Перші здобутки децентралізації. Білозір'я

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 сер 2016
  • Білозірська об’єднана територіальна громада утворилася майже рік тому. До її складу, окрім села Білозір’я, увійшло також селище Ірдинь. За цей час у Білозір’ї вже відремонтували дороги на трьох вулицях, встановили нове освітлення, відремонтували опорну школу і дитячий садочок. Більше про перші результати децентралізації журналісти “Громадського ТБ:Черкаси” дізнавалися у самому селі.
    На перший погляд, село Білозір’я, яке стало центром об’єднаної громади, не відрізняється від інших. Традиційний центр із сільрадою та будинком культури, крамниці, люди на велосипедах. Утім є і те, що впадає в око: кілька нових заасфальтованих вулиць, нові ліхтарі. Доріжка, що веде до головної школи села, вмощена тротуарною плиткою, а в самій школі кипить капітальний ремонт, якого будівля не бачила вже тридцять років:
    - Ми виграли конкурс, і зараз ми робимо прибудинкову територію, робимо тротуарні доріжки, міняємо вікна повністю у школі, обладнуємо кабінети хімії, біології, фізики, математики, іноземних мов, повністю поміняли меблі у всіх класах для дітей, парти, будуть встановлені мультимедійні дошки, - розповідає Володимир Міцук, сільський голова Білозірської ОТГ. - Ми зможемо сюди привозити на факультативні заняття дітей зі школи в Ірдині, та з інших шкіл Білозір’я, щоб вони наглядно подивилися лабораторні заняття хімії, біології, фізики, тому що це буде дійсно нове сучасне обладнання. На це держава нам виділила 2,6 мільйони гривень, які ми повинні освоїти.
    Школа - не єдине, що змінилося у селі, відколи воно стало центром ОТГ. До Білозір’я вже не раз приїжджали з інших регіонів переймати досвід децентралізації. Володимир Павлович ділиться неабиякими планами на майбутнє:
    - Ми потрапили в одну зі 159 громад, серед яких вибрали 22 громади для написання стратегії розвитку, і зараз Польща пише стратегію розвитку нашій громаді, і ми її скоро отримаємо, - каже Володимир Міцук. - Будуть залучені інвестиції, і в селище Ірдинь у першу чергу, будуть створені робочі місця, щоб наші люди там могли працювати.
    Процес децентралізації передбачає створення фінансово незалежних громад, які зможуть самостійно і на належному рівні утримувати дитячі садки і школи, амбулаторії, будинки культури і клуби, дороги, інфраструктуру. Тобто фактично не ОДА вирішує, скільки грошей виділити тому чи тому населеному пункту, а громада сама управляє своїми коштами.
    Залучати іноземних партнерів, брати участь у державних програмах щодо розвитку інфраструктури, збільшувати бюджет за рахунок власних надходжень - такі можливості є в кожної об’єднаної територіальної громади. Володимир Міцук говорить, що децентралізація сприяє розвитку власних підприємств та створенню робочих місць:
    - Ми зацікавлені зарааз, щоб у нас всі були офіційно офрмлені в магазинах, щоб всі були оформлені на підприємствах, бо це наші кошти, із цього сплачують податки. Якщо раніше ми цього не рахували, то зараз ми рахуємо, - каже Володимир Павлович.
    Попри очевидні переваги, люди все ж із пересторогою зустріли реформи у своєму селі. Колишній сільський голова Білозір’я Станіслав Ковтун розповідає, що перед тим, як створювати ОТГ, проводили роз’яснювальну роботу ледь не на кожній вулиці:
    - На кожному депутатському куточку були проведені збори із жителями села для того, щоб роз’яснити людям напряму, що це дасть і який позитив буде із цього приводу, - каже Станіслав Іванович. - Спочатку все сприймали у штики, бо вже не раз людям обіцяли зміни на краще, і нічого потім не відбувалося. Народу віриться із трудом, поки вони не “пощупають” цього. І зараз “щупати” почали в чому - в асфальтуванні дороги по вул. Лесі Українки, опорну школу зробили, дитячий садочок. Зараз уже об’єднання громади дає і селищу Ірдинь вдихнути оцю новацію у розвитку селища.
    Нині власних надходжень у Білозірської ОТГ - майже 10 мільйонів гривень, для порівняння - минулого року було 3,5 мільйони. Також громада отримала понад 7 млн грн державної субвенції, якої у 2015-му не було зовсім. Сільський голова Володимир Міцук каже, що за один рік дуже важко підбивати підсумки, адже процес розвитку тільки розпочався:
    - Люди хочуть отримати швидкий результат: все й одразу, - говорить Володимир Павлович. - Звичайно, нам ще багато всього треба зробити, але думаю, за кілька років ви село не впізнаєте. У нас вже почав працювати ЦНАП, де люди можуть отримати потрібні документи, хоча він ще не функціонує на повну так, як треба.
    Наш сайт: hromadske.cherkasy.ua/
    Наш facebook: / hromadske.tv.cherkasy
    Наш Vkontakte: hromadsketv_ck
    Наш Twitter: / hromadskeck
    Підтримати "Громадське ТБ: Черкаси":
    hromadske.cherkasy.ua/dopomogti

КОМЕНТАРІ • 10

  • @keksik4649
    @keksik4649 7 років тому +3

    А дороги які красіві) аж очі радіють

  • @user-yf4rc9sf3m
    @user-yf4rc9sf3m 5 місяців тому

    А зараз село перейшло на світлодіодне освітлення ?

  • @jekadashik8418
    @jekadashik8418 3 роки тому

    Білозірья очень большое село)))ми в в вашем селе жили когда били в Розке )))))очень большое)))))))

  • @Kotozayac
    @Kotozayac 7 років тому +1

    може наступного року вже головну дорогу зроблять більш менш нормальною...

  • @VOVAwesome
    @VOVAwesome 7 років тому +2

    Цікавий сюжет.
    Було б дуже цікаво подивитись аналогічний сюжет про селище Ірдинь, як відродження відбувається там.

    • @sheva9127
      @sheva9127 7 років тому

      Ніякого відродження, кругом занепад і розруха! Люди розчаровані таким об*єднанням!

    • @gurudk3378
      @gurudk3378 7 років тому +1

      Маєте право вимагати, ми ж не в СССР живемо, де потрібно надіятись на "верхівки"...

  • @oleksandrbutko3065
    @oleksandrbutko3065 6 років тому +1

    Я тут учусь и живу

  • @HowweliveVillagesinUkraine
    @HowweliveVillagesinUkraine 6 років тому

    наче в різних державах живемо, скільки бюджетників без роботи залишилось?

  • @sergiiglobal
    @sergiiglobal 7 років тому +1

    що ж це добрий чоловіче Польща пише вам стратегію розвитку.. Своєї кеби немає? :((
    Про те що б ви написали для польських громад стратегію розвитку я взагалі питання не наважуюся підняти ((