Inteligentná automatizácia e-commerce a retail logistiky Dedoles | ANASOFT

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 жов 2024
  • INTELIGENTNÁ AUTOMATIZÁCIA E-COMMERCE A RETAIL LOGISTIKY DEDOLES
    Kompletná prípadová štúdia: bit.ly/logistik...
    Spoločnosť Dedoles patrí medzi najúspešnejšie domáce online obchody, ktoré sa presadili aj na zahraničných trhoch. S masívnou expanziou sa firma rozhodla inovovať a automatizovať svoje skladové a zásobovacie procesy, na čo využila aj technológie štvrtej priemyselnej revolúcie a inteligentnej logistiky.
    Spoločnosť Dedoles so sídlom v Pezinku vytvára a predáva originálne oblečenie s veselým dizajnom. V súčasnosti patrí medzi najrýchlejšie rastúce a v medzinárodnom meradle expandujúce lokálne spoločnosti v segmente e-commerce a retailu.
    Už prognózy z predchádzajúcich rokov predznamenávali, že globálny e-commerce sektor bude patriť medzi najrýchlejšie rastúce trhové segmenty. Podľa niektorých projekcií podiel segmentu e-commerce na globálnom maloobchodnom predaji rástol od roku 2015 konštantne o 2 % každý rok, pričom sa predpokladá, že v roku 2023 bude tvoriť až 22 % celkového podielu na tomto trhu.
    Skromné začiatky Dedolesu, ako na kolene vybudovaného e-shopu, siahajú do roku 2012, keď si zakladateľ firmy Jaroslav Chrapko zobral na jej založenie spotrebný úver v hodnote 5 000 €. Spoločnosť Dedoles však už v posledných rokoch rastie exponenciálne.
    V roku 2018 dosiahla tržby takmer 6 miliónov a v roku 2019 sa vyšplhali až na 15 miliónov eur. Firma Dedoles navyše plánuje v roku 2020 túto sumu opäť zdvojnásobiť, pričom v roku 2019 presiahla hranicu pol milióna zákazníkov.
    Plán sa jej darí napĺňať aj vďaka rozsiahlej expanzii na európske trhy, momentálne už aktívne pôsobí v 20 krajinách. Majiteľ firmy Jaroslav Chrapko vidí veľký priestor na rast v Európskej únii, keďže e-commerce predstavuje segment, kde sa dá relatívne „ľahko a s nízkymi nákladmi expandovať na ďalšie trhy a získavať nových zákazníkov“.
    RENESANCIA E-SHOPU
    Od roku 2014 firma postupovala stratégiou pozvoľných inovácií. „Postupne sme inovovali, ale uvedomili sme si, že pokiaľ nezačneme pracovať s povinným označovaním tovaru EAN kódmi a tiež s trojdimenzionálnym označovaním skladových pozícií čiarovými kódmi a so systémom, ktorý koordinuje a automatizuje obrovské množstvo základných procesov, tak nemôžeme ďalej rásť,“ vysvetľuje majiteľ firmy. Priznáva, že už vtedy mali potenciál dosiahnuť o 30 000 až 40 000 objednávok viac, ale ich vtedajšie logistické procesy by takýto nárast nezvládli.
    Jaroslav Chrapko označuje roky 2014, 2015 a 2016 za obdobie prudkého rastu, keď v biznise prešli na „ERP-driven“ procesy [Enterprise Resource Planning], s čím súvisela aj čiastočná automatizácia.
    Spoločnosť nakúpila skenery, regály, vymedzila presné skladové pozície a vytvorila procesy, ktoré majiteľ nazval základmi logistiky. Vo firme automatizovali elementárne procesy, ako napríklad tvorbu faktúr, statusovanie, feedy medzi ERP systémom a platformou e-shopu, čo Jaroslav Chrapko zároveň identifikoval aj ako základný predpoklad ďalšieho rastu.
    Ako ďalej vysvetľuje majiteľ, aby dosiahli súčasný úspech, museli sa zamerať na tri oblasti, ktoré sa stali základnými piliermi úspechu Dedolesu:
    - originálne produkty,
    - značku (brand) spoločnosti,
    - a logistiku.
    K tomu prináležia aj tri kľúčové procesy optimálne fungujúceho e-shopu:
    - produktové inovácie,
    - marketing a starostlivosť o zákazníka,
    - a v neposlednom rade, skladový systém.
    V záujme úspešnej expanzie bola teda nevyhnutná aj optimalizácia a zefektívnenie logistických a skladových procesov.
    S postupujúcou expanziou a narastajúcim portfóliom rýchloobrátkového a variabilného sortimentu už na objemy objednávok, akým spoločnosť čelila, nepostačoval pôvodný systém neorganizovaného skladu a dovtedajších technológií. Skladníci navyše v pôvodnom nastavení robili pri vychystávaní objednávok veľa zbytočných presunov, ako aj chýb pri príprave objednávok.
    Spoločnosť Dedoles predpokladala, že v sezónnych maximách by mala byť schopná vybaviť až 9 600 objednávok počas jedného dňa, čo predstavovalo zhruba 40 000 položiek. Preto sa rozhodla svoj pôvodný digitálny ekosystém rozšíriť o riešenie inteligentnej logistiky na skladové procesy, a tak automatizovať svoje zásobovacie a skladové procesy.
    PREVÁDZKOVÁ INTELIGENCIA SKLADU
    Rýchlo rastúci e-shop sa preto obrátil na Smart Industry divíziu spoločnosti 3ANASOFT, ktorá sa dlhodobo venuje digitalizácii a automatizácii logistických a priemyselných procesov. Cieľom Dedolesu bolo vytvoriť pružnejší sklad a zvládanie vychystávania väčšieho množstva objednávok.
    Pokračovanie na bit.ly/logistik...
    #logistika #ecommerce #eshop #WMS #WES #zasobovanie #automatizacia #AI

КОМЕНТАРІ •