Jde vidět že to není obyčejnej ajťák :D Co jsem se setkal s ajťákama tak to jsou namyšlenci, nic nevysvětlí, a jelikož jdeš za nimi pro pomoc, tak to znamená že si mentál s jednociferným iq, a tak s tebou zacházejí :D
Lukáš Bílek. Umí velice dobře hovořit!! Jeho rétorika by se hodila třeba do kotle paní Jílkové, mohl by to časem od ní převzít!!! Určitě by ty pořady měli lepší obsazenost i sledovanost. Bylo by to moc, moc potřeba. Probírání se tam závazné věci!!!
SUPER ROZHOVOR !!!!! perfektní nahlédnutí do tajemného světa IT -kterému většina z nás moc nerozumí..Pochvala moderátorum za dobré vedení rozhovoru a výběr hosta!!!
Hodne zajimavy rozhovor. Na VS jsem mela predmet kyberneticka bezpecnost a vubec me to nezaujalo a nechapala jsem co to vlastne je. Diky Markovi jsem pochopila a zjistila, ze by me to mozna aj zajimalo. Zase dobre zvoleny host. Jen tak dal :]
Další díl ! Vážně jsem myslel, že už je, ale není. Je to mega zajímavej člověk i to co dělá je v dnešnídobě jistě mainstream. Hodně lidí je určitě zvědavejch na druhou nálož 2x delšího rozhovoru :D. Jinak nemusím dodávat, že skvělý rozhovor.
Jakožto člověk/vývojář, pohybující se v IT, mi na p. Jílkovi nepřijdou nejobdivuhodnější jeho znalosti ani dovednosti, ale fakt, že se s nimi a "mocí", kterou přináší, nestal nepříjemným a arogantním člověkem. Tento jev totiž u programátorů a obecně lidí v IT pozoruji až nepříjemně často. Nejsem si přesně jist, co jej způsobuje, a doufám, že mně se to vyhne. Každopádně skvělý rozhovor, pan Jílek působí velmi sympaticky a rozumně a umí srozumitelně a stručně (byť okrajově) vysvětlit i, podle mě, komplexnější systémy a principy. :)
Dobrý den, Tadeáši, moc vám děkuji a vážím si toho. Tato zpětná vazba je pro mě velice důležitá. Uznávám, že spousta témat by šla rozebrat více, kdyby bylo více času a také že ve spoustě oblastí nemám ještě dost znalostí... Všichni se pořád učíme. A děkuji za poznámku ohledně arogance, vím o čem mluvíte a také doufám, že se mi to vyhne. :) S pozdravem, MJ
@@marekjilek7293 Zdravím Tě, Marku, prosím, nevysvětloval jsi někde proč se v tak velké míře hovoří o ruských hackerských útocích na ČR a nepíšou se reporty a výroční zpravy o ostatních zemích? Chápu, že je to pro ně strategická věc a třeba rozbít i rozbití EU, nicméně stejnou motivaci vidím i u ostatních konkurentů - může to být USA (cla a jiné cenové války a nařízení pro diskriminaci importu a upřednostnění evropských produktů,...) Izraele, Saudské Arábie,... Nyní ostatně i Anglie jelikož je mimo EU. Dokonce i pro Německo je přínosné zvýšení vlivu a data z ČR a o hackerských útocích vedených z jejich strany se moc nepíše a přitom také určitě koordinovaně existují. Může za to, že se to zametá pod koberec to, že jsme všechny země v NATO a proto se o tom mlčí?
@@vojta2519 Dobrý den, Microsoft bude vypouštět Defender ATP, který bude i na Linuxu, ale to je spíše perlička. Já Windows Defender používám na svých Windows strojích, na Linuxu ho samozřejmě nepoužívám. Jestli jsem něco podobného řekl, nebo to tak vyznělo tak se omlouvám. Byl to docela dlouhý rozhovor, takže chyb a přeřeků je tam více. ;)
Skvelej rozhovor se sympatakem Markem. Hele kluci, to si rada poslechnu klidne jeste nekdy a delsi. Vase podcasty me ze zacatku az tak nebraly, prisly mi takove mdlejsi, ale posledni dobou jedete pecky!
@@marekjilek7293 Marku v současné době lidi hackuje někdo zkrze telefonní čísla, které vyžaduje přes instagram. Co si o tom myslíš? Hrozba bude nejspíš větší, než jen sbírání IG účtů. Nemůžu dohledat něco jinýho kam ti napsat, tak sorry že tady. Rusko?
Mimochodem přišel jsem na to, co za tímto pohledem je. :) Při natáčení má kamera otočený dispej směrem k moderátorům, takže Martin tímto kontroloval, že nahrávání běží. ;)
Díky za rozhovor, pro netechnické lidi naprosto dostačující a řekl bych až nad rámec. Projel jsem některé komenty a chválím používání Brave. Taky bych chtěl vyzvat moderátory, aby se takových témat nebáli a do budoucna zkusili i tak už vysokou laťku posunout o něco výš. Např. zkusit pozvat Kicoma z jeho Bitcoinového kanálu. Marek se o Bitcoinu zmínil ve spojení s nelegální činností. Určitě to tak nebylo myšleno, jen mně to vnuklo napsat na YT tento komentář (asi i zbytečně dlouhý)
Máš můj respekt, Marku (tykání snad nevadí :)). Musím říct, že jsou IT profese, kde je standardní, že se nějaký průměrný seznam dovedností dá nasbírat během 1-2 let, dejme tomu třeba frontend development. Ale pak jsou obory, u kterých podle mého ani po 10 letech průměrný člověk není schopen dosáhnout nějakého průměrného množství dovedností. A sem bych zařadil právě například etického hackera, SRE engineera, apod... V Deloitte jsem také pracoval a vím, že tam bylo více mladých lidí právě v týmu, kde byli etický hackeři. Takže tihle lidé mají obrovský můj respekt :).
Ahoj Františku, díky moc za koment. Vážím si toho, i když tedy sám na sobě vidím kolik toho z oboru IT sec neznám... :) Je to extrémně proměnlivé prostředí, co byla pravda včera, není dnes. Člověka to neusátle nutí na sobě pracovat.
39:00 - to prelepovanie kamery má aj taký zmysel, že keď vám príde email "máme video, ako si honíš na mačiatkach (koťátkách)" (áno, takéto emaily sa rozposielajú vo veľkom), tak vy viete, že to je blbosť, pretože ste pri tom mali prelepenú kameru.
@Marek Jílek - zalepování kamery rozhodně ano, až budete mít děti, tak jistě nebudete chtít aby si je někdo někde nahrával, sledoval při převlékání apod. Zalepení přední kamery se doporučuje i u mobilu a tabletu. Kdo nemá děti, tak útočník stále může sledovat vybavení domácnosti nebo lze z kamery lokalizovat i dané místo.
Na Gmail se virus poslat nedá, protože má vlastní antivir. (čas 16:00). A s reklamami to taky není pravda (17:00). Jak proti reklamám pomůže VPN, když na internet přistoupím z prohlížeče kde mám přihlašený google účet a nebo facebook? IP adresa je úplně irelevantní. Navíc cookies se uloží do prohlížeče vždy, bez ohledu na VPN. 57:50 - Když chci zkoušet vir tak ho přece nezkouším na svém počítači, ale někde na virtuálu ne? ...ufff 1:03 - Pokud někdo získá hardware tak ten by měl být přece zaheslovaný, v lepším případě zašifrovaný. Prohlížeč rozhodně dnes neukládá hesla v plain-textu, ale šifruje. A jejich zobrazení se dá také chránit heslem. Jde pouze o to si to nastavit. No na začátku jsem měl vědět, že ten kluk dělal pro Deloitte a dnes dělá pro NN..... ach jo.
U Kočnera ohledně aplikace Threema: Aplikace umožňuje export komunikace do nešifrovaného lidsky čitelného souboru (tuším je to CSV soubor). Kočner používal více telefonů. Občas si z telefonu výše uvedeným způsobem vytvořil zálohu a tu si nakopíroval na USB úložiště, které si uschovával ve svém sejfu pro případné pozdější "vydírání". Soubor s vyexportovanou komunikace lze pak libovolně změnit, vymazat nebo pozměnit vybrané správy nebo vložit úplně nové. Stačí to otevřít v textovém nebo CSV editoru. Pak stačí na libovolný telefon nainstalovat Threema aplikaci. Vytvořit si libovolný název účtu (nick), například "Kočner", jelikož název účtu se nikde neověřuje a nemusí být unikátní. Nu a pak se do této aplikace znovu naimportuje původní nebo upravený CSV soubor. Aplikace ani nikdo jiný není schopen zjistit, zda zobrazuje původní komunikaci z tohoto telefonu, a nebo někdo naimportoval úplně jinou komunikaci pod ten samý nick (jméno). Proto je zajímavé, že THREEMa, která se použila u soudu, nebyla nalezena na telefonech, které zadržela policie u Kočnera. Použila se Threema (resp. komunikaci) z telefonu, který několik týdnů po tom, co byl Kočner zadržen a co mu policie otevřela sejf a zajistila několik USB úložišť, tak jim tento důležitý telefon dovezl bývalý tuším ředitel SIS, která prý poslední měsíce s Končnerem spolupracoval, a kterému Kočner důvěřoval. To byl také důvod, proč se řešilo, zda THREEMa bude jako důkaz použit, jelikož nebylo možné zaručit, že někdo tuto komunikaci neupravil, jelikož telefon nebyl v rukách policie ale třetí osoby, která mohla mít motiv tuto komunikaci výše uvedeným způsobem pozměnit.
Chtěl bych se zeptat Marka, co si myslí o prohlížeči Brave v kombinaci s vyhledávačem DuckDuckGo. Je to dobrá volba, když chce člověk zachovat pohodlnost Chrome a Google?
Dobrý den, děkuji za dotaz! Co se týče Brave, tak tento projekt zatím sleduji spíše zpovzdálí, sám ho nepoužívám. Obecně se mi ale myšlenka líbí a možná na něj někdy přejdu. Já zatím jedu na Firefoxu a kombinuji ho z Torem.... Co se týče DuckDuckGo, tak tam jsem trochu skeptičtější. Také jim fandím a několikrát jsem na něj zkoušel přejít, ale kvalita vyhledávání bohužel znatelně pokulhává (alespoň takový měl z toho já pocit). Google se svými ohromnými zdroji (jak finančními tak datovými) schopen podávat mnohem lepší výkony a asi to tak ještě dlouho bude. Proto jsem se vždy nakonec vrátil s ostudou zpět ke Googlu. :) Ale je dobré ho minimálně používat v anonymním okně a nepřihlášen. Ale ještě kachničce někdy šanci dám. :)
40:19 Windows jsou děravé a objektivně za posledních několik let to jde dole vodou. Jen za tenhle roky vyšli tuším 3 aktualizace, které řadě uživatelů odstřelili systém a museli reinstalovat. To není zrovna ideální ochrana před problémy.
V pomyslném žebřičku, kdo je v hackingu ''nejdál'' ? Jsou nějaké společné znaky pro např. Evropu nebo jednotlivé státy? Jak by například oproti nim obstála ČR a jak si ČR ''vede'' v oblasti hackerství?
28:08 pochopitelně MIM útoky na email jsou naprosto triviální a realizovatelné docela snadno. Dnes je to už trošku složitější, ale díky veřejným WIFI je něco co lze dost dobře použít, v době kdy nebyly Switche ale jen HUBy na lokálních sítích to bylo ještě řádově jednodušší.
Začni trochu programovat a učit se, jak funfuje počítačová síť, koukni se na videa o linuxu. Dobrý jména: cybermentor, IppSec, Don Does 30, Hackersploit.
Jak se mohu stát hackerem? Dost mě to zajímá, chodím na školu, kde se vyučuje IT, ale žádná sláva, nějaké základy programování atd. Doporučil by si nějaké kurzy?
Doufám, že se Filipe ptáte na to, jak se stát etickým hackerem... :D Těší mě zájem, jak jsem říkal v rozhovoru, lidí v IT sec je potřeba spousta! ;) Tipů do začátku je spousta, nevím čím přesně začít, takže spíš budu házet nápady: - Určitě je důležité naučit se pořádně rozumnět IT světu. Mít nastudované základní protokoly internetu jako je TCP/IP a HTTP. - Umět programovat v několika programovacích jazycích (další se učit už je potom snadné). Doporučil bych C, C++, Python, Bash (plynulý přechod od programovacích jazyků ke skriptovacím). :) - Mě osobně se osvědčila vysoká škola se zaměřením na teoretickou informatiku a bezpečnost, ale mám i kolegy, co šli pracovat do oboru hned po středí a jsou lepší než já. - Na YT je spousta super videi (doporučil bych třeba kanály LiveOverflow, IppSec, ...) - Jako kurzy/certifikace mohu doporučit OSCP, což je docela hardcore, ale člověka to hodně naučí - Určitě doporučuji hrát si na CTF (capture the flag) hackerských hřištích jako jsou: - capturetheflag.withgoogle.com/ - www.hackthebox.eu - overthewire.org/wargames/ - atd atd, stačí pogooglit - knihy se mi moc neosvědčili, podle mě lepší je přístup hack to learn (prohackuj se k vědění) spíš než learn to hack (nauč se hackovat) a na to jsou CTF nejlepší Tak to jsem tak nahodil pár základů, klidně se ptejte!
@@Asmis23 Za málo. Ještě jsem zapomněl pořádně drilova angličtinu, to beru už jako samozřejmost. Bez té je člověk v celém IT ztracen a přichází o hodně. Budu držet palce! Pokud byste potřeboval s něčím podarit nebojte se na mě obrátit (ideálně na FB/Linkedin). ;)
Všem doporučuji knihu Modrá sféra od Jefferyho Deavera. Má oblíbená o souboji dvou hackerů, kdy jeden krade identity a zabíjí své oběti a druhý pomáhající policii.
@@JimboBimbo355 Neříkám že je špatně, ale že mi nesedí. Možná proto, že je v tom trochu patosu a připomnělo mi to tu obskurní partičku, co se pojmenovala "čeští elfové" a v roli dobra proti zlu udává lidi na internetu a vytváří seznamy. Ale jasně, že to se ani nedá srovnat s klukem, kterej ví, o čem mluví. :)
Skvělý rozhovor, s tímhle člověkem bych si klidně představil tak 4 hodinovej livestream, plno zajímavých věcí a dokáže to dobře vysvětlit :)
Souhlas 😉
Jde vidět že to není obyčejnej ajťák :D Co jsem se setkal s ajťákama tak to jsou namyšlenci, nic nevysvětlí, a jelikož jdeš za nimi pro pomoc, tak to znamená že si mentál s jednociferným iq, a tak s tebou zacházejí :D
Yes hackovani programovani a pocitace a takovy veci me hrozne zajimaj takze jsem rad ze jste pozvali prave (etickeho) hackera
Lukáš Bílek. Umí velice dobře hovořit!! Jeho rétorika by se hodila třeba do kotle paní Jílkové, mohl by to časem od ní převzít!!! Určitě by ty pořady měli lepší obsazenost i sledovanost. Bylo by to moc, moc potřeba. Probírání se tam závazné věci!!!
Moc zajímavý rozhovor, děkuji!
Za mě jeden z nejzajímavějších rozhovorů. Zajímavé a nevídané téma, skvělé otázky, skvělé odpovědi!
mezi policajty jsou také hekři, i někteří sousedé,jsou hekři a kradou hesla,pin a fotky
U tohoto rozhovoru jsem hltal každé slovo jen tak dál...👏🏻
SUPER ROZHOVOR !!!!! perfektní nahlédnutí do tajemného světa IT -kterému většina z nás moc nerozumí..Pochvala moderátorum za dobré vedení rozhovoru a výběr hosta!!!
Výborný host a skvělý podcast.
dobre Viktore
Kluci, tenhle rozhovor je favorit, prosíme pokračování :-) A vy všichni hlasujte v křištálové lupě pro kluky.
Fakt super rozhovory. Díky za to co děláte. Cením.
Podcasty moc nejedu , ale toto bylo tak naplňující že moc děkuji za TOP zábavnej a zajímavej rozhovor .
Jeden z nejzajímavějších hostů, co jste měli! :)
Díky za rozhovor👍🏻ještě mohl Marek J. Poradit kam se vrhnout třeba na kurz, nebo kde získat další učivo🙂
Tohle byl super rozhovor, zajímavý člověk, který ještě nebyl ve všech možných podcastech
Skvely rozhovor, díky za to. Velmi cenim ako vysvetloval odborné termíny laikovi. Sice velmi dobre viem co je vpn, ale vysvetlit bych to nedokázal :)
skvely! strasne se mi libi, kdyz nekdo necemu opravdu rozumi, dokaze to predat dal, a pritom zustane nesmirne "obycejny" a sympaticky.
O Markovi jsem předtím nikdy neslyšela, ale jsem ráda za další rozšíření obzorů a další poutavý rozhovor. 😊 Díky kluci, jste skvělí.
Jeden z nejlepších hostů UKS.
Hodne zajimavy rozhovor. Na VS jsem mela predmet kyberneticka bezpecnost a vubec me to nezaujalo a nechapala jsem co to vlastne je. Diky Markovi jsem pochopila a zjistila, ze by me to mozna aj zajimalo. Zase dobre zvoleny host. Jen tak dal :]
Další díl ! Vážně jsem myslel, že už je, ale není. Je to mega zajímavej člověk i to co dělá je v dnešnídobě jistě mainstream. Hodně lidí je určitě zvědavejch na druhou nálož 2x delšího rozhovoru :D. Jinak nemusím dodávat, že skvělý rozhovor.
Super rozhovor! Na moc zajímavé téma! Marek mimo své znalosti skvěle mluvil!
Nedozvěděl jsem se sice nic moc novýho, ale i tak to bylo super povídání. Díky...
Už ani nevím, kdy jsem dal naposledy like k videu na YT. Tady dávám. Super rozhovor! Díky.
Jeden z nejzajímavějších rozhovoru, díky moc kluci!!
Velka skoda, ze tak zajimavy rozhovor ma jen neco malo pres hodinu. Jinak super, big up :)
Skvělý rozhovor, Marek umí jednoduše vysvětlit složitou problematiku. Jen škoda, že trval rozhovor jen hoďku a čtvrt. :-) Jen tak dál, kluci!
Super rozhovor s konecne zase jednim z mala opravdu zajimavych lidi, jez maji co rict, a navic to dava i smysl.
Úžasný podcast, hodně zajímavý.
Super námet, geniálny no neznámy hosť, zaujímavé téma, dobre to robíte chlapci 👍👍len tak ďalej
Top rozhovor, týpek hrozně sympatickej a příjemně se poslouchá když o tom tolik ví, diky moc.
Jakožto člověk/vývojář, pohybující se v IT, mi na p. Jílkovi nepřijdou nejobdivuhodnější jeho znalosti ani dovednosti, ale fakt, že se s nimi a "mocí", kterou přináší, nestal nepříjemným a arogantním člověkem. Tento jev totiž u programátorů a obecně lidí v IT pozoruji až nepříjemně často. Nejsem si přesně jist, co jej způsobuje, a doufám, že mně se to vyhne.
Každopádně skvělý rozhovor, pan Jílek působí velmi sympaticky a rozumně a umí srozumitelně a stručně (byť okrajově) vysvětlit i, podle mě, komplexnější systémy a principy. :)
Dobrý den, Tadeáši, moc vám děkuji a vážím si toho. Tato zpětná vazba je pro mě velice důležitá. Uznávám, že spousta témat by šla rozebrat více, kdyby bylo více času a také že ve spoustě oblastí nemám ještě dost znalostí... Všichni se pořád učíme. A děkuji za poznámku ohledně arogance, vím o čem mluvíte a také doufám, že se mi to vyhne. :) S pozdravem, MJ
@@marekjilek7293 Zdravím Tě, Marku,
prosím, nevysvětloval jsi někde proč se v tak velké míře hovoří o ruských hackerských útocích na ČR a nepíšou se reporty a výroční zpravy o ostatních zemích? Chápu, že je to pro ně strategická věc a třeba rozbít i rozbití EU, nicméně stejnou motivaci vidím i u ostatních konkurentů - může to být USA (cla a jiné cenové války a nařízení pro diskriminaci importu a upřednostnění evropských produktů,...) Izraele, Saudské Arábie,... Nyní ostatně i Anglie jelikož je mimo EU. Dokonce i pro Německo je přínosné zvýšení vlivu a data z ČR a o hackerských útocích vedených z jejich strany se moc nepíše a přitom také určitě koordinovaně existují. Může za to, že se to zametá pod koberec to, že jsme všechny země v NATO a proto se o tom mlčí?
Zajímavé téma, hltala jsem celý rozhovor, díky :-)
NoTyVole , já to fakt vydržel poslouchat 75 minut ? To mluví asi samo za sebe ..
Velice zajímavý rozhovor, víc takových hostů, prosím. :)
tohle je hrozně zajímavý člověk s velkým přehledem... škoda, že základní část není na dvě hodiny :)
Skvělý host, skvělý rozhovor. Super kluci!
Výborný rozhovor
Super host! Jeden z nejlepších rozhovorů!!!
Nejlepší podcasty! Jen tak dál hoši.💪
Super host, díky.
Výborný rozhovor, dobrá práce!
Super nápad na podcast! :)
Pro úplnost: prohodil jsem viry Conficker a Stuxnet... Stuxet vyřadil z provozu iránské centrifugy na obohacování uranu. ;)
Jsi moc rozumný člověk, rád jsem si rozhovor poslechl.
Zdravím, dokázal byste mi nějak poradit jak se stát etickým hackerem? Jak třeba začít, co začít studovat atd. Děkuji za odpověď.
@@BlindBunnyCz Zdravím Tomáši, těšíme mě zájem! Na tuto otázku už jsem odepisoval Filipovi níže v komentáři, tak mrkněte tam! :)
Mám dotaz jak můžete používat Windows defender na Linuxu?
@@vojta2519 Dobrý den, Microsoft bude vypouštět Defender ATP, který bude i na Linuxu, ale to je spíše perlička. Já Windows Defender používám na svých Windows strojích, na Linuxu ho samozřejmě nepoužívám. Jestli jsem něco podobného řekl, nebo to tak vyznělo tak se omlouvám. Byl to docela dlouhý rozhovor, takže chyb a přeřeků je tam více. ;)
Super zajímavý rozhovor , neskutečně chytrý člověk !
Chceme pokračování!!! :) tenhle podcast je fakt zajímavý
Rozhovor s Markem Jílkem mi je mnohem sympatičtější a zajimavější než např. s Kazmou
Skvelej rozhovor se sympatakem Markem. Hele kluci, to si rada poslechnu klidne jeste nekdy a delsi. Vase podcasty me ze zacatku az tak nebraly, prisly mi takove mdlejsi, ale posledni dobou jedete pecky!
Chlapi, tak tenhle podcast za mě nejlepší !
Skvely rozhovor, zajimave a aktualni tema! Jen tak dal ♥
Skvělý rozhovor
Já: poslouchám tenhle podcast; windows defender: na tomto zařízení byli nalezeny hrozby
Zajímavé téma, díky. :)
Super rozhovor! Nemuzu nikde najit Markuv podcast....
Hodně dobrý rozhovor, pánové
Hodně zajímavý :-)
Skvelej rozhovor.jediny co-moc kratky 😀
Veľký typek:) velmi som si to užil, diky chlapi, hned to rýchlejšie prejde v práci
Tohle je velice zajímavé téma :)
poslechl jsem si super podcast a k tomu si zopakoval věci na test ze softwaru, i see that as an absolute win :D
Super! I přesto, že jsem úplnej IT amatér, tak super rozhovor :D!
Skvely rozhovor, pan host je vyborny recnik (velmi ocenuji absenci vycpavkovych slov😁), dekuji❤️
Děkuji, moc si toho vážím! :)
@@marekjilek7293 Marku v současné době lidi hackuje někdo zkrze telefonní čísla, které vyžaduje přes instagram. Co si o tom myslíš? Hrozba bude nejspíš větší, než jen sbírání IG účtů.
Nemůžu dohledat něco jinýho kam ti napsat, tak sorry že tady.
Rusko?
0:00 zas ten sexy Martinův pohled do kamery! :D ♥
To je sexy? Já se bojím :D
Mimochodem přišel jsem na to, co za tímto pohledem je. :) Při natáčení má kamera otočený dispej směrem k moderátorům, takže Martin tímto kontroloval, že nahrávání běží. ;)
@@marekjilek7293 Tak to mi bylo jasné od prvního videa, kde jsem si toho všiml. :) Ale to na mém komentáři nic nemění. :D
Je to mega divný ale😁😁Ale v dnešním bonusu to udělal fakt dlouho až mi přišlo se jsme navázali kontakt z očí do očí a citíl jsem se zvlásťně😁😁😁
@@Hajefr Jste pozornější než já, já myslel že to je pro navázání intimního kontaktu s posluchačem... :D
chalani spravte pokračovanie ..toto sa naozaj dá počúvať dosť dlho
Velmi zajímavý podcast, fakt jsem seděl poslouchal a KOUKAL. Fakt by mě bavilo kdyby jsem měl o tom nějakou přednášku ve škole a dával bych pozor.
Skvělý rozhovor, poslední dobou samí skvělí hosté
Díky za rozhovor, pro netechnické lidi naprosto dostačující a řekl bych až nad rámec. Projel jsem některé komenty a chválím používání Brave. Taky bych chtěl vyzvat moderátory, aby se takových témat nebáli a do budoucna zkusili i tak už vysokou laťku posunout o něco výš. Např. zkusit pozvat Kicoma z jeho Bitcoinového kanálu. Marek se o Bitcoinu zmínil ve spojení s nelegální činností. Určitě to tak nebylo myšleno, jen mně to vnuklo napsat na YT tento komentář (asi i zbytečně dlouhý)
Pecka rozhovor, Hacker sympaťák! :D A jak se říká, když se na vás Hackeři zaměří, tak stejně nemáte šanci :D
Skvele tema. Prekvapuje me, ze se lidi o toto tema nezajimaji vice.
Rozhovor o mém hobby. Na to jsem čekal 😊
Super rozhovor !!! Jsem také z branže IT. Jen tak dál !!! ;)
Marka jsem poprvé zaregistroval v DVTV, je mi velkým vzorem, díky za rozhovor.
Díky Marku, moc si toho vážím! A dobré jméno btw! ;)
Super rozhovor
Hodně zajímavý rozhovor.
Máš můj respekt, Marku (tykání snad nevadí :)). Musím říct, že jsou IT profese, kde je standardní, že se nějaký průměrný seznam dovedností dá nasbírat během 1-2 let, dejme tomu třeba frontend development. Ale pak jsou obory, u kterých podle mého ani po 10 letech průměrný člověk není schopen dosáhnout nějakého průměrného množství dovedností. A sem bych zařadil právě například etického hackera, SRE engineera, apod... V Deloitte jsem také pracoval a vím, že tam bylo více mladých lidí právě v týmu, kde byli etický hackeři. Takže tihle lidé mají obrovský můj respekt :).
Ahoj Františku, díky moc za koment. Vážím si toho, i když tedy sám na sobě vidím kolik toho z oboru IT sec neznám... :) Je to extrémně proměnlivé prostředí, co byla pravda včera, není dnes. Člověka to neusátle nutí na sobě pracovat.
@@marekjilek7293 Čím víc člověk ví, tím víc ví, že nic neví...
Super rozhovor, spoustu zajímavého infa, Marek to umí dobře vysvětlit
39:00 - to prelepovanie kamery má aj taký zmysel, že keď vám príde email "máme video, ako si honíš na mačiatkach (koťátkách)" (áno, takéto emaily sa rozposielajú vo veľkom), tak vy viete, že to je blbosť, pretože ste pri tom mali prelepenú kameru.
:D Rozhodně souhlasím...
@Marek Jílek - zalepování kamery rozhodně ano, až budete mít děti, tak jistě nebudete chtít aby si je někdo někde nahrával, sledoval při převlékání apod. Zalepení přední kamery se doporučuje i u mobilu a tabletu. Kdo nemá děti, tak útočník stále může sledovat vybavení domácnosti nebo lze z kamery lokalizovat i dané místo.
super, super časť =D
Na Gmail se virus poslat nedá, protože má vlastní antivir. (čas 16:00). A s reklamami to taky není pravda (17:00). Jak proti reklamám pomůže VPN, když na internet přistoupím z prohlížeče kde mám přihlašený google účet a nebo facebook? IP adresa je úplně irelevantní. Navíc cookies se uloží do prohlížeče vždy, bez ohledu na VPN.
57:50 - Když chci zkoušet vir tak ho přece nezkouším na svém počítači, ale někde na virtuálu ne? ...ufff
1:03 - Pokud někdo získá hardware tak ten by měl být přece zaheslovaný, v lepším případě zašifrovaný. Prohlížeč rozhodně dnes neukládá hesla v plain-textu, ale šifruje. A jejich zobrazení se dá také chránit heslem. Jde pouze o to si to nastavit.
No na začátku jsem měl vědět, že ten kluk dělal pro Deloitte a dnes dělá pro NN..... ach jo.
Skvělý rozhovor :) . Bude i další? :-)
líbí se mi, jak to dokáže podat jak pro 2 letýho....super ! :)
U žádného rozhovoru jsem nevydržel tak dlouho, klidně bych uvítal pokračování :)
U Kočnera ohledně aplikace Threema:
Aplikace umožňuje export komunikace do nešifrovaného lidsky čitelného souboru (tuším je to CSV soubor).
Kočner používal více telefonů.
Občas si z telefonu výše uvedeným způsobem vytvořil zálohu a tu si nakopíroval na USB úložiště, které si uschovával ve svém sejfu pro případné pozdější "vydírání".
Soubor s vyexportovanou komunikace lze pak libovolně změnit, vymazat nebo pozměnit vybrané správy nebo vložit úplně nové. Stačí to otevřít v textovém nebo CSV editoru.
Pak stačí na libovolný telefon nainstalovat Threema aplikaci. Vytvořit si libovolný název účtu (nick), například "Kočner", jelikož název účtu se nikde neověřuje a nemusí být unikátní.
Nu a pak se do této aplikace znovu naimportuje původní nebo upravený CSV soubor.
Aplikace ani nikdo jiný není schopen zjistit, zda zobrazuje původní komunikaci z tohoto telefonu, a nebo někdo naimportoval úplně jinou komunikaci pod ten samý nick (jméno).
Proto je zajímavé, že THREEMa, která se použila u soudu, nebyla nalezena na telefonech, které zadržela policie u Kočnera. Použila se Threema (resp. komunikaci) z telefonu, který několik týdnů po tom, co byl Kočner zadržen a co mu policie otevřela sejf a zajistila několik USB úložišť, tak jim tento důležitý telefon dovezl bývalý tuším ředitel SIS, která prý poslední měsíce s Končnerem spolupracoval, a kterému Kočner důvěřoval.
To byl také důvod, proč se řešilo, zda THREEMa bude jako důkaz použit, jelikož nebylo možné zaručit, že někdo tuto komunikaci neupravil, jelikož telefon nebyl v rukách policie ale třetí osoby, která mohla mít motiv tuto komunikaci výše uvedeným způsobem pozměnit.
Chci druhý díl❤️ !!!
Hodně super rozhovor
22:47 Nefujnguje v podstatě takhle TOR?
brutalně super rozhovor
Chtěl bych se zeptat Marka, co si myslí o prohlížeči Brave v kombinaci s vyhledávačem DuckDuckGo. Je to dobrá volba, když chce člověk zachovat pohodlnost Chrome a Google?
Dobrý den, děkuji za dotaz! Co se týče Brave, tak tento projekt zatím sleduji spíše zpovzdálí, sám ho nepoužívám. Obecně se mi ale myšlenka líbí a možná na něj někdy přejdu. Já zatím jedu na Firefoxu a kombinuji ho z Torem.... Co se týče DuckDuckGo, tak tam jsem trochu skeptičtější. Také jim fandím a několikrát jsem na něj zkoušel přejít, ale kvalita vyhledávání bohužel znatelně pokulhává (alespoň takový měl z toho já pocit). Google se svými ohromnými zdroji (jak finančními tak datovými) schopen podávat mnohem lepší výkony a asi to tak ještě dlouho bude. Proto jsem se vždy nakonec vrátil s ostudou zpět ke Googlu. :) Ale je dobré ho minimálně používat v anonymním okně a nepřihlášen. Ale ještě kachničce někdy šanci dám. :)
40:19 Windows jsou děravé a objektivně za posledních několik let to jde dole vodou.
Jen za tenhle roky vyšli tuším 3 aktualizace, které řadě uživatelů odstřelili systém a museli reinstalovat. To není zrovna ideální ochrana před problémy.
a jde něco hacknout přes mobil (a co si myslí Marek o Zkupině Anonymus)??děkuju za odpověď
V pomyslném žebřičku, kdo je v hackingu ''nejdál'' ? Jsou nějaké společné znaky pro např. Evropu nebo jednotlivé státy? Jak by například oproti nim obstála ČR a jak si ČR ''vede'' v oblasti hackerství?
28:08 pochopitelně MIM útoky na email jsou naprosto triviální a realizovatelné docela snadno. Dnes je to už trošku složitější, ale díky veřejným WIFI je něco co lze dost dobře použít, v době kdy nebyly Switche ale jen HUBy na lokálních sítích to bylo ještě řádově jednodušší.
Mám dotaz. Jsem tu noví a zaujaly mě podcasty. Kde jsou zhlednutelné bonusy?
Zdravim, otazka jednalo sa u utoky, vpn preco vsade sa pouziva spojenie ze z Ruska? Iba otazka.
mám v práci hw firewall, který mi zobrazí zemi, ze které se snaží útočit....80% útoků je Rusko a Čína......
Proc popira moznost pronajmu rezidentni proxy na domacich pocitacich?:)
Výborný rozhovor. Sám bych se chtěl zajímat o etické hackování a všechno kolem toho, ale nějak mě nenapadá, kde začít :D nějaké rady? :P
Začni trochu programovat a učit se, jak funfuje počítačová síť, koukni se na videa o linuxu. Dobrý jména: cybermentor, IppSec, Don Does 30, Hackersploit.
jak ches znicit mvne nebo ssd
22:25 Taková VPNka fakt existuje. Jmenuje se HolaVPN a bohužel ji používají mraky lidí...
jen mi tam chybela otazka jak se k tomu vsemu dostal....
Jak se mohu stát hackerem? Dost mě to zajímá, chodím na školu, kde se vyučuje IT, ale žádná sláva, nějaké základy programování atd. Doporučil by si nějaké kurzy?
Doufám, že se Filipe ptáte na to, jak se stát etickým hackerem... :D Těší mě zájem, jak jsem říkal v rozhovoru, lidí v IT sec je potřeba spousta! ;)
Tipů do začátku je spousta, nevím čím přesně začít, takže spíš budu házet nápady:
- Určitě je důležité naučit se pořádně rozumnět IT světu. Mít nastudované základní protokoly internetu jako je TCP/IP a HTTP.
- Umět programovat v několika programovacích jazycích (další se učit už je potom snadné). Doporučil bych C, C++, Python, Bash (plynulý přechod od programovacích jazyků ke skriptovacím). :)
- Mě osobně se osvědčila vysoká škola se zaměřením na teoretickou informatiku a bezpečnost, ale mám i kolegy, co šli pracovat do oboru hned po středí a jsou lepší než já.
- Na YT je spousta super videi (doporučil bych třeba kanály LiveOverflow, IppSec, ...)
- Jako kurzy/certifikace mohu doporučit OSCP, což je docela hardcore, ale člověka to hodně naučí
- Určitě doporučuji hrát si na CTF (capture the flag) hackerských hřištích jako jsou:
- capturetheflag.withgoogle.com/
- www.hackthebox.eu
- overthewire.org/wargames/
- atd atd, stačí pogooglit
- knihy se mi moc neosvědčili, podle mě lepší je přístup hack to learn (prohackuj se k vědění) spíš než learn to hack (nauč se hackovat) a na to jsou CTF nejlepší
Tak to jsem tak nahodil pár základů, klidně se ptejte!
@@marekjilek7293 Děkuji moc za odpověď 😁
@@Asmis23 Za málo.
Ještě jsem zapomněl pořádně drilova angličtinu, to beru už jako samozřejmost. Bez té je člověk v celém IT ztracen a přichází o hodně.
Budu držet palce! Pokud byste potřeboval s něčím podarit nebojte se na mě obrátit (ideálně na FB/Linkedin). ;)
@@marekjilek7293 V čem je dobrý Příkazový řádek ?
Všem doporučuji knihu Modrá sféra od Jefferyho Deavera. Má oblíbená o souboji dvou hackerů, kdy jeden krade identity a zabíjí své oběti a druhý pomáhající policii.
Přelepení kamery přece není primárně na hackery. Btw, co ta slečna, kterou dva roky sledoval nějakej predátor?
Nejak se ji musel na pc dostat.
Musím říct, že označení "etický hacker" se mi ekluje. Ale kluk skvělej, polopaticky a jasně dokáže vše z oboru vysvětlit.
Co konkrétně je s tím označením dle tvého špatně? :)
@@JimboBimbo355 Neříkám že je špatně, ale že mi nesedí. Možná proto, že je v tom trochu patosu a připomnělo mi to tu obskurní partičku, co se pojmenovala "čeští elfové" a v roli dobra proti zlu udává lidi na internetu a vytváří seznamy. Ale jasně, že to se ani nedá srovnat s klukem, kterej ví, o čem mluví. :)
White hat. "Etický hacker" je termín pro mudly, aby věděli že nejdeme kupovat klobouky.
@@jsonkody 😂😂👌🏻