A Wy próbowaliście już fermentować ryż? Jakie są Wasze doświadczenia? Jęśli zdecydujecie się spróbować po obejrzeniu tego filmu - dajcie proszę znać, jak Wam poszło!
Ja swoje stworzyłem już półtora roku temu, wyszło ok. :) teraz wracam do tematu bo 20litrów się rozdało i wypiło. Fajnie posłuchać kogoś ogarniętego i chyba to pierwsza polska prawdziwa próba (a nie, przygotowywanie wina z ryżu= wermutu ;D ) wraz z opisem i filmem na YT, bo w tamtym czasie musiałem śledzić fora obcojęzyczne aby nakierować cokolwiek się na temat tego japońskiego napitku. Pozdrawiam Cię serdecznie.
Cześć! Bardzo miło widzieć, że w Polsce powstaje więcej domowego sake! Ufam, że kolejne próby przynoszą coraz to lepsze wyniki. Skąd brałeś kropidlaka? Kupowałeś gotowe kōji? Jakieś zamienniki? Może sam namnażałeś? Trochę mnie nie było, ale wracam do kanału i następny materiał będzie właśnie o uprawianiu kropidlaka w domu. Polecam się!
Ucz mnie Sensei! Świetny odcinek! Widać spory progress w nagrywaniu, ustawieniu sceny, światła i mówieniu👌 Odcinek jak zawsze napompowany do maksimum czystą wiedzą 😃 Ps. Dej łyka jak skończysz😅🙏
Cześć! Nie używałem kwasu mlekowego jako takiego - dodałem bakterie, które całość zakwasiły. Były to Lactobacillus Delbruecki z White Labs. Na swoją fermentację (ok 0,5kg kōji, 1,5kg ryżu i 4l wody) użyłem 5ml, co w zupełności wystarczyło, żeby całość stała się wyraźnie kwasowa. Można oczywiście zamiast bakterii dodać spożywczy kwas mlekowy. Drożdże pracują w zakresie pH ok. 4.0-8.5, optymalnie 4.0-6.0, także w takie stężenie należałoby celować. Mam też doświadczenie z zakwaszaniem jogurtem - na podobne do Twoich proporcji dodałem 1 łyżeczkę jogurtu i kultury bakterii w nich zawarte zakwasiły całość. Powodzenia!
@@sakewizja3713 teraz bakterie w white Labs są niedostępne. Więc mam pytanie ile dodać spożywczego kwasu mlekowego na taki nastaw jak robiłeś? Oraz jak długo trzymać w tym piekarniku i Ci dalej?
Tak sobie właśnie myślę czy zamiast piekarnika Nie prościej wygodniej i pewnie taniej byłoby po prostu użyć grzałki akwariowej z regulowaną temperaturą do takiej pojemności w zupełności wystarczy najmniejsza
Cześć! Jasne, nie powinno być problemu. Trzeba jedynie zadbać o jej sterylność, tak żeby nie dostały się razem z nią żadne nieproszone mikroorganizmy. Przepraszam za obsówę - trochę mnie tu nie było. Ostatecznie odbyły się jakieś próby z grzałką?
Cześć! Przepraszam za spóźnioną odpowiedź - ja mam doświadczenia ze zwykłym jogurtem (dodałem jedną łyżeczkę na ok. 3l). Zadziałał bez zarzutów, nawet ciut za dobrze, bo całość miała bardzo wyraźny jogurtowo-mleczny aromat.
Cześć! Bez kropidlaka to nie będzie sake, ale samą fermentacji powinno się dać przeprowadzić - trzeba by było użyć jakichś enzymów, żeby rozbić skrobię. W sklepach z surowcami piwowarskimi można kupić alfa-amylazę i gluko-amylazę. Po dodaniu należałoby wszystko podgrzać, zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Można pomyśleć też o zastąpieniu koji słodem - to też należałoby podgrzać tak, żeby się zatarło. Żaden z tych eksperymentów nie będzie sake, ale w obydwu przypadkach fermentacja alkoholowa powinna się udać. Ja nie mam podobnych doświadczeń, więc jeśli będziesz próbował, daj znać, jak poszło!
Jak chcesz mnie oglądalność to przestań gadać tylko pokazuj produkcję, film powinien trwać 3min całe twoje gadanie było nudne Moja rada to nakręć albo zamontuj film tak by nie było historii Japonii ani nauki owego jezyka
A Wy próbowaliście już fermentować ryż? Jakie są Wasze doświadczenia?
Jęśli zdecydujecie się spróbować po obejrzeniu tego filmu - dajcie proszę znać, jak Wam poszło!
Dziś paruje 4 kg i robię pierwszy nastaw. Starter do mojego sake to proszek na chińskie wino ryżowe.
Dziękuje za przepis na samurajską wodę źródlaną.
Wspaniały materiał. Profeska.
Uszanowanie, wspaniały poradnik!
Gdzie można zdobyć takie bakterie jak na filmie?
Nie próbowałem, ale mogę spróbować i zrecenzować efekt ;-)
Czekam!
Ja swoje stworzyłem już półtora roku temu, wyszło ok. :) teraz wracam do tematu bo 20litrów się rozdało i wypiło. Fajnie posłuchać kogoś ogarniętego i chyba to pierwsza polska prawdziwa próba (a nie, przygotowywanie wina z ryżu= wermutu ;D ) wraz z opisem i filmem na YT, bo w tamtym czasie musiałem śledzić fora obcojęzyczne aby nakierować cokolwiek się na temat tego japońskiego napitku.
Pozdrawiam Cię serdecznie.
Cześć!
Bardzo miło widzieć, że w Polsce powstaje więcej domowego sake!
Ufam, że kolejne próby przynoszą coraz to lepsze wyniki.
Skąd brałeś kropidlaka? Kupowałeś gotowe kōji? Jakieś zamienniki? Może sam namnażałeś?
Trochę mnie nie było, ale wracam do kanału i następny materiał będzie właśnie o uprawianiu kropidlaka w domu. Polecam się!
Ucz mnie Sensei! Świetny odcinek! Widać spory progress w nagrywaniu, ustawieniu sceny, światła i mówieniu👌
Odcinek jak zawsze napompowany do maksimum czystą wiedzą 😃
Ps. Dej łyka jak skończysz😅🙏
🙇♂️ Dzięki za miłe słowa i nieustające wsparcie 🙇♂️
@alko_pamietnik_tomasza 🤝 @sakewizja prą naprzód! 💪
No to zaczynam poszukiwania składników :)
Nie zapomnij napisać, jak Ci poszło!
Witam. Jeżeli można prosić o podpowiedź, jak kwas mlekowy użyłeś? Oraz jakie proporcje nastawu użyłeś? 1kg ryżu uparowanego + koji + 4 litry wody?
Cześć!
Nie używałem kwasu mlekowego jako takiego - dodałem bakterie, które całość zakwasiły. Były to Lactobacillus Delbruecki z White Labs. Na swoją fermentację (ok 0,5kg kōji, 1,5kg ryżu i 4l wody) użyłem 5ml, co w zupełności wystarczyło, żeby całość stała się wyraźnie kwasowa.
Można oczywiście zamiast bakterii dodać spożywczy kwas mlekowy. Drożdże pracują w zakresie pH ok. 4.0-8.5, optymalnie 4.0-6.0, także w takie stężenie należałoby celować.
Mam też doświadczenie z zakwaszaniem jogurtem - na podobne do Twoich proporcji dodałem 1 łyżeczkę jogurtu i kultury bakterii w nich zawarte zakwasiły całość.
Powodzenia!
@@sakewizja3713 teraz bakterie w white Labs są niedostępne.
Więc mam pytanie ile dodać spożywczego kwasu mlekowego na taki nastaw jak robiłeś?
Oraz jak długo trzymać w tym piekarniku i Ci dalej?
Hej, jak byś opisał zapach świeżo robionej sake? Nastawiłem i moja pachnie trochę jak kefir, nie wiem ogólnie czy będzie ok.
Witam . Czy poratuje ktos linkiem gdzie mozna kupic drozdze wymienione w filmie?
Tak sobie właśnie myślę czy zamiast piekarnika Nie prościej wygodniej i pewnie taniej byłoby po prostu użyć grzałki akwariowej z regulowaną temperaturą do takiej pojemności w zupełności wystarczy najmniejsza
Cześć!
Jasne, nie powinno być problemu. Trzeba jedynie zadbać o jej sterylność, tak żeby nie dostały się razem z nią żadne nieproszone mikroorganizmy.
Przepraszam za obsówę - trochę mnie tu nie było. Ostatecznie odbyły się jakieś próby z grzałką?
A na surowym ryżu i zwykłymi drożdżami winnymi dać się zrobić sake. Pozdrawiam 👍
Jak myślisz, czy zamiast tych bakterii mlekowych, możnaby dodać trochę Yakult?
Cześć!
Przepraszam za spóźnioną odpowiedź - ja mam doświadczenia ze zwykłym jogurtem (dodałem jedną łyżeczkę na ok. 3l). Zadziałał bez zarzutów, nawet ciut za dobrze, bo całość miała bardzo wyraźny jogurtowo-mleczny aromat.
No ja nie dawałem żadnych dodatków, użyłem stick rice do tego rice leaven
A da się to zrobić bez kropidlaku?
Cześć!
Bez kropidlaka to nie będzie sake, ale samą fermentacji powinno się dać przeprowadzić - trzeba by było użyć jakichś enzymów, żeby rozbić skrobię. W sklepach z surowcami piwowarskimi można kupić alfa-amylazę i gluko-amylazę. Po dodaniu należałoby wszystko podgrzać, zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Można pomyśleć też o zastąpieniu koji słodem - to też należałoby podgrzać tak, żeby się zatarło. Żaden z tych eksperymentów nie będzie sake, ale w obydwu przypadkach fermentacja alkoholowa powinna się udać. Ja nie mam podobnych doświadczeń, więc jeśli będziesz próbował, daj znać, jak poszło!
To jest AREometr, a nie AERometr.
To jest święta prawda! Dziękuję za uwagę.
Jak chcesz mnie oglądalność to przestań gadać tylko pokazuj produkcję, film powinien trwać 3min całe twoje gadanie było nudne
Moja rada to nakręć albo zamontuj film tak by nie było historii Japonii ani nauki owego jezyka
Dzięki za komentarz. Na krótsze materiały też przyjdzie czas.
Pozdrawiam!