Witam Beleczki są bardzo pomocne przy tworzeniu odkładów, bo mi nie ucieka pszczoła podczas ich robienia, czy w czasie transportu. Ponadto w pewien sposób zabezpieczają przed stratami ciepła, co jest bardzo ważne przy odkładach tworzonych w pierwszej dekadzie maja gdy temp.w nocy spadają poniżej zera. Ja również pozdrawiam....
Oglądam kolejny Pana filmik,,,, bardzo dokładnie Pan wszystko tłumaczy ,. SUB zostawiam i czekam na nowe filmiki ,ps. chciałbym założyć taką mini pasiekę 4-5,uli . jakie ule Pan poleca. Jestem z południa Krakowa, w miejscowości,,, Izdebnik ,, jest produkcja uli drewnianych , interesuje mnie taki 6,cio.. ramkowy co Pan o tym sądzi, było by mi miło gdyby mi Pan odpisał w komentarzu ,,, Pozdrawiam z Krakowa 🙋.
Dzieki za film. Bardzo duzo wiadomosci. Czy podłożenie pustego korpusu pod korpus z odkładem na 7 ramkach na czarno bedzie ok ? w ulu wlkp z dennica osiatkowana?
Onufry Jan Zagłoba Pszczoły w ulach wlkp. korpusowych można zimować w trzech kombinacjach zacznę od najgorszej .....do najlepszej! 1) zimowanie na 1 korpusie tj. 7do 8 ramek na dennicy. 2) zimowanie na 1 korpusie tj.7do 8 ramek z tym że podkładamy nie cały korpus lecz półkorpus (może być z ramkami lub bez). 3)zimowanie na dwóch korpusach gniazdowych w układzie 6x6 lub 7x7 ramek (najlepsza opcja). Jesienią pszczoły są w dolnym korpusie a zimą stopniowo przechodzą do góry gdzie jest najcieplej. Wybór należy do Pana.......! Pozdr...
Witam Panie Piotrze, Doskonały film i mnóstwo informacji! Sam posiadam 2 późne odkłady i martwiłem się o ich los oraz o to czy odpowiednio z nimi postępuje aby przygotować je do zimy w krótkim czasie, dodam również, że jest to mój początek z pszczołami. Pszczoły posiadają w tej chwili 6 ramek wielopolskich w ulach styropianowych ale obsiadają tak naprawdę 5. Do zimy zacząłem karmić 20 sierpnia wieczorem. Czy mógłbym Pana prosić o radę czy próbować je zimować w takiej ilości jak są obecnie czy może próbować połączyć te odkłady aby miały większą szansę na udaną zimowlę ? Szczerze wolałbym zachować obie rodziny i obie matki ale brak mi doświadczenia i nie wiem jakie postępowanie będzie najwłaściwsze. Będę wdzięczny za każdą radę.
Jose Antonio Dziękuję za pozytywny odbiór i komentarz do tego filmiku. Najlepiej byłoby wzmocnić te odkłady czerwiem krytym zabranym z innych rodzin.Jeżeli nie mamy takiej możliwości to delikatnie karmimy te rodzinki rzadkim syropem 1/1 cukier woda. Wg mnie za wcześnie zaczął Pan karmić na zimę (20 sierpnia). Przy małym gnieżdzie duże dawki syropu zaleją wolne komórki i matki nie będą miały gdzie czerwić. Ja bym jeszcze odczekał i karmienie zimowe zaczął po 1 września.(kończymy do 15 września) Pozwoli to matce złożyć jeszcze kilka tyś jajeczek z których w połowie m-ca zaczną wygryzać się młode pszczoły. Jeżeli będzie ciepła i długa jesień to również słabsze rodziny(odkłady) powinny dojść do siły. Pamiętajmy jedynie o leczeniu pszczół od warrozy. Dodam jeszcze że możemy im dodatkowo pomóc , ustawiając ramki na zabudowę ciepłą (równolegle do wylotu). Słabsze rodzinki powinno się zimować na pełnej dennicy( nie na siatce) z ewent. otwartym pajączkiem w powałce. Corocznie robię dla siebie odkłady po pożytku i zimują mi bardzo dobrze. Czasami ten słabszy niby na pozór odkład ma większą wartośc biologiczną (więcej młodej pszczoły) , niż rodzina produkcyjna w której wiekszośc stanowią pszczoły popożytkowe, które i tak zginą przed zimą w pażdzierniku czy listopadzie. Pozdrawiam.....
Bardzo dziękuję Panu za odpowiedź. Niestety nie mam możliwości dołożenia czerwia ponieważ są to moje pierwsze rodzinki pszczele i nie mam silniejszych które mogłyby je wspomóc. W takim układzie wycofałem im chwilowo pokarm zimowy i wstrzymam się z nim jeszcze kilka dni żeby pozostawić matce miejsce do czerwienia. Co do zimowania to również chciałem je zimować na otwartej dennicy osiatkowanej z podstawionym korpusem nadstawkowym pod spodem. A czy nie sądzi Pan, że dobrą alternatywą byłoby zimowanie np. na dennicy osiatkowanej przysłoniętej o połowę zamiast na zamkniętej i z odsłoniętym pajączkiem ? Generalnie myślę o tym, że ciepłe powietrze idzie do góry więc przez otwarty pajączek w powałce będą większe straty ciepła niż jeżeli pozostawiłbym np. do połowy przysłoniętą dennicę, w takim układzie wilgoć której w ulu styropianowym na pewno jest sporo miała by gdzie spływać przez otwór. Najserdeczniejsze pozdrowienia.
Witam Panie Kamilu! Każdy ma możliwość pokazania czy mu się podoba lub nie. Zdecydowanie wolałbym merytoryczną dyskusję w tym temacie! Pozdrawiam.......
@Kamil G. Dziekuje za slowa otuchy dla Pana Piotra. Bez tego pewnie gosc by sie zalamal i przestal krecic ciekawe filmy. Czy pan jest szwagrem p.Stanczuka? Moze rodzina? Czlowieku jak jak dlugo nikt autora nie wyzywa to należy inne opinie akceptowac. Jak jestes taki wrazliwy to nie wsadzaj na YT. filmow lub jest taka opcja "blokada komentarzy" Milego dnia!
Wydaje mi się że Pan Piotr sobie radzi w kontaktach międzyludzkich i nie musisz go w tym wyręczać. Od mojej rodziny racz się odczepić i mnie nie wżeniaj w rodzinę Stańczuka czy kogośtam. Poza tym, gdzieś napisałem że nie toleruje czyichś opinii? Nie, bo żadnych tu nie ma, jest tylko anonimowy hejt. Póki co to Ty tu jesteś nadwrażliwy. Ciebie pewnie boli dupa bo komuś za dobrze idzie? :) Pewnie pszczoły za żółte?
@Kamil G. Czlowieku czy ty rozumiesz co znaczy "@Kamil G". Jak nie wiesz to ci powiem . Kamil G to TY, nie p. Piotr TO TY!!!!. Moje rady sie tycza Ciebie, rezumiesz.? Czytaj ze zrozumieniem! A dlaczego 30 lapek w dol, to mnie g..no obchodzi. Nikt mnie nie zmusza aby ten film ogladac,. Czytam koments bo mozna cos sie dowiedziec jak inni to robia, nie zawsze tak jak na filmie. Niestety od takich jak ty, nic sie nie dowiem. Dlaczego?. Ano dlatego ze film jest o pszczolach a Ty pir.....lisz o ludziach. Milego dnia.
krzysztof 27 Jeżeli wcześniej karmiliśmy na rozwój, to jest to ilość w zupełności wystarczająca, myślę tu o pszczole kraińskiej. Przy Buckfascie czy pszczole włoskiej Apis melifera ligustica dorzuciłbym jeszcze ze 3kg. Pszczoły zużywają podczas zimowli od 7 do 8kg miodu (syropu,inwertu), pozostałe 4 do 5 kg to tzw. żelazny zapas który musi być cały czas w ulu na przedwiośniu w marcu. Pozdrawiam.
Najgorsze jest to że zacząłem już 12 sierpnia podkarmiać a powinno być 20 sierpnia. Rozwojowe podkarmianie było tylko może za krótko. Taki mam sezon że muszę mocno przyspieszyć. Na pewno nie jest to korzystne dla pszczół. Matka Buckfast. Też miałem na myśli jeszcze na koniec te dodatkowe 3kg a może więcej. A czy końcem października można coś jeszcze dołożyć?
Super! Dzięki za konkretny filmik.
Bardzo dobry filmik. Wiele info wnosi dla początkujących. Pozdrawiam.
Świetny filmik i masa ciekawych podpowiedzi dla początkujących tak trzymać.
Super przedszkole.
Pozdrawiam.
Witam widzę że nie tylko ja stosuję beleczki i powałki w odkładach. Super filmik krótki,ale dużo informacji.Pozdrawiam
Witam
Beleczki są bardzo pomocne przy tworzeniu odkładów, bo mi nie ucieka pszczoła podczas ich robienia, czy w czasie transportu.
Ponadto w pewien sposób zabezpieczają przed stratami ciepła, co jest bardzo ważne przy odkładach tworzonych w pierwszej dekadzie maja gdy temp.w nocy spadają poniżej zera.
Ja również pozdrawiam....
Oglądam kolejny Pana filmik,,,, bardzo dokładnie Pan wszystko tłumaczy ,. SUB zostawiam i czekam na nowe filmiki ,ps. chciałbym założyć taką mini pasiekę 4-5,uli . jakie ule Pan poleca. Jestem z południa Krakowa, w miejscowości,,, Izdebnik ,, jest produkcja uli drewnianych , interesuje mnie taki 6,cio.. ramkowy co Pan o tym sądzi, było by mi miło gdyby mi Pan odpisał w komentarzu ,,, Pozdrawiam z Krakowa 🙋.
Klasa, tak trzymaj. Wszystko zaplanowane i wg standardow. Lapkami sie nie przejmuj, to nie nasza liga. Pozdrawiam
?
Witam bardzo fajny film.mam pytanie czy z majowego odklad można zrobić ponownie w lipcu i jak długo podkarmiac.
Witam mam pytanie czy w ulu może być więcej niż 1 matka?
Dzieki za film. Bardzo duzo wiadomosci. Czy podłożenie pustego korpusu pod korpus z odkładem na 7 ramkach na czarno bedzie ok ? w ulu wlkp z dennica osiatkowana?
Onufry Jan Zagłoba
Pszczoły w ulach wlkp. korpusowych można zimować w trzech kombinacjach
zacznę od najgorszej .....do najlepszej!
1) zimowanie na 1 korpusie tj. 7do 8 ramek na dennicy.
2) zimowanie na 1 korpusie tj.7do 8 ramek z tym że podkładamy nie cały korpus lecz półkorpus (może być z ramkami lub bez).
3)zimowanie na dwóch korpusach gniazdowych w układzie 6x6 lub 7x7 ramek (najlepsza opcja).
Jesienią pszczoły są w dolnym korpusie a zimą stopniowo przechodzą do góry gdzie jest najcieplej.
Wybór należy do Pana.......!
Pozdr...
Dzieki za odpowiedz. Ciekawi mnieczy zimowla z podłozonym całym pustym korpusem zamiast połówki byłaby złym pomysłem ?
Witam Panie Piotrze,
Doskonały film i mnóstwo informacji! Sam posiadam 2 późne odkłady i martwiłem się o ich los oraz o to czy odpowiednio z nimi postępuje aby przygotować je do zimy w krótkim czasie, dodam również, że jest to mój początek z pszczołami. Pszczoły posiadają w tej chwili 6 ramek wielopolskich w ulach styropianowych ale obsiadają tak naprawdę 5. Do zimy zacząłem karmić 20 sierpnia wieczorem. Czy mógłbym Pana prosić o radę czy próbować je zimować w takiej ilości jak są obecnie czy może próbować połączyć te odkłady aby miały większą szansę na udaną zimowlę ? Szczerze wolałbym zachować obie rodziny i obie matki ale brak mi doświadczenia i nie wiem jakie postępowanie będzie najwłaściwsze. Będę wdzięczny za każdą radę.
Jose Antonio
Dziękuję za pozytywny odbiór i komentarz do tego filmiku.
Najlepiej byłoby wzmocnić te odkłady czerwiem krytym zabranym z innych rodzin.Jeżeli nie mamy takiej możliwości to delikatnie karmimy te rodzinki rzadkim syropem 1/1 cukier woda.
Wg mnie za wcześnie zaczął Pan karmić na zimę (20 sierpnia).
Przy małym gnieżdzie duże dawki syropu zaleją wolne komórki i matki nie będą miały gdzie czerwić. Ja bym jeszcze odczekał i karmienie zimowe zaczął po 1 września.(kończymy do 15 września)
Pozwoli to matce złożyć jeszcze kilka tyś jajeczek z których w połowie m-ca zaczną wygryzać się młode pszczoły.
Jeżeli będzie ciepła i długa jesień to również słabsze rodziny(odkłady) powinny dojść do siły.
Pamiętajmy jedynie o leczeniu pszczół od warrozy.
Dodam jeszcze że możemy im dodatkowo pomóc , ustawiając ramki na zabudowę ciepłą (równolegle do wylotu).
Słabsze rodzinki powinno się zimować na pełnej dennicy( nie na siatce) z ewent. otwartym pajączkiem w powałce.
Corocznie robię dla siebie odkłady po pożytku i zimują mi bardzo dobrze.
Czasami ten słabszy niby na pozór odkład ma większą wartośc biologiczną (więcej młodej pszczoły) , niż rodzina produkcyjna w której wiekszośc stanowią pszczoły popożytkowe, które i tak zginą przed zimą w pażdzierniku czy listopadzie.
Pozdrawiam.....
Bardzo dziękuję Panu za odpowiedź.
Niestety nie mam możliwości dołożenia czerwia ponieważ są to moje pierwsze rodzinki pszczele i nie mam silniejszych które mogłyby je wspomóc.
W takim układzie wycofałem im chwilowo pokarm zimowy i wstrzymam się z nim jeszcze kilka dni żeby pozostawić matce miejsce do czerwienia.
Co do zimowania to również chciałem je zimować na otwartej dennicy osiatkowanej z podstawionym korpusem nadstawkowym pod spodem.
A czy nie sądzi Pan, że dobrą alternatywą byłoby zimowanie np. na dennicy osiatkowanej przysłoniętej o połowę zamiast na zamkniętej i z odsłoniętym pajączkiem ?
Generalnie myślę o tym, że ciepłe powietrze idzie do góry więc przez otwarty pajączek w powałce będą większe straty ciepła niż jeżeli pozostawiłbym np. do połowy przysłoniętą dennicę, w takim układzie wilgoć której w ulu styropianowym na pewno jest sporo miała by gdzie spływać przez otwór.
Najserdeczniejsze pozdrowienia.
Witam, nie polecam styroduru, silne pszczoły strasznie te ule dziurawią. Pozdr
Widzę, że Twoje filmiki też opanowali internetowi turbo-pszczelarze alfa i minusują, bo pewnie gorczyca za żółta, albo ule zbyt drewniane.
Witam Panie Kamilu!
Każdy ma możliwość pokazania czy mu się podoba lub nie.
Zdecydowanie wolałbym merytoryczną dyskusję w tym temacie!
Pozdrawiam.......
Kamil G. Im
@Kamil G. Dziekuje za slowa otuchy dla Pana Piotra. Bez tego pewnie gosc by sie zalamal i przestal krecic ciekawe filmy. Czy pan jest szwagrem p.Stanczuka? Moze rodzina?
Czlowieku jak jak dlugo nikt autora nie wyzywa to należy inne opinie akceptowac. Jak jestes taki wrazliwy to nie wsadzaj na YT. filmow lub jest taka opcja "blokada komentarzy" Milego dnia!
Wydaje mi się że Pan Piotr sobie radzi w kontaktach międzyludzkich i nie musisz go w tym wyręczać. Od mojej rodziny racz się odczepić i mnie nie wżeniaj w rodzinę Stańczuka czy kogośtam. Poza tym, gdzieś napisałem że nie toleruje czyichś opinii? Nie, bo żadnych tu nie ma, jest tylko anonimowy hejt. Póki co to Ty tu jesteś nadwrażliwy. Ciebie pewnie boli dupa bo komuś za dobrze idzie? :) Pewnie pszczoły za żółte?
@Kamil G. Czlowieku czy ty rozumiesz co znaczy "@Kamil G". Jak nie wiesz to ci powiem . Kamil G to TY, nie p. Piotr TO TY!!!!. Moje rady sie tycza Ciebie, rezumiesz.? Czytaj ze zrozumieniem! A dlaczego 30 lapek w dol, to mnie g..no obchodzi. Nikt mnie nie zmusza aby ten film ogladac,. Czytam koments bo mozna cos sie dowiedziec jak inni to robia, nie zawsze tak jak na filmie. Niestety od takich jak ty, nic sie nie dowiem. Dlaczego?. Ano dlatego ze film jest o pszczolach a Ty pir.....lisz o ludziach. Milego dnia.
Ile według Pana powinien mieć zapasu zimowego odkład wielkopolski na 9 ramkach? Czy 12kg cukru jest wystarczające?
krzysztof 27
Jeżeli wcześniej karmiliśmy na rozwój, to jest to ilość w zupełności wystarczająca, myślę tu o pszczole kraińskiej.
Przy Buckfascie czy pszczole włoskiej Apis melifera ligustica dorzuciłbym jeszcze ze 3kg.
Pszczoły zużywają podczas zimowli od 7 do 8kg miodu (syropu,inwertu),
pozostałe 4 do 5 kg to tzw. żelazny zapas który musi być cały czas w ulu na przedwiośniu w marcu.
Pozdrawiam.
Najgorsze jest to że zacząłem już 12 sierpnia podkarmiać a powinno być 20 sierpnia. Rozwojowe podkarmianie było tylko może za krótko. Taki mam sezon że muszę mocno przyspieszyć. Na pewno nie jest to korzystne dla pszczół. Matka Buckfast. Też miałem na myśli jeszcze na koniec te dodatkowe 3kg a może więcej. A czy końcem października można coś jeszcze dołożyć?
ile cukru dajesz na taki odkład?
Bk Waldek
Do tej pory dostały 5 litrowych dawek syropu w proporcji cukier/woda 1/1.
Karmimy co 4-5dni.
Iak. zrpbiś ul