Na 100 m2 wystarczy jeden AP, szczególnie kiedy ściany są z kartonu. W sumie nawet przy solidnych betonowych ścianach jeden mocny AP w zupełności wystarczy, polecam UniFi U6 Long-Range, ten AP obejmuje zasięgiem dużo powyżej 100 m2.
Sieć domowa przestaje być trywialna jeśli zaczynasz mieć kilkanaście kamer w ogrodzie, kilka AP w domu, a na dodatek Internet jest nie tylko dostawcą rozrywki ale narzędziem pracy, a gdzieś w przydomowych zabudowaniach pojawiają się IDFy. Dziękuję za materiał, dla mnie jest bardzo pomocny.
Tylko po co? 😅 Można inwestować w sprzęt umożliwiający dynamiczny routing, ale w sieci domowej tak czy siak prawie cały ruch idzie od modemu do komputerów w sieci. Po co komu router jeżeli modem dostarczony przez dostawcę usług oferuje kilka Gigabitowych portów LAN. Oczywiście można kupować sobie zabawki, ale nie wmawiajmy nikomu że realnie będzie tego potrzebował.
nie słyszałem aby ktoś potrzebował dynamiczny routing w sieci domowej, prędzej prostą obsługę zapasowego WAN, ale tak to już jest że wraz z wydajnością pojawiają się możliwości, można się tylko cieszyć że Mikrotik dodaje obsługę zaawansowanych funkcjonalności w dostępnym cenowo sprzęcie. Doświadczenie uczy, że nie każdą funkcjonalność trzeba wykorzystywać, mimo iż pokusa jest silna :)
Przede wszystkim - nie ufam dostawcom internetu :D Sorry, ale w sieci możesz znaleźć wiele przykładów na beznadziejnie zrobione sieci u takich operatorów - sieć wychodzącą z modemu, ja osobiście, traktuję jako niezaufaną. Dla mnie to wystarczający argument, żeby posiadać router inny poza tym od ISP ;-) Oczywiście, że jak masz 2 telefony, komputer, tablet i telewizor - ruch będzie między końcówką, a modemem. Film jednak chyba kierowany jest do bardziej wymagających, ale wciąż niedoświadczonych osób. Wyobraź sobie ludzi streamujących gry z PlayStation na ekran w innym pomieszczeniu. Albo rozwiązania typu Media Center - do tego potrzebna jest prędkość, a i przełączniki się przydadzą. Jeśli masz jakieś chińskie lampki LED, automatyczne gniazdka prądu, termostaty, może jakieś CCTV i nie chcesz stać się częścią rosyjskiego botnetu zombie - warto mieć je w oddzielnej sieci, z dala od tego na czym ci zależy. A wszystkie te moje przykłady to wierzchołek góry lodowej, starałem się wymyślić takie potrzeby "Kowalskiego", który coś o komputerze wie, ale z wykształcenia to jest bardziej filozofem :DD
Ja narazie jestem pogubiony z tymi Gbitami. Mam światłowód 1 Gbit, więc więcej nie wicisnę raczej, jak na moją tymczasową wiedzę. No chyba że taki router przyspieszy mi prędkość. Potrzebuję filmik który mi to wszystko wtłumaczy.
Jeśli dobrze rozumiem z modemu upc podłączam się po 2.5 gbit do routera a z routera do pc i nas 1gbit . Wszystko spoko tylko po drodze przydał by się swich 5gbit albo 10 aby prędkości pomiędzy urządzenia w sieci lokalnej były szybsze
Problem jest taki, że router UPC, zaprezentowany na przykładzie ma interfejsy 1-Gigabitowe, tak więc o szybkości 2.5 Gbps możemy tylko pomarzyć. Film skupia się na sprzęcie na brzegu naszej sieci, czyli dostępie internetowym. W filmie pokazuję przykładowe routery firmy MikroTik jakie możemy zastosować przy różnych szybkościach dostępu internetowego , dostarczanego przez operatorów telekomunikacyjnych. Przykładowe routery są w stanie podłączyć do Internetu wiele komputerów działających po 1Gbps, których sumaryczne pasmo pobierania danych z sieci nie przekracza rekomendowanych szybkości (w zależności o modelu i wydajności routera). Jeżeli chodzi o sieć LAN, to generalnie masz rację, im szybciej w środku sieci tym lepiej.
Witam, dobre zestawienie zwłaszcza, że tańszy RB750Gr bez fasttrack nie wyciąga więcej jak 400Mbit/s, Czy da się w tych routerach zastosować wkładkę SFP dla GPON na łączu od Orange tak aby wyeliminować ONT?
Muszę przyznać, że dla mnie to mocno kontrowersyjny materiał. Przeplata się tutaj kilka wątków oraz dobrych/złych praktyk. Przede wszystkim 1Gbps nie jest jeszcze tak powszechny w dużych miastach, a co dopiero 5 Gbps dla domowego użytkownika. Ocena wydajności na podstawie WAN w tym wypadku jest raczej nietrafiona. W mniejszych miejscowościach, gdzie szczytem bywa 100-250 Mbps wystarczyłby antyczny 2011 lub hex. Z drugiej strony router powinien obsługiwać podsieci, a nie pojedyncze hosty z sieci LAN. Tutaj wchodzimy w funkcjonalność bliższą L3 switch. Należy pamiętać, że tańsze mikrotiki mają wsparcie sprzętowe tylko dla 1 bridge'a. Myślę, że świadomy użytkownik wybrałby raczej router np. proponowany L009, ale w tandemie ze switchem zarządzalnym, którego wydajność w przełączaniu pakietów jest zdecydowanie lepsza. Doceniam materiał, bo nierzadko widzę w MŚP mietki, które robią za brzegowy router/switch/ap i RADIUS, ale tanio nie zawsze znaczy dobrze, a w szczególności, gdy sieć zaczyna się rozrastać.
Pełna zgoda. Nie zawsze tanio znaczy dobrze. Na co dzień pracuję ze sprzętem głównie firmy Cisco Systems, a także Arista, Juniper, F5, Citrix w organizacji, gdzie mam (wraz z moim zespołem) pod opieką ponad 35 tys. urządzeń (Globally). Niemniej jednak kupowanie zabawek tych producentów do zastosowań MŚP mogłoby wywrócić budżet nie jednej firmy.
Jak najbardziej TAK. Jeżeli spełniają wymagania użytkownika to wszystko jest ok. Jak mówiłem w filmie, nie wszystkim potrzebne są tak zaawansowane funkcjonalności jak VLAN 802.1, Routing Dynamiczny, czy Tunele GRE, etc. Ponieważ sam musiałem utworzyć sobie sieć WAN over Internet i połączyć ze sobą trzy lokalizacje (Biuro, LAB w kolokacji oraz Dom) korzystałem OpenVPN, z tuneli GRE, oraz dynamicznego routingu wewnątrz Tuneli , aby spiąć je wszsytkie razem. Taki magiczny trójkąt. Do tego mobilne połączenia Remote Access (OpenVPN). Sprzęt MikroTik'a sprawdził się znakomicie. Jeżeli chodzi o VLANy 802.1 to używam ich także do mikrosegmetacji WiFi, gdzie poszczególne SSID są mapowane na konkretne VLANy, z konkretnymi uprawnieniami. Każdy ma swoje potrzeby.
zestawienie dla bardzo wymagających domowników :)
Na 100 m2 wystarczy jeden AP, szczególnie kiedy ściany są z kartonu.
W sumie nawet przy solidnych betonowych ścianach jeden mocny AP w zupełności wystarczy, polecam UniFi U6 Long-Range, ten AP obejmuje zasięgiem dużo powyżej 100 m2.
Niestety, ale mylisz się.
Sieć domowa przestaje być trywialna jeśli zaczynasz mieć kilkanaście kamer w ogrodzie, kilka AP w domu, a na dodatek Internet jest nie tylko dostawcą rozrywki ale narzędziem pracy, a gdzieś w przydomowych zabudowaniach pojawiają się IDFy.
Dziękuję za materiał, dla mnie jest bardzo pomocny.
Poza tym, że trzeba oglądać na przyspieszeniu x1.25 to bardzo dobry, informatywny film
Tylko po co? 😅
Można inwestować w sprzęt umożliwiający dynamiczny routing, ale w sieci domowej tak czy siak prawie cały ruch idzie od modemu do komputerów w sieci.
Po co komu router jeżeli modem dostarczony przez dostawcę usług oferuje kilka Gigabitowych portów LAN.
Oczywiście można kupować sobie zabawki, ale nie wmawiajmy nikomu że realnie będzie tego potrzebował.
nie słyszałem aby ktoś potrzebował dynamiczny routing w sieci domowej, prędzej prostą obsługę zapasowego WAN, ale tak to już jest że wraz z wydajnością pojawiają się możliwości, można się tylko cieszyć że Mikrotik dodaje obsługę zaawansowanych funkcjonalności w dostępnym cenowo sprzęcie. Doświadczenie uczy, że nie każdą funkcjonalność trzeba wykorzystywać, mimo iż pokusa jest silna :)
Przede wszystkim - nie ufam dostawcom internetu :D Sorry, ale w sieci możesz znaleźć wiele przykładów na beznadziejnie zrobione sieci u takich operatorów - sieć wychodzącą z modemu, ja osobiście, traktuję jako niezaufaną. Dla mnie to wystarczający argument, żeby posiadać router inny poza tym od ISP ;-)
Oczywiście, że jak masz 2 telefony, komputer, tablet i telewizor - ruch będzie między końcówką, a modemem. Film jednak chyba kierowany jest do bardziej wymagających, ale wciąż niedoświadczonych osób.
Wyobraź sobie ludzi streamujących gry z PlayStation na ekran w innym pomieszczeniu. Albo rozwiązania typu Media Center - do tego potrzebna jest prędkość, a i przełączniki się przydadzą.
Jeśli masz jakieś chińskie lampki LED, automatyczne gniazdka prądu, termostaty, może jakieś CCTV i nie chcesz stać się częścią rosyjskiego botnetu zombie - warto mieć je w oddzielnej sieci, z dala od tego na czym ci zależy.
A wszystkie te moje przykłady to wierzchołek góry lodowej, starałem się wymyślić takie potrzeby "Kowalskiego", który coś o komputerze wie, ale z wykształcenia to jest bardziej filozofem :DD
zrob vpn'a na routzrze dostawcy ISP lub spróbuj wydzielić sięć dla komputerów + osobną sięć dla IoT. Porozmawiamy wówczas...
Ja narazie jestem pogubiony z tymi Gbitami. Mam światłowód 1 Gbit, więc więcej nie wicisnę raczej, jak na moją tymczasową wiedzę. No chyba że taki router przyspieszy mi prędkość. Potrzebuję filmik który mi to wszystko wtłumaczy.
Nie przyspieszy.
Szybkość, nie prędkość. Transfer danych to wielkość skalarna, nie wektorowa.
Zgadzam się. Moje przejęzyczenie.
👍@@itstuffinanutshell
Jeśli dobrze rozumiem z modemu upc podłączam się po 2.5 gbit do routera a z routera do pc i nas 1gbit . Wszystko spoko tylko po drodze przydał by się swich 5gbit albo 10 aby prędkości pomiędzy urządzenia w sieci lokalnej były szybsze
Problem jest taki, że router UPC, zaprezentowany na przykładzie ma interfejsy 1-Gigabitowe, tak więc o szybkości 2.5 Gbps możemy tylko pomarzyć.
Film skupia się na sprzęcie na brzegu naszej sieci, czyli dostępie internetowym. W filmie pokazuję przykładowe routery firmy MikroTik jakie możemy zastosować przy różnych szybkościach dostępu internetowego , dostarczanego przez operatorów telekomunikacyjnych.
Przykładowe routery są w stanie podłączyć do Internetu wiele komputerów działających po 1Gbps, których sumaryczne pasmo pobierania danych z sieci nie przekracza rekomendowanych szybkości (w zależności o modelu i wydajności routera).
Jeżeli chodzi o sieć LAN, to generalnie masz rację, im szybciej w środku sieci tym lepiej.
tego szukałem, thx ... piękne mięso 🍖
Witam, dobre zestawienie zwłaszcza, że tańszy RB750Gr bez fasttrack nie wyciąga więcej jak 400Mbit/s, Czy da się w tych routerach zastosować wkładkę SFP dla GPON na łączu od Orange tak aby wyeliminować ONT?
A gdzie hap ax3 lub nawet hap ac3. Do domu idealne i wydajne do łącza 400/500 Mb/s
Muszę przyznać, że dla mnie to mocno kontrowersyjny materiał. Przeplata się tutaj kilka wątków oraz dobrych/złych praktyk. Przede wszystkim 1Gbps nie jest jeszcze tak powszechny w dużych miastach, a co dopiero 5 Gbps dla domowego użytkownika. Ocena wydajności na podstawie WAN w tym wypadku jest raczej nietrafiona. W mniejszych miejscowościach, gdzie szczytem bywa 100-250 Mbps wystarczyłby antyczny 2011 lub hex.
Z drugiej strony router powinien obsługiwać podsieci, a nie pojedyncze hosty z sieci LAN. Tutaj wchodzimy w funkcjonalność bliższą L3 switch. Należy pamiętać, że tańsze mikrotiki mają wsparcie sprzętowe tylko dla 1 bridge'a. Myślę, że świadomy użytkownik wybrałby raczej router np. proponowany L009, ale w tandemie ze switchem zarządzalnym, którego wydajność w przełączaniu pakietów jest zdecydowanie lepsza.
Doceniam materiał, bo nierzadko widzę w MŚP mietki, które robią za brzegowy router/switch/ap i RADIUS, ale tanio nie zawsze znaczy dobrze, a w szczególności, gdy sieć zaczyna się rozrastać.
Pełna zgoda. Nie zawsze tanio znaczy dobrze. Na co dzień pracuję ze sprzętem głównie firmy Cisco Systems, a także Arista, Juniper, F5, Citrix w organizacji, gdzie mam (wraz z moim zespołem) pod opieką ponad 35 tys. urządzeń (Globally). Niemniej jednak kupowanie zabawek tych producentów do zastosowań MŚP mogłoby wywrócić budżet nie jednej firmy.
Czy FRITZ!Box dla domowych rozwiązań jest dobrym wyborem? Jakość ich rozwiązań jest na poziomie MikroTika?
Jak najbardziej TAK. Jeżeli spełniają wymagania użytkownika to wszystko jest ok. Jak mówiłem w filmie, nie wszystkim potrzebne są tak zaawansowane funkcjonalności jak VLAN 802.1, Routing Dynamiczny, czy Tunele GRE, etc. Ponieważ sam musiałem utworzyć sobie sieć WAN over Internet i połączyć ze sobą trzy lokalizacje (Biuro, LAB w kolokacji oraz Dom) korzystałem OpenVPN, z tuneli GRE, oraz dynamicznego routingu wewnątrz Tuneli , aby spiąć je wszsytkie razem. Taki magiczny trójkąt. Do tego mobilne połączenia Remote Access (OpenVPN). Sprzęt MikroTik'a sprawdził się znakomicie. Jeżeli chodzi o VLANy 802.1 to używam ich także do mikrosegmetacji WiFi, gdzie poszczególne SSID są mapowane na konkretne VLANy, z konkretnymi uprawnieniami. Każdy ma swoje potrzeby.
Gdyby one mialy choć porty 2.5gb jako wszystkie+ sfp+ to może a tak to sprzęt nie dla mnie 😢
Myślę, że to kwestia czasu jak MikroTik wypuści routery posiadające kilka portów 2.5 Gbps.
Wifi jest chakowane ....handshake😊