Jaki Router do domu ?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 26

  • @Anrzejek
    @Anrzejek Рік тому +11

    zestawienie dla bardzo wymagających domowników :)

  • @RadoslawAdamStachnik
    @RadoslawAdamStachnik Рік тому +3

    Na 100 m2 wystarczy jeden AP, szczególnie kiedy ściany są z kartonu.
    W sumie nawet przy solidnych betonowych ścianach jeden mocny AP w zupełności wystarczy, polecam UniFi U6 Long-Range, ten AP obejmuje zasięgiem dużo powyżej 100 m2.

  • @mmakula
    @mmakula 10 місяців тому +2

    Sieć domowa przestaje być trywialna jeśli zaczynasz mieć kilkanaście kamer w ogrodzie, kilka AP w domu, a na dodatek Internet jest nie tylko dostawcą rozrywki ale narzędziem pracy, a gdzieś w przydomowych zabudowaniach pojawiają się IDFy.
    Dziękuję za materiał, dla mnie jest bardzo pomocny.

  • @florke64
    @florke64 7 місяців тому

    Poza tym, że trzeba oglądać na przyspieszeniu x1.25 to bardzo dobry, informatywny film

  • @dzikikoniu3661
    @dzikikoniu3661 Рік тому +4

    Tylko po co? 😅
    Można inwestować w sprzęt umożliwiający dynamiczny routing, ale w sieci domowej tak czy siak prawie cały ruch idzie od modemu do komputerów w sieci.
    Po co komu router jeżeli modem dostarczony przez dostawcę usług oferuje kilka Gigabitowych portów LAN.
    Oczywiście można kupować sobie zabawki, ale nie wmawiajmy nikomu że realnie będzie tego potrzebował.

    • @mmakula
      @mmakula 10 місяців тому +1

      nie słyszałem aby ktoś potrzebował dynamiczny routing w sieci domowej, prędzej prostą obsługę zapasowego WAN, ale tak to już jest że wraz z wydajnością pojawiają się możliwości, można się tylko cieszyć że Mikrotik dodaje obsługę zaawansowanych funkcjonalności w dostępnym cenowo sprzęcie. Doświadczenie uczy, że nie każdą funkcjonalność trzeba wykorzystywać, mimo iż pokusa jest silna :)

    • @florke64
      @florke64 7 місяців тому

      Przede wszystkim - nie ufam dostawcom internetu :D Sorry, ale w sieci możesz znaleźć wiele przykładów na beznadziejnie zrobione sieci u takich operatorów - sieć wychodzącą z modemu, ja osobiście, traktuję jako niezaufaną. Dla mnie to wystarczający argument, żeby posiadać router inny poza tym od ISP ;-)
      Oczywiście, że jak masz 2 telefony, komputer, tablet i telewizor - ruch będzie między końcówką, a modemem. Film jednak chyba kierowany jest do bardziej wymagających, ale wciąż niedoświadczonych osób.
      Wyobraź sobie ludzi streamujących gry z PlayStation na ekran w innym pomieszczeniu. Albo rozwiązania typu Media Center - do tego potrzebna jest prędkość, a i przełączniki się przydadzą.
      Jeśli masz jakieś chińskie lampki LED, automatyczne gniazdka prądu, termostaty, może jakieś CCTV i nie chcesz stać się częścią rosyjskiego botnetu zombie - warto mieć je w oddzielnej sieci, z dala od tego na czym ci zależy.
      A wszystkie te moje przykłady to wierzchołek góry lodowej, starałem się wymyślić takie potrzeby "Kowalskiego", który coś o komputerze wie, ale z wykształcenia to jest bardziej filozofem :DD

    • @lukaszlll8575
      @lukaszlll8575 3 місяці тому

      zrob vpn'a na routzrze dostawcy ISP lub spróbuj wydzielić sięć dla komputerów + osobną sięć dla IoT. Porozmawiamy wówczas...

  • @dariuszdrozdowski5736
    @dariuszdrozdowski5736 Рік тому +1

    Ja narazie jestem pogubiony z tymi Gbitami. Mam światłowód 1 Gbit, więc więcej nie wicisnę raczej, jak na moją tymczasową wiedzę. No chyba że taki router przyspieszy mi prędkość. Potrzebuję filmik który mi to wszystko wtłumaczy.

    • @gogota_
      @gogota_ 10 місяців тому +2

      Nie przyspieszy.

  • @majorsas9156
    @majorsas9156 Рік тому +3

    Szybkość, nie prędkość. Transfer danych to wielkość skalarna, nie wektorowa.

  • @borasmax
    @borasmax 4 місяці тому

    Jeśli dobrze rozumiem z modemu upc podłączam się po 2.5 gbit do routera a z routera do pc i nas 1gbit . Wszystko spoko tylko po drodze przydał by się swich 5gbit albo 10 aby prędkości pomiędzy urządzenia w sieci lokalnej były szybsze

    • @itstuffinanutshell
      @itstuffinanutshell  4 місяці тому

      Problem jest taki, że router UPC, zaprezentowany na przykładzie ma interfejsy 1-Gigabitowe, tak więc o szybkości 2.5 Gbps możemy tylko pomarzyć.
      Film skupia się na sprzęcie na brzegu naszej sieci, czyli dostępie internetowym. W filmie pokazuję przykładowe routery firmy MikroTik jakie możemy zastosować przy różnych szybkościach dostępu internetowego , dostarczanego przez operatorów telekomunikacyjnych.
      Przykładowe routery są w stanie podłączyć do Internetu wiele komputerów działających po 1Gbps, których sumaryczne pasmo pobierania danych z sieci nie przekracza rekomendowanych szybkości (w zależności o modelu i wydajności routera).
      Jeżeli chodzi o sieć LAN, to generalnie masz rację, im szybciej w środku sieci tym lepiej.

  • @alex69go2pl
    @alex69go2pl Рік тому +3

    tego szukałem, thx ... piękne mięso 🍖

  • @szynszylek9510
    @szynszylek9510 Рік тому

    Witam, dobre zestawienie zwłaszcza, że tańszy RB750Gr bez fasttrack nie wyciąga więcej jak 400Mbit/s, Czy da się w tych routerach zastosować wkładkę SFP dla GPON na łączu od Orange tak aby wyeliminować ONT?

  • @piotr424
    @piotr424 Рік тому +1

    A gdzie hap ax3 lub nawet hap ac3. Do domu idealne i wydajne do łącza 400/500 Mb/s

  • @ecoosecuro719
    @ecoosecuro719 Рік тому +3

    Muszę przyznać, że dla mnie to mocno kontrowersyjny materiał. Przeplata się tutaj kilka wątków oraz dobrych/złych praktyk. Przede wszystkim 1Gbps nie jest jeszcze tak powszechny w dużych miastach, a co dopiero 5 Gbps dla domowego użytkownika. Ocena wydajności na podstawie WAN w tym wypadku jest raczej nietrafiona. W mniejszych miejscowościach, gdzie szczytem bywa 100-250 Mbps wystarczyłby antyczny 2011 lub hex.
    Z drugiej strony router powinien obsługiwać podsieci, a nie pojedyncze hosty z sieci LAN. Tutaj wchodzimy w funkcjonalność bliższą L3 switch. Należy pamiętać, że tańsze mikrotiki mają wsparcie sprzętowe tylko dla 1 bridge'a. Myślę, że świadomy użytkownik wybrałby raczej router np. proponowany L009, ale w tandemie ze switchem zarządzalnym, którego wydajność w przełączaniu pakietów jest zdecydowanie lepsza.
    Doceniam materiał, bo nierzadko widzę w MŚP mietki, które robią za brzegowy router/switch/ap i RADIUS, ale tanio nie zawsze znaczy dobrze, a w szczególności, gdy sieć zaczyna się rozrastać.

    • @itstuffinanutshell
      @itstuffinanutshell  Рік тому +1

      Pełna zgoda. Nie zawsze tanio znaczy dobrze. Na co dzień pracuję ze sprzętem głównie firmy Cisco Systems, a także Arista, Juniper, F5, Citrix w organizacji, gdzie mam (wraz z moim zespołem) pod opieką ponad 35 tys. urządzeń (Globally). Niemniej jednak kupowanie zabawek tych producentów do zastosowań MŚP mogłoby wywrócić budżet nie jednej firmy.

  • @TomekOleksik
    @TomekOleksik Рік тому

    Czy FRITZ!Box dla domowych rozwiązań jest dobrym wyborem? Jakość ich rozwiązań jest na poziomie MikroTika?

    • @itstuffinanutshell
      @itstuffinanutshell  Рік тому

      Jak najbardziej TAK. Jeżeli spełniają wymagania użytkownika to wszystko jest ok. Jak mówiłem w filmie, nie wszystkim potrzebne są tak zaawansowane funkcjonalności jak VLAN 802.1, Routing Dynamiczny, czy Tunele GRE, etc. Ponieważ sam musiałem utworzyć sobie sieć WAN over Internet i połączyć ze sobą trzy lokalizacje (Biuro, LAB w kolokacji oraz Dom) korzystałem OpenVPN, z tuneli GRE, oraz dynamicznego routingu wewnątrz Tuneli , aby spiąć je wszsytkie razem. Taki magiczny trójkąt. Do tego mobilne połączenia Remote Access (OpenVPN). Sprzęt MikroTik'a sprawdził się znakomicie. Jeżeli chodzi o VLANy 802.1 to używam ich także do mikrosegmetacji WiFi, gdzie poszczególne SSID są mapowane na konkretne VLANy, z konkretnymi uprawnieniami. Każdy ma swoje potrzeby.

  • @DynaBlassT
    @DynaBlassT Рік тому

    Gdyby one mialy choć porty 2.5gb jako wszystkie+ sfp+ to może a tak to sprzęt nie dla mnie 😢

    • @itstuffinanutshell
      @itstuffinanutshell  Рік тому

      Myślę, że to kwestia czasu jak MikroTik wypuści routery posiadające kilka portów 2.5 Gbps.

  • @maciejlechpaczkowski8717
    @maciejlechpaczkowski8717 11 місяців тому +1

    Wifi jest chakowane ....handshake😊