Naprawa i strojenie pianina akustycznego- poradnik ogólny | Ile kosztuje strojenie pianina?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 10

  • @stroicielkajetankawa2985
    @stroicielkajetankawa2985 2 роки тому +5

    Cześć! Obejrzałem cały materiał i muszę powiedzieć, że dobra robota! W prostych słowach wyjaśniłeś dla czego tak ważne jest dbanie o instrument, i na czym to mniej więcej polega.
    Odnośnie tego, do jakiego dźwięku stroje instrumenty i dla czego to zasada jest prosta: im nowszy instrument, w lepszym stanie oraz regularnie strojony - tym większa jest szansa, że uda się doprowadzić strój do 440 / 442 / 445 Hz (przeważnie 440 Hz), jeśli widoczna jest rdza na strunach, kołkach bądź widać pęknięcia na mostku (części o którą opierają się struny, przymocowanego do płyty rezonansowej) to zwiększa się ryzyko zerwania struny, lub pogłębienia pęknięć. W skrajnych przypadkach strój równa się do najniższego dźwięku, jeśli stan jest agonalny a nie ma funduszy na większe prace renowacyjno / serwisowe. Dla przedwojennych instrumentów perfekcyjnym strojem jest 435 / 432 / 430 Hz - choć to też zależy od stanu głównie strun, kołków stroikowych i mostków. Jeszcze starsze instrumenty z połowy XIX wieku stroi się jeszcze niżej.
    Warto wspomnieć, że jest wiele rodzajów stroju - najpopularniejszy to równomiernie temperowany gdzie każda tonacja brzmi tak samo, ciekawą alternatywą jest strój pitagorejski gdzie każda tonacja ma swój własny charakter (brak równomiernej temperacji).
    Najlepiej jest stroić pianino 2 razy do roku: raz w sezonie grzewczym i raz poza nim a jeśli gramy mniej lub w ogóle, najlepiej wzywać technika raz na rok - mamy wtedy pewność, że instrument będzie długo utrzymywał swoją sprawność a sumarycznie, obniży koszty całej eksploatacji i pozwoli cieszyć się instrumentem przez wiele lat, a nawet pokoleń :).
    Chętnie podzielę się wiedzą, anegdotami czy historiami z pracy stroiciela, mogę opowiedzieć o samej nauce zawodu jak i ogólnie porozmawiać o instrumentach czy muzyce - być może będzie szansa wspólnie coś stworzyć :D
    Pozdrawiam, gratuluje udanego materiału i zapraszam również do siebie po porcję wiedzy na temat akustycznych pianin i fortepianów ;)

    • @RafalPiwowarczuk
      @RafalPiwowarczuk  2 роки тому +1

      Cześć! Super, dzięki wielkie za takie rozwinięcie kwestii poruszonych w materiale! Ja jestem jak najbardziej chętny na wspólne materiały, bo o ile mogę ogólnie coś tam poopowiadać to w szczegółach nie jestem już taki mocny i nie chcę udawać, że się znam jeśli tak nie jest. :) Muszę rzucić okiem co tam ciekawego masz na kanale. :) Zapraszam na messenger na priv kiedy tylko będziesz miał czas i ochotę. Możemy sobie popisać i dogadamy szczegóły odnośnie materiałów. :)

  • @kazper2017
    @kazper2017 3 роки тому +3

    fortepian mojego dziadka strojony jak jeszcze chodził do szkoły i co nadal podaje dobre C :D

  • @ocalicprzedzapomnieniem1924
    @ocalicprzedzapomnieniem1924 4 роки тому +4

    Słucha się Ciebie trochę jak robota, ale widzę, ze masz ogromna wiedzę i tego ci gratuluje, a nawet troche zazdroszczę ;-)

    • @RafalPiwowarczuk
      @RafalPiwowarczuk  4 роки тому +2

      Hahahahaha! :D Zgadzam się w 100%. Na szczęście już opanowałem w znacznym stopniu ten stres przez kamerą i z każdym kolejnym filmem jest (mam nadzieję) lepiej. :) Dziękuję bardzo, pozdrawiam! :)

  • @rdcabal
    @rdcabal 2 роки тому +1

    Urwały się trzy struny przy strojeniu Legnicy. Gdzie je dokupić?

    • @RafalPiwowarczuk
      @RafalPiwowarczuk  2 роки тому +1

      Pianino strojone samemu czy przez stroiciela? Jeśli przez stroiciela, to on powinien od razu dobrać struny. Są także firmy, które zajmują się "produkcją" czy raczej "dorabianiem" strun, więc można także u nich zamówić. Ze strunami jest jednak ten problem, że mogą odbiegać nieco brzmieniem od pozostałych strun, dlatego lepiej nie kombinować samemu tylko skorzystać z pomocy stroiciela. :)

    • @rdcabal
      @rdcabal 2 роки тому

      @@RafalPiwowarczuk sam stroniłem, a jak!
      Czekając na stroiciela nie wyrobiłem, bo jeden klawisz brzmiał jak syrena straży pożarnej. Poszedłem za ciosem. Chyba było zmęczenie materiału bo rocznik 1951.
      Stroiciel w końcu nie przyjechał i życzy mi powodzenia.
      Szukałem strun ale nie znalazłem. Gdzie to zamówić? Mogę zmierzyć średnicę.

  • @RafalPiwowarczuk
    @RafalPiwowarczuk  4 роки тому

    Dzięki za obejrzenie tego filmu!
    Jeśli chcesz więcej tego typu treści to zasubskrybuj mój kanał:
    ua-cam.com/channels/nAlrIrGsk7ys4uSzVrC4gA.html
    Trzymaj się, cześć!