Apukàm, apai nagyapám bànyász volt. Nagy nyomot hagyott bennem, mindig csodàltam, mikor ment a föld alà, a kisugàrzàsukat. Egész màs az ember karaktere,aki nem a Nap alatt dolgozik.
Geológus a végzettségem, és vonz a bányászat világa. Mivel a bányászat csillaga leáldozott, nem is tudok geológusként hasznára lenni senkinek. Mélységesen szomorú vagyok emiatt. Amit privátilag bejárhattam, lehetőség szerint bejártam. De mindig álmom volt, ennek élni. Az egyetemen is mindig megdobbant a szívem amikor úgy köszöntünk egy másnak: Jó szerencsét!
köszönöm a feltöltést! kiegészítéskén jegyzem meg, hogy Miskolc mellett, Dunaújárosban is folyt ill. most is folyik felsőfokú kohómérnök képzés (felsőfokú technikumi, főiskolai ill. egyetemi, ma már).
Erre én is nagyon kíváncsi lennék, miért kellett bezárni a bányákat erőműveket és importálni a szenet, áramot. Hogy lehet hogy valami úgy is olcsóbb, hogy ide kell szállítani? Ennyire rosszul működtek ezek a bányák? Hogy lehetett a cseh/lengyel bánya ennyivel jobb? Ráadásul a szénből nagyon sok kell egy erőműbe, ami arra utal, minél közelebb van a szén, annál jobb. Ez kicsit olyan lábon lövöm magam hogy vehessek mankót dolognak tűnik. Nekem azt tanították, hogy elfogyott, nem volt gazdaságos, ha a szenet nem lehet külszínen fejteni hatalmas gépekkel, hanem embert kell leküldeni kis gépekkel, az drága lesz, veszélyes és nem éri meg. Persze másol sem csak külszíni bányákból termelnek, USA-ban is van egy rakás "shaft mine". Ha ott megéri ahol az energia ára viszonylag olcsó és a munkaerő nagyon drága akkor itt miért nem? Ugyanakkor ha tényleg sok szén lenne még a hegyekben, és azt megérné kiszedni onnan, akkor kormányközeli bányásztársaságok már rátették volna a kezüket és millió tonnaszám hordanák.
Milyen érdekes, szinte minden bányánk az un. rendszerváltást követően nem sokkal lett gazdaságtalan, de a gázmezőinkkel, olaj valamint már a feltárt aranylelő helyeink is tabu témák lettek. Mintha szándékosan vissza tartanák mások és nem a magyarok számára. Egy jó példa azok számára akik szerint itt minden rendben van, nálunk gazdaságtalannak mondják a gázmezőink beindítását, állítólag mert palagázunk van, de ha igaz is ez a gázkincsünk palagáz formája, hogy lehet gazbaságosabbnak nevezni az usából LNG re alakított palagáz európána való hajóztatását?! A válasz nem igényel nagy tudást. Köszönet a tárgyilagos filmért!
Rengeteg gazdaságtalan üzem, bánya, folyamat volt '89 előtt, de ki merte volna ezt közhírré tenni? :) Fontosabb volt (néhol még a rendszerváltás után is!) a gazdaságosság látszatát fenntartani és valamilyen munkát adni az embereknek, mint belátni a valóságot. Sajnos ennek a következményeit a mai napig érezzük.
Jó a kérdés! Itt azt írják, az ismert bányászballadák egyike: www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/MagyarNeprajz-magyar-neprajz-2/v-magyar-nepkolteszet-63D6/munkasfolklor-76B6/az-ipari-munkassag-szellemi-hagyomanyai-7703/ Egy 1991-es riport (az Új Nógrád című lapban) a ceredi asszonykórus előadásából emeli ki ugyanezt a nótát, idézi is: "Nem hal meg az Isten soha, Mindenekre vagyon gondja. Gondja vagyon mindenekre, Szegény bányászlegényekre."
Apukàm, apai nagyapám bànyász volt.
Nagy nyomot hagyott bennem, mindig csodàltam, mikor ment a föld alà, a kisugàrzàsukat. Egész màs az ember karaktere,aki nem a Nap alatt dolgozik.
Geológus a végzettségem, és vonz a bányászat világa. Mivel a bányászat csillaga leáldozott, nem is tudok geológusként hasznára lenni senkinek. Mélységesen szomorú vagyok emiatt. Amit privátilag bejárhattam, lehetőség szerint bejártam. De mindig álmom volt, ennek élni. Az egyetemen is mindig megdobbant a szívem amikor úgy köszöntünk egy másnak: Jó szerencsét!
Próbáld meg a MOL-t, de még az is lehet hogy újraindítja a széntermelést a kormány az energiaválság miatt.
Köszönet a film bemutatásáért igen tartalmas hasznos volt !
23:10 - Felsőnyárádon ma is folyik a szénkitermelés és a lakossági szénkiadás. :)
Remek dokufilm, élvezettel néztem! Köszönöm!
Csak azt nem értem, hogy Csehországban es Lengyelorszagban miert vannak meg mindig működő melymuvelesu bányák??? Ott megéri?
2o millió év. És előtte mi vót?
A lényeg mindig kimarad.
Minden élet alapja a szén. Ez tény.
köszönöm a feltöltést! kiegészítéskén jegyzem meg, hogy Miskolc mellett, Dunaújárosban is folyt ill. most is folyik felsőfokú kohómérnök képzés (felsőfokú technikumi, főiskolai ill. egyetemi, ma már).
Erre én is nagyon kíváncsi lennék, miért kellett bezárni a bányákat erőműveket és importálni a szenet, áramot. Hogy lehet hogy valami úgy is olcsóbb, hogy ide kell szállítani? Ennyire rosszul működtek ezek a bányák? Hogy lehetett a cseh/lengyel bánya ennyivel jobb? Ráadásul a szénből nagyon sok kell egy erőműbe, ami arra utal, minél közelebb van a szén, annál jobb. Ez kicsit olyan lábon lövöm magam hogy vehessek mankót dolognak tűnik.
Nekem azt tanították, hogy elfogyott, nem volt gazdaságos, ha a szenet nem lehet külszínen fejteni hatalmas gépekkel, hanem embert kell leküldeni kis gépekkel, az drága lesz, veszélyes és nem éri meg. Persze másol sem csak külszíni bányákból termelnek, USA-ban is van egy rakás "shaft mine". Ha ott megéri ahol az energia ára viszonylag olcsó és a munkaerő nagyon drága akkor itt miért nem?
Ugyanakkor ha tényleg sok szén lenne még a hegyekben, és azt megérné kiszedni onnan, akkor kormányközeli bányásztársaságok már rátették volna a kezüket és millió tonnaszám hordanák.
Pl. modern technológia, olcsó munkaerő - ez csak két ok az olcsóbb importra.
Nah, erre sem szamitottam,amikor megnyitottam a videot,h te csinaltad.. 🙃 Gratula, jo lett!
reméljük, látja a bejegyzést a film készítője!
10:50-nél: nem metánveszélyes bányában készült a felvétel? Úgy tudom, szénbányában, föld alatti kitermelésnél "maximum szotyizni" lehetett...
Ezt én is kiszúrtam.🤔🤣
A bányászatot azért tették tönkre, mert át kellett térni a földgázra.
A Brunner aknából már az 1700-as években is végeztek fekete kőszén kitermelést.
Nekem szomorú látvány, mi lett az egykori bányákból.Az egykori hős bányászokat szélnek eresztették.
Milyen érdekes, szinte minden bányánk az un. rendszerváltást követően nem sokkal lett gazdaságtalan, de a gázmezőinkkel, olaj valamint már a feltárt aranylelő helyeink is tabu témák lettek. Mintha szándékosan vissza tartanák mások és nem a magyarok számára. Egy jó példa azok számára akik szerint itt minden rendben van, nálunk gazdaságtalannak mondják a gázmezőink beindítását, állítólag mert palagázunk van, de ha igaz is ez a gázkincsünk palagáz formája, hogy lehet gazbaságosabbnak nevezni az usából LNG re alakított palagáz európána való hajóztatását?!
A válasz nem igényel nagy tudást.
Köszönet a tárgyilagos filmért!
Rengeteg gazdaságtalan üzem, bánya, folyamat volt '89 előtt, de ki merte volna ezt közhírré tenni? :)
Fontosabb volt (néhol még a rendszerváltás után is!) a gazdaságosság látszatát fenntartani és valamilyen munkát adni az embereknek, mint belátni a valóságot.
Sajnos ennek a következményeit a mai napig érezzük.
Remek s nosztalgikus!
Nagyon jó film, többször meg fogom nézni! A záródal címét esetleg valaki el tudja küldeni? Ez valami népdal/bányászdal feldolgozás?
Jó a kérdés!
Itt azt írják, az ismert bányászballadák egyike:
www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/MagyarNeprajz-magyar-neprajz-2/v-magyar-nepkolteszet-63D6/munkasfolklor-76B6/az-ipari-munkassag-szellemi-hagyomanyai-7703/
Egy 1991-es riport (az Új Nógrád című lapban) a ceredi asszonykórus előadásából emeli ki ugyanezt a nótát, idézi is:
"Nem hal meg az Isten soha,
Mindenekre vagyon gondja.
Gondja vagyon mindenekre,
Szegény bányászlegényekre."
ua-cam.com/video/vRQOWv2QyR0/v-deo.html
@@bebaegy Nagyon-nagyon köszönöm! Ez valami iszonyat jó (maga a képsor is)!
Ezt sokan feldolgozták már mint a Misztrál is...ua-cam.com/video/kX9upLQNkiM/v-deo.html
Szerencse fel ;)
14:25-nél egészen olyan mintha a kálvária barlangrenszerbe ment volna le... hasonló a bejarát...
ua-cam.com/video/zm944KkeKmc/v-deo.html Bezárt a bánya.