Mám zrcadlovku CANON EOS 2000D a chtěla bych fotit astrofotografie,nebe s hvězdami,měsíc.Jaký byste mi doporučil objektiv či teleobjektiv v rozumné cenové relaci? Děkuji
Astrofotografie je dost specifický žánr. Na hvězdné nebe, mléčnou dráhu, atp. to chce ideálně něco s kratším ohniskem, dobrou světelností a dobře korigovanou komatickou vadou. V základu se dá ale fotit jakýmkoliv širokáčem nebo i běžným středním zoomem nastaveným na krátký konec. Pro fotky nebeských těles (měsíc, planety, deep space objekty) to myslím chce jít spíš cestou dalekohled + astro montáž + foto adaptér + foťák (komora) a ne přes foto objektivy. Samozřejmě něco vyfotíte i normálním teleobjektivem, ale nečekejte od toho zázraky. Nejlepší "fotky" nebeských těles pak vznikají výpočetně, často ve skutečnosti z videa pořízeného přes dalekohled umístěný na astro montáži, která automaticky sleduje nebeský objekt při jeho pohybu po obloze. Více by Vám o tomto řekli astronomové a lidé, co se na astro foto specializují, což já nejsem. Pokud Vám jde ale primárně o hvězdnou oblohu, mléčnou dráhu, star trails, apod., tak prostě ideálně světelný širokáč s dobře kontrolovanou komou. Konkrétně myslím budou na toto vhodné objektivy jako např. Sigma 14mm f/1,4 Art, Sigma 14mm f/1,8 Art, Sigma 20mm f/1,4 Art a podobné. Pokud by se tyto nevešly do Vašeho rozpočtu, tak potom cokoliv jiného, co se tomu ideálu co nejvíc blíží, je to kompatibilní s Vaším systémem a stojí to méně. Cenově příznivější objektivy vhodné na astro foto nabízejí např. značky Samyang, Tokina, Irix. Koukněte na jejich nabídku. Jinak příště prosím pište raději přes Fotoporadnu na webu fotoškoly nebo přes email fotoškoly, dočkáte se odpovědi rychleji. Komentáře zde na YouTubu já nesleduji až tak bedlivě, protože UA-cam je pro mě jen vedlejší činnost.
Naprosto super vysvětleno, co bych za takové video dal , když jsem začínal shánět další skla do výbavy. :) jen tak mimochodem, super channel na youtube ohledně testu objektivů je www.youtube.com/@christopherfrost naprosto skvělé a hlavně konzistentní recenze všech možných objektivů :) nejednou jsem vybíral podle něj :)
Moc díky za koment i za tip na zajímavý zdroj. Já bych ještě přidal odkaz na jeden web, který dělá něco podobného, jen ne formou videí - www.the-digital-picture.com/ Speciálně nástroj, který najdete v menu pod "Tools / Lens Image Quality" je senzační na porovnávání kresby dvou objektivů. Samozřejmě výsledky jsou zatíženy kusovou variabilitou, ale i přesto je to super pomocník.
Pěkně a dopodrobna vysvětleno. Pro začátečníka ideální. Do budoucna by možná bylo dobré připravit videa zabývající se perspektivou jednotlivých ohnisek (předpokládám, že většina začínajících fotografů chápe zoom jako prostředek k tomu, jak si fotografovaný objekt přitáhnout, ale na změnu perspektivy při rozdílných ohniskách v tu chvíli moc nemyslí) hloubkou ostrosti a hlavně hyperfokální vzdáleností. Zaostřování na hyperfokální vzdálenost je, řek bych, od vzniku AF objektivů tak nějak zapomenuté, ikdyž poslední dobou jsem již na pár těchto videí také narazil, a hlavně totálně opomíjené ze stran výrobců fototechniky.
Díky za Váš koment. Video o perspektivě různých ohnisek je určitě dobrý nápad. Ze zkušenosti z kurzů je to přesně tak, jak píšete - tedy že začátečníci si většinou myslí, že teleobjektiv je na to, když potřebují vyfotit něco, co je za plotem nebo co létá na nebi. Použít ho k focení předmětu na stole, ke kterému mají volný přístup, je zpravidla vůbec nenapadne. Hloubka ostrosti by určitě také stála alespoň za jedno video. Hlavně protože spousta lidí si myslí, že je to jenom o cloně, ale úplně jim unikají další souvislosti jako ohnisko, vzdálenost, na kterou se ostří, apod. Hyperfokální vzdálenost s tím souvisí. Při nejmenším krajináři ji stále běžně používají, byť tedy objektivy už na to dneska nemívají značky na tubusu (což souhlasím, že je škoda). Problém s videi je pracnost jejich tvorby. Je o o čase, o ničem jiném. Ale budu se snažit :-). Zdraví, MK
@@onlinefotoskola Ano, chápu, že náměnů na videa je hodně a každé video zabere několikanásobek času, než je jeho výsledná délka. S tou opomíjenou hyperfokální vzdáleností, jsem to myslel tak, že na ni zapomínají výrobci objektivů a fototechniky. Díky tomu, že tato technika není nikde zmíněma v manuálu, se o ní mnohdy začátečník ani nedozví a pak se k ní musí dopracovat samostudiem. Ale to k většine technik. Ideální by bylo, kdyby výrobci k přepínači režimů ostření, k funkcím AF-S, AF-C a MF přihali funkci HF, která by na základě nasazeného(nastaveného) ohniska a nastavené clony, automaticky nastavila hyperfokální vzdálenost. Takto je nutné si pomáhat náhradními řešeními, jako např odkrokovat si v terénu vzdálenost k nějakému pařezu, kořenu nabo něčemu výraznému, na to zaostřit, zaostření zamknout a překomponovat, nebo už při kompozici do obrazu dostat předmět v hyperfokální vzdálenost a na něj nastavit ostřící bod, nebo vymýšlet jiná krkolomná řešení. Přitom by stačilo jediné tlačítko na těle fotoaparátu, nebo aktualizace firmawu, ale o tom si můžem jen nechat zdát.
@@onlinefotoskola to právě nechápu. Když chci ostřit na hyperfokální vzdálenost ale nemám stupnici. Všechny vylepšení objektivů jdou, dá se říct, kupředu, ale tohle mi přijde jako naprostý nesmysl, který nutí člověka drbat se pravou rukou za levým uchem. Ještě bych chápal, že se stupnice přesune na displej, ale tak tomu zpravidla bohužel není.
@ibarinka Funkce, která by nastavila zaostření na hyperfokální vzdálenost dle aktuálního ohniska a clony, tak jak to popisujete, by byla skvělá. Ale obávám se, že něčeho takového se od výrobců nedočkáme. Problém s výpočty hloubky ostrosti a potažmo tedy i s výpočty hyperfokální vzdálenosti bývá v tom, že různí lidé mohou mít dosti odlišnou představu o tom, co je ještě "přijatelně ostré" a tedy co ještě je a co už není "v hloubce ostrosti". Ve výpočtech hloubky ostrosti se tento problém řeší, jak možná víte, přes parametr maxCoC (maximum circle of confusion). Tento parametr určuje maximální velikost rozptylového kroužku, při které se obraz ještě považuje za "ostrý". Jsou stanovené určité standardizované hodnoty maxCoC pro jednotlivé formáty. Např. pro APS-C je to 0,02, pro fullframe formát 0,03 apod. Tyto hodnoty vycházejí z určitým způsobem definovaných pozorovacích podmínek výsledné fotky. To ale znamená, že za jiných podmínek nemusejí vyhovovat. Toto je mimochodem důvod, proč některé kalkulačky hloubky ostrosti, vč. té mojí, kterou najdete na webu Online fotoškoly v sekci Pomůcky, umožňují nastavit si vlastní hodnotu parametru maxCoC a tím si chování té kalkulačky přizpůsobit vlastním potřebám. Tzn. např. snížením hodnoty maxCoC zpřísníte to kritérium, co se ještě má považovat za "ostré" a tím pádem vyjde hloubka ostrosti menší a hyperfokální vzdálenost delší. Pakliže by měla být Vámi navrhovaná funkce automatického zaostření na hyperfokální vzdálenost doopravdy dobře použitelná pro široké spektrum uživatelů s rozdílnými potřebami, musela by myslím být doplněna ještě právě o tu možnost uživatelsky si nastavit tento parametr maxCoC používaný ve výpočtech hloubky ostrosti / hyperfokální vzdálenosti. Tak aby si konkrétní fotograf mohl chování této funkce přizpůsobit svým potřebám. Do něčeho takového se ale nejspíš žádný výrobce nebude chtít pouštět, protože to prostě celé zní pro průměrného uživatele fotoaparátu strašně moc složitě a tedy není asi moc motivace podobnou funkci přidávat. Ale souhlasím s Vámi, že by to bylo fajn.
Bohužel, už jdu s křížkem po funuse... Koupila jsem si FF (v dobré víře), ale setový objektiv ze staré zrcadlovky nejde nasadit, byla APS-C. Na to jsem přišla tedy pozdě a teď jdu pro rady, jaký vhodný objektiv koupit pro můj nový foťák. :)
@@Vasili1998 ano, mám eos 6D ted nově. Bohužel jsem nebyla dostatečně připravena před nákupem FF, objektivy na ne jsou o dost dražší, takže si hned tak něco nekoupím, naštěstí moje stará Sigma 70-300mm nasadit jde, takže foťák používat můžu, koupím si asi 50mm, koukala jsem že jsou levný do 3000kc, no a pak bych to doplnila nějakým širokoúhlým a to mi asi bude stačit.
@@zeleninka 50 mm je určitě super, na FF snímači je to příjemné ohnisko, určitě doporučím vzít canon Ef 50 mm 1.8 STM, je hezky zpracovaný a pěkně kreslí, na tu 1.8 je měkčí, ale po zaclonění na f2.2 je super. Používal jsem ho taky na 6d :) Jinak mám ještě poměrně dobré zkušenosti se zoom objektivem Tamron Ef 28-75 f2.8, je to starší sklo, dá se sehnat kolem 4-5 k, je to takový ten standardní zoom, na 2.8 je většinou měkčí, ale po zaclonění na f4 je fakt hezký, a je lehký, jen cc 500g. Jinak ještě používám starší širokáč Canon Ef 17-40 f4 L, sehnal jsem jel za 6 k, a za tu cenu bomba, je to profesionální utěsněný objektiv, s tichým a přesným ostřením. Dále určitě ještě doporučím si všechny objektivy zkalibrovat na Vaše tělo fotoaparátu, kvůli přesnému ostření, provádí se to v menu fotoaparátu(bf a ff) pomocí kalibračního terčíku.
@@Vasili1998 a to jsou bazarové ceny? Já jsem koukala standardně prvně na megapixel a fotoskoda, nove i bazarové a cenově vše na mě už celkem drahé. Bojím se kupovat použité objektivy od lidí, protože tomu moc nerozumím a nevím na co bych se při koupi použitého měla zaměřovat. Sama mám ten setovy 18-55mm 12 let a za tu dobu mi 1x upadl na zem a bůhví, jestli se v něm něco nehlo... jinak tu sigmu co mám, tak nastavuji clonu mezi cca f 6-8 a fotky jsou takové příjemné ostřejší než když ji otevřu naplno. Kupovala jsem si v roce 2011 eos 1000D (ano, měsíc před vydáním 1100D skoda) k tomu byl seťák 18-55mm a ja si dokupovala tu sigmu tenkrát za 5000. Po 12 letech jsem si řekla, že je čas na změnu. :) Ten tamron mě docela láká když ho seženu kolem 5k, nejsem profík, fotím si pro sebe takže nechci kupovat nic extra zatím:)
Reaguji bohužel trochu pozdě, nicméně vidím, že se Vás mezitím už "ujal" kolega. Pro podobné dotazy příště můžete využít Fotoporadnu na stránkách Online fotoškoly, najdete ji v sekci Pomůcky. Anebo napište email (třeba na info@onlinefotoskola.cz) - na maily většinou odpovídám celkem hbitě.
Stručně: Ano, přesně tak. Podrobněji: Ve většině případů, pokud nějaký výrobce používá stejný bajonet pro APS-C i fullframe foťáky a objektivy, tak to bývá tak, že fullframové objektivy můžete na APS-C fotoaparátech používat zcela bez omezení a fungují plnohodnotně, akorát jsou tedy zbytečně velké/těžké/drahé. V opačném případě, tedy když budete chtít použít objektiv určený pro APS-C na fullframe foťáku, tam je situace složitější. Existuje totiž více možností, co se může stát: Nejčastěji to dnes bývá tak, že fullframové tělo samo rozpozná, že je na něm nasazený APS-C objektiv a přepne se do nějaké formy "crop režimu". V tomto režimu fotoaparát nevyužívá celý snímač, ale jen jeho středovou část, která velikostí plus mínus odpovídá APS-C políčku. Díky tomu tedy můžete ten objektiv normálně používat, ale foťák se Vám v tu chvíli chová jako APS-C foťák, tedy přijdete o výhody plynoucí z fullframe snímače, sníží se rozlišení, atd. Tedy funguje to, ale ne plnohodnotně. Druhá možnost je ta, že donutíte fotoaparát, aby používal celý fullframe snímač i navzdory tomu, že ten objektiv nevykresluje dostatečně velký kroužek. U některých fotoaparátů toto jde vynutit. V takovém případě ale s velkou pravděpodobností dostanete na fotkách černé rohy anebo silnou degradaci obrazové kvality v okrajových částech snímku. I když u některých objektivů se to stane třeba jen na některých polohách zoomu a na jiných mohou fungovat v pohodě i na fullframu. Každopádně ale prostě ty objektivy nejsou dělané na to, aby se používaly na fullframu, takže zpravidla nefungují ideálně. No a třetí možnost, ale ta je dnes spíš už vzácná, je ta, že ten APS-C objektiv na fullframe těle vůbec použít nepůjde. Např. z mechanických důvodů. Stávalo se to např. u některých zrcadlovek určitých značek. APS-C objektivy totiž zasahovaly příliš hluboko do komory foťáku, takže na fullframech se dostávaly do kolize se zrcátkem. U bezzrcadlovek se toto ale pochopitelně neděje. V každém případě je tedy dobré zjistit si, jak je to u konkrétního fotografického systému / bajonetu. Ale v obecné rovině platí skutečně to, co jste napsal, tedy že na APS-C můžete používat fullframové objektivy plnohodnotně, opačně to jde ale jen v crop módu anebo musíte počítat s černými rohy, případně nízkou obrazovou kvalitou v rozích. A někdy to nejde vůbec. V každém případě to prostě není plnohodnotně funkční, má to vždycky nějaká "ale".
@@onlinefotoskola Diky za rychlou odpoved. Jde mi o to, ze shanim pro pritelkyni do zacatku nejaky fotak a nabizi se moznost koupit velice levne APS-C Sony NEX-5N s par objektivy a behem pristho cca pul roku bych mohl mit opet levne Full Frame Sony A7 ale jiz bez objektivu a jak uz vim, tak jsou velmi drahe :D
@@88Beerseeker U systému Sony E by to myslím mělo fungovat tím prvním uvedeným způsobem, tzn. foťák by se měl přepnout do crop režimu. Ale radši si to ještě ověřte jinde, já se zrovna v systému Sony E nijak zvlášť nevyznám. Na stránkách Sony jsem ale našel takové udělátko, které Vám ukáže, jak se bude ten který objektiv chovat na konkrétním těle. To by se Vám mohlo hodit. Najdete to zde: support.d-imaging.sony.co.jp/www/cscs/lens_body/ Nezapomeňte si tam vždycky rozkliknout "Detailed Info", kde bývají uvedené podrobnosti jako např. od které verze firmwaru co funguje, atp.
@@onlinefotoskola Dekuji. Podle Sony by pri pouziti toho objektivu nemel fungovat Steady shot, coz asi muze byt trochu problem. Kazdopadne jeste nejsem uplne rozhodnuty pro koupi toho fotaku a budu rad za kazde doporuceni nejakeho vhodneho fotaku pro zacatecnika.
Stabilizaci bych osobně bral za "nice to have" nikoliv za "must have". Ale tak samozřejmě můžete mít jiné potřeby / preference / fotit jiné věci, atd. Ohledně výběru foťáku: mám na toto téma video. Nenajdete tam doporučení konkrétních modelů, spíš návod, jak si to trochu uspořádat v hlavě a jak si pak sám vybrat. Link přikládám: ua-cam.com/video/DGY1Aengx1E/v-deo.html Nicméně pokud chcete konkrétnější doporučení, tak za mě cokoliv z "velkých" mirrorless systémů (Sony E, Canon RF, Nikon Z) je celkem sázka na jistotu. U těch v podstatě nemůžete koupit vysloveně špatně. Takže pak dle finančních možností / ambicí / preference značky. Je to na Vás. Berte to tak, že pokud to přítelkyni (nebo Vás) doopravdy chytne, stejně to nejspíš nebude poslední foťák, který budete kupovat. A do začátku vyhovuje fakt i entry-level model. Taky berte v potaz, že čím víc se ponoříte do různých recenzí, testů, srovnání, atd., tím spíš skončíte u nějakého nesmyslně velkého a drahého high-end modelu. Přitom i ty úplně nejnižší jsou velice prima. Podle mě nejtěžší rozhodování je ve skutečnosti o tom, jestli začít s APS-C nebo rovnou fullframe formátem. Když zvolíte APS-C, mnohem rychleji se dostanete do stavu, kdy budete mít rozumně pokrytá důležitá ohniska. Ale pokud byste měl vysokou míru jistoty, že Vám (resp. přítelkyni) to focení vydrží, nejspíš Vás bude v dlouhodobém horizontu stát méně peněz rovnou začít s fullframe systémem. Jenže tohle za Vás pochopitelně nerozhodnu. Každopádně přeji šťastnou ruku při výběru.
Moc pěkné, přehledné, jen mi uteklo, kam patří objektivy vhodné pro makro. Jsou to ty s co nejnižším číslem ohniskové vzdálenosti? Zvykl jsem si u kompaktu, který fotil dost dobře, že mi udělal makro a následně dvanáctinásobný optický zoom. Měl tedy horší světelnost, ale dosud jsem málokdy toužil fotit v noci :-) Zcela jasně je Canon M50 pro mě kvalitativním skokem do pomyslného ráje, jenže setový objektiv je najednou nedostatečný ve srovnání s bývalým kompaktem, takže chodím s oběma. Bez zoomu na aligátory se obejdu, ale broučci a kytičky - na tom si ujíždím.
S makro objektivy se to má následovně: Každý objektiv má nějakou tzv. "minimální zaostřovací vzdálenost", tzn. nejkratší vzdálenost, na jakou je fyzicky schopný ještě zaostřit. Makro objektivy se vyznačují tím, že mají tuto minimální zaostřovací vzdálenost výrazně kratší, než běžné, "ne-makro" objektivy. Díky tomu je s nimi možné fotit o hodně víc zblízka, než bývá s objektivy daného ohniska běžné, a právě tím se docílí toho velkého "zvětšení", přesněji vyššího poměru zobrazení. Tzn. není to až tak o té ohniskové vzdálenosti, spíš o té minimální zaostřovací vzdálenosti. Můžete mít makro objektiv s krátkým ohniskem (např. ekvivalent 40mm) i makro objektiv s delším ohniskem (např. ekv. 150mm), přičemž oba mohou mít podobný poměr zobrazení, tzn. oba Vám umožní docílit zhruba stejného "zvětšení". Výhodou makro objektivů s delším ohniskem ovšem bývá to, že mívají delší pracovní vzdálenost. Zatímco u makro objektivů s krátkým ohniskem může být pracovní vzdálenost při tom maximálním zvětšení třeba jen 3 cm, u makro objektivů s delším ohniskem to může být třeba 15 cm i více. Toto je zásadní hlavně ze dvou důvodů: za prvé, příliš krátká pracovní vzdálenost je problém, budete-li chtít fotit např. živý hmyz (protože si ho vyplašíte a uteče / uletím Vám) a za druhé, s příliš krátkou pracovní vzdáleností si často sám budete fotoaparátem / objektivem stínit světlu. Z tohoto důvodu je vhodnější hledat spíš makro objektiv s trochu delším ohniskem. Bohužel ale platí, že čím delší ohnisko, tím bývá daný makro objektiv dražší. Za takový ideální kompromis ve smyslu praktická využitelnost vs. cena se považují makro objektivy s ekvivalentním ohniskem kolem 100mm. V reálu makro objektivy poznáte podle toho, že bývají jako makro objektivy označené. Buďto to mají přímo v názvu, nebo bývají označené nějakou zkratkou anebo u nich výrobce prostě uvádí, že se jedná o makro objektiv. Mimochodem, za "pravé" makro objektivy se považují takové, které umožňují poměr zobrazení 1:1. Kromě toho se lze setkat i s objektivy, které mají tu minimální zaostřovací vzdálenost zkrácenou, ale ne úplně na úroveň "pravých" makro objektivů, tzn. dosahují třeba poměru zobrazení 1:2. Tedy jsou to takové dalo by se říct "polomakro" objektivy. Ty také mohou být zajímavé, protože ten jejich poměr zobrazení na spoustu věcí stačí. A konečně, stojí za zmínku ještě to, že makro objektiv zpravidla můžete používat i na ne-makro vzdálenosti, tzn. třeba na portréty. Tzn. je vhodné hledat takový model, který současně využijete i pro další účely. Jinak existují i způsoby, jak se dá fotit makro i bez nutnosti pořizovat přímo makro objektiv. Dají se využít makro předsádky, mezikroužky, makro měch nebo třeba reverzní kroužek plus objektiv nasazený obráceně. Případně vygooglete. Skutečný makro objektiv je ale pro rutinní používání jednoznačně nejlepší řešení. Všechny ty alternativy totiž mají vždycky nějaké "ale", buďto ve smyslu snížené obrazové kvality nebo sníženého uživatelského komfortu / určité nepraktičnosti. Zdraví, MK
@@onlinefotoskola Vypadá to jako hodně praktické vysvětlení - velice moc děkuji, ale já jsem asi nějakej blbej, pardon. O schopnosti objektivu ostřit podle mě žádný údaj nehovoří...? Ok, makro ostření je uváděno většinou jako makro. Myslel jsem dosud, že ostření přímo vyplývá z ohniskové vzdálenosti - že vzdálenost, do které je nastavená, je právě to zaostření. Můj setový objektiv je 15-45 mm - pokud lze na 100 mm fotit makro, pak bych hrozně rád pochopil, proč to vlastně nelze s tím mým 🙂 Nalezl jsem jediné slovenské video (mezi milionem jiných, které nic nevysvětlují) vysvětlující, co to vůbec ohnisková vzdálenost je, ale o tom, proč je ostření veličina ne zcela závislá na ohniskové vzdálenosti, jsem nic nenašel.
"Minimální zaostřovací vzdálenost" je terminus technicus. Je to údaj / parametr, který říká, na jakou nejkratší vzdálenost dokáže daný objektiv zaostřit. Každý objektiv má nějakou hodnotu tohoto parametru. V popisu objektivu např. v eshopu se tento údaj často nedočtete, ale např. v parametrech, které uvádí přímo výrobce, ho většinou najdete. Váš objektiv Canon EF-M 15-45mm má minimální zaostřovací vzdálenost 25 centimetrů, viz např. zde: www.canon.co.uk/lenses/ef-m-15-45mm-f-3-5-6-3-is-stm-lens/specification.html Konkrétně Vás zajímá údaj nadepsaný "Closest focusing distance". To znamená, že na kratší vzdálenost než 25 cm s tímto objektivem prostě nezaostříte, ten objektiv toho zkrátka není konstrukčně schopný. Proto s ním nemůžete fotit makro. Kdybyste před něj ale dal spojnou čočku, zaostříte s ním blíž než normálně a tím pádem s ním to makro fotit můžete. Ostatně přesně takto fungují makro předsádky. Makro objektivy nejsou tedy nic jiného než speciální objektivy, které mají tuto "minimální zaostřovací vzdálenost" výrazně kratší, než co bývá pro dané ohnisko běžně zvykem. Vás možná zaráží to, že u kompaktů, mobilů, atp., bývá ta makro funkce zcela běžná věc, zatímco u těch systémů s větším snímačem je to něco, na co potřebujete speciální objektiv. Ale tak to prostě je. U těch dříve jmenovaných je ta optika celkově mnohem menší a není zřejmě problém tam dostat i tu schopnost zaostřit hodně na blízko, aniž by to znamenalo zásadní kompromisy v jiných oblastech. U objektivů pro větší systémy tomu tak ale není. Nebývá u nich běžné, že by uměly ostřit na makro vzdálenosti, pakliže nejsou vysloveně označené jako "makro objektivy". Zřejmě protože to u té větší optiky znamená delší tubus objektivu, případně další optické členy, tedy vyšší cenu, vyšší váhu, větší velikost, atd. A to vše jen kvůli možnosti fotit nablízko, což zdaleka ne každý potřebuje. Tzn. není to o tom, že by ten Váš seťák byl nějakým způsobem nedostačivý. Velmi podobně by se choval i jakýkoliv jiný setový objektiv u jakéhokoliv jiného fotografického systému s vyměnitelnými objektivy. Zdraví, MK
Luxusní. Přesně vás sem hledal. Diky moc
krásná práce, jistě budete mít zanedlouho desetitisíce odběratelů.
Díky. Myslím, že tenhle druh obsahu takový potenciál nemá, ale je to od Vás milé. MK
Mám zrcadlovku CANON EOS 2000D a chtěla bych fotit astrofotografie,nebe s hvězdami,měsíc.Jaký byste mi doporučil objektiv či teleobjektiv v rozumné cenové relaci? Děkuji
Astrofotografie je dost specifický žánr.
Na hvězdné nebe, mléčnou dráhu, atp. to chce ideálně něco s kratším ohniskem, dobrou světelností a dobře korigovanou komatickou vadou. V základu se dá ale fotit jakýmkoliv širokáčem nebo i běžným středním zoomem nastaveným na krátký konec.
Pro fotky nebeských těles (měsíc, planety, deep space objekty) to myslím chce jít spíš cestou dalekohled + astro montáž + foto adaptér + foťák (komora) a ne přes foto objektivy. Samozřejmě něco vyfotíte i normálním teleobjektivem, ale nečekejte od toho zázraky. Nejlepší "fotky" nebeských těles pak vznikají výpočetně, často ve skutečnosti z videa pořízeného přes dalekohled umístěný na astro montáži, která automaticky sleduje nebeský objekt při jeho pohybu po obloze. Více by Vám o tomto řekli astronomové a lidé, co se na astro foto specializují, což já nejsem.
Pokud Vám jde ale primárně o hvězdnou oblohu, mléčnou dráhu, star trails, apod., tak prostě ideálně světelný širokáč s dobře kontrolovanou komou. Konkrétně myslím budou na toto vhodné objektivy jako např. Sigma 14mm f/1,4 Art, Sigma 14mm f/1,8 Art, Sigma 20mm f/1,4 Art a podobné. Pokud by se tyto nevešly do Vašeho rozpočtu, tak potom cokoliv jiného, co se tomu ideálu co nejvíc blíží, je to kompatibilní s Vaším systémem a stojí to méně. Cenově příznivější objektivy vhodné na astro foto nabízejí např. značky Samyang, Tokina, Irix. Koukněte na jejich nabídku.
Jinak příště prosím pište raději přes Fotoporadnu na webu fotoškoly nebo přes email fotoškoly, dočkáte se odpovědi rychleji. Komentáře zde na YouTubu já nesleduji až tak bedlivě, protože UA-cam je pro mě jen vedlejší činnost.
Naprosto super vysvětleno, co bych za takové video dal , když jsem začínal shánět další skla do výbavy. :) jen tak mimochodem, super channel na youtube ohledně testu objektivů je www.youtube.com/@christopherfrost naprosto skvělé a hlavně konzistentní recenze všech možných objektivů :) nejednou jsem vybíral podle něj :)
Moc díky za koment i za tip na zajímavý zdroj. Já bych ještě přidal odkaz na jeden web, který dělá něco podobného, jen ne formou videí - www.the-digital-picture.com/ Speciálně nástroj, který najdete v menu pod "Tools / Lens Image Quality" je senzační na porovnávání kresby dvou objektivů. Samozřejmě výsledky jsou zatíženy kusovou variabilitou, ale i přesto je to super pomocník.
Pěkně a dopodrobna vysvětleno. Pro začátečníka ideální. Do budoucna by možná bylo dobré připravit videa zabývající se perspektivou jednotlivých ohnisek (předpokládám, že většina začínajících fotografů chápe zoom jako prostředek k tomu, jak si fotografovaný objekt přitáhnout, ale na změnu perspektivy při rozdílných ohniskách v tu chvíli moc nemyslí) hloubkou ostrosti a hlavně hyperfokální vzdáleností. Zaostřování na hyperfokální vzdálenost je, řek bych, od vzniku AF objektivů tak nějak zapomenuté, ikdyž poslední dobou jsem již na pár těchto videí také narazil, a hlavně totálně opomíjené ze stran výrobců fototechniky.
Díky za Váš koment.
Video o perspektivě různých ohnisek je určitě dobrý nápad. Ze zkušenosti z kurzů je to přesně tak, jak píšete - tedy že začátečníci si většinou myslí, že teleobjektiv je na to, když potřebují vyfotit něco, co je za plotem nebo co létá na nebi. Použít ho k focení předmětu na stole, ke kterému mají volný přístup, je zpravidla vůbec nenapadne.
Hloubka ostrosti by určitě také stála alespoň za jedno video. Hlavně protože spousta lidí si myslí, že je to jenom o cloně, ale úplně jim unikají další souvislosti jako ohnisko, vzdálenost, na kterou se ostří, apod. Hyperfokální vzdálenost s tím souvisí. Při nejmenším krajináři ji stále běžně používají, byť tedy objektivy už na to dneska nemívají značky na tubusu (což souhlasím, že je škoda).
Problém s videi je pracnost jejich tvorby. Je o o čase, o ničem jiném. Ale budu se snažit :-).
Zdraví,
MK
@@onlinefotoskola Ano, chápu, že náměnů na videa je hodně a každé video zabere několikanásobek času, než je jeho výsledná délka.
S tou opomíjenou hyperfokální vzdáleností, jsem to myslel tak, že na ni zapomínají výrobci objektivů a fototechniky. Díky tomu, že tato technika není nikde zmíněma v manuálu, se o ní mnohdy začátečník ani nedozví a pak se k ní musí dopracovat samostudiem. Ale to k většine technik. Ideální by bylo, kdyby výrobci k přepínači režimů ostření, k funkcím AF-S, AF-C a MF přihali funkci HF, která by na základě nasazeného(nastaveného) ohniska a nastavené clony, automaticky nastavila hyperfokální vzdálenost. Takto je nutné si pomáhat náhradními řešeními, jako např odkrokovat si v terénu vzdálenost k nějakému pařezu, kořenu nabo něčemu výraznému, na to zaostřit, zaostření zamknout a překomponovat, nebo už při kompozici do obrazu dostat předmět v hyperfokální vzdálenost a na něj nastavit ostřící bod, nebo vymýšlet jiná krkolomná řešení. Přitom by stačilo jediné tlačítko na těle fotoaparátu, nebo aktualizace firmawu, ale o tom si můžem jen nechat zdát.
@@onlinefotoskola to právě nechápu. Když chci ostřit na hyperfokální vzdálenost ale nemám stupnici. Všechny vylepšení objektivů jdou, dá se říct, kupředu, ale tohle mi přijde jako naprostý nesmysl, který nutí člověka drbat se pravou rukou za levým uchem. Ještě bych chápal, že se stupnice přesune na displej, ale tak tomu zpravidla bohužel není.
@ibarinka Funkce, která by nastavila zaostření na hyperfokální vzdálenost dle aktuálního ohniska a clony, tak jak to popisujete, by byla skvělá. Ale obávám se, že něčeho takového se od výrobců nedočkáme.
Problém s výpočty hloubky ostrosti a potažmo tedy i s výpočty hyperfokální vzdálenosti bývá v tom, že různí lidé mohou mít dosti odlišnou představu o tom, co je ještě "přijatelně ostré" a tedy co ještě je a co už není "v hloubce ostrosti".
Ve výpočtech hloubky ostrosti se tento problém řeší, jak možná víte, přes parametr maxCoC (maximum circle of confusion). Tento parametr určuje maximální velikost rozptylového kroužku, při které se obraz ještě považuje za "ostrý". Jsou stanovené určité standardizované hodnoty maxCoC pro jednotlivé formáty. Např. pro APS-C je to 0,02, pro fullframe formát 0,03 apod. Tyto hodnoty vycházejí z určitým způsobem definovaných pozorovacích podmínek výsledné fotky. To ale znamená, že za jiných podmínek nemusejí vyhovovat.
Toto je mimochodem důvod, proč některé kalkulačky hloubky ostrosti, vč. té mojí, kterou najdete na webu Online fotoškoly v sekci Pomůcky, umožňují nastavit si vlastní hodnotu parametru maxCoC a tím si chování té kalkulačky přizpůsobit vlastním potřebám. Tzn. např. snížením hodnoty maxCoC zpřísníte to kritérium, co se ještě má považovat za "ostré" a tím pádem vyjde hloubka ostrosti menší a hyperfokální vzdálenost delší.
Pakliže by měla být Vámi navrhovaná funkce automatického zaostření na hyperfokální vzdálenost doopravdy dobře použitelná pro široké spektrum uživatelů s rozdílnými potřebami, musela by myslím být doplněna ještě právě o tu možnost uživatelsky si nastavit tento parametr maxCoC používaný ve výpočtech hloubky ostrosti / hyperfokální vzdálenosti. Tak aby si konkrétní fotograf mohl chování této funkce přizpůsobit svým potřebám.
Do něčeho takového se ale nejspíš žádný výrobce nebude chtít pouštět, protože to prostě celé zní pro průměrného uživatele fotoaparátu strašně moc složitě a tedy není asi moc motivace podobnou funkci přidávat. Ale souhlasím s Vámi, že by to bylo fajn.
@Vorgonful Já také nechápu, proč stupnice mizí. Ale asi jsme prostě v menšině a reálný trh (myšleno jeho většina) je nejspíš prostě neocení.
Bohužel, už jdu s křížkem po funuse... Koupila jsem si FF (v dobré víře), ale setový objektiv ze staré zrcadlovky nejde nasadit, byla APS-C. Na to jsem přišla tedy pozdě a teď jdu pro rady, jaký vhodný objektiv koupit pro můj nový foťák. :)
pokud používáte Canon, tak můžu klidně poradit :)
@@Vasili1998 ano, mám eos 6D ted nově. Bohužel jsem nebyla dostatečně připravena před nákupem FF, objektivy na ne jsou o dost dražší, takže si hned tak něco nekoupím, naštěstí moje stará Sigma 70-300mm nasadit jde, takže foťák používat můžu, koupím si asi 50mm, koukala jsem že jsou levný do 3000kc, no a pak bych to doplnila nějakým širokoúhlým a to mi asi bude stačit.
@@zeleninka 50 mm je určitě super, na FF snímači je to příjemné ohnisko, určitě doporučím vzít canon Ef 50 mm 1.8 STM, je hezky zpracovaný a pěkně kreslí, na tu 1.8 je měkčí, ale po zaclonění na f2.2 je super. Používal jsem ho taky na 6d :) Jinak mám ještě poměrně dobré zkušenosti se zoom objektivem Tamron Ef 28-75 f2.8, je to starší sklo, dá se sehnat kolem 4-5 k, je to takový ten standardní zoom, na 2.8 je většinou měkčí, ale po zaclonění na f4 je fakt hezký, a je lehký, jen cc 500g. Jinak ještě používám starší širokáč Canon Ef 17-40 f4 L, sehnal jsem jel za 6 k, a za tu cenu bomba, je to profesionální utěsněný objektiv, s tichým a přesným ostřením.
Dále určitě ještě doporučím si všechny objektivy zkalibrovat na Vaše tělo fotoaparátu, kvůli přesnému ostření, provádí se to v menu fotoaparátu(bf a ff) pomocí kalibračního terčíku.
@@Vasili1998 a to jsou bazarové ceny? Já jsem koukala standardně prvně na megapixel a fotoskoda, nove i bazarové a cenově vše na mě už celkem drahé. Bojím se kupovat použité objektivy od lidí, protože tomu moc nerozumím a nevím na co bych se při koupi použitého měla zaměřovat. Sama mám ten setovy 18-55mm 12 let a za tu dobu mi 1x upadl na zem a bůhví, jestli se v něm něco nehlo... jinak tu sigmu co mám, tak nastavuji clonu mezi cca f 6-8 a fotky jsou takové příjemné ostřejší než když ji otevřu naplno. Kupovala jsem si v roce 2011 eos 1000D (ano, měsíc před vydáním 1100D skoda) k tomu byl seťák 18-55mm a ja si dokupovala tu sigmu tenkrát za 5000. Po 12 letech jsem si řekla, že je čas na změnu. :)
Ten tamron mě docela láká když ho seženu kolem 5k, nejsem profík, fotím si pro sebe takže nechci kupovat nic extra zatím:)
Reaguji bohužel trochu pozdě, nicméně vidím, že se Vás mezitím už "ujal" kolega. Pro podobné dotazy příště můžete využít Fotoporadnu na stránkách Online fotoškoly, najdete ji v sekci Pomůcky. Anebo napište email (třeba na info@onlinefotoskola.cz) - na maily většinou odpovídám celkem hbitě.
Chapu spravne, ze je mozne pouzit Full Frame objektiv na APS-C snimac, ale APS-C objektiv uz neni na Full Frame snimac vhodny?
Stručně: Ano, přesně tak.
Podrobněji:
Ve většině případů, pokud nějaký výrobce používá stejný bajonet pro APS-C i fullframe foťáky a objektivy, tak to bývá tak, že fullframové objektivy můžete na APS-C fotoaparátech používat zcela bez omezení a fungují plnohodnotně, akorát jsou tedy zbytečně velké/těžké/drahé.
V opačném případě, tedy když budete chtít použít objektiv určený pro APS-C na fullframe foťáku, tam je situace složitější. Existuje totiž více možností, co se může stát:
Nejčastěji to dnes bývá tak, že fullframové tělo samo rozpozná, že je na něm nasazený APS-C objektiv a přepne se do nějaké formy "crop režimu". V tomto režimu fotoaparát nevyužívá celý snímač, ale jen jeho středovou část, která velikostí plus mínus odpovídá APS-C políčku. Díky tomu tedy můžete ten objektiv normálně používat, ale foťák se Vám v tu chvíli chová jako APS-C foťák, tedy přijdete o výhody plynoucí z fullframe snímače, sníží se rozlišení, atd. Tedy funguje to, ale ne plnohodnotně.
Druhá možnost je ta, že donutíte fotoaparát, aby používal celý fullframe snímač i navzdory tomu, že ten objektiv nevykresluje dostatečně velký kroužek. U některých fotoaparátů toto jde vynutit. V takovém případě ale s velkou pravděpodobností dostanete na fotkách černé rohy anebo silnou degradaci obrazové kvality v okrajových částech snímku. I když u některých objektivů se to stane třeba jen na některých polohách zoomu a na jiných mohou fungovat v pohodě i na fullframu. Každopádně ale prostě ty objektivy nejsou dělané na to, aby se používaly na fullframu, takže zpravidla nefungují ideálně.
No a třetí možnost, ale ta je dnes spíš už vzácná, je ta, že ten APS-C objektiv na fullframe těle vůbec použít nepůjde. Např. z mechanických důvodů. Stávalo se to např. u některých zrcadlovek určitých značek. APS-C objektivy totiž zasahovaly příliš hluboko do komory foťáku, takže na fullframech se dostávaly do kolize se zrcátkem. U bezzrcadlovek se toto ale pochopitelně neděje.
V každém případě je tedy dobré zjistit si, jak je to u konkrétního fotografického systému / bajonetu. Ale v obecné rovině platí skutečně to, co jste napsal, tedy že na APS-C můžete používat fullframové objektivy plnohodnotně, opačně to jde ale jen v crop módu anebo musíte počítat s černými rohy, případně nízkou obrazovou kvalitou v rozích. A někdy to nejde vůbec. V každém případě to prostě není plnohodnotně funkční, má to vždycky nějaká "ale".
@@onlinefotoskola Diky za rychlou odpoved. Jde mi o to, ze shanim pro pritelkyni do zacatku nejaky fotak a nabizi se moznost koupit velice levne APS-C Sony NEX-5N s par objektivy a behem pristho cca pul roku bych mohl mit opet levne Full Frame Sony A7 ale jiz bez objektivu a jak uz vim, tak jsou velmi drahe :D
@@88Beerseeker U systému Sony E by to myslím mělo fungovat tím prvním uvedeným způsobem, tzn. foťák by se měl přepnout do crop režimu. Ale radši si to ještě ověřte jinde, já se zrovna v systému Sony E nijak zvlášť nevyznám.
Na stránkách Sony jsem ale našel takové udělátko, které Vám ukáže, jak se bude ten který objektiv chovat na konkrétním těle. To by se Vám mohlo hodit. Najdete to zde: support.d-imaging.sony.co.jp/www/cscs/lens_body/
Nezapomeňte si tam vždycky rozkliknout "Detailed Info", kde bývají uvedené podrobnosti jako např. od které verze firmwaru co funguje, atp.
@@onlinefotoskola Dekuji. Podle Sony by pri pouziti toho objektivu nemel fungovat Steady shot, coz asi muze byt trochu problem. Kazdopadne jeste nejsem uplne rozhodnuty pro koupi toho fotaku a budu rad za kazde doporuceni nejakeho vhodneho fotaku pro zacatecnika.
Stabilizaci bych osobně bral za "nice to have" nikoliv za "must have". Ale tak samozřejmě můžete mít jiné potřeby / preference / fotit jiné věci, atd.
Ohledně výběru foťáku: mám na toto téma video. Nenajdete tam doporučení konkrétních modelů, spíš návod, jak si to trochu uspořádat v hlavě a jak si pak sám vybrat. Link přikládám:
ua-cam.com/video/DGY1Aengx1E/v-deo.html
Nicméně pokud chcete konkrétnější doporučení, tak za mě cokoliv z "velkých" mirrorless systémů (Sony E, Canon RF, Nikon Z) je celkem sázka na jistotu. U těch v podstatě nemůžete koupit vysloveně špatně. Takže pak dle finančních možností / ambicí / preference značky. Je to na Vás.
Berte to tak, že pokud to přítelkyni (nebo Vás) doopravdy chytne, stejně to nejspíš nebude poslední foťák, který budete kupovat. A do začátku vyhovuje fakt i entry-level model.
Taky berte v potaz, že čím víc se ponoříte do různých recenzí, testů, srovnání, atd., tím spíš skončíte u nějakého nesmyslně velkého a drahého high-end modelu. Přitom i ty úplně nejnižší jsou velice prima.
Podle mě nejtěžší rozhodování je ve skutečnosti o tom, jestli začít s APS-C nebo rovnou fullframe formátem. Když zvolíte APS-C, mnohem rychleji se dostanete do stavu, kdy budete mít rozumně pokrytá důležitá ohniska. Ale pokud byste měl vysokou míru jistoty, že Vám (resp. přítelkyni) to focení vydrží, nejspíš Vás bude v dlouhodobém horizontu stát méně peněz rovnou začít s fullframe systémem.
Jenže tohle za Vás pochopitelně nerozhodnu. Každopádně přeji šťastnou ruku při výběru.
Moc pěkné, přehledné, jen mi uteklo, kam patří objektivy vhodné pro makro. Jsou to ty s co nejnižším číslem ohniskové vzdálenosti? Zvykl jsem si u kompaktu, který fotil dost dobře, že mi udělal makro a následně dvanáctinásobný optický zoom. Měl tedy horší světelnost, ale dosud jsem málokdy toužil fotit v noci :-) Zcela jasně je Canon M50 pro mě kvalitativním skokem do pomyslného ráje, jenže setový objektiv je najednou nedostatečný ve srovnání s bývalým kompaktem, takže chodím s oběma. Bez zoomu na aligátory se obejdu, ale broučci a kytičky - na tom si ujíždím.
S makro objektivy se to má následovně: Každý objektiv má nějakou tzv. "minimální zaostřovací vzdálenost", tzn. nejkratší vzdálenost, na jakou je fyzicky schopný ještě zaostřit. Makro objektivy se vyznačují tím, že mají tuto minimální zaostřovací vzdálenost výrazně kratší, než běžné, "ne-makro" objektivy. Díky tomu je s nimi možné fotit o hodně víc zblízka, než bývá s objektivy daného ohniska běžné, a právě tím se docílí toho velkého "zvětšení", přesněji vyššího poměru zobrazení.
Tzn. není to až tak o té ohniskové vzdálenosti, spíš o té minimální zaostřovací vzdálenosti. Můžete mít makro objektiv s krátkým ohniskem (např. ekvivalent 40mm) i makro objektiv s delším ohniskem (např. ekv. 150mm), přičemž oba mohou mít podobný poměr zobrazení, tzn. oba Vám umožní docílit zhruba stejného "zvětšení".
Výhodou makro objektivů s delším ohniskem ovšem bývá to, že mívají delší pracovní vzdálenost. Zatímco u makro objektivů s krátkým ohniskem může být pracovní vzdálenost při tom maximálním zvětšení třeba jen 3 cm, u makro objektivů s delším ohniskem to může být třeba 15 cm i více.
Toto je zásadní hlavně ze dvou důvodů: za prvé, příliš krátká pracovní vzdálenost je problém, budete-li chtít fotit např. živý hmyz (protože si ho vyplašíte a uteče / uletím Vám) a za druhé, s příliš krátkou pracovní vzdáleností si často sám budete fotoaparátem / objektivem stínit světlu.
Z tohoto důvodu je vhodnější hledat spíš makro objektiv s trochu delším ohniskem. Bohužel ale platí, že čím delší ohnisko, tím bývá daný makro objektiv dražší. Za takový ideální kompromis ve smyslu praktická využitelnost vs. cena se považují makro objektivy s ekvivalentním ohniskem kolem 100mm.
V reálu makro objektivy poznáte podle toho, že bývají jako makro objektivy označené. Buďto to mají přímo v názvu, nebo bývají označené nějakou zkratkou anebo u nich výrobce prostě uvádí, že se jedná o makro objektiv.
Mimochodem, za "pravé" makro objektivy se považují takové, které umožňují poměr zobrazení 1:1. Kromě toho se lze setkat i s objektivy, které mají tu minimální zaostřovací vzdálenost zkrácenou, ale ne úplně na úroveň "pravých" makro objektivů, tzn. dosahují třeba poměru zobrazení 1:2. Tedy jsou to takové dalo by se říct "polomakro" objektivy. Ty také mohou být zajímavé, protože ten jejich poměr zobrazení na spoustu věcí stačí.
A konečně, stojí za zmínku ještě to, že makro objektiv zpravidla můžete používat i na ne-makro vzdálenosti, tzn. třeba na portréty. Tzn. je vhodné hledat takový model, který současně využijete i pro další účely.
Jinak existují i způsoby, jak se dá fotit makro i bez nutnosti pořizovat přímo makro objektiv. Dají se využít makro předsádky, mezikroužky, makro měch nebo třeba reverzní kroužek plus objektiv nasazený obráceně. Případně vygooglete. Skutečný makro objektiv je ale pro rutinní používání jednoznačně nejlepší řešení. Všechny ty alternativy totiž mají vždycky nějaké "ale", buďto ve smyslu snížené obrazové kvality nebo sníženého uživatelského komfortu / určité nepraktičnosti.
Zdraví,
MK
@@onlinefotoskola Vypadá to jako hodně praktické vysvětlení - velice moc děkuji, ale já jsem asi nějakej blbej, pardon. O schopnosti objektivu ostřit podle mě žádný údaj nehovoří...? Ok, makro ostření je uváděno většinou jako makro. Myslel jsem dosud, že ostření přímo vyplývá z ohniskové vzdálenosti - že vzdálenost, do které je nastavená, je právě to zaostření. Můj setový objektiv je 15-45 mm - pokud lze na 100 mm fotit makro, pak bych hrozně rád pochopil, proč to vlastně nelze s tím mým 🙂
Nalezl jsem jediné slovenské video (mezi milionem jiných, které nic nevysvětlují) vysvětlující, co to vůbec ohnisková vzdálenost je, ale o tom, proč je ostření veličina ne zcela závislá na ohniskové vzdálenosti, jsem nic nenašel.
"Minimální zaostřovací vzdálenost" je terminus technicus. Je to údaj / parametr, který říká, na jakou nejkratší vzdálenost dokáže daný objektiv zaostřit. Každý objektiv má nějakou hodnotu tohoto parametru. V popisu objektivu např. v eshopu se tento údaj často nedočtete, ale např. v parametrech, které uvádí přímo výrobce, ho většinou najdete.
Váš objektiv Canon EF-M 15-45mm má minimální zaostřovací vzdálenost 25 centimetrů, viz např. zde: www.canon.co.uk/lenses/ef-m-15-45mm-f-3-5-6-3-is-stm-lens/specification.html
Konkrétně Vás zajímá údaj nadepsaný "Closest focusing distance".
To znamená, že na kratší vzdálenost než 25 cm s tímto objektivem prostě nezaostříte, ten objektiv toho zkrátka není konstrukčně schopný. Proto s ním nemůžete fotit makro. Kdybyste před něj ale dal spojnou čočku, zaostříte s ním blíž než normálně a tím pádem s ním to makro fotit můžete. Ostatně přesně takto fungují makro předsádky.
Makro objektivy nejsou tedy nic jiného než speciální objektivy, které mají tuto "minimální zaostřovací vzdálenost" výrazně kratší, než co bývá pro dané ohnisko běžně zvykem.
Vás možná zaráží to, že u kompaktů, mobilů, atp., bývá ta makro funkce zcela běžná věc, zatímco u těch systémů s větším snímačem je to něco, na co potřebujete speciální objektiv. Ale tak to prostě je. U těch dříve jmenovaných je ta optika celkově mnohem menší a není zřejmě problém tam dostat i tu schopnost zaostřit hodně na blízko, aniž by to znamenalo zásadní kompromisy v jiných oblastech. U objektivů pro větší systémy tomu tak ale není. Nebývá u nich běžné, že by uměly ostřit na makro vzdálenosti, pakliže nejsou vysloveně označené jako "makro objektivy". Zřejmě protože to u té větší optiky znamená delší tubus objektivu, případně další optické členy, tedy vyšší cenu, vyšší váhu, větší velikost, atd. A to vše jen kvůli možnosti fotit nablízko, což zdaleka ne každý potřebuje.
Tzn. není to o tom, že by ten Váš seťák byl nějakým způsobem nedostačivý. Velmi podobně by se choval i jakýkoliv jiný setový objektiv u jakéhokoliv jiného fotografického systému s vyměnitelnými objektivy.
Zdraví,
MK
Pokdu ndko potrebuje takove video, tak zadny objektiv nepotrebuje ;-)