ? jedno to w jaki sposób i czy da się otwierać projekty draftsight w np. PDF , drugie w jaki sposób zrobić linię przerywaną ? , trzecie to w jaki sposób Pan rysował kołki łączników domino , za pomocą jakiej funkcji ?
Projekt można "wydrukować" do pdf. Rodzaj linii najczęściej ustawiam na warstwie. Wtedy wszystkie obiekty na tej warstwie są kreślone ustaloną linią, na przykład przerywaną. Rzuty łączników to zwykły prostokąt, a od czoła to dwa półkola i dwie linie łączące te półkola. Jeśli dobrze pamiętam to między środkami jest chyba 10 mm niezależnie od wielkości kołka.
używa Pan tego płatnego programu czy darmowego
@@nawarsztacie
@@artur2885: darmowego . Nie ma różnicy. Płatna jest tylko pomoc producenta (support).
Nasówany korpusu? Nie wziął Pan pod uwagę faktu, że pszczoły kituja wszelkie obrzeża więc jak zakituje będzie trudno odsunąć. Niemniej praca ładnie wykonana.
U mnie nie zakitowały, nie ma problemu z odsuwaniem. Może taki gatunek. Jakby inne pszczoły jednak zakitowały to w szczelinę między korpusami można włożyć dłutko i po lekkim podważeniu bez problemu wysunąć. Pozdrawiam,
duży nakład pracy wolałbym robić leżak. Pozdrawiam
Jak się sprawuje wyrówniarko-grubościówka?
Całkiem dobrze. Jak każdy chińczyk wymaga trochę cierpliwości ale daje radę :).
Witaj pokaż jak zrobić ul wielkopolski leżak krok po kroku
Robię ule wielkopolskie kombinowane, czyli jest to taki leżak 13 ramkowy z nadstawką. Plan jest aby powstał film o budowie takiego ula. Pozdrawiam.
Witam chodziło mi o leżak np.24 ramki.bez nadstawki.
@@wojciechhamerla6539 Taki leżak 24 można zrobić konstrukcyjnie praktycznie tak samo. Po prostu będzie szerszy i daszek niżej. Może później zrobię też takiego leżaka.
Witam. Co to za pilarka którą pracujesz na filmie. Pozdr .
Witaj. To jest Felder Hammer B3 Winner
Trochę za dużo kombinowania, teraz robi się korpusy jedno ścienne z desek 20-35 mm. Prosto, szybko i są lekkie.
To prawda, pszczoły spokojnie dają radę. Takie ule też czasem robię i pewnie film nakręcę.
A dajesz wiarę, że ktoś może robić dla "swoich" pszczółek i chce zrobić tak jak uważa, a nie "bo teraz robi się inaczej"?
To: FanBook. Svoje domy uteplujeme, co to jde a pro včely korpusy tenkostěnné s dírami ve stěnách jak vrata. Nazýváme je očka a věříme, že včelám zima prospívá. Chováme je jak v koncentráku. Na jaře se potom divíme, že máme kolem 20% ztrát. Nikdo si neuvědomuje, že takový tenkostěnný úl není vhodný pro zimování venku. Dokonce i velký pan Langsroth měl svůj stébník (rusky omšanik), o tom se však zřejmě úmyslně nemluví. Naši předkové před 100 lety používali úly se stěnou o síle 70-90 mm. Protože včely v zimě topí živočišným teplem - tzn. medem - kvalitu zimování měřili spotřebou medu. Jak napsal Dr. Teofil Csiesielski, univerzitní profesor ve Lvově (údajně nejslavnější včelař národa polského, - četl vůbec někdo jeho "Bartnictwo"?) podle jeho výzkumů měly jeho včely průměrnou spotřebu za dobu od 15.10. do 1.4. celkem: 5,3 kg - venku v úlech jednoduchých; 4,05 kg - venku v úlech zateplených; 2,1 kg - ve stebníku podzemním; 2,07 kg - ve vytopené jizbě při 18°C; 2,05 kg - zakopané v suché zemi. Kolik spotřebujeme na zimování medu dnes? I pan Dzierzon používal uteplené úly s vnější stěnou dokonce 150 mm. Před 50 lety u nás v Československu včelaři uzákonili "Jednotný úl", ČSN 47 8810 (z 28.9.1961) s 66 mm siilnou stěnou. Po revoluci (6.5.1992) byla tato (údajně "komunistická") norma zrušena a všichni se vrátili k Langsrothovu úlu. Že ten měl nějaký stébník, to už nikdo neví. Všichni přebírají americké články a nikdo si neuvědomuje, že Kalifornie, nebo Wyoming má jinou zeměpisnou šířku i jiné podnebí, než střední Evropa. V Turecku taky není třeba uteplení. Když my tam přijedem v září (september), my se jdeme koupat a Turci už chodí v hubertusu. Dnes máme lehký polystyrén. Stačí 50 mm uteplivka a boky z 8 mm silných palubek. Horní rámeček korpusu z 20 mm desek a spodní z 10 mm desek. Strop úlu 100 mm polystyrén, obitý také 8 mm palubkami, či překližkou, spodní rámeček 10 mm. V korpuse ani ve stropě žádné díry - teplo stoupá nahoru, tak budou v teple jak v hermetickém zvonu, větrání jen spodem přes dno. Úl je lehký a ztráty žádné. Finové používají zimování ve zvonu také. Ztráty žádné. A jsou daleko severněji, jako my.
szanuje Twoja prace ale jak dla mnie za duzy naklad pracy. za duzo ciecia frezowania ale jak ma byc to kilka uli to ok.. przed duzej produkcji jak u mnie 200szt to ciut problem..
Taką konstrukcję przewiduję do 30 uli. Dla większej skali trzeba by wprowadzić trochę uproszczeń, zawsze jednak warto zrobić porządnie.
@@nawarsztacie kazdy robi jak mu odpowiada ja osobiscie wybralem sposob na ramie tzn jest rama góra i dół i do tego przybijam szalowke z boku w srodek syropian od srodka sklejka 4mm. tylko u mnie jest dadant wiec duzo szybicej idzie. bo tylko jeden korpus i nadstawka
@@inkubatorlegowy7941 Witam. Ja tez robie Dadanty (bezfelcowe oczywiscie) . Plyte styropianu tne na pasy. Od gory i dolu przyklejam kontowke. Jak wyschnie klej, takie laty ida na grubościówke. Nastepnie od jednej strony (wewnetrzna ula) obklejam sklejka 3mm. Te laty (2.5m ) tne na wymiary korpusa (dlugosc i szerokosc) Te cztery boki skrecam i skrzynka gotowa!. Skrzynke obijam blazeria i przykrecam raczki. Korpusy b.sztywne i lekkie. Ule ladne niestety pracochlonne do litej deski (19mm) i jakos nie widze zalet wartych tyle zachodu. Powodzenia
@@nawarsztacie Porządne ule są fajne. Ale... Ja mam dwie uwagi do konstukcji. Za ciężki i za pracochłonny. Zdania pszczelarzy których znam są podzielone. Niektórzy cenią sobie taką robotę, patrzą nawet czy ul jest zbijany gwoździami a nie zszywkami bo "te ule mają po 20 parę lat i tak powinno być". Ale też słuchałem wykładu, w którym facet uważa, że 5 lat i ul należy zmieniać z powodów sanitarnych.
Na pewno Pana robota jest fachowa i na wysokim poziomie.
Niestety nie można pobrać pliku DWG
Może coś chwilowego było. Sprawdziłem przed chwilą i udało mi się pobrać załącznik z 2 różnych kont yt. Pozdrawiam,
@@nawarsztacie Udało się.Naprawdę porządna robota.
dało by się zrobić na bazie tego projektu dadanta ? zmienić wymiary , w jakim programie Pan robił ten projekt ?
Dało by się. Projekty robię w DraftSight.
dzięki wielkie
@@nawarsztacie
@@nawarsztacie jeszce jedno pytanko co do tego programu GraftSight , czy to normalne że po przestawieniu miar z cali na mm i po ponownym włączniu progrmu mm przestawiają się z powrotem na cale ?
@@artur2885 Pewnie szablon podstawowy masz w calach. Większość ustawień zapisywana jest w danym projekcie. Ja zwykle powielam jakiś już wcześniej ustawiony projekt. Generalnie program jest bardzo podobny do starszego autocad'a 2d więc przy nim najlepiej szukać wiedzy.
@@nawarsztacie bardzo spodobał mi się Pana projekt chciałbym się nauczyć obsługi jakiegoś programu do projektowania swoich uli ale nie jest to takie proste niestety, nie wiem od czego zacząć
taki korpus to sam waży z 15kg a gdzie do tego 10 ramek z miodem, nie do podniesienia a cena za taki kompletny z daszkiem , itd to pewno 1,5k
super filmy, świetna robota ale zbyt dokładnie wszytko robione :) - w życiu tego nie powtórzę bez takich narzędzi jak posiadasz.
Witam, ile waży jeden korpus ??
Około 10 kg. Nie mam niestety wagi o takim zakresie.
Wszystko ładnie pięknie.Ale podczas takiego suwania korpusu nieźle pszczoły będą się złości na dzień dobry
No tak, autor filmu miał dobry pomysł, ale..
Podczas takiego suwania, gdy coś się zaklinuje, zaklei, można taki ul przerwócić.
Pomysł jednak ciekawy, ale i bez wad.
Nie krytykuję negatywnie, jedynie zauważam niebezpieczeństwo przewrócenia ula.
pilarko frezarka , tylko pozazdrościc
Nie stac Cię he
Witam. Niestety technologia pracochlonna i wymagajaca dokladnosci, czego Panu nie brakuje. (+++++) Moze sie myle ale w 10min. pod ramkami nie ma przeswitu. Czyli podczas nasowania korpusa duzo pszczol bedzie rolowanych (zgnieconych) . Zakladam ze miedzy dolnymi a gornymi ramkami bedzie ok 9mm. Czesto pszczoly mostkuja ta odleglosc i to wszystko (razem z pszczolami) bedzie zniszczone. Mam takie termosy i nie nie widze zalet w porównaniu z ulami z deski 19mm. Powodzenia
A zimą nie biorą więcej cukru ?
@@sawomirchojak2597 W zimie pszczoly prawie nie jedza. Zuzycie zaczyna sie na wiosne. Mam zbyt malo uli abym zawracal sobie glowe czy zjedza 1-2kg wiecej. Za 1kg miodu mam 15kg cukru. Przy 50kg miodu z ula daze aby same sie zakarmily. Szkoda czasu.( brak czasu) Powodzenia
tom co pokazujesz jest fajne ale nie dla nas bo to trzeba mieć potężna stolarnie oraz sprzęt profesjonalny pokaż coś dla każdego, jak dla mnie to nędza
Ja mam warsztat w piwnicy jak każdy kto ma piwnicę może mieć. Do niedawna była to piwnica w bloku w mieście. Narzędzia to zbiór całego życia, w większości z linii amatorskich ale nie z supermarketu, więc nie pisz proszę dyrdymałów o potężnej stolarni i profesjonalnym sprzęcie. Pokazuję to co robię narzędziami jakie mam. "Nędza" jest wtedy gdy ktoś stale mówi "też bym tak chciał" ale nic nie robi by się tak stało. Co Ty zrobiłeś by mieć narzędzia i własny warsztat ?
@@nawarsztacie Nie tłumacz się papudrakowi. Pewnie typ, co leży z piwskiem przed telewizorem i narzeka, jakie to ma ciężkie życie. Robisz super robotę, ja też lubię robić wszystko dokładnie, nawet jak trzeba poświęcić więcej czasu, energii i pieniędzy. Warsztatu oczywiście nie zazdroszczę, cieszę się, że masz i każdemu życzę, żeby miał. No ale to trzeba ruszyć dupsko, a nie narzekać. Brawo i pozdro.
@@nawarsztacie Popieram Pana stolarza! Mało kto inwestuje w sprzęt, a krytykują wszystko...
To nie film o budowie ula, a reklama obrabiarek i elektronarzędzi. Lipa to jest ten film.
korpus zrobiony bardzo bardzo profesjonalnie......, ale niezbyt ekonomicznie ....
Podawaj wymiary a nie tylko montujesz
Wystarczy uważnie obejrzeć film w całości a nie tylko co 3-cią minutę.
nic z tego niewinika
Ul nie potrzebuje dodatkowego ocieplenia