Poradnik nawozowy - jakie są rodzaje nawozów, jak nawozić rośliny

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 тра 2022
  • #nawozy #NaturalneNawozy
    W tym odcinku przybliżamy temat nawozów i nawożenia. Jakich nawozów używać? Jak używać nawozów, jakie nawozy wybrać? Kiedy nawozić rośliny? Jeśli takie pytania kłębią się w Twojej głowie, koniecznie obejrzyj ten film. Mamy nadzieję, że rozwieje Twoje wątpliwości i sprawi, że będziesz bardziej świadomie nawozić rośliny w swoim ogrodzie.
    ► zobacz ofertę nawozów w naszym sklepie
    ►►►sklep.twojogrodnik.pl/pl/c/Na...
    wióry rogowe: sklep.twojogrodnik.pl/pl/p/WI...
    #nawozy #nawożenie
    ►zapisz się na nasz newsletter by dostawać powiadomienia o artykułach o nawożeniu i skorzystaj z DARMOWEGO kursu "3 kroki do lepszego ogrodu" ►►►www.subscribepage.com/kurs3kroki
    ►"Planer zaradnego ogrodnika"
    ►►► sklep.twojogrodnik.pl/pl/p/Pl...
    ►tutaj możesz kupić nasze książki i saszetki
    ►►► sklep.twojogrodnik.pl
    ♯ SOCIAL MEDIA
    ►Facebook / twojogrodnikporadnik
    ►Instagram / twoj.ogrodnik
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 58

  • @Helena-v4t
    @Helena-v4t 24 дні тому

    😊Dziękuję za przydatne informacje.

    •  23 дні тому

      Super, bardzo dziękuję za komentarz 😁

  • @Justa9495
    @Justa9495 Рік тому +2

    Dzień dobry 😊 jak w gąszczu możliwości nawozowych zachować zdrowy rozsądek? 😉 Jak nawozić, czym i jak czesto, żeby nie przesadzić? Czy mieszać nawozy (o czym była mała wzmianka w filmie).? Co do jakich roślin - warzyw, drzew ozdobnych czy owocowych itd.?
    Może nagrają panie aktualizujący film w tym roku 2023?
    Dziękuję za tę dawkę wiedzy i pozdrawiam! 🙂

  • @beatabeata8894
    @beatabeata8894 2 роки тому +1

    Super 🥰

  • @teresamucka9051
    @teresamucka9051 2 роки тому +3

    witam serdecznie dzieki za porady pozdrawiam goraco dla pani i pani lucyny ☕☕💚💚

    •  2 роки тому

      Dziękujemy!

  • @jolantarokoszewska5358
    @jolantarokoszewska5358 2 роки тому +2

    Dziekuje za cenne informacje, zycze udanego tygodnia. Pozdrawiam ❤🌻

  • @agnieszkakrajewska5184
    @agnieszkakrajewska5184 2 роки тому

    Witam i dziękuję za porady pozdrawiam serdecznie

  • @ogroddlaoszczednych
    @ogroddlaoszczednych 2 роки тому +1

    Super odcinek ja na samym początku nawożę rośliny nawozami składnikowymi, a później już tylko gnojówki .W warzywniku tylko gnojówki obornik i kompost.Pozdrawiam.

  • @jolantadurasiewicz1281
    @jolantadurasiewicz1281 2 роки тому +2

    Dziękuję za cenne informacje, serdeczne pozdrowienia i życzę miłego i słonecznego tygodnia.🥰🌞

  • @bernadetakreft3741
    @bernadetakreft3741 2 роки тому +1

    Dziękuję bardzo

    •  2 роки тому

      My także dziękujemy!

  • @latwWaliiyearsinWales
    @latwWaliiyearsinWales 2 роки тому +8

    Dzień dobry, mój sąsiad hoduje krowy, więc mam dostęp do obornika. Stosuję go już od kilku lat, rośliny rosną pięknie.I z sąsiadami nie ma problemu bo to wieś więc wszędzie roznosi się zapach natury 😀Pozdrawiam ciepło Aneta 🌻

    •  2 роки тому +1

      Znam takie wsie, że jednak ludziom przeszkadza zapaszek, hehehe no ale super, że obornik od sąsiada, bo sprawdzony, pewny i zawsze pod ręką!

  • @danutakepinska8442
    @danutakepinska8442 2 роки тому +1

    Ważny temat.😍 Dzięki

    •  2 роки тому +2

      Bardzo ważny i trudny dla osób początkujących

  • @katarzynazwolinska7717
    @katarzynazwolinska7717 2 роки тому +5

    Dzień dobry, dziękuję za film. W kwietniu na rabaty ozdobne sypnęłam mieszankę obornika granulowanego, wiór rogowych i mączki bazaltowej. Zagony warzywne zakładałam w tym roku, wiec trochę inna ścieżka postępowania :), kompost itp. Aktualnie robi się gnojówka z żywokostu, gnojowica z obornika granulowanego, na wyjątkowo gruby trafiłam. Oprócz tego robię biohumus z własnego wermikompostu. Ponieważ żywokostu mam mało, a za płotem łan podagrycznika, niestety wkrada się też do ogrodu..., zrobię z niego gnojówkę, podobno bogaty w potas. Pozdrowienia dla Mamy Lucyny!

    •  2 роки тому +2

      Ale super :-)

  • @aniab4166
    @aniab4166 2 роки тому +1

    Pozdrawiam serdecznie moje panie 👍🤭❤️😁🌺🌺🌺❤️

  • @izabelagoralska2354
    @izabelagoralska2354 2 роки тому +1

    Bardzo ciekawy odcinek dużo ważnych informacji. Pozdrawiam

    •  2 роки тому

      Dziękujemy! :)

  • @agnetaandersson5558
    @agnetaandersson5558 2 роки тому

    Hej Alicja❤
    Dobry odcinek.
    Pozdrawiam serdecznie❤🥰 Lucynka

    •  2 роки тому

      Dziękujemy :)

  • @renataszymanska2295
    @renataszymanska2295 2 роки тому +3

    Nie ma nawozów jesiennych, to tylko reklama. Ważna jest wiedza, że na wiosnę należy stosować azotowe, potem wieloskładnikowe w kolejnej dawce. Badania gleby można zrobić, ale tylko rolnicy robią a taki działkowicz to niekoniecznie. Najważniejsze jest również wapnowanie, bo gleby w Polsce są bardzo zakwaszone przez deszcze i nie tylko - roślina potrzebuje ogólnie magnezu i wapnia, te składniki również poprawiają przyswajalność innych składników pokarmowych zawartych w nawozach. Największą zawartość azotu % ma mocznik, saletra amonowa, saletrzak - nie obornik, on ma bardzo małą zawartość procentową azotu. Trzeba szukać nawozów z dużą zawartością procentową składnika pokarmowego w 1 kg. Bo co z tego że kupimy nawóz, który ma małą zawartość składnika, po pierwsze jest on słaby po drugie trochę tańszy, ale trzeba go więcej posypać bo jest mały udział czystego składnika. Tak naprawdę to jest tylko kilka firm na rynku, które produkują nawozy, większość je tylko konfekcjonuje i udaje producenta nawozu. Część jest sprowadzana z zagranicy. Część nawozów jest również pod konkretne firmy produkowana przez duże firmy nawozowe. Mówiąc o oborniku to każda firma może zrobić granulat wystarczy mieć maszynę, obornik bydlęcy ma bardzo mały udział procentowy składnika pokarmowego dlatego jego można dać dużo. Na pewno ja bym się nie bawiła w nawozy z pokrzyw bo to bardzo pracochłonne, jak to powiedział jeden profesor od nawozów w SGGW, ludzie by musieli nimi lać co dzień roślinę a efekty mizerne, tak samo stosuje się je jako oprysk na szkodniki, ale co dzień. Mączka bazaltowa dla ogrodnika hobbisty może tak, ale w praktyce, żeby były plony to nie - wystarczy sprawdzić skład i udział procentowy składników czyli ekonomia. Wióry rogowe, też mało ekonomiczne nawożenie bo nie kosztuje to mało, a zawartość azotu i innych składników pokarmowych bardzo niska. Jeszcze są nawozy dolistne czyli te w płynach, jest ich cała masa i warto o nich pamiętać. Mocznik i siarczan magnezu też można rozpuścić w wodzie i polać rośliny to też jest wtedy jako nawóz dolistny i działa, nadaje piękny zielony kolor roślinie, kiedy ona traci ten kolor - wzmacnia również taki zabieg roślinę. Gdy trawa traci kolor to np. jest oznaka, że ktoś za dużo dał azotu wtedy żelazo jest potrzebne na piękny kolor lub te dwa powyżej zabiegi, wapnowanie też wzmocni trawnik. Wiedza jest niezbędna, ale ją mają nieliczni. Większość ogrodników potrafi sobie nawozami popsuć roślinę niż jej pomóc. Często słyszę poproszę saletrzak na trawnik, bo mu znajomy, ogrodnik lub rolnik poradził. Taki pan co X lat tylko saletrzakiem sypie to niech się nie dziwi, że trawnik zółknie i schnie itp.

    • @Rafal-jr3jj
      @Rafal-jr3jj 5 місяців тому +2

      Ma pani rację. Ze swej strony pozwolę sobie zauważyć że te kwaśne gleby w Polsce to taki mit powielany w internecie, a dotyczący jedynie gleb rolniczych. Ogrody przeważnie mają za wysokie pH z powodu częstego używania kompostów, ooborników i wody rurociągowej (przeważnie ph7,5)

  • @annapiech1021
    @annapiech1021 2 роки тому +1

    Bardzo dobry odcinek, super informacje, bo ciągle gubię się w kwestii nawożenia.😟 Miałam żywokost ale chyba mi zginął, skąd pozyskać nowy? Pozdrawiam Anka

  • @aniak6282
    @aniak6282 2 роки тому +1

    Ja w tym roku rozpoczęłam przygodę z warzywnikiem i tu naturalnie kompost, obornik granulowany i teraz czas na gnojówki i nawozy eko. Na ozdobne rośliny dałam i obornik granulowany i yara Mille. A teraz do roślin ozdobnych dedykowane. Mączkę dopiero rozsypię. Natomiast zgodnie ze wspaniałymi oboma poradnikami niezwykle przejrzystymi rysunkami i tłumaczeniami systematycznie dokonuję niezbędnych cięć w ogrodzie. Książki mam od ubiegłego roku i się z nimi nie rozstaję:)

    •  2 роки тому +2

      Własne warzywa to jest to! trzymamy kciuki za plony i dziękujemy za opinię na temat książek 😘

    • @aniak6282
      @aniak6282 2 роки тому +1

      @ w tym roku zgodnie ze wskazówkami odmłodzę lilaka, ale, że nie chcę radykalnego cięcia do 70 cm, to wytnę kilka najstarszych pędów a pozostałe skrócę i tak z czasem go odmłodzę. Niestety on u mnie się wyciąga do słońca, bo drzewa sąsiadów zasłaniają a to było jedyne miejsce dla niego w moim skromnym przyblokowym ogródku. Na działce z pobranych z niego sadzonek już mam lepsze miejsce:) i liczę, że tam uniknę efektu ogołacania od spodu.

  • @wandabb2675
    @wandabb2675 2 роки тому +1

    DZIEKUJE ZA SUPER FILMIK-NARESZCIE SIE DOCZEKALAM TEMATU NAWOZENIA.
    CZYLI WYSTARCZY WIOSNA I JESIENIA OBORNIK GRANOLOWANY NAPRZEMIENNIE ROZNY I WYSTARCZY ALU NA RABATY KWIATOWE?
    DZIEKUKE I CIEPLUTKO POZDRAWIAM 💖👍🌷

  • @akacja55
    @akacja55 2 роки тому +2

    Świetna lekcja👍 dziękuję 🌹
    Ja pod nowe nasadzenia stosuje obornik bydlęcy. Mieszam z w dołkach z ziemią i sądzę . Narazie to się sprawdza.
    Alicjo może podpowiesz co robić ...wsadziliśmy drzewo wiąza camperdowni i nie na wszystkich gałęziach pojawiły się liście. Był wsadzony tamtej wiosny. Przyjął się ponieważ cały miał liście. Teraz niestety część gałęzi jest bez liści. Jeśli możesz to pomóż będę bardzo wdzięczna. Z góry dziękuję🌹❤️
    Serdecznie pozdrawiam🙂🙋

    •  2 роки тому +1

      trudno powiedzieć, co mu jest, na naszym co roku część gałązek zamiera, ale nie jakoś bardzo dużo. Po prostu je wycinamy.

  • @ewelinawisniewska8911
    @ewelinawisniewska8911 2 роки тому +1

    Uwielbiam Wasze książki i porady. Dzięki tym poradom nie boję się cięcia w ogrodzie i w tym roku sypnęłam wszystkim roślinom nawozu 🙈 Ale wybaczcie, dopiero od dwóch lat zaczynam tworzyć swój wymarzony ogród i wielu rzeczach jestem jeszcze zielona. Moje rozterki dotyczą głownie borówek. Proszę wytłumaczcie mi ile razy należy sypnąć tym siarczanem amonu i azofoską w ciągu roku. Zrobiłam to tylko na wiosnę w połowie marca i im więcej czytam różnych porad, to pomieszało mi się w głowie i już nic nie wiem :-)

    •  2 роки тому +1

      do nawożenia borówek używaj tylko siarczanu amonu, bo on już zawiera azot i azofoska nie jest potrzebna. My stosujemy co miesiąc do połowy lipca.

  • @ellyzabethnotyourbiznes1645
    @ellyzabethnotyourbiznes1645 2 роки тому +1

    Nawozy organiczne,to jest to.! 👍
    Niestety wcześniej stosowalam
    nawozy mineralne, od kiku lat tylko
    i tylko nawozy organiczne.
    Rosliny są w lepszej kondycji, zauważyłam, ze na roslinach jest też zdecydowanie mniej mszyc.
    Pozdrawiam i milego dnia 🥰

    •  2 роки тому +1

      super, fajnie, że jest progres i tego trzeba się trzymać! nawozy mineralne można czasem stosować, jeśli się ich używa rozsądnie oraz dba o glebę - czasem są jedynym wyjściem dla niektórych ogrodników

  • @lucynapiorkowska8268
    @lucynapiorkowska8268 2 роки тому +1

    Sok cytrynowy ma odczyn zasadowy, nie zakwasza gleby . Pozdrawiam 😊

    •  2 роки тому +2

      sok cytrynowy ma odczyn kwaśny, około 2,5 pH. Na ludzki organizm działa alkalizująco, to prawda. Ale do zakwaszania gleby jest używany i polecany, z tym, że ten efekt jest krótkotrwały. Również stosowany jest on w akwarystyce do zakwaszania wody w akwariach.

    • @lucynapiorkowska8268
      @lucynapiorkowska8268 2 роки тому +1

      @ dziękuję za odpowiedź. Wciąż coś nowego się uczę.

  • @gosiamazur8790
    @gosiamazur8790 4 місяці тому

    👍☀️❤️

  • @scandiloftscandiloft
    @scandiloftscandiloft 2 роки тому +1

    Pod 🍅 polecam własny nawóz ze skórek 🍌 jak już kwitną. Co drugie 3😉 podlewanie używam drożdży rozpuszczonych w wodzie. A gnojowka z pokrzywy nastawiona już 3 raz

    • @miosniczkaroz2317
      @miosniczkaroz2317 2 роки тому +1

      "Podczas dojrzewania banany na drzewie owija się w niebieski plastik, wypełniony owadobójczym preparatem o nazwie Chorpyrifos. Według Światowej Organizacji Zdrowia to środek wyjątkowo niebezpieczny dla naszego zdrowia, powodujący m.in. problemy z oddychaniem, stany depresyjne i wady wrodzone. W celu przedłużenia trwałości skórki bananów, przywozi się je na nasz kontynent zielone. Owoce transportowane są w chłodniach, a gdy docierają do kraju, umieszcza się je w dojrzewalniach i spryskuje etylenem. Po kilku dniach można zaobserwować ich dojrzewanie. Wówczas trafiają do sprzedaży detalicznej." A ludzie wciąż propagują te gnojówki ze skórek banana... Trucizna dla gleby, triucizna dla ludzi i zwierząt.

    • @scandiloftscandiloft
      @scandiloftscandiloft 2 роки тому +1

      @@miosniczkaroz2317 Przyjrze się tematowi. Bo nie czytałam takich info nigdzie. Dziękuję. Człowiek ciągle się uczy. Pozdrawiam

  • @tkordus
    @tkordus Рік тому +1

    Jeśli ktoś co roku wali obornik to polecam zbadać glebę i pewnie rok czy dwa nie będzie nic trzeba sypać.

  • @asuabiaystok117
    @asuabiaystok117 2 роки тому +2

    Dzień dobry
    Mam przekompostowany obornik kurzy
    Czy mogę go rozsypać w szklarni obok posadzonych pomidorów jako ściółkę?

    •  2 роки тому +1

      nie jako ściółkę! można go zalać i zrobić gnojowicę, i tym podlewać w odpowiednich proporcjach, albo stosować jako nawóz, ale nie ściółkę bo można popalić rośliny! ściółkować pomidory można: liśćmi pokrzywy i żywokostu, a nawet oderwanymi wilkami

  • @kazimierzirenapazdan3671
    @kazimierzirenapazdan3671 2 роки тому +1

    chcialam zapytac wkiedy beda sekatoty czerwone dziekuje i pozdrawiam

    •  2 роки тому

      Czerwonych nie ma i na razie nie będzie, ale jest taki sam, z rączką kremową, proszę sprawdzić sklep.twojogrodnik.pl/sekator-ogrodniczy

  • @TheATVMANIA
    @TheATVMANIA 2 роки тому +2

    Czy obornik nadaje się do roślin kwasolubnych?

    •  2 роки тому +1

      nie, dlatego do tych roślin w filmie polecam siarczan amonu, bo jest najbardziej skuteczny.

  • @tadeuszgodlewski6917
    @tadeuszgodlewski6917 2 роки тому +1

    Ja mam pytanie
    Czy slyszalyscie o gnojowce
    z komosy
    z lusek cebuli
    ze skorupek jajek
    Ja mieszkam w N Jork I tu uprawiam pomidory
    Doswiadczenie wyniesione z praktyki bycia dzialkowcem
    Z zona I tesciem na tej dzialce to byla bajka
    Teraz tez pomagam znajomym zalozyc ogrod
    Specjalnie z Polski sprowadzilem pokrzywy
    Pozdrawiam
    Jestem na feysie
    Tadeusz Godlewski N Jork

    •  Рік тому +1

      nie słyszałyśmy o gnojówce z komosy, a z łusek z cebuli robimy wyciąg na mszyce. Pozdrawiamy i powodzenia w zakładaniu ogrodu!

  • @izabelabrocka6129
    @izabelabrocka6129 Рік тому +1

    Czy w tym roku też posiadacie wióry rogowe

    •  Рік тому

      Tak, są w sklepie sklep.twojogrodnik.pl/wiory-rogowe-nawoz-azotowy

  • @marzenasmarzoch5736
    @marzenasmarzoch5736 2 роки тому +1

    Mam świeży kurzeniec, czy mogę go zalać wodą i powstałą gnojowkę rozcieńczyć wodą i podlać?

    •  2 роки тому

      Świeży kurzeniec trzeba przefermentować, nie stosuje się świeżego w ciągu sezonu, bo można popalić rośliny. Można przygotować gnojowicę, zalewając 1 kg świeżego kurzeńca 10 l wody i potem gotową gnojowicę stosować w rozcieńczeniu 1:10 z wodą, albo nawet większym dla pewności, że nie poparzy się korzeni.

  • @user-ww6tn3sp3m
    @user-ww6tn3sp3m 5 місяців тому

    A jak w lutym jest piękna pogoda to też nie nawozić?

    •  5 місяців тому

      nie bo w marcu może być -10 i młode przyrosty mogą zmarznąć