Хълмът Трапезица във Велико Търново, "10 000 крачки" 14.05.2024

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 13 тра 2024
  • Гледайте предаването на Българската национална телевизия "10 000 крачки" на 14 май 2024 г.
    Предаването разказва за хълма Трапезица в старопрестолния град Велико Търново. Разположен на северозапад от Търнов, както в Средновековието наричали Царевец, Трапезица бил кварталът-крепост на столицата между XII и XIV век. Той е опасан от река Янтра и от върха му се разкриват красиви величествени гледки във всички посоки. Площта му е близо 80 дка.
    Подробности за живота на хълма разказва д-р Иван Църов, директор на РИМ-Велико Търново. Трапезица е един укрепен квартал, с крепостна стена висока около 8 метра, кулите са достигали до 12 метра. Известни са към момента три порти. Историците предполагат, че името му идва от думата “трапеза” или „широко равно плато“, други смятат, че има връзка с „трапезитите“ или воините, които охранявали проходите в средните векове. В средновековни български и византийски жития на Св. Йоан Рилски се споменава „Преславният град Трапезица“ с неговите църкви и манастири.
    Проучванията на крепостта започват през 1879 г. от първото в България археологическо дружество - Търновското. При археологическите разкопки от 90-те години на ХХ век, които продължават и до днес, са разкрити части от укрепителната система на крепостта, военен комплекс и 21 църкви. Най-интересната е църквата, която се води под номер 8, която вероятно се е казвала „Иван Рилски“, защото тя е свързана с пренасяне мощите на светеца през 1195 година. Църквите на Трапезица били богато украсени със стенописи и многоцветни мозайки.
    На хълма е открит и Център за представяне на културното наследство на „Трапезица“. Витрините показват находките от археологическите проучвания, като започват с праистория и с времето на траките, когато на хълма вече е кипял живот. Тук са и най-интересните артефакти от столичния средновековен период.
    Днес архитектурно-музейният резерват „Трапезица“ е обект на огромен туристически интерес. По проект на фондация „Гайдар Алиев“ и с подкрепата на правителството на Азербайджан, тук преди 9 години са вложени милион и двеста хиляди евро.

КОМЕНТАРІ • 2