Відкриття виставки "Олександр Мишуга - король тенорів". До 170-річчя від дня народження співака

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 вер 2024
  • Ім’я Олександра Мишуги сяяло в сузір’ї найвідоміших оперних співаків світу кінця ХІХ - початку ХХ ст. Його незвичайної краси рівний у всіх регістрах голос полонив слухачів глибокою задушевністю, експресивністю, культурою виконання. “Карузо заливав блиском металу, а Мишуга - чарував”, - писали сучасники.
    Олександр Мишуга народився 7 червня 1853 року в містечку Новий Витків Радехівського повіту на Львівщині. Вокальну освіту здобував у класі професора Валерія Висоцького у Львові та у професора Джованні в Мілані. Оперний дебют співака відбувся 13 вересня 1880 р. на сцені театру Скарбека в ролі Стефана опері С. Монюшка “Страшний двір”. 1883 року він з успіхом вперше виступив в Італії, в місті Форлі в опері Флотова “Марта”. Так розпочалася блискуча кар’єра Мишуги.
    У сезоні 1883/1884 рр. Олександр Мишуга співав на сцені театру Скарбека в операх “Фауст” Ш.Ґуно, “Лючія ді Лямермур” та “Фаворитці” Ґ. Доніцетті, “Гальці” С. Монюшка. У 1884 році Мишуга підписав контракт з Великим варшавським театром. Українському артистові аплодували Львів і Варшава, Відень і Санкт-Петербург, Рим і Берлін, Прага і Київ.
    4 жовтня 1900 року у Львові відбулася знаменна подія - вперше піднялась завіса нового оперного театру. Олександра Мишугу запросили для участі у виставах першого оперного сезону. У день відкриття театру артист виступив у виставі “Янек” В. Желенського, де виконав головну партію, написану спеціально для нього.
    Артистична кар’єра Олександра Філіппі-Мишуги тривала понад 30 років. Він виступав не тільки на оперній, але й концертній сцені. Значне місце в його концертному репертуарі займала українська музика. Славетний співак був палким шанувальником і популяризатором творчості корифея української музики Миколи Лисенка.
    Олександр Мишуга був також і талановитим педагогом. Викладав вокал у музичній школі М. Лисенка в Києві, у Варшаві, Римі, а в останні роки відкрив школу співу у Стокгольмі. З його класу вийшли відомі українські та польські співаки - О. Парахоняк, М. Микиша, М. Тессейр-Донець, М. Гребінецька, Я. Королевич-Вайдова, С. Забелло-Мазуркевич.
    Перебуваючи на вершині слави, Олександр Мишуга ніколи не забував про свою Батьківщину, матеріально підтримував талановитих земляків і українські освітні та культурні інституції. Доброчинні справи співака є окремою сторінкою його життєвого шляху.
    Помер Олександр Мишуга на чужині, у Фрайбурзі, 9 березня 1922 року.
    Виставка побудована на матеріалах фондової колекції Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької та Меморіального музею Станіслава Людкевича.
    Анна Якимишин, куратор виставки
    Музика в цьому відео:
    Співає Олександр Мишуга. Франческо Паоло Тості “Vorrei morire”.
    Запис 1911 р., Gramophone. • Aleksandr Filippi-Mysz...
    Камера, монтаж - Роксоляна Пасічник

КОМЕНТАРІ •