Jeżeli chodzi o mielenie, to podejrzałem na filmie " Wędkarstwo Francuskie" i kupiłem dużą szlifierkę kontową { niedrogą} nóż wyciąłem ze starej tarczy i naostrzyłem , żona dała mi mały garnek i po zmontowaniu wszystkiego wyszedł mi mega młynek. Mieli wszystko od kukurydzy po pellety polecam pomajsterkować i gorąco pozdrawiam .a tak poza tym twoje filmy Grzegorzu są wartościowe i pomocne . Wszystkiego dobrego życzę.
Tak, Sebastian fajny młynek pokazał, jednak na ten moment zostanę przy blenderach, kiedyś pewnie zrobię sobie coś podobnego, ale teraz na nic nie mam czasu, takie życie. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za przypomnienie o tym garnko-młynku.
Ja używam maszynki do mięsa z duzym sitkiem ,frakcje wychodzą mieszane sito pomaga je rozdzielić ,platki wsypuję do wiaderka i jako stempla uzywam młotka 200 gr. dalej sito i można sobie wybrać frakcje jakie ci aktualnie pasują .polowanie na okazje jak najbardzie jpolecam ,jak sie ma farta lub "dojście" .mozna za grosze kupic komponenty do zanet , kiedys udało mi się kupic 70 spodow do biszkoptów za 45 gr za sztukę jeszcze trochę mam ..pozdrowienia dla moczykijow.
Ja również korzystam z Twoich porad i od jakiś 2 miesięcy sam przygotowuję sobie zanętę ( około 12 wyjazdów). Muszę przyznać, iż na komercji zupełnie nie widzę gorszych wyników niż u sąsiadów, często nawet lepsze. Dużo eksperymentuję co jest fajne, jednakże do zanęt stosuję bardzo często glinę. W przyszłym tygodniu wybieram się na urlop nad rzekę i jestem ciekaw jakie będą wyniki na PZW ze swoich mieszanek. Komponowanie zanęt samo w sobie jest bardzo satysfakcjonujące, a jak są jeszcze z tego efekty..... Pozdrawiam serdecznie.
👍 film jak zwykle mistrzostwo, oczekuje niecierpliwie tych 280 Gb. Ja ostatnio jadę na bułce, ciastkach maślanych (oberwało mi się 3 kilogramami po terminie), gotowanej pszenicy oraz łubinie z dodatkiem kolendry i prażonymi, zmielonymi ziarnami konopi. Kleistość reguluję pelletem Aller Aqua (dodawanym w wadze 30% reszty mieszanki) i mielonymi płatkami owsianymi. Uderzają na to dość mocno liny, leszcze, płocie, wzdręgi i krąpie. I tu mam pytanie, jak/czym przyciemnić mieszankę? Są zanęty Gardons Black (podobno cemna zanęta mniej straszy rybę), są czarne jak noc egipska. Zachodzę w głowę jak oni otrzymują ten kolor, nie wierzę by dorzucali mielonego węgla drzewnego (wydaje mi się że ryba nie lubi spalonego). Dodatek mielonych łupin z czarnego słonecznika może trochę poprawił by kolor, ale jak uzyskać taką czerń? Jak zwykle pozdrawiam i czekam następnych materiałów. 💯🐟na🎣
Dziękuję za miłe słowa. Co do tych kolorów, to ja mam trochę inne podejście. Każdy zbiornik jest specyficzny. Na jednym ryby lubią by kolor zanęty współgrał z dnem, na innym by zanęta się odróżniała. Jeżeli chcę łowić karpie na pizetwu, czy komercji kolor zanęty mojm zdaniem jasny temu gatunkowi pasuje, na starorzeczu liny - kolor zielony, no ale to oklepane, jednak faktycznie skuteczne. Gdy chcemy zmienić kolor, to dobre są barwniki spożywcze, może być Górka. Niekiedy gdy jest taka możliwość, to ziemia torfowa daje radę. Musisz sam sprawdzić na co lepiej ryby reagują, czy będzie to barwnik, ziemia torfowa, lub coś innego, bo chodzi tu też o smużenie tych składników itp, to już naprawdę wysoki level. Mieszanka uprażonych i zmielonych ziaren może przybrązowić zanętę, jednak trzeba uważać czy aromaty pasują. To naprawdę ciężki temat i taki typowo zawodniczy, szacunek z mojej strony za tak profesjonalne podejście do tematu, bo gdy to opanujesz, to wyniki się znacznie polepszą, pozdrawiam serdecznie.
Jeszcze jedno. Jeżeli ryby dobrze reagują na pellet Aller aqua, to może warto go trochę zmielić i może wystarczy takie przyciemnieniemieszanki. Warto chyba od tego zacząć i dopiero barwniki itp, tak mi się wydaje. Co do tych 280GB, to materiał na 5 filmików, bo muszę powycinać i pomontować do kupy, więc wyjdzie z tego odsetek, jeszcze raz pozdrawiam serdecznie.
@Grzegorz Komorek 1. Aromat mojej mieszanki jest nieco podobny do Grose Gardons'a, ale jestem pewien, że brak w nim tego składnika który Pan posiada - wywaru gożelnianego - ten zapach fermentacji to właśnie to czego mi brakuje, ale jak na razie będę szlifował to co mam (nie wiem czy żona by mnie nie wygoniła, gdybym jeszcze takiego "fermenta" zafundował) 2. Barwnik spożywczy, to może być strzał w 10! Dziękuję. Odpowiedż tak prosta, że aż wstyd, że sam na to nie wpadłem 🤦🏻♂️ 3. Spróbuję pomielić także pellet, aller sam z siebie powoduje czarne "uziarnienie" w mieszance ale fakt, lepiej pokryje resztę masy zanęty, kiedy będzie w pyle. Jak zwykle jest Pan nieocenioną składnicą wiedzy, raz jeszcze dziękuję!
Spróbuj dodać trochę melasy, tez przyciemni mieszankę. A ja mam swoje pytanie skąd mam wiedzieć jaki jest kolor dna te 5-7metrow od brzegu? Skoro mam tak przygotować zanętę, to jak mam to poznać?
@@kfiatq to nie jest prosty temat i robi się to na tzw. "oko". Zależy czy łowisz na grunt, czy na spławik, jednak przy każdej z tych metod najlepiej wcześniej jest wygruntować podłoże. Jeżeli jest twarde, to znaczy, że masz żwir lub piasek i zanętę najlepiej zrobić jasną, jeżeli masz muł, to najczęściej zanętę trzeba przyciemnić. Są jednak odstępstwa i jasna zanęta na ciemnym dnie może zrobić dobrą robotę. Ja jeżdżę na te same zbiorniki od lat i wiem gdzie jakie kolory zanęt są dobre. Na nowej wodzie najlepiej zasięgnąć języka, lub poczytać jakieś materiały w necie, najczęściej jest w opisie łowiska, że zbiornik posiada piaszczyste dno, muliste, lub mieszane i wtedy wystarczy obstukać gruntomierzem by się zorientować co jest pięć, a co dziesięć. Ja tak robię i mam dobre wyniki i podczas prywatnego łowienia i podczas różnych zawodów. Na rzekach jest najczęściej dno piaszczyste (Wisła i jej dopływy, gdzie ja wędkuję), przez co na rzeki, na których łowię zawsze daję jasne zanęty, na kanałach nigdy nie łowiłem, to się nie określę, pozdrawiam serdecznie
@@grzegorzkomorek77 To był tylko żart super patenciki szczególnie dodatek cynamonu stosuje od lat z wanilią do ciasta z kaszy manny, rewelacja.Wielokrotnie karpie brały jak opętane.Wedkarze pytali na jakie kulki proteinowe łowię.😂
Witam . Jestem szczęśliwym posiadaczem młynka z czasów PRL. Wsypuję na raz pół kg. I Jadę z koksem . Nie wiem z czego są ostrza chyba z jakiegoś Ruskonintu . Po mimo lat dalej są ostre !!!. Zanęty tworzone przez siebie są lepsze od kupnych , można je zawsze ukierunkować pod swoją wodę . A na zawodach dają mi tę ważną pewność co do przyjętych założeń . Pozwalając skupić się na technice i precyzji połowu .
A ja narazie zanęcam pszenicą,pęczakiem,kasza manną,kuku,groch,... płatki teź prubowałem 😉Jeszcze zawsze coś znajdzie Na wiśnie muszę spróbować kluski zanęcić😁🎣🐟🐟🦈🐋🐬🐳🎏 Pozdro
Witam! Zanęta super 😄💪🎣🎣🎣 wszystko zapisałem włącznie z prażeniem ziaren. Jedno pytanie... Co w takim przypadku na hak??? 🤔🤔🤔 Czy głównie nastawiając się na karpia konieczna jest mączka i wywar gorzelniany???
Co na hak? To jest najtrudniejsze pytanie i ciężki wybór. Na pewno wawtersy, są idealne bo zbalansowane, czyli hak minimum 12 pozycjonuje przynętę, która "giba" się nad podajnikiem. Wawtersy to jest też temat taki, że nie wszystkie w praktyce są takie, jak w teorii. Moim zdaniem sprawdzone i najlepsze wawtersy są Ringersa i Feeder Baita. Dla mnie nie ma wypadu na ryby, jak nie mam Ringersa pomarańczowego i ambrozji z Feeder Baita. Na pizetwu można próbować jeszcze kukurydzę, która rzadziej sprawdza się na komercjach. Przynęty, czyli wawtersy 8mm są optymalne, bo można na nie łowić i małe 0,5kg ryby, oraz karpie i jesiotry kilkunasto kilogramowe. Na karpia nie potrzebna jest mączka i wywar. Sam wywar moim zdaniem przyciąga dobrze leszcze i jesiotry, na karpie daj szczyptę cynamonu, to mój ulubiony dodatek w zanętach karpiowych, pozdrawiam serdecznie.
@@grzegorzkomorek77 Dziękuję za odpowiedz. Na pewno wszystkie dodatki zanętowe zakupie. Zastosuję według Pańskiego przepisu reszta to myślę metoda prób i błędów,każda woda jest inna ale cynamon pójdzie jak w dym.
Nieznane łowisko smieciówka oraz glina wiążąca i 3 dni łowienia, w każdym po kilkanaście ryb różnej wielkości po płocie średnie leszczyki duże łopaty, karasie
To zależy od pory roku i łowiska. W pełni sezonu można dać całą porcję widoczną na filmie o miksie ziaren, w chłodne okresy połowę, a niekiedy 1/4 tamtej dawki. "Bezpiecznie" będzie dać na tą porcję 2 szklanki, jak ryby będą dobrze reagować, to te dawki można zwiększać, pozdrawiam serdecznie.
Wystarczy. Tu miałem problem z awarią urządzenia i przetarłem przez sito. Ja zawsze używam sit, jednak to mega konieczne nie jest, pozdrawiam serdecznie
@@grzegorzkomorek77 Jeszcze mam takie pytanie zanęta czyli cała baza bułka, płatki, biszkopty, ziarna zmielone z opisu i cynamon czy raczej tak jak wyżej +wywar+mączka +cynamon??? 🤔🤔😳😳😳😅🎣🎣
@@grzegorzkomorek77 powiedzmy dwa warianty sam karp i mieszany połów w zależności co wejdzie w zanętę czyli karp, leszcz,karaś... Na metodę I jaka ilość wody na 1 kg gotowej zanęty?
Bo całość podzieliłem na dwie porcje, do jednej dałem mączkę, do drugiej nie. Tą bez mączki a z cynamonem łowiłem same karpie, tą z mączką różne gatunki. Śmieciówka to zanęta najlepsza pod słońcem, wymyśliłem ją przypadkiem, a dzięki niej wygrywałem już zawody i kilku moich "uczniów" prywatnie i na zawodach osiąga bardzo dobre efekty, pozdrawiam serdecznie.
@@adamp5632 właśnie to jest zanęta na wszystkie gatunki, bo składniki przyciągają wszelkie ryby, jak domoczysz delikatnie, to dobrze pracuje wabiąc płocie, lub obsypując podajnik do methody, jak mocniej domoczysz, by nie windowała, to połowisz leszczy.
Oczywiście, jednak to jest kompletna zanęta, na zawodach feedersklep.pl spisała mi się wyśmienicie, będę chciał o tym krótki materiał zrobić, pozdrawiam serdecznie
Cześć. Na tym materiale używałem kołowrotków Okuma Custom Black Feeder CLX-55f. Pracują bardzo przyjemnie i delikatnie, no i nie wymiękają przy bonusach, a kosztują bardzo mało.
Proporcje same się robią z tzw "potrzeby". Teraz mogę sobie pozwolić na różne opcje zanętowe, bo już wiem co z czym pasuje i ile trzeba by było danych składników użyć, by osiągnąć zakładany efekt (smużenie, kleistość itp). "Swojskie" zanęty zawsze będą przyciągać lepiej ryby, które tak jak ludzie wolą zjeść coś zrobionego z naturalnych składników, niż pakowańce nafaszerowane chemią. Patrząc na różne firmy niektóre zanęty tak walą chemią, że się dziwię jak to można kupować i wrzucać do wody. Serio to wszystko to tylko szczypta pasji, chęci, doświadczenia i szczęścia, pozdrawiam serdecznie 😉
To wcale nie jest śmieciowa zanęta ! Marzy mi się, aby przynajmniej połowa kupnych zanęt była takiej jakości jak Twoja. Problem z Twoją recepturą jest tylko jeden.....koszt za 1 kg gotowego miksu. Zapewne jest wysoki. Sam robię bazę zanętową od zawsze i nigdy nie przekroczyłem 2,00 zł/kg. Zaopatruję się zawsze w punktach dla rolników (pasze etc) Jest tanio, ale są to zakupy hurtowe. Trzeba kupić cały worek produktu. Na kilogramy tam nie sprzedają.
Trochę się dziwię Grzesiu. Limit czasu na film, a Ty czas marnujesz demonstrując gniecenie płatków i biszkoptów na sicie bo wysiadł blender. Zamiast tego pokazu lepiej było pokazać przez moment planszę z procentowym składem mieszanki. Zawsze można film zatrzymać i odpisać z planszy. A tak to po odsłuchaniu zostało mi w pamięci piąte przez dziesiąte. Mówisz o karpiach i jesiotrach tzn , że łowisz na komercyjnych wodach. A tam ryby biorą "dziwacznie" - zależnie jak są karmione.
To była zanęta zrobiona "z marszu" i w ten sam sposób filmik. Procentowy skład omówiłem, jest to też wszystko pokazane, nic nie ukrywam. Ta zanęta sprawdza się wszędzie, tą właśnie zanętę zrobiłem sobie na ogólnopolskie półfinały z feedersklep.pl i ryby miałem non stop, tylko technicznie skiepściłem łowienie, dlatego tylko otarłem się o finał. Opiszę to w podsumowaniu sezonu, za uwagi dziękuję, będę starał się poprawić jakość filmików i wstawiać tabele, to jest dobry pomysł, jak w programach kulinarnych. Jeżeli chcesz zrób sobie z tej propozycji, co ja na filmie i podziel na kilka wyjazdów. Na półfinałach ta zanęta ściągnęła mi jako pierwszemu karpia i pracowała non stop, nawet Marcin Kubalak podkreślał, że u nikogo tak zanęta nie pracuje, jak moja. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za uwagi.
Im cieplejsza woda, tym więcej, nawet 10-20%. Teraz to 3-4% objętości. Podawanie dawek to trochę "wróżenie" z fusów, trzeba samemu zobaczyć jak ryby na to reagują na danej wodzie. Zrób jedną zanętę dając 5% a drugą dając 15% i zobaczysz, na co lepiej reagują na Twojej wodzie. Nie da się kilkunastu lat doświadczeń streścić w jednym zdaniu i dawce, bo to nie możliwe. Wstępne proporcje na początku Ci napisałem, próbuj, próbuj, próbuj, ja dokładnie na tej zanęcie ogrywałem ludzi na dużych, słynnych zawodach, działa jak magnes nie tylko na karpie, pozdrawiam serdecznie 🍻
Nie bardzo, bo by za drobno wyszło. Niekiedy mielę śrutę kukurydzianą itp w młynku do kawy i wychodzi puszek. Ja potrzebowałem zanętę do methody i lepsze były troszkę grubsze frakcje. Gdybym używał jako zanętę do spławika, czy klasyka wiosną, lub jesienią, to pewnie tak bym zrobił. Dzięki za spostrzeżenia, pozdrawiam serdecznie.
Produkty zamówione czekamy i bedziemy mącić zanętę jak zwykle wartościowy filmek. Pozdrawiam
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie
Jeżeli chodzi o mielenie, to podejrzałem na filmie " Wędkarstwo Francuskie" i kupiłem dużą szlifierkę kontową { niedrogą} nóż wyciąłem ze starej tarczy i naostrzyłem , żona dała mi mały garnek i po zmontowaniu wszystkiego wyszedł mi mega młynek. Mieli wszystko od kukurydzy po pellety polecam pomajsterkować i gorąco pozdrawiam .a tak poza tym twoje filmy Grzegorzu są wartościowe i pomocne . Wszystkiego dobrego życzę.
Tak, Sebastian fajny młynek pokazał, jednak na ten moment zostanę przy blenderach, kiedyś pewnie zrobię sobie coś podobnego, ale teraz na nic nie mam czasu, takie życie. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za przypomnienie o tym garnko-młynku.
@@grzegorzkomorek77 Nie ma sprawy a z tym wolnym czasem to rzeczywiście jest na bakier, jeszcze raz pozdrawiam
Ja używam maszynki do mięsa z duzym sitkiem ,frakcje wychodzą mieszane sito pomaga je rozdzielić ,platki wsypuję do wiaderka i jako stempla uzywam młotka 200 gr. dalej sito i można sobie wybrać frakcje jakie ci aktualnie pasują .polowanie na okazje jak najbardzie jpolecam ,jak sie ma farta lub "dojście" .mozna za grosze kupic komponenty do zanet , kiedys udało mi się kupic 70 spodow do biszkoptów za 45 gr za sztukę jeszcze trochę mam ..pozdrowienia dla moczykijow.
Ja również korzystam z Twoich porad i od jakiś 2 miesięcy sam przygotowuję sobie zanętę ( około 12 wyjazdów). Muszę przyznać, iż na komercji zupełnie nie widzę gorszych wyników niż u sąsiadów, często nawet lepsze. Dużo eksperymentuję co jest fajne, jednakże do zanęt stosuję bardzo często glinę. W przyszłym tygodniu wybieram się na urlop nad rzekę i jestem ciekaw jakie będą wyniki na PZW ze swoich mieszanek. Komponowanie zanęt samo w sobie jest bardzo satysfakcjonujące, a jak są jeszcze z tego efekty..... Pozdrawiam serdecznie.
Świetnie, bardzo lubię, jak ktoś eksperymentuje i to skutecznie, pozdrawiam serdecznie.
👍 film jak zwykle mistrzostwo, oczekuje niecierpliwie tych 280 Gb.
Ja ostatnio jadę na bułce, ciastkach maślanych (oberwało mi się 3 kilogramami po terminie), gotowanej pszenicy oraz łubinie z dodatkiem kolendry i prażonymi, zmielonymi ziarnami konopi. Kleistość reguluję pelletem Aller Aqua (dodawanym w wadze 30% reszty mieszanki) i mielonymi płatkami owsianymi. Uderzają na to dość mocno liny, leszcze, płocie, wzdręgi i krąpie.
I tu mam pytanie, jak/czym przyciemnić mieszankę? Są zanęty Gardons Black (podobno cemna zanęta mniej straszy rybę), są czarne jak noc egipska. Zachodzę w głowę jak oni otrzymują ten kolor, nie wierzę by dorzucali mielonego węgla drzewnego (wydaje mi się że ryba nie lubi spalonego). Dodatek mielonych łupin z czarnego słonecznika może trochę poprawił by kolor, ale jak uzyskać taką czerń?
Jak zwykle pozdrawiam i czekam następnych materiałów. 💯🐟na🎣
Dziękuję za miłe słowa.
Co do tych kolorów, to ja mam trochę inne podejście. Każdy zbiornik jest specyficzny. Na jednym ryby lubią by kolor zanęty współgrał z dnem, na innym by zanęta się odróżniała. Jeżeli chcę łowić karpie na pizetwu, czy komercji kolor zanęty mojm zdaniem jasny temu gatunkowi pasuje, na starorzeczu liny - kolor zielony, no ale to oklepane, jednak faktycznie skuteczne. Gdy chcemy zmienić kolor, to dobre są barwniki spożywcze, może być Górka. Niekiedy gdy jest taka możliwość, to ziemia torfowa daje radę. Musisz sam sprawdzić na co lepiej ryby reagują, czy będzie to barwnik, ziemia torfowa, lub coś innego, bo chodzi tu też o smużenie tych składników itp, to już naprawdę wysoki level. Mieszanka uprażonych i zmielonych ziaren może przybrązowić zanętę, jednak trzeba uważać czy aromaty pasują.
To naprawdę ciężki temat i taki typowo zawodniczy, szacunek z mojej strony za tak profesjonalne podejście do tematu, bo gdy to opanujesz, to wyniki się znacznie polepszą, pozdrawiam serdecznie.
Jeszcze jedno. Jeżeli ryby dobrze reagują na pellet Aller aqua, to może warto go trochę zmielić i może wystarczy takie przyciemnieniemieszanki. Warto chyba od tego zacząć i dopiero barwniki itp, tak mi się wydaje.
Co do tych 280GB, to materiał na 5 filmików, bo muszę powycinać i pomontować do kupy, więc wyjdzie z tego odsetek, jeszcze raz pozdrawiam serdecznie.
@Grzegorz Komorek 1. Aromat mojej mieszanki jest nieco podobny do Grose Gardons'a, ale jestem pewien, że brak w nim tego składnika który Pan posiada - wywaru gożelnianego - ten zapach fermentacji to właśnie to czego mi brakuje, ale jak na razie będę szlifował to co mam (nie wiem czy żona by mnie nie wygoniła, gdybym jeszcze takiego "fermenta" zafundował)
2. Barwnik spożywczy, to może być strzał w 10! Dziękuję. Odpowiedż tak prosta, że aż wstyd, że sam na to nie wpadłem 🤦🏻♂️
3. Spróbuję pomielić także pellet, aller sam z siebie powoduje czarne "uziarnienie" w mieszance ale fakt, lepiej pokryje resztę masy zanęty, kiedy będzie w pyle.
Jak zwykle jest Pan nieocenioną składnicą wiedzy, raz jeszcze dziękuję!
Spróbuj dodać trochę melasy, tez przyciemni mieszankę.
A ja mam swoje pytanie skąd mam wiedzieć jaki jest kolor dna te 5-7metrow od brzegu? Skoro mam tak przygotować zanętę, to jak mam to poznać?
@@kfiatq to nie jest prosty temat i robi się to na tzw. "oko". Zależy czy łowisz na grunt, czy na spławik, jednak przy każdej z tych metod najlepiej wcześniej jest wygruntować podłoże. Jeżeli jest twarde, to znaczy, że masz żwir lub piasek i zanętę najlepiej zrobić jasną, jeżeli masz muł, to najczęściej zanętę trzeba przyciemnić. Są jednak odstępstwa i jasna zanęta na ciemnym dnie może zrobić dobrą robotę. Ja jeżdżę na te same zbiorniki od lat i wiem gdzie jakie kolory zanęt są dobre. Na nowej wodzie najlepiej zasięgnąć języka, lub poczytać jakieś materiały w necie, najczęściej jest w opisie łowiska, że zbiornik posiada piaszczyste dno, muliste, lub mieszane i wtedy wystarczy obstukać gruntomierzem by się zorientować co jest pięć, a co dziesięć. Ja tak robię i mam dobre wyniki i podczas prywatnego łowienia i podczas różnych zawodów. Na rzekach jest najczęściej dno piaszczyste (Wisła i jej dopływy, gdzie ja wędkuję), przez co na rzeki, na których łowię zawsze daję jasne zanęty, na kanałach nigdy nie łowiłem, to się nie określę, pozdrawiam serdecznie
Zanęta super pod warunkiem, że ma się dużo czasu na przygotowanie ,+wiele składników.Nie każdy posiada tyle przeterminowanych produktów 😂🐟 Pozdrawiam
To nie muszą być produkty przeterminowane, tylko sens pokazałem, pozdrawiam serdecznie 😀🐠
@@grzegorzkomorek77 To był tylko żart super patenciki szczególnie dodatek cynamonu stosuje od lat z wanilią do ciasta z kaszy manny, rewelacja.Wielokrotnie karpie brały jak opętane.Wedkarze pytali na jakie kulki proteinowe łowię.😂
@@marcinz3713 domyśliłem się, że to żart, dlatego odpisałem z uśmiechem, pozdrawiam serdecznie
Witam . Jestem szczęśliwym posiadaczem młynka z czasów PRL. Wsypuję na raz pół kg. I Jadę z koksem . Nie wiem z czego są ostrza chyba z jakiegoś Ruskonintu . Po mimo lat dalej są ostre !!!. Zanęty tworzone przez siebie są lepsze od kupnych , można je zawsze ukierunkować pod swoją wodę . A na zawodach dają mi tę ważną pewność co do przyjętych założeń . Pozwalając skupić się na technice i precyzji połowu .
Dokładnie zanęty swojskie są lepsze od kupnych, młynka zazdroszczę, pozdrawiam serdecznie
A ja narazie zanęcam pszenicą,pęczakiem,kasza manną,kuku,groch,... płatki teź prubowałem 😉Jeszcze zawsze coś znajdzie
Na wiśnie muszę spróbować kluski zanęcić😁🎣🐟🐟🦈🐋🐬🐳🎏
Pozdro
jeśli jest zrobiony z czarną mieloną bułką tartą i ciasteczkami owsianymi, nie trzeba smażyć bułki tartej z pszenicy
Witam! Zanęta super 😄💪🎣🎣🎣 wszystko zapisałem włącznie z prażeniem ziaren. Jedno pytanie... Co w takim przypadku na hak??? 🤔🤔🤔 Czy głównie nastawiając się na karpia konieczna jest mączka i wywar gorzelniany???
Co na hak?
To jest najtrudniejsze pytanie i ciężki wybór. Na pewno wawtersy, są idealne bo zbalansowane, czyli hak minimum 12 pozycjonuje przynętę, która "giba" się nad podajnikiem. Wawtersy to jest też temat taki, że nie wszystkie w praktyce są takie, jak w teorii. Moim zdaniem sprawdzone i najlepsze wawtersy są Ringersa i Feeder Baita. Dla mnie nie ma wypadu na ryby, jak nie mam Ringersa pomarańczowego i ambrozji z Feeder Baita. Na pizetwu można próbować jeszcze kukurydzę, która rzadziej sprawdza się na komercjach. Przynęty, czyli wawtersy 8mm są optymalne, bo można na nie łowić i małe 0,5kg ryby, oraz karpie i jesiotry kilkunasto kilogramowe.
Na karpia nie potrzebna jest mączka i wywar. Sam wywar moim zdaniem przyciąga dobrze leszcze i jesiotry, na karpie daj szczyptę cynamonu, to mój ulubiony dodatek w zanętach karpiowych, pozdrawiam serdecznie.
@@grzegorzkomorek77 Dziękuję za odpowiedz. Na pewno wszystkie dodatki zanętowe zakupie. Zastosuję według Pańskiego przepisu reszta to myślę metoda prób i błędów,każda woda jest inna ale cynamon pójdzie jak w dym.
Nieznane łowisko smieciówka oraz glina wiążąca i 3 dni łowienia, w każdym po kilkanaście ryb różnej wielkości po płocie średnie leszczyki duże łopaty, karasie
Dzień Dobry, ile szklanek mixu ziaren do tej porcji bazy? Dziękuję, Pozdrawiam :)
To zależy od pory roku i łowiska. W pełni sezonu można dać całą porcję widoczną na filmie o miksie ziaren, w chłodne okresy połowę, a niekiedy 1/4 tamtej dawki. "Bezpiecznie" będzie dać na tą porcję 2 szklanki, jak ryby będą dobrze reagować, to te dawki można zwiększać, pozdrawiam serdecznie.
Witam! 😄 Pytanie techniczne czy konieczne jest użycie sit??? Czy tylko zmielenie płatków kuku w blenderze wystarczy?
Wystarczy. Tu miałem problem z awarią urządzenia i przetarłem przez sito. Ja zawsze używam sit, jednak to mega konieczne nie jest, pozdrawiam serdecznie
@@grzegorzkomorek77 Bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 🎣🎣🎣
@@grzegorzkomorek77 Jeszcze mam takie pytanie zanęta czyli cała baza bułka, płatki, biszkopty, ziarna zmielone z opisu i cynamon czy raczej tak jak wyżej +wywar+mączka +cynamon??? 🤔🤔😳😳😳😅🎣🎣
@@gustavklimt2390 a to zależy na co, czyli spławik, klasyk, metoda? I na jaki gatunek ryb?
@@grzegorzkomorek77 powiedzmy dwa warianty sam karp i mieszany połów w zależności co wejdzie w zanętę czyli karp, leszcz,karaś... Na metodę
I jaka ilość wody na 1 kg gotowej zanęty?
A z tą mączką rybną w jakim sensie szklanka mączki rybnej do połowy zanęty a nie ( całej ) ?
Bo całość podzieliłem na dwie porcje, do jednej dałem mączkę, do drugiej nie. Tą bez mączki a z cynamonem łowiłem same karpie, tą z mączką różne gatunki. Śmieciówka to zanęta najlepsza pod słońcem, wymyśliłem ją przypadkiem, a dzięki niej wygrywałem już zawody i kilku moich "uczniów" prywatnie i na zawodach osiąga bardzo dobre efekty, pozdrawiam serdecznie.
@@grzegorzkomorek77 a mogę nie dodawać mączki rybnej ? Robiąc tą zanętę ?
Będą brały też leszcze płocie ?
@@adamp5632 właśnie to jest zanęta na wszystkie gatunki, bo składniki przyciągają wszelkie ryby, jak domoczysz delikatnie, to dobrze pracuje wabiąc płocie, lub obsypując podajnik do methody, jak mocniej domoczysz, by nie windowała, to połowisz leszczy.
@@adamp5632 nie musisz dodawać mączki, bez niej też dobrze połowisz, szczególnie na pzw
Rozumiem, że gdyby blender działał to sito niepotrzebne?
Tak. Jednak gdy chcemy, by w zanętę weszły większe ryby, to można się "poświęcić" i przetrzeć na sicie. To idzie błyskawicznie, pozdrawiam serdecznie
Będzie działać z dipami?
Oczywiście, jednak to jest kompletna zanęta, na zawodach feedersklep.pl spisała mi się wyśmienicie, będę chciał o tym krótki materiał zrobić, pozdrawiam serdecznie
Cześć, co masz za kolowrotki?
Cześć. Na tym materiale używałem kołowrotków Okuma Custom Black Feeder CLX-55f. Pracują bardzo przyjemnie i delikatnie, no i nie wymiękają przy bonusach, a kosztują bardzo mało.
@@grzegorzkomorek77 dzięki wielkie, obejrzałem ten filmik do końca i zostawiłem suba od razu
Skąd Pan bierze proporcje?
Domyślam się że z doświadczenia, a tak na serio?
Proporcje same się robią z tzw "potrzeby". Teraz mogę sobie pozwolić na różne opcje zanętowe, bo już wiem co z czym pasuje i ile trzeba by było danych składników użyć, by osiągnąć zakładany efekt (smużenie, kleistość itp). "Swojskie" zanęty zawsze będą przyciągać lepiej ryby, które tak jak ludzie wolą zjeść coś zrobionego z naturalnych składników, niż pakowańce nafaszerowane chemią. Patrząc na różne firmy niektóre zanęty tak walą chemią, że się dziwię jak to można kupować i wrzucać do wody.
Serio to wszystko to tylko szczypta pasji, chęci, doświadczenia i szczęścia, pozdrawiam serdecznie 😉
To wcale nie jest śmieciowa zanęta !
Marzy mi się, aby przynajmniej połowa kupnych zanęt była takiej jakości jak Twoja.
Problem z Twoją recepturą jest tylko jeden.....koszt za 1 kg gotowego miksu. Zapewne jest wysoki.
Sam robię bazę zanętową od zawsze i nigdy nie przekroczyłem 2,00 zł/kg.
Zaopatruję się zawsze w punktach dla rolników (pasze etc) Jest tanio, ale są to zakupy hurtowe.
Trzeba kupić cały worek produktu. Na kilogramy tam nie sprzedają.
Moglbym prosic dokladne proporcje zanety
Wszystko powiedziałem i pokazałem na filmie. Kilka minut oglądania Patryku i będziesz wiedział, pozdrawiam serdecznie
Trochę się dziwię Grzesiu. Limit czasu na film, a Ty czas marnujesz demonstrując gniecenie płatków i biszkoptów na sicie bo wysiadł blender. Zamiast tego pokazu lepiej było pokazać przez moment planszę z procentowym składem mieszanki. Zawsze można film zatrzymać i odpisać z planszy. A tak to po odsłuchaniu zostało mi w pamięci piąte przez dziesiąte. Mówisz o karpiach i jesiotrach tzn , że łowisz na komercyjnych wodach. A tam ryby biorą "dziwacznie" - zależnie jak są karmione.
To była zanęta zrobiona "z marszu" i w ten sam sposób filmik. Procentowy skład omówiłem, jest to też wszystko pokazane, nic nie ukrywam. Ta zanęta sprawdza się wszędzie, tą właśnie zanętę zrobiłem sobie na ogólnopolskie półfinały z feedersklep.pl i ryby miałem non stop, tylko technicznie skiepściłem łowienie, dlatego tylko otarłem się o finał. Opiszę to w podsumowaniu sezonu, za uwagi dziękuję, będę starał się poprawić jakość filmików i wstawiać tabele, to jest dobry pomysł, jak w programach kulinarnych. Jeżeli chcesz zrób sobie z tej propozycji, co ja na filmie i podziel na kilka wyjazdów. Na półfinałach ta zanęta ściągnęła mi jako pierwszemu karpia i pracowała non stop, nawet Marcin Kubalak podkreślał, że u nikogo tak zanęta nie pracuje, jak moja. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za uwagi.
A ten miks z ziaren ile dać bo tego nie powiedziałeś ?
Im cieplejsza woda, tym więcej, nawet 10-20%. Teraz to 3-4% objętości. Podawanie dawek to trochę "wróżenie" z fusów, trzeba samemu zobaczyć jak ryby na to reagują na danej wodzie. Zrób jedną zanętę dając 5% a drugą dając 15% i zobaczysz, na co lepiej reagują na Twojej wodzie. Nie da się kilkunastu lat doświadczeń streścić w jednym zdaniu i dawce, bo to nie możliwe. Wstępne proporcje na początku Ci napisałem, próbuj, próbuj, próbuj, ja dokładnie na tej zanęcie ogrywałem ludzi na dużych, słynnych zawodach, działa jak magnes nie tylko na karpie, pozdrawiam serdecznie 🍻
@@grzegorzkomorek77 z pana filmików się dowiedziałem że tak na 1kg zanęty gdzieś jedna szklanka tego będę się stosował
@@adamp5632 super. Najważniejsze próbować. Jak ktoś późną tą zanętę, będzie miał najlepsze wyniki, lepsze niż na zanętach sonu 🍻
@@grzegorzkomorek77 akurat dopiero na wiosnę będę robił tą zanęte bo teraz zimno 😅
Trzeba było zmielić w młynku do kawy
Nie bardzo, bo by za drobno wyszło. Niekiedy mielę śrutę kukurydzianą itp w młynku do kawy i wychodzi puszek. Ja potrzebowałem zanętę do methody i lepsze były troszkę grubsze frakcje. Gdybym używał jako zanętę do spławika, czy klasyka wiosną, lub jesienią, to pewnie tak bym zrobił. Dzięki za spostrzeżenia, pozdrawiam serdecznie.
@@grzegorzkomorek77 Prawda ,ale ja mielę w młynku do kawy, robię to pulsacyjnie ,tak po dwie sekundy, sprawdzając grubość.😁 . Pozdrawiam
Ryby biora jak sa w wodzie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Yyyyyyy