Betonowanie zimowe

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 16

  • @Bielbud
    @Bielbud Рік тому +2

    Fajny materiał, pozdrawiam

  • @marcinstraty2575
    @marcinstraty2575 Рік тому +2

    U dobrze ze zalalem strop 3 listopada 2023 😊

  • @gomjabbar2183
    @gomjabbar2183 Рік тому +2

    Cześć !
    Super filmik, dla mnie w porę bo w piątek lałem fundamenty :)
    Może nagrasz coś o betonowaniu w deszczu? Albo raczej, o ratowaniu betonu po ulewie? :) Byłem kiedyś świadkiem jak na stropie deszcz zamienił większość górnej otuliny w maź/mleczko.
    Jak z tego wybrnięto niestety nie wiem.
    Pozdrawiam !

    • @SoltysBuduje
      @SoltysBuduje  Рік тому

      Hej Cyprian! Świetny pomysł na odcinek, nagram coś o tym.
      Szczególnie niebezpieczne są letnie burze/nawałnice, wtedy szkody mogą być bardzo duże.
      Pozdrawiam😀

  • @adder421
    @adder421 Рік тому +2

    super materiał ale ile powinno się chronić przed zimnem taki element? Rozumiem że do końca drugiego okresu ale jak długo trwa wiązanie?

    • @SoltysBuduje
      @SoltysBuduje  Рік тому +1

      Okres w jakim należy utrzymywać temp wyższą od 0ºC zależy od rodzaju zastosowanego cementu. Beton z cementu CEM I powinien osiągnąć wytrzymałość na ściskanie 5MPa, dla betonów z cementami CEM II, CEM IV i CEM V jest to 8 MPa oraz minimum 10 MPa dla betonów z cementów hutniczych CEM III.
      W praktyce przyjmuje się, że beton osiągnął odporność warunkową gdy przekroczył wytrzymałość na ściskanie 5MPa i był osłonięty.

  • @jorgus77
    @jorgus77 Місяць тому +1

    Dzieki, jestem juz spokojniejszy. Bede lal fundamenty w grudniu i nie bardzo czailem czy sie da. Czy oprócz podgrzanja betonu i izolacji jest jeszcze chemia ktora sie miesza w betonie w celu zapewnienja ze bedzie wszystko ok?

    • @SoltysBuduje
      @SoltysBuduje  Місяць тому

      Tak są domieszki do betonu. Proszę zapytać w betoniarni czy stosują. Jest to z reguły dodatkowo płatne. Domieszki do betonu nie zwalniają niestety z konieczności ochrony elementu po betonowaniu.

  • @badboy-mj2xb
    @badboy-mj2xb 14 днів тому

    Witam mam pytanie zalewalismy schody i wieniec w temperaturze 0 stopni po 36h była temperatura w nocy -1 przez dwa dni ale zdążyłem okryc folia budowlana nic innego nie miałem bo niestety święto było i sklepy zamkniete :/ pozniej tylko temperatura na plusie aż do teraz będzie ok? Z góry dziękuję za odpowiedź:)

    • @SoltysBuduje
      @SoltysBuduje  2 дні тому

      Prawdopodobnie przez to się nie zawali ;) choć zawsze awaria ma wiele drobnych składowych

  • @916radek
    @916radek Рік тому +1

    dzień dobry, chce rozpocząć budowę w połowie grudnia, mocno goni mnie czas, budowlańcy mówią, że to nie problem, czy wykonywanie fundamentów w okresie grudzień - styczeń to dobry pomysł ? dom parterowy, tradycyjny fundament

    • @SoltysBuduje
      @SoltysBuduje  Рік тому +2

      Powiem tak: pewnie że można wykonać fundament w grudniu, tylko będzie trzeba wykonać więcej pracy (np zabezpieczenie przed mrozem), ponieść większe koszty (np nagrzewnice) i wprowadzić bardzo dobry nadzór robót bo wiele elementów można schrzanić.
      Trzeba się zastanowić czy warto walczyć z zimą, czy nie lepiej te same roboty wykonać wiosną szybciej, taniej i bezproblemowo.

  • @woczykij_grzegorz7327
    @woczykij_grzegorz7327 Рік тому +1

    Witaj mam umówiona firmę za 2 tygodnie na stawianie płotu z płyt betonowych gdzie słupki będą betonowane na 80 cm głębokości, a brama na 145 cm Słupy ,firma mówi że daje na to gwarancję bo zamówi beton mrozoodporny co o tym myślisz? Czy może poczekać do kwietnia ? Dzięki! 😊

    • @SoltysBuduje
      @SoltysBuduje  Рік тому +3

      Nie ma czegoś takiego jak beton mrozoodporny. Wykonawca ściemnia ponieważ musi mieć przychody w zimie i obieca wszystko żeby tylko zarabiać. Błędy wyjdą dopiero za kilka lat i skorzystanie z gwarancji będzie prawie niemożliwe. Można wykonać takie betonowanie tylko pod warunkiem zastosowania wszystkich poniższych zaleceń:
      - temperatura w czasie betonowania oraz w ciągu kolejnych 7dni nie może spaść poniżej -5C,
      - wykop pod słupki musi być wykonany w tym samym dniu co betonowanie, grunt nie może być zamarznięty (nie wolno zostawiać otwartych wykopów)
      - zamówić beton grzany i zapewnić żeby od czasu wyprodukowania betonu do wbudowania nie minęło więcej jak 30 minut
      - zamówić beton o konsystencji K3 i w żadnym wypadku nie rozrzedzać betonu
      - Po betonowaniu osłonić szczelnie beton wełną mineralną i plandeką lub folią oraz obsypać piaskiem i utrzymywać taki stan przez 14 dni (przez ten okres nie obciążać słupków, nie montować bramy ani wypełnień ogrodzenia)
      Jak widać wykonanie jest utrudnione dlatego trzeba się zastanowić czy warto walczyć z zimą.