🎙️ Šetrenie na knihách zhorší gramotnosť a uzavrie cesty k úspechu, varuje spisovateľ Hvorecký

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 вер 2024
  • 📣 „Ako človeka slova ma hlboko poburuje, že nám tu vládnu bludári, konšpirátori, zákerní ľudia, tí, čo sa živia šírením lží a propagandy. Verejný diskurz do veľkej miery ovládli ľudia, ktorí idú proti elementárnym vedeckým faktom. Aj preto chodím na námestia opäť ako na klavír“, hovorí spisovateľ a publicista Michal Hvorecký.
    Doména bohatých - knihy najnovšou optikou strážcu štátnej kasy ministra Kamenického. Poslúžila mu pri argumentácii zásadného zvýšenia DPH pri nich - zo súčasných 10 percent na nových 23. V Európskej únii by tak bola druhá najvyššia - po Dánsku. Vo zvyšku Únie je nižšia - najčastejšie okolo piatich percent. Íri a Česi ju majú dokonca nulovú.
    A ak minister financií hovorí pri knihe o doméne bohatých, zo Združenia vydavateľov a kníhkupcov prichádza iná skúsenosť. Podľa Juraja Hegera je ten rozdiel v kupovaní u bohatých a chudobnejších minimálny: 7,4 versus 6,9 kúpených kníh za rok v prospech solventnejších.
    Čím je kniha pre človeka? A čím pre jedno spoločenstvo, či rovno národ? A ak sa má stať cestou k štátnym úsporám, nezaplatí tým štát oveľa viac na následkoch činov ľudí, ktorí na knihách radšej šetria?
    Do týchto vôd sa vydáme s človekom, ktorému sa knihy rodia rovno v hlave, či pod prstami. Dokonca ich môžu čítať v prekladoch aj za hranicami Slovenska, či počúvať jeho čítanie dospelí i deti. Život s knihou označuje za inšpiratívny a radostný. Dokonca hovorí, že ho „naučil pokore“. Spisovateľ a publicista Michal Hvorecký.
    „Považujem to za mimoriadne nevydarený, zbabraný a jeden veľmi zle pripravený návrh zákona. Je slepou uličkou. Presne proti tomuto trendu ide zvyšok sveta. Svetová únia vydavateľstiev radí všade zavádzať čo najnižšiu DPH, resp. odporúča ju rovno nulovú. Je to v prospech toho, aby knihy boli ako médium prístupné všetkým bez rozdielu“, reaguje Michal Hvorecký.
    „Keď Slovensko pôjde cestou druhej najvyššej DPH v Európe, bude to pre nás znamenať najmä ochudobnenie širokých vrstiev. Kníh bude vďaka tomu vychádzať reálne menej a budú výrazne drahšie“, dopĺňa.
    Michal Hvorecký pripomína, že plánované štátne šetrenie na knihách sa deje v okamihu, keď je kultúrna scéna „pod ťažkým atakom financovania z verejných zdrojov“.
    Príkladom má byť prekladová literatúra, ktorej „výraznému rozbehu“ pomohol v minulých rokoch Fond na podporu umenia.
    Pri vládnych úvahách o výraznom zvyšovaní DPH na knihy Michal Hvorecký pripomína aj výskumy o tom, že pochopenie a interpretácia prečítaného textu mladým otvára cestu k úspechu.
    „Nech budú v budúcnosti robiť čokoľvek, či už budú pracovať v bankovníctve, alebo budú učiteľmi, alebo budú pracovať v službách, im to výrazne môže pomôcť v tom, aby boli v živote úspešnejší, viac zarábali a dokázali sa lepšie presadiť na trhu práce“, tvrdí.
    V podcaste sa tiež pozrieme na jeho príbeh s knihou, na knihu ako „nositeľa príbehov“, na to, kde chodí za svojimi príbehmi či prečo svojim deťom číta nahlas.
    Podcast pripravil Jaroslav Barborák.

КОМЕНТАРІ • 8

  • @m.m.5971
    @m.m.5971 5 днів тому +8

    Zrazu Slovaci zacali citat knihy.....

  • @AlenaVeresova-zm8su
    @AlenaVeresova-zm8su 6 днів тому +12

    Pán Hvorecky, veľký súhlas. Tá,, konsolidácia " ceny kníh vyhovuje najmä ich voličom, pretože oni knihy nečítajú, nekupujú,preto sú hlúpi a zvolili toto zlo. A takých tripartita potrebuje, hlúpych a nevedomych občanov, ktorým stačia dezinfokanaly, konšpiračné teórie,a diktátor v podobe Fica. Ďakujem za rozhovor.♥️

  • @adkaszegediova
    @adkaszegediova 6 днів тому +4

    Veľmi dobre hovoríte pán Hvorecký.. plne s vami súhlasím ❤️ vďaka 🙏

  • @V.D.
    @V.D. 6 днів тому +8

    Nikto sa nechystá zvyšovať daň na knihy. Je to obyčajný trik: ľudia budú riešiť otázku DPH na knihy, a na iné veci sa pozabudne. Pamäť ako u rybičky Dory - eso každej vlády. Za chvíľu ohlásia že po ťažkých rokovaniach s eurokomisiou, a napriek snahe opozície, vláde podarilo sa zachovať DPH na knihy na pôvodnej úrovni či aj vôbec zrušiť.

  • @adkaszegediova
    @adkaszegediova 6 днів тому

    Pán Barborák, máte charizmatický hlas, preto veľká škoda toho používania výrazu ,,hej" resp. prehĺtania, skracovania slov, prípadne celých viet.. veď slovenčina má krásne interpunkčné znamienka.. Naopak, Váš hosť má výnimočný prejav ❤ vďaka 🙏

  • @bmw78g
    @bmw78g 5 днів тому

    Ide hlavné ne len o knihách. Ide o vzdelaní mládeže - budúcnosti slovenského štátu. Najväčší problém chudobných štátov - male financovanie vzdelávania. Príkladom strategického videnia môže byť príklad Írska. 20 rokov oni podporovali zmenu vzdelávacieho systému a teraz dosli ocakavanej ekonomickej úrovni.