Maľované Vajnory 2020

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 сер 2024
  • Vajnorský okrášľovací spokok - folklórna skupina úzko súvisí s tradičnou ľudovou kultúrou, predovšetkým so zvykmi a obyčajami roľníckeho a vinohradníckeho obyvateľstva. Tie sa viazali na obdobia ročného cyklu, na príchod jari, leta, zimy, ale aj na rodinné zvyky a obyčaje. Spolok má ambíciu nielen uchovávať , ale aj rozvíjať kultúrne dedičstvo Vajnor ako napríklad rôznymi folklórnymi pásmami : fašiangové zvyky, stavanie mája, dožinky, vinobranie. Členovia spolku prezentujú tri generácie Vajnorákov, často rodinne previazaných. Vajnorský okrášľovací spolok reprezentuje kultúrne dedičstvo Vajnor. Vystúpenia spolku sú ukážkou autentického folklóru miestnych obyvateľov. Väčšina krojov, ktoré spolok používa, sú originálnym dielom našich predkov.
    MAĽOVANÉ VAJNORY. Niekoľko zastávok v domoch, či na vajnorských uliciach v rámci podujatia Maľované Vajnory presvedčí návštevníkov o kráse ornamentu, ktorý s úctou k autorkám a tradíciám ich majitelia opatrujú. Členovia spolku sa podujatím Maľované Vajnory snažia zachrániť históriu namaľovanú priamo v sieňach vajnorských domov. Motivujme a povzbudzujme obyvateľov Vajnor, aby sa tieto hodnoty zachované v našich domoch stali súčasťou moderného života a neváhali ich prezentovať verejnosti.VAJNORY svojou polohou patria do Malokarpatskej oblasti s poľnohospodárskou a vinohradníckou tradíciou. Významná vinárska obec sa po druhej svetovej vojne stala mestskou časťou Bratislavy. Centrum Vajnor bolo v roku 1992 vyhlásené za pamiatkovú zónu. Tradičný život na dedine pripomínajú v súčasnosti nielen architektúra a vajnorské ornamenty, ale aj ľudové piesne a kroje vyšívané nádherným vajnorským ornamentom. Dodnes sa udržiava tradičné čepenie nevesty vo vajnorskom kroji. Vajnorský ornament bol zapísaný v roku 2016 do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.
    Vajnorský okrášľovací spolok svoju aktívnu činnosť rozbehol od roku 2003 ako nástupca folklórnych súborov vo Vajnoroch.. Snaží sa o udržiavanie tradícií v rôznych smeroch, s osobitným dôrazom na tradičné kroje a ľudovú pieseň. Všetci spolkári používajú vlastné historické kroje. Viaceré kroje majú viac ako 100 rokov. Vajnory sú jedinou mestskou časťou Bratislavy, ktorá si stále udržiava svoje pôvodné nárečie, pôvodnú ľudovú pieseň a folklórne tradície. Vymieraním staršej generácie čoraz menej obyvateľov pozná svoje pôvodné ľudové piesne, a preto spolok vydal vlastný spevník, ktorý pomáha oživiť vajnorskú ľudovú pieseň a zapojiť širšiu verejnosť do tradičných aktivít. Spolok pracuje a pravidelne sa stretáva pod vedením Ivana Štelára, na harmoniku hrá Dalibor Grebeči, František Reisinger a Juraj Selecký.
    Veľká vďaka patrí majiteľom a užívateľom priestorov, našim sponzorom a podporovateľom vrátane MČ Bratislava-Vajnory, Bratislavský samosprávny kraj, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Ministerstvo dopravy a výstavby SR a Bratislava Tourist Board.

КОМЕНТАРІ •