Musíme spěchat do kosmu, nebo máme čas?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 60

  • @PavelMinar
    @PavelMinar 3 роки тому +8

    Díky!

  • @martaspodolnik720
    @martaspodolnik720 3 роки тому +4

    Opět skvělé video. 👍

  • @jaroslavmajtan8149
    @jaroslavmajtan8149 Місяць тому +1

    Cestovanie vesmírom je len snom a takto to aj ostane, či sa nám to páči, alebo nie. Rýchlosť svetla je zúfalo pomalá. Ja som s tým zmierený a dokonca presvedčený, že sme pozemšťania, tu sme sa vyvinuli a tu aj ostaneme až do konca. Keby boli priaznivé podmienky napr. na Marse, tak by sme sa vyvinuli aj tam...

  • @highufomasterkiller
    @highufomasterkiller 3 роки тому +6

    Perfektý diel !!!

  • @LukiXno1
    @LukiXno1 Рік тому +4

    Ooosmnacet kamooo😅😁😜😁😁😁👍 Luxus, mám Váš pořad moc rád a teď jsem se i skvěle pobavil vzpomínkou na Waltera 😁

    •  Рік тому

      Podívej se po jaké jedem cestě!

  • @astrokrystof8395
    @astrokrystof8395 3 роки тому +6

    Skvělé video moc jsem si ho užil miluju vaší práci!

  • @martinskolnik2903
    @martinskolnik2903 3 роки тому +6

    Pěkná parodie na parodii Walker Texas Ranger :-)

  • @tybo88JK
    @tybo88JK 3 роки тому +1

    Ono je v podstatě malým zázrakem, že jsme se vůbec podívali na ten Měsíc. Vzhledem k enormním nákladům je jasné, že ve většinové společnosti budou chybět incentivy byť jen k cestě na Mars. Což je na jednu stranu smutné, na druhou logické, protože zde bude nadále existovat argument, že nejdřív by se měli vyřešit ekonomické potíže na Zemi. Bylo by zajímavé udělat něco na způsob Startovače, v globálním měřítku, a zjistit kolik by lidstvo dokázalo (dobrovolně) vybrat prostředků na financování cesty na Mars čistě ze soukromým zdrojů. Třeba bychom to společně s Elonem dali nějak dohromady a mohlo by se pokračovat v dobývání:)

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Рік тому +1

      Dohromady s Elonem bychom to určitě dali, ale přiznejme si, že Elon létá chvíli, tatímco NASA už má zkušenosti, například v jaké době odstartovat, aby magnetický lalok Země zasahoval na Měsíc a tak částečně chránil posádku, kdy je nutné odletět z Měsíce, jak se podlétávají van Allenovy pásy a mnoho dalšího, co NASA nechce sdílet a sama si dláždí návrát na Měsíc. Po Muskovi chce jen levnou raketu, tahání nákladu, zásobování a servis. :)

  • @osip667
    @osip667 8 місяців тому

    5:19 a sakra. Taková nostalgie :D

  • @NitmerTyrex
    @NitmerTyrex 3 роки тому

    super videa máte přeji 1mil subs

  • @karincabalova8529
    @karincabalova8529 2 роки тому

    Proste, máme čas 😂😂👍.

  • @resider87
    @resider87 3 роки тому +6

    je vidět že jste dost zamakali na grafice a zpracování, palec hore

    • @czerviik
      @czerviik 3 роки тому +2

      Je to tak, kdo se vleče, neuteče. Děkujeme!

  • @janakulikovova6482
    @janakulikovova6482 2 роки тому

    Mně osobně by se líbil život ve Star Trek, žít na hvězdné lodi, věnovat se výzkumu. Super.

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Рік тому +1

      :) A na jaké pozici? Protože ti, kdo obstarávají chod lodi, nikdo se s nimi nemazlí a makají celou směnu (obdoba služby na ponorce). Malá chyba a basa, protože vojenský drill je stále přítomen (uniformy, hodnosti a poslušnost). Snílek Gene Roddenberry měl alespoň jeden díl StarTreku plně věnovat dělňasům na Eneterprise, sic nějaké režijní pokusy byly. To by hned kohokoliv přešla chuť sloužit na hvězdné lodi. :) Na filmovém můstku je situace jiná a spíš to má charakter rodinného podniku - chyby se vzájemně odpouštějí, vzájemně si kryjí záda a většinou se rozhoduje na základě konsensu. Mladému herci Wilu Wheatonovi role protekčního synka doktorky zkazila život. A což teprve ve skutečné hvězné lodi :) Ale máte pravdu. Tak je to ve sci-fi pohádce, bylo by to opravdu super. :)

  • @Andypos
    @Andypos 2 роки тому +1

    Skvělé video, ale mám připomínku k poslední větě. Cestovat "nadsvětelně" teoreticky jde, díky warpu. Jistě z našeho pohledu na samém počátku lidské historie to vypadá extrémně náročné, ale kdo ví co bude za tisíc, milion nebo miliardu let. Dneska přemýšlet o možnosti nebo nemožnosti warpu je jako kdyby pralidi přemýšleli o možnosti či nemožnosti letu na Měsíc.

    •  2 роки тому +2

      A nebo je to jakoby pralidé uvažovali, zdali jde Slunce sníst.

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Рік тому +2

      Obávám se, že některé sny zůstanou na papíře...na furt. Ale jistě je dobré bádat v této záležitosti, protože to může přinést něco užitečného, například do zemědělství, jak se tak většinou z omylů stává. :)

    • @Andypos
      @Andypos Рік тому

      @@DL-kc8fc Myslím, že v dnešní době nikdo z nás nemůže odhadnout jestli to bude nebo nebude možné.

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Рік тому +1

      @@Andypos Souhlasím, ale je rozdíl, jestli "pralidi" přemýšleli o možnosti dostati se na Měsíc, který na ně svítil a naše přemýšlení o jakémsi warpu, který konfrontujeme pouze ze sci-fi románů. Narážím tím nepřímo na existující princip, který se musí odpozorovat in natura, či o něj zakopnout, nebo se vynořit z omylu, abychom jej následně využili nebo nevyužili pro naše potřeby. Kde to nepůjde z absence exotické hmoty či hypotetických částic, jako tachyony či gravitony atd., notabene i z absence technologií, které by tyto věci udržely pohromadě v rámci materie těchto prostředků, určitě si své sny splníme jinak, například dobře proracovanou virtuání realitou a rozličnými simulacemi v ní. Tedy všechno jde, ale někdy tak trochu jinak. :)

    • @Andypos
      @Andypos Рік тому

      @@DL-kc8fc Warp pohon je založen na reálných zjištění, že časoprostor je pružný a tudíž se s ním dá manipulovat, i když ještě přesně nevíme jak, ale matematicky bylo zjištěno, že teoreticky je warp možný. A nedávno i, že žádná exotická hmota možná potřeba, která nevíme jestli existuje. Dřív jsme taky nevěděli jak létat a myslím, že nezáleží na tom, jestli mě k vynálezu inspiruje něco co vidím každý den a nebo to co bylo objeveno v nějaké laboratoři a nepřicházím s tím neustále do kontaktu.
      Například televize, tu taky vymysleli ve sci-fi a přesto byla vynalezena.

  • @yorgTube
    @yorgTube 3 роки тому +1

    Kde je hafan? :-)

  • @solish3458
    @solish3458 3 роки тому +1

    odkaz v popisku není

  • @renelowy3966
    @renelowy3966 3 роки тому

    nice,✌🏻

  • @filipsemerad2057
    @filipsemerad2057 3 роки тому

    Musím říct, že ten obrázek lunární verze starship na Marsu mě fakt zabíjí, jinak ale supr video

    • @czerviik
      @czerviik 3 роки тому

      Někoho by zase zabíjely ty obří ručičkové hodiny s 12ti hodinovým ciferníkem. A to tak, že doslova.

  • @pavelsvoboda5177
    @pavelsvoboda5177 3 роки тому

    8:00 tím chceš říct že se některé galaxie pohybují rychleji než světlo? To nejde kvůli deformaci časoprostoru ne? (Promiňte pokud vadí že Vám týkám jen mi je nezvyklé vykat na internetu)

    • @TheElafis
      @TheElafis 3 роки тому +3

      oni se nepohybují rychleji než světlo, ale prostor se rozpíný rychleji než světlo, je to jako nakreslit tečky na balonek a začít ho nafukovat. takovéto nafukování prostoru není zatím podle všeho co známe omezeno rychlostí světla, částečně by z tohoto měl vycházet warp

    • @pavelsvoboda5177
      @pavelsvoboda5177 3 роки тому

      @@TheElafis takže si to mohu představit jako další dimenzi, kdy světlo se může pohybovat pouze po jedné ose ale prostor po více? Čímž by se protor pohyboval pomaleji než světlo, jen by světlu unikal do další dimenze, čímž by výslednice byla větší než její složka. (Metaforicky: je klacek zapíchnut šikmo do země. Když se na něj podíváme půdorysem, tak nám připadá kratší, než ve skutečnosti je.)

    • @TheElafis
      @TheElafis 3 роки тому

      @@pavelsvoboda5177 absolutně nechci tvrdít že tomu roumím, ale podle toho co vím tak prostor i samotné rozměry jsou tvořeny vesmírem, takže rozpínání není v jiném směru, protože tam, neexistuje je to jako nafukovat balonek, prostor a rozměry existují jen na povrchu a unvit balonku, nikoliv venku

    • @pavelsvoboda5177
      @pavelsvoboda5177 3 роки тому

      ​@@TheElafis Taky nemám autoritu, jsem jen student SŠ. Jinak ti rozumím, jen nevím, jestli se tím neporušuje obecná teorie relativity (hmotu či informaci nelze zničit). Tudíž mi vysvětlení s balónkem, nedává smysl, budu rád za po případné jiné vysvětlení.

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Рік тому +2

      @@pavelsvoboda5177 Ale s balónkem to měl pan Šeps v pořádku. Zkusme tedy jiný příklad - s gumou od tepláků. Na gumu si po celé její délce namalujte fixou puntíky, které budou představovat galaxie. Tedy v této analogii je guma prostor a puntíky galaxie. Roztahujte gumu a co uvidíte? Všechny puntíky se od sebe vzájemně vzdalují zhruba stejnou rychlostí, ale puntiky na obou koncích gumy se budou vzájemně vzdalovat rychleji, lapidárně, puntík na jednom konci gumy a puntík na druhém konci gumy se budou vzájemně vzdalovat od sebe rychleji, než dva sousedící puntíky vedle sebe kdekoliv na gumě. Ve vesmíru klidně i rychlostí dvounásobně světelnou (2c) z pozorování. Nejedná se o žádné porušení postulátů, protože prostor (guma) unáší galaxie, nikoliv že by galaxie samy urychlovaly skrze nějaký svůj "motor" - to už by bylo skutečně o porušení postulátů. Proto galaxie unášené rozpínajícím se prostorem "nepociťují" žádné projevy ze zrychlování, tedy nic nefouka, nic nedrncá, ani nic nenutí upadnout ze zrychlení atd. :) Totiž to unášení samotným prostorem nemá nic společného se setrvačností, silami ze změny atd. Má se za to, že za rozpínáním prostoru (gumy) stojí temná energie, o které zatím nic nevíme. Ale zpátky ke galaxiím. Díky rozpínání prostoru dvě vzdálené galaxie (na koncích gumy) o sobě vůbec gravitačně"nevědí", protože při jejich vzniku se nestihly vzájemně gravitačně informovat (gravitace se také šíří pouze rychlostí světla) a dokonce jedna nevidí světlo té druhé. Není mezi nimi žádná výměna informace (nemají spolu nic společného) a proto se mohou obě rozlétnout od sebe libovolnou nadsvětelnou rychlostí, což pozorujeme. Ale rozpínání prostoru (gumy) je nadřazené a jednou znemožní dvěma sousedícím galaxiím vzájemnou gravitační "komunikaci" (zjednodušeně). Tedy informace (hmota) opradu nemůže dosáhnout větší rychlostí než světlo, ale rozpínání prostoru je možné nad všechny limity a přitom stále platí, že i v galaxii unášenou prostorem je limitní rychlostí rychlost světla. Nic se skutečně neporušuje. Snad jsem to trochu vysvětlil. :)

  • @lukasmoje9180
    @lukasmoje9180 2 роки тому +2

    Při rychlosti 1% rychlosti světla by srážka s drobkem z rohlíku nadělala velkou paseku. A to je další potíž...

    •  2 роки тому +2

      Při rychlosti 0.01 c (1% rychlosti světla) by měl 1 miligramový projektil (drobek z rohlíku) energii asi 5 megajaulů, což je srovnatelné s deseti ručními granáty.
      Celý rohlík by měl při rychlosti 0.2 c (20 % rychlosti světla) energii jako jaderná bomba.
      Bochník chleba při 0.5 c by měl energii jako 100 největších jaderných hlavic dohromady.

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Рік тому +1

      To už by bylo opět o designu lodí, které by se musely podobat tlustě pancéřovaným lodím impéria ze StarWars, kde by design sehrál příznivou roli ve směru letu. :) Ale co třeba galaktické záření... :)

    • @jirun2359
      @jirun2359 4 місяці тому

      zakažme rohlíky - je to zbraň hromadného ničení, tedy pokud ho někdo dostatečně urychlí

  • @ladislavtalda8424
    @ladislavtalda8424 2 роки тому

    … a co na to rikaji hoši z trpasliku? :D

  • @marty1094
    @marty1094 3 роки тому

    Super video. Miluju váš humor! :D
    Uděláte někdy video o velikosti vesmíru? Nakolik je pravda toto ve videu? :)
    ua-cam.com/video/kLcrBXl37BQ/v-deo.html

  • @joseflesov1128
    @joseflesov1128 Місяць тому

    Ten člověk ani neví, že na Měsíci nikdy, nikdo nebyl. Hlavně, když tvrdí, že kosmonauta by zabila radiace, do dvou let. 🙄

  • @LOL_MANN
    @LOL_MANN 3 роки тому

    Yeah, I've got time

  • @davidlacina4251
    @davidlacina4251 Рік тому

    Chci tu hondu 😂

    •  Рік тому +1

      Je na prodej, ale nebude to laciné...

    • @davidlacina4251
      @davidlacina4251 Рік тому

      @ a kolik ?

  • @frantisekkralik8128
    @frantisekkralik8128 Рік тому +1

    dovtedy svet nebude existovať

  • @matejhelgard1929
    @matejhelgard1929 3 роки тому

    No záleží koľko energie budeme mat vedci počítajú koľko jej budem potrebovať na to aby sme mohli pohnúť časopriestorom no na jeden Temelín to nevidím. Alebo by sme mohli využiť gravitačný prak

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Рік тому

      Gravitační prak je reálný. Na hnutí časoprostorem bohužel nikdy a ani tak nejde o energii, jako spíš neexistenci principu, který by to umožňoval.

  • @mirec4
    @mirec4 Рік тому

    Čiňte pokánie a verte v evanjelium! Ľutujte svoje hriechy a čiňte pokánie! Modlite sa, aby vám dobrý Pán Boh pomohol. Len Ježiš Kristus je Spasiteľ a Pán! Len Ježiš Kristus je Cesta, Pravda a Život! Dobrý Pán Boh ťa miluje a chce, aby si dosiahol večný život v nekonečnej láske...

  • @marekzlamal7974
    @marekzlamal7974 3 роки тому

    banán nemá 8 cm :D

    •  3 роки тому +1

      Myslím, že osmicentimetrový banán má 8 cm.