Zastanawiasz się nad udziałem w programie Fabryki w Polsce? Podpowiemy i pokażemy przykłady, jak może wyglądać film o Twojej firmie. Prześlij dane kontaktowe na adres 👉piotr.kupiec@fabrykiwpolsce.pl👈 Piotr skontaktuje się z Tobą i opowie, jak wygląda realizacja materiału. Zobacz, co u nas słychać 👇 Facebook: bit.ly/2ur7xLQ LinkedIn: bit.ly/3m4NlKH Portal: fabrykiwpolsce.pl Subskrybuj kanał: bit.ly/2trnVPE
Mam zestaw gwintowników ręcznych od M3 do M12 x3 marki Alpen i bardzo sobie chwalę, ale jak zaczną się sypać to musowo biorę Fanar. Rewelacyjna linia produkcyjna, najnowocześniejszy sprzęt, dbałość o jakość a cenowo też przystępnie jak patrzyłem. Nawet nie wiedziałem, że w Polsce się produkuje takie rzeczy i to takiej jakości. Trza swoich wspierać!
Nie ma to jak po 8 H pracy na CNC i wykonaniu kilkuset gwintów wrócić do domu i obejrzeć taki film :D. Macie suba i życzę powodzenia, aż dziwne, że taki kanał ma tak mało subów...
@donfranki Huta Baildon wypuszczała zwykłe czarne wiertła, a po drugie zdechła dawno temu. Mówiąc szczerze, to marka poza chinolami nie ma znaczenia. Jak potrzebujesz wiertła do wiercenia raz na rok, to kup byle jakie. Jak częściej, to rozglądaj się za pokrywanymi (Co, TiN) lub wykonanymi w całości ze stopów Co. Jak produkcja wielkoseryjna to pełnowęglikowe.
Dobre narzędzia. Nie jest to może super najwyższą półka, ale i tak o niebo lepsza jakość niż produkty Boscha, Makity, Irwina czy Milwaukee dostępne w marketach. Używam wierteł i gwintownikow do produkcji prototypów.
Ta firma jest naprawdę polska ? Jeśli chodzi o park maszynowy to wszystko na tym filmie widziałem ale w południowych Niemczech i Szwajcarii. Powiem że na tym filmie jest wszystko co najnowsze w tej dziedzinie. firma stoi na bardzo wysokim poziomie technologicznym.
Polvis górna półka? Nie żartuj sobie. Swoją drogą, to Fanar również wypuszcza buble, np. oksydowane gwintowniki maszynowe, którym uda się zrobić może z 20 gwintów.
Jeżeli to jest dla ciebie najnowsze to za dużo nie widziałeś. Fanar to tanie narzędzia przeciętnej jakości. A maszyny tupu DMG to teraz ma prawie każdy...
FANAR to firma z wieloletnią tradycją. Ich produkty kosztują nie mało, ale potwierdzam wszystkich poniżej te narzędzia są SUPER!!! Przeżyją niejednego domowego majstra, a w dużych zakładach również sprawdzają się w 100%. Nie wiesz co kupić? Bierz FANARa i zapomnij, że musisz uzupełniać rozmiarówkę, bo się ząbki wyłamały. Kupując chinole musisz kupić 3, może 4 sztuki, za te g... kupisz porządną 1 sztukę od FANARa, zrobisz tą samą pracę i jeszcze dłuuuugo posłuży.
Trochę przesadzasz z tym cukrowaniem tej firmy. Słaba klasa średnia wśród narzędzi. Niewiele drożej kupisz garanta który jest 5x lepszy a dokładając jeszcze troszkę WNT które jest najwyższą półką.
Fajny filmik, ale takie rzeczy były już produkowane łącznie z pokrywaniem TiC i TiN w Polsce w latach 70' w hucie BAILDON i w wytwórni płytek wieloostrzowych BAILDONIT w Katowicach.
Zrobcie serie "Fabryki Polskie"... Bo nie ma sie co podniecac fabrykami pana niemieckiego, ktory otworzyl fabryke w Polsce, zeby placic Polskim pracownikom 1/5 tego co u siebie i traktowac ich jak psy. Taka prawda.
FANAR w szoku byłem jakości ich sprzętu miałem zestaw wierteł który byle blaszki nie był w stanie przewiercić. Po zakupie mi potrzebnych wierteł z tej firmy w szoku byłem że te wiertła nawet z samej ręki wierciły ostre i twarde a już o narzynkach nie wspomnę nawet nie da się ich zarysować. Ktoś będzie psioczył na cenę a niech psioczy i wydaje kase na jedno razowe gówno jak dla mnie to firma NR jeden w Polsce jeśli chodzi o ich sprzęt jaki oferują.
To tak samo jak z pompami głębinowymi, mianowicie u mnie w studni pod wodą pracuje taka pompa już 34 lata! Teraz jak będę ją zmieniał to na tego samego producenta, czyli Hydro-Vacuum. A co dziwne chodząc po przerożnych sklepach z artykułami hydraulicznymi tych pomp najzwyczajniej nie ma, tylko jakieś chinskie i włoskie badziewia.
Mała uwaga. Osoba komentująca w filmie podczas podawania informacji podała, że hartowanie to umocnienie materiału - jest to BŁĄD. Zgniot i umocnienie to całkiem inne zjawisko podczas innej obróbki np stali ale nie tylko stali tyczy się to również innych metali. Hartowanie stali polaga na ogrzaniu i szybkim schłodzeniu aby wytworzyć iglaste kryształy martenzytu. Stal wtedy jest bardzo twarda ale też i krucha. Dlatego trzeba wybrać czy hartujemy na wskroś czy np powierzchniowo aby rdzeń był w miarę plastyczny. Po hartowaniu stosuje się też odpuszczanie.
To czy powierzchniowo czy pełne hartowanie zależy od grubości hartowanego elementu ale i samej stali. N8E np. nie zahartujesz na wskroś powyżej 1,5mm choćbyś się zesrał, bo z samego założenia to stal płytkohartująca się.Taka tylko uwaga, reszta jak najbardziej prawda :)
No tez coś...co to za maniery za moich czasow koledzy z metalurgi odlewnictwa słuchali metalu pili piwo i odlewali sie do zlewu... a ty takie madrosci serwujesz ;)
Człowiek tyle lat amatorsko używa narzynek i gwintowników, a dopiero teraz dowiaduje się, że ich wyprodukowanie jest takie skomplikowane. Nie wiedziałem o mikroobróbce. O powłoce myślałem, że daje odporność na korozję, a tutaj zaskoczenie.
Jak wygląda proces dobory fabryki do której udajecie się z kamerą? Oraz jak wygląda czasowo i finansowo taka realizacja. Może do mojego miejsca pracy by też wpaść z kamerą.
Paręnaście lat przerobionych na Walterach (6:40) .Ogólnie praca fajna i ciekawa,szczególnie programowanie i ustawianie maszyny , ale trudna.Nie chodzi o samo programowanie bo to każdy kumaty ogarnie,ale o uzyskanie efektu końcowego.Szczególnie widoczne jest to na małych i długich narzędziach o bardzo małych tolerancjach.Na symulatorze to pięknie wygląda a w realu może nawet rowka nie wykopać. Oczywiście stosuje się korekty w programie,a bardziej doświadczeni zmieniają parametry tarczy .Najważniejsza to ta kopiąca rowek,bo to baza.Do tego problemy z odginaniem narzędzi,czy drganiem bo tarcze tępe lub zabite syfem.Trzeba je regularnie ostrzyć i czyścić,czyli znowu ustawianie.Temp. na hali tez ważna, musi być stała i najlepiej taka jak w maszynach bo inaczej wymiary pływają .Najgorzej jak firma ociąga się z serwisowaniem maszyn to wtedy nawet doświadczenie nie pomoże. Pełno jest takich niuansów,które utrudniają pracę,ale najgorsze są opary chłodziwa unoszące się w powietrzu.Cała morda tłusta,nawet po prysznicu to czuć i chyba głównie ten fakt spowodował,że powiedziałem ''dosyć''
Jak są opary to trzeba zainstalować wyciąg, chyba że firma dziad. Jak są długie narzędzia to jest taki przyrząd, po niemiecku zwany Lünette, który podtrzymuje podczas rowkowania. A efekt końcowy zależy od ściernicy, spoiwo i ziarnistość, strategia obróbki. Dla mnie najtrudniejsze w tej pracy to zaprojektowanie narzędzia, odpowiednia przestrzeń międzyzębowa, tak zwany Gash lub Spanraum, ma być zachowana wytrzymałość i jednocześnie dobre wyprowadzenie wióra. Dasz za duży kąt przyłożenia to będą karby, drgania, warto programować zmienny podział ostrzy, wtedy są mniejsze wibracje, dużo trzeba wiedzieć żeby robić dobre narzędzia, na studiach tego nie uczą, to jest tylko praktyka i wiedza specjalistyczna.
Fabryka robi wrażenie. Ale niestety wiele narzędzi nie jest dobrej jakości, a ceny wcale ie są niskie. Kilkakrotnie zawiodłem się, bo się po prostu rozsypały, a miały być takie cudowne. Do podstawowych zastosowań - polecam. Zwłaszcza gwintowniki do twardszych stali- te spisują się dość dobrze
firma inter cars w Sieradzu zajmując się produkcją "wanień" do ciągników siodlowych zawsze mnie ciekawiło jak to wygląda od środka ale nigdy nie mogłem zajrzeć. A tak to sztosik🙂👌
ale jak kupisz gwintowniki z chin 3 szt to 2 zawsze są nowe bo 1 jedziesz a 2 i 3 już są nie potrzebne mam jeszcze z wiaderko a drodnymi gwintami do 30 mm ale nawet nie pożyczam ich bo już takich nie robią bo kiedyś PN to naprawdę była norma
@@asxsnlol5703 Głuwno? Ja pierdole, wstyd mi jako elektromonterowi, że istnieją dzieci jak Ty, co biorą sobie random nazwę z neta i dopisują Gaming, a na kanale Agary czy inne gówno. Nie robiłeś tymi narzędziami to się nie wypowiadaj.
@@takaya1312 wszystko chińskie jest lepsze bo gospodarka Chin jest zdolna produkować wszystko zarówno buble jak i pełnowartościowe zeczy do czego polska nie będzie zdolna nawet za 20 lat jak wogole do tego czasu będzie istniała
Tak samo u nas - kilka miesięcy czasu z gwintownikami z JD tools i nerwica - przy gwintowaniu za pomocą gwinciarek kolumnowych, czy też pneumatycznych, gwintowniki pękały po kilkudziesięciu gwintach, tragedia. Przerzutka na Fanara i złego słowa powiedzieć się po prostu nie da :)
Bo Polska to kraj z tradycjami ziemiańskimi, nigdy nie mieliśmy głowy do maszyn, nawet jak coś się pojawiło na naszych ziemiach to przyjechało z Niemiec jak Kreissäge do cięcia drewna. Cała rewolucja przemysłowa na ziemie polskie przyszła z Niemiec, fabrykanci byli niemieccy aż do I wojny światowej. Na wschodzie było tylko chłopstwo i ziemiaństwo, praktycznie żadnego przemysłu i tak zostało.
Robią też gwintownik specjalne do gwintowania po hartowaniu. Osobiście używałem do 50hrc.Szło jak w masło. Ogólnie bardzo dobre narzędzia. Pracuję na nich na codzień.
Ciekawe, kiedy wprowadzone zostaną średniej twardości narzędzia do autoostrzenia w rewolwerze i pracy w gorącym materiale. Post Scriptum: 8:00 nie łatwiej i szybciej trawić elektrolitycznie?
U mnie na warsztacie używam tylko Fanar albo Fenes obie polskie firmy , ich narzędzia swoje kosztują ale ich jakość jest bezapelacyjna i niczym nie ustępują najlepszym niemieckim produktom (też made in Germany)
Mój dziadek produkował przed II WW gwintowniki i wiertła prętów katowickiej huty Baildon. Po upaństwowieniu w1946 roku w zakładzie obrabiano manetki do motocykli. Z roku na rok dobrze wyposażony zakład narzędziowy przekształcił się w ślusarnię produkującą szafki bhp, bramy i korki gwintowane do kaloryferów.... I taki był koniec jak i komuny.
Oj przypomniały mi się czasy kiedy pracowałem w fabryce wyrobów precyzyjnych im G.Swierczewskiego w Warszawie ,produkowali właśnie narzędzia skrawające i przyrządy pomiarowe.Teraz stoi tam bandycka deweloperka.Zakład zrównano z ziemią a 2,500 tysiąca ludzi na bruk.Przykro patrzeć na to ile razy przejeżdżam tamtędy😔
Cały szacun dla fabryki, ale nie róbcie z ludzi wała, że temperatura hartowania to 1100 st C, którą podaje lektor. 3 min 31 sek. Prawidłowa to 800 -830 St C. Sprawdźcie to w poradniku mechanika, albo inne źródła. Pozdrawiam
10:20sek. Urzadzenie pomiarowe firmy Keyence. Widac wyraznie jak produkt zostaje sklasyfikowany jako NG (no good) ze wzgledu na przekroczenia na jednym z wymiarow :) Widac wymiar podswietlony na czerwono i za chwile po prawej na dole na wyswietlaczu NG. Hehe, nie poszlo im to na filmie. Mam nadzieje, ze to nie poszlo do klienta.
Szkoda że nie pokazaliście jak się robi gwintowniki, nie szło się dopatrzeć jak jest obrabiany kształt. Myślę że to nie był problem żeby taki proces nagrać na zbliżeniu z wyłączonym chłodziwem na jednej sztuce.
Najlepszy może nie jest, ale jest bardzo dobry. My u siebie często korzystamy właśnie z gwintowników FANAR-u do mniej skomplikowanych operacji. Stosunek jakości do ceny jest rewelacyjny. Niestety w przypadku gwintowania na maszynach CNC przy zachowaniu wysokiej wydajności FANAR musi ustąpić pola konkurencji z Niemiec i Szwecji.
Facet w przerywnikach na milion procent ogarnął robotę po rodzinie albo znajomości bo nawet tłumaczyć jest mu ciężko o co chodzi. Brzmi jak ktoś totalnie odklejony od reszty ekipy.
@Malinowy Gościu mg Bez jaj gościu orientujesz się choć trochę w technice? Niemcy są teraz na szczycie, bo jako jedni z pierwszych postawili na powszechną automatyzację (CNC). A czy w PL pomijając leciwego Lublina i przemysł wojskowy była wtedy choć jedna obrabiarka CNC? Jedyne co było godne uwagi to automaty krzywkowe - skomplikowane maszyny, ale budowane pod jeden konkretny półwyrób. Przejedź się po prowincji to zobaczysz, że w praktycznie każdym warsztacie produkcję się wykonuje na tzw. Bułgarkach, Stankoimport (Zw. radziecki), czasem trafi się jakiś złom z FMT.
Zastanawiasz się nad udziałem w programie Fabryki w Polsce? Podpowiemy i pokażemy przykłady, jak może wyglądać film o Twojej firmie.
Prześlij dane kontaktowe na adres 👉piotr.kupiec@fabrykiwpolsce.pl👈
Piotr skontaktuje się z Tobą i opowie, jak wygląda realizacja materiału.
Zobacz, co u nas słychać 👇
Facebook: bit.ly/2ur7xLQ
LinkedIn: bit.ly/3m4NlKH
Portal: fabrykiwpolsce.pl
Subskrybuj kanał: bit.ly/2trnVPE
Mam zestaw gwintowników ręcznych od M3 do M12 x3 marki Alpen i bardzo sobie chwalę, ale jak zaczną się sypać to musowo biorę Fanar. Rewelacyjna linia produkcyjna, najnowocześniejszy sprzęt, dbałość o jakość a cenowo też przystępnie jak patrzyłem. Nawet nie wiedziałem, że w Polsce się produkuje takie rzeczy i to takiej jakości. Trza swoich wspierać!
żyjesz w błędzie to nie POLSKIE fanar powstał na gruzach VIS-u bo ten został rozkradziony
Nie ma to jak po 8 H pracy na CNC i wykonaniu kilkuset gwintów wrócić do domu i obejrzeć taki film :D.
Macie suba i życzę powodzenia, aż dziwne, że taki kanał ma tak mało subów...
życie.
12h pracy na robocie wracam i oglądam filmy z kuką xD
Zgrubna zawsze w jednym przejściu :)
Zatem uswiadom (bo nie było wtej prezentacji) jaka twardość jest tych materiałow i co to za rodzaj materiałow czy stali narzędziowych.
Mikołaj Kowalik Widocznie praca która wykonujesz to równocześnie twoja pasja .
Jestem dumny z takiej fabryki. Szacunek!
A jakiej jesteś narodowości ? bo ten fanar powstał na grabieży VIS-a
0:24 NAJLEPIEJ CZYTAĆ ! Jako dyrektor mający teoretycznie ,, wiedzę ,, warto własnymi słowami opowiedzieć o produkcji
Od lat pracuję na Fanarach. DOBRY ORODUKT
Jak tylko zobaczyłem tytuł pomyślałem o tej fabryce i miałem małą nadzieję że to własnie o niej. Odtwarzam film a tu Fanar, super!
super duper pisz po Polsku poliniaku
z odcinka na odcinek coraz lepsze i ciekawsze zakłady odwiedzacie oby tak dalej :)
Fajny filmik, teraz wiem jakiej marki wiertła i gwintowniki kupić.
Do pracy rzemieślniczej jak najbardziej gwintowniki FANAR. Wiertła polecam Baildon.
Jak wiertła to minimum 9% Kobaltu ; )
@donfranki Huta Baildon wypuszczała zwykłe czarne wiertła, a po drugie zdechła dawno temu. Mówiąc szczerze, to marka poza chinolami nie ma znaczenia. Jak potrzebujesz wiertła do wiercenia raz na rok, to kup byle jakie. Jak częściej, to rozglądaj się za pokrywanymi (Co, TiN) lub wykonanymi w całości ze stopów Co. Jak produkcja wielkoseryjna to pełnowęglikowe.
Kobaltowe prowadzane z chin są całkiem ok;) Te "chińskie" kupowane w PL nie są ok;)
Bracia uzywam tego codziennie i dopiero sie dowiedzialem ze to produkcja polska . gratuluje dobra robota polacy gura
wreszcie fajny kanał
brawo panowie! milo popatrzec, ze w Polsce cos sie produkuje
w polin
Dobre narzędzia. Nie jest to może super najwyższą półka, ale i tak o niebo lepsza jakość niż produkty Boscha, Makity, Irwina czy Milwaukee dostępne w marketach. Używam wierteł i gwintownikow do produkcji prototypów.
Ta firma jest naprawdę polska ? Jeśli chodzi o park maszynowy to wszystko na tym filmie widziałem ale w południowych Niemczech i Szwajcarii. Powiem że na tym filmie jest wszystko co najnowsze w tej dziedzinie. firma stoi na bardzo wysokim poziomie technologicznym.
A no Polska.Zdziwko?Jest jeszcze taka firma www.polvis.com.pl.Też górna półka.
Polvis górna półka? Nie żartuj sobie. Swoją drogą, to Fanar również wypuszcza buble, np. oksydowane gwintowniki maszynowe, którym uda się zrobić może z 20 gwintów.
@@mosiondz7997 zgadzam się w 100 % fanar ma słabe narzędzia. Garant przy produkcji maszynowej wytrzyma 5x dłużej, a WNT 15x dłużej
@@ukaszwawrzynowicz5327 Zgadzam się ż Garant ma dobre nażędzia. Bardzo dobre są też Holex i Dormer. To już wysoka półka.
Jeżeli to jest dla ciebie najnowsze to za dużo nie widziałeś. Fanar to tanie narzędzia przeciętnej jakości. A maszyny tupu DMG to teraz ma prawie każdy...
FANAR to firma z wieloletnią tradycją. Ich produkty kosztują nie mało, ale potwierdzam wszystkich poniżej te narzędzia są SUPER!!! Przeżyją niejednego domowego majstra, a w dużych zakładach również sprawdzają się w 100%. Nie wiesz co kupić? Bierz FANARa i zapomnij, że musisz uzupełniać rozmiarówkę, bo się ząbki wyłamały. Kupując chinole musisz kupić 3, może 4 sztuki, za te g... kupisz porządną 1 sztukę od FANARa, zrobisz tą samą pracę i jeszcze dłuuuugo posłuży.
Trochę przesadzasz z tym cukrowaniem tej firmy. Słaba klasa średnia wśród narzędzi. Niewiele drożej kupisz garanta który jest 5x lepszy a dokładając jeszcze troszkę WNT które jest najwyższą półką.
Korzystam z gwintownikow Fanar. Polecam
Profesjonalna robota chylę czoła.
Gwintowniki Fanaru są super .
Fajny filmik, ale takie rzeczy były już produkowane łącznie z pokrywaniem TiC i TiN w Polsce w latach 70' w hucie BAILDON i w wytwórni płytek wieloostrzowych BAILDONIT w Katowicach.
Chyba najdłuższy filmik na kanale :) Tak trzymać.
Bardzo podobają mi się produkcje żywności.
Zrobcie serie "Fabryki Polskie"... Bo nie ma sie co podniecac fabrykami pana niemieckiego, ktory otworzyl fabryke w Polsce, zeby placic Polskim pracownikom 1/5 tego co u siebie i traktowac ich jak psy. Taka prawda.
ŚWIĘTE TWOJE SŁOWA POLAKU i trzeba dodać że niemiecki żyd ukradł Naszego Narodowego VIS-a więc to nie są Nasze fabryki tyłko żydowskie okupanta
FANAR w szoku byłem jakości ich sprzętu miałem zestaw wierteł który byle blaszki nie był w stanie przewiercić. Po zakupie mi potrzebnych wierteł z tej firmy w szoku byłem że te wiertła nawet z samej ręki wierciły ostre i twarde a już o narzynkach nie wspomnę nawet nie da się ich zarysować. Ktoś będzie psioczył na cenę a niech psioczy i wydaje kase na jedno razowe gówno jak dla mnie to firma NR jeden w Polsce jeśli chodzi o ich sprzęt jaki oferują.
To tak samo jak z pompami głębinowymi, mianowicie u mnie w studni pod wodą pracuje taka pompa już 34 lata!
Teraz jak będę ją zmieniał to na tego samego producenta, czyli Hydro-Vacuum. A co dziwne chodząc po przerożnych sklepach z artykułami hydraulicznymi tych pomp najzwyczajniej nie ma, tylko jakieś chinskie i włoskie badziewia.
interesujący film. Wiek temu pracowałem w Fabryce vis w Warszawie. To była dobra fabryka ,ale technologia bardzo stara,historyczna
Fanar to stary Vis
Użytkuje i polecam
Czy inne elementy, precyzyjne części maszyn też można tam zamówić ,w ilości np.1 szt.?
Mała uwaga. Osoba komentująca w filmie podczas podawania informacji podała, że hartowanie to umocnienie materiału - jest to BŁĄD. Zgniot i umocnienie to całkiem inne zjawisko podczas innej obróbki np stali ale nie tylko stali tyczy się to również innych metali. Hartowanie stali polaga na ogrzaniu i szybkim schłodzeniu aby wytworzyć iglaste kryształy martenzytu. Stal wtedy jest bardzo twarda ale też i krucha. Dlatego trzeba wybrać czy hartujemy na wskroś czy np powierzchniowo aby rdzeń był w miarę plastyczny. Po hartowaniu stosuje się też odpuszczanie.
To czy powierzchniowo czy pełne hartowanie zależy od grubości hartowanego elementu ale i samej stali. N8E np. nie zahartujesz na wskroś powyżej 1,5mm choćbyś się zesrał, bo z samego założenia to stal płytkohartująca się.Taka tylko uwaga, reszta jak najbardziej prawda :)
Proponuję żebyś zastąpił lektora 😀
tajemna wiedza z PTKiM
No tez coś...co to za maniery za moich czasow koledzy z metalurgi odlewnictwa słuchali metalu pili piwo i odlewali sie do zlewu... a ty takie madrosci serwujesz ;)
A jak kontrolują jakośc i kompozycje materiałów (stali i węglików) i skąd ją biorą?
Człowiek tyle lat amatorsko używa narzynek i gwintowników, a dopiero teraz dowiaduje się, że ich wyprodukowanie jest takie skomplikowane. Nie wiedziałem o mikroobróbce. O powłoce myślałem, że daje odporność na korozję, a tutaj zaskoczenie.
fajnie, że dłuższy odcinek wkońcu
Miło się oglądało...
Jak wygląda proces dobory fabryki do której udajecie się z kamerą? Oraz jak wygląda czasowo i finansowo taka realizacja. Może do mojego miejsca pracy by też wpaść z kamerą.
Paręnaście lat przerobionych na Walterach (6:40) .Ogólnie praca fajna i ciekawa,szczególnie programowanie i ustawianie maszyny , ale trudna.Nie chodzi o samo programowanie bo to każdy kumaty ogarnie,ale o uzyskanie efektu końcowego.Szczególnie widoczne jest to na małych i długich narzędziach o bardzo małych tolerancjach.Na symulatorze to pięknie wygląda a w realu może nawet rowka nie wykopać. Oczywiście stosuje się korekty w programie,a bardziej doświadczeni zmieniają parametry tarczy .Najważniejsza to ta kopiąca rowek,bo to baza.Do tego problemy z odginaniem narzędzi,czy drganiem bo tarcze tępe lub zabite syfem.Trzeba je regularnie ostrzyć i czyścić,czyli znowu ustawianie.Temp. na hali tez ważna, musi być stała i najlepiej taka jak w maszynach bo inaczej wymiary pływają .Najgorzej jak firma ociąga się z serwisowaniem maszyn to wtedy nawet doświadczenie nie pomoże. Pełno jest takich niuansów,które utrudniają pracę,ale najgorsze są opary chłodziwa unoszące się w powietrzu.Cała morda tłusta,nawet po prysznicu to czuć i chyba głównie ten fakt spowodował,że powiedziałem ''dosyć''
Jak są opary to trzeba zainstalować wyciąg, chyba że firma dziad. Jak są długie narzędzia to jest taki przyrząd, po niemiecku zwany Lünette, który podtrzymuje podczas rowkowania. A efekt końcowy zależy od ściernicy, spoiwo i ziarnistość, strategia obróbki. Dla mnie najtrudniejsze w tej pracy to zaprojektowanie narzędzia, odpowiednia przestrzeń międzyzębowa, tak zwany Gash lub Spanraum, ma być zachowana wytrzymałość i jednocześnie dobre wyprowadzenie wióra. Dasz za duży kąt przyłożenia to będą karby, drgania, warto programować zmienny podział ostrzy, wtedy są mniejsze wibracje, dużo trzeba wiedzieć żeby robić dobre narzędzia, na studiach tego nie uczą, to jest tylko praktyka i wiedza specjalistyczna.
Rewelacyjna fabryka.
jakiej jesteś narodowości ?
@@tadeuszjakubowski6470 co za pytanie:p PL
Dla ciebie to a dla milionów już od 35-ciu lat to polin
Fabryka robi wrażenie. Ale niestety wiele narzędzi nie jest dobrej jakości, a ceny wcale ie są niskie. Kilkakrotnie zawiodłem się, bo się po prostu rozsypały, a miały być takie cudowne.
Do podstawowych zastosowań - polecam. Zwłaszcza gwintowniki do twardszych stali- te spisują się dość dobrze
WOW, niezła dokładność.
Z tym hartowaniem to taka średnia definicja, ale sam film jak zwykle doskonały ;)
firma inter cars w Sieradzu zajmując się produkcją "wanień" do ciągników siodlowych
zawsze mnie ciekawiło jak to wygląda od środka ale nigdy nie mogłem zajrzeć.
A tak to sztosik🙂👌
ale jak kupisz gwintowniki z chin 3 szt to 2 zawsze są nowe bo 1 jedziesz a 2 i 3 już są nie potrzebne mam jeszcze z wiaderko a drodnymi gwintami do 30 mm ale nawet nie pożyczam ich bo już takich nie robią bo kiedyś PN to naprawdę była norma
Mnie sie podoba ten lektor, moge go sluchac w nieskonczonosc.. "fojnie godo"
Fanar
Fanar Bardzo dobra jakość narzędzi.
Najlepsze gwintowniki na świecie. Bo tak.
MADE IN POLAND a nie made in china!
Co lepsze? Chyba a raczej na pewno china
@@asxsnlol5703 akurat te narzędzia są delikatnie mówiąc słabe.
@@asxsnlol5703 Głuwno? Ja pierdole, wstyd mi jako elektromonterowi, że istnieją dzieci jak Ty, co biorą sobie random nazwę z neta i dopisują Gaming, a na kanale Agary czy inne gówno. Nie robiłeś tymi narzędziami to się nie wypowiadaj.
@@takaya1312 to rozejrzyj się wokół co jest nie made in china
@@takaya1312 wszystko chińskie jest lepsze bo gospodarka Chin jest zdolna produkować wszystko zarówno buble jak i pełnowartościowe zeczy do czego polska nie będzie zdolna nawet za 20 lat jak wogole do tego czasu będzie istniała
Subskrybuję. Wasze filmy wciągają.
Używam ich gwintowników 😁 bardzo dobre, szczególnie te "złote" wchodzą w materiał jak w masło
Co dziennie pracuje na tych gwintownikach, daja rade ;)
Tak samo u nas - kilka miesięcy czasu z gwintownikami z JD tools i nerwica - przy gwintowaniu za pomocą gwinciarek kolumnowych, czy też pneumatycznych, gwintowniki pękały po kilkudziesięciu gwintach, tragedia. Przerzutka na Fanara i złego słowa powiedzieć się po prostu nie da :)
Super 👍 pozdrawiam 🇵🇱🇵🇱
Prosze Panstwa, jedno tylko pytanie......dlaczego te narzedzia nie sa produkowane na POLSKICH MASZYNACH !!!? Dziekuje za uwage !
Bo Polska to kraj z tradycjami ziemiańskimi, nigdy nie mieliśmy głowy do maszyn, nawet jak coś się pojawiło na naszych ziemiach to przyjechało z Niemiec jak Kreissäge do cięcia drewna. Cała rewolucja przemysłowa na ziemie polskie przyszła z Niemiec, fabrykanci byli niemieccy aż do I wojny światowej. Na wschodzie było tylko chłopstwo i ziemiaństwo, praktycznie żadnego przemysłu i tak zostało.
Robią też gwintownik specjalne do gwintowania po hartowaniu. Osobiście używałem do 50hrc.Szło jak w masło. Ogólnie bardzo dobre narzędzia. Pracuję na nich na codzień.
Ciekawe, kiedy wprowadzone zostaną średniej twardości narzędzia do autoostrzenia w rewolwerze i pracy w gorącym materiale.
Post Scriptum: 8:00 nie łatwiej i szybciej trawić elektrolitycznie?
polecam odwiedzić zaklad Komandor w Rzeszowie
Kurde niesamowita technologia
Piękna fabryka, nowoczesna, ciekawe jak radzą sobie z konkurencją z Chin.
Lokalnie chińscy dostawcy narzędzi do obróbki skrawaniem nie mają szans.
fanar ma kozackie narzędzia
Świetny kanał ! :) Czegoś takiego brakowało !
btw dzisiaj wolne od maszyn CNC a tu nic nie dzieje się przypadkiem ;p
U mnie na warsztacie używam tylko Fanar albo Fenes obie polskie firmy , ich narzędzia swoje kosztują ale ich jakość jest bezapelacyjna i niczym nie ustępują najlepszym niemieckim produktom (też made in Germany)
bardzo fajny materiał.pozdrawiam
Jak potrzebuję gwintownik lub narzynkę zawsze kupuję fanar, nigdy się nie zawiodłem na ich produktach
Fanar najlepsze narzędzia do obróbki : )
Pokażcie jeszcze Fabryka Przyrządów i Uchwytów Bison-Bial
Ich imadła nie powalają na kolana.
jakim ciekłym azotem po hartowaniu ?
Mam gwintownik tej firmy i jest bardzo dobrej jakości
Sprawdzian nieprzechodni może się wkręcić 1.5 obrotu.
Mój dziadek produkował przed II WW gwintowniki i wiertła prętów katowickiej huty Baildon. Po upaństwowieniu w1946 roku w zakładzie obrabiano manetki do motocykli. Z roku na rok dobrze wyposażony zakład narzędziowy przekształcił się w ślusarnię produkującą szafki bhp, bramy i korki gwintowane do kaloryferów.... I taki był koniec jak i komuny.
Piękne ❤️
Teraz wiem co używam 😇
tańsza alternatywa w porównaniu np do Ruko :) ....uzywam i jestem zadowolony z jakości
Rukola to shit. Fanar go zjada.
Nie hartuje się w ciekłym azocie.
Wymraża się po hartowaniu.
Chętnie bym obejrzał jakieś zakłady lotnicze
Jakie zakłady lotnicze? Prawie wszystko sprzedane ...
Samoloty trzeba umiec robic
Polak potrafi.
Mamy w firmie gwintowniki do nierdzewki i dają radę, nie ma lipy :)
A gdzież by indziej jak nie w fanarze...
korzystam na co dzień z tych gwntowników na maszynach cnc. potwierdzam że są to dobre graty :)
fajna muza co to?
Jak na obecną chwilę jestem ostatni
Jestem fanem najwyszeżej technologii, jak nawet technologii kosmicznej,czekam na coś innego i mam propozycje ze strony USA , przyjaciel technologii. 😀
tylko MADE IN POLAND - TOP OF QUALITY
I to są właśnie narzędzia.
1:50 czerwony kogut na alarmie :D
Zależnie od maszyny ten kogut może oznaczać pracę w podwyższonych warunkach ryzyka w otoczeniu, nie jedynie awarię :D
Dzwon
5:08 czy tylko mi to cos przypomina ... :D :D
bravo mówi to programista CNC
Z taką technologią to za prlu byśmy caly swiat przejeli a dziś.... Narzędzia z PRL-u dalej królują
Na bieżąco korzystam zarówno z narzędzi ręcznych, jak i maszynowych gwintowników Fanara z HSS. Poza paroma bublami generalnie są OK.
Oj przypomniały mi się czasy kiedy pracowałem w fabryce wyrobów precyzyjnych im G.Swierczewskiego w Warszawie ,produkowali właśnie narzędzia skrawające i przyrządy pomiarowe.Teraz stoi tam bandycka deweloperka.Zakład zrównano z ziemią a 2,500 tysiąca ludzi na bruk.Przykro patrzeć na to ile razy przejeżdżam tamtędy😔
Jak się gwintuje, jak zacząć: ua-cam.com/video/yRu1VQq4eNU/v-deo.html
Cały szacun dla fabryki, ale nie róbcie z ludzi wała, że temperatura hartowania to 1100 st C, którą podaje lektor. 3 min 31 sek. Prawidłowa to 800 -830 St C. Sprawdźcie to w poradniku mechanika, albo inne źródła. Pozdrawiam
Dlaczego nie widziałem tej marki w żadnym sklepie?!? Wszędzie bosze, łulkrafty jakieś dedry, a nigdzie Fanaru!!! Co jest kura?
10:20sek. Urzadzenie pomiarowe firmy Keyence. Widac wyraznie jak produkt zostaje sklasyfikowany jako NG (no good) ze wzgledu na przekroczenia na jednym z wymiarow :) Widac wymiar podswietlony na czerwono i za chwile po prawej na dole na wyswietlaczu NG. Hehe, nie poszlo im to na filmie. Mam nadzieje, ze to nie poszlo do klienta.
ten uczuć kiedy twoje nadzieje, że studia na inżynierii materiałowej coś mogą dać
Lepiej mieć jeden dobry zestaw niż parę a, dziadostwo
Szkoda że nie pokazaliście jak się robi gwintowniki, nie szło się dopatrzeć jak jest obrabiany kształt. Myślę że to nie był problem żeby taki proces nagrać na zbliżeniu z wyłączonym chłodziwem na jednej sztuce.
A najważniejszego nie pokazali... Czyli jak się robi gwint na gwintowniku....
Fanar jest najlepszy
Najlepszy może nie jest, ale jest bardzo dobry. My u siebie często korzystamy właśnie z gwintowników FANAR-u do mniej skomplikowanych operacji. Stosunek jakości do ceny jest rewelacyjny. Niestety w przypadku gwintowania na maszynach CNC przy zachowaniu wysokiej wydajności FANAR musi ustąpić pola konkurencji z Niemiec i Szwecji.
Jak ze Szwecji to chyba sandvik?
To juz wiem jak wygląda produkcja gwintowników (tej firmy) które przy gwintowaniu metalu znal po 4-10 razie gwintownik sie wyłamywał
Jakiej cieczy chłodząco smarującej używałeś? Kiedy gwintownik się uszkadzał przy wkręcaniu czy przy wykręcaniu?
Trzeba umieć gwinować... Lub materiał za twardy.
Do Baildonowskich wiertel to niestety im troche duzo brakuje.Szkoda ze nie istnieje "Baildon"Przecietna jakosc.No ale przynajmniej nasze nie China.
wlasni mozna wierzyć lub nie ale zawsze szukam Polskich narzędzi ale jasna holl jak made in hina stoi a kod Polski taki
Facet w przerywnikach na milion procent ogarnął robotę po rodzinie albo znajomości bo nawet tłumaczyć jest mu ciężko o co chodzi.
Brzmi jak ktoś totalnie odklejony od reszty ekipy.
Szkoda tylko że wszystkie maszyny do produkcji narzędzi nie są z Polski... A na przemyśle maszynowym są największe pieniądze.
W tym wyspecjalizowali się Niemcy. Produkują to z czego jest największy zysk.
I co z tego?
@Malinowy Gościu mg Bez jaj gościu orientujesz się choć trochę w technice? Niemcy są teraz na szczycie, bo jako jedni z pierwszych postawili na powszechną automatyzację (CNC). A czy w PL pomijając leciwego Lublina i przemysł wojskowy była wtedy choć jedna obrabiarka CNC? Jedyne co było godne uwagi to automaty krzywkowe - skomplikowane maszyny, ale budowane pod jeden konkretny półwyrób. Przejedź się po prowincji to zobaczysz, że w praktycznie każdym warsztacie produkcję się wykonuje na tzw. Bułgarkach, Stankoimport (Zw. radziecki), czasem trafi się jakiś złom z FMT.
9:00 tribometr nie metalowa kulka xd
Wszystko super tylko muzyka ..ujowa