Življenje s policijskim psom

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 вер 2012
  • Za policijsko uporabo so primerne vse pasme psov ne glede na spol. Kdor želi postati vodnik službenega psa, mora sprva tri leta opravljati delo policista, nakar se lahko prijavi na interni razpis.
    Postaja vodnikov službenih psov Maribor ima v svojih vrstah sedemnajst psov različnih pasem.
    S psom nad drogo ali kriminalca
    Ob našem obisku smo lahko videli nemške ovčarje, nizozemskega ovčarja in madžarsko vižlo. Večino psov mariborski vodniki uporabljajo za sledenje in lovljenje kriminalcev, za preiskave okolja ter ob nogometni evforiji, kjer tudi skrbijo tudi za mir na nogometnih tekmah. Psi pri svojem delu uporabljajo nagobčnike v nekaterih situacijah (takrat, ko lahko policaj strelja) pa so lahko tudi brez.
    Psi pomagajo tudi pri odkrivanju drog in razstreliva. Službene pse tako ločimo na pse za splošno uporabo in specialistično uporabo. Policijski psi ubogajo izključno svojega vodnika. Nekateri vodniki, po koncu delovnika, vzamejo svoje štirinožne partnerje tudi domov. Psi specialisti že od prvega prihoda na policijsko postajo živijo s svojim vodnikom.
    V pokoj pri petih ali enajstih letih
    Kdaj gredo službeni psi v pokoj, je natančno težko reči. Večina psov je podvrženih različnim obremenitvam, ki lahko posledice na njihovem zdravju pustijo že v mlajših letih. Kljub vsemu so naši sogovorniki prepričani, da lahko ti psi, ob pravilni negi, še naprej živijo normalno življenje. V preteklosti so vodniki pse tudi posvojili in jih na lastne stroške vzdrževali ter jim kupovali primerno prehrano. S spremembo zakonodaje je omogočeno vodnikom vzeti psa v trajen najem, kar pomeni, da imajo le ti omogočeno brezplačno veterinarsko oskrbo in primerno hrano.
    Večina psov zasluženi pokoj preživi v varstvu vodnika, država pa omogoči brezplačno veterinarsko oskrbo in hrano. V kolikor se za odsluženega psa ne najde nov lastnika v policijskih vrstah ga lahko za simbolično ceno odkupi tudi drugi ljubitelj živali po predhodnem razgovoru.

КОМЕНТАРІ • 1