Nalezeny rojové matečníky, už zavřené a zralé, přesto není ještě včelstvo vyrojeno.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 14

  • @vladimirhricak565
    @vladimirhricak565 3 роки тому +2

    Tak přesně to se mi přihodilo před cca pěti, šesti lety. Silné včelstvo s jedním, nevyběhlým matečníkem. Také jsem z něho udělal oddělek a ...z původního včelstva jsem si vyrobil bezmatečné. Když jsem oddělek dělal, starou matku už musely včely zabít a měly připraveno na tichou výměnu. Tak že když najdu ve včelstvu jeden, nebo dva matečníky, nechávám je. Dřív jsem se snažil o protirojová opatření. Dnes, v době velkých úhynů, na to kašlu. Nechám včely vyrojit, roje pochytám a včelstva rozšiřuji. Mám včelín na šest úlů. Když jsem chtěl mít pouze šest včelstev, vždycky mi nějaké uhynulo, nebo přišlo o matku. Tak jsem si stranou založil ještě včelnici s rezervisty, kam jsem dříve dával oddělky a dnes většinou roje. A z nich nahrazuji ztráty v průběhu roku. Vloni jsem tak mohl pomoci i dvěma včelařům, kteří přišli o všechny včely.
    Je to věcí názoru, ale myslím si, že je to příroda. Měli by jsme včelám nechávat víc volnosti. Měníme jim matky, vyřezáváme matečníky a co týden se v nich vrtáme. A pak se divíme, že nám včely hynou.

    • @všichniPečinkovi
      @všichniPečinkovi  3 роки тому

      No částečně musím souhlasit, ale opravdu částečně. Třeba s tou týdenní kontrolou je a není to pravda, jak kdy v tomto období, kdy včelstva "raketově" (někde někde vůbec) jedou do rozvoje nekontrolovat znamená o ně příjít... uletí... Co se týká matečníku a rojení.. No video ukazuje úl kde jsem to řešil opačně než by na 100% pomohlo, tedy udělat oddělek ze starou matkou... Jsem "pokusmen" šel jsem záměrně jinou cestou... Ulevil jsem jim tolik, že včelstvo nevylétlo, vytvořil jsem oddělek , ale starou matku (je jen půl roku stará) nechal v úle. Důvod chuti po rojení byla moje chyba... přeplnily se... a povedlo se. matka tam stále je, nyní jen už označená... Jinak souhlasím i s tím, že je potřeba dělat zálohy a udržovat je. Nové matky, ale je potřeba, protože potřebujeme geny...dříve roj odlétl daleko... dnes si roje chytáme a vracíme na stanoviště, když jsou... ale žijeme ve městech a velkých vesnicích rojení není moudré, nahradit ho tvorbou oddělků, nebo smetenců je dle mého lepší přístup... Ale ano mít za každé včelstvo připravenu zálohu je potřeba! Rojová matka gen přenese do další generace... Jinak možná je doba velkých úhynů (slyším u kolegů) ale já tedy úhyny nemám, přesto rojení potlačuji (zdárně) a to opravdu aktivně. Je to ale jak píšeš, je to věcí názoru a pohledu. Ať tak či onak je potřeba, aby včelky byly a nějak jsme to zvládali, ať už rojem nebo oddělkem.. (.-)) hlavně najít cestu a aby se dařilo! A to nám všem..

    • @vladimirhricak565
      @vladimirhricak565 3 роки тому

      @@všichniPečinkovi Tvorba oddělků, jako protirojová opatření, tomu rozumím. Ale každý včelaříme jinde. Já žiji a včelařím v cca 700 m nad mořem. Už druhý rok po sobě jsme měli tak studené jaro, že včely ven skoro nelétaly. Za květen to bylo možná sedmkrát. A lezte do včel při teplotách kolem deseti stupňů. Pak přišel červen a teploty kolem 20. Během týdne jsem měl ze šesti včelstev čtyři roje. Před týdnem jsem jenom zběžně mrknul do medníků. Odhadem tak 3-4 kg řidké sladiny. Jinak poprvé běžně vytáčím kolem 5. června. Vloni jsem vytáčel jenom jednou, v červenci a hned jsem musel začít krmit. Letos to nebude lepší.
      Po každé návštěvě včelaře včely 2-3 dny nenosí. A když se v tak bídné snůšce v nich budete ještě vrtat, přestane být chov včel ekonomicky udržitelný. A nyní nemám na mysli nějaký výdělek, ale minimalizování ztrát.

    • @všichniPečinkovi
      @všichniPečinkovi  3 роки тому

      NO smekám , protože vím dobře jako problémy ve Vaší n.m.v. řešíte!!! Já mám na Vysočině některé roky podobné, ale jen některé roky... letos je to paradoxně naopak... Brno stagnuje je to tam skoro na příkrm... a Vysočina raketový růst... moje n.m.v.. je na Vysočině nějakých 600mnm. Vždy bylo Brno až 2týdny dopředu, letos si počasí zahrálo a to tak , že odolnější včelky na Vysočině to dávají, ale Brno je katastrofa, zatím... přichází Akát a pak bude Lípa, ta bývá v Brně dobrá... uvidíme... Zaráží jen ta informace , že když se jde do včel tak 2 až 3 dny nenosí... to nemohu potvrdit, mám zkušenost, že když jdu večer ráno jako bych tam nebyl a jedou zase... Ale je možné, že je to od včel a od právě nadmořské výšky, to nevím... Můžu se zeptat jaké matky berete do takové nadmořské výšky? Já už selekcí, pokusama a opravdu vyzkoušením kde jakých přešel na vysočině hlavně na Pradědky... ty tam opravdu vylétnou už kolem 8°C... jako by nic... v 10°C tam létají... Naopak v Brně se mi neosvědčily tam zase z Kývalky Singer je nejlepší co může být.... Jaké chováte v těch 700 metrech prosím? Díky... a ať se daří!!!!

    • @vladimirhricak565
      @vladimirhricak565 3 роки тому

      @@všichniPečinkovi Já matky nechovám. Občas nějakou koupím od jednoho kolegy, abych "vyměnil krev". Pokud se nepletu, mluvil Kraňce. Ale můžu se vám zeptat.
      K tomu počasí. Stává se u nás téměř pravidlem, že máme teplý duben. Vloni byl ještě navíc extrémně suchý. Kvetoucí rostliny měly málo nektaru. Potom začalo pršet a v průběhu deseti dnů třikrát mrzlo. Co bylo v květu, nebo narašené šlo všechno do kopru. Místo vytáčení prvního medu jsem musel včelám vracet nesnědené zásoby ze zimy. No nic, řekl jsem. Stromy mají konečně vláhu, bude medovice. Jenomže té vláhy přišlo moc. Pršelo tak často, že déšť všechno umyl. V červenci už nebylo na co čekat. Sundal jsem medníky, vybral co jsem tam našel (bylo toho slabých 10 kg na včelstvo), nasadil krmítka a krmil.
      Letos to bylo podobné. Druhá polovina dubna slibovala slušnou sezónu. Pak přišel velmi studený květen s četnými mrazíky. Občas se vrátil i sníh. Dnů, kdy bylo alespoň kolem 15 stupňů bych napočítal na prstech jedné ruky. Zarazily mne teplotní rozdíly. Byly velmi vysoké. Mezi námi a Českými Budějovicemi (40 km) 7-8 stupňů přes den. Do Kaplice máme 15 km a u ty nám udělaly 3-4 stupně.
      Poslední roky cítím, že musím začít jinak, než na co jsem byl zvyklý. Jenom nevím jak.

    • @všichniPečinkovi
      @všichniPečinkovi  3 роки тому

      Nyní jsem zveřejnil Brno, sám se podívejte na ten rozdíl... Ale prozatím to bylo vždy opačně... Vždy Brno něco na první snůšku měla a Vysočina nic moc, ale bývalo tam taky...Druhá snůška v brně téměř není, je až pozdě a to jim nechávám (Zlatobýl, ten na vysočině není), ale na Vysočině pravidelně je i druhá snůška...medovice... ale taky melecitóza.. ta třeba v brně není...je pravda , že se vše nějak mění a komplikuje a navíc je to každý rok jinak... U vás je to ještě těžší, máte to hodně vysoko... Možná by stálo za to otestovat různé matky.. myslím, že budete překvapen rozdíly.. jak říkám já jsem spokojen s Pradědkou na Vysočině...vylétne mi, když jiné byly v úle.. a dává lépe i přezimování na Vysočině.. Ale viděl jsem i lepší včelstva (matky). Proto sonduji kde se dá... Víte i Brně to tak je... některé včelky za mrholení úl neopustí, jiné létají jako by nemrholilo... a asi musíme prostě začít selektovat jako včelaři ty co si s "divným" počasí poradí... jinak to nepůjde no... Třeba Kraňka-Singer co mám hlavně v Brně zimu na Vysočině blbě dávala, protože potřebuje hodně zásob, na jaře byla bez zásob vždy... Ale jedno Vám doporučím, bez okolků si myslím, že to bude něco proVás. Otestujte si Vigor... Ale kupte si ty F1 od někoho kdo má včelstva co nejvýš položené... Vigorky si dokáží poradit opravdu úžasně. Já mám jen jendu neblahou zkušenost, jakmile na stanovišti jsou s jinýma je zle...jsou ostré, ale jakmile máte na stanovišti jen je..(klidně 10úlů, ale jen Vigor F1) jsou jak beránci... otestujte..Vigorka Vám najde i když jiné ne (létá daleko) Vigorka zimuje strašně spořivě...myslím by mohla u Vás uspět...

  • @pavelsnoha133
    @pavelsnoha133 3 роки тому +1

    Dobrý den, zkoušel jste někdy Hopkinsonovu metodu? Jak se vyrizne kousek plastve a dá se naležato. Včelky jsi vyberou vhodnou lahvičku nebo vajíčko a to vystavý do matecniku. Prý je to lepší a rychlejší, než když to dělá včelař. :) Letos to chci vyzkoušet.

    • @všichniPečinkovi
      @všichniPečinkovi  3 роки тому +1

      Ne zatím ne, ale hned zítra nastuduji a omrknu a protože jsem netestnul, hned na to půjdu.. (:-)) díky za tip...

    • @ladislavhradil9974
      @ladislavhradil9974 3 роки тому

      zajímavé také se těším na nové poznatky

  • @ladislavhradil9974
    @ladislavhradil9974 3 роки тому

    nemůže to být tím počasím že vyčkávaly s rojením ,přesto že jsou matečníky zavíčkované?

    • @všichniPečinkovi
      @všichniPečinkovi  3 роки тому

      Může, uvidíme co udělají dál, nyní jsem jí ulevil.. a dál uvidím... Faktem je, že v tom jednom NN se už těsnily jak hrom. Neodhadl jsem to dobře..

  • @jirigrandpa
    @jirigrandpa 3 роки тому

    Jakmile se dostanou do rojové nálady tak i když jim dáte další prostor a vezmete jim matecniky, narazí další. Dejte vědět za týden jestli se znovu objeví.
    Lze tomu zabránit na 100% tím, ze do oddelku jde matka a ty matečníky se jim nechají.
    I když v tomhle případě tam byl jenom jeden, tak možná to klapne.

    • @všichniPečinkovi
      @všichniPečinkovi  3 роки тому

      Ano přesně tak jak jste to napsal jsem uvažoval i já (že byl jeden a matka je opravdu mladá ze srpna 2020, tedy jak bylo i vidět řešily ten prostor...). Vsázím na to, že uvolněním prostoru jsem to opravdu potlačil. Později jsem si říkal, že jsem mohl udělal oddělek s matkou, to je pravda, pak už jsem to ale nechal. Uvidíme. V týdnu se podívám a natočím to.