Modyfikacja korekcji barwy tonu Radmor 5102.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 січ 2025
  • Kontakt do mnie
    systemixn@gmail.com

КОМЕНТАРІ • 19

  • @Informatykwakcji
    @Informatykwakcji 2 роки тому +8

    💪😁🔥🔥🔥 Niech moc będzie z Tobą! P.S. I dlaczego małe kanały tak mają pod górkę...? Świetny film, widać pasję, dużo pracy! A oglądających skromnie... Trzymam kciuki, by to się szybko zmieniło!

  • @krzysztofporwit1790
    @krzysztofporwit1790 2 роки тому +2

    39 lat czekałem żeby tak radmor zagrał dzięki

    • @systemix1
      @systemix1  2 роки тому +1

      Zrobił Pan jakieś modyfikacje z mojego kanału?

    • @krzysztofporwit1790
      @krzysztofporwit1790 2 роки тому +3

      Tak ostatnio modyfikację korekty barwy można powiedzieć najproszy sposób rezystory 10 kom można teraz słuchać rocka

    • @krzysztofporwit1790
      @krzysztofporwit1790 2 роки тому +2

      Dużo skorzystałem i nauczyłem

    • @krzysztofporwit1790
      @krzysztofporwit1790 2 роки тому +2

      Z pańskich filmików wiem że jeszcze wiele pracy mnie czeka ale naprawdę jestem wdzięczny dziękuję

    • @waldemarstrzelecki8449
      @waldemarstrzelecki8449 Рік тому +1

      @@krzysztofporwit1790 Z całym szacunkiem do Pana, ale to zależy co do Radmora mamy podłączone... U mnie na przykład to nie klapło... Mam do R5100 podłączone głośniki o łącznej mocy 480 W. (6 X Alton 80 - przód 4 szt. i tył 2 szt.) i sopran był tępy, a bass płytki. Na oryginalnym PWR i moich modyfikacjach jest dużo lepiej... Porównałem to ze wzm. Yamaha A-520.

  • @arkadiuszweiss
    @arkadiuszweiss Місяць тому +1

    Takie korekcje były standardem dla urządzeń hi-fi, projektowano tak celowo ponieważ wynikało to z tego że dawniej zestawy głośnikowe nie posiadały żadnej zwrotnicy na głośniku niskotonowym, taka kolumna niemal zawsze miała podbity naturalnie zakres tonów średnich. Dawniej uważano że użycie zwrotnicy dla zestawów wzmacniaczy o małej mocy, to jest dla mocy do około 5-10 W jest nieekonomiczne i wiąże się ze spadkiem dynamiki a więc jakości dźwięku co było i jest prawdą. Lepiej było charakterystykę korygować aktywnie. Dopiero potem nadeszła era nowoczesnych kolumn zamkniętych zwanych kompaktowymi oraz bas-refleks ( lata 60' w USA ). Na początku zestawy głośnikowe były półotwarte znaczy tylna ścianka była otwarta na całej wysokości jednak otwarcie było ograniczone na szerokości około 10 cm dla głośnika 30 cm i szerokości całej kolumny około 40-45 cm, dawały lekki pogłos ale w całym paśmie bez nadmiernych podbić niskich tonów. Dawnym konstruktorom przyświecały idee dźwięku słyszanego w kościołach, było to uważane za szczytowe, najlepsze brzmienie instrumentu wraz z jego naturalnym pokojem odsłuchowym. Niestety takie zestawy głośnikowe o mocach 5-20 W oparte na 30-40 cm głośnikach basowych zostały już zniszczone ale były to pierwsze zestawy dla urządzeń stereo czyli w wysokiej klasie. Blisko zawsze wzmacniacze pracowały z podbicie kilku decybeli na skrajach pasma i było to uważane za optymalne dla twardych głośników opartych na resorach papierowych o wysokim rezonansie własnym - typowo 60 - 100 Hz.
    Lata później zauważono że głośniki o niskim rezonansie własnym ze słabym parametrem tłumienności mechanicznej membrany - "Qms" źle znoszą pracę w dużych pojemnościach obudów jak i obudowach otwartych powodując jednostajne dudnienie przy silnej korekcji. Nie znano tych parametrów w latach 30-50' w Polsce ale rozumiano te zasadę mechaniki bez poznania innych zależnych od siebie wzorów matematycznych. Stąd twarde zawieszenie i wysoki rezonans własny oraz aktywne korekcje w wzmacniaczach.
    Obudowy nowoczesne bas refleks, miniaturowe wymagały specyficznych głośników które dopiero od niewielu lat naukowcy potrafią dobrze zaprojektować. Ponadto same zwrotnice pasywne niestety znacznie pogarszają dynamikę oraz efektywność.
    Niektóre kolumny dawnego typu miały tył kolumny, tylną ściankę w kształcie wzdłużnego w pionie leja do tyłu ale też otwór - szczelinę wyjściową zakrytą siatką blaszaną i/albo pokrytą materiałem. Oczywiście jednej kolumnie wysokiej jakości z takim głośnikiem 30 cm towarzyszyło kilka głośników wysoko-tonowych lub średnio-wysoko-tonowych o mocy najczęściej do kilku Wat ale najczęściej 1 - 2 Waty.
    Początkowo nie stosowano kondensatorów dla głośników wysoko-tonowych, jednak znacznie ograniczało to moc zestawu, powodowało zniekształcenia przez przeciążony głośnik wysoko-tonowy.
    Stąd wzięły się tak silne i w ogóle korekcje w sprzęcie muzycznym.
    Potem przy wielkich mocach wzmacniaczy jak ten Radmor taka korekcja powodowała przeciążenie mechaniczne znacznej ilości produkowanych głośników, szczególnie w niedopracowanych bas-refleksowych obudowach gdzie stosowano głośniki bardzo miękkie przeznaczone dla obudów mocno kompaktowych o wysokich ciśnieniach dla bas refleksu a tam były nie właściwie zastosowane.
    Dobrego zdrowia.

  • @waldemarstrzelecki8449
    @waldemarstrzelecki8449 Рік тому +2

    Cześć Paweł,
    Powiem Ci, że u mnie nie zdało to egzaminu...
    Może dlatego, że mam R 5100 bez loudness... Może w R 5102 to coś zmienia...
    Mam podłączone do Radmora na przód 4 razy Alton 80 i na tył 2 razy Alton 80, więc na oryginale bardzo ładnie gra, a po modyfikacji bardzo tępy jest sopran i płytki bass. Po mimo, że mam zmodyfikowany PWM na 40W i zasilanie wg mojego projektu 160 W, zasilanie końcówek mocy plus i minu po 25 V. A jeśli chodzi o jakość dźwięku to porównałem go ze wzmacniaczem Yamaha A-520, ale gdy mam potencjometr głośności na 6 to trzęsie całym blokiem...
    Mimo wszystko muszę Ci powiedzieć, że jesteś w porządku GOŚĆ. Może gdy będę w PL to do Ciebie wpadnę...
    A jeśli chodzi o modyfikację PSD, to u mnie wypadła super, dlatego, że zamiast AM mam swoją płytkę Bluetooth i lekkie modyfikacje Radmora i teraz poziom sygnału wejściowego jest zbliżony do poziomu sygnału z toru FM, do wejścia uniwersalnego podłączam TV, a do wejścia Magnetofon mam podłączony magnetofon M 7008. Ten akurat egzemplarz Radmora jest zmodyfikowany w 70 % i jest z 79 roku, ale musi być doskonały do słuchanie na co dzień, nie oryginalny. Oryginalny mam 5100 z 78 roku i 5102 z 79 roku...
    Pozdrawiam Cię serdecznie
    Waldek

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus Рік тому +1

      Jest wiele modyfikacji, nie tylko tej serii ale też serii 5400. Wszystko to sprowadza się do zaproponowania nowego brzmienia, a mnogość przeróbek gwarantuje, że każdy dobierze sobie coś pod swoje preferencje. Tak to sobie można mnożyć dźwiękowe propozycje, problem jest jednak w tym, że to wszystko absolutnie nie zmienia klasy tego sprzętu, wynikającej z prostoty, wręcz prymitywizmu projektowego. Na nic te przeróbki, na nic wkładanie mnóstwa kasy w drogie podzespoły jak to niektórzy robią, z tego żaden "Hi-End" nie wyjdzie. Unitra to wręcz prymitywizm konstrukcyjny, w sumie wynikający z czasów PRL. Pociąga to za sobą określone skutki. Walory brzmieniowe są jakie są, coś tam zmieniając w konstrukcji oczywiście spowodujesz zmianę walorów dźwiękowych. Niemniej absolutnie nie da to na tyle wyrafinowanego dźwięku, by przeżywać jakieś wyższe muzyczne uniesienia. Jeżeli ktoś szuka czegoś w muzyce, w dźwięku, to Unitra w szerokim tego słowa znaczeniu, nie jest dobrym kierunkiem. To jest sprzęt o wartości historycznej i wizualnej, jako element wystroju wnętrza, do poważnego słuchania muzyki to się nie nadaje. Oczywiście są miłośnicy takiego brzmienia, komuś to dudnienie, buczenie, syczenie i cykanie może się podobać, nam wychowanym w PRL na czymś takim to absolutnie nie podoba się, dziś poza sentymentem ten sprzęt jest bez większej muzycznej wartości. Kiedyś była modna modyfikacja amplitunera z serii 5400, zwał się chyba "peterman", czy jakoś tak. Dużo szumu, a w sumie ta przeróbka tylko zmieniała charakter dźwięku, kompletnie nic poza tym. Jednym to się podobało, innym nie. Dla mnie to było bez sensu, dźwięk inny, ale wcale nie lepszy. Ja, jak i wielu innych osób, wróciliśmy do fabrycznej wersji bo przynajmniej dźwięk był oryginalny, a nie pod preferencję tego "magika" od przeróbek.

  • @naprawaglosnikowczorny
    @naprawaglosnikowczorny 2 роки тому +2

    Ciekawe poprawienie fabryki, na plus. Zakres 20dB na plus czy minus jest przesadą obecnie. Kiedyś miało to sens przy nie odpowiednio dobranych zestawach głośnikowych.

    • @waldemarstrzelecki8449
      @waldemarstrzelecki8449 Рік тому +1

      U mnie na minus, może ze względu na głośniki... Ale uwierz mi Radmor na prawdę może ogromne głośniki szarpnąć...

  • @audio_surgery9958
    @audio_surgery9958 2 роки тому +4

    🤣🤣🤣

  • @andrzejtomaszewski5357
    @andrzejtomaszewski5357 2 роки тому +1

    jakiego programu uzywasz? do tych wykresów. POZDRAWIAM.

  • @terminus_666
    @terminus_666 2 роки тому

    Ok.

  • @kazimierzmatuszewski9615
    @kazimierzmatuszewski9615 2 роки тому +1

    Patrząc na rezystancję wypadkową po obliczeniu na to samo wyjdzie manewrując potencjometrem w zakresie skali frontowej od -3 do +3 co w rezultacie nic nie daje. Dźwięk nadal jest ostry, dudniący i kłujący z tyłu głowy 🤷