Hodonin - rodzinne miasto T. G. Masaryka

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 вер 2024
  • Hodonín to mało znane wśród polskich turystów morawskie miasto, leżące w Republice Czeskiej, nad prawym brzegiem rzeki Morawy tuż przy granicy ze Słowacją.
    To niewielkie miasteczko jest miejscem urodzenia wielkiego człowieka, jakim był Tomáš Garrigue Masaryk (7 marca 1850 - 14 września 1937) - czechosłowacki mąż stanu, postępowy działacz polityczny i filozof, pierwszy prezydent Czechosłowacji (od 1918 do 1935), uważany jest za ojca założyciela Czechosłowacji.
    Tomáš Garrigue Masaryk to niewątpliwie najważniejszy były mieszkaniec Hodonína, któremu poświęcono, pierwszą na terenie Republiki Czeskiej, profesjonalną stałą wystawę, przedstawiająca drogę jego życia. Znajduje się ona na terenie barokowej rezydencji (z lat 1642-1643) - Muzeum Masaryka, otwartym w 1997 roku.
    Miasto położone jest nieco z boku od głównych szlaków turystycznych, oferuje jednak sporo atrakcji, które predestynują je do miana miast, które warto odwiedzić.
    Co oferuje miasto Hodonin?
    Głównymi zabytkami są ratusz i kościół św. Wawrzyńca, oba zlokalizowane na rynku - Masarykovo náměstí.
    Ratusz (Radnice města Hodonína) został zbudowany w stylu norymberskim secesyjnym w latach 1902-1904, według projektu architekta Ernsta von Gotthilfa. Jej wieża jest udostępniona do zwiedzania, jako wieża widokowa.
    Kościół św. Wawrzyńca (Farní kostel Sv. Vavřince) jest pierwotnie gotycką budowlą z pierwszej połowy XIII wieku, przebudowaną w stylu barokowym w latach 1780-1786. W dzwonnicy wieży zawieszony jest dzwon odlany w 1640 roku.
    Między ratuszem i kościołem znajduje się ciekawa „Śpiewająca fontanna”, odtwarzająca utwory według tygodniowego harmonogramu zawsze o godzinie 9:00, 11:00, 14:00, 15:00, 16:00 i 19:00 Wśród nich można usłyszeć utwory Petra Hapky, G. F. Handela, Smetany i innych artystów.
    Nieopodal rynku - na Zámecké náměstí - znajduje się pierwotnie renesansowy zamek z XVI wieku, przebudowany w stylu barokowym, w którym znajduje się wspomniane Muzeum Masaryka.
    W budynku dawnych koszar można znaleźć wyjątkowe muzeum - Muzeum Górnictwa Naftowego i Geologii (Muzeum naftového dobývání a geologie).
    Ekspozycja wewnętrzna i zewnętrzna omawia 100-letnią historię wydobycia ropy naftowej w regionie Slovácko na Morawach.
    Hodonín znany był też z licznej społeczności żydowskiej. Dawny żydowski cmentarz przekształcony został w park, ale z zachowaniem kilku macew (najstarsza z 1629 roku).
    Poza tym warto odwiedzić ogród zoologiczny, sporą atrakcją może być również rejs po Morawie.
    Hodonin jest jednym z najnowszych ośrodków uzdrowiskowych w Republice Czeskiej - Lázně Hodonín.
    Lokalne wody źródlane, z niską zawartością minerałów, zawierają jod i są jednymi z najlepszych w Europie.
    Ten kompleks odnowy biologicznej znajduje się w pięknym parku, który wyróżnia się swoją ciekawą architekturą ogrodową. Uzdrowisko Hodonín jest również miejscem do relaksacji i odpoczynku, które cieszy się dużym zainteresowaniem.
    Co w okolicy Hodonina?
    Na turystów w najbliższej okolicy czeka wiele atrakcji. Do najciekawszych należą: zabytkowe, wpisane na listę UNESCO - piwnice winiarskie w Petrovie, pamiętające czasy templariuszy piwnice w Čejkovicach, słynący z widoków park krajobrazowy Pálava, czy kompleksy pałacowe w Lednicy i w Valticach (również obiekty z listy UNESCO).
    Miasto i region słyną z uprawy winorośli, turystyki skoncentrowanej wokół produkcji wina, ścieżek rowerowych i lokalnego folkloru (w Hodoninie organizowanych jest wiele festiwali folklorystycznych).
    Miasto leży w dogodnym miejscu, skąd w godzinę można dojechać do Bratysławy, a w półtorej godziny do Wiednia.

КОМЕНТАРІ • 3