Jak NIE NAPRAWIAĆ laptopa. Samsung RC 710 wygrzewanie układu BGA karty graficznej.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 лис 2015
  • Facebook: / serwislap
    Profesjonalny serwis laptopów www.expressit.pl/ prezentuje:
    Nową serię filmów "Jak nie naprawiać laptopa". Będziemy w tej serii pokazywać przypadki laptopów, które trafiły do nas po innych "fachowcach" oraz domorosłych inżynierach a także w miarę możliwości opisywać co zostało zrobione źle i jak powinno zostać zrobione prawidłowo.
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 79

  • @PiotrK2022
    @PiotrK2022 3 роки тому +4

    @ExpressITpl
    Mocna przesada. Jak się wie co sie robi to nie doprowadzi się płyty do takiego stanu - mam tergo dwa przykłady. Jednym przykładem jest laptop Asusa - nie pamiętam modelu dokładnego, ale miał wadliwy most AMD z grafiką. Podlałem go topnikiem, bez przygrzałem go ostrożnie bez podgrzewacza nawet, ale zadbałem od podgrzanie płyty i laptop ruszył bez odbarwienia rdzenia nawet... Drugim przypadkiem była moja płyta Gigabyte GA-970A-D3, którą nieopatrznie zalałem herbatą. Oberwały najmocniej sloty i oba mostki. Po wyczyszczeniu płty kranówą z płynem plus IPA i wysuszeniu płyta niby ruszyła, ale po wejściu do BIOS okazało się ze nie działa zegarek - zamroził się i po chwili komputer wyrzucał artefakty i się zawieszał. Pomyślałem sobie w dupie - płyta i tak na straty, więc podlałem mostek południowy topnikiem podgrzałem go hotairem ustawionym na 360 stopni przez jakieś 2-3 minuty, oczywiście podgrzewając najpierw laminat, wyczyściłem na ile mogłem z topnika i płyta działa bez problemu po dziś dzień, tak więc to nie jest tak do końca, że uzycie oplaraki jest równoznaczne z uszkodzeniem płyty/układu.

  • @epolpier
    @epolpier 7 років тому +38

    Filmik mocno przesadzony bo ustawiliscie 350 stopni i grzaliscie przez pare minut.

    • @Raven3818
      @Raven3818 4 роки тому +6

      Dokładnie trzeba było od razu palnik acetylenowy zapodać :P

  • @Emix134
    @Emix134 8 років тому

    Świetny film! Czekam na więcej. ;)

  • @kamilpieczykolan4988
    @kamilpieczykolan4988 3 роки тому

    no jasne odpowiednie narzedzia i mozna dzialac. a nie lutownica do lutowania rynien z grotem grubosci 3mm a widzialem nawet i 5mm. w przypadku braku odpowiedniego sprzetu to i najlepsza wiedza na nic sie zda. pozdrawiam !!!

  • @roberttata8104
    @roberttata8104 7 років тому +5

    Nowoczesność w domu i w zagrodzie, a w życiu trzeba sobie jakoś radzić. W szkole średniej (nie było wówczas dostępu do stacji na gorące powietrze, a podczerwień była gdy pomalowało się żarówkę na czerwono (☺☺☺) wpadłem na pomysł jak wylutować BGA NIE USZKADZAJĄC PCB I SĄSIADUJĄCYCH ELEMENTÓW. A trzeba to było jeszcze zrobić to tak, aby zrobić i się przy tym nie narobić (☺☺☺)...
    BGA był na górze płaski, czyli bez jakichkolwiek wystających elementów, co bardzo ułatwiło robotę, bo odpadła mi grawerka elementu rozlutowującego, a musiał on dokładnie przylegać do BGA plus 0,8 mm naddatku z każdej strony (wg moich obliczeń matematycznych dot. absorbcji ciepła, grubości materiału, rodzaju materiału itp.).
    Wyciąłem ze stalowego płaskownika grubości 5 mm (najlepiej sprawdzała się stal wysokowęglowa i narzędziowa) "kopię" układu BGA (większą o 0.8 mm z każdej strony). Następnie w piecu indukcyjnym (też sam zrobiłem, ale rok wcześniej, do trochę innych zadań) rozgrzałem tę kostkę metalu do czerwoności, wyjąłem go z pieca, poczekałem aż przestanie "świecić" i ostrożnie położyłem go na BGA. Po krótkiej chwili podniosłem BGA razem z metalem (przy pomocy specjalnej pincety, którą też sam zrobiłem) z PCB. Eksperyment się udał, PCB nie uległa żadnemu uszkodzeniu. Jedyny minus to taki, że się przy tym narobiłem (cięcie płaskownika, rozgrzewanie, wykonanie pincety), a miało być tak, aby dobrze zrobić, nic przy tym nie uszkodzić, ALE SIĘ NIE NAROBIĆ... ☺☺☺
    Teraz mam profesjonalny sprzęt firm HAKKO, PACE i DENON (Wellera też miałem, ale jakoś nie polubiłem), ale dzięki wcześniejszym różnym eksperymentom (na płytach PCB przeznaczonych do utylizacji) poznałem różne zależności fizyczne (np. temperatura w funkcji czasu, sposób akumulacji czy rozpraszania temperatur itd.) co przydaje mi się w różnych nietypowych sytuacjach. Sam sprzęt serwisowy nawet z najwyższej półki jest "kupą złomu" gdy brak jest wiedzy i dużego doświadczenia. I jeszcze jedno: elektronik podobnie jak chirurg latami nabiera odpowiedniego wyczucia i powinien pamiętać o tym, że rutyna jest dobra tylko dla... amatora ☺☺☺

  • @kadet6389
    @kadet6389 6 років тому +4

    Taka gotująca się cyna, piękny widok ;) i [*] dla płyty.

  • @guzi1980
    @guzi1980 8 років тому +6

    No ale kto normalny grzeje hotem do tej temp.z gory zeby poszedl popkorn na ukladzie wiadomo ze cala robota ma byc zrobiona dolem a gora tylko dociaga profil... Oczywiscie widac ze film ma pokazac zle strony ludzi ktorzy nie potrafia uzyc sprzetu ale ten uklad przy panstwa podgrzewaczu ao juz szlo zdjac duzo wczesniej.
    Film fajny zgadzam sie w pelni a panstwo i tak pokazaliscie z sprzetem warsztatowym a ilu jest tych z opalarkami i piekarnikami:)pozdrawiam

  • @spider7935
    @spider7935 6 років тому +3

    można było jeszcze pokazać że ludzie wygrzewają BGA w ognisku :)

  • @robalek25
    @robalek25 6 років тому +2

    układ został nieodpowiednio długo podgrzewany !!! proste i logiczne... w waszym przykładzie idzie przypalić rosół .....

  • @logistick126
    @logistick126 6 років тому

    można podejrzewać, że pierwotną usterką była utrata pojemności kondensatora nec/tokin przy gnieździe procesora. Laptop się wyłączał to postanowili zmienić gniazdo zasilania. Drugim objawem uszkodzonego nec/tokina są artefakty, więc zrobili reflow bga.

  • @dziczekt
    @dziczekt 3 роки тому +1

    ta plyta to sie rozwarstwila przy waszych aktywnosciach

  • @B14ck
    @B14ck 8 років тому

    Fajnie pokazane:) miło się ogląda jak się robi popcorn. Choć bez sprzętu profesjonalnego ani rusz i tyle.
    Ale żeby gniazda zasilania nie było to szacunek dla gościa który wam oddawał laptopa że się nie skapnął.

    • @beczkaspirytusu3789
      @beczkaspirytusu3789 2 роки тому

      A nie prawda bo można zrobić stację lepsza niż te za 6-7k niż przepłacać ale jak kto woli

  • @zbyszek6101
    @zbyszek6101 8 років тому

    witam mam problem z swoim laptopem HP ProBook 6555b otóż wyświetla artefakty na filmach w 480p wyłącza się co chwila pasty i termopady wymienione da się wymienić w tym modelu kartę na mocniejszą ? ile by kosztowała taka naprawa i czy opłaca się go naprawiać ? AMD P340 ATI HD4250 4GB DDR3 WIN10 PRO 250GB dało by się założyć grafikę ATI HD 4270 DDR3 ? czy musi być ATI HD 4250 DDR2 ?

  • @enukerful
    @enukerful 7 років тому +5

    Szanowny expressit, czy jesteście aby pewni w 100 procentach, że wykonacie każdą naprawę lepiej od kogoś kto pracuje w domowych warunkach, z własnoręcznie stworzonymi narzędziami?

    • @ExpressITpl
      @ExpressITpl  7 років тому +2

      +Vincento ViXo Nie jesteśmy tego w 100 procentach pewni, nie da się być wszystkiego w 100% pewnym :)

  • @penetrus
    @penetrus 6 років тому

    Hot air pięknie niszczy płyty i układy. Gorącego powietrza nie można kontrolować. Osobiście ile popsułem rzeczy zanim nie zacząłem używać górnego IR. Nawet 50W halogen jest lepszy od hot aira.

  • @szaku222
    @szaku222 8 років тому +1

    Racja,pokazane jak nie naprawiać,jednak wolałbym poradniki typu przyczyna i skutek= naprawa.

    • @ANKH123
      @ANKH123 3 роки тому +1

      zapomnij - to cwaniaczki i naciągacze im zależy tylko na chapaniu kasy z klientów... tajemnic zawodowych się nie zdradza - ależ słomy w butach wystaje...

  • @adammiowicki3883
    @adammiowicki3883 3 роки тому +1

    Intelektualny majstersztyk. Gratulacje autorom. Film w stylu "sranie do słoika"

  • @wojtekkowal2652
    @wojtekkowal2652 4 роки тому +1

    Watpie by 220 stopni bylo temperaturą lutowania szczególnie przy lutach bezolowiowych..

    • @PiotrK2022
      @PiotrK2022 3 роки тому

      Ale tak jest... Wpisz sobie w google BGA reflow profile. ;)

  • @marek4662
    @marek4662 8 років тому +1

    nagrali byście wgrywanie wsadu kości bios bo mam takiego jednego laptopa LG

    • @ExpressITpl
      @ExpressITpl  8 років тому +1

      +Maciek Dampc Fruit Ninja Proszę zajrzeć na nasze playlisty, znajdzie Pan tam filmy o programowaniu BIOS :) Pozdrawiam.

  • @Bartek140pl
    @Bartek140pl 8 років тому +3

    świetny filmik, więcej takich z serwisu nie tylko laptopów ;)

  • @gelo1238
    @gelo1238 6 років тому +1

    Kontensator?

  • @ManiekMariano
    @ManiekMariano 6 років тому +2

    Jakby Reballing nie kosztował tyle co kosztuje to by było więcej chętnych, czasem nie opłaca się ratować laptopa czy karty graficznej bo koszt przekracza kosz kupna sprawnego urządzenia lub nawet lepszego, ludzie szukają jakiś alternatyw mimo że wiedzą, że może nie wypalić taka naprawa, ale czasami może się udać. Ja rozumiem, że to nie jest proste i że można zarobić nie mało, no ale bez przesady, czemu za inne układy się nie bierze tyle chajsu co za BGA, bo każdy kto potrafi lutować i co ma dobrą stację lutowniczą poradzi sobie bez problemu z resztą elementów. Mam sporo znajomych co wywalili laptopa bo nie chcieli oddawać do serwisu bo za drogo za starego laptopa, woleli jednak zamiast ratować starego dołożyć na nowy sprzęt.

  • @adadak19
    @adadak19 8 років тому +19

    Na jaką temperaturę była ustawiona ta stacja hot air? Pewnie ustawiliście na 500 stopni, żeby specjalnie ugotować płytę i pokazać jaki wasz serwis jest wspaniały a wszystkie inne są złe. Filmik ma charakter reklamowy.

    • @ExpressITpl
      @ExpressITpl  8 років тому +6

      +Olaf McOlaf Maksymalna temperatura jaką osiąga stacja HOT-AIR na wyjściu wynosi 450 stopni natomiast płytę można nagrzać do około ~250.
      Oczywiście, że naszym zamiarem było pokazanie jak można "ugotować" płytę główną gdy nie ma się pojęcia o tym co się robi a filmik ma między innymi charakter reklamowy - nigdy temu nie zaprzeczaliśmy, jednak jednocześnie w tę reklamę wpleciona jest (jak nam się wydaje) ciekawa dla naszych widów treść. Oczywiście tą treść można podważać, ale czy da się jej definitywnie zaprzeczyć? Nie sądzę.
      Nie da się również ukryć, że istnieją serwisy które są "złe" (oczywiście Pan może uważać inaczej) robiące ze sprzętem właśnie to co pokazaliśmy powyżej.
      Nigdzie w filmiku nie zostało wspomniane, że to nasz serwis jest "wspaniały a interpretację tego materiału i wnioski do wyciągnięcia pozostawiamy dla widza.
      Główną intencją przy tworzeniu tego materiału było pokazanie jakich fachowców lepiej unikać, żeby nie pogrzebać swojego sprzętu na dobre i nie stracić kilkukrotnie więcej niż było to konieczne a naturalnym wnioskiem płynącym z odbioru tego filmu jest to, że lepiej żeby trafił na przykład do nas lub do innego uczciwego serwisu - czy to nie logiczne?
      Na dowód ilości "fachowców" z jakimi serwisy mają do czynienia podam link do 17-stronicowego wątku na forum, gdzie właśnie różne serwisy prezentują dzieła "fachowców" jakie do nich trafiają: www.elvikom.pl/jak-nie-nalezy-naprawiac-notebook-a-t916.html
      Pozdrawiam.

    • @IgorGadzinowski
      @IgorGadzinowski 7 років тому +4

      @ExpressITpl - co nie zmienia faktu że po prostu trzymaliście heat guna aż płyta się zwęgli zamiast dostawić poczekać aż luty puszczą i zdjąć BGA. To tak, jakbyście palnikiem zwęglili płytę i ostrzegali ludzi żeby tak nie naprawiać.

    • @1978Propain
      @1978Propain 7 років тому

      Boże, człowieku, nie załapałeś, że to było pokazane jako przestroga jak można zepsuć płytę bez wiedzy i sprzętu?

    • @IgorGadzinowski
      @IgorGadzinowski 7 років тому +4

      Pro-pain przestroga? pokroju nie wal młotkiem w płytę bo sie już nie uruchomi? albo nie siadaj na matrycy bo sie rozleje? to nie jest przestroga tylko topienie płyty opalarką.

    • @lastawake2822
      @lastawake2822 5 років тому

      Toż to cholernie bezczelny serwis, że reklamuje swoje usługi! A tfu, chamy niewychowane. Poleciliby konkurencyjne zakłady, a nie.. zachłanni tacy... i tych amatorów z opalarkami z garażu też by zostawili w spokoju, przecież każdy kiedyś zaczynał. A teraz bez sarkazmu: film skonstruowany tak, by uwypuklić efekty nieuważnego stosowania takich narzędzi, jak hot-air. Coś złego jest w fakcie, że przy okazji nadmienili, że oni tak nie robią? ;) Na swoim własnym kanale, dodam...

  • @xevil21
    @xevil21 7 років тому +12

    Dlaczego ludzie oddają komputery do naprawy takie brudne jakby korzystały z nich świnie?

    • @roberttata8104
      @roberttata8104 7 років тому +5

      Sam odpowiedziałeś sobie na pytanie (nie obrażając zwierząt)...☺

  • @marcinprzegalinski342
    @marcinprzegalinski342 6 років тому +1

    Oj, tam czepiacie się. Trzeba było acetylenem, filmik by trwał 2s.

  • @jaromistrz4005
    @jaromistrz4005 4 роки тому +1

    Jasne już widzę jak ktoś ma trochę pojęcia o komputerach będzie grzał układ aż zacznie się topić , wygląda to tylko na to jakbyście chcieli zachęcić żeby u was naprawiali i płacili grubą kasę gdzie pewnie wymiana gniazda zasilania kosztuje tyle co połowa nowej płyty ...a co do początku filmiku to koleś sam pewnie próbował coś robić z płytą a zgonil na kogoś widać po tym że brak gniazda zasilania bo pewnie wlutowanie go przerosło :)

  • @tarunpandey5327
    @tarunpandey5327 5 років тому

    If laptops processor have short then their is possibility to ok motherboard

  • @marcinl4396
    @marcinl4396 6 років тому

    ciekawi mnie kto jak nie elektronicy to naprawiają chodziłem do takiej szkoły elekronicznej mam dyplomowanego elektronika ale nie znam nikogo kto by robił w zawodzie trochę chodziłem po takich serwisach i też dużo zapsułem w życiu ale nigdy nie spotkałem równego sobie wiec nie bardzo wiem kto to naprawia

  • @polishtok
    @polishtok 8 років тому +4

    Coś mi to wygląda na filmik reklamowy Państwa serwisu:P Kto by ruszał tak wiele teoretycznie niezwiązanych ze sobą rzeczy na jednej płycie głównej, od procesora, po układ graficzny, gniazdo zasilania itp.? To tak jakby ktoś chciał naprawić wszystko, totalnie nie wiedząc czego szuka.

    • @ExpressITpl
      @ExpressITpl  8 років тому +1

      +Toczas Może ktoś nie wiedział, że te rzeczy nie mają ze sobą związku, zresztą widać w tej "naprawie" zupełny brak metodyki - stąd taki bałagan na płycie :) . Zapewniam, że nie jest to spreparowane przez nas, laptop trafił do nas w takim stanie i został sfilmowany w stanie pierwotnym, zaraz po otwarciu obudowy. Braku gniazda też nie potrafimy uzasadnić żadną teorią ;)

    • @Radek__
      @Radek__ 8 років тому +1

      +Toczas: racja tak to wygląda, ale mimo że film ma charakter "my jesteśmy specjaliści, a oto są partacze" to ja im wierze. Serwisuje amatorsko laptopy i trafia mi się czasem taki kwas. Nawet na allegro zobaczysz takie kwiatki na uszkodzonych płytach. Przyczyna jest prosta - sprzęt jest bardzo drogi. Stacja lutownicza to wydatek w grubych tysiącach. Nawet kontrolowany nadmuch (hot air) i najtańszy miernik temp. to wydatek ok. 200zł. Jak nie masz na taki sprzęt kasy to pożyczasz opalarkę od kumpla z budowy i taki prowadzisz serwis. Zobacz sobie na youtube co ludzie robią: Wpisz PIECZENIE KARTY GRAFICZNEJ. A to tylko początek ludzkiej wyobraźni w naprawianiu laptopow.Filmik świetny. Dzięki.

    • @ExpressITpl
      @ExpressITpl  8 років тому +1

      +Radek Stopyra (Psydose) Chcieliśmy rozpocząć serię filmików pokazujących takie własnie zjawiska jak laptopy po amatorskich, często tragicznych w skutkach, próbach naprawy. Jednak odbiór filmu jak widać jest nieco inny od zamierzonego. Nie wiem jak inaczej jak nie słowem - zapewnić o tym, że nic w tych filmach nie jest reżyserowane. Przez 8 lat w branży przez nasz serwis przewinęło się tyle cudnych przypadków, że stwierdziliśmy iż zaczniemy to pokazywać szerszej publice, aby uświadamiać co czasami "fachowcy" potrafią zrobić ze Waszym sprzętem wartym nieraz setki jak nie tysiące złotych. Jednak ludzie z branży (Jak Radek Stopyra) potwierdzą nasze słowa, bowiem z pewnością też niejedno widzieli.
      Należy dodać, że drogi sprzęt to nie jest nawet 1/3 sukcesu. Przede wszystkim potrzebna jest wiedza, wyćwiczone umiejętności i wieloletnie doświadczenie, bowiem nawet ze sprzętem typu HOT-AIR i podgrzewacz da się poprawnie wymienić układ BGA, ale zrobi to jedynie specjalista z wiedzą i dużym doświadczeniem, który ma za sobą setki naprawionych płyt głównych, nie zrobi tego ktoś, kto wiedzę czerpał z for internetowych i poradników na UA-cam. Doświadczenie i wiedza to przede wszystkim klucz do sukcesu, nie zastąpi tego nawet najdroższy zautomatyzowany sprzęt.

    • @MegaChickenPunch
      @MegaChickenPunch 8 років тому

      +Radek Stopyra (Psydose) Nie raz wypiekałem karty graficzne w piekarniku. Działają do dziś. Amatorska metoda na reflow ale skuteczna w niekórych przypadkach.

    • @Radek__
      @Radek__ 8 років тому +1

      +MegaChickenPunch taka odpowiedź nic nie znaczy, bo jakbyś się uparł to i może udałoby się to naprawić młotkiem. Jakieś prawdopodobnieństwo istnieje, skoro można wyrgać w lotto przy szansie 1 do 14 milionów to i młotkiem można to naprawić i piekarnikiem. Gdybyś jednak trochę temat liznął od strony technicznej, to wiedziałbyś, że chociażby kondensatory (nie smd) nie zniosą takiego grzania w 230-250 stopniach (piekarniki nie mają precyzyjnej temperatury), dodtkowo plastiki, gniazda tasiemek. Ale nawet pomijając to, że nic im się nie stanie (czasami tak jest), to pozostaje fakt że jeśli chcesz zrobić reflow układu, który jest na górze, to płytę trzeba podgrzewać od spodu co piekarnik robi, ale nie doprowadza się od spodu do rozpływu spoiwa - w przeciwnym razie cięższe elementy mogą odpaść z racji grawitacji (mniejsze będą się trzymać z racji naprężeń/przyciągania spoiwa). Pomijając te wszystkie sprawy, ludzie nie rozumią jednego. To nie kulki pod układem są przyczyną kwasu na ekranie, a mikrokuleczki pomiędzy błyszczącym rdzeniem a układem. Gorąca temperatura chwilowo naprawia tą sprawę, ale popierwsze rdzeń zalany jest w około klejem, co uniemożliwa jego opadnięcie niżej po rozpływie kulek (jeśli te były skorodowane i "zmniejszone"), a po drugie układy te mają wadę fabryczną polegającą na złym zaprojektowaniu lini zasilających i masowych w środku. Mówiąc obrazowo to tak jakbyś podłączył mocny wzmacniacz w samochodzie cienkimi przewodami - będzie działał ale te przewody będą się nagrzewać mocno i mogą się zjarać/stopić itp. Tak samo tam - ścieżki i połączenia zostały źle zaprojektowane i się grzeją i z biegiem lat te połączenia albo się przerywają/zniekształcają lub korodują (tlenki) i paradoksalnie wysoka temperatura poprawia np pęknięcia kuleczek ale też jeszcze bardziej może taki układ dobijać - będzie działał ale szybiej padnie z powrotem. Zauważyłeś, że taki układ wytrzyma tylko parę profesjonalnych grzań i pada, albo 1-3grzania nieprofesjonalne? i ostatecznie umiera. Czasami po takim reflow lub piekarniku układ odżywa ale na matrycy jest kwas a tylko na hdmi/dvi jest dobry obraz - bo grzanie ubiło fragment układu odpowiedzialny za matrycę (są to z reguły inne rejony). Jakbyś przerobił takich układów kilkanaście (z różnych płyt) to byś zauważył, jak szybko to wraca z powrotem i ile z nich nie wytrzymuje nawet dobrego reflow-u

  • @yogimis
    @yogimis 6 років тому

    dokładnie. najpierw zepsuty laptop ląduje u wujka który kiedyś robił mi instalację elektryczną i wkręcał żarówki, później laptop ląduje do serwisu po drugiej stronie ulicy ze sprzętem elektrycznym takim jak odkurzacze, później jest szukanie filmików w necie jak metodą piekarnikową reanimować laptopa albo opalarką z temperaturą 700 stopni C, dopiero potem po trochę dłuższym szukaniu laptop trafia do domorosłego serwisanta bga o imieniu Janusz z półrocznym doświadczeniem ponieważ może zrobi to (wygrzeje temperaturą 400'C) hot-airem za 100 zł jak mówił. oczywiście taki laptop jest już trwale dobity i trafia na samym końcu do profesjonalnego serwisanta, który otwiera tylko coraz szerzej oczy widząc ślady "pracy" wszystkich poprzedników i puentuje sprawę stwierdzeniem że naprawa jest już nieopłacalna bądź w ogóle niemożliwa ze względu na fizyczne uszkodzenia płyty, brakujące elementy etc.

    • @penetrus
      @penetrus 6 років тому +1

      Zazwyczaj karty graficzne lubią naprawiać pryszczate Janusze biznesu, które po obejrzeniu filmu na youtube pakują płytę do piekarnika, albo traktują opalarką. Łapy powino się takim upierdalać. Ale są jeszcze janusze biznesu w profesjonalnych serwisach co to wadliwym układom robią rebaling, a nawet sprzedają takie uklady dalej.

  • @techspecs6987
    @techspecs6987 7 років тому

    trzeba było opalarką spróbowac czytalem i z opini znajomych często te amatorskie serwisy nie mają sprzętu odpowiedniego i robią reflow opalarka a wylutowywac lutownicą z tesco za 20zl xD dobrze ze są dobre serwisy jak wy :)

  • @krystian_2619
    @krystian_2619 8 років тому

    jak wymienić karte graficzną w laptopie ?

    • @ExpressITpl
      @ExpressITpl  8 років тому

      +Bloody Men Zależy w jakim sensie wymienić. Bo jeśli chcesz zmodernizować kartę aby przyspieszyć działanie laptopa np. w grach to niestety większość laptopów tego nie umożliwia, no chyba, że dany laptop posiada dedykowany port MXM do któego karty montuje się podobnie jak do komputera stacjonarnego - wtedy możesz wymienić kartę na lepszą albo na nową, jeśli stara się zepsuje. Natomiast jeśli laptop nie posiada tego złącza i ma kartę wlutowaną do płyty to wtedy nie ma możliwości jej wymiany na lepszą, można jedynie wymienić na nową, sprawną gdyby stara się zepsuła ale też nie jest to proste bo wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu i umiejętności. Na tym filmiku można zobaczyć jak to wygląda: ua-cam.com/video/kSiaeCeEFgg/v-deo.html . Pozdrawiam.

    • @djk-synt62
      @djk-synt62 8 років тому +1

      +ExpressITpl Czasem da się wymienić bga na mocniejszy i dodać pamięci lub wymienić vram na pojemniejsze

    • @ExpressITpl
      @ExpressITpl  8 років тому +1

      +SCANDIANO REPAIR Zgadza się - czasami. Jednak nawet w tych przypadkach zdarzających się czasami, modernizacja karty graficznej wymaga przede wszystkim:
      -Rozpoznania dokumentacji technicznej płyty oraz schematu aby dowiedzieć się w jaki sposób przekonfigurować płytę pod inny model karty graficznej.
      -Dolutowania kości o ile jest na nie miejsce, lub jeśli miejsca nie ma to demontaż starych kości i montaż nowych o większej pojemności.
      -Dopasowania karty w ten sposób aby współczynnik TPD nie był większy niż ten, który posiadała oryginalna grafika a to najczęściej oznacza, że karta nie może posiadać większej ilości tranzystorów co za tym idzie nie zyskamy wiele na takim zabiegu, no chyba, że karta będzie wykonana w mniejszym procesie technologicznym a nam uda się ją dopasować do danej płyty głównej.
      -Upewnienia się, że wszystkie interfejsy (HDMI, DisplayPort itp.) będą tak samo obsługiwane na innym modelu grafiki
      -Upewnienie się czy inny model grafiki jest zgodny z zastosowaną w laptopie technologią oszczędzania energii aby nie mieć później problemów z wydajnością, stabilnością itp.
      Tak więc jak widać jest to możliwe, tylko nakład pracy, czasu oraz kosztów dodatkowych części często przekracza opłacalność takiego zabiegu gdyż współczynnik kosztów względem uzyskanej wydajności jest za niski aby uznać taką modyfikację za rozsądną.

  • @beastscumbag6416
    @beastscumbag6416 8 років тому +1

    A tak ja widziałem tak ugotowaną płytę ale facet potraktował ją opalarką . Wymieniłem gościowi płytę na używaną koszt 50 zł ,dołożyłem bga za 100 i za całość policzyłem 200 zł . Przy okazji założyłem facetowi termopad i dałem nową pastę . A tak na marginesie to facet dwa tygodnie wcześniej był w serwisie ( takim właśnie fachowym ) i mu fachowcy czyścili laptopa . Zamiast termopadu zapodali pastę ( częsta praktyka fachowców) i skasowali człowieka na 150 zł . Jak dla mnie zepsuli laptopa . Więc nie ma się co dziwić że ludzie próbują . Dlaczego nie ? Ja nie neguje a wy nie róbcie z ludzi debili , kto by tak wygrzał płytę jak wy na tym filmie ?
    Jak chcecie spróbować wygrzewać to nie patrzcie na ten wykres tych tu specjalistów tylko zwróćcie uwagę na jakich kulkach jest wasz układ . Czy ma ołów czy nie i dopiero zacznijcie rozgrzewać . Nie używać kalafonii jak ci tutaj tylko topnika poćwiczcie na starych płytach od laptopów a nie na kartach graficznych bo te bga się różnią itd itp Tyle i aż tyle albo tylko tyle .

    • @ExpressITpl
      @ExpressITpl  8 років тому

      +Beast Scumbag Dzień dobry Panu. Dziękuję za komentarz. Pozwolę sobie wymienić punkty w których nie zgadzam się z Pana opinią Zatem:
      1. "wy nie róbcie z ludzi debili , kto by tak wygrzał płytę jak wy na tym filmie". Nie wiem jaką próbą danych Pan operuje, ale z naszych obserwacji (kilkaset laptopów miesięcznie) da się wyraźnie zauważyć, że niektóre sprzęty są traktowanie w taki właśnie sposób jaki został zasymulowany na filmie.
      2. "Jak chcecie spróbować wygrzewać to nie patrzcie na ten wykres tych tu specjalistów tylko zwróćcie uwagę na jakich kulkach jest wasz układ ." Jeśli zajmuje się Pan komercyjnie naprawami (tak wnioskuje po komentarzu) to zapewne wie Pan, że każdy układ, każda płyta wymaga indywidualnego profilu lutowniczego, czyli odpowiedniego przyrostu temperatury w odpowiednim czasie. Zatem sugerowanie przez Pana nie zwracania uwagi na wykresy tylko wygrzewania "w ciemno" może doprowadzić nieświadomego użytkownika do całkowitego uszkodzenia jego urządzenia.
      3. " Nie używać kalafonii jak ci tutaj tylko topnika poćwiczcie na starych płytach od laptopów a nie na kartach graficznych bo te bga się różnią itd itp Tyle i aż tyle albo tylko tyle ." - Tak dla ścisłości kalofonia jest produktem pochodzenia żywicznego i jest jednym z rodzajów topnika, tak więc kalofonia to też topnik :) Argument o nieużywaniu kalofonii jest słuszny, bo do wygrzania układu często jest to zbędne, jednak proszę zwrócić owagę na tytuł filmu: "jak NIE naprawiać laptopa" - zatem pokazujemy jak tego nie robić a robią tak właśnie "fachowcy" o których sam Pan wspomniał w pierwszym akapicie swojego komentarza.
      Mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości, w razie pytań pozostaje do dyspozycji.

    • @beastscumbag6416
      @beastscumbag6416 8 років тому

      +ExpressITpl
      Cóż trudno tu się z Panem nie zgodzić ale mając w ręku laptopa wartego 200 zł rynkowo i dostęp do Hot Air warto jest samemu spróbować . Co innego jak mamy laptopa wartego dwie średnie krajowe , wtedy zabawa w "domowy serwis może skończyć się tylko większymi kosztami naprawy zwłaszcza jeśli ktoś nie ma doświadczenia .
      Jeśli chce Pan przekonać ludzi do profesjonalnego serwisu to warto pokazać filmy po naprawdę nie udanej naprawie czyli :
      Układ BGA dał się "odspawać" z płyty za pomocą Hot Air ale podczas czyszczenia zostały zerwane pady lutownicze .
      Układ BGA "odspawał się" jednak zostały zerwane ścieżki .
      Zła diagnoza , układ BGA był sprawny, uszkodzeniu uległ układ KBC - niepotrzebne koszty a i tak naprawa nie powiodła się .
      itd itd . Film tego typu raczej nie odstraszy nikogo bo na filmikach youtube pokazywanych jest wiele "udanych " prób napraw domowym sposobem.

  • @adrianostrowski2184
    @adrianostrowski2184 4 роки тому

    oj tam do uratowania jeszcze :)

  • @andrzejposilamm7061
    @andrzejposilamm7061 5 років тому

    Przesada przesada - artefakty usuwam opalarką pokazać wam?

  • @Xeremon512
    @Xeremon512 6 років тому

    O rany! Aż boli od patrzenia. Jeśli to sprawka jakiegoś "fachowca", to ja nie wiem jak można tak zjebać robotę... Chyba pijany to robił. Przed podjęciem próby takiej naprawy przy użyciu stacji hot-air, trzeba najpierw trochę potrenować na elektrośmieciach, a potem przymierzać się do NAPRAWIANIA sprzętu. Lutowanie chipów SMD to nie takie hop-siup.

  • @raffkuttaz
    @raffkuttaz 3 роки тому

    Opalarką by poszło bez popcornu hyhy

  • @sergeyoleinikov3428
    @sergeyoleinikov3428 6 років тому

    Колхоз, после такого ремонта плату в мусор

  • @starystarej9439
    @starystarej9439 Рік тому

    Po amatorsku to by grzali zapalniczką

  • @czaninczanin
    @czaninczanin 3 роки тому

    Po co tak się bawić ja bym tą płytę wrzucił do ogniska jeszcze lepszy widok .

  • @ANKH123
    @ANKH123 3 роки тому +1

    ujebane laptopy głupek pali :D taki serwis to szerokim łukiem mijać...

  • @arseny_sivakov
    @arseny_sivakov 7 років тому +2

    Моральный урод такое с текстолитом творить