Pilotaż pierwszej pomocy w anafilaksji

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 вер 2024
  • W ramach projektu Edukacja nauczycieli wychowania przedszkolnego oraz innych pracowników przedszkola (publicznego, jak i niepublicznego), sprawujących opiekę nad dziećmi w zakresie udzielania pierwszej pomocy dzieciom w sytuacji wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego - „Pilotaż pierwszej pomocy w anafilaksji”, finansowanego przez m. st. Warszawa, przeszkoliliśmy wspólnie z AdrenaLTika prawie 100 pracowników warszawskich przedszkoli!
    Prowadząca te szkolenia Ane Piżl opowiada o naszym projekcie, a także odpowiada na najczęściej powtarzające się pytania:
    1. Dlaczego adrenalinę w przypadku wstrząsu anafilaktycznego należy podać szybko i odważnie?
    2. Czy w przypadku zaistnienia wstrząsu jedna dawka adrenaliny jest wystarczająca?
    Chcecie wiedzieć więcej o pierwszej pomocy? Zapraszamy na allergia.pl/bl...

КОМЕНТАРІ • 2

  • @mdppopow
    @mdppopow Рік тому +1

    Na szkoleniu OSP uczulają nas że jedynym lekiem jaki można podać to jest tlen.
    Więc jak to wygląda w momencie gdy wiem że podane adrenaliny może uratować.
    Chodzi o to aby ktoś potem nie podał mnie do sądu że zrobiłem coś źle

    • @FundacjaAllergia
      @FundacjaAllergia  Рік тому +2

      W wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji z 2021 r. wskazano: "Wcześnie podaj adrenalinę domięśniowo i w razie konieczności powtórz dawkę po pięciu minutach. Adrenalina jest najważniejszym lekiem w leczeniu anafilaksji i stanowi lek pierwszego rzutu we wszystkich wytycznych postępowania w anafilaksji (...) Podana domięśniowo działa w ciągu kilku minut, a jej niekorzystne działanie obserwuje się niezmiernie rzadko, o ile zostanie podana w odpowiedniej dawce." (rozdział 6, strona 213). Ta "odpowiednia dawka" jest odmierzona w autowstrzykiwczach i ampułkostrzykawkach, które zgodnie z CHPL (charakterystyka produktu leczniczego - dokument dopuszczający leki do obrotu) zostały skonstruowane w taki sposób, żeby użyć ich mogła każda osoba jeszcze przed przyjazdem karetki pogotowia.
      Polskie prawo nie jest doskonałe, jeżeli chodzi o definicję pierwszej pomocy. Jako Fundacja Allergia wnioskowałyśmy o stosowne zmiany i w listopadzie 2022 r. został opublikowany projekt (Numer z wykazu: UD 396), zgodnie z którym w ramach udzielania pierwszej pomocy będzie można używać leków dostępnych na miejscu zdarzenia. Minister Zdrowia (autor projektu) w uzasadnieniu wskazał, że "Z powodu coraz częstszego stosowania w ramach pierwszej pomocy produktów leczniczych wydawanych z przepisu lekarza, a niezbędnych osobom przewlekle chorym zagrożonym wystąpieniem stanu nagłego (np. wstrząsu anafilaktycznego, napadu padaczki czy chorującym na cukrzycę), konieczne jest rozszerzenie definicji pierwszej pomocy również o podawanie leków wydawanych z przepisu lekarza, które są dostępne na miejscu zdarzenia, w celu umożliwienia świadkom zdarzenia zgodnego z prawem postępowania."