Ile zajmuje dostanie pierwszej pracy jako programist(k)a? 🕒

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 9 чер 2024
  • ⭐ zrozumiecreact.pl/ - Sprawdź nasz kurs React! ⭐
    👉 Zapisz się na newsletter: zaczynamyprogramowac.pl 👈
    🎤 Discord: / discord 🎤
    🔥 Zapisz się do grupy na FB: / zaczynamy.programowac 🔥
    00:00 Intro i słowo o bootcampach programistycznych
    01:30 Jak dowiedzieliśmy się, ile czasu zajmowało dostanie pracy w 2022?
    04:25 Ile czasu zajęło dostanie pracy?
    08:02 Średnia wieku osób, które się przebranżowiły
    08:44 WAŻNY KOMUNIKAT
    10:39 Co dalej?
    W dzisiejszym odcinku odpowiadamy na jedno z najczęściej zadawanych pytań wśród osób zaczynających programować. Dzięki zabranym przez nas danym dowiecie się, ile w 2022 zajmowało dostanie swojej pierwszej pracy w IT.
    Ile zajmuje dostanie pierwszej pracy w IT?
    Ile zajmuje dostanie pierwszej pracy jako programista?
    Filip Mamcarczyk
    Kacper Sokołowski

КОМЕНТАРІ • 540

  • @JZP
    @JZP  Рік тому +82

    Mediana to 1066 godzin nauki - jeśli zostaniemy przy naszych "20 godzinach tygodniowo", to daje nam to ~53 tygodnie nauki, czyli rok z malutkim haczykiem.
    Wielkie dzięki za zwrócenie uwagi! Wybaczcie, że nie podałem tej informacji w materiale :)

    • @jakub.686
      @jakub.686 Рік тому +7

      nie brałem udziału w ankiecie, ale uczyłem sie 14 miesięcy, i potrzebowałem około 1000 h, żeby znaleźć prace. Wiec mój przypadek potwierdza Twoje wyliczenia :D

    • @JZP
      @JZP  Рік тому +2

      @@jakub.686 Uf :D

    • @pawemuzyka103
      @pawemuzyka103 Рік тому +3

      Ja poświęciłem około 400h, ale... :D. Byłem w branży IT jako support, znałem dobrze HTML i CSS (kilka tysięcy linii kodu i projekty stronek były za mną), oraz te godziny wysiedziałem w rozpiętości 3 lat (raz się chciało, raz nie, innym razem nie było czasu). Ludzie liczą na to, że bootcamp coś przyspieszy podczas kiedy im się naprawdę nie chce jak zresztą zwykłemu człowiekowi. I tak jest ze wszystkimi szkoleniami w tym biznesowymi robi się "oczekiwania vs rzeczywistość"

    • @chesapeakeripper3564
      @chesapeakeripper3564 Рік тому +7

      W CS'a mam przegrane w sumie 11000h. 1000h nauki? EZ.

    • @patryk7223
      @patryk7223 Рік тому

      A jak to wypada dla osób w trakcie studiów informatycznych? Aktualnie zaczynam 2 semestr na PP

  • @de4046
    @de4046 Рік тому +341

    Chciałbym wyrazić swoją opinię na ten temat. Mam 33 lata, 5 rok pracuję w IT. Obecnie od pół roku jako Specjalista ds. Bezpieczeństwa IT, a wcześniej ponad 4 lata jako pracownik Helpdesk IT. Kiedyś też na siłę chciałem zostać programistą. 5 lat temu bootcampy dopiero raczkowały. Też myślałem sobie, że pouczę się z pół roku, rozważałem nawet udział w takim bootcampie i jakoś to będzie. Przestałem się w końcu oszukiwać. Stricte programowanie mnie po prostu nudziło. Nie mogłem się do niego zmusić. Zdałem sobie sprawę, że tak naprawdę nie chciałem być programistą, tylko zarabiać tyle co programista i mieć wiele innych benefitów związanych z tą pracą np. home office, elastyczne godziny pracy itp. Stwierdziłem, że nie chce mi się więcej zmuszać do czegoś, co mnie w ogóle nie jara. No fajnie sobie pomyśleć, kurde mogę sam napisać program i on działa, ale samo jego tworzenie to już zupełnie inna para kaloszy. Samo planowanie, debugowanie, poprawianie już napisanego kodu to jest większość czasu pracy programisty (to wiem po rozmowie z kolegami programistami z działu). Praca jest trudna, wymaga skupienia. Jak w to wsiąkniesz mocno, to nie jest tak że spotkasz się z człowiekiem z innej branży i swobodnie się wygadasz co u Ciebie w robocie, bo Cię po prostu nie zrozumie. Dlatego zamykasz się w kręgu osób o podobnych zainteresowaniach. Owszem możesz być średnim programistą i jakoś na tym zarabiać, ale na rynku brakuje dobrych specjalistów. Tu leży problem, że ludzie co słabo wybrali ścieżkę kariery w życiu, pracowali X lat jako kelner, kucharz, sprzedawca w sklepie, sprzedawca w banku itp. widzą w byciu programistą zbawienie na wszystkie ich bolączki finansowo-pracowe. A do tego jeszcze te reklamy, że zostaniesz programistą, testerem czy kimś tam jeszcze w 2 miesiące, to tylko slogany firm, które zarabiają na szkoleniach, bo na szkoleniach zarabia się ogromne pieniądze. Jeżeli już chcesz się tym programowaniem zajmować, a konkurencja na rynku pracy wśród juniorów jest ogromna, to zbadaj inne możliwości rozwoju np. ostatnio na popularności u nas zyskuje coś takiego jak no code/less code. To już coś bardziej przystępnego przeciętnemu człowiekowi. Albo rozważ inne możliwości. Może specjalista Google Ads? Też takie mniej techniczne. Natomiast zastanów się czy Ty w ogóle będziesz lubić programować (wykup sobie jakis kurs na Udemy za 30 zł, a nie Bootcamp za 15 000 zł, to coś liźniesz i zobaczysz wstępnie czy to dla Ciebie), bo jak do tej pory Cię to nie zajarało, to jest duża szansa, że będziesz się męczył. Programować trzeba lubić chociaż trochę. To nie tylko szerokie widełki w ogłoszeniach o pracę

    • @yourtypicalfeminist1621
      @yourtypicalfeminist1621 Рік тому +20

      Jako osoba która uczy się jeszcze w liceum i rozważa programowanie jako pracę, którą można podjąć studiując jednocześnie prawo - dziękuję za ten komentarz. Dość mocno otworzył mi oczy

    • @r1xen34
      @r1xen34 Рік тому +9

      Próbuję przebranżowić się na front enda, po przeczytaniu Twojego komentarza zdałem sobie sprawę, że dokładnie takich benefitów oczekuję, ale mam obawę, że mi się nie uda, dodatkowo wszędzie jestem atakowany informacjami o przesycie juniorów. Aż zrobiło mi się smutno 😐

    • @michasodkowski7592
      @michasodkowski7592 Рік тому +33

      Mam bardzo podobnie. Skończyłem 35 lat i od 1,5 roku pracuje w UG jako informatyk. 4 lata temu postanowiłem się przebranżowić i poszedłem na informatykę zaocznie. Na początku też zacząłem naukę programowania i myślałem by iść w tym kierunku bo kiedyś coś tam pisałem ( proste apki w pascalu, jakieś strony w html) lecz jak siadłem porządnie do nauki to stwierdziłem, że na dłuższa metę jest to.... nudne. Jeszcze na początku jak widać efekty jest takie WOW, ale jak trzeba szukać jakichś upierdliwych błędów przez pół dnia to jest zwyczajnie frustrujące.
      Tu gdzie obecnie pracuje ( Urząd Gminy) może dla niektórych nie będą to wyżyny IT ale naprawdę sporo się nauczyłem - serwery fizyczne i wirtual-ki, zarządzenie domeną, sieci itd... i po czasie spędzonym tutaj wiem, że to jest ten obszar IT w którym chce pozostać i się dalej rozwijać.
      90% ludzie słysząc IT ma na myśli programistów. A jest to na tyle rozległy temat, ze można robić naprawdę mnóstwo rzeczy, tez za dobra kase, zdalnie itd... i nie koniecznie musi być to programowanie :)

    • @PandaSniezna
      @PandaSniezna Рік тому +7

      Jeśli ktoś patrzy na IT przez pryzmat benefitów i zarobków, to warto dodać, że sama branża jest atrakcyjna - nie tylko dla programisty. Będąc dobrym artystą, designerem czy pm pracującym w IT, można nie pisać kodu i nadal mieć wszystko wyżej wspomniane. Co nie oznacza, że zdobycie takiej pracy, przebranżowienie się, jest łatwiejsze. Ale można poszukać swojego miejsca w IT patrząc szerzej i opierając się na swoich mocnych stronach.

    • @Matthew_080
      @Matthew_080 Рік тому +4

      @@r1xen34 Nie bierz tego do siebie zbytnio. Poucz się wystarczająco, daj z siebie wszystko i będzie okej. Ja w Ciebie wierzę! Ale to jest ciężka droga i praca, pamiętaj o tym.

  • @helloroman
    @helloroman Рік тому +135

    Kurwa Filip kocham Cię xD Podpinam się do wiadomości do autorów/naciągaczy, ostatnio nawet zacząłem robić screenshoty tych reklam na FB żeby zrobić jakieś rozdanie nagród (nagroda główna wór cebuli)

    • @JZP
      @JZP  Рік тому +19

      ja cb tez

    • @leszeksieradzan3647
      @leszeksieradzan3647 Рік тому +5

      Jakie moje zdziwienie było gdy po setnej reklamie "Czy chcesz zostać programistą" wyskoczyła mi reklama "Czy chcesz zostać stolarzem"...
      Czekam Panowie na może małą wzmiankę na tematy Backendu...
      print("oby więcej takich filmów")

    • @jip8793
      @jip8793 Рік тому +3

      proszę, róbcie o tym filmy i nagłaśniajcie to gówno

    • @magorzataz9983
      @magorzataz9983 Рік тому +3

      Uczę się sama od 4msc. Zaczęłam razem z 2 koleżankami na różnych kursach. One są na etapie mylenia js z css... ja jestem na etapie master scss, podstaw js, ts i nuxt, zaczynam testów i eslinta. Mam poczucie, że jeszcze ogrom pracy przede mną, one szukają pracy bo na kursie mówili, że w połowie spokojnie można już coś znaleźć.

    • @yankesdeveloper
      @yankesdeveloper Рік тому

      @@magorzataz9983 no chyba po 4 msc nie

  • @kamykw4411
    @kamykw4411 Рік тому +3

    Dzięki za wartościowy filmik, świetna analiza.

  • @Matthew_080
    @Matthew_080 Рік тому +16

    Bardzo wartościowy filmik! Mam nadzieję, że wszyscy tu obecni, którzy próbują przebranżowić się do IT, dostaną pracę w IT😃

  •  Рік тому +3

    Czekam na kolejny odcinek :D Uczę się programować, praca mnie raczej mało obecnie interesuje ale ciekawi mnie jak wygląda to środowisko.

  • @DrogaProgramisty
    @DrogaProgramisty Рік тому +30

    Moim zdaniem zadeklarowanie się tematowi i regularna (regularna!) nauka np. godzinę dziennie jest o niebo lepsza niż próbowanie np. raz na jakiś czas przesiedzieć cały dzień.
    Wspomagałem w przebranżowieniu bliską mi osobę i dostanie pierwszej pracy zajęło jej około roku. Dlatego na pewno trzeba uzbroić się w cierpliwość. Warto też wspomnieć, że Droga Programisty każdej osoby jest inna. Ta osoba miała całą swoją rodzinę na utrzymaniu, więc jej droga była na pewno inna niż twoja :)
    Każdy cel to kwestia czasu. Grunt, to systematyczność :)
    Pozdrawiam, Łukasz z Drogi Programisty

  • @NiepoprawnyKomentator
    @NiepoprawnyKomentator Рік тому +3

    Pierwszy film oglądałem jak mieliście 1,5k subów. Rozwijacie się! :)

  • @Denis-hb8gn
    @Denis-hb8gn Рік тому

    w końcu treściwy film na ten temat dzięki

  • @kejm3
    @kejm3 Рік тому

    Merytoryczny i wartosciowy materiał👌

  • @maxczarny9830
    @maxczarny9830 Рік тому +5

    Rewelacja! Uczę się od 7 miesięcy i chciałbym chłonąć więcej takich materiałów o rynku, branży i patologiach , na które trzeba uważać.

  • @polish_programmer
    @polish_programmer Рік тому

    Propsuję za mocny przekaz! Jestem tego samego zdania!

  • @agnieszkakubicka5766
    @agnieszkakubicka5766 Рік тому +3

    Nie jestem programistką, ale uwielbiam wasz kanał 😊 Filip ma bardzo miły głos, super że nagrywasz bo pracując tylko jako programista marnowałby się 😊 Pozdrawiam!

  • @przemekse989
    @przemekse989 Рік тому +2

    Fajnie, że poruszyłeś ten temat. Ja nie od razu pracowałem jako programista na początku byłem chłopcem na posyłki, szkoliłem użytkowników obsługi systemu, pisałem sqle a czasem się zdarzyło, że wysłali mnie, żebym wymienił papier w drukarce :)

  • @Rokkas
    @Rokkas Рік тому

    Dobry materiał i research!

  • @kacperwodarczyk9349
    @kacperwodarczyk9349 Рік тому +21

    Zacząłem w sierpniu 2022 i tak się uczyłem z godzinkę dziennie, jakoś się wtedy jeszcze w to nie wkręciłem. Potem było już coraz dłużej aż teraz każdą wolną chwilę poświęcam na programowanie bo po prostu jestem tym mega zainteresowany, github cały na zielono. Obecnie najlepszą rozrywką dla mnie jest nauka

    • @pawel9953
      @pawel9953 Рік тому

      i masz już jakaś robotę tym temacie ?

    • @kacperwodarczyk9349
      @kacperwodarczyk9349 Рік тому +1

      @@pawel9953 Dopiero będę szukał, jeszcze matura w maju

    • @mrkomoro3979
      @mrkomoro3979 Рік тому

      ​@@kacperwodarczyk9349 Powodzonka, trzymam kciuki .

    • @ThePlinto
      @ThePlinto 3 місяці тому

      I jak tam?@@kacperwodarczyk9349

  • @aneta4480
    @aneta4480 Рік тому

    Świetny materiał!

  • @stanisawkrolikiewicz3347
    @stanisawkrolikiewicz3347 Рік тому

    Super materiał! Pod względem treści, która jest dziś bardzo potrzebna (!!!), ale też pod względem samego montażu. Film po prostu się przyjemnie ogląda. Czekam na kolejny ;)

    • @JZP
      @JZP  Рік тому

      Dzięki!

  • @dariuszdrewnicki156
    @dariuszdrewnicki156 Рік тому +2

    Bardzo się cieszę, że ktoś robi takie filmy, bo sporo wyjaśniają. I jakkolwiek by to nie zabrzmiało, wylewają kubeł zimnej wody na rozgrzane do czerwoności głowy hurra-entuzjastów przebranżowienia się do branży IT. Sam miałem i wciąż jeszcze mam taki pomysł. Sam też od kilku miesięcy poświęcam czas na naukę frontendu, bazując na serii kursów z Udemy. Ale im głębiej zapuszczam się w las, tym bardziej wątpię, czy w ogóle jest możliwe nauczenie się tego wszystkiego. A mając na uwadze szanse zatrudnienia i możliwości zarobkowe jako junior, nie wiem czy taka nauka w ogóle ma jakikolwiek sens. No chyba, że dla samej tylko pasji tworzenia stron internetowych. Na jednym z filmów tego kanału powiedziano, że początkujący junior może liczyć co najwyżej na przedział zarobkowy pomiędzy 3000-4000 PLN netto. Czy to dużo? No raczej nie, jeśli weźmie się pod uwagę czas włożony na naukę i ogrom nigdy niekończącej się wiedzy do przyswojenia. Ktoś powie, że to i tak dobre pieniądze w stosunku do tego, ile można zarobić w tym kraju na podrzędnych stanowiskach. Owszem, ale nie w kontekście wymagań stawianych w zawodzie Junior Frontend Developer. Rozumiem jednak, że rynek rządzi swoimi prawami, a jedną z fundamentalnych zasad w nim obowiązujących jest prawo popytu i podaży. Mając to na uwadze rozsądny wydaje się wniosek, że im więcej chętnych do przebranżowienia się do IT, tym mniejsze szanse na sukces dla tych, którzy dopiero zaczynają naukę w tej branży. Dlatego należy poważnie zastanowić się nad sensem dalszej edukacji w tym kierunku. Jeśli ja osobiście z niej nie zrezygnuję, to tylko dlatego, że frontend jest dla mnie bardzo ciekawy. Jeszcze jedna uwaga: obserwując wysyp różnego rodzaju tutoriali na UA-cam, kursów na Udemy czy innych platformach oraz organizatorów wszelakiego rodzaju bootcampów, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszyscy ci, którzy przebranżowili się z frontendowców na instruktorów frontendu też nie mają lekko w swojej "pracy marzeń", skoro dzisiaj wolą raczej uczyć innych frontendu niż sami tworzyć projekty. Nie mówię tu o twórcach tego kanału. Tym niemniej taka mnogość chętnych do dzielenia się swoją wiedzą, mającą rzekomo znosić złote jajka, trochę zastanawia. I każe poddać w wątpliwość szczerość intencji większości tychże instruktorów. Tym bardziej doceniam wysiłki twórców tego kanału, którzy pokazują, że praca na tym stanowisku wcale nie jest usłana różami i że dostać się do niej jest niezwykle trudne, o ile w ogóle dla wielu możliwe. Czas więc obudzić ze snu i zacząc twardo stąpać po ziemi. Uwagę tę kieruję nie tylko do innych, ale również do samego siebie.

  • @oliwermroczkowski3008
    @oliwermroczkowski3008 Рік тому +48

    Ależ wspaniały montaż! Ja jestem na studiach informatycznych, na 4tym roku, ale będąc na 2gim znalazłem pracę w IT. Co prawda było to "prymitywne" pisanie stron http bez javastjryptu, ale uważam to jaki super doświadczenie :D

  • @rumcayz7505
    @rumcayz7505 Рік тому

    Dzięki za ciekawy materiał.

  • @barteknr1
    @barteknr1 Рік тому

    Ja jestem jeszcze przed jakąkolwiek rozmową, bo jeszcze nigdzie nie aplikowałem. Póki co jeszcze się uczę (7-8 miesięcy). Przyjemnie się ogląda Twoje filmiki i zawsze można coś z nich wynieść :)

  • @PandaSniezna
    @PandaSniezna Рік тому +3

    Praca w IT to nie tylko programowanie :) Ale przebranżowienie się do IT to zwykle trudna sprawa, z uwagi na próg wejścia i konkurencję. Mi zajęło to 2 lata (od pierwszego projektu do pierwszej pracy) lub 3 lata (do pierwszej pracy na pełen etat). Założeniem moim było nie wywracanie życia do góry nogami podczas uczenia się nowych rzeczy. Nie było łatwo, ale to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu.

  • @rafik4408
    @rafik4408 Рік тому +1

    3:00 taki feedback jest bardzo cenny. Dziękujemy 😃

  • @oskardabrowski5358
    @oskardabrowski5358 Рік тому +3

    Wartościowy i fajny odcinek, ja generlanie dostałem pierwszą pracę jakieś 5 miesięcy temu wliczając w to staż z uniwersytetu. Nie studiowałem Informatyki tylko Geoinformację (kierunek pokrewny). Mi nauka zajęła około 3 lata lecz ilość godzin była różna w zależności od tygodnia, semestru czy innych rzeczy. Liczba godzin gdzieś od 12 do 15 tygodniowo. Głównie JS (kierunek TS, React i NEXT) oraz PHP (podstawy bo myślałem że będzie mi potrzebny do jednej rzeczy co jednak nie okazało się prawdą). CV wysłałem do około 60 firm z czego 3 oferowały pracę a staż został potraktowany jak okres próbny. Zaczynałem jako Junior Front-End Developer lecz po stażu zostałem jako Junior Full-Stack Developer bo szybko okazało się że PHP jednak mi się przydał. Nie korzystałem z bootcampów, trochę kursów udemy za łącznie ok 150 zł plus te zbierane za darmo. I o ludziach sprzedających marzenia sądzę dokładnie to samo co Filip.

  • @bartusse2002
    @bartusse2002 Рік тому

    Przypadkiem trafiłem i powiem tak mega merytorycznie i fajnie przekazane wiec leci sub i ogladam dalej co tam wrzuciłeś. Dobra robota rob to dalej
    Pozdro

    • @JZP
      @JZP  Рік тому

      Pozdro

  • @bolobolo6980
    @bolobolo6980 Рік тому

    Super video.Dzieki.

  • @magicbreat3162
    @magicbreat3162 Рік тому +1

    brałem udział w ankiecie i wypadłem trochę lepiej niż średnia ;p Muszę przyznać, że wasz discord mocno się przyczynił do mojego progresu bo gdy rozmawiałem z innymi ludźmi i oglądałem ich projekty to sam czułem, że nie mogę być gorszy i kodowałem po nocach aby budować githuba, którego pokazywałem na prawie każdej rozmowie rekrutacyjnej aż się udało :D

    • @JZP
      @JZP  Рік тому +1

      Gratulacje!

  • @zytyp1197
    @zytyp1197 Рік тому

    Czekam na następny odcinek :)

    • @JZP
      @JZP  Рік тому

      Będzie w niedziele!

  • @yodadoy5162
    @yodadoy5162 Рік тому +1

    Czekam na kontynuację tego materiału

  • @CezLogic
    @CezLogic Рік тому

    Trafiłem tu przypadkiem. Jedynym mianownikiem wspólnym były reklamy o wejściu do It. Zostawiam suba z dzwonekiem

  • @Leo-xv7fh
    @Leo-xv7fh Рік тому

    Dzięki!!

  • @goodcode6430
    @goodcode6430 Рік тому

    Dzięki!

  • @flutterathletespolska
    @flutterathletespolska Рік тому +10

    1:11 lepiej się tego nie da określic. Zagdzam się w 100%. Dla początkujących, którzy zaczynają swoją drogę w programowaniu. Korzystajcie z darmowej wiedzy. Jest tego ogrom w internecie. Żaden magiczny produkt/kurs czy bootcamp nie spowoduje, że magicznie staniecie się programistami 15k w 3 miesiące, to są tylko i wyłącznie bajki i sprzedaż marzeń w stylu biznesowych gury. Świetny film Panowie! :D

    • @g1rlss1mp
      @g1rlss1mp Рік тому

      "programista 15k" to było memowe powiedzonko X lat temu, przed inflacją, teraz odpownikiem "programisty 15k" jest "programista 25k"

  • @Olek922
    @Olek922 Рік тому

    Świetny kanał

  • @RodneyWiewior
    @RodneyWiewior Рік тому +3

    Wystarczyły 2 minuty i już zasłużyłeś na suba

  • @bergus541
    @bergus541 Рік тому

    Kurna, chciałem juz dzwonić i zamawiać kurs

    • @hopsklops116
      @hopsklops116 Рік тому

      Nauka nauka a jak wygląda to z wykształceniem?wystarczy duża wiedza czy "papierek" z uczelni też potrzebny aby znaleźć pracę?

    • @bergus541
      @bergus541 Рік тому

      @@hopsklops116 jest to mega różnie, wiadomo jeżeli jesteś po studiach lub masz jakieś wykształcenie czy wgl juz expa w tym to rekruter bedzie od razu brał takich ludzi odstawiając sobie tych bez na koniec, tylko teraz pytanie co jeżeli Ci po studiach nie maja tyle doświadczenia pod kątem praktycznym a ty go już masz bo tłukłeś to przez 1,5roku?. Moze i ludzie po studiach maja teorie wbitą i mimo to nie ogarniaja. Zawsze jest to "to zależy", czasem ktoś ma farta, czasem firmy szukaja tylko po studiach a czasem biorą byle kogo itd......

    • @hopsklops116
      @hopsklops116 Рік тому

      @@bergus541 dzięki za odpowiedź.

  • @Dzikus1408
    @Dzikus1408 Рік тому

    Czekam na kolejny ;)

    • @JZP
      @JZP  Рік тому

      Będzie w niedziele!

  • @MrPiachu92
    @MrPiachu92 Рік тому

    Chciałem zwrócić uwagę na analizę danych statystycznych, swietna robota!

    • @JZP
      @JZP  Рік тому

      Dzięki! Nie jestem specem od danych, ale starałem się, żeby było jak najbardziej rzetelnie :)

  • @jakubtarabasz5547
    @jakubtarabasz5547 Рік тому +1

    Mi zdobycie pierwszej pracy zajęło około 12 mies, ale nauka programowania to imo super okres, najważniejsze to pisać kod razem z tutorialem i dodawać coś od siebie, w pracy trochę inaczej ale w projektach do portfolio ogranicza nas tylko własna wyobraźnia, to wymyślanie dodatkowych rzeczy jest najlepszym sposobem na naukę - wymaga od nas szukania rozwiązań na własna rękę i poznawania coraz to większej ilości rzeczy

  • @aztekiumbot5189
    @aztekiumbot5189 Рік тому +1

    Jeszcze istotne jest jak ktoś szybko przyswaja wiedzę... Druga część będzie ciekawsza. Ile złożyli ofert o pracę.

  • @00unn
    @00unn Рік тому +10

    Odcinki z rozmowami o pracę oraz ten i następny (czyli pierwszy dzień juniora) to będą jak dla mnie najlepsze filmy na tym kanale

    • @TheWilku13
      @TheWilku13 Рік тому

      Najbardziej motywujące imo

  • @kaziupir
    @kaziupir Рік тому +2

    Ja pierwszą styczność z programowaniem miałem jakoś w wieku 12 lat, a pierwszą pracę w it zacząłem po studiach, czyli jakieś 11 lat później. Oczywiście większość tego czasu się nie uczyłem nic, bo nawet nie wiedziałem co chcę konkretnie robić, dopiero na studiach się za to zabrałem na poważnie. Pewnie gdyby poświęcać całe dnie to podstaw na juniora by się nauczyło w pół roku. Warto też pamiętać, że nawet pracując trzeba cały czas się uczyć i szkolić. Więc jak ktoś myśli, że pouczy się rok i potem będzie tylko się gapić w monitor a po pracy pić piwko to się myli 😀

  • @JZP
    @JZP  Рік тому +7

    Co sądzicie o wynikach ankiety? Zaskoczeni?

    • @TheNorpix
      @TheNorpix Рік тому +1

      Nie jestem szczególnie zaskoczony, gdyż takie właśnie opinie często czytałem/słyszałem. Nie wiem natomiast z czego konkretnie to wynika, że nauki jest na kilkanaście miesięcy. Czy to kwestia tego, że zagadnień i teorii jest dużo, czy chodzi już o samą praktykę i 'flow' w pisaniu?

  • @kasiawu
    @kasiawu Рік тому

    Uwielbiam ten kanał!

  • @Kirito865
    @Kirito865 Рік тому +1

    Ja co prawda myślę o dalszej przyszłości, bo mam 33 lata i dość stabilną prace, ale rynek się zmienia i lepiej powoli coś robić i mieć już solidne podstawy lub wiedze za 10-20 lat i wykonywać w razie czego dobrze swoją prace, niż nic nie robić, tym bardziej, że z wiekiem pamięć jest słabsza, a regularne jej trenowanie w ten czy inny sposób, to dodatkowy pozytywny skutek uboczny :) Tym bardziej, że na starość będzie łatwiej siedzieć przed komputerem, niż moja obecna praca, gdzie mam środowisko pracy pół na pół :) Ponadto zawsze od dziecka, miałem duchową potrzebę, bycia częścią tworzenia gier 2D, więc nie robię też tego ze względu na samą pracę, a wybór ma podwaliny z przeszłości :)

  • @mareksz6525
    @mareksz6525 Рік тому +1

    Mi zajęło około roku aczkolwiek zaznaczam, że był to rok pandemii, więc możliwe, że troszeczkę spaczony obraz. I był to rok ostrej nauki, 6-8h dziennie, bez weekendów. Jeśli nie masz oszczędności pozwalającej na przebranżowienie, to nie rob żadnych gwałtownych ruchów. Junior nie będzie nigdy zarabiał 15k. Zaczynasz na spokojnie i dopiero wtedy zaczynasz się uczyć mięsa. Jest gigantyczny hype na tą ścieżkę kariery i wiele firm chce się na tym dorobić sprzedając kursy. Przemyślcie to na chłodno i podejmujcie decyzję. Powodzenia.

  • @adrianBpo
    @adrianBpo Рік тому +2

    Witam jeśli chodzi o te osoby co zaznaczyły 50h moim zdaniem jest to możliwe, ponieważ miałem okazje być na stażu gdzie uczyliśmy się całkowicie nowej technologii (D365) i było tam kilka osób, które programowania uczyły się tylko kilkanaście godzin na studiach.
    Pozdrawiam

  • @pawelw376
    @pawelw376 Рік тому

    fachowiec zawsze robote znajdzie! pozdrawiam!

  • @TheTanadu
    @TheTanadu Рік тому

    Świetny materiał, zapisany, jak będę dostawać podobne pytania to będę podrzucać.
    Ogólnie 14 miesięcy to uśrednione, ale i tak "dobry case". Znam ludzi co na programistów dostali się później, ale i znam takich co po 3-4 miesiącach od w ogóle "otwarcia jutuba z edytorem tekstu" dostali pierwszą robotę ~4-5 lat temu. Ogólnie Naprawdę świetny materiał.

    • @JZP
      @JZP  Рік тому

      Dzięki! To mega miłe 🙂

  • @macieksala7505
    @macieksala7505 Рік тому +1

    Uczę się programowania, ale muszę powiedzieć, ze nauki jest bardzo dużo i wyraźnie się przeliczyłem, szczególnie że oprócz JS ogarniam teraz Reacta i Typescript. Kursy coś pokrywają, ale jeśli jakaś firma nie da Ci po prostu szansy, to nic nie zrobisz.

  • @PiotrChojnacki-tl6gd
    @PiotrChojnacki-tl6gd Рік тому

    super wiedza

  • @Bigblacknyga
    @Bigblacknyga Рік тому +1

    Mam takie pytanie jeśli chciałbym pracować w IT lub coś w tym stylu lepiej iść na technik informatyk czy prograista?

  • @CodersSchool
    @CodersSchool Рік тому +9

    Hej Filip, super film!
    Prowadzę kursy programowania w C++ trwające 6-12 miesięcy (i to nie od zera, ale dla osób mających już za sobą pierwsze przygody w programowaniu) i chyba mamy takie samo zdanie o bootcampach :) Właśnie zadałem podobne pytania w mojej społeczności, bo chciałem zrobić analizę tego ilu z moich uczniów dostało pracę i ile czasu im to zajęło. Dam znać gdy będę miał jakieś dane, będziemy mogli porównać.

    • @CodersSchool
      @CodersSchool Рік тому

      @JZP 780 godzin. To średnia moich kursantów w zdobywaniu pierwszej pracy jako programista. Czyli zakładając 20 godzin nauki tygodniowo, mamy 36 tygodni. Jest to jakieś 8 miesięcy. Zapraszam też do mojego nagrania na ten temat ua-cam.com/video/PCTgBkZXZtE/v-deo.html

  • @piotrm98
    @piotrm98 Рік тому

    Super film, ale ja szczerze powiedziawszy wolałbym mniej efektów specjalnych, ale żeby filmy pojawiały się częściej.

  • @mariusz7111
    @mariusz7111 Рік тому

    Witam. Jestem na etapie nauki c# i widzę jak ai się rozwija. Nie będzie tak, że na niższe (pierwsze) stanowiska będzie trudniej znaleźć?

  • @vaqmad
    @vaqmad Рік тому +3

    Co do ilości czasu to prawda - sam zacząłem naukę w kwietniu zeszlego roku - wiec wkrótce będzie rok czasu gdy się uczę - im dalej w to brne tym bardziej jestem przekonany ze prace uda mi sie zdobyć w połowie tego roku - czyli w czerwcu / lipcu .

    • @JZP
      @JZP  Рік тому

      Powodzenia 🙂!

    • @MrJoszjosz
      @MrJoszjosz 10 місяців тому

      udało się ?

    • @vaqmad
      @vaqmad 10 місяців тому

      @@MrJoszjosz miałem przerwę 2-3 miesięczna spowodowana zdrowiem, obecnie jestem na etapie nauki frameworka co miałem robić w czasie choroby, w zasadzie zostało mi ogarniecie django aby swobodnie pisac projekty, trochę poduczyć się baz danych, może jakieś testy i będę się starał o zmianę pracy

  • @TorrioPL
    @TorrioPL Рік тому

    Ja pamiętam vlog gościa który zapłacił kilkanaście tyisęcy za trzymiesięczny kurs. Na pewno gdzieś ciągle jest na YT. I tak patrzyłem na niego gdy o tym opowiadał i po całych tych trzech miesiącach zostały mu wory pod oczami i stos notatek.

    • @RaZziaN1
      @RaZziaN1 Рік тому +2

      Nie brzmi wcale źle, efekt ten sam, identycznie jak po kilku latach w branzy tez ci zostaja wory pod oczami i worki notatek ktore w sumie sa w twojej glowie.

  • @kohan2908
    @kohan2908 Рік тому +6

    Mi osobiście zajeło to 9 miesięcy, 3-4 h po pracy. Znacznie szybciej niż mediana godzin z ankiety, ale ja byłem już osobą która ogólnie lubiła się zawsze z komputerami i lubiła zaciekłe rozwiązywanie problemów (czyli dzień powszedni programisty)

    • @bartekmajchrowski9669
      @bartekmajchrowski9669 9 місяців тому

      Tak z ciekawości długo ci zajęło znalezienie pracy?

    • @mateo7543
      @mateo7543 5 місяців тому

      Mówisz o Front-end?

  • @doniek77
    @doniek77 Рік тому +44

    Też jestem w trakcie nauki, najważniejsze wg mnie to systematyczność, lepiej poświęcić godzinę dziennie niż siedzieć cała niedzielę od rana do wieczora.

    • @ElektrykFlaaj
      @ElektrykFlaaj Рік тому +1

      to prawda, bo ta godzinę dziennie uczysz się na maksimum energii, a ucząc się cala niedzielę po 2h już będziesz zmęczony, a twój mózg będzie o jakieś 80% mniej wydajny :)

    • @kosmikosmi7323
      @kosmikosmi7323 Рік тому +7

      a ja sie z tym nie zgadzam. Po godzinie często dopiero zaczyna się rozumieć problem który trzeba rozwiązać i wychodzić z tego trybu do kolejnego dnia zupełnie wybija z rytmu. Siedzenie cały dzień też nie jest optymalne. Moim zdaniem najlepiej jednak zanurzyć się w temat na pare godzin.

    • @imgres
      @imgres Рік тому

      chyba nigdy nie studiowałeś

  • @lukiboss665
    @lukiboss665 Рік тому +2

    Ja tu widzę raczej "Ile zajmuje dostanie pierwszej pracy jako programista". Do IT to można w tydzień dołączyć np. jako helpdesk i od tego zacząć. Znam wiele osób, wysoko postawionych co zaczynało właśnie od pierwszej linii wsparcia.

  • @craashu
    @craashu Рік тому +5

    Mniej więcej by się pokrywało z tym, co też ja obserwuję. U mnie trwało to jakieś 14-15 miesięcy, ale mam znajomych, którym zajęło to kilka miesięcy, a i takich, którzy nadal szukają po 2 latach. Tak się też złożyło, że ja ukończyłem bootcamp, który trwał 10 miesięcy i mimo, że ogólnie bootcampy mają złe opinie, to mi się udało, bo wszystko zależy od osoby, która się uczy, a mniej od samego kursu. Kilku znajomych z bootcampu, których udało mi się poznać, też znalazło pracę. Natomiast jest też bardzo dużo osób, które piszą w komentarzach na różnych grupach, że to najgorzej wydane pieniądze w ich życiu.

    • @xXMatthewCoreXx
      @xXMatthewCoreXx Рік тому

      Całkowicie się zgadzam. Właśnie jestem na finiszu bootcampu który trwa 12m-cy. Część osób z grupy już zaczęła aplikować - niestety z mizernym skutkiem. Jedna z osób dostała pracę po wysłaniu 160 CV! Z czego na większość nie otrzymała żadnej odpowiedzi, a pozostałe zostały odrzucone ze względu na nieszczęsny brak doświadczenia komercyjnego.
      Osobiście, uważam że bootcampy są różnie zorganizowane i proces nauki nie wszędzie jest optymalny. Jednak kluczową rolę gra tutaj nastawienie kursanta, mobilizacja i wytrwałość. Jeśli rzetelnie podchodzimy do tematu, to prędzej czy później musi się udać. 💪🏻

    • @craashu
      @craashu Рік тому +1

      @@xXMatthewCoreXx Ja wysłałem ponad 150 i dostałem odzew z 4. Z trzech firm dostałem zadanie rekrutacyjne do rozwiązania, na każde miałem co najmniej kilka dni. Z każdej z tych firm dostałem się do kolejnego etapu. Większość jednak odrzuca po samym CV. Aplikowałem na Front-end lub Fullstack z JS i tam gdzie mi się udało porozmawiać było ponad 1000 chętnych osób. Na szczęście w jednej firmie udało mi się dobrze przygotować aplikację na zadanie rekrutacyjne, a mój MERN stack pokrywał się z tym czego wymagali i zaraz zaczynam pracę jako Fullstack Developer po bootcampie :D. Jeśli chodzi o back-end to kilka osób z bootcampu Javy, z którymi rozmawiałem miało dużo łatwiej, po kilkadziesiąt osób chętnych na stanowisko i często znajdywali pracę jeszcze przed ukończeniem kursu.

    • @xXMatthewCoreXx
      @xXMatthewCoreXx Рік тому

      @@craashu dobrze czytać ze MERN się obronił bo też kończę fullstacka :D czas zacząć wysyłać CV, trochę to chyba jednak zajmie ^^

  • @Ala-ph1wg
    @Ala-ph1wg 8 місяців тому

    no i jak teraz znalezc kolejny odcinek, w ktorym powiedziales ile CV musieli wyslac. Dobrze by bylo dorzucic taka informacje

  • @mddawid0323
    @mddawid0323 Рік тому

    zajebiscie ze od razu dales odpowiedz

  • @janrossa2252
    @janrossa2252 Рік тому +2

    Tytuł powinien brzmieć: "Ile zajmuje dostanie pierwszej pracy jako programista?" - Programowanie to nie jedyna dziedzina IT. Możesz równie dobrze zostać pracownikiem Helpdesku, 1 linii wsparcia, w niektórych przypadkach wymagania ograniczają się do znajomości jednego z języków obcych, reszty uczą już w praktyce.

  • @CorporalID
    @CorporalID Рік тому

    Mi się udało. To znaczy uczyłem się programowania ok. 30 h tygodniowo i dostałem pracę po 11 miesiącach. Akurat uczyłem się Java, ale kurs samej Javy nie wystarczy. Trzeba poznać również inne technologie, których Java jest fundamentem. Mam tu na myśli Spring Boot i Jakartę. Oprócz tego dobrze też jest znać podstawy SQL.

  • @Spychu1993
    @Spychu1993 5 місяців тому +2

    Ja uczę się od prawie dwóch lat. Pracuję też ponad 70h tygodniowo i jest bardzo ciężko. Ale nawet jeśli przebranżowienie się zajmie mi 3 lata, so be it. Moim zdaniem to dobry długoterminowy cel i lubię to robić. Mam czasami okresy, gdzie na kilka tygodni odpuszczam, ale zawsze wracam do laptopa i robię potem postępy. Obecnie piszę projekt do portfolio w vanilla JS. Next stop: frameworki i TS.
    Super film, dziękuję za motywację!

    • @JZP
      @JZP  5 місяців тому

      Powodzonka!

  • @maksz2302
    @maksz2302 Рік тому +1

    Świetny film. Chciałbyś może nagrać podsumowanie i omówieniem wszystkich jeżyków programowania oraz jak i skąd się ich uczyć? Mam bardzo duży problem z wybraniem pomiędzy pythonem a JavaScript, bo z jednej strony ja osobiście wolałbym pythona ale JavaScript polecają wszyscy i nie chciałbym jednak wybrać ścieżki która nie ma przyszłości albo jest bardzo wysoka stopa wejścia już na sam rynek pracy. Z góry dziękuje

    • @JZP
      @JZP  Рік тому +1

      Jeśli osobiście wolałbyś pythona to ucz się pythona 🙂

    • @epolpier
      @epolpier Рік тому +3

      Co to za idiotyzmy uczyc sie jezyka bo jest popularny i wszyscy go polecaja. Pytanie podstawowe: co ty chcesz z tym jezykiem programowania robic ? Co cie interesuje ? Co chcialbys robic jako programista ?

  • @czerony2866
    @czerony2866 Рік тому +2

    Cześć Filip, chciałbym się zapytać czy macie jakieś swoje zdanie na temat FLUTTERA? Bo teraz to jest gorący temat na rynku mobilnym. Chciałbym poznać wasze zdanie na jakimś odcinku! 😎👨‍💻

    • @JZP
      @JZP  Рік тому +1

      Hej - nie programujemy mobile, więc nasze zdanie niestety nie jest wartościowe :D

  • @shortislife6627
    @shortislife6627 Рік тому

    Systematyczność, praktyka i czas to słowa klucz w tej przygodzie z programowaniem. No może (a może przede wszystkim) cierpliwość i samozaparcie z wytrwałością jeszcze. Zresztą gdzie tak nie jest? Jakoś trzeba odsiać ziarno od plew, a to może zrobić tylko czas i zderzenie z rzeczywistością. Pozdrawiam chłopaki, materiał klasa!

    • @JZP
      @JZP  Рік тому

      Dzięki ❤️

  • @ArthelasPL
    @ArthelasPL Рік тому +1

    Mi się programowanie bardzo podoba, nawet jak nie dostanę pracy, to będę sobie codziennie programował, robił przydatne programy, kto wie może za 3 lata nie będę musiał się martwić o zatrudnienie dzięki takiemu podejściu.

    • @MrDolinoss
      @MrDolinoss Рік тому

      Albo chat gbt zrobi w sekundę to co ty w tydzień

    • @arnaVck
      @arnaVck Рік тому +1

      @@MrDolinoss nie zrobi tego. Chat gpt wypluwa czasami takie bzdury, ze nie ma szans zeby to przeszlo

  • @majki7890
    @majki7890 Рік тому

    Ja akurat uczę się RoR od prawie roku, jestem po 4 miesięcznych praktykach, dodatkowo mam kilka moim zdaniem ciekawych projektów na githubie, będę pisał pracę licencjacką w oparciu o tą technologie, a co do ilości ofert pracy na stanowiska juniorskie albo ewentualnie staż jako programista ror no to można je policzyć na palcach jednej ręki xd Rozmawiając z jednym rekruterem, dowiedziałem się o tym, że na jedno stanowisko było ponad 500 aplikacji więc ciekawie XD Ale mimo to nie poddaje się, staram się pogłębiać swoją dotychczasową wiedzę i uczyć się nowych języków i liczę na to, że w końcu uda mi się dostać wymarzoną pracę. Świetny materiał!

    • @arnaVck
      @arnaVck Рік тому

      RoR to bardziej w Stanach niżeli Europie.

  • @KB-xs2ii
    @KB-xs2ii Рік тому

    Kilkanaście lat temu były reklamy sita-mini, nauki języka obcego a brzmiały "rok nauki w tydzień".
    A ile zajmuje dostanie pierwszej pracy w IT? 14 miesięcy? Dla niektórych co nie mają znajomości to może zająć całe życie, mimo umiejętności technik programowania, czyli nie dostaną (dostali) pracy wcale tylko musieli zająć się inną branżą...

  • @MagdalenaTomala-dn8cq
    @MagdalenaTomala-dn8cq Рік тому +44

    Ja przebranżowiłam się na front-end - rok intensywnej nauki, rezygnacja z pracy całkowicie, żeby zająć się nauką, życie na zasiłkach :P Ale mnie to wciągnęło i bardzo lubię swoją pracę :D

    • @kaneclone3387
      @kaneclone3387 Рік тому

      Robię podobnie, też front-end, nauka trwa i od paru miesięcy zdobywam kolejne umiejętności, warto poświęcić rok, by otworzyć sobie drogę do fajnej pracy

    • @marcintomala
      @marcintomala Рік тому +1

      Ja jakies 3 lata temu zaczynalem z Java, bootcamp 3 miesieczny, po 2,5 miesiaca jeszcze w trakcie znalazlem prace ;) Zaczynelem zupelnie od zera, choc pewnie doktorat w CV i zdolnosci do logicznego myslenia pomogly ;) Teraz juz jeste leadem co uwazam tez za niezly wynik, ale duuuzo pracy "i pasji" to kosztowalo.

    • @hunteractually3637
      @hunteractually3637 Рік тому +1

      Czy tylko ja mam wrażenie że niedługo nie będzie można zajmować tylko front endem bo ai będzie robiło całą albo prawie całą robotę?

    • @kaneclone3387
      @kaneclone3387 Рік тому +7

      @@hunteractually3637 wydaje ci się, AI nie przeczyta dokumentacji, AI nie jest nieomylne, ktoś musi zarządzać jego pracą, to trochę tak, jakby piły spalinowe miały odebrać pracę drwalom pracującym wcześniej siekierami i piłami ręcznymi, po prostu zmieni się sposób pracy, AI to rozbudowany algorytm, a nie samoświadomy byt

    • @kropel
      @kropel Рік тому

      @@kaneclone3387 z 10 potrzebnych programistów zostanie 2. AI to przyszłość i bardzo wiele zawodów zniknie.

  • @cryptovadkan7496
    @cryptovadkan7496 Рік тому +1

    A czy wiadomo mniej więcej statystycznie jak wiele osób w branży IT przebranżowiło się, a ile osób kończyło studia / zaczęło w wieku policealnym itp, jak to może procentowo wyglądać?

    • @olgierdvoneverec6837
      @olgierdvoneverec6837 Рік тому

      Na pewno o wiele więcej zaczynało w wieku licealnym. Programowanie nie nauczenie się języka od zmiennych do obiektówki, ale dużej ilości bibliotek, algorytmów, debugowania, wyrobienia w sobie umiejętności analitycznych. A tego nikt nie nauczy w pół roku.

  • @BetelgeuseX800
    @BetelgeuseX800 Рік тому

    Czy wysyłanie swojego kodu w przypadku gdzie osoba ogarnia temat może przyspieszyć rekrutację?

  • @Wykreowany
    @Wykreowany Рік тому

    w moim przypadku było to 6 miesięcy, ale mialem wczesniej juz dość duży kontakt z programowaniem - po prostu się przebranżowiłem. Same 2-3 miesiące zajęły mi rozmowy rekrutacyjne

  • @tyszq
    @tyszq Рік тому

    Pytanie do wyjadaczy: czy analiza danych uznawana jest za dziedzinę IT?

  • @thebestchillsounds4780
    @thebestchillsounds4780 Рік тому +8

    Hej, ja dostałem swoją pierwszą pracę pół roku temu. Mam 27 lat, zamknąłem własną firmę i zacząłem się uczyć (nie polecam, ja tak zrobiłem, bo wiem, że inczej bym nie dał rady). Cisnąłem przez 4msc po 8-10h, w większości czytania artykułów i robienie jednej dużej apki. Miałem mały background i nie musiałem się uczyć co to zmienna, funkcja czy iteracja. Wysłałem 3 albo 4 aplikacje tylko z 1 się odezwali i tam dostałem. Głównie przez moje poprzednie doświadczenie (wgl nie związane z IT). Zacząłem jaki front end po 2 msc wrzucili mnie na full stacka w Laravel. Jak teraz po 6-7 miesiącach i rozmowach widzę, firma okazała się ogromnym januszexem i właśnie jestem na aplikowaniu do innych firm! Trzymam za wszystkich kciuki!

    • @lobuzp
      @lobuzp Рік тому

      Fajna historia. Ja też położyłem własną działalność (poleciałem na wariata). Też usiadłem do programowania, bo ma trochę wspólnego z moją poprzednią działalnością. Teraz cisnę powoli po robocie :D Ty za to widzę z programowaniem poleciałeś na wariata. Tym fajniej, że osiągnąłeś cel. Powodzenia dalej :D

    • @Glicerol
      @Glicerol Рік тому +2

      @@lobuzp za 10 lat bedziesz szanował to doswiadczenie w Januszeksie ;) w żadnej firmie nie jest idealnie, a Januszeksy to szkoła życia. Tak czy siak powodzenia

    • @dominikpaluch141
      @dominikpaluch141 Рік тому +9

      Gdyby nie januszex to byś się nigdzie nie dostał z takim doświadczeniem

    • @empece60
      @empece60 Рік тому +3

      Ja mam podobnie. Pasja do programowania pojawiła się dzięki zajebistemu nauczycielowi w technikum, tylko że kolejne lata przebimbałem i tułałem się po gównopracach. W wieku 28 lat w końcu wybrałem się ma studia. Szukałem pierwszej pracy w IT bite 3 miesiące. Teraz mam 30 i trafiłem do januszexu, ale nie oszukujmy się, inne poważne firmy nie chciały mnie zatrudniać, albo maglowały mnie zadaniami z algorytmów. Na januszex przeklinam, ale też doceniam, bo ta firma będzie moją trampoliną do dalszej kariery 😋

    • @arnaVck
      @arnaVck Рік тому

      A gdzie wcześniej robiłeś jak mogę wiedzieć?

  • @imieinazwisko2993
    @imieinazwisko2993 Рік тому +1

    Nie warto poświęcać za dużo godzin na naukę, zyskując np. następny - wolny dzień.
    Umysł ludzki ma takie właściwości, że podczas snu analizuje wszystko, co nabyliśmy w ciągu dnia.
    Przykład: uczymy się jakiegoś długiego wiersza na pamięć, np. Pana Tadeusza.
    Po dwóch godzinach - odnosimy wrażenie, że niewiele nam się wtłoczyło do głowy.
    Następnego dnia, ku naszemu zdziwieniu zauważamy, że całkiem nieźle już recytujemy.
    Podobnie jest z nauką jazdy samochodem.
    Nielogiczne byłoby "wyjeżdżenie" 20 godzin jednego dnia.
    Efekt byłby marny. Dlatego lepiej - codziennie zaliczać godzinkę, a rezultat będzie o wiele bardziej efektywny...

  • @bartheus6709
    @bartheus6709 Рік тому

    Nawet na początku nauki możecie wysyłać zapytania do firm czy moglibyście popracować u nich parę godzin za darmo aby zobaczyć jak ta branża wygląda,czy będziecie po szkole czy po pracy zawsze znajdzie się ktoś w jakiejś firmie który po godzinach lub w późniejszych godzinach swojej pracy z chęcią z wami porozmawia ,zada jakieś zadanie zrobi Code Review,z autopsji wiem że to działa mi po pierwszym zadaniu dla jednej z firm udało się zdobyc umowę na 20 h i po pracy pracowałem nad moim projektem, pytanie nie boli w ten sposób pokazujecie że się interesujecie tematem to zachęca przyszłych pracodawców

  • @snekkers1609
    @snekkers1609 Рік тому +2

    ja dostałem prace po poand 5 latach ale to dlatego ze uczyc sie zacząłem sam w domu pod koniec gimnazujm, prace znalazłem 2 dni po tym jak zacząłem szukać po maturze

  • @janusztrawianski7412
    @janusztrawianski7412 Рік тому +1

    Ile czasu zajmuje to jedno, ciekawszy jest poziom umiejętności przy zaczęciu pracy, oraz wykonane projekty, niektórzy szukaja pracy z todo app, pomodoro itp.

    • @kacperwodarczyk9349
      @kacperwodarczyk9349 Рік тому +1

      Oj gdyby tylko, jestem na grupce na fb i ludzie szukają pracy po jednym kursie na udemy i grą w kółko i krzyżyk (konsolową rzecz jasna)

  • @Gulgozaur
    @Gulgozaur Рік тому

    A ja mam pytanie. Pracuje na etacie chcę zacząć mam przeszło 30lat. Poświęcę te przysłowiowe 1000h. I teraz czy warto wszukać drugiej pracy czy próbować wydawać jakieś programy etc. na własną rękę.

  • @qbikqbik3657
    @qbikqbik3657 9 місяців тому

    Wszystko fajnie tylko że gdy czytam komentarze to każda osoba której się udało miała background mniej lub bardziej związany z komputerami, a czy np kucharz w wieku 35 lat który pierwszy komputer miał w wieku 18 lat i nie korzystał z niego inaczej niż obsługa skrzynki mailowej, UA-cam i Netflix, też da radę w te 1600 godzin?

  • @avtem
    @avtem 9 місяців тому +1

    Robię programy i gry już 6 lat, stworzyłem CV w którym zaprezentowałem 32 moich projektów i nadal nic nie mogę znaleźć =/

  • @jakubzezua9961
    @jakubzezua9961 Рік тому

    Kiedyś dostałem szybko staż (oczywiście to różnica, mówię o stażu, w którym byłem darmowym pracownikiem i dostawałem stypendium stażowe, akurat ze środków UE z projektu) byłem po studiach z informatyki, potem zajmowałem się całkowicie czymś innym, technologia się zmieniała wiadomo, nauczyłem się troszkę HTMLa 5 + JSa (czyli w przybliżeniu te 50h) i dostałem staż. Firma mała, ale nie można mówić o jakichkolwiek znajomościach. Więc jak akurat potrzebują kogoś na przyuczenie, z kim nie chcą ponosić kosztów, to te 50h może być wystarczające do zdobycia 1 pracy i 1 doświadczenia, jak się dobrze trafi. A później w tej firmie zostałem zatrudniony po 3 miesiącach stażu, więc wejście do IT i tak szybkie.

  • @thelokator6969
    @thelokator6969 5 місяців тому

    Witam, plauję się przebranżowić. Jestem tynkarzem, mam 36 lat, jak myślicie, jest w tych czasach sens(AI)? Jestem głową rodziny i trochę się z tego powodu cykam. Na naukę poświęcam 2 godziny wieczorami po pracy. Skończyłem liceum o profilu matematyczno-informatycznym, więc jakaś tam wiedza jest. Nie planuję żadnych kursów tylko sam z neta, nie wiem też od czego zacząć Java, C++, Python?Podro.

  • @somiss14
    @somiss14 Рік тому

    U mnie przebranżowienie trwało właśnie 14 miesięcy. Uczyłem się w Codecoolu, to jest bardziej szkoła niż jakiś scamerski bootcamp. Pracę dostałem po pierwszej rozmowie. W maju minie 2 lata jak tam pracuję.

  • @robikz
    @robikz Рік тому

    Hej, pytanie offtop: co to za gąbka na Blue Yeti? Jaki wymiar/model/nazwa?

    • @JZP
      @JZP  Рік тому +1

      Gąbka typu „gabka blue yeti” z Allegro xD

  • @jasnujasnu7345
    @jasnujasnu7345 Рік тому +2

    Cześć, chciałem ci podziękować że umieszczasz tak bardzo dobre zrobione filmiki na temat IT, programowania itp. Przychodzę do ciebie również pytaniem. Jak zacząć ogólną naukę z programowaniem? Mam 14 lat i strasznie jara mnie pisanie własnych stron internetowych, konfiguracja jakiś skryptów do gier itp.Pytałem parę developerów w śród moich znajomych i mówili abym nauczył HTML i CSS a potem przykładowo c++ i różne języki ale chce jeszcze tobie zadać te pytanie ponieważ tobie najbardziej ufam. Zacząłem nie dawno oglądać materiały html od kanału Pasja informatyk. Dziękuje z góry za odpowiedz.

    • @jasnujasnu7345
      @jasnujasnu7345 Рік тому +1

      A jeszcze jedno. Zapomniałem zapytać. Ile mam nie więcej codziennie spędzać czasu na naukę? Chodzę właśnie do 8 klasy szkoły podstawowej i nie ukrywam czasu mam mało ale jakiś czas bym sobie ogarnął tylko musze wiedzieć jaki

    • @JZP
      @JZP  Рік тому +1

      Ile czasu masz spędzać na naukę dziennie? Tyle, ile będziesz potrzebował - masz 14 lat, nie musisz przejmować się poświęcaniem każdej minuty wolnego czasu na naukę :) Po prostu rób to regularnie przez tyle na ile będziesz się z tym czuł dobrze :)
      Możesz po nauce HTML i CSS również spróbować Javascript, jest to język bardzo związany z HTML i CSS. Sprawdź kurs na naszym kanale :)

    • @jasnujasnu7345
      @jasnujasnu7345 Рік тому +1

      @@JZP Dzięki wielkie za rade

  • @jakubjaczewski7305
    @jakubjaczewski7305 Рік тому

    Witaj Filip! Jestem ciekawy czy masz moze w planach wrzucic cos w tematyce sass gulp. Jestem ciekawy czy w twojej pracy czesto uzywa sie preprocesorow i czy warto ich sie uczyc na poczatku nauki programowania.

    • @JZP
      @JZP  Рік тому

      Hej!
      W pracy preprecessorów używam cały czas, warto się ich nauczyć jak zrozumiemy dobrze podstawy CSS :)

    • @kohan2908
      @kohan2908 Рік тому

      Jak dla mnie CSS < jakiś preprocesor (SASS) < gotowy zaprojektowany design system który nakłada na nas ramy i uczy organizacji przy stylowaniu (TailwindCss),
      Rozwiązania CSS in JS odchodzą powoli do lamusa, w modzie jest maksymalne redukowanie javascriptu który client musi pobrać dla maksymalnej wydajności renderowania (a rozwiązania CSS in JS mają to do siebie, że często serializują css co render, przez co rendery są wolniejsze).

  • @jakub.686
    @jakub.686 Рік тому +1

    w takich zdaniach jak ilość godzin niezbędna do znalezienia pierwszej pracy najlepiej sprawdza się liczenie rozkładu normalnego gaussa. On najwiecej mowi o takich przypadkach

  • @LudiGra
    @LudiGra Рік тому

    Może zostanie to wyjaśnione w kolejnej części/następnym filmiku, ale osobiście uważam, że też brakuje informacji o tym w jakiej działce i o jakim polu w IT mówimy.. (stąd może ten skrajny rozstrzał) jakby nie było nauka programowania, żeby zostać powiedzmy C++ dev zajmie więcej czasu aniżeli dostanie np pierwszej pracy też w IT jako Helpdesk/Support Specialist a jeszcze innego nakładu pracy będzie wymagać się od przykładowo potencjalnego pracownika SOC-u. Nie mniej super materiał i będę śledził, bo przyjemnie się słucha ;)

    • @JZP
      @JZP  Рік тому

      Dzięki za komentarz - podkreślę w następnej części filmu, ze ankieta była kierowana do wszystkich gałęzi 🙂

  • @tomasz3122
    @tomasz3122 Рік тому +1

    Szczerze mówiąc, dla mnie znalezienie drugiej pracy z paroma latami doświadczenia jest dużo trudniejsze niż pierwszej. Jak jest pierwsza praca to nie ma się żadnych wymagań i jest się na łasce/niełasce pracodawcy. Z drugą pracą jednak ma się już jakieś tam oczekiwania co do charakteru i technologii w pracy. Ja na przykład z góry odrzucam pracę w biurze i hybrydową oraz chcę zarabiać co najmniej tyle co w poprzedniej pracy. To już z góry muszę odrzucić sporą liczbę ogłoszeń.

  • @SzarlejMiodekvonBielau
    @SzarlejMiodekvonBielau Рік тому +1

    Pamiętajmy, że IT to nie tylko Programowanie, ale tez Networki i wiele tematów z tym związane jak choćby osobny dział Security; Cloudy, Linuxiarze/serwerowcy/Bazy danych i mnóstwo tematów wokół tego. no, ale trzeba pamiętać, że jak wszystko tak i branża IT się automatyzuje i co za tym idzie ewoluuje, zmienia. W IT jedno jest pewne jak już tam wejdziesz to całe życie trzeba się uczyć nowych rzeczy. Jest to specyfika IT, jedni to lubią, drugich to meczy. A i jeszcze jedno, w związku z automatyzacją branży są co raz częściej potrzebne hybrydy, czyli goście co się znają na sieciach, ale też potrafią jakieś skrypty w Pythonie machnąc co by zautomatyzować trochę pracę, a jak jeszcze do tego kocha linuxa to już złoto :D

  • @patrykkowalski1305
    @patrykkowalski1305 Рік тому +2

    Mnie by ciekawiła statystyka ilu próbowało się przebranżowić i im się nie udało, pomimo poświęcania dużej ilości czasu na naukę.

    • @JZP
      @JZP  Рік тому

      Mnie również, ale niestety to jest chyba nie do obliczenia - musiałbym dotrzeć do wszystkich osób, które postanowiły się przebranżowić i dodatkowo skłonić je wszystkie do odpowiedzi xD

  • @jakisktos8783
    @jakisktos8783 Рік тому

    Ile trzeba się uczyć aby dostać pracę jako marketingowiec.

  • @jakubstrawa8629
    @jakubstrawa8629 Рік тому +3

    mi zajęło chyba 5 miesięcy od momentu rozpoczęcia nauki. Miałem wtedy 20 lat. Uczyłem się czasami nawet po 8h, a czasami po 3/4 dziennie. Zacząłem się uczyć pythona, django frameworku i po 5 miesiącach dostałem propozycję pracy w takim małym startupie przy rozwoju ecommercowego sklepu jako junior django developer. Później stopniowo wgłębiając się zacząłem uczyć MLa i AI i dziś jestem ML Engineerem :)

    • @nnexxe
      @nnexxe Рік тому

      dobrze wiedziec wlasnie zostal mi rok studiow i jestem pythonowcem ale ostatnio zaczalem uczyc sie django wiec planuje przez rok jeszcze uczyc sie django i potem szukac roboty

    • @bocianb9397
      @bocianb9397 Рік тому

      Ml engineer? To jak data engineer?

    • @jakubstrawa8629
      @jakubstrawa8629 Рік тому +1

      @@bocianb9397 ML Engineer też ma zalążki data engineera, ale nie koniecznie. ML Engineer (w zależności od firmy) zajmuje się albo produkcjonalizacją MLowego kodu /MLowych rozwiązań, albo pisze je od zera, począwszy z zbieraniem/preprocessingiem danych. Więc tutaj zależy od firmy. Jeśli firma jest większa to zazwyczaj ML Engineer zajmuje się deploymentem modeli zrobionych przez data scientistów i produkcjonalizacją tych modeli. Jeśli to jakiś startup, to zazwyczaj jest to fullstackowiec AI.

    • @bocianb9397
      @bocianb9397 Рік тому

      @@jakubstrawa8629 dzięki za wyjaśnienie, ja jestem testerem manualnym i idę teraz w testy automatyczne, python + selenium

    • @Ramronn
      @Ramronn Рік тому +1

      Tak sobie czytam z ciekawości komentarze osób, żeby sprawdzić jak wygląda "życie po drugiej stronie barykady", a tu taka niespodzianka. Cześć Kuba. :D

  • @menttal12328
    @menttal12328 Рік тому

    Co myślicie o kursie Youcode? Ktoś może jest po? Dużo idzie się nauczyć?